NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 31 Juli 1888. No. 1556. ADVERTEHT1EN: WIE IS DE SCHULDIGE? AARLENTS DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Eirangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Heden morgen is de heer C. Eiji voogei, van Aarlanderveen, aanne mer van het gerechtsgebouw op het terrein aan de Jansstraat nabij de Markt alhier, met de voorloopige werkzaamheden nl. het egaliseeren van den grond enz., begonnen. STADSNIEUWS. Haarlem, 30 Juli. De heer E. A. Jordens, burge meester dezer gemeente, heeft heden zij ambt weder aanvaard. Naar wij vernemen zal de ver jaardag van Prinses Wilhelmina ook door het escadron cavalerie hier worden gevierd. Voor het terrein der nieuwe kazerne aan de Klever laan zal eene uitvoering worden gegeven in caroussel-rijden alsmede een wedstrijd voor wachtmeesters in het schoonrijden en een voor remonterijders, waarvoor prijzen zijn uitgeloofd. Van de 64 adspiranten, die aan het toelatingsexamen aan de kweek school voor machinisten te Amster dam deelnamen, zijn o. a. geslaagd C. van Eek en W. L. Schultz, bei den alhier. Voor de acte fransch (1. o.) is met gunstig gevolg te Utrecht geëxa mineerd de heer A. G. Boes alhier. De twintig volontairs korporaal van het laatste studiejaar van de militaire school alhier, zijn allen geslaagd voor het examen van ser geant. Een van hen, Brunsting,kan echter op 1 Aug. e. k. niet wor den aangesteld tengevolge van zijn verblijf in het militair hospitaal, waardoor hij niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest. De namen der overigen zijn van Olden, Borel, van Lelyveld van der Moer, Goldenberg, Fransen, Ketling van Son, van Asperen, Fransen, Midde laar, Postma, Schiff, Maenhoudt, de Reede, Gal van Leer, Leeser en St effen. De le klasse wachtkamer van het station der Holl. IJzeren Spoorw. maatschappij alhier, is belangrijk verfraaidhet meubilair en het vloerkleed zijn vernieuwd en de kamer is nieuw opgeschilderd. Deze n:et overbodige verbetering heeft plaats gehad op initiatief en onder toezicht van den heer J. C. van Lookhorst, inspecteur der H. IJ. S. M. .SPARTA" IN ..DUINLUST.' In het prachtig gelegen hotel „Duin- lust", onder Santpoort, werd Zaterdagavond door de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Sparta" de viering van haar 1273-jarig bestaan voortgezet met een soirée. Het was een waardig slot van dit heerlijke feest. De ruime balzaal van het hotel, sier lijk met guirlandes van groen en bloemen getooid en schitterend verlicht door haar groote gaskroon, vulde zich weldra met tal van leden en genoodigden met hunne dames. Het was een prettige aanblik, dien de zaal aanbood, toen allen daar vereenigd waren en de uitvoering van het program ma der feestelijkheden een aanvang nam. z/Sparta" heeft bij deze gelegenheid we der getoond op uitmuntende wijze feest te kunnen vieren. Yan het begin tot het einde wist zij de vroolijke stemming op toon te houden, geen oogenblik was er dat ook maar in 't geringste afbreuk deed aan het enthousiasme, dat blijkbaar allen bezielde. Met ingenomenheid heette de voorzitter der vereeniging, de heer J. Nierop, den feestgenooten welkom en sprak met erken telijkheid van de welwillend toegezegde medewerking van het kwartet //Loreley" alsmede van diegenen, welke het programma zouden helpen uitvoeren. De „Feestgroet", gecomponeerd door den heer Schmölling, werd door het kwartet gloedvol en op meesterlijke wijze gezongen. Eenige sprekers brachten in toespraken vol bezieling, hulde aan de gymnastiek in 't algemeen en inzonderheid aan „Sparta". De kroon op alles zette het aangrij pend woord van den heer Er. Lieftinck, den eere-voorzitter, die welsprekend als immer, een beeld ontwikkelde van den turner in zijn idealen staat. Spreker ontleende dit beeld aan eene rede van den heer J. H. Reijs, directeur der gymnastiek-vereeniging „Olympia" te 's-Hage, een oud vriend van „Sparta", die de bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid vereerde. Hij sprak van den gymnast als van den man uit één stuk, niet tegenstaande zijn honderd en zoovele geledingen. Bij monde van den vice-president, den heer H. Broekmeijer, brachten de leden hulde aan den president voor zijne toewijding en verdienstelijke leiding waarvan de vruchten niet achter wege waren gebleven. Afwisselend werden nu de nummers voor kwartet en piano ten gehoore ge bracht, alsmede twee solo's voor tenor, en het bleek bij deze gelegenheid dat er zich onder de „Spartanen" ook flinke musici bevinden. Veel bijval hadden de kwartet- en solo- nummers. Vooral was dit het geval met het lied „De Turner," woorden en muziek van den heer J. Nierop, dat door het Alg. Ned. Gymn. Verbond met veel bijval is begroet èn wat muziek èn wat tekst betreft. Kan het ook anders Over het laatste oordeele men zelf: Wie is het, die zoo vlug te voet, Zoo ferm van houding, forsch van leden, 0113 aanblikt met een lier gelaat, Gezond, blymoedig, weltevreden? Zijn gang is ord'lijk, is beslist, En tuigt van ijv'rig voorwaarts streven; Uit al zijn doen spreekt kracht en moed. Wie is dit beeld vol geest en leven? Dat is de Turner, vlug te voet, Zoo ferm van houding, forsch van leden I Zijn daad is kloek, zijn woord is rond, Zijn hart is jong en weltevreden. De Gymnastiek verhoogt zijn kracht, Versterkt zijn wil, en schenkt vermogen Tot weerstand aan den overmoed. De Turner mag op vrijheid bogen! Wat mag des Turners doelwit zijn? Zijn doel is orde en plicht betrachten; Is harmonie van lijf en ziel; Door oef'ning: evenwicht van krachten. Hij wenscht zich kloekheid, merg en pit, Gezondheid van geheel zijn wezen, Om morgen meer te kunnen zijn Dat bij vermocht of was voor dezen. U, Turner, heil! Aan U mijn groet! Elk denkend meuach verheft uw Btreven. Sterk pees en spier; verbreed de borst, Dat zal u draag en veerkracht geven. Met «Vrank en vr\j en vroom en vroed" Klink' ook de leus in uw gezangen: Door oef'ning kracht; door eendracht macht". Uw streven moet elks lof ontvangen üs passende hulde ontving de dichter- componist, in den vorm van een fraaien krans van groen en bloemen den dank zijner vereeniging. Het leeuwenaandeel der festiviteiten komt zeker wel aan het kwartet „Loreley" toe. Het gevoelde zich blijkbaar geïnspireerd door de indrukken van den avond, want het zong ditmaal op eene wijze, als wij het nog zelden vernamen. Eorsch en diep wa ren de le en 2e bassen, helder was de tweede, zuiver en gloedvol de eerste tenor. Hulde aan dit beminde viertal voor het genot dat het verschafte! Het was ook niet karig met zijn voor drachten, want buiten het programma om, werd nog veel schoons ten gehoore ge bracht. Het zou allen zeker een genoegen zijn geweest den verdienstelijken directeur van „Loreley", den heer W. C. H. Schmöl ling in hun midden te hebben gezien; moesten wij echter zijne tegenwoordigheid missen, zijn geest zweefde er Dochthans, in de organen zijner zangers, in de tonen zijner composities en arrangementen. Zijn „Feestgroet" klonk hartelijk en opgeruimd, de uitvoering van het innige „Meiplan ting" en het „Volkslied", dit laatste vier stemmig door hem gearrangeerd, was een lauwer om de slapen van den genialen grijsaard. De heer W. V. toonde zich een onver moeid pianist. Krachtig en blijkbaar met veel ambitie vertolkte hij de „Priester- marsch" van Mendelssohn. Ook de uitvoering der Felsenmühle, van C. G. Reissiger, (vierhandig) had hare bi- zondere verdiensten. Eene hoogst aangename afwisseling brach ten de „vrij-oefeningen" die ons, waren er niet de blauwe jekkers met zilveren kuoopen, de witte broeken en blauwe bonds- petten, weder te binnen zouden hebben gebracht dat wij ons te midden van tur ners bevonden, hetgeen wij door al het mu zikaal en rethorisch genot haast waren vergeten. Intusschen verkwikte men zich aan al lerlei verkoelende dranken, de gesprekken werden al levendiger en drukker; kortom er heerschte een bij uitstek gezellige stem ming een door en door hartelijke toon. Zang en gymnastiek hadden zich verbroe derd, één geest bezielde allen, //Sparta's" feestviering was in vollen gang. Het was bekend, dat wij in ons midden een componist hadden; wij zagen hem aan 't klavier plaats nemen, om te begeleiden den zanger van zijn eigen lied, //Gymnastiek en Arbeid", woorden van J. Nierop. Toen het geëindigd was klonk er een ge roepvan //Weeren, voor" en daarop//Nierop, voor!" doch tevergeefs trachtte men het bescheiden tweetal „voor" te krijgen, het was tusschen beiden een wedstrijd in nede- igheid, maar des te meer verdiend de hulde, die men hun bracht. Toch kon de laatste het niet ontgaan, dat hij in triomt op de schouderen zijner turnersk werd rond gedragen. De dames in hun sierlijke toiletten, nu en dan op minzame wijze den heeren hunner kennis den welgevulden flacon met keulsch water aanbiedend, om hen het verfris- schende vocht te doen genieten, de heeren hier in groepjes rookend, pratend, lachend, genietend; turners hier, turners gindsch,tur ners met tintelende oogen vol levenslust, en den zichtbaren bovenkant van de gespierde borst even boven het losse flanel rose ge tint van het snelvlietend bloed, nu eens sprekend onderling van den ouden tijd, van behaalde overwinningen op dit of dat concours, van gesmaakte vreugde bij aller lei gelegenheden waar het even kameraad schappelijk, even broederlijk toeging als hier; in één woord, men trof in Duinlust de voorstelling aan van een ideale maat schappij: levenslust, vreugde, tevredenheid, zondheid Nog eenmaal ^atte de heer Lieftinck het woord. Hij 9prak tot het kwartet //Loreley". "Gij ontleent uw naam aan een rots aan den ouden Rhiju, die vloeit in een land waar de poëzie hoog staat aan geschreven, maar die Rhijn vloeit ook in een land waar de poëzie met niet minder liefde wordt beoefend, in ons vaak zoo kil en vochtig vaderland, maar waar noch- thans warme harten kloppen voor reine kunst. //Nomen est omen", maar ook uw naam is de kracht en uw naam is poëzie, echte levenspoëzie, vertolkt door eenheid, vertolkt door gymnastiek. Hulde daarvoor. Weet nog lang te verhalen van het wMar- chen aus alten Zeiten", breng die poëzie over in uw huis, tot de uwen, schoon, verheven, welluidend en met mannelijke kracht. Ik dank u voor //Sparta", lang leve //Loreley"". We behoeven wel niet te zeggen welken indruk deze woorden maakten. Als tref fend antwoord schaarde het viertal zangers zich op een rij en melodieus klonken de welbekende woorden van het „icli weiss nicht wa8s soil es bedeuten...." den eere voorzitter en den aanwezigen in de ooren. De president van //Sparta" bedankte daar op uit naam zijner vereeniging voor het vele schoons, dat men had mogen hooren. „Trot8ch zijn wij er op,een eere-voorzitter te mogen bezitten als de heer Lieftinckmoge het gesprokene een langen naklank hebben". Met den wensch, dat de aanwezigen zich nog recht genoeglijk eenige uren aan ge- zelligen dans zouden mogen wijden be sloot hij het officieele gedeelte van den avond. Nog tweemaal werd het woord ver leend aan den heer J. A. C. Schröer, die namens de kunstlievende leden van //Sparta" achtereenvolgens hulde bracht aan den verdienstelijken directeur, den heer J. G. Martin, „den immer hulpvaardigen vriend van allen, waar het gold iets in 't belang der vereeniging te arrangeeren en te leiden" en daarna aan den heer J. Nierop voor zijn onvermoeide werkzaamheid in 't belang der vereeniging gedurende vele jaren van haar bestaan. Ook deze woorden vonden warmen bijval. Een zeer aangenaam bal, afgewisseld door allerlei voordrachten, hield allen nog geruimen tijd bijeen. Een feestavond als deze blijft lang in het geheugen en in 't bizonder nu het 't twaalf en een halfjarig be staan van //Sparta" geldt. Op Vrijdag 27 Juli jl. had iu de bovenzaal van de sociëteit "de Kroon« eene algemeene ver gadering plaats der leden van de «vereeniging van eigenaren van huizen enz., ter verwaarborging van gerechtskosten (ontstaan door gedwongen ontruiming) tegen gebrekige huurders. De notulen der vorige algemeene vergadering werden gelezen en goedgekeurd en daarna door den directeur eenige mededeelingen gedaan be treffende de werkzaamheden der vereeniging, ge durende haar juist éénjarig bestaan. Daaruit ont- leenen wij, dat het voor de vereeniging geen voor- deelig jaar geweest is. FBUILLHTO 3ST. Naar het Engelschvan Anna Katharina Green. 971 XXXV. Fijn Spel. Voor zijn vertrek van R.... had Gryee mij genoeg van zijn plannen op de hoogte gebracht, om mij te doen begrij pen, dat hij in de eerste plaats wilde onderzoek doen naar de herkomst van het papier waarop de bekentenis geschre ven was. Wanneer wij kunnen uitvorschen in wiens bezit het papier ie, waarvan een velletje tot dat doeleinde ge bruikt is, zoo hebben wij de hand gelegd op den pleger van den dubbelen moord, had hij gezegd. Ik was daarom niet zeer verwonderd, toen ik, mij den volgenden morgen ten zijnent vervoegende, hem bij mijn binnenkomen aan zijn schrijftafel vond zitten met een da mes schrijfmap voor zich, benevens een paar katerntjes wit papier. Wel echter zag ik verbaasd op, toen hij mij mede deelde dat die schrijfmap behoorde aan Eleonore. Hoe? zeide ik, zijt gij dan nog niet overtuigd van haar onschuld? O, ja zeker; maar als men iets doet, dan moet men't goed doen. De slotsom, waartoe men komt, kan geen waarde hebben, wanneer de voorafgegane onderzoekingen niet dege lijk en volledig zijn geweest. Ik heb wel alle geschre ven schrift van Clavering, wat ik buiten zijn weten krijgen kon, verzameld en onderzocht, hernam hij, verdiept in de beschouwing van den vuurtang, hoewel men met een enkelen blik kan zien, dat de bekentenis niet door hem geschreven is. Het is niet genoeg uwe bewijzen te zoeken, waar gij ze denkt te zullen vinden; somtijds is 't geweoscht ze daar te zoeken, waar men niet verwacht dat ze zijn. Hier bijvoorbeeld, ging hij voort,de schrijfmap openende, ben ik volstrekt niet zeker, dat ik iets zal vinden dat mij van dienst kan zijn, maar het behoort niettemin tot de mo gelijkheden dat dit wel 't geval is; en voor een beambte der geheime politie is dat reeds meer dan voldoende. Hebt gij miss Leavenworth van morgen zelf gespro ken? vroeg ik, terwijl hij zijn onderzoek voortzette door den inhoud van de map uit te spreiden op de tafel. Ja, ik had anders moeilijk kunnen verkrijgen hetgeen ik wenschte. Zij was zeer beleefd en gaf mij de map per soonlijk over, zonder de minste tegenwerping. Zij dacht wel is waar dat ik mij wilde overtuigen of zij het papier, waar zooveel over gesproken is, daarin verborgen had, maar het zou 't zelfde zijn geweest, al had zij de juiste waarheid geweten. Zij behoeft toch nu in geen enkel opzicht bevreesd te zijn. Bevond zij zieh wel? vroeg ik, en had zij ge hoord van Hanna's plotselingen dood? Ja, zij was er zeer door geschokt. Ook meen ik te hebben opgemerkt, dat hare vermoedens tegen hare nicht daardoor versterkt zijn geworden. Maar laten we eens zien, wat we hier hebben, vervolgde hij, de verschillende pakjes papier met nieuwsgierigen blik voor zich leggende. Ik vond dit pakje, juist zooals gij het hier ziet, in de lade der schrijftafel in miss Leavenworth's woning, in de Vijfde Avenue. Het zou mij niet verwonderen, dat wij hier hebben wat we zoeken. Maar.... Maar dit papier is vierkant, terwijl dat van de be kentenis achthoekig ie, wilt ge zeggen? Dat weet ik, maar gij vergeet, dat van het voor de bekentenis gebruikte vel de hoeken waren afgeknipt. Laten we nu de kwaliteit vergelijken. Dit zeggende, haalde hij de bekentenis uit zijn zak en nam tevens een vel van het voor hem liggende papierna beide nauwkeurig bekeken te hebben, gaf hij ze ook mij ten onderzoek. Bij 't eerste gezicht bleek mij, dat de kleur volkomen dezelfde was. Houd ze nu tegen het licht, zeide Gryce. Ik deed hetniet het minste verschil was waar te nemen. Nu de lijnen, hernam hij, de twee blaadjes naast elkander leggende, waarbij hem bleek, dat ook deze dezelfde dikte en onderlingen afstand hadden. Er was nu geen twijfel meer mogelijk. Ik wist 't wel, zeide hij. Zoodra ik deze map opende en daarin dit papier zoo netjes bij elkaar zag liggen, was ik overtuigd dat wij het einde der zaak nabij waren. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1