NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 3 Augustus 1888. No. 1559. ADVERTENTIEN: WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere ragel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en «9. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Pubiicitc Etrangère G. L. DAZJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 2 Augustus. Aan den heer G. J. Droste, ban ketbakker alhier, is vergunning ver leend tot het voeren van het wapen van H. M. de KoningiE. Voor het Woensdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte fransch (1. o.) is ge slaagd o. a. mej. C. Bakkervoor engelsch (1. o.) mej. Ch. M. van Gelder en voor hoogduitsch (1. o.), te 's-Hage gehouden, mej. H. S. Cool, allen alhier. DE PARADE. Hedenmiddag omstreeks 12 uur stonden de infanterie en cavalerie, alhier in garnizoen, benevens de schutterij op het breede veld voor de kazerne aan den Scbooterweg opge steld tot het houden van de parade,ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De groene vlakte op wier achtergrond zich bet sta tige kazernegebouw verheft, ver schafte een levendigen aanblik. De uniformen der troepen, waarbij de schitterende geweerloopen en blanke sabels scherp afstaken, deden een bonte kleurenmengeling ontstaan, waaraan het oog zich eerst moest gewennen om daarna de rechte lij nen en gelijkmatige bewegingen te kunnen opmerken waarin alles zich bewoog. Onder tromgeroffel en ge schetter der trompetten marcheerden de troepen eenige malen het terrein rond. Tusschenbeide zag men offi cieren op hunne vurige paarden langs de gelederen draven. De krach tige commando's werden vlug en correct uitgevoerd en deden dan het aanzien van het schouwspel oogen- blikkelijk veranderen. Eene talrijke menigte had zich op den Schooterweg verzameld en sloeg vandaar het militair vertoon gade. Zeker zal men eenstemmig moeten verklaren, dat de houding der troe pen uitmuntend was. Ook de schut terij mag in dezen lof deelen; zij toch, die zoo herhaaldelijk aan on billijke beoordeelingen bloot staat, heeft bij deze gelegenheid hare eer weten op te houden. Neemt men in aanmerking, dat zij niet zoo geoefend kan zijn als de garnizoenstroepen, dan kan toch gezegd worden, dat er weinig op hare bewegingen viel aan te mer ken. Het zwenken geschiedde zuiver en gelijkmatig en ook de regelma tigheid in het marcheeren was vol doende. Na afloop der parade gingen in fanterie en schutterij op de maat der trommen stadwaarts. De eerste begaf zich weder naar de kazerne, de tweede marcheerde tot de Groote Markt, waar zij werd afgedankt. Het maakte een aangenamen in druk dat in de stad niet alleen van de Groote Kerk en de openbare ge bouwen de vlag wapperde, maar ook nog van tal van particuliere woningen was uitgestoken. Woensdagnacht zijn weder uit een in aanbouw zijnde woning, gelegen in de nieuw aangelegd wordende straat aan den Zijlweg, door middel van buitenbraak en inklimming eenige stukken timmermansgereed schap ontvreemd. Arrondlssements-ESechtbauk TE HAARLEM Zitting van 2 Augustus 1888. L. G. was met eenige makkers in een her berg. Het was na een harddraverij en de borrel- flesch dientengevolge niet achterwege gebleven, totdat er ruzie ontstond, die op een formeel vechtpartijtje uitliep. De eigenaar van het lokaal zond om politie, maar toen de veldwachter kwam werd hij door L. G. van achteren vastgegrepen en hem de uitoefening zijner functie belet. Yoor dit feit nu stond hij heden terecht. «Ik weet er niets van,» zeide bekl., »ik was dronkeneen argument dat beklaagden nog al eens vaak ter hulpe roepen, maar waartegenover men zeggen kan: je hadt niet dronken moeten zijn! 't Hielp hem dan ook niet, de subs. off. v. just, requireerde 7 dagen gev. Daarna stond terecht H. de G., oud 18 jaar, thans woonachtig te Sloten. Zij is ongehuwd en was dienstbode bij den heer de J. te Haarlemmermeer, alwaar zij den 17en Mei het levenslicht schonk aan een kind, dat zij daarna doodde, volgens haar eigen be kentenis. Wegens verzachtende omstandigheden vraagt de subs. off. v. just, hare veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. P. van E. te Watergraafsmeer en J. T. te 's Graveland staan thans terecht, onder beschul diging van te zamen en in vereeniging eenige timmermansgereedschappen, benevens een lemoen en een zwengelstok te hebben gestolen van den dorsch bij Dijksen, op de bouwhoeve «Java". De twee mannen waren met een wagen bij Dijksen gekomen, om kaf te koopen. Deze had echter niet en verwees hen daarom naar zijn buurman Okker, waar zij zich dan ook heen be gaven. Beiden waren inmiddels op den dorsch geweest, waar de gereedschappen hadden gelegen. Toen de eigenaar der voorwerpen, de machinist Uitermark, ze vermiste, deed hij aangifte daar van bij de politie en werden deze eenigen tijd later in beslag genomen in den wagen van T. waarop zich ook van E. bevond. Het was der halve duidelijk dat een hunner of beiden den diefstal hadden gepleegd. Beide bekl. doen al hun best om den schuld van zich af en op den medebeklaagde te werpen. Na een langdurig getuigenverhoor neemt de subs, off. v. just, zijn requisitoir en eischt veroordee ling van beiden tot 6 maanden gev. De verdediger van T, mr. A. W. van Gigch te Amsterdam, pleit voor de onschuld vau zijn cliënt, terwijl hij een zeer gunstig getuigschrift van dezen, afgegeven door eenige heibazen, over legt. Hij concludeert tot vrijspraak voor zijn cliënt. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. CIn ons nummer van morgen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) Te Heemstede wordt op Meer-en- Beek eene nieuwe inrichting voor lijders aan vallende ziekte gebouwd, waarvan onlangs de aanbesteding beeft plaats gehad. Deze stichting moet op 15 April 1889 geheel ge reed zijn. Hoe noodzakelijk dat ge bouw is, kan hieruit blijken, dat in den laatsten tijd reeds een aantal aanvragen tot plaatsing zijn ont vangen. De kosten van oprichting bedragen ruim f80.000, terwijl nu reeds aan verschillende giften enz. f15.100 is ontvangen. De heer A. Spruitenburg, arts te Haarlemmermeer is benoemd tot gemeentegeneesheer te Hoedekeus- kerke (prov. Zeeland). De eerste prijs van de Haarlem- sche paardenloterij, een landauer met twee prachtige paarden, is ten deel gevallen aan den heer C. Bos, landbouwer te Haarlemmermeer. Den kinderen der openbare school no. 9 te Haarlemmermeer werd Woensdag een prettige dag bezorgd. Daartoe in staat gesteld door de gemeenschappelijke bijdragen der ouders werd nl. per stoomboot een tochtje gemaakt naar Katwijk aan Zee, waarna de terugreis over Gouda plaats had. Het was den kinderen, ruim 200 in getal, aan te zien, dat zoowel het tochtje op zich zelf als het korte verblijf op de plaats van bestem ming hen zeer veel genoegen gaf. LEGER EN VLOOT. Ingevolge aanschrijving van den minister van Oorlog zullen aan de verschillende korpsen in fanterie nieuw model exercitiepatronen worden verstrekt. ONDERWIJS. De 43ste algemecne vergadering van het «Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap» is Dins dagmiddag te I uur te Amersfoort geopend. Het «welkom te Amersfoort" werd uitgespro ken door den heer Van Veen, voorzitter der afdeeling aldaar, die daarbij herinnerde aan het 25jarig bestaan. Hierna opende de heer A. L. Roest, voorzit ter van het hoofdbestuur, de vergadering. Hij herdacht daarbij, dat 25 jaar geleden ook te Amersfoort de algemeene vergadering werd ge houden. Van de 150 afdeelingen waren 103 vertegen woordigd. De heer rar. II. Ph. de Kanter, uit Brielle, leidde het debat in over «Leerplicht". VISSCHERIJ. Nieuwediep, 1 Aug. Vijf en vijftig bor ders brachten heden 10 tot 85 groote, 25 tot 560 kl. tongen, 1 tot 3 manden schar, en 1 tot 2 mandjeB kl. schol ter afslag, terwijl de beu- gers 230 roggen aanvoerden; gr. tong gold 35 a 40 cent, kl. id. 8 a 15 cent rog 60 u 65 cent per stuk, schar f 3.50 per mand, kl. schol f 2 h f 0-75 per mandje. LAND EN TUINBOUW. Te lVieriugerwaard (N.-H.), is vanwege de afdeeling der Hollandscke Maatschappij van land bouw aldaar een wedstrijd in het melken gehou den, waaraan door 21 personen werd deelgeno men. Deze wedstrijd was in vier afdeelingen ver deeld, en wel: 1. voor boerendochters, 2. voor boerenzoons, voor boerenmeiden, en 4, voor boerenknechten. Aan de winners van de prijzen werd f 10, aan die der premiën f 5 uitgereikt. Dl N N 15 X U A N II. De gezondheidstoestand van Z. M. de Koning schijnt, over het geheel genomen, den laatsten tijd dezelfde gebleven te zijn. Wel heeft Z. M. bij het gunstige weder van laatstleden Vrijdag zich eene kleine wandeling in de bekende Oranjelaan van het park op het Loo kunnen veroorloven, maar daar entegen zou volgens de jongste be richten van het Hbl. de toestand iets minder gunstig zijn. De Koning en de Koningin zullen a. s. Zaterdag op het Loo een bezoek ontvangen van Prins en Prinses Albert van Pruisen. De reis zal gemaakt worden langs den Rijnspoorweg, in het salonrij tuig van den Prins en de Prinses. De trein vertrekt ten 10 ure 2 mi nuten. Een r e g e e r i n g s t elegram uit Batavia meldt, dat de hoofden van den opstand in Bantam door bemiddeling der bevolking gevangen genomen zijn, terwijl enkelen, die tegenstand boden, gedood werden. Het UIr. Dbl. verneemt dat de ingenieur le klasse van ^s rijks Waterstaat P. J. de Quartel voornemens is, met eenige engelsche en amsterdamsche kapitalisten con cessie aan te vragen aan de nederl. regeering tot droogmaking en in poldering van het grootste gedeelte van de Zuiderzee en FrieseheWadden. De predikanten der Ned Herv. gemeente te Amsterdam heb ben besloten geen aanbevelingen te geven voor zoogenaamde bedellijs- ten, en dit besluit ter algemeene keDnis te brengen. Zij doeo dit om een ieder, wien zulk eene lijst mocht worden aan geboden, te waarschuwen voor het bedrog, dat helaas I zoo menigmaal op deze wijze wordt gepleegd. Voor leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer, op eene jaarwedde van f 1200, heeft zich geene enkele sol licitante aangemeld. Door de vereeniging „Het Buitenland", van welker oprichting wij reeds met ingenomenheid melding hebben gemaakt, wordt thans algemeen verspreid eene circulaire om tot toetreding tot het lidmaatschap, of althans tot geldelijke ondersteuning op te wekken. Het doel der vereeniging isde vestiging te bevorderen van Nederlanders als kooplieden in het buiteuiand, inzonderheid in vreemde over- zeesche gewesten, en de handelsverbindin gen van Nederland in den vreemde uit te breiden, voornamelijk ter plaatsing aldaar van de voortbrengselen der binnenland* sche nijverheid, alsmede ter ontwikkeling van den nederlandschen handel met ver schillende landen. Dat doel verdient onge- twijield toejuiching en steun. Door het persoonlijk optreden van duitsche handels huizen in het buitenland, weten de duit sche handel en nijverheid meer en meer zich eene plaats te veroveren naast die van Engeland. „Ook voor Neer land's handel en nijverheid", wordt in de circu laire terecht verzekerd, „is naast dien van Engeland en Duilschland overal in den vreemde plaats. Maar onze jongelieden mooten zeiven weder onzen ouden handels- roem in de overzeesche gewesten gaan op houden; dadr de producten onzer nijver heid bekend maken, en tevens de noodige kennis opdoen om onze fabrikanten in te FdaUILLET O AT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 1001 XXXV. Fijn Spel. Hier hield hij eensklaps op en begon met groote stappen de kamer op en neer te loopen, terwijl hij blijkbaar in ge dachten verzonken was, en na links en rechts te hebben rondgekeken, ten slotte bleef stilstaan voor een soort van vischkom, waarin een paar waterbewoners langzaam rond zwommen. Zou 't u veel leed doen, mijnheer Raymond, vroeg hij, zonder mij aan te zien, hoewel ik de overtuiging had, dat hij juist mij alleen zag en niets anders, zou 't u veel leed doen wanneer miss Mary Leavenworth werd ge arresteerd onder beschuldiging den moord gepleegd te hebben Ja, zeide ik, dat zou mij onbeschrijfelijk veel leed doen. En toch moet het geschieden, hernam hij, hoewel zonder den gewonen toon van beslistheid in zijn stem. Ik zal verplicht zijn het te doen als een getrouw be ambte, aan wien het is opgedragen den moordenaar van den heer Leavenworth over te leveren in de handen der bevoegde macht. Opnieuw deed iets hizouders in zijn toon en manieren een glimp van hoop in mijn hart ontgloren. En dan mijn naam als lid der geheime politie, ging hij voort, ook dat moet ik in aanmerking nemen. Ik ben niet rijk noch bekend genoeg om het succes dat mij hieruit wacht geheel te loor te laten gaan. Neen, hoe be minnelijk zij ook is, doorzetten moet ik het. Maar aldus sprekende geraakte hij steeds dieper in gedachten verzon ken, en staarde met zooveel aandacht op den morsigen bodem van de half gebroken vischkom voor hem, dat 't mij niet zou verwonderd hebben wanneer de redelooze bewoners ervan zich eenparig naar zijn kant hadden gewend om zijn blik te beantwoorden. Wat was het, dat zijn geest zoo ern stig bezig hield? Na een korte poos wendde hij zich weer tot mij, terwijl zijne vastberadenheid geheel was teruggekeerd. Wees zoo goed, mijnheer Raymond, zeide hij, hier om drie uur terug te komen. Tegen dien tijd zal ik mijn rapport gereed hebben voor den super-intendent en het zal mij aangenaam zijn het u eerst voor te lezen. Laat mij er dus vast op kunnen rekenen. Er was iets zoo gekunstelds in zijn uitdrukkingen, dat ik mijne nieuwsgierigheid niet kon bedwingen en vroeg: Hebt ge reeds een besluit genomen? Ja, zeide hij, op eigenaardige toon en met een eigenaardige beweging van het hoofd. En gaat ge over tot de arrestatie, van welke zoo even sprake was? Kom te drie uur terug! XXXVI. HET WEBBE VOLWEVEN. Precies op het door hem aangegeven uur 6tond ik op de stoep van Gryce's woning. Hij wachtte mij reedB in de gang. Ik heb u hier opgewacht, zeide hij half fluisterend, ten einde u te verzoeken gedurende ons onderhoud te blijven zwijgen, wat er ook moge gebeuren. Ik zal de spre kende, gij de zwijgende rol vervullen. Ook moet ge u vol strekt niet verwonderd toonen, wanneer gij mij 't een of ander mocht zien doen. Ik ben in een wonderlijke bui en zou 't in mijn hoofd kunnen krijgen om u aan te spreken met een anderen naam dan den uwen. Wanneer dat wer kelijk gebeurt, doe dan maar juist of't zoo hoort. En vooral, spreek geen woorddenk daarom. En zonder mijn ver wonderden blik met een enkelen wenk te beantwoorden, ging hij mij voorzichtig voor naar boven. De kamer waarin ik door hem bij mijn vroegere bezoeken steeds was ontvangen, lag op de eerste verdieping vlak bij de trap; maar nu voerde hij mij die voorbij tot naar de zolder verdieping, waar hij mij, na nogmaals met allerlei teekenen. tot behoedzaamheid te hebben aangemaand, in een vertrek geleidde welks aanzien zoo vreemd en somber was, dat 't op mij den indruk maakte als van een cel in de een of andere Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOON

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1