NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 10 Augustus 1888. No. 1565. ADVERTENTIES: S T i> SIV I E W S. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents G-roote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Roof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE §T Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 9 Augustus. De directie der broodfabriek wde Vol harding/' alhier, heeft hare werklieden, ten getale van 46, met hunne vrouwen en meisjes een hoogst aangename kermisver- rassing bereid, door hen op hare kosten eene voorstelling te doen bijwonen van de //Mikado" van het gezelschap der heeren Van Lier en na afloop te onthalen in het etablissement-Consael. Dinsdag viel dit ge noegen aan een 18-tal hunner te beurten Woensdagavond aan de overigen. Een woord van lof komt den heeren Van Lier toe voor hunne bereidwilligheid, om het prijzenswaardig streven der directie, om op zoo doeltreffende wijze haren onderschikten een kermisuitspanning te bezorgen, te steunen door eene belangrijke verlaging van den toegangsprijs te verleenen. Naar men verneemt zullen de luchtreizigers F. Lhoste en H. Wolfi aanstaanden Zondag op den „Doelen", met hun luchtballon opstijgen. GEMEENTERAAD. Vergadering ran Woensdag 8 Aug, 1 des namiddags te één ure. Met kennisgeving afwezig de leden de Haau, Derx eu en Lodewijks. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken: Voorstel van B. en W. met 2e suppl. fiegr. dienst 1888. Id. met staat van onvoorziene uitg. dienst 1888. Begrooting Barbar .-Gasthuis voor 1889Sup- pletoire begrooting. burgerlijk armbestuur dienst 1888 en begrooting id. dienst 1889. id. stads apotheek diens. 1889. Een en ander wordt in handen gestold van de comm. v. fin. Rekest van W. A. Rijbroek, tot aankoop van een brandspuithuis aan den Burgwal. Gesteld in handen van B. en W. Procesverbaal van den keurmeester over een afgekeurd varken. Aan L. Duits is door den Comm. des Ko- nings eervol ontslag verleend als buitengewoon gem.-veldwachter. Benoemd is tot id. C. A. van Slooten. Ingekomen rekening met memorie van toe lichting over 1887. Zal gesteld worden in handen van de comm. van fin. Een voorstel van B. en W. tot aanleg van een riool bewesten de Leidsche Vaart. Een schrijven van het Raadslid Gallandat Huet omtrent de II. B. S. met 5-jarigen cursus. Goedgekeurd wordt de beschikking over een post onvoorziene uitgaven groot f 250, door Ged. Staten. Van Ged. Staten is bericht van ontvangst in gekomen van de wijziging der algemeeno politie verordening. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Duinwater-Maatschappij om den termijn, waarop haar antwoord op het con cept-contract tot levering van duinwater moet worden ingeleverd, (31 Aug.) te verlengen tot 81 Oct. e. k. Voorzitter. De weth. zijn van oordeel dat er geen bezwaar is een uitstel te verleenen van 1 maand, meenende, dat dit tijd genoeg is voor die heeren. De wethouders hadden bezwaar om 2 maanden te verleenen, omdat daaraan nadeel is verbonden voor de ingezetenen die geen aan sluiting hebben en daarnaar verlangen. Vandaar meenden B. en W. te moeten adviseeren den termijn van verlenging te stellen op 80 Sept. De Kanter. Ik voel dat bezwaar, om de iugezetenen, die water verlangen, daarnaar te laten wachten, het is ook bij mij opgekomen. Ik ge- vcel echter ook neiging het verzoek der Duin water-Maatschappij toe te staan. Deze zoude het niet vragen als zij het niet uoodig had. Ik heb mijzelf de vraag gedaan, of men aan het be zwaar niet tegemoet komen kon, door b\j bet antwoord te wijzen Gp dit bezwaar en dat het ons aangenaam zal wezen, als nu reeds wordt overgegaan tot aansluiting van ingezetenen, die daarnaar verlangen b. v. in de huizen van Renaud, in de Lange Heerenstraat en het Molenpad. Ik zou het niet direct als voorwaarde willen stellen, maar de verwachting willen uitspreken, dat niet vastgehouden zal worden aan den termijn, maar aansluiting vroeger gebeuren kan waar ze zoo noo- dig is. Krol. Ik heb minder te zeggen over het voorstel dan naar aanleiding daarvan. Onder de niet genoemde redenen der D. W. M, is deze: de raad van Arasterdam heeft in Augustus va- cantie. Ik zou vragen of het niet wenschelijk is, het voorbeeld van Amsterdam in deze te volgen? Nu zijn wij bizonder voltallig voor den tijd van het jaar, maar uitgaande van het idee, dat het niet aangenaam is, belangrijke zaken met weinig leden te regelen, zou dit mij' toch goed voorkomen. "Voorzitter. Uw idee is wel wat buiten de orde. Ik kan er mij niet mee vereenigen. Het is soms noodig eu dan zou een officieel besluit noodlottig kunnen zijn. Wat den heer de Kanter betref', dit bezwaar is er. Ik heb het geopperd tegen ccn der directeuren en gevraagd of, als het uitstel verleend mocht worden, liet niet mo gelijk zou zijn dat personen die dringend ver langen naar aansluiting die konden krijgen. Hij heeft mij echter gezegd, dat dit niet mogelijk is. Zij mogen geen aansluiting doen zonder toestem ming van den Raad van Amsterdam. Wat de lieer de Kanter voorstelt bij te voegen zou geeu kwaad kunnen. Ik geloof echter, dat het niet veel effect zal sortceren. Berkhout. Ik ben ook wel van het denk beeld van den heer de Kauter, dat het raadzaam is toe te geven aan het verlangen der D. W. M. Ik geloof dat wij op die manier ook meer wel willendheid kunnen verwachten van de maat schappij. Bijvoet. Mij is gepasseerde week door een lid van den Amsterdamschen gemeenteraad verzekerd, dat de zaak daar nog niet aanhangig gemaakt was. Voorzitter. De directeur heeft mij gezegd dat de burgemeester van Amsterdam geen mo gelijkheid zag de zaak in Augustus ter tafel te brengen. Ook zijn er financieele bezwaren en nadeelen zoo wij lang wachten, want dan zijn wij b. v. nog een maand langer verstoken van water in de openbare gebouwen. Wordt besloten het verzoek der maatschappij om 2 maanden uitstel, toe te staan. Voorstel B. en W. om voor schoolmeubelcn voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus een som van f460 toe te staan, wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Voorstel van B. en W. tot verbetering van den ingang der Gierstraat, door bet wegbreken van een blinden muur van het Oude Mannenhuis, en het weer opbouwen in schuine richting De Kanter. Dit is het tweede voorstel dat we hebben ontvangen over het vroegere Oude Mannenhuis. Het eerste, dat eenïge jaren geleden, in 77, geboren werd, is toen niet behan deld. opnieuw ter tafel gekomen in 87 en ook niet behandeld, maar toen uitgesteld tot dc vol gende vergadering. (Hilariteit). Dat is alzoo nog aanhangig. Het voorstel is van wijde strekking, de wijze van indienen bewijst dat reeds. Het is niet ingediend door B. en W., een der Commis- siën of een lid van den Raad, maar door de ge combineerde coraraissiën. Men beeft op het oog het huis af te breken, de comm. van fin. wil bet terrein verkoopen als bouwgrond. Dit is een belangrijk voorstel en het heeft mij verwonderd, dat hierin niet van het vroegere voorstel is ge sproken. Tusschen beide bestaat een direct ver band. Als bet vorig voorstel wordt aangenomen, heeft dit geen recht van bestaan meer, als bet eerste nu later komt is er f1200 nutteloos uit gegeven. Ik meen dat hierover niet kan besloten worden, zoolang niet is beslist over liet vorig voorstel. Voorzitter. Dat heb ik ook gezegd in de vergadering van B. en W. Het Oude Mannenhuis is eene slechte bezitting, het wordt eigenlijk niet onderhouden als behoort. Het terrein is flink en ik ben niet treurig dat het uitstel gekomen is, omdat de waarde van den grond in die jaren verbazend vooruitgegaan is. Door slooping zon men een toestand scheppen, die voordeelig kon zijn. Het is wel een bezwaar die zestig woningen op eens te doen ontruimen. Ook is er een ander bezwaar. Bij de toenemende bevolking der ge meente, zie ik den tijd weer komen, dat een n euwe school noodig is. Die is dan niet altijd klaar. Hier i9 nooit een kind afgewezen en het lokaal der Burger-avondschool kan grootelijks te pas komen. Daarom zou ik het gebouw niet willen afbreken, als de heeren vau fabricage voorstellen, ons voorstel benadeelt het gebouw niets. Door deu veranderden toestand der Doelstraat is de ingang van de Gierstraat gevaarlijk. Nu stellen de heeren voor f1200 te geven om het gevaar op Ie heffen. Daarom geloof ik, dat het verstandig is die verbetering uit te voeren, want ik zie nog niet dat wij in de eerste jaren het Oude Mannenhuis kunnen opruimen. De Kanter. Ik wonsch nog te zeggen, dat dergelijke ingrijpende voorstellen niet moeten hangen zonder dat de Raad een beslissing neemt. In '87 meenden B. en W. dat, wil men dat nu niet en vindt de Raad dat ook, dan acht ik het wel zaak dat de Raad zich uitspreke door voor en tegen en het bepaald te maken tot een punt u overweging. Voorzitter. Ik had hoop u de overtuiging te hebben gegeven, dat het hiertoe nu geen tijd is eu dat voor de openbare veiligheid de Raad zich mag getroosten f 1200 uit te geven. De Kanter. Ik ben niet overtuigd, evenmin als dat ik geloof dat die kleine verbetering f 1200 waard is. Waller, Een ding is zeker: u kan niet over tuigen de afwezigen hier. Ik stel de vraag of het wenschelijk is, een voorstel van zoo ingrijpenden aard, dat al sinds jaren aanhangig is, zoo inci denteel af doen. Al was het niet afgedaan, dan toch zou het zijdelings uitgedrukt, een verande ring in het vroeger besluit tot stand brengen. Voorzitter. Ik meen dat het voorstel van vroeger blijft, als de Raad deze beslissing neemt. Er wordt niet besloten over bet vroeger bssiuit. Dat denkbeeld om het Prov.-huis op te ruimen is van mij uitgegaan, maar ik begrijp dat het op dit oogenblik de tijd niet is. De vraag is: kan door f 1200 de toestand, die gevaarlijk is, wor den verbeterd. Bijvoet. Ik ga geheel met u mee. Ik geloof dat het een zeer groote verbetering is, daar dit punt dikwerf aanleiding geeft tot veel gevaren. De Gierstraat wordt oneindig meer gebruikt dan vroeger en-nn is de ingang zooadat eene verbete ring, voor een kleine som in alle opzichten wenschelijk is. Als in eene volgende vergadering de raad beslissing neemt over het O. M. H. moet het toch een paar jaren duren voor de slooping kan worden uitgevoerd. Enschedé. Door twee leden i3 er op gewe zen, dat deze zaak praejudicieert de zaak van het wegbreken van het oude mannenhuis. Ik deel die opinie niet. Deze zaak presseert. De Doel straat wordt mtfer begaan en de Gierstraat is slechter geworden dan vroeger. Ik beschouw de zaak als een tijdelijke maatregel om te voorzien in een urgent bezwaar. Het voorstel wordt aangenomen met 10 stem men voor. Tegen de heeren Sabclis, dc Kanter, Sncltjes, van der Steur.. Huet en Waller. Voorstel tot verandering in het besluit be treffende de reorganisatie der burger-avondschool (redactie-verandering). Wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Voorstel van den aannemer van de uitdieping van een deel der Leidsche vaart, om het stuk weiland daar op te hoogen tegon 18 ct. per M3. Dc Kanter. Is het de bedoeling, die niet blijkt, om den prijs te verhoogen, waarvoor de gronden verkocht zullen worden? Ik heb nóg een bezwaar, nl. dit, dat een andere aannemer een dergelijken wen3ch heeft geuit als deze en die heeft aangeboden dat kosteloos te doen. Dat vind ik heel goed. Als dit verzoek op dezelfde wijs gedaan wordt heb ik er niets tegen. Als dit echter aangenomen wordt, zal de ander zeg gen: ik wil er ook geld voor hebben. Ik heb dus wel eenig bezwaar, maar wil men het doen, dan moet toch de koopprijs verhoogd worden. Voorzitter. Uw laatste bezwaar is licht te voorkomen. Op eiken meter komt 18 cents op. Uw opmerking is doctrinair volkomen juist. Wij verkeeren in hetzelfde geval als bij de uitdieping van het Spaarne. Wij kunnen onzen toestand, door gebruik te maken van den toestand des aannemers, voor weinig geld veel verbeteren. Krol. Ik wilde gaarne eene toelichting heb ben. Als de stad 18 cents uitgeeft en 10 cents vraagt, kan dat een nadeeligc positie worden. Wij kunnen met den grond ook wel lang blijven zitten en renteverlies lijden. Daarom wilde ik nog wat meer berekenen. Voorzitter. Ik vind dat zeer goed. Nu is het zeer wel mogelijk dat wij den grond ver hoogen met 40 of 25 ets. per Mh Maar daarvoor is een afzonderlijk voorstel noodig. Het voorstel wordt aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer de Kanter. Voorstel van B. en W. om toe te staan dat de open grond aan de Zijlweg worde bebouwd, wordende als peil aangewezen 0.85 M. boven A. P. De Kanter. Ik wenschte inlichting te heb ben over de bedoeling der laatste woorden. In liet besluit lees ik: en wordt ten slotte als peil aangewezen enz. Dat doet de Raad anders nooit_ Voorzitter. Volgens de politie-verordening art. 170, moet de Raad dat doen. Verzoek van W. C. en E. J. Pous om op hun erf aan de Bannesteeg den muur weg te mogen breken en op 2 meter afstand daarvan, drie wo ningen te mogen bonwen, met het front naar de Bannesteeg. B. en W. stellen voor, dit toe te staan, mits de Bannesteeg voor de nieuwe huizen worde gebracht op een breedte van 6.80 M. Voorzitter. De heeren Pous hebben mij medegedeeld dat zij met deze bepaling volkomen genoegen nemen. Hier is een verschil van 30 duim. De K a n t e r. Ja, M. de V. dat is nu juist het verschil. De huizen loopen daar niet even wijdig en is dat nu de grootste, de kleinste of de gemiddelde breedte? Mij dunkt, men kan volstaan als de kleinste 6.30 is. Voorzitter. Naar onze meening moest worden voorgeschreven de gemiddelde breedte. Berkhout. Ik ben ook op dat terrein wel bekend. Adressanten hebben veel schade geleden door de afwijzing van hun vroeger verzoek. Zij hebben eerst gedacht dat zij koudon bouwen langs den rooilijn der huizen. Als wij hen nu tegemoet kunnen komen met die 30 d. geloof ik dat dit het beste is. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Voorstel tot het maken eener overbrugging over den spoorweg, met advies der comm. van fabricage. Stolp. Met genoegen heb ik gelezen dat aanbevolen wordt een brug te bouwen. De kwes tie aan welken kant, heb ik echter verschillend hooren beredeneeren en wensch daarom voor te stellen de stukken om advies in handen te stel len van de Kamer v. Koophandel, dan zijn wij vrijer de zaak tot een eindbeslissing te brengen. Ik geloof niet dat dit een overwegend bezwaar wezen zal, nu dc Raad er 12 jaar mee bezig is Wordt zonder hoofdelijke stemming dienover eenkomstig besloten. Voorstel van B. en W. om aan A. A. Spren- ger eene bijdrage te verleenen van f 60 per jaar, in de kosten van bewaking van een overweg over de spoorweg, bij hetcinde der Leidschestraat, Stolp. Ik heb geen bezwaar voor 88 f 60 te verleenen. Hier staat f 60 per jaar. De heer Spren- ger vraagt alleen voor dit jaar f 60. Ik wensch hieraan vast te knoopen eene uitnoodiging aan B. en W. en wel deze. De Hollandsche Spoor is ongenegen een bij drage te geven in het houwen eener brug. Zooals do toestand tlians is bestendigt zij on wettigheid en gevaar. De gemeente Bloemendaal heeft groot belang bij eene definitieve regeling. De 83 fabrikanten die zich gewend hebben tot de Holl. Spoor en ook de gemeente Haarlem hebben er veel belang bij den toestand te rege len. Mijn idee is, dat B. en W. zich wenden tot de 83 rekestranten met dc vraag, welke bijdrage zij overhebben om een brug te bouwen die f 4400 kost en dan een definitief voorstel in dienen. Misschien is de Maatschappij niet onge neigd een bijdrage te geven als zij ouzen goe den wil ziet. Voorzitter. U wenscht dus, dat de Raad dit voorstel aan neme en daaraan toevoege: B.en W. uit te noodigen de gemeente Bloemendaal cn de 33 adressanten te verzoeken, hun te berichten welke bijdrage zij willen geven voor een brug van f 4400. Toen de zwemmers er wel over- mochten en de werklieden niet, zijn er op de rails al eens steenen gelegd: daaraan stelt men zich bloot door zulk een regeling. Bijvoet. De toestand is zeker ongelukkig, maar wie heeft dien geschapen? Niet Haarlem en is het voor Haarlem van belang, dat de over gang daar gemakkelijk wordt gemaakt? Bloemen daal werkt het stichten van arbeiderswoningen tegen en daarom komen de werklieden van daar hier wonen en onderhouden wij de armen van Bloemendaal. Als de man sterft, komt de weduwe ten laste van Haarlem. Is het nu wel van be lang voor ons, dien toestand te bevorderen? Voorzitter. Wordt het amendement van den heer Stolp ondersteund? Dit blijkt genoegzaam het geval te zijn. Bijvoet. Wordt dan de beslissing over die f60 daardoor verdaagd? Ik zal tegen het amen dement zijn. Waller. Ik spreek, door te stemmen voor het amendement van den heer Stolp, nog geen beslissing uit over die bijdrage van 1'60. Het amendement wordt goedgekeurd met 1 stem tegen, die van den heer Bijvoet. De Kanter. Nu moeten de woorden -per jaar« toch vervallen. Dat vraagt hij niet. Ik wensch die twee woorden te doen vervallen. FBÜIIiLEITO INT. Naar let Engelsch, Katharina Green. 106> XXXVII. HET EINDE. De keten was in zijn geheel volmaakt, de schakels hingen goed aan elkaar, maar een der schakels verschilde in grootte en hoedanigheid van de andere, en dit had ten gevolge, dat de keten op één enkele plaats moest hreken. Ik besloot dus voor de door ons verdachte nog een laatste kans te wagen. Overwegende dat Clavering en Harwell de eenige personen wareD, die, hoewel ik geen grend had hen te verdenken, zich op het oogenblik van den moord in het huis bevonden, en van wie men behalve van miss Mary, met eenigen grond zou kunnen verwachten, dat zij met zooveel overleg bij een miedaad zouden te werk gaan, verzocht ik die beide hee ren hier te komen en maakte hun ieder afzonderlijk be kend, dat de moordenaar van den heer Leavenworth in mijne woning zou gearresteerd worden, en dat, wanneer zij de bekentenis wilden hooreu, die hij ongetwijfeld zou afleggen, zij daartoe in de gelegenheid zouden worden ge steld, wanneer zij zich op dat en dat uur te mijnent wil den aanmelden. Beiden stelden in de onderhavige zaak, hoewel om verschillende redeneD, te veel belang, om van deze gelegenheid geen gebruik te maken en ik verzocht hen vervolgens zich verborgen te houden, ieder in de ka mer, waaruit ge heu hebt zien te voorschijn komenbij dezen maatregel rekende ik er op, dat wanneer een van beiden werkelijk den moord had gepleegd, hij het gedaan had uit liefde voor Mary Leavenworth en daarom haar niet zou kunnen hooren betichten van de misdaad en bedreigen met inhechtenis-neming, zonder zich te verraden. Ik had niet veel verwachting van den afloop; allerminst had ik vermoeden, dat Harwell ten slotte zou blijken de man te zijn, dien wij zoo lang gezocht hebben.... maar men leeft om te leeren, mijn heer Raymond, men leeft om te leeren. XXXVIII EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS. Ik ben geen slecht menschmijn fout is dat ik te harts tochtelijk ben. Liefde en haat, jaloerschheid en wraak, vier machten in 't menschenhart, die bij de meesten slechts voorbij gaand werken, zijn bij mij verschrikkelijke, onweerstaanbare driften. Wel is waar zijn zij moeflijk te ontdekken en der slangen gelijk, die eerst bijten wanneer men op hen trapt, doch dan ook doodelijk in hun ontwaken en rusteloos in hun werking. Zij, die mij 't best gekend hebben, waren hiervan onkun dig zelts mijn eigen moeder heeft dit nooit geweten. MeBr dan eens heb ik haar hooren zeggenWanneer Trueman slechts wat meer gevoel bezatWanneer hij maar niet in alles zoo onverschillig wasKortom, wanneer er maar wat meer bij hem in zat 1 Op school ging het niet anders. Niemand begreep mij. Mijn makkers hielden mij voor een lafaard en scholden mij uit voor suffer. Drie jaren heb ik hun sarren verdragen, maar toen was het genoeg. Ik muntte 't op hun voorman, sloeg hij hem een worsteling tegen den grond en trapte hem op borst en aangezicht. Vóór ons gevecht had hij een aan genaam voorkomen en uiterlijk, daarnamaar 't zij genoeg hier te zeggen, dat hij mij nooit meer suffer heeft genoemd. Op het kantoor, waar ik kort daarop een betrekking kreeg, vond ik al even weinig waardeering en genegenheid. Men zag mij stipt en ijverig in mijn werk en hield mij slechts voor een machine. Hoe toch kon er gevoel, ziel en hart huizen in een man, die zich nooit een uitspanning veroor loofde, nooit rookte en nooit lachte Ik kon vlug en correct cijferen, maar dat ging immers geheel buiten hart en ziel om. Ik kon weken en maanden lang schrijven, zonder dat er in mijn werk een fout of vlek te vinden was, maar wat werd daar anders door bewezen, dan dat zij 't bij 't rechte eind hadden en ik niets meer was dan een automaat? Ik liet hen stil begaan, in de overtuiging, dat de dag zou komen, waarop zij een geheel andere gedachte van mij zouden krij gen. Inderdaad had ik te weinig achting voor anderen en mijzelven, dan dat ik mij aan iemands meening omtrent mij hizonder veel stoorde. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12S. Directeuren-Uitgevers C. PEEREBOOR

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1