NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 9 Augustus 1888. No. 1564. ABVEETENTIÊN: Bismarck en de Czaar. S T A 0 SIV' I KII H S. De 11 er mis. WTE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere ragel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cowrantiere. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE §T Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Europa is aanvankelijk zeer getroffen geworden door het bezoek van den jon gen duitschen keizer in Rusland. De bla den hebben tot in het oneindige gezin speeld op de kansen van een verbond tus- schen de beide vorsten. Men zegt dat keizer Wilhelm den Czaar eene ontwapening heeft voorgesteld en er zijn velen die beweren, dat de ontvangst die den jongen keizer te St. Petersburg te beurt gevallen is, zeer koud is geweest. Men zou het bijna kunnen gelooven door eeue treffende zinsnede van het officieele nJournal de St. Pétersbourg" «Als toevoeging aan onze mededeelingen van gisteren over de aankomst van keizer Wilhelm te Peterhof, moeten wij voor alles wijzen op het minzame en tegelij k plechtige karakter van de ontvangst die hem zoowel door het Hof als door het volk is bereid.» Deze vereeniging van minzaam en plech tig is veelbeteekenend. Bovendien is het voorstel tot ontwa pening, zoo het al gedaan is, niet meer dan eene herhaling van vroeger. Kei zer Alexander heeft naar men zegt een goed geheugen en dus zal hij zich nog wel herinneren, dat Duitschland het vuur tegen Denemarken met een voorstel tot ontwapening heeft geopend, evenals in 1866 tegen Oostenrijk. Natuurlijk betrof dit derde voorstel tot ontwapeuing Erankrijk. Bismarck heeft zijn best gedaan uit te bazuinen, dat de volgende oorlog als hij kwam, een verdelgingsoorlog wezen zou. Stemt nu de Czaar in de ont wapening toe, dan zal Bismarck Erankrijk er ook toe drijven. Maar Erankrijk kan en zal dat niet doen en....", krijgt natuurlijk de gekeele publieke opinie tegen zich, //als zou het dien verdelgingsoorlog willen." Maar de Czaar denkt na en leidt de toekomst af uit het verledene. Hij be grijpt dat een voorstel tot ontwapening,- uitgaande van den duitschen keizer, een valstrik wezen moet. Duitschland is een militaire mogendheid, zonder andere waarde dan het militairisme; het tot de tanden gewapende rijk kan alleen den oorlog tot doel hebben en kan niet handeleu dan in die richting. Keizer Alexander moet dus Duitschland vreezeu en het is volstrekt niet zijn belang, zich van Frankrijk af te wenden en dit aan den verslindenden na buur over te leveren. Het is ook zeer wel mogelijk, dat de duitsche keizer den Czaar een verbond heeft voorgesteld tegen de revolutionuaire en anarchistische propaganda. Hieromtrent nu neemt de bedriegerij monsterachtige vormen aan. Bismarck schept er behagen in, de be schermengel van Czaar Alexander te spelen. Hij was het, die de laatste nihilistische com plotten onthulde en Alexander waarschuwde voor voorgenomen aanslagen op zijn leven, en de Czaar zou er hem dankbaar voor kunnen zijn, ware het niet, dat al die complotten, al die woelingen waren aan gestookt en aangevuurd door de politie te Berlijn. Ieder weet dat de geheime agenten der duitsche politie, Schroder en Haupt, die door den socialistischen afgevaardigde Bebdl in den Rijksdag werden aangewezen en die door den minister Puttkamer verloo chend en toch tegelijk eenigszins erkend wer den, onder hunne vrienden, de anarchisten, een bizonder standpunt innamen, dat zij dankten aan de uitgebreide middelen waar over zij te beschikken hadden en waar van de anarchisten meenden, dat zij van machtige aanhangers afkomstig waren. De anarchisten in Zwitserland of elders hadden, vóór zij door de geheime agenten der duitsche politie werden bestuurd, de gedachte niet om tegen de vorsten com plotten te smeden. Hunne eerste slacht offers waren een apotheker, een bankier, een agent en een inspecteur van politie, allen burgers, en deze moorden begingen zij om de burgerij angst aan te jagen. De hierboven genoemde Schroder woonde in 1883 de voornaamste der anarchisten bijeenkomsten bij, waar besloten werd dat voortaan de vorstenmoord den eenvoudi- gen moord zou vervangen, omdat dit nut tiger voor de anarchistische zaak was en meer reclame maakte. Hij was het, die van dit oogenblik af aan, de dynamiet- bommen en helsche werktuigen maakte, welke geen ander doel konden hebben dan de aanslagen op vorsten. Hij betaalde toen de //Liberté", een blad dat den konings moord predikte. Het is bewezen, dat Schroder in ver binding stond met den berlijnschen politie commissaris Krüger. Het was te Zurich, dat op twee van zijne ondergeschikten, Schmied en Friedman n, brieven van den politiechef werden gevonden, die glashel der bewezen, dat Schmied een aanslag moest uitvinden. De term in den bedoel den brief gebruikt is: //iets dat werkelijk belangrijk en tot nu toe onbekend is." Sehröder's helper, Haupt, wist door vleierij het vertrouwen der Russen en Po len in Zürich te winnen. Hij noodigde hen aan zijn tafel en verschafte hun werk, alles natuurlijk met lierlijnsch geld. Aan hem schreef Krüger: //De eerstvolgende aanslag op keizer Alexander moet te Genève worden voorbereid. Schrijf mij, ik verwacht uwe rapporten." Bismarck kan na deze onthullingen den Czaar van zijn toewijding verzekeren, het bewijs er voor is hier geleverd! Zoo er al geen misdaad is, zoo is er toch kunst matige fabricage van aanslagen, die Haupt belast was te verraden. Hierdoor kon de Rijkskanselier den Czaar doen gelooven, dat hij hem jaarlijks minstens eenmaal het leven redde. Dat dit zoo is blijkt uit het feit, dat een zekere G. M. d'U., een tot heden niet aangewezen persoon, maar wiens naam ter beschikking is, in relatie stond met den inspecteur van politie Kaltenbach te Mühlhausen en van dezen voor bewezen diensten jaarlijks 14000 francs ontving. Hij moest de Russen nagaan en alles wat hij ontdekte, onverwijld seinen. Om dit salaris te ontvangen, moest hij eerst Kal tenbach zijne brieven teruggeven. Dit alles heeft geen commentaar noodig en de eenvoudige conclusie is dezeBis marek onderhoudt het anarchisme en sterkt indirect den vorstenmoord of zijne bedrei gingen Dit gevaarlijke spel wordt in een bijbel woord aldus beschreven: //Wie het zwaard bezigt, zal door het zwaard vergaan, wie zich van het anarchisme bedient, zal door het auarchisme vergaan." Tot zooverre Juliette Adam, in de //Nou velle Revue." Men gevoelt dadelijk dat hier de vrees voor een mogelijk isolement van Erankrijk ten duidelijkste doorsche mert; het gewicht dat de schrijfster hecht aan eenen enkelen, eenigszins vagen volzin van h<4 officieele russische orgaan bewijst het ten duidelijkste. Waarschijnlijk heeft de vrees de schrijfster dubbel doen zien, hetgeen meer gebeurt. Belangrijker schijnen hare mededeelingen over het duitsch spionuenstelsel. Men weet zich nog de treurige figuur te herinneren welke de minister Von Puttkamer maakte toen de anarchist Bebel hem hierover in terpelleerde en, al moge men niet zoover willen gaan als Madame Adam, het staat vast, dat er op kunstmatige wijze van duitsche zijde ongeregeldheden zijn uitge lokt, die politieke overwegiugen ten doel hadden. In elk geval wijst dit stuk op den eigenaardigen toestand, waarin thans de verschillende europeesche Staten ten op zichte van elkander verkeeren, eene on zekere verhouding, die binnen korten tijd zoo goed oorlog als vrede met zich bren gen kan. Haarlem, 8 Augustus Prius en prinses Albert van Pruisen met gevolg brachten heden een be zoek hier ter stedebezichtigden het stedelijk museum en woonden eene orgelbespeling in de Groote Kerk bij. II. Tegenover de sociëteit „de Kroon" is het Groot Honden- en Apenthea- ter van Wery opgeslagen. Met even veel belangstelling als wij ae toeren van de meest volmaakte jongleurs, equilibris ten en gymnasten hebben zien verrichten maakten wij kennis met de goed gedres seerde collectie apen en honden in dit theater. Apen, die als menschen, netjes aan tafel gezeten met servetten voor, van borden eten, glaasjes limonade leegdrinken en ongeduldig wachten op het opdisschen van nieuwe „gerechten" door een vluggen bediende en eene keukenmeid, in casu ook apen, waarvan de laatste een allerliefst klein aapje. Apen, die als de beste acrobaten kun sten verrichten op het slappe en gespannen koord en aan de trapeze. Honden, die als echte gymnasten aan ladders werken, door hoepels en over hekken spriugen, de laat ste ter manshoogte. Dit alles is in het welbekende spel van Wery te zien en jong en oud vermaken er zich uitstekend. Het programma is zeer uitgebreid, te groot om op te sommen. Wil men zijn kinde ren en zichzelf eeuige aangename uren verschaffen, men ga er heen Na Wery namen wij een kijkje in het Groot Nederlaiulgch Alcazar, di rectie H. Hart. Liefhebbers van prachtige tours de force, saltos mortnles, onmogelijke lichaamsver wringingen enz. kunnen hier jonge en oudere acrobaten bewonderen, allen van herculische kracht. Hier treft men aan specialiteiten op 't gebied der gymnastiek. Vooral zijn merk waardig de toeren van een jong voltigeur, wiens ledematen aan draadjes schijnen te De entreeprijs is zeer laag gesteld. In de sociëteitde Kroon" kouden wij haast geen zitplaats meer vinden. Men doet dus wel, zich daar zoo vroeg mogelijk heen te begeven. Het bewijst echter welk een goeden naam het gezelschap van den heerFrits van Haarlem heeft. Zelden treft men zulk eene verscheidenheid van programma aan en wij zouden kolommen kunnen vullen met de vermelding van de velerlei afwisselende en hoogst interes sante vertooningen, die men te zien krijgt. In de sociëteit //Vereeniging" heeft men een dergelijk gezelschap. De zaal was Dinsdagavond stampvol. Ook daar wordt een zeer gevarieerd programma uitgevoerd. Des middags ontvangen de fraai ge ëtaleerde kramen langs Oude- en Raam grachten een druk bezoek. Ouders die hun kinderen, echtgenooten die hunne weder helften, verloofden die elkander een ge schenk wenschen te geven, behoeven waar lijk niet verlegen te zitten om een keuze te doen. Er is veel en van alles. Goedkoope en dure artikelen wedijveren in deugdelijke kwaliteit. Van het soliede voorwerp voor dagelijksch gebruik tot de weelderigste zaken vindt men er op aanlokkelijke wijze uitgestald. Alle landen zijn hier vertegenwoordigd. Men viudt er articles de Paris, bijouteriën, reukwerken, houtsnijwerk, fotografieën, fantasie-plaatjes enz. De van ouds bekende handschoenkraam van Huf biedt hare soliede artikelen tot de laagste prijzen aanLaimbock uit Tyrol concurreert in hetzelfde vak. Voor den inwendigen mensch wordt door de tallooze koek-, poffertjes-, wafel en beiguetskramen op afdoende wijze ge zorgd. Dinsdagavond gaf het Holl. Operagezel schap zijne eerste uitvoering in de groote Schouwburglogo op de Parklaan. Zooals wij reeds vermeldden, ging de operette van Maillart De Huzaren In het Dorp. Wij kunnen met volle overtuiging zeg gen, dat onze verwachting omtrent deze opvoering niet te hoog gespannen was en eene bevestiging van de goede opinie, welke wij reeds bij eene vroegere gelegen heid er over uitspraken. //Les Dragons de Villars" is eene fraaie, boeiende opéra- comique, met een eenvoudiger:, natuurlij ken inhoud. Het hollandsch der vertaling is juist niet bizonder fraai, maar wij er kennen de groote moeilijkheden, die aan eene metrische overzetting verbonden zijn. Bij eene korte bespreking van de ver dienste der verschillende zangers staat bij ons zonder eenigen twijfel de heer Albers bovenaan. Deze zanger woekert op koste lijke wijze met de ruime stommiddelen waarover hij beschikt, zijn geluid is zwaar en vol en zijn actie zet aan de gansche voordracht in hooge mate kleur bij, ter wijl hij het voordeel heeft van een forsche gestalte en aangenaam uiterlijk. Mevr. CulpKiehl was o. i. beter dan een vorige maal. Zij detoneert niet meer zoo vaak en dwaalt alleen nog wel eens af in hare trillers, die zij wel wat over vloedig gebruikt. Met hare omvangrijke en klankvolle stem is zij eene sympathieke figuur. Van den zang des heeren Derickx kun nen wij gevoeglijk zwijgen, aangezien die in zijn rol bijna niet voorkwam. Zijn ko mische ader is kostelijk ontwikkeld en hij vervulde zijn dankbare rol met een vlug heid en levendigheid, die een uitstekenden indruk maakten. Wij mogen niet nalaten hierbij te constateeren, dat zijn vlaamsche tongval aanmerkelijk minder opvallend is geworden, een enkel //Ai my// of //kost" inplaats van //kon" uitgenomen: hij heeft blijkbaar gestudeerd. Aan mevr. Albers, het guitige boerin netje en den heer Poons, komt mede een woord van lof toe. Het koor was vrij goed, het orkest had iets sterker bezet kunnen zijn. Ongetwijfeld verdienen de artisten der Holl. Opera een goed succes. De firma Martens Zoon alhier heeft zich belast met de agentuur van het Carbolineum avenarius//, een stof \7olke met buitengewoon succes wordt aangewend tot het conserveeren van houtwerk en oofc FSÏÜÏIiLBTO IKT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 105i XXXVII. HET EINDE. Met een blik, waarin een moeilijk te beschrijven glimp van helsche voldoening iets verschrikkelijks gaf, stelde hij zich ter beschikking van den hem wachtenden gerechts dienaar, die hem juist uit het vertrek wilde voeren, toen Mary, hare aandoeningen met geweld onderdrukkende, voor hem trad en zeide: Neen, Trueman Harwell, ook dien troost kan ik u niet laten. Weelde, die belast is met zulk een vloek, zou mij nimmer ten zegen kunnen zijn. En daar ik dien zegen niet wil derven, moet ik de weelde afwijzen, ook al waren de schatten, waarvan gij spreekt de mijne, hetgeen niet 't geval is. Van dezen dag af zal ik niets het mijne noemen wat mij niet gegeven werd door den man, dien ik zoo lang en zoo wreed verongelijkt hebt. Bij deze laatste woorden hief zij de beide handen op, en een oogenblik later lag.n haar diamanten en oorringen aan de voeten van den diep rampzalige. Dat was de laatste slag en hij was verpletterd. Met een rauwen gil, zooals ik nog nooit aan de borst van een man had hooren ontsnappen, hief hij met van waanzin donke rende oogen de armen omhoog en brulde 't al sidderend uitIk heb mijn ziel gegeven voor een ijdele schaduw, mijn ziel voor een ijdele schaduw gegeven aan de heil Beter slag heb ik nog mijn geheele leven niet ge slagen. Ge moogt mij wel geluk wenschen, meneer Ray mond, met den goeden afloop van 't meest gewaagde spel, dat ooit gespeeld is op 't bureau van een geheimen politie beambte. Ik keek verbaasd op naar 't van voldoening glanzend gelaat van Gryce. Wat bedoelt ge? vroeg ik. Was dat alles een vooraf door u beraamd plan? Of ik het plan beraamd heb? herhaalde hij. Zou ik hier, met dezen uitslag voor oogen, kalm kunnen blij ven zitten, wanneer ik het niet vooruit zoo berekend had? Kom aan, mijnheer Raymotid, gij zijt een gentlemen, maar wij mogen bij deze gelegenheid elkander wel eens hartelijk de hand drukken. Gedurende mijn geheele loopbaan als beambte der geheime politie, heb ik op geen mijner werk zaamheden nog zulk succes gehad als thans het geval is. Nadat ik aan zijn verzoek voldaan en de mij aangeboden hand lang en hartelijk gedrukt had, verzocht ik hem mij nu een nadere verklaring te geven. Ik moet u dan zeggen, begon hij, dat er altijd een zaak is geweest, waar ik niet mee uit den weg kon, zelfs toen ik overigens van de schuld der door ons ver dachte volkomen was overtuigd, en dat was het schoonma ken van de revolver, nadat die afgevuurd was. Hebt gij ooit gehoord van een vrouw, die een revolver schoon maakte of bekend was met de manier, waarop zij dat doen moest? Immers neen. Een vrouw kan een wapen afvuren en dit is ook meermalen geschied; doch nadat zij het wapen af gevuurd heeft, maakt zij het niet schoon. Nu moet ge weten dat ieder ambtenaar der geheime politie de gegrondheid erkent van de stelling, dat wanneer van de honderd bizon- derheden, die op een misdaad betrekking hebben, negen en-negentig het vermoeden tegen den verdachte bevestigen maar de honderdste een daad is, welke door dien persoon onmogelijk kan gepleegd zijn, het geheele stelsel waarop de verdenking berust, in duigen valt. Daar ik nu, gelijk ik zeide het gegronde van die stelling erkende, begon ik te twijfelen, toen het er op aan kwam de arrestatie te doen plaats hebben. Wordt vervolgd,.) Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers .1 C. FEEBEBOOll

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1