NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 13 Augustus 1888. No. 1567. ABOHHEMEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: S i A I) S N1 B D W S. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. llrecteuren-Uitgevers J. C. PEEREBOON en J. B. AVES. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DA TJBE §T Co., J OH. F. J ONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Dit Nimmer Mat uit twee Man. EERSTE BLAD. Haarlem, 11 Augustus. Door bet gemeentebestuur is aan D. van Breemen vergunning ver leend tot bet oprichten van eene oliekokerij in bet perceel aan de Lange Vlamingstraat no. 17a. Aaü L. A. Duijn is geweigerd de door bem gevraagde vergun ning tot oprichting om eene klee- renbleekerij en drogerij in de per- ceelen aan" de Spijkermanslaan get. no. 3 en 5. Zondag den 12en Augustus a. s. zal in bet Museum van Kunstnijverheid weder tentoongesteld zijn eene verzameling af beeldingen, betrekking hebbende op de duitscbe renaissance, voorstellende gebou wen uit de volgende stedeu: Munster, Augsburg, Ehrfurt, Frankfort a M., Dan zig, Keulen, Coburg, Schafhausen, Lemgo, Bremen, ^.schaffenburg, Halberstadt en an dere. De bezoekers zijn hierdoor in de gelegenheid de eigenaardigheden na te gaan, welke de hollandsche renaissance van de duitsehe onderscheiden. Zondag is de toegang vrij. Gedurende de maand Juli 11. is bet Museum van Kunstnijverheid alhier door 1778 personen bezocht. Ten vervolge op ons bericht van onlangs, kunnen wij onzen lezers mededeelen dat thans bet tweede der toen bedoelde schilderijen „het Tbuner meer" van den bekenden kunstschilder Jobs. Hilverdink, bij de firma wed. Fetter Zonen Kruis straat 34 ten verkoop is geëtaleerd. Het scboone doek is de aandacht overwaardig. Tot deurwaarder der directe be lastingen te Haarlem (buitenge meenten) is benoemd E. J. Har- denberg te Bergen-op-Zoom. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Juli kan bet volgende worden medegedeeldVan in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aan gegeven 2 gevallen van roodvonk en 5 gevallen van mazelen. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 2 levenloos aangegevenen bedraagt 84. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 20.0. Aan lichaamszwakte stierven 18, aan klierziekte 3, aan kanker 8, aan aan houdende koort6 3, aan stuipen 2, aan apoplexie 3, aan hersenziekten 3, aan kinkhoest 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 17 (waaronder 5 aan aan keel- en longontsteking of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 13, aan an dere oorzaken 4aan onbekende oorzaken 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 31, van 15 jaren 8, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 11, van 50—65 jaren 7, van 6580 jaren 12, boven 80 jaren 6. Geboren zijn 77 jongens en 73 meisjes. Vrijdag zijn, tijdens de uitvoering van de opera «Faust» door de ar- tisten der Hollandsche Opera», door eenige vereerders aan de executan ten de volgende onderscheidingen overhandigd: Aan de heeren Van Os en Albers (Faust enMephisto) elk een krans, na het eerste tableau. Aan mevr. Albers (Siebel) een bouquet, na de tuin-coupletten. Aan mevr. Culp Kiehl(Margare- tha) een bouquet, na de juweelen- aria. Aan den heer Poons (Valentijn) een krans, na zijn stervens-aria. In ons volgend nummer hopen wij de Faust-uitvoering wijdloopi- ger te bespreken. De heeren Lhoste en Wolff zul len morgen (Zondag) alhier niet opstijgen, tengevolge van een defect dat de ballon bij eene opstijging te Assen heeft bekomen. De opstijf ging zal nu Zondag 19 Aug. pla&tfe hebben. Vrijdagavond is door de politie aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Beletje de Goede, oud 26 jaren, geboren te de Bee m ster, die zich aan diefstal van twee bloedkoralen halskettingen met gouden sluitingen ter waarde van f30 had schuldig gemaakt in den winkel van den goudsmid H. in de Groote Houtstraat. Zij heeft reeds vroeger wegens diefstal gevange nisstraf ondergaan. Hedennamiddag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht eene gevaarlijke en beruehte dief genaamd Pauius Selraad, oud 49 jaren, die reeds 14 jaren en 9 maan den wegens diefstal in de gevan genis heeft doorgebracht. Thans had hij zich weder schuldig gemaakt aau diefstal van een jas in een tap perij Bij zijne arrestatie had hij den jas aan. Vrijdagavond hield de afdeeling Haarlem en omstreken van de Holl. Maats, van Landbouw eene vergadering in het //Wapen van Heemstede" te Heemstede. Dit was eene buitengewone vergadering. Buitengewoon omdat er dames bij tegen woordig waren, buitengewoon ook omdat de spreker die zou optreden, de speciali teit op het gebied van kaasmaken, J. Cz. Boekei, van Schagen, niet alleen theore tisch, maar tevens praktisch onderricht zou geven in zijne methode van kaas maken. Het was prachtig weer en de opkomst der leden niet groot, zoodat het bestuur besloot de vergadering in den tuin te doen plaats hebben. Men zette zich in een cir kel op het grasveld neder, in het midden waarvan de heer Boekei bij de kuip stoud, gereed zijne proeven aan te vangen. Na een openingswoord van den presi dent der afdeeling, den heer Fr. Lieftinck, ving de heer Boekei aan. Allereerst zorgde deze, dat de melk in de kuip 80o Fahren heit was. Daarop wierp hij stremsel, kleursel en lange wei in de melk en merkte daarbij op dat het noodig is deze bijvoeging spoe dig en daarom liefst met een helper te doen plaats hebben. Daarop gaf hij zijne opinie en ondervinding te kennen, betref fende deze verschillende bijmengselen. Kleursel acht spreker voor de kaas eer na- dan voordeelig. Men is er mee begonnen om aan de kaas een schijn van vetheid te geven, en thans is men aan het kleuren zoo gewoon geraakt, dat wan neer men de kleurstof achterliet, de con sument denken zou, dat hij magere kaas ontving. Men zij echter indachtig goede kwaliteit te gebruiken en steeds in een maatglas af te meten. Stremsel komt tegenwoordig meest uit fabrieken, men maakt het zelden zelf meer. Het eerste is wel wat duurder, maar veel gelijkmatiger. Stremselpoeder acht spr. eveneens zeer geschikt,hierbij doet zich echter de moeilijkheid voor, dat men het niet precies afmeten kan. Het bijvoegen van w e i vereischt veel ondervinding en oplettendheid. Wei keert de rijs uit de kaas, verhoogt de kleur en doet haar beter drogen. Is ze evenwel slecht, dan wordt de kaas zuur en neemt geen zout op. Goede wei moet goed afgeroomd kunnen worden, er moeten geen belletjes op zijn en ze moet in lange draden af hangen. Natuurlijk is het zeer moeilijk een recept te geven voor de hoeveelheid der te gebruiken wei, die hangt van weers gesteldheid en andere omstandigheden af. Gewoonlijk gebruikt spr., Va liter per kaas. Spreker gebruikt de wei nooit jonger dan 12 en nooit ouder dan 36 uur. De kaasmaker heeft dus bepaald noodig goede kwaliteit melk, goede wei en vooral een goede temperatuur. Nu had de melk ongeveer een half uur ter stremming gestaan. Spreker doorkliefde ze nu zacht en voorzichtig met den zoo- genaamden kliener, zorg dragende de melk in alle richtingen te doorsnijden om geen stukje onbewerkt te laten. Dit klienen geschiedt zeer langzaam om dat de kaas anders papperig wordt. Het duurde ongeveer een uur. Inmid dels wees spr. op het groote belang, om te hebben een geschikte kaaskamer, goed gereinigde weivaten, liefst van blik, die men schoonmaakt eerst met koud en dan met kokend water. De zoogenaamde kaasmaker, een houten werktuig, kan gevaarlijk worden als men het niet van tijd tot tijd uitbroeit of, be ter nog, uitstoomt. Voor melkemmers acht spr. de metalen het beste, daar in houten emmers licht scheuren komen, die met melk gevuld worden welke er in blijft hangen en natuurlijk bederft. Thans, na een uur ongeveer, was de kaas rijp. Nu liet spr. nog wat warme wei bij de kaas gieten en deed deze daarop in de makers. Van kruimelen of duwen was hierbij geen sprake. Van 100 liter melk maakte bij precies 5 kazen, welke op de eerstvolgende ver gadering der afdeeling zullen worden verloot. Thans keerde men in de zaal terug en daar zeide de president den spreker dank voor zijne leerzame en praktische voor dracht, waarvan hij de beste vruchten hoopte. Men kan niet zeggen, sprak de heer Lieftinckzoo en zoo moet gij doen. Kaas maken is een kunst, men moet er zich met geheel zijn ziel en zijn verstand aan wij den. Deze onze vergadering is daarom opmerkelijk, wijl wij, vroeger altijd bin nenshuis theoretiseerende, nu in de open lucht de praktijk hebben gezien. Thans wordt gelegenheid gegeven tot discussie. De heer Gerdessen vraagt, of houten emmers niet goed met soda ot warm water met zout te reinigen zouden zijn. De heer Loelf vraagt welk kaasstrem sel spr. het beste acht, of het geen aan beveling zou verdienen de kaaskuip en de zetters van metaal te maken en wat nu eigenlijk het groote verschil is tusschen 's sprekers methode en die van anderen, terwijl eindelijk de heer Lieftinck gaarne zou willen weten, waardoor de kaas blauw wordt en hoe men dat verhindert. Soda tot reiniging van houten emmers te gebruiken acht de heer Boekei zeer ge schikt. Het stremsel van Visser acht spr. het beste, hij heeft dat 9 jaar gebruikt en zeer gelijkmatig bevonden. Metalen gereedschappen verdienen de voorkeur, doch niet altijd. Des winters zijn b. v. metalen kaaskoppen te koud. Wat nu pre cies het verschil is tusschen zijn methode en die van anderen, weet spr. niet te zeggen. Hij heeft het eerst den ther mometer gebruikt, en heeft na herhaalde proeven gezien dat een warmte van 80® fahrenheit de beste was. Men zorge verder vooral voor zuivere en reine gereedschap pen en zoo de kaas niet goed is, onder- zoeke eerst ot de schuld wellicht aan de werktuigen ligt inplaats van dien dadelijk op de melk te werpen. Recht kernachtig zegt spreker daarbij, dat hij een goed deel van zijn succes verschuldigd is aan de wilskracht van zijn vrouw. Wat blauw in de kaas eigenlijk is, weet spr. niet, sedert hij evenwel metalen melkgereedschappen heeft, is hem die last nooit wedervaren. De heer Dolleman spreekt zijn in genomenheid uit met de tegenwoordig heid van dames, waaronder de echtgenoote van den den president en dankt het bestuur der afd. dat dit Heemstede als plaats voor deze leerrijke voordracht aangewezen. Na een woord van dank aan den spreker voor zijn voordracht en aan de leden voor hunne opkomst, sluit de voorzitter ten half tien uur de vergadering. Zooals wij reeds zeiden was de opkomst gering, en meenen wij het te mogen be jammeren, dat niet (desnoods tegen een kleine entree) aan iedereen gelegenheid was gegeven, deze interessante proeve bij te wonen. Ons wordt medegedeeld, dat de kosten der schade, veroorzaakt door de doorbraak van eene waterkeering aan de te maken damsluis in de ringvaart van den Haarlemmeer polder welke circa f 2000 be dragen, niet door den aannemer, maar door het Rijk gedragen zul len worden. Woensdag a. s. des avonds ten 8 ure, zal bij den heer P. Kaptein te Aalsmeer, de vergadering: der FHUXLiLHTOlSr. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 108 1 XXXVIII. EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS. Ik besloot mij te overtuigen wat dat iets mocht zijn. In ge dachten nagaande, hoe ik dit doel het best zou kunnen berei ken, herinnerde ik mij dat de luchtpijp die van beneden tot hoven door het huis liep, eene opening had ter plaatse, waar de beide vertrekken van den heer Leavenworth door een overloop^ werden verbonden, en eveneens eene in de groote mangelkamer, die vlak naast de mijne was. Ik opende haastig de deur, welke van het eene vertrek toegang gaf naar het andere en plaatste mij bij het luchtgat. Nauwelijks stond ik daar, of het geluid van stemmen trof mijn oor, en daar de ventilator beneden scheen open te zijn. kon ik het gesprek tusschen oom en nicht even duidelijk vnrstaan, als wanneer ik tegenwoordig ware geweest in de bibliotheek. Hetgeen ik hoorde was voldoende om mij te overtuigen dat mijn ver moeden juist was; dat op dit oogeubhk haar lot voor de toe komst beslist werd, dat de heer Leavenworth, ingevolge een vroegere bedreiging, zijn besluit had te kennen gegeven om zijn testament teu haren nadeele te veranderen, en dat zij gekomen was om hem te vragen haar vergrijp te willen ver geven en haar te herstellen in zijn guust. Wat dat vergrijp was, werd mij niet duidelijk, de naam vau Clavering werd niet genoemd als die van haren echtgenoot. Alleen hoorde ik haar verzekeren, dat haar handeling meer een opwelling was geweest van het oogenblik, dan wel het gevolg van hare liefde, dat zij er innig berouw van had en zij n'ets liever verlangde, dan vrij te zijn van iemand, dien zij spoe dig geheel zou vergeten, om voor haar oom weer te zijn, wat zij altijd voor hem geweest was. Ik was dwaas genoeg om te veronderstellen, dat hier alleen sprake was van eene verloving en putte dus uit die woorden een schat van hoop, die mijn hart in wilden waau deed ontgloeien. Toen ik een oogenblik later haar oom op beslisten toon hoorde antwoor den, dat zij de hoop op het verkrijgen van zijn gunst voor goed had op te geven, behoefde ik noch door haar hangen kreet van ergernis en teleurstelling,] noch door hare bede om hulp te worden aangespoord, om te besluiten, dat nu het laatste uur van mijn patroon geslagen was. Ik sloop naar mijn kamer terug en bleef wachten totdat ik haar weer hoorde voorbijkomen; toen begaf ik mij naar beneden. Kal mer dan ik mij ooit gevoeld had, ging ik voorzichtig de trap af, juist zooals ik mijzelf gezien had in den droom. Beneden gekomen, klopte ik zacht aau de deur en trad binnen. De heer Leavenworth zat op zijn gewone plaats aan de schrijftafel. U zult mij wel willen verontschuldigen, zeide ik, toen hij opzag, ik mis mijn portefeuille en als ik mij niet vergis, heb ik haar verloren op den overloop, bij het krijgen van den wijn. Hij knikte even en ik liep snel langs hem heen naar de wijnkast en voorts naar het slaapvertrk. Daar haalde ik gauw de revolver uit de lade der waschtafel, keerde terug en voordat ik bijna wiet wat ik deed, stond ik achter hem, legde aan en gaf vuur. Het gevolg is u bekend. Zonder een zucht te slaken, viel hij voorover met het hoofd op de tafel, en Mary Leavenworth was de eenig bezitter van al zijn schatten. Mijn eerste gedachte ua het plegen der misdaad was, mij meester te maken van den brief, dien hij bezig was geweest te schrijven. Ik ging naar de tafel, trok den brief onder zijn armen uit, overtuigde mij, dat het werkelijk was wat ik vermoedde, namelijk een schrijven aan zijn notaris, en stak den brief, met dien van Clavering, dien ik een eind verder met bloed bespat op tafel zag liggen, in mijn zak. Eerst nu begon ik aan mij zeiven te denken en aan de gevolgen, welke zouden kunnen veroorzaakt zijn door de knal van 't schot. Ik legde de revolver op den grond naast den stoel, met het voornemen, om, als soms iemand mocht binnenko men, te zeggen, dat de heer Leavenworth zichzelf van het leven had beroofd. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1