lichten, hoe dezen nog beter dan reeds nu in den vreemde met goed succes tegen anderen in concurrentie kunnen treden, hunne producten naar den smaak en de wenschen der afnemers afwerkende." In België, Frankrijk, Oostenrijk, zijn reeds in de laatste jaren vereenigingen opgericht, met soortgelijk doel als //Het Buitenland" zich voorstelt. Zal niet de toekomst van handel, nijverheid en scheepvaart ten onzent steeds moeilijker en duisterder wor den, dan blijve ons land niet achter met de richting in te slaan, door «Het Bui tenland" aangewezen. Wij vestigen daarom gaarne de aandacht op de bovenbedoelde circulaire. Op het verzoek van de heeren N. Redeker Bisdom c. s. te Amsterdam om het Wieringermeer te mogen droogmaken en inpolde ren, is door den minister van Wa terstaat at wij/.end beschikt, omdat het plan wijziging behoefde. Door de minister is aan genoemde heeren echter te kennen gegeven, dat des- verlangd een voorloopige concessie zal worden verleend, mits binnen éen jaar een volledig uitgewerkt ontwerp worde ingezonden, en het bewijs worde overgelegd, dat de gelden voor de uitvoering der wer ken zijn verzekerd. Voorts dienen ze te bewijzen, dat met de betrok ken waterschappen de noodige over eenkomsten zijn gesloten tot regeling hunner belangen in afwatering du gemeenschap te land en te water. Eindelijk dient de verklaring over gelegd, dat voor het aanvaarden der definitieve concessie een waar borgkapitaal ten bedrage van 3 pCt. der geraamde kosten zal worden gestort. De diergaarde van het koninklijk zoölogisch genootschap «Natura Artis Magistral» te Am sterdam, werd in de laatste dagen weder met een aantal fraaie dieren verrijkt, waaronder eene jonge, zeld zame antilope, welke benevens een baviaan en een jonge krokodil, door den heer J. M. Westrouwen van Meeleren aan het genootschap zijn geschonken; verder eene vrouwelij ke giraffe en een reusachtig man nelijk exemplaar van den eenbulti- gea kameel. De verzameling groote woldieren mag thans als volledig worden beschouwd, en bestaat uit: drie tweebultige kameelen, een paar eenbultige, een paar wilde lama's, vier tamme lama's, vier alpaca's en een paar vicognes. De heer H. J. M. Baumann, o. i. hoofdambtenaar, vereerde aan het genootschap een fraai, zeldzaam d:er, de zoogenaamde koerkoer Phalo. gistra ursinavan Gorontalo, ter wijl de goeverneur van Suriname, mr. H. J. Smidt, de diergaarde ver rijkte met een paar jonge waterha zen Coelogenys pacoi). Men schrijft ons uit N narden: z/Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Dat ondervond een inwoner van Naarden, zekere R., die zich door zijne vrouw liet overhalen om met zijn gezin naar Utrecht te verhuizen, maar na zich daar gevestigd te hebben, al heel spoedig tot de ontdekking kwam, dat Amor in het spel was. Een kermisreiziger, te Utrecht woon achtig, maar door het noodlot gedurende de kermis binnen Naarden's wallen ge voerd, had de genegenheid der vrouw en moeder van zes kiuderen weten te winnen en toen nu het gezin te Utrecht was, kwam hij daar inwonen. Het gevolg daarvan was, dat de echtgenoot al zeer spoedig als over compleet werd beschouwd en pogingen werden aangewend om hem uit den weg te helpen. Muizentarwe is daartoe echter niet het beste middel, maar het opzet was toch voldoende gebleken en de echtge noot, zijn leven niet meer zeker achtende, vertrok weer naar Naarden, zijne ontrouwe vrouw met haar kroost te Utrecht achter latende. De zorg voor het laatste scheen haar echter wat te veel te drukken, al thans jl. Dinsdag kwam zij met hare kin deren alhier aan en trachtte hen op een eenzamen weg onbeheerd achter te laten. Hierin werd zij echter verhinderd door de aanwezigheid van twee politiebeambten, die haar in het oog hielden en haar ver trek verhinderden. Het lijk van Warlee, de ongeluk kige huisvader, die bij het laatste onge luk van de gooische stoomtram het leven verloor, is, na Maandag onder veel betoon van deelneming te zijn ter aarde besteld, op last van de justitie weder opgegraven en naar Amsterdam overgebracht. Tegen de gooische stoomtram-maatschappij is een eisch tot schadevergoeding ingesteld. In Den Haag heeft naar de correspondent uit de hofstad aan de ;/A. Ct." schrijft het De leerlingen eener gemeentelijke meis jesschool hebben het gewaagd tot het ge meentebestuur een rekest te richten, waar in zij verlenging van de zomervacantie verzochten. Deze uitoefening van het grond wettig recht van petitie heeft op de school- autoriteiten een geweldigen indruk gemaakt, en de wethouder van onderwijs heeft het zelfs noodig geacht een opzettelijke boet predikatie tot de schuldige leerlingen te komen houden, nadat de directrice en leera- ressen van de school zelve reeds de fiolen harer pathetische verontwaardiging over de beschaamde hoofden hadden uitgegoten. Naar ik hoor, waren er onder de ouders der leerlingen, die het geval zoo erg niet vonden en meenden, dat de schoolautori- teiten beter deden met den gruwel van het '.verdreven huiswerk te beperken, die hier op ettelijke gemeentescholen bestaat. //Is het zoo'n wonder", vroeg mij de voogd vau een dezer rekestschuldige leerlingen, z/dat de schapen wat langer vacantie dan de reglementaire luttele weken vragen, wanneer ze gedurende den cursus tot 's avonds over tienen aan het huiswerk zit ten en den volgenden morgen om ze^en uur weer met den neus in de boeken ge vonden worden, om de lessen te leeren Hoe een mens ch al niet schatplichtig kan worden! B. en W. van 's Hage hebben voorgesteld om den heer Waterreus te Schevenin- gen vrij te stellen van de betaling van eene recognitie van 50 centen 'sjaars. In 1686 verzocht de her bergier Van der Hoek, wonende aan de Koningstraat te Scheveningen, waar de vergulde haring uithing, aan de magistraat verlof om op twee zware ijzeren staven voor zijne huizinge een uitsteeksel te mogen leggen, dat wij thans balkon zou den noemen. De achtbare magistraat gaf hem dat verlof, mits betalende tien stuivers jaarlijks aan de stads kas. Van der Hoek ging ter ziele, de Koningstraat werd omgedoopt in Keizerstraat, de gemeente kocht in 1869 van den toenmaligen eigenaar een gedeelte van het huis, met het recht op het uitsteeksel, maar de heer Waterreus bleef zijne 10 stui vers 's jaars betalen, nog 19 jaren lang, tot men nu eindelijk tot de ontdekking kwam, dat niet alleen de gemeente tot de recognitie ver plicht zou zijn maar ook merken B. en W. leuk op «dat het bal kon niet meer aanwezig is en de recognitie derhalve haar reden van bestaan verloren heeft.» «Hoe een mensch al niet schat plichtig kan worden.» De vestiging van een atelier der Staatsspoorwegen is voor de gemeente Blerick eene zaak van beteekenis. Bij het tegenwoordig getal inwoners, dat slechts eenige honderden telt, is het te verwach ten, dat minstens een lOOtal ge zinnen, behalve een even groot ge tal ongehuwden, zal worden ge voegd, wanr het aantal werklieden zal het cijfer van 200 voorloopig zeker bereiken. Er worden dan ook nu reeds door particulieren uit Venloo aanstalten gemaakt om den bouw van woningen in het tot nog toe zoo onbekende dorp Blerick te bevorderen. Uit Utrecht wordt van 1 Au gustus gemeld: De Rijnspoorweg-maat schappij viert heden feest; het station is in feestdos gestoken, tal van vlaggen wap peren van het gebouw. De heer mr. J. JUijtwerf Sterling herdenkt namelijk den dag, waarop hij voor 25 jaren zich aan de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij ver bond. In Augustus 1863 als adjunct secretaris in dienst getreden, werd hij in Juli 1874 tot secretaris benoemd, om na het aftreden van den directeur F. C. Zil- le8en in Juli 1883 als directeur op te treden. Gedurende de waarneming van zijn secretaris-ambt en als directeur wist de heer Uijtwerf Sterling zich de achting en toegenegenheid van hoofdambtenaren en bedieudeu te verwerven. Ten 11 ure namen de officieele plech tigheden een aanvang. Namens een 2000 tal ambtenaren van hoogeren en lageren rang werden den ju bilaris in de keurig met bloemen versierde kleine concertzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, onder eene toespraak van den oudsten aanwezigen hoofdambtenaar, den heer controleur A. M. Buis, een viertal gedekte schalen van zil ver aangeboden, deksels, randen en voeten georneerd met geciseleerde ornamenten in reuaissance-stijl en boven op de deksels als symbool van het spoorwegwezen een gevleugeld rad, dat tevens tot knop of handvat dient. Dit geschenk ging verge zeld van een prachtig album, bevattende de namen van de gezamenlijke deelnemers. Terwijl de jubilaris tusschen 12 en 1 ure te zijnen huize aan de ambtenaren gelegenheid gaf hem persoonlijk te cora- plimenteeren, wachtte liem ten 2 ure een bezoek van commissarissen der Maatschappij die onder eene toespraak van den president commissaris, mr. R. J. graaf Suhimmel- peuuinck van Nijenhuis, een geschenk aan boden, bestaande in een zilveren monu- raentalen inktkoker met daarop toepasse lijk aangebrachte inscripties. Ook directeuren gaven blijken van be langstelling. Hedenavond zullen een vijftigtal amb tenaren den beer Uijtwerf Sterling op zijn buiten te Driebergen eene bizondere ovatie te brengen. Uit Arnhem wordt van 1 Au gustus gemeld: Ter eere van het 25-jarig feest van onzen geachten stationchef, den heer Van den Berg, wapperden heden van het hoofdgebouw, de bijgebouwen en de bruggen de vlaggen, terwijl zijn bureau door het ondergeschikte personeel keurig was versierd. Van verschillende zijden werden den jubilaris bij deze gelegenheid stoffelijke bewijzen van hoogachting en waardeering aangeboden. Uit Doesburg wordt aan De Post geschreven: 't Is dan ook een ellendig ding zoo'n malaise! Haast iedereen on dergaat haar verlamraenden invloed. Verleden Zaterdag heeft een baas alhier aan zes knechts gedaan ge geven, en ofschoon een ander wel meer werklieden vraagt voor een karwei buiten de stad, ziet het er binnen de muren niet erg rooskleu rig uit. De slapte o wonder! laat zich zelfs gevoelen inde gevangenis. De cipier, die van el ken bezoeker zeven stuiver logies ontving, zag met den dag zijn standje verloopen. Toen hij bemerkte dat de klanten er den brui van gaven te komeD, gaf hij er den brui van te blijven; hij trok er van door. Thans is dat postje, als een bijzaakje, tot tijd en wijle aan een agent van politie opgedragen. Een enkele, een vriend van de vergunning, is een geregeld bezoeker van de staatsin richting. «Och», zegt hij, «'t is er alles zoo goed geregeld; ik slaap er net zoo goed als thuis, ik heb eten en drinken op zijn tijd, wat kan ik meer verlangen?» Wedstrijden. Te Franeker kwamen Dinsdagavond de heeren uit Brussel aan, die deel zullen nemen aan de groote kaatspartij, welke dit jaar, naar aanleiding van het 35-jarig bestaan der kaatscommissie, met meer dan gewonen luister zal gehouden worden. Woensdagmorgen te half tien ving de optocht aan van het station naar het kaatsterrein het Sterne-slotland na dat de stafmuziek van het le regiment infanterie uit Leeuwarden was aangeko men. Ter eere der belgische kaatsers werd de //Brabamjonne" gespeeld, en daarna het Nederlandsch Volkslied. Het schoone vaandel der //Société Royale," een geschenk van Z. K. H. den hertog van Brabant, thans koning Leopold II, dat versierd was met een achttal medailles in verschillende wedstrijden behaald, wekte terecht aller bewondering. Aan den wedstrijd namen 14 parturen uit Friesland en 2 uit Noord-Holland deel. Van deze vielen Woensdag 9, waaronder eenige na een hardnekkigen strijd, af. He- don zullen de overige 7 om den prijs kampen. Van de belgische kaatsers, ten getale van 13 uit Brussel overgekomen, namen 10 aan een ouderlingen wedstrijd deel. Zij waren verdeeld in 2 parturen, en kaatsten Woensdag //sans tames" om een prijs van 100 frs. Deze viel ten deel aan de //partie de3 Rouges, bestaande uit de heeren A. Lecomte, A. Dehand Schutter, L. Lebau, E. Wauthier en L. Dupuis. Deze wonnen 7 spellen tegen de //partie des Bleus" 6. Uit Zutfen wordt gemeld dat de luchtballon «1' Hirondelle», opgestegen met de luchtreizigers Lhoste en Henri Wolff, bij Essen in Duitschland is neergedaald. De beide luchtreizigers willen Vrijdag met de aEtoile polaire» te Meppel opstijgen. Woensdag morgen, on geveer 41/s uur, had er boven Ber- gen-op-Zoom eene wolkbreuk plaats, die tot ongeveer 7 uur voortduurde. De straten geleken op bergstioomen en stonden in korten tijd onder water, daar de riolen het niet kon den verzwelgen. In de laag gelegen gedeelten der stad zijn alle kelders ondergeloopen en drong het water zelfs in de huizen. De schade is aanzienlijk. Overal worden met brandspuiten de kelders leeggepompt. Ook te Apeldoorn zal de verjaar dag van H. K. H. prinses Wilhel- mina feestelijk worden herdacht. Op een verzoek van de commissie voor de volksfeesten, heeft de raad dier gemeente, evenals ten vorigen jare, hiervoor de som van f50 beschik baar gesteld. Woensdagochtend zou de vleeschhouwer L., te Nij megen, twee vette koeien van land bouwers in ontvangst nemen. Toen de dieren bij het slachthuis aan kwamen, wisten zij zich aan hunne geleiders te ontrukken, en renden in dolle vaart de Grootestraat af en de rivier de Waal in. Met moeite werd eene der koeien weldra ge red, doch zij was op den wal ge haald zoo woest, dat men ver plicht was haar terstond op de plaats te dooden. De andere zwom de rivier af, en kwam bij het fort Kraijenhoff, ongeveer een kwartier gaans van de stad, aan land, alwaar men eveneens verplicht was om het dolgeworden beest onmiddellijk den hals af te snijden. De hollende dieren brachten niet weing ontstel tenis in de stad te weeg. Woens dag werd te Roermond gevankelijk binnengebracht W. R., uit Neuss, te Venloo op verzoek de? pruisische regeering aangehouden, beschuldigd 'van valschbeid in geschrifte. In af wachting, dat zijne uitlevering ge vraagd wordt, is hij in de gevan genis te Roermond opgenomen. Te Opeinde (Friesland) is de kerk toren gedeeltelijk ingestort, zoodat de dienst gedurende verscheidene weken niet zal kunnen plaats heb ben. Men zal moeten besluiten den toren geheel af te breken, om ver dere ongelukken te voorkomen. Aan den machinist van de stoom tram Bosch-Helmond, H. Peters, is eene eervolle vermelding en eene geldelijke belooning toegekend, we gens betoonde voorzichtigheid en tegenwoordigheid van geest, door het op tijd stoppen zijner machine, toen zich cp 22 Juli een rijtuig met zes personen op de rails in de bocht nabij het station Koudewater be vond. Door zijn beleid bepaalde het ongeval, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben, zich nu tot eenige schade aan het rijtuig. Woensdag kwam uit zee te Schevaningen aan schipper P. Dijkhuizen, voerende het bomschip Cornelis Jacobusaanbrengende een roode postduif. Van de merken op haar vleugels zijn alleen leesbaar H. 50 no. 8 T. E. Z. D. Het diertje was geheel uitgeput en zou ver dronken zijn. De politie te Scheve- ningen verzorgt de duif. Aan de brigade kommandant der maré- chaussées te Budel, is het mogen gelukken, een vrouw aldaar te be trappen, juist op het oogenblik zij, na vooraf zich te hebben overtuigd dat de bewoners bet huis hadden verlaten, bezig was met eene gioote hoeveelheid tuinvruchten weg te nemen. Ten einde het feit te kuunen conatateeren had de verbalisant zich gedurende geruimen tijd in het ver iaten huis doen opsluiten. Dins dagavond te ruim 9 uren landde te Scheveningen het bonuchip S. C. H. 70. Paulina Catarinaschipper L. Knoester, aan boord hebbende twee matronen van onze marine, die in Schotland van Zr. Ms. stoom schip Alkmaar in het begin van de maand Juni van passagieren waren achtergebleven. De politie te Sche veningen, die scheen te weten, dat zij zich aan boord van die bom be vonden, haalde hen met een wagen daarvan af en bracht hen in arrest. Eene groote menschenmaf sa was op het strand aanwezig. Schipper Knoester had hen te Aberdeen aan boord genomen om hen naar het vaderland terug te brengen. Omtrent den dood van de 24- jarige dochter van den havenmees ter te Oosterhont, die men verdron ken in de haven heeft gevonden, wordt nader gemeld, dat zij vermist werd na een koe in de weide ge bracht te hebben. Toen men den volgenden morgen haar lijk in het water vond, werd het vermoeden bevestigd dat zij zou zijn verdron ken. Doch later begon men aan een misdaad te gelooven. Maandagmor gen namelijk, bij een twist tusschen den vader van het meisje en den kapitein eener stoomboot over het betalen van door hem en zijn sto ker gemaakte vertering, moet de kapitein de dochter, toen zij zich in het geschil mengde, gedreigd hebben haar bij ontmoeting te zullen verdrinken. Men zegt, dat het slacht offer is geworgd en daarna in de ha ven geworpen. De kapitein der be doelde stoomboot is in hechtenis. Dinsdag ochtend heuft een werk man van de Holl. IJzeren Spoor- weg-maat-chappij, nabij Schevenin gen, bij het afspringen van eenen waggon, die in gang was, een wiel gevangenis. Vooreerst heerschte er een naargeestig half duister, daar er geen ander licht binnen drong dan door een klein smerig dakvenster, en bovendien was het bijna geheel ledig, daar een eikenhouten tafel en twee stoelen met harde zittingen de eenige meubelen waren, die men te zien kreeg. En eindelijk werd het oog zonderling getroffen door een aantal gesloten deuren in den muur, boven elk waarvan zich een soort van rooster bevond, dat u als het holle oog van een mummie scheen aan te grijnzen. Over het geheel was het een zeer onaangenaam vertrek, waar 't mij al dadelijk te moede werd, als bewogen er zich ongezien tal vau booze, kwaad broedende geesten. Toen ik had plaats genomen, kon ik mij nauwelijks voorstellen dat daar buiten de zon nog scheen, of dat geheel een wereld van leven, schoonheid en genot z.ch bawoog op de 6traten beneden mij. De gelaatsuitdrukking, waarmee Gryce mij wenkte plaats te nemen, was zoo geheimzinnig en plechtig, dat hierdoor het vreemde van het geheel voo? mij niet weinig vermeer derd werd. Ge moet maar niet letten op het vertrek, zeide hij op zoo zachten en mompelenden toon, dat ik daarin nau welijks zijn stem kon herkennen. Het is hier akelig stil en doodsch, dat weet ik, maar wanneer men te spreken heeft over onderwerpen, als waarover ik u nu wensch te onderhouden, moet men omtrent de plaats daartoe niet kies keurig wezen, wanneer men ten minste zeker wil zijn niet beluisterd te worden. Ik ben er mee gereed, Smith! ver volgde hij op plotseling duidelijker geworden toon en mij een waarschuwenden wenk gevende met den wijsvinger; ik ben er mee gereed en da toegezegde belooning is mijn. De moordenaar van den heer Leavenworth is ontdekt en zal binnen twee uren in hechtenis zijn. Wenscht ge te weten, wie het is? zeide hij, zich naar mij wendende met zeldzame levendigheid in stem en houding. Vol verbazing zag ik hem aan. Was er onverwachts iets nieuws aan het licht gekomen? Waren zijn inzichten in de zaak gewijzigd? Deze geheele inleidiDg had toch iets meer in, dan mij te vertellen wat ik reeds wist, en toch.... Aan deze en dergelijke overdenkingen maakte Gryce een einde, door bijna onmerkbaar, maar veelbeteekenend met het hoofd te schudden. Het was een heele toer, dat kan ik zeggen,hernam Gryce de stem steeds meer verheffende, een werkje van belanger was een vrouw ook in 't spel, maar al de vrou wen van de wereld kuunen Ebenezer Gryce niet van 't spoor brengen, wanneer hij er eenmaal op is. De moordenaar van den heer Leavenworth en hier werd zijn stem schril en snijdend en van Hanna Chester is ontdekt. Stil! ging hij voort, hoewel ik niet gespioken, noch eene poging daartoe gedaan had, gij wist niet, dat Hanna Chester zekeren zin ?ermoord werd. Nu, vermoord is zij dan ook van het woord niet, maar in een anderen wel, en dat wel door dezelfde hand, die den ouden heer doodde. Hoe ik dat weet? Ziehier; dit strookje papier is gevonden in haar kamer op den gronder kleefde nog iets aan van een wit poeder; dit weiaigje is g:sfcerenavond on derzocht en gebleken vergif te zijn. Gij zult echter zeggen, dat het meisje het vergif zelf genomen heeft, dat zij een zelfmoord heeft begaan. Gij hebt gelijk: ze nam het zelf en het was een zelfmoord maar wie heeft baar tot die daad gebracht? Natuurlijk niemand anders dan hij, die 't meeste vrees moest koesteren voor haar getuigenis. Maar het be wijs, zult gij vragen. Het meisje, mijnheer, heeft een be kentenis achtergelaten, waarin de geheele misdaad wordt geworpen op iemand, dien men voor onschuldig hielddeze bekentenis was valsch, hetgeen ik u zal bewijzen door drie feiten vooreerst, dat het papier waarop zij geschreven is, in het huis waar het meisje zich toen bevond, niet voor banden was ten tweede, dat het schrift is samengesteld uit kapitale drukletters van zeer gebrekkigen vorm, terwijl Hanna, dank zij het onderricht dat zij had genoten van de vrouw onder wier dak zij zich bevond, toen zeer goed kon schrijven; ten derde, dat het verhaal, zooals 't luidt in de bekentenis, niet overeenkomt met dat, wat zij mondeling gedaan heeft. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2