NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lit twee Wall. 6e Jaargang. Maandag 6 Augustus 1888. No. 1561. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stasui. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ADVEETENTIEH: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en|«9. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publieite Etrangere G. L. DAUBE Go., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S I S N I E II S. Haarlem, 4 Augustus. De platen, betrekking hebbende op de louwkunde der uederlandsche renaissance, nullen Zondag den 5en dezer nog op het Museum van Kunstnijverheid tentoonge steld zijn. Toegang vrij. Door de sociëteit wTrou moet Blijken'' zullen nog de volgende concerten worden gegeven Zondag B Aug. staf muziek der Kon. Nederl. Marine. Dinsdag 7 Aug. staf- muziek 3e reg. inf. Zondag 12 Aug. stafmuziek 4e reg. inf. Dinsdag 14 Aug. stafmuziek 7 reg. inf. Zondag 19 Aug. muziekkorps dd. schutterij te Leiden. Zaterdag 25 Aug. stafmuziek 4e reg. inf. Dinsdag 28 Aug. stafmuziek 7e reg. infanterie. Zondag 2 Sept. stafmuziek Kon. Nederl. Marine. Voor het Vrijdag te 's Hage gehouden examen ter verkrijging van de akte hoog- duitsch (1. o.) is geslaagd o. a. mej. W. L. Ribbe alhier. Als een bizonderheid deelt men ons mede dat niettegenstaande de tijd van broeden lang verstreken is, een zwaluwen- paar dezer dagen zijn nest heeft gebouwd in de stoomzagerij van den heer Vogel poel alhier en trots het oorverdoovende geraas der machines rustig zit te broeden. Genoemde heer heeft een vensterruit uit genomen ten einde de vogels in staat te stellen bij sluiting der zagerij toch te kun nen in- en uitvliegen. Blijkens achterstaande advertentie en zooals wij ons persoonlijk hebben kunnen overtuigen worden in het photografisch atelier van den heer Jac. Chits alhier potretvergrootingen in alle formaten ge leverd volgens het broomzilver gelatine- procédé, en wordt deze vinding reeds se dert geruimen tijd aldaar in toepassing gebracht. Op de Groote Markt staat een kleine tent, waarop men leest«Magneta, een we zen uit het magnetische rijk. Wij hebben voor ons liggen recensiëD van redacteurs van verschillende bladen, die wel eene beschrijving geven van wat men hier te zien krijgt, maar de geheim zinnigheid er van niet hebben doorgrond. |gfOp uitnoodiging van den eigenaar zul len wij ons hedenavond daarheen begeven, in de hoop meer te ontdekken dan onze col lega's. Tot een der verrassendste vertooniugen op de kermissen der laaste jaren behoort zeker wel //Galathé". Een schoone stee- nen vrouwenbuste wordt langzaam levend en verandert daarna in bloemen. Ook nu is Galathé gearriveerd. Wij hopen op deze voorstelling terug te komen. Arrondisgenicnts-E&echthaEik TE HAARLEM Zitting van 2 Augustus 1888. H. J., werkman Haarlem meineed, 2 jaar gev.; C. v. d. H., werkman Haarlem, overtr. liondenbeL 6 of 1 dag iech.; S. S. wed. J. S., Haarlem, als voren - vrijspraak; C. M. huisvr. K. H. Wor- raer, mishandeling f 15 boete of 1 dag hech B. B. Sr. en B. B. Jr; arbeiders Wijk aan Zee diefstal no. 1 - 7 dagen, no. 2 - 1 dag; H. H.- M. J. G. - W. L. arbeiders Haarlemmermeer mish. no. 1 vrijspraak, no. 2-5 dagen no. 3. - 5 dagen L. G., arbeider Haarlemmermeer, we- derspannigheid, 7 dagen gev. A. V. Velsen. ver niel. 3 dagen gev. (Dit zijn de door den subs. off. v. just, gere- quircerde straffen.) LETTEREN EN KUNST. Inhoud Sempervircns No. 31 J)e Cactus-groep. Een populair-botanische schets met een afbeelding. Fuchsia's. Iris gigan- tea. Houtwol. Verslag van het eind-exa men aan de "Gerard Adriaan van Swieten-tuin- bouwschool" te Frederiksoord. Weeknieuws. Verschilt, mededeelingen. Tentoonstellin gen. Ontvangen Prijs-Couranten. Adver tentiën. LEOiR EN VLOOT. Dezer dagen zijn weder 11 korporaals-titu lair van de instructie-compaguie te Schoonhoven als korporaal effectief naar de verschillende regimenten vesting-artillerie overgeplaatst. Tegen a. s. Dinsdag zijn weder ecnige jongelingen op geroepen. De instructie-compagnie zal van 20 Augustus tot 1 September op de Oldebroeksche heide kam peeren, onder commando van den kapitein Tel- chuijs. ONDERWIJS. Naar aan de «N. R. C.» gemeld wordt, be staat er bij de regeering het voornemen, over te gaan tot de opheffing van twee rijks-kweekscholen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 3 Augustus. Vijf-en-dertig korders brachten heden 15 tot 85 groote en 30 tot 120 kleine tongen, 4 tarbotten, 1 tot 3 manden schar en 1 tot 2 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl 1 beuger 60 roggen aanvoerde; gr. tong gold 35 a 40 ct., kl. id. 8 a 15 ct., tarbot f6 a f7, rog 51 ct. per stuk, schar f3.50 a 2.50 per mand en kl. schol fl.70 a 1.20 per mand. N N K I. A li. Thans is bepaald dat de nieuwe Goeverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, de heer Pijnacker Hordijk, zich in de tweede helft van deze maand naar Batavia zal begeven. Tot burgemeester van Den Helder is benoemd de heer M. C. Koning, gepensionneerd luitenant-kolonel der mari niers, tot op 1 dezer commandant van het le bataljon van dat korps te Amsterdam. Het vuurwerk aan hetKur- haus te Scbeveningen werd Donderdag avond afgestoken en slaagde uitmuntend. De monumentale fontein en de slotdeco- ratie ter eere onzer Koningin waren schit terend. De laatste stelde het nederlandsche wapen voor, omgeven door het opschrift; //Leve enze Koningin!" Duizenden toe schouwers waren ter been. Wedstrijden. 6 Augustus zal de Nederlandsche Schaakbond haar algemeene vergadering houden te Rotterdam. Na afloop der vergadering wordt een concours gehouden. Men schrijft ons uit Nijme- gen dd. 2 Augustus: De //Nijmeegsche tram-omnibus// beeft gisteren den dienst geopend. De weg is Sta tionMarktBurgpoort (café G. W. van Hezewijk)YereenigingSt. Anna. Is goed en goedkoop de leuze van den tegenwoordigen tijd, dan verdient deze on derneming 'een woord van lof. Zij is iu waarheid eene onderneming //ten algemeene n nutte". De gewone prijs per rit is 5 cent, bij abonnement 3"3 cent. Voor de talrijke be zoekers van Nijmegen is deze dienst als wgeknipt"; voor enkele centen ziet men de stad. De firma J. J. Beijnes te Haarlem, heeft haar naam bij de legering der wagens weer schitterend gehandhaafdze zien er sierlijk en degelijk uit. Binnenkort zal door de //Nijmeegsche tram-omnibus// de lijn BeekUbbergen NijmegenHeesNeerbosch (Weesinrich ting) geopend worden. Het regent, Het zegent, De pannen worden nat.... Dat kinderliedje hoort men hier niet meer zingen. Eu geen wonder! De regen is zelfs voor deze hoogere streken geen zegen meer. Het koren wacht op de sikkel en het weer leent zich niet voor het maaien; de aardappelen schieten in het loof, maar //pollen" niet, d. w. z. schenken geen aard appelen het hooi was niet overvloedig en werd slecht //gewonnen"; de Waal en Maas hebben nog een hoogen waterstand, zoodat de lagere weilanden nog onderstaan. De waterberichten zijn nog niet gunstig. Maar na regen komt zonneschijn dat is een troost! POLITIE BERICHTEN. Den 31en Juli 11., des namiddags, heeft zich heimelijk uit het weeshuis der Christelijke ge reformeerde gemeente te Arasterdam, op de Bloemgracht no. 90, verwijderd een weesmeisje, genaamd Maria Elisabeth Eekhof, 19 jaar, klein en tenger, haar blond, gekleed met blauwe japon, dito manteltje, zwarten hoed met grijze veer; terwijl zich tegelijk uit dat gesticht heeft ver wijderd de weesvader, Jacob van der Ameyder, naar gissing 40 jaren, middelmatig groot, mager en blond, met vrij langen doorloopenden haard, en gekleed met donker fantasiepak. Men ver moedt dat hij het meisje ontvoerd heeft. De commissaris van politie der 4e sectie (bureau Noordermarkt) te Amsterdam, verzoekt opsporing en bij ontdekking te handelen zooals blijken zal te hehooren. I n e e n d e r 1 a a t s t e zittingen van het tering-congres te Parijs deed prof. Legroux belangwekkende mededeelingen over de besmetting van zuigelingen door koemelk, en ook hij kwam tot de slotsom, dat melk alleen gekookt behoorde te wor den gebrmikt. Voorts drong hij er op aan, dat de staat en de gemeentebesturen maat regelen zouden nemen, vooral te Parijs, waar de koeien niet lang gezond konden blijven en een geregelde inspectie door veeartsen noodzakelijk was. TELEQRAMKEN. BERLIJN, 4 Aug (Reuter.) Uit Sile- zie en Elbing ia bericht ontvangen, dat er tengevolge van de aanhoudende regens weder ernstige overstroomingen hebben plaats gehad. Op vele plaatsen is het spoorwegverkeer verbroken en de oogst grootendeels vernietigd. DAHLIA. Esn oude heer, die nog ven grap jes hield, woonde een theepartijtje bij, waar ongeveer een dozijn dames druk aan het keuvelen waren. Ik wed, zeide hij tot een ander, dat ik al deze dames tegelijk van haar stoel kan laten opspringen. Och kom, dat zet ik je. Nu, wat verwedt je? Een kistje fijne sigaren. BestWie van de dames heeft een tournure verloren? vroeg de oude heer. Alle dames sprongen tegelijk van haar stoel en de pretmaker had een kistje sigaren gewonnen. STSOMVAARTRERIEKTEN. Het stoomschip Soerabayavan Rotterdam naar Java, vertrok 3 Aug. van Suez. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 3 Aug. des ochtends 6 ure 30 min. Lezard. Het stoomschip Edam der N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 3 Aug. des namiddags 12 ure 40 min. Wight. Wind W. Het stoomschip Utrecht, kapt. de Goede, van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Aug. van Co lombo. Het stoomschip Botterdam der N. A. S. M., /an Rotterdam naar New-York, is Donderdag 2 Aug. te New-York aangekomen. Het stoomschip Prins Willem I, vertrok 27 Juli van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Ma/trits arriveerde 29 Juli van Amsterdam te Paramaribo en vertrok van daar naar Demerary, waar het 2 Augustus arriveerde. CORRESPONDENTIE. Een Oud schutter. Daar de door u aangehaalde veronderstelling niet in ons blad voorkwam, zou den wij u beleefd in overweging willen geven u tot de desbetreffende courant te richten. Red. Vijf en twintigste Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 5 Aug. 1888, des na middags van 24 ure, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marseh en Soldatenkoor uit Faust, Gounod arr. M. H. Muller. 2. Ouverture Soleunelle, v. d. Biest. 3. Fantaisie Ongiuale, Baudonck. 4. Gavotte, Ewig Dein, Weiss. 5. Potpourri, Les Dragons de Villars, Maillart. 6. Ouverture Unga- risches Lustspiel, Kéler Béla. 7. Carlotta Walzer, Millöcker. 8. Potporri, Tongera iilde, Trenkier. Buiten-Societeit „TROD MOEI BLYCKEN", CONCERT op Zondag 5 Aug. 1888, 's avonds 7 Vs uur) door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, Kapelm. de heer JAC. KONING. PROGRAMMA. 1. Marche de concert, L. Memel. 2. Ouverture zur der Geistlichen Oper-. Joseph in Egypten, E. N. Mehul. 3. Pilcherchor aus: Tannhauser, B Wagner. 4. Le Cid, grand opéra de Jules Mas senet, Transcription brillante, F. Degress. 5. Ouver ture «Mireille//, Ch. Gounod. 6. a. In der Fremde, Romance, B. Richards, b. Die Wachtparade koinintü! Humoreske, Eilenberg. Selection from opera-burlesque «The MikadoA. Sullivan. (Op verzoek). 8. Wo die schonen Madchen wachsen, Walzer, H. Weiss. GEBOORTEN: 2 Aug. C. P. Hubbers-Diks z. - 3. M. Don- dorp-Agsteribbe z. - T. v. d. Hoek-Oord d. - M. L. v. d. Aar-Houtkamp z. - J. S. Raas- Briedé z. - J. Mieog-v. d. Waals z. - 4. A. A. van Dregt-van de Nes z. OVERLEDEN: 3 Aug. D. J. van Dijk 3 nu z. Kinderhuis- singel. - P. C. Wassenaar 17 m. z. Nieuwe Kruisstraat. - A. J. Terpoorten 3 m. z. Bal juwslaan. FAKfliLïÊSEHSÊMTESI UIT Oï VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN 1 Aug. G. Scherpenhuysen Rom-Noordanus z. Rott. - 2. W. H. Tweedij-Mulder z. Rott. - F. M. de Haas-Boven z. Rott. - P. van der Valk- Pijl d. Rott. - 8. S. W. Bijvank-Schor d. Amst. - R. Souget-Souget d. levenl. Arast. GEHUWD: 2 Aug. A. v. d. Broek en H. Verbaas, Helle- voetsluis. - D. de Vries en H. C. van Zeijlen Loochem. - 3. D* Storm en A. Vlaming, Alkmaar' OVERLEDEN: 80- Juli. J. L. de Bruin 8 j. d. Kreuznach. - 31. L. Jonker 81 j. Bennebroek. - Wed. E. L. Pel-Ytsma 59 j. Drachten. - 1 Aug. F. Schön- bruu 7 j. z. Amst. 2. C. van der Waart 77 j, 's-Hage. - B. J. Peppink 16 m. z. 's-Hage. 3. A. B. Wolff 75 j. 's-Hage. - J. F. Schijff 73 j. 's-Hage. - Dr. Wachsmuth, Hannover. PEIUILLBTO 1ST» Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 1021 XXXVI. HET WEBBE VOL WE VEN. Gedachtig aan het feit, dat men bij een dergelijk on derzoek licht wordt geleid op dwaalwegen, deed ik nog maals de ronde in de bibliotheek en bemerkte iets wat zeer opvallend was. Op de tafel vond ik namelijk een pennemes en op den grond naast den stoel lagen eenige snippers hout verspreid, die, blijkbaar nog niet lang geleden, van den rand der tafel waren gesneden. Hieruit was goed op te ma ken, dat iemand met zenuwachtig gestel daar kort te voren had gezeten en in overspannen gepeins, zonder het te weten, gekerfd had in den tafelrand. Een kleinigheid, zult ge zeg gen maar wanneer het de vraag geldt, wie der twee jonge dames, de eene kalm en vastberaden van karakter, de an dere onrustig en licht beweeglijk van gestel, zich op ze keren tijd op een bepaalde plaats bevond, dan wordt die kleinigheid, dat luttel iets, een zaak van zeer groote betee- kenis. Niemand, die ook maar een uur met de twee nichten in gezelschap is geweest, zal iu twijfel staan om te bepalen, welke hand die snippers heeft geketfd uit de schrijftafel van den heer Leavenworth. Maar wij zijn nog uiet aan het einde. Ik heb zelf gehoord, hoe Eleonore haar nicht van 't plegen der misdaad beschuldigd heeft. Een vrouw, als Eleonore getoond heeft te zijn, zal nooit een familie-lid beschuldigen van eenig misdrijf, tenzij zij daarvoor de meest gegronde reden hebbe. In de eerste plaats moet zij overtuigd zijn geweest, dat haar nicht in een moeilijkheid was geraakt, waaruit niets dan de dood van haren oom haar redden konten tweede, dat haar karakter haar er toe kon gebracht hebben, om zich- zelve, ten koste van wat dan ook, uit die moeilijkheid te reddeneindelijk moet zij hebben kennis gedragen van een feit of eenige omstandigheid, waardoor haar vermoeden ge noegzaam tot zekerheid werd gebracht. En nu, mijn waarde, moet ik u meedeelen, dat dit in alle opzichten bij Eleonore Leavenworth het geval was. Wat het karakter harer nicht betreft, had zij ruimschoots gelegenheid gehad, dat te leeren kennen als hartstochtelijk, weeldelievend, veranderlijk en onbetrouwbaar, daar 't toch niet zooals men dacht, Eleo nore, maar Mary was, die het bewuste geheime huwelijk had aangegaan. Wat betreft den moeilijken toestand, waar in zij zich bevond, zoo moge de eens door haar oom geuite bedreiging, dat hij den naam harer nicht in zijn testament in haar plaats zou stellen, wanneer zij een huwelijk met X. niet opgaf, voldoende zijn voor allen, die bekend zijn met 't hartstochtelijk verlangen, waarmee Mary het bezit van zoo groote schatten te gemoet zag. En om te eindigen met de omstandigheden, die Eleonore vasten grond hebben gegeven voor haar vermoeden, zij hier herinnerd, dat Ele onore, voordat de sleutel in haar bezit werd gevonden, eenige oogenblikken heeft doorgebracht in de kamer harer nicht en dat ook in den haard van die kamer later de strooken half verbrand papier gevonden werden. Ziedaar dus, waarde vriend, het beknopt overzicht van 't rapport, dat binnen een uur zal leiden tot de inhechtenis neming van Mary Leavenworth, als de moordenares van haren oom en weldoener. Er volgde een oogenblik van doodsche stilte, maar in het volgende oogenblik klonk een hartverscheurende kreet met geweld door het vertrek en te gelijk stormde een menschelijke gedaante, ik weet Liet van waar, mij snel voorbij en riep, z'ch aan de voeten van Gryce wer pende, gillend uit: Het is gelogen I Het is alles gelogenMary Leaven worth is zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Ik ben de moordenaar van den heer Leavenworth I Ik! Ik! Ik! Het was Trueman Harwell. Wordt vervolg AS) ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. HureaaKleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1