in leven vice-president der Kamer van koophandel en fabrieken aldaar. De regeering heeft be sloten Ned. Indië te doen toetreden tot de internationale Unie tot be scherming van den industrieelen eigendom. Tot dusver behoorde al leen het moederland tot die Staten- vereeniging. Hierdoor zal een einde komen aan de vele klachten door huitenlandsche fabrikanten, vooral Franschen, aangeheven over het mis bruiken van huune handelsmerken in Nederlandsch-Indie door aldaar gevestigde huizen. Tevens zullen nu de daar gedeponeerde merken voort aan ook de bescherming genieten in alle landen van de Unie, waar de eigenaars dit verlangen. Avp D e Tij d verneemt, datde gemeentelijke verordening betref fende de bewaarscholen te Amster dam door de regeering is vernie tigd, op grond van strijdigheid met de wet. Mr. P. Pet,nieuwbenoemd ■wethouder van Amsterdam, heeft die benoeming voorloopig tot 1 Nov. e. k., aaugenomen. Het uitvoerend bewind van de Nationale Kunstnijverheids- tentoonstelling te 's Hage beeft de thans te Amsterdam vergaderende leden van den «V. D. Eisenb. Verw.» die op heden Dan Haag en Scheveningen komen bezoeken, uit- genoodigd de tentoonstelling in de Koekamp te komen bezichtigen, waar zij, op vertoon hunner kaart, met dames ontvangen zullen worden. Het comité te 'sHage voor de feestelijke viering van den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina, stelt zich voor, de feestviering in hoofdzaak te doen bestaan in het houden van eenen optocht van alle daar bestaande vak- en andere vereenigingen, cor- poratiën enz. en van volksspelen en volksfeesten. Reeds heeft een groot aantal ver eenigingen zich bereid verklaard aan den optocht deel te nemen; de volksspelen en volksfeesten beloven schitterend te zijn. Op 101-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de weduwe F. Schroll, geboren van Graafland, de vrouw die indertijd met haren man, een wachtmeester, verschei den veldtochten medemaakte, en onder andere als marketentster den slag van Waterloo bijwoonde. Zij was gedurende de laatste jaren van haar leven geheel kindsch, had haar herinneringsvermogen verloren en begreep nauwelijks iets van het geen er om haar heen voorviel. Wedstrijden. De Kralingsche harddraverij vereeniging «De Volharding" heeft besloten den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina feestelijk te vieren. Het programma bevat o. a.: concours van de schoonste rijtuigpaarden, harddraverij met paarden van zessen klaar, wedrennen met hitten en tot slot hardlooperij van ezels, zonder slagen toe te dienen. POLITIE BERICHTEN. In een buitengewoon politieblad wordt gesig naleerd Otto Richard Rohleder, geboren te Rötha den 28en Juni 1864, lang ongeveer 1.80 meter, gestalt; slank en krachtig, aangezicht ovaal, haar bruin, oogen bruin, voorhoofd laag en veelal ge fronst, mond klein. Hij wordt beschuldigd van moord in den nacht van 28 op 29 Nov. 1886 te Dortmund gepleegd op den arbeider Ferdinand Hillehrand. De daitsche regeeriug verzoekt zijne uitlevering. Den 17en Maart jl zou hij te Lanaeken door de helgische politie op uederlandsch grondgebied zijn uitgezet, na in België gevangenisstraf te hebben ondergaan. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het departement Justitie. De rammonitor Rye na liggende ter reede van Hellevoet- sluis, is Woensdagnacht van de ankers tegen het ramschip Buffel gedreven. Laatstgenoemd vaartuig is daardoor lek geworden, en wordt in het droge dok opgenomen. |W oensdagochtend vertrokken uit Leiden, op twee stoombooten, on geveer 800 kinderen, die de Zon dagsscholen der Christelijke Jonge- lingsvereeniging bezoeken, met hun ne geleiders naar Haarlem en Vo gelenzang, ten einde daar den dag aangenaam door te brengen. Door den Ned. Rhijnspoorweg is, naar men verneemt, met de ten toonstellingscommissie te 's-Hage eene regeling getroffen, dat degenen die van pleiziertreinen naar Den Haag gebruik maken, bij het nemen van hun plaatsbewijs toegangskaart jes voor de tentoonstelling kunnen ontvangen h 15 cent per persoon. Met den persouentrein tusschen Arnhem en Velp, heeft op den avond van 22 dezer het volgende plaats gehad. Bij het stoppen van den trein bij wachthuis 1 a werd bevonden, dat een 6tuk hout, lang 3 M., tusschen de wielen zat. Een onderzoek, op de baan ingesteld, bracht aan het licht, dat bij een particulier waren ontvreemd 4 eiken planken, die daarna op den spoor weg lagen. De voorwerpen moeten na 10 uur 's avonds op de rails zijn gelegd, want op dat uur heeft nog schouwing plaats gehad. Aan de po litie is van het voorgevallene ken nis gegeven. Woensdaó middag wilde een meisje op de Maasbrug te Rotterdam van een sleeperswagen springen. Zij viel, met het treurig gevolg, dat de volgeladen wagen haar over beide beenen ging. Zwaar gekwetst werd zij naar huis gedragen. Uit Vlaardigen wordt aan de N. R. C. gemeld: Men is tot de ontdekking gekomen, dat bij een gezin hier ter stede een Bjarig meis je vier jaren lang is opgesloten ge weest door de stiefmoeder met mede weten van den vader. Een jongen uit het eerste huwelijk die, ook al door mishandeling, het ouderlijke huis had verlaten, heeft de politie op het spoor gebracht. Het kind werd aangetroffen in zeer ellendigen toestand op een zoldertje in een fruitkist, en is dadelijk in veiligheid gebracht en gereinigd. De veront waardiging van het publiek was zoo groot, dat de politie het huis gedurende den nacht heeft moeten bewaken. Uit Tessel zendt men dit eenigszins naar Münchhausen riekend bericht: Vermoedelijk door de sterke verversching, door de me nigvuldige regens, van het water, schijnt in sommige binnenwateren de paling zoo benauwd te worden, dat zij uit het water kruipt tusschen het gras der oevers. Alleen met eeü mesje gewapend, slaagde in de vo rige week eene visschersfamilie er in, 300 pond paling buit te maken, die aan het troebele water poogde te ontkomen. Het tweejarig doch tertje van dr. B. te Soest was dezer dagen met de kindermeid op een zolderkamertje, waar zich gelijk vloers een rond vlaggeraam bevindt. De kleine ziet haren vader op den straatweg aankomen, loopt naar het raam en stort van eene hoogte van 10 meter naar beneden. Eenige uren daarna was het kind dood. Te Oude Tonge is de tijding ontvan gen, dat schipper P. Duijm, van daar, in de haven bij Ruhrort is over boord gevallen en verdronken. Bij de Dinsdag te Nieuwediep gehouden schietoefeningen van zee miliciens heeft een ongeluk plaats gehad. Een slecht gerichte kogel vloog over de schijf heen en trof een voorbij varenden vletterman in het been, na eerst zijn bootje te hebben doorboord. De man begaf zich naar de Ev ertsen, waar hem heelkundige hulp werd verleend. Dinsdag avond werd te Mijdrecht het lijk van een lVajarig jongentje uit eene sloot opgehaald. In de jongste uitgave van het amster- damsche adresboek is in de bedrij ven ook opgenomen de rubriek dichters» (sic). Het blijkt daanrt dat Amsterdam er vijf rijk is. De onlangs door pruisische jachtopzich ters bekeurde huzaar en zekere P. H., uit Venloo, zijn weder op vrije voeten gesteld en van verdere over treding vrijgesproken. Zij schijnen onbewust te zijn geweest, dat zij zich op pruisisch grondgebied be vonden. Ais een bewijs van den grooten omvang van den brand bij de firma Noury en Van der Lande te Deventer, kan dienen, dat nog dag en nacht spuiten op het ter rein dienst doen, om de vuurmassa, die binnen de muren beperkt is, te blu8schen. Kolossale rookwolken stijgen nog steeds uit de ruïnes op. Een bewoner der Marnixkade te Amsterdam vermist twee bankbiljet ten van f 1000, zes van f 100, een van f40 en een muntbiljet van f 10. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie. Een koopman, gelogeerd in het «Hdtel Passage» aan de P. H. Kade aldaar, heeft aan de politie kennis gegeven dat Dinsdag nacht, tijdens hij ta bed lag, te zijnen na- deele is ontvreemd eene lederen por tefeuille, waarin een bankbiljet van f 60, 2 idem vau f 40 en een wissel op de Twenteche Bank, groot f377. Een am8terdamsch heer, B. ge naamd, die reeds meermalen wegens zwakheid van geestvermogens in zijue woonplaats verpleegd werd en thans schijnbaar hersteld te Sche veningen doorbrengt, begaf zich Woensdag tegen den middag op de plaats der gemengde baden in zee, viel echter voorover en zou waar schijnlijk gestikt zijn, indien de con troleur der stoeien den hachelijken toestand van den zieken man niet had bespeurd. Onmiddellijk schoot hij toe en bracht den ongelukkige op het droge. Per rijtuig werd hij naar de woning waar hij te Sche veningen verblijf houdt, vervoerd, Te Alfen bij Tilburg ontlastte zich Dinsdag ochtend een zwaar onweder. De burgemeester was even buiten de kom der gemeente, toen op een afstand van 15 pas van hem af tot tweemaal toe de bliksem in den grond sloeg en telkens eene stofwolk deed opstuiven. De blik sem sloeg ook in een nog niet af gewerkt huis en veroorzaakte er vrij wat schade zonder dat er brand ont stond. Door de Nederl. Zendings- vereeniging is aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het verzoek gericht, op de perrons der verschillende stations bussen voor de inzameling van vrijwillige giften te mogen plaatsen. WETGEVENDE MACHT. Bij de voortzetting der artikelsgewijze behandeling der Bankwet in de Tweede Kamer werd een amendement van den heer Heemskerk om de Bank de mogelijkheid te openen in buitengewone omstandigheden tijdelijke voorzieningen ten aanzieu van de metaaldekking te treffen, afgestemd met 44 tegen 40 stemmen. Verworpen werd het voorstel-Domela Nieuwenhuis om den koninklijken com missaris door den Staat te doen bezoldi gen en van den heer Bahlmann om aan dien ambtenaar meer invloed toe te kennen in de vergaderingen der Directie. Ook ten aanzien van het groote vraag stuk der winstverdeeling handhaafde de Reg. zich in hare stellingen, welke aan gevallen werden van de eene zijde door den heer Domela Nieuwenhuis, die de winst met den Staat en de Bank voor de helft wilde laten deelen; van den anderen kant door de heeren K e r d ij k, Bahlmann, Sanders, Royaards en Rutgers, die een minder winstcijfer dan de Reg. had voorgesteld voor de aan deelhouders nog ruimschoots voldoende achtten. De heeren Van Houten enGleich- m a n ondersteunden den minister in zijn betoog van de billijkheid zijner winstver deeling. Het hoogere winstcijfer voor den Staat kreeg 31 van de 87 stemmen. Met zijn voorstel om, bij het uiteinde van het octrooi, de Bankgoederen eu ope- ratiën voor rekening van den Staat over te nemen bleef de heer Domela N i e u- enliuis alleen staan. Zijn denkbeeld, als onderdeel van het later ingetrokken amendement tot het doen inbrengen der nieuwe aandeelen door den Staat, om die actiën in onvervreemdbaar bezit van den Staat te brengen, vondt in Let geheel geen ondersteuning. Aan het einde der zitting heeft de heer Haffmans in een scherpe rede, die den president noopte hem matiging aan te bevelen, gehekeld het aannemen door den Staat van 1 millioen tegen overgave van de nieuwe aandeelen. Alleen werd zijn voorstel, om die nieuwe aaudeelen teu voordeelo vau 's Rijks kas iu het open baar te verkoopen ondersteund door de heeren Van Houten en Verniers v. d. L o e f f. Waar de Reg. tot dusver den zin van de Bank had weten door te drijven op hoofdpunten alsde kapitaalsvergrooting, den octrooitermijn en de winstvordeeling, achtte de rotterd. afgevaardigde het tijd, dat de Kamer zich eens aan de pressie der Bank op het punt der aandeelen onttrok. Deze uitval deed deu strijd, die iu het late namiddaguur gevoerd werd, opnieuw ontbranden, maar de Voorzitter vond het raadzaam, tegen den luid geopeubaar- den wensch der leden in, te midden van een geweldig gedruisch, van zijn stoel op te staau, waardoor de vergadering van zelf opgeheven was. AN ALYTISC H-VERSL A G De voorstellers, hun voorstel verdedi gende, kunnen niet toegeven, dat het ver schil in de wijze van spreken aanleiding zal moeten geven tot allerlei klachten over het kort verslag. De verhouding van de lengte van het verslag eener redevoerin: in het kort verslag, tot de lengte der re devoering zelve zal niet altijd dezelfde zijn, maar dit kan in 't algemeen geen rede- lijkeu grond opleveren voor ontevreden heid. Bij een kort verslag komt het al leen aan op het teruggeven der denkbeel den van den spreker; de vorm, waarin die denkbeelden zijn geuit, kan eu behoeft ook niet te worden gevolgd. Wanneer ech ter die vorm van beteekenis is, dan zal die juist in het analytisch verslag uitkomen. Klachten zullen niet uitblijven; er is geen menschelijke instelling, waarover door niemaud geklaagd wordt; maar de voor stellers meenen, in tegenspraak met eene opmerking in het Verslag, dat. juist het voorbeeld van België leert hoe zeldzaam de klachten over een kort verslag zijn, wanneer dit goed en zorgvuldig wordt geredigeerd. Het is daar slechts uiterst zeldzaam voorgekomen, dat een lid zich over het kort verslag beklaagde. Deleden der Kamer zullen overigens gelegenheid hebben om zoo noodig aauteekeningen van technische bijzonderheden of cijfers aan de redacteurs van het kort verslag ter hand te stellen en zeker niet te verzuimen van die gelegenheid gebruik te maken. Wat de kosten betreft, wenschen de voor stellers niet in berekeningen te komen, waarvan zij de juistheid niet kunnen waar borgen. In bi zonderheden opgeven, welke uitgaven uit de aanneming van hun voor stel zullen voortvloeien, achten zij op 't oogenblik ondoenlijk. Drie ambtenaren achten zij wenschelijk: een hoofdredacteur, met de leiding der geheele zaak belast, en twee onderredacteurs, onder zijne ver antwoordelijkheid arbeidende. Uit den aard der zaak zal men ook bij de benoeming van het personeel der ver slaggevers er naar streven om voor iedere politieke richting de onpartijdigheid van het verslag boven eiken twijfel te verheffen. FINANCIEELE MEDEOEELINGEN. Volgens het IFee/cblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 24 dezerverhandeld de volgende fondsen Obl. Gemeente Deventer tot 98Y3pct. Aand. Handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika (Mpij tot bevord. der) tot105 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1887 tot307 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot107.-111 Aand. Ass.-Mpij t. Brandsch. «De Ne derlanden», van 1845 tot 150 Aand. Batav. Zee- en Brand Assuran- tic-Mpij tot1105/e Aand. Utrechtsche Algemeone Bnnd- Verz.-Mpij tot1661/* RECHTSZAKEN. Als appellanten stonden Woensdag voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht twee personen uit Rotterdam, de een koopman, de ander huisschilder van beroep. Zij wa ren door de rechtbank aldaar veroordeeld ieder tot 6 jaren gevangenisstraf ter zake van drie diefstallen, gepleegd door twee vereenigde personen, door middel van in klimming, braak of van een valschen sleu tel eu waardoor een groot aantal goederen en andere voorwerpen werden bemachtigd. l)e beklaagden die reeds meermalen ver oordeeld werden, ontkenden eu wierpen op elkander do schuld. De verdediger, mr. Barnet Lyon, kwam de verdediging van bekl. geheel onmoge lijk voor omdat hij zich met het door hen aangenomen stelsel van verdediging niet kou vereenigen. Zij trachten elkander te beschuldigen en nu zou hij om de onschuld van een van beideu aau te toonen de schuld van den ander moeten aannemen eu der halve ophouden verdediger van beiden te zijn. Hij achtte zich vau zijne taak te heb ben gekweten door de bekl. in 's Hofs clementie aan te bevelen, zich vleiende dat het Hof termen mocht vinden om de zeer zware straf te verminderen. De proc.-gen. mr. Bijleveld vorderde de bevestiging van het vonnis, dat hij juist gewezeu oordeelde. Hierna verscheen voor het Hof een ge wezen bediende der „Witte Sociëteit," thans milicien bij de grenadiers, die door de rechtbank te 's-Hage veroordeeld werd tot 8 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een kistje waarin een geld zakje met f 40, behoorende tot de kas der vereeniging Thalia en Melpomene" welke bij den secretaris, wonende aan de Kalver markt, in bewaring was. Ook deze bekl. ontkende zijue schuld. De Proc.-Gen. vor derde bevestiging van het vonnis. Vervolgens werd behandeld de zaak van een van de twee koetsiers die voor eeuigen tijd in de Javastraat aldaar een agent van politie, die zijn plicht vervulde, mishandelde en waarvoor hem door de rechtbank eene gevangenisstraf van 6 we ken werd opgelegd. Bekl. hield vol dat hij zich niet aan mishandeling had schuldig gemaakt en verzocht, mocht hij veroordeeld worden, slechts met een boete te worden gestraft. De verdediger mr. Snel, voerde voor den bekl. eenige verzachtende omstandig heden aan, en ondersteunde het verzoek van bekl. om vermindering van straf. De Proc. - Gen. vorderde bevestiging van het vonnis. Ten slotte kwam in behandeling het appel van een vonnis der Rechtbank te Rotterdam waarbij een machinist uit Dor drecht tot 1 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld ter zake van diefstal van een metalen scheepsklok. De bekl. deed het voorkomen dat hij de klok niet gestolen maar van een on bekend persoon gekocht had. Zijn verdediger, mr. Montiju, conclu deerde in de eerste plaats tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak van bek^ omdat z. i. niet was bewezen dat hij zich aan den diefstal had schuldig gemaakt 6n nog niet verstond, bijv. schrijven en het lezen van geschre ven schrift. Toen zij hier kwam, kon ze namelijk alleen nog maar groote drukletters schrijven. Ik dacht, dat Gryce mijn arm tot bloeden zou knijpen. Toen ze hier kwamherhaalde hij. Bedoelt ge daarmee, dat zij sedert van u les heeft gehad in T schrijven? Ja meneer. Ik schreef haar gewoonlijk iets voor en.... Waar zijn die voorschriften vroeg Gryce eensklaps. En waar zijn de proeven van haar werkzaamheid Ik zou er wel gaarne een paar van willen zien. Kunt ge er niet even een paar voor ons halen Ik weet niet mijnheer. Ik heb ze altijd trouw vernietigd, zoodra ze af waren ik was er niet op gesteld, dat dergelijke zaken rondzwierven. Maar ik wil wel eens gaan zien, of ik er misschien nog een vinden kan. Dat is goed, zeide hij, dan kan ik meteen met 11 Laar boven gaan. Ik wil toch wel eens zien hoe't er daar uitziet. En zonder zich om zijn pijnlijk been te bekom meren, stond hij op om haar te volgen. Dat begint er vrij ernstig uit te zien, fluisterde ik, toen hij mij voorbijging. Tot antwoord ontving ik een blik, die den knapsten Me- phistopheles beschaamd zou hebben gemaakt. De tien minuten gedurende hun beider afwezigheid bracht ik natuurlijk in niet geringe spanning en ongeduld door. Eindelijk kwamen zij terug met eenige papieren doozen, die zij neerzette op de tafel. Het schrijfpapier, dat hier gewoonlijk in gebruik is, zeids Gryce, tot alle halve velletjes en stukjes er van, die slechts te vinden waren. Maar voor gij ze onderzoekt, bekijk eerst dat eens. En meteen hield hij mij een blad gelinieerd papier voor, waarop een keer of twaalf het wel bekende voorbeeld was geschreven: Luiheid is des duivels oorkussen, en onderaan eenige keeren: Eerlijk duurt het laugst, enKwade samensprekingen bederven goede zeden. Wat denkt ge hiervan? hernam hij. Zeer net en goed leesbaar, zeide ik. Dat is Hanna's laatste werk en de eenige proeven van haar schrift, die wij konden vinden. Het lijkt niet veel op de gekrabbelde letters, die wij gezien hebben, hè? Neen. Juffrouw Belden zegt, dat het meisje reeds een week geleden even goed kon schrijven als dit geschreven is; dat zij er zeer veel lust in had en het er voortdurend over had, dat zij zoo knap was. En zich meer naar mij over bui gende, fluisterde hij: Hetgeen gij daar ziet, moet het werk zijn van eenige weken geleden, wanneer zij het ten minste zelve gekrabbeld heeft. Maar laten wij nu het pa pier eens bekijken waar zij bij hare lessen gewoonlijk op schreef, vervolgde hij met luider stem. Na de deksel van de doozen te hebben afgenomen, nam hij de losse bladen er uit en legde ze voor mij uitgespreid op tafel. Een blik was genoeg, om ons te overtuigen, dat ze alle verschilden van dat, hetwelk gebruikt was voorde bekentenis. Dit is alle papier dat er in huis is, zeide Gryce. Zijt ge daar zeker van? vroeg ik aan juffrouw Belden, die versuft voer ons stond. Kan hier of daar geen los blaadje gezworven hebben, dat van ander gehalte was en dat zij kan gevonden hebben en buiten uw weten gebruikt? Neen, mijnheer; ik zou bijna zeker durven zweren van niet. Ik had alleen papier van dit soort en Hanna had daar van op haar kamer een heelen voorraad, zoodat ze niet heeft behoeven te zoeken naar een enkel velletje. Ge weet soms niet, ze was over 't geheel nog al zon derling in haar handelen. Bezie dit blaadje eens goed, zeide ik, haar de onbeschreven zijde der bekentenis toonende acht ge het geheel onmogelijk, dat een velletje als dit op een of andere wijze hier in huis is gekomen Kijk nog maar eens goedhet is van veel belang. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2