NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 4 Augustus 1888. No. 1560 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. KI N N E N I. A N I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden /1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 0, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cowrantiers. Directeuren-Uitgevers J C. PËEREBOOM enJJ. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 3 Augustus. Donderdag werd door B. en W. aanbesteed: het vernieuwen van eenige kei- en klinkerbestratingen, benevens de levering van straat klinkers, voor het gewoon onder houd der bestratingen in de ge meente. Ingekomen 4 inschrijvingen. Hoogste f 11,597laagste C. Romeyn alhier, voor f 10,770, waarvoor het ie gegund. Aan het gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen gevraagd: door A. A. Slenders tot oprichting van eene kleerenwasscherij door stoom gedreven, in het perceel aan de Papentorensvest No. 34, Scheep- makersdijk 59, kad. sectie DNo.4211; door j. H. F. Dammers, tot op richting van eene blikslagerij in het perceel aan den Kruisweg No. 52, kad. sectie B No. 1161; door J. Arons, tot oprichting van eene kleerenwasscherij door stoom gedreven, in het perceel aan de Am- sterdamsche vaart, get. No. 34/36, kad. sectie E. No. 755. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. hoogste laagste pr. Aardapp. 7070 HL. 6830 HL. f 6. p. K.G. Boter 1144 kil. 1144 kil. fl.45 p. stuk. Biggen 397 stuks 334 Btuks f 18. f 1.— p. K.G. fl.— p stuk. f4.—. Voor het Donderdag gehouden examen ter verkrijging van de acte hoogduitsch (1. o.) is geslaagd o. a. mej. M. Scheltema alhier. Gedurende de maand Juli 11. is ten postkantore alhier in de Rijks postspaarbank ingelegd de som van f 14,417.091/i en terugbetaald f 7351,04; alzoo meer ingelegd f 7066,057s- Het nummer van het laatst uitgegeven hoekje was 3443. De rijtuigbankwerker C. J. de Graaf in de werkplaatsen der H. IJ. Spoorw. Mpij alhier, herdenkt heden, 3 Augustus, den dag, waarop hij 25 jaren geleden in dienst trad bij genoemde maatschappij. Dat de ju bilaris bij zijne makkers zeer gezien is blijkt uit het buitengewoon fraai geschenk, dat hem door hen werd aangeboden, bestaande uit eene kost bare klok, terwijl een keurig pen- teekenwerk in lijst den wensch zijner kameraden in krachtige dichtrege len uitdrukt. Van de maatschappij ontving hij een fraai zilveren hor loge met toepasselijke inscriptie. Men verzoekt ons mede te deelen, dat gedurende de kermisweek iede- ren avond, te beginnen a. s. Zater dag, in het kerkgebouw der Broe dergemeente en het lokaal der Chr. Jongelingsvereeniging, Lange Anna- straat, christelijke volksvoordrach ten gehouden zullen worden. Als sprekers zullen optreden: deheeren Hoogenbirk van Amsterdam; Ger ritsen Jr. van Rotterdam; ds. De Haas van Hattem; baron Van Doorn van Westkapelle van 's Gravenhage; ds. Weiss, met medewerking der Chr. Zangvereeniging «God is mijn Lied», en ds. Mulder, beiden alhier; Siebenhar van Beverwijk; Marmel- stein van Amsterdam en G. Velt- huysen alhier. Deze bijeenkomsten gaan uit van de afd. der Chr. Nat. Geheelont- houdersvereeniging, de afd. «Patri monium» en de Christelijke Jonge- lingsvereenigingen. In de bovenzaal van het café Montagne waren Donderdagavond de officieren der dd. schutterij, de leden der afdeeling Haarlem van den Nederlandsche Schut- terijkader-bond, de laatste met hunne da mes, en eenige genoodigden verzameld om tegenwoordig te zijn bij de feestelijke ont hulling der nieuwe banier van deze afdee ling. Aan het eene einde der zaal stonden in volle uniform de leden geschaard, met hun vaandel, dat nog omhuld was, in het midden, tegenover de officieren, die de voorste rij der zitplaatsen hadden inge nomen en daarop volgden de overige aan wezigen. Nadat door allen het ,7Wien Neêrlandsch bloed" was gezongen, nam de sergeant van Deinse, als tolk der af deeling optredend, het woord. Allereerst herinnerde hij aan den verjaar dag onzer geëerbiedigde Koningin, sprak den wensch uit ,/dat zij leve tot heil van 't Vaderland, tot steun van den Koning en de Prinses" en wees op het gewichtig oogenblik dat thans gekomen was, nu men gereed stond de nieuwe banier te aanvaarden. Spreker bracht dank aan heeren donateurs, officieren en verdere belangstellenden voor hunne bijdragen waardoor het mogelijk was geworden een sinds lang gekoesterden wensch, eene illusie,te verwezenlijken. Daar op werd het vaandel ontbloot en door een der leden van het kader in een bandelier om hoog geheven. Het ziet er inderdaad fraai uit. Het vaandel zelf is van zwart fluweel met zil veren franje afgezet. Men leest daarop in zilveren letters NED. SCHUTTERIJ- KADERBOND Afd. HAARLEM 1886. De stok waarvan het afhangt eindigt in een fraaien verzilverden lanspunt, ter wijl daaronder de door de afdeeling ver worven medailles prijken. Achtereenvolgens richtte spreker zich daarop tot den heer F. Lieftinck, die de plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerde en beval hem de belangen der schutterij aan in zijne hoedanigheid van lid der volksvertegenwoordiging. Den waarnemenden commandant bracht hij har- telijken dank voor zijn welgeslaagde pogin gen om de afd. Haarlem van het kader te brengen tot hetgeen zij thans was. Den luitenant van Pabst werd hulde gebracht als trouwe leider der oefeningen, waardoor reeds zulke goede resultaten waren ver kregen. Tot de overige officieren werd een dankbaar en waardeerend woord gericht voor hun milden steun in alle aangelegen heden van de afdeeling verstrekt. Nog werd een krachtig woord gespro ken tot de aanwezige vrouwen der leden, om hen op te wekken hunne echtgenooten aan te sporen de oefeningen getrouw en geregeld bij te wonen en zoowel nu als in tijden van gevaar, huis en haard aan de grenzen te gaan verdedigen. Ten slotte spoorde hij de onderofficie ren van het kader aan om te blijven vol harden op den ingeslagen weg. Aan een lid van het hoofdbestuur van den schutterij- kaderbond verzocht hij, aan zijne mede bestuurders over te brengen wat hier de zen avond was geschied. Na hem nam de waarnemende com mandant het woord. In een kernachtige toespraak herinnerde hij met een enkel woord aan den tegenstand, dien de op richting van den schutterij-kaderbond heeft ondervonden, De lappenwet van 1827 was het beletsel, dat de schutterij zich niet be ter kon ontwikkelen. Maar toch was de lust ontwaakt om haar te doen beantwoor den aan de eischen, die men haar moet en kan stellen. Hulde bracht spr. aan den ijver van de afdeeling alhier, die zich gevormd had tot eene zooals men er weinig aantrof. Ook hij spoorde de vrouwen der leden aan om hunne mannen aan te moedigen, ijverig aan de oefeningen deel te nemen. De heer Lieftinck sprak zijne ingeno menheid uit met het vertrouwen dat het nederlandsche volk in hem als volksver tegenwoordiger stelde. Terecht had de vorige spreker zooals hij opmerkte aangevoerd dat de oude schutterijwet niet meer deugde en wwanneer de schutterij niets was dan was dat door die wet, wanneer zij iets was daD was dat niettegenstaande die wet". Algemeene dienstplicht was z. i. het doel waarnaar gestreefd moest wor den en in hem zou men ten allen tijde een voorstander daarvan vinden. De sergeant van Deinse bedankte de sprekers en herinnerde nog eenmaal aan de mildheid der officieren, bij wie men slechts behoefde aan te kloppen om iets in 't belang der afdeeling gedaan te krij gen, verder drukte hij de hoop uit dat de tijd niet ver meer zou zijn dat men den drager van den titel waarnemend com mandant als vast commandant zou mogen begroeten. Dat het gesprokene weerklank vond bij de aanwezigen kon blijken uit hunne lang durige bijvalsbetuigingen. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss Dagblad: 1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. Wedstrijden. Aan de Donderdag te Hoofddorp in den Haarlemmermeer gehouden harddraverij van boerenpaarden onder den man, namen 6 paarden deel. De prijs, f75, werd ge wonnen door //Emma", eigenaar H. Da- lenberg, berijder H. Dalenberg. De premie f25, verkreeg //Emma", eigenaar N. Peters, berijder J. G. Matze. De wielrijdersclub //Rechtuit", hield te gelijkertijd een wedstrijd in rijden op tijd. De baan van 6000 M. werd afgelegd door: M. L. den Ouden, in 13 min. 40 sec.; door G. Oudejans, in 14 min. en door P. Witteman, in 14 min. 57 see., die den len, 2en en 3en prijs behaalden. De lang ste tijd, dien een der acht deelnemers over de baan besteedde, was 19 minuten 20 seconden. LEGER EN VLOOT. Het hoofdbestuur van den nederlandschen Schutterijlcader-bond vangt zijne officieele mede- deelingen aan met de tijding dat de bond ander maal eene voorname afdeeling rijker is geworden, nl. Amsterdam. De dirigeerende officieren van gezondheid 3e klasse (majoor) J. K. Stakman Bosse, chef van het militair hospitaal te Haarlem, en D. H. van Vierssen, in gelijke betrekking te Leeuwarden, zullen 5 Augustus onderling van standplaats verwisselen. Nr ar aanleiding van het plan om het oplei dingsschip te Rotterdam op te heffen, zegt het «Militair Blad": Aangezien, om het personeel op de thans verkregen sterkte te houden, met eene jaarlijksche aanvulling van ongeveer 250 jongens kan volstaan worden, als gerekend wordt op dezelfde uitkomsten van de werving van jon gens boven de 16 jaar en van lichtmatrozen voor het wachtschip te Willemsoord (in 1885 bedroeg die 75, in 1886 59 koppen) hoopt men met één opleidingsschip in den dienst te kunnen voorzien. Van 1 October 1886 tot 1 October 1887 wer den door de beide opleidingsschepen afgeleverd 307 lichtmatrozen; van 1 October 1885 tot*l October 1886, 345 lichtmatrozen. Het opleidings schip te .Amsterdam zal j-arlijk9 dus ongeveer 100 lichtmatrozen meer moeten opleveren dan in de laatste jaren, om de henoodigde aanvulling van 250 koppen aan de vloot te kunnen geven ARMENZORG. De directeur van de inrichtingen tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede heeft over de maand Juli, behalve een aantal giften in vruchten enz., bovendien ontvangen vau den heer P. B. d. H. te Am sterdam f500, H. te Haarlem f122 en dr. P. aldaar f 100. Voorts nog eenige giften van f 25, f 10 en geringer bedrag. Op de gebruikelijke wijze werd Donderdag de verjaardag van H. M. de Koningin in de residentie herdacht. In den ochtend en voormiddag vertoon den zich de vlaggen, vooral in de hoofd straten zeer talrijk, onder een zonnigen hemel, en bood de stad een feestelijken aanblik. Duizenden maakten zich tegen 12 ure op naar het paradeveld in de Maliebaan, en die menschenmenigte groeide aan naar mate de gewone en gelegenheidstreinen hunne passagiers in Den Haag aanbrach ten. De beide majoors en de kapitein-adju dant der dd. schutterij, onderscheidene officieren, werkzaam aan het departement van Oorlog en verschillende van de on langs aangestelde 2e luitenants bij de land macht hier te lande en Oost-Indië, woonden de parade bij, die door de grenadiers en jagers, de veld-artillerie en de huzaren ge houden werd. De commandant van de vereenigde troepen, de kolonel der huzaren jhr. Te- ding van Berkhout, liet de troepen voor den generaal defileeren. Kort na den aanvang der parade reden prins en prinses Albert van Pruisen met twee zonen in een open rijtuig langs de Maliebaan, Onder de toeschouwers, dit binnen het terrein de verrichtingen der militairen met belangstelling gadesloegen, werden opge merkt de pauselijke nuntius en de lega tiesecretaris van den Heiligen Stoel, ver gezeld van eenige heeren. Bij den terugkeer van de parade lieten FHUILLHTO NT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 1011 XXXVI. HET WEBBE VOLWEVEN. Wanneer ik nu deze feiten in verband breng met het volgende, 't welk eveneens is bewezendat het meisje des morgens van den dag, waarop zij zich het leven benam, van iemand die goed bekend moet zijn geweest met de fa milie Leavenworth, een brief ontving, die groot en dik ge noeg was, om de bekentenis te bevatten zooals zij was ge vouwen dan staat het bij mij zoo goed als vast, dat de moordenaar van den heer Leavenworth het witte poeder en de zoogenaamde bekentenis aan het meisje heeft gezonden, met de bedoeling, dat zij die zou gebruiken zooals zij ook gedaan heeft, opdat daardoor de justitie op een verkeerd spoor zou worden gebracht en zij zelve tevens voor altijd zou zwijgen, want zooals ge weet, de dooden klappen niet. Hier bleef hij een korte poos zwijgenden keek naar het morsige dakvenster boven ons. Waardoor scheen de lucht in het naakte vertrek mij steeds zwaarder en drukkender f Waarom voer mij een koude rilling door de leden? Alles wat mij daar verteld werd was mij reeds bekend; waarom trof het mij dan nu, alsof ik het voor 't eerst verno men had? Maar wie was 't dan? zult gij vragen, ging Gryce nu voort. Ja ziet ge, dat is juist wat mij veel naam en veel geld zal doen verwerven. Maar ik wil 't aan u wel vertellen. Want, weet ge, de zaak is eigenlijk dat ik het moeilijk meer voor mij kan houdenwaar 't hart vol van is, daar loopt de mond van over. De moordenaar van den heer Leavenworth.... maar neen, we willen eerst nog nagaan wie door 't groote publiek voor de schuldige gehouden wordt. Wie wijzen de couranten als met den vinger aan? Een vrouw! een jonge, echoone, bevallige vrouw! ha, ha, ha! De couranten hebben gelijk: het is eene vrouw; en die vrouw is jong, schoon en bevallig. Maar welke vrouw is het? Zie, dat is hier de vraag. Er zijn iu deze zaak meer vrouwen betrokken dan één; en welke van die allen is 't nu? Sinds Hanna's dood heb ik openlijk hooren beweren, dat zij de bedrijfster was der misdaad; bahdat is te dwaas om van te spreken. Anderen zeggen weer dat het een der beide nichten zou zijn, die door haar oom in zijn testament zoo slecht bedacht werd: bahal even dwaas als het andere. Toch heeft men voor het laatste beweren betrekkelijk deug delijke gronden. Eleonore Leavenworth staat zelfs nog heden op een zeer gevaarlijk standpunt. Wanneer ge hieraan mocht twijfelen, laat mij u dan herinneren, wat de geheime politie tegen haar heeft in te brengen. Vooreerst het feit, dat een zakdoek met haar naam gemerkt, gevonden is op de plaats van den moord, en dat die zakdoek was bevlekt met revolversmeerterwijl zij hardnekkig blijft ontkennen, dat zij daar ter plaatse is ge weest tot op vier en twintig uur voor het vinden van het lijk. Tan tweede het feit, dat zij niet alleen ontroering toonde, toen haar dat stuk van overtuiging werd voorge houden, maar dat zij voortdurend blijk gaf de justitie van 't spoor te willen brengen, daar zij op enkele vragen slechts gedeeltelijk, op andere in 't geheel niet wilde antwoorden. Ten derde, dat door haar pogingen zijn aangewend tot vernietiging van een brief, die blijkbaar op de misdaad betrekking heeft. Ten vierde, dat™ de sleutel der bibliotheek in haar bezit is gezien. Dit alles, te zamen met het feit, dat de overblijfselen van den brief, welke de jonge dame trachtte te vernietigen, en dat wel een uur na het verhoor, later zijn samengevoegd en uitgemaakt voor een aantijging tegen een der nichten van den heer Leavenworth, van iemand, dien wij X. zullen noemen dit alles te zamen, zeg ik, stelt haar in een zeer scheef daglicht, vooral daar later is uitgemaakt, dat aan de geschiedenis der familie Leavenworth een zeker geheim ten grondslag lag dat namelijk, verborgen voor de wereld in 't algemeen en voor den heer Leaverworth in 't bizonder, in een kleine stad F...., een huwelijk is voltrokken tu6schen een zekere miss Leavenworth en gezegden X. Met andere woorden: dat de onbekende heer, die in den gedeeltelijk door miss Eleonore vernietigden brief een klacht indiende bij den

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1