dezer dagen te Odoorn en in de gemeente Emmen opnemingen ge daan voor den aanleg en de exploi tatie van een locaalspoorweg door Oostelijk Drente. Tot regeling derinzen- ding van werken van nederlandsche bouwmeesters op de tentoonstelling te Parijs, te houden in het jaar 1889, is door de Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst in vereeni- ging met het genootschap «Archi tecture et Amieitia« een commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. P. J. H. Cuypers, voorzitte', A. C. Bleys, Th. G. Sanders, Jan Springer, en den heer C. T. J. Louis Rieber, als secretaris. Binnenkort zal eene uitnoodiging aan de nederland sche architecten tot deelneming aan deze gezamenlijke inzending worden gericht. Te Sloten (N.-H.) z u 11 en naar men ons vandaar mededeelt, pogingen worden aangewend, een verbeterden postdienst te verkrijgen. Eeuige der invloedrijkste ingezete nen zullen hiertoe met medewerking van allen de noodige stappen doen Men schrijft ons uit Hil- versum dd. 31 Juli: Tot zelfs bij de laatste voorstelling op Maandagavond was het Cirque Beige door een groote menigte be zonder baard en met vooruitstekende rech terwang, kleur bleek, beenen krom, een gouden lorgnet dragende; hij wordt be schuldigd van verduistering. De luxemburgsche Procureur van Staat vraagt zijne voorloopige aanhouding. Zijne opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk draadbericht aan het departement van Justitie. Toen de sneltrein van Zwolle naar Groningen Maandag avond het station Beiien voorbij was, vond men een man op den weg met verbrijzelden schedel. Hij was in het bezit van een plaatsbe wijs den HaagGroningen en heeft vermoedelijk aan station Beiien, waar de trein niet stopte, dezen willen verlaten door er uit te sprin gen. Omtrent dit ongeluk wordt aan de N. R. C. nader het volgende ge meld: In den sneltrein, die Maan dag avond 8.53 van Meppel naar Groningen vertrok, bevond zich eeu passagier, zekere K.. die te Beiien moest zijn. Daar de trein aldaar niet stopt, werd hem de raad gegeven te Hoogeveen uit te stappen. Wel gaf hij aan dien raad gehoor, doch in plaats van het station te verla ten, wachtte hij daar het vertrek van den trein af, en op het oogen- blik, dat deze zich in beweging ',ette, sprong hij op de loopplank. zocht. Alle artisten hebben tot het j Door niemand opgemerkt, hield hij laatste oogenblik hun uiterste best zich daarop staande, tot bij het sta- gedaan en ze kunnen er dan ook I -ion Beiien, waar hij de onbegrij- van verzekerd zijn, dat de Hilver- pelijke dwaasheid had er af te sprin- snmmers bij een volgende gelegen- gen. Vreeselijk gewond werd hij op- beid zich niet onbetuigd zullen la ten. Vooral de nieuwe pantomime «De Roovers in het Gebergte», uit gevoerd door het geheele gezelschap, viel zeer in den smaak van het pu bliek. Thans is het de beurt aan Haar lem. De wagens staan gepakt en beladen en reeds morgenavond zul len ze arriveeren op het Wilsons- plein, met gejuich ingehaald door de schooljeugd, voor wie het opbou wen alleen reeds een groote pret is. Wedstrijden. Uit (len championwedstrijd in 25 scho ten op 225 meter en eere-wedstrijd in 5 schoten op 150 meter, der scherpschut- tersvereeniging „Rotterdam", traden als overwinnaars op: uit den ln de heeren 1'. Hausch te Rotterdam, met 262 puntenJ. Van Sillevoldt te Kraliugen, met 254 pun ten H. Gr. Koster te Amsterdam, met 247 puntenen uit deu 2n de heeren J. C. Rust te 's Hage, met 56 punten; J. van deu Donker te Rotterdam, met 55 punten; J. van Sillevoldt te Kralingen met 55 punten; J. H. C. Schumacher te Amster dam, met 55 punten; Axel P. Nielsen te Amsterdam, met 54 punten. Bij de prijsuitdeeling hield de voorzitter een toespraak welke door den heer J. Gr, Lobman, secretaris der scherpschuttersver- eeniging „Oranje Nassau" te 's Hage, be antwoord werd. Door den Raad der ge meente Winkel is besloten om de aldaar nog bestaande koemarkt, in vallende op den laatsten Maandag in de maand October, alsmede de kermis af te schaffen. POLITIE-BERICHTEN. In een buitengewoon politieblad wordt gesignaleerdRudolt Max, geboren te TaDgermüude aan de Elbe, den 1 Jan, 1856, laatstelijk geldwisselaar te Luxem burg, lengte 1.55 meter lichaamsbouw tenger, baar en wenkbrauwen donker, oogen grijs, voorhoofd breed, neus lang en spits, kin spits, aangezicht langwerpig, genomen en naar het station ge bracht. Ofschoon hij Dinsdag mor gen nog leefde, bestaat er vol strekt geen hoop op zijn behoud, daar zijn achterhoofd geheel verbrijzeld is. Maandag avond zijn twee treinen van de IJseltram op dlijn GoudaHaastrecht tegen elkander gereden. De tram van Gouda ko mende had, evenals altijd, op den singel moeten wachten op de tram, die van Haastrecht kwam. Dit was nu niet geschied, en juist op den IJseldijk bij eene kromming ont moetten zij elkander. Eenige pas sagiers werden licht gekwetst. Te Ulft, nabij Deutichem, was Maandag een 72 jarige grijsaard bezig de offerbussen in de R. K. kerk te verbreken; toen de koster der kerk onraad vernam, zette de dief het op een loopeu. Na eene langdurige jacht is het da politie echter mogen gelukken, hem te ar resteeren en naar Gendringen over te brengen, van waar hij naar Arn hem zal worden getransporteerd. De grijsaard moet een oude "bekende van de justitie zijn. Toen Maan dag morgen de eerste trein uit Am sterdam te Hoogkarspel den overweg zou passeeren, stonden de hoornen nog open en was de weg alzoo vrij voor de uit den Hout komende schoolkinderen. Gelukkig zag de machinist nog tijdig het verzuim van de wachteres, en kon de ma chine juist vóór den weg tot staan brengen. Tegen de wachteres is proces-verbaal opgemaakt. In het kornet der visschers worden soms vreemde voorwerpen van den bodem der zee opgehaald. Niet altijd echter wordt daarvan melding gemaakt of schoon ze aanleiding konden geven, dat het lot van vele schepen met meer juistheid kon worden bepaald. Zoo vond 26 Juli een terschellingsch visecher in zija kor een geheel ge scheurd, zoogenaamd engelsch hemd. De borst, was van katoen, van ach teren met linnen tegengenaaid. Bo ven tegen de schouders stond als fabrieksmerk: J. Bellamy and Sons New-York. De naamletters zijn J. B. Ze zijn met rood merkkatoen gemerkt. Het winkelmerk is 9565. Te Nieuwaal is bij de winke lierster de wed. K., Dinsdag op het midden van den dag, terwijl nie mand thuis was, ingebroken, door drie glasruiten stuk te slaan. De winkellade is geledigddeze bevatte echter slechts zeven gulden. Den dader is men nog niet op het spoor. Per raderbaar werd Dinsdag te Amsterdam naar het Binnen-gast- huis vervoerd een 22-jarig man, wonende Lindenstraat, die in zwaar beschonken toestand in den kelder van een perceel op den Zeedijk werd binnengedragen en vermoede lijk toen reeds stervende was. Bij aankomst in het Binnen-gasthuis was hij overleden. Een arts heeft verklaard dat overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak was van den dood. Bij een ingesteld on derzoek is gebleken, dat de over ledene Maandagmorgen in verschil lende tapperijen op den Zeedijk tus- schen de 40 en 50 glazen jenever heeft gebruikt. Als verdacht van den overledene dronken te hebben gemaakt, heett de politie vier per sonen ondervraagd. Maandagna middag vervoegden zich ten huize van de weduwe J., te Andel, twee kooplieden, die verschillende goe deren (welke zij echter niet bij zich haddeD) voor spotprijzen te koop aanboden. Een hunner fungeerde voor knecht en handelde namens den ander, die tengevolge van to tale doofheid (naar het heette al thans) daartoe niet in staat was, en ook om die reden zijne zaak met verlies van de hand moest doen. De quasi-knecht verzocht de we duwe, zonder getuigen te mogen spreken en bood haar daarop, onder stipte geheimhouding naar het heette, een pakje eehte Brnsselsche kant aan, voor drie honderd gulden. De koop werd gesloten, de kooplieden vertrokken, en de koopster bemerkte spoedig dat zij was opgelicht. De heer A. S., wien het geval ter oore kwam, liet dadelijk een rijtuig in spannen en achterhaalde de koop lieden te Werkendam, waar zij door de maréchaussées werden aange houden en naar Andel gebracht. Nadat een onderzoek was ingesteld, werden zij des nachts te Woudrichem in arrest gehouden en Dinsdag naar 's-Bosch getransporteerd, om in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te worden gehuisvest Zondagmiddag ontvluchtte uit het krankzinnigengesticht te 's Her togenbosch de verpleegde A. P. v. d. S., gepensionneerd rijksontvan ger, laatstelijk in Limburg woon achtig, en voordat men hem had kunnen achterhalen, geraakte hij op eenigeh afstand bu'ten de stad in de Zuid-Willemsvaart en ver dronk. Een der luchtballon netjes, welke verleden week Zondag bij een kinderfeest in den Parktuin te Amsterdam werden opgelaten, is nedergekomen in den tuin van een bewoner der duitsche stad Olden burg. Een bediende van de Zie rikzeesche boot is uit Rotterdam verdwenen met medeneming van eene som van f 900 aan contanten, ten nadeele van den hofmeester, en met achterlating van zijn gezin. leden week Vrijdag en jl. Dinsdag behan deld, en veroordeelde: lo. het loopmeisje dat op naam doch buiten medeweten harer meesteres in ver schillende magazijnen goederen bad ge haald, tot 3 maanden gevangenisstraf; 2o. den Delftschen jongen, die vrouwen van arbeiders geld afzette, tot 6 maanden gevangenisstraf 3o. de dienstbode, die haar kind in het Boterstraatje aldaar te vondeling legde tot 3 maanden gevangenisstraf; 4o. deu behangersknecht, die daar ter stede een toonbanklade lichtte, tot 4 maan den gevangenisstraf; 5o. den schippersknecht, die uit het vooronder van het te Delft liggende schip zijns meesters ruim f 300 stal, tot ljaar 6o. den behanger, die ten nadeele van een dame in wier woning hij werkzaam was, zilverwerk ontvreemdde, tot 4 maan den gevangenisstraf. Ten aanzien van de veroordeelden sub. 4o.6o. zullen eenige weken gevangenis straf in mindering gebracht worden we gens reeds ondergaan voorarrest. WETGEVENDE MACHT. De Voorzitter deelde in de Dinsdag ge houden zitting van de Eerste Kamer mede, dat van de Tweede Kamer zijn ontvan gen de laatstelijk door haar aangenomen wetsontwerpen, waaronder de bankwet. Zij zijn naar de afdeelingen verzonden. Daarna is de Kamer overgegaan tot het trekken der afdeelingen, en is de vergade ring gesloten. BUIT E N I, A n i>. België. Polydore de Keyserlord- mayor van Londen, komt 9 October a. s, te Brussel, op uitnoodiging van den ge meenteraad. Een feest voor deze gelegen heid en de regeling der officieele receptie zijn in voorbereiding. Engeland. In het Lagerhuis deelde Gorst Dinsdag mede dat de vorst van Swazi-land verzocht had om de benoeming van Shep3tone tot resident. De regeeriug had echter dit verzoek afgewzen, daar zij van meening is dat de omstandigheden eenen zoodauigen vorm van bemiddeling in Swazi-land niet wenschelijk maken. Volgens den weener correspondent van de //Times" is het gerucht van een eamenkorast van de drie keizers en den koning van Italië, welke in den herfst zou plaats hebben, voorbarig. Dezelfde bericht gever meldt dat keizer Wilhelm er zeer op staat een bezoek te brengen aan ko ningin Victoria, waarschijnlijk wanneer deze te Baden-Baden vertoeft, in het na jaar. Ierland. Door de politie zijn twee personen te Tralee gevangen genomen als verdacht van medeplichtigheid aan agra rische» moord. Maandag zijn de uitzettingen in het domein Vaudeleur voortgezet. De pachters volgen nu een nieuwe taktiek, welke daarin bestaat dat zij hunne huizen openlaten, na er alle meubelen te hebben uitgedragen. Dinsdag zouden nog eenige pachtschuldi- gen op straat gezet worden en dan zouden deze executies een maand lang worden geschorst. De ruiterij heeft zich weder naar Limerick begeven. Duitschland. Aan den historischen optocht te Müuchen bij het eeuwfeest ter gedachtenis aan Koning Lodewijk namen 10,000 personen deel. Het was eene groot- sclie vertooning. Do straten waren met smaak gedecoreerd. Het Odeon-plein en de Feldherrnhalle waren rood gedrapeerd. Voor het gedenkteeken was eene prach tige tent opgericht voor de gezamenlijke leden van het hof. Gedurende den optocht werden drie olifanten schuw en braken door den stoet heen. Verscheidene perso nen bekwamen letsel. De optocht kwam ten half 3 ure op het feestterrein, waar toen het huldigingsfeest begon. De voor zitter der kunstvereeniging hield eene RECHTSZAKEN. De arrondissemonts-rechtbank te 's Hage wees Dinsdag vonnis in de zaken, ver- het schrikken der olifanten, zijn omstreek» 20 personen zwaar gekwetst. In eenige straten stortten verscheidene licht opge trokken steigers ineen, ten gevolge waar van eenige personen gewond werden. De //Hohenzollern"vergezeld van het Duitsche eskader, kwam Dinsdag te 9.30 te Kiel voor anker. De kei zer, met de grootste geestdrift begroet, voer aan wal en reed naar het station, van waar hij te 9.45 afreisde. Tusschen tien en elf uur werd hij te Friedrichsruh verwacht. Er waren aldaar eerebogen op gericht en kransen uitgehangen, en eene illuminatie met lampions werd voorbereid. Bij gelegenheid van het geboorte feest van het duitsche parlementslid Rich ter, die Zondag vijftig jaar is geworden, hebben zijne vrienden eene inschrijving geopend, welke 100,000 mark heeft op geleverd. Met dat geld zal een fonds op- ;ericht worden, waaruit de partij van Richter hare candidaten bij de aanstaande verkiezingen zal steunen. Frankrijk. Volgens mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken is er tot dusver nog geen enkele bevestiging ontvangen van een gerucht dat door de duitsche bladen is verspreid als zouden er te Brest eenige duitsche zeelieden, die aan land waren gegaan, door de bevolking zijn mishandeld. Er zal in Parijs een koloniale school worden opgericht, alwaar voorname inboor lingen uit de verschillende bezittingen met die kennis zullen worden toegerust, welke noodig is om bij hunne landge- nooten de Europeesche beschaving ingang te doen vinden, waardoor een meer innige band zal ontstaan tusschen het moederland en de koloniën. Volgens een brief uit Turijn in de //République francaise" zou prins Napo leon eenig en alleen degene zijn, die de ooulangistische compague in Frankrijk op touw heeft gezet en geleid. Het plan is ontworpen tusschen Prangins en Clermont- Ferrand door tusschenkomst van Thiebaut. Men zou zich vergissen, zegt de schrij ver, indien men dacht dat het boulangis- tisck avontuur ten einde was. Het hangt samen met een uitgebreid complot dat zijne vertakkingen heeft in alle richtingen bin nen- en buitenlands. Naar uit Saiutes aan de //Figaro" wordt gemeld zal Boulanger in Charente inférieure bij de aanstaande verkiezingen de eenige tegenstander der republikeinen zijn. Lair twijfelt of hij zijne candidatuur zal handhaven. 5 Aug. zal een openbare vergadering der republikeinen worden ge houden. Egypte. Uit Cairo wordt geseind, dat blijkens daar ontvangen berichten, de Mahdi zijne europeesche gevangenen thans goed behandelt, mits zij zich onderwerpen aan de muzelmansche voorschriften en niet trachten te ontvluchten of briefwisseling te houden. Hij bezigt de Europeanen als onder wijzers en militaire instructeurs der Soe dan eezen. De Mahdi wil van geen losgeld, of van ruilen der gevangenen hooreu. Toen er eens sprake was van ruilen met eenige Derwischen liet de Mahdi de gevangenen halen en plaatste achter elk een soldaat met een lans. Toen vroeg hij//Wie wenscht te worden geruild Natuurlijk antwoordde niemand. Men zegt dat de Mahdi een expeditie tegen den blanken Pacha voor bereidt, bestaande uit 4 stoomschepen en vele andere schepen met ongeveer 4000 man. Dat die blanke Pacha Emin is, wordt ook daarom geloofd, omdat hij te Omdur- man Mndir genoemd wordt en dat is Emins titel als goeverneur. De Mahdi liet Scheik Saleh, het hoofd der Kababisch-stammen dooden en eeu te Darfur uitgeroepen Mahdi met al de zijnen insgelijks ombrengen. De verbittering tegen den Mahdi neemt steeds toe en indien een gewapende macht tegen hem optrad, zou die al dadelijk veel steun vinden. Voor de expeditie, die uit Duitsch- land ter bevrijding van Emin Pacha zal feestrede; de burgemeester Wiedenmayer I wurden afgezonden, zijn reeds 200,000 sprak uit naam der stad de kulde uit. m"V ,""o.noobr!,„l,t. Hierna werden de nationale liederen ge zongen en vervolgens ging de optocht uit een. Bij den paniek, die ontstaan is door mark bijeengebracht. De stand van deu Nijl is station- nair. Deze omstandigheid verontrust de bevolking eenigszins en er ontstond eeu moest, dunkt mij, de eerbied voor zijn diepen smart haar tot nadenken stemmen. Oom is weer op reis. Al mijne pogingen om hem hier te houden, waren vruchteloos. «28 Juli. Mijn vrees is, helaas, maar al te zeer beves tigd. Mary heeft Clavering alleen in schijn laten varen hij koestert nog altijd de hoop, dat zij vroeg of laat de zijne zal worden. Ik ben dat te weten gekomen op een zonderlinge wijze, die ik hier niet nader zal omschrijven en sedert is het feit bevestigd door Mary zelf. «Ik heb wel bewondering voor hem», zegt zij, «en hen niet van plan hem zoo maar op te geven». «Waarom dat dan niet ronduit aan oom gezegd zoo heb ik haar gevraagd. Haar eenig antwoord was een bittere glimlach en een barech «Dat laat ik aan u over». «30 Juli. Middernacht. Ik ben geheel buiten mij zelve; nu wil ik schrijven voor de storm zich nederlegt. Mary Leavenworth ia geen jong meisje meer; ik ben juist terug gekomen van de huwelijksvoltrekking tusschen haar en Cla vering. Ik wenschte, dat ik dat kon neerschrijven zonder sidderen, terwijl mijn ziel gloeit van verontwaardiging en spijt. Maar laat ik liever mij bepalen tot de feiten. Na dezen morgen eenige oogenblikken uit mijn kamer afwezig te zijn geweest, keerde ik terug en vond op mijn toilet tafel een briefje van Mary, waarin zij mij verwittigde, dat zij met juffrouw Belden een ritje ging maken, en dat zij dus eerst over een paar uur zou terugkomen. Onmiddellijk vermoedende dat zij op weg" was om eene ontmoeting te hebben met den heer Clavering tot welk vermoeden ik alle reden had kleedde ik mij zonder verwijl aan.... Hier eindigde het dagboek. Waarschijnlijk is zij, tot zoover gekomen, door Mavy verrast geworden, zeide Gryce. Maar wij hebben alles vernomen wat wij wenschen te weten. De heer Lea venworth dreigde Eleonore in Mary's plaats te stellen, wan neer deze laatste voortging te handelen in strijd met zijn wenschen; en tot welke andere slotsom kunnen wij komen, dan dat hij, voor eenige weken vernemende, dat zij het door hem gewraakte huwelijk toch had aangegaan, zijne bedrei gingen herhaalde en zich zoodoende zijn ongelukkig lot op den hals haalde f Tot geene andere, hernam ik, eindelijk ten volle overtuigd. De zaak is nu maar al te duidelijk. Gryce stond op en zag nadenkend voor zich. Maar de schrijfster dezer regelen is gered, vervolgde ik mij vastklampende aan den esnigen troost, die ons ge laten was. Niemand die dat dagboek leest, zal haar ooit in staat achten tot het begaan eener misdaad. Neen, zeide hij, het dagboek is daarvoor vol doende waarborg. Ik beproefde flink genoeg te zijn, om nu alleen de licht zijde te zien, om mij te verheugen in het feit, dat Eleonore nu bevrijd was van alle verdenking en alle overige gedachten te verbannen. Doch dit mocht mij niet gelukken. Maar Mary, haar nicht, ja haar zuster, is toch verloren, mom pelde ik. Gryce stak de beide handen diep in zijn zakken en g voor de eerste maal blijk van ontroering. Ja, zeide hij, ik vrees dat gij gelijk hebt, waar lijk, ik vrees het maar al te zeer. En na een korte poos zwijgens, gedurende welke ik een flauwe hoop koesterde, ging hij voort: Toch is het jammer, zoo'n schoon en vindingrijk schepseltje. O, o, 't is zoo jammer 1 Ik wil ronduit bekennen, nu de zaak haar beslissing nadert, dat 't mij bijna spijt, zoo wèl geslaagd te zijn. Het is zeer vreemd, maar 't is toch de waarheid. Wanneer er ook maar de kleinste uitweg was.... Maar neen, die is er nu eenmaal niet. Alles is nu zoo klaar als de dag. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2