BAL, G. VIOOM, C. GEEBER Jr., Joh. van Dalen, GROOTE VMXBALL, MATINEE It I N N K N L A N 1». HAARLEMMER HALLETJES. Esn Zaterdagavondpraatje. B SJI T E NL A N I» GEMENGD NIEUWS. Zes en twintigste Muziekuitvoering Burgerlijke Stand. Advertentiën. Kruisstraat 3, Haarlem, Coupons per Juli 1888, Coupons per 1 October 1888. Coupons per 1 November 1888. Coupons per 1 December 1888. S i» a a r n e. «Vereenigde Land- en Tuinbouw- vereenigingi worden gehouden. LETTEREN EN KUNST. De redactie vau «De Militaire Spectator" is overgegaan van den majoor der artillerie Van Posch, te Delft, op den kapitein-ingenieur Snij- ■ders, te Breda. Inhoud «Semperviren8« no. 32: De Cactus- groep. Een populair-botunische schets, met een afbeelding. De worteluitloopers van steen- vrucht-booracn. Tien regels, waarop bij het boomsnoeien moet worden gelet. Uitludië. Het bevriezen der planten. Verslag van de Algemeene Vergadering der Pomologische Ver- eeniging te Boskoop, op 31 Juli 1888. Week- uieuws. Verschill. mededeeling.Tninbouw- Tentoonsteilingen in 1888. Advertentiën. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 10 Augustus. Vijf-en-tachtig korders brachten heden 10 tot 100 groote-, 25 tot 150 kleine tongen, 60 roggen, 1 tot 3 man den schar, 1 tot 14 mandjes kl. schol en 1 steur ten afslaggr. tong gold 35 a 40 cent, kleine id. 8 a 15 cent, rog 56 cent per stuk, schar f2.50 a f3 per mand, kl. schol f 1.10 a 90 cent per maudjo en de steur f12. LAND- EN TUINBOUW. Dezer dagen is men in de beide IJpolders met het dorschen van de karwei begonnen. Naar het zich liet aanzien, heeft dit gewas van de lang durige regens veel geleden. De kwaliteit is dan ook beneden het middelmatige, ofschoon het be schot zeer ruim is. VEETEELT. De varkensziekte, breidt zich in Haarlemmer meer nog steeds op onrustbarende wijze uit. Bij den landbouwer Bezooijen a/d Sloterweg te Haar lemmermeer werd jl. Viijdag weder eeu 6 tal varkens onteigend en afgemaakt, totaal reeds 1^. S t b 1." no. Ill bevat de wet van den 5en dezer, verklarende het alge meen nut der onteigening van eigendom men, noodig voor den aanleg van een spoorweg van Velsen naar IJ muiden. Donderdagnaraiddag om- stïteeks 6 uur keerde de derde gezond- heidskolonie, na eer. verblijf van drie weken op het eiland Schiermonnikoog te Leeu warden terug. De 21 kinderen zagen er uitstekend uit; het was hun aan te zien, dat de zeelucht, in vereeuiging met eene goede degelijke voeding, hen niet weinig had versterkt en opgeknapt. De voorzitter der commissie, de heer dr. J. Baart de la Faille, sprak de kinderen met eenige vrien delijke woorden toe, en betuigde tevens den dank der commissie aan de directrice der kolonie, mej. C. van der Sluis, hoofd onderwijzeres aan eene der gemeente-be waarscholen, voor hetgeen zij ook nu weder voor de kleiueu had gedaan. Houderden meuschen waren bij de ontvangst tegen woordig. Vr ij dagmiddag had, b ij het afrijden van de schielandsche tram aan het Hofplein te Botterdam, een ernstig onge luk kunnen plaats grijpen. Door verkeerde wending van het paard derailleerde de tram, met het gevolg dat deze met kracht tegen een lantaarn, die bij de brug staat, terechtkwam, en deze zoo goed als geheel verbrijzeld werd. Ware de tram daardoor niet tegengehouden, dan zou zij te water geraakt zijn. De personen die in de tram zaten, kwamen er met den schrik af. Met de «Schiff" (de papieren boot, welke gedurende eenigen tijd de aandacht trok der bezoekers van de tentoonstelling in den Koekamp) maakte de heer J. Bruijne he den een proeftocht langs het strand te Scheveningen. Ofschoon de branding in verhouding van het ranke vaartuigje, waarvan de lengte 9.50 M., de breedte 0.28 M., en de hoogte 0.08 M, is, zeer sterk was, gelukte de proef bij uitnemend heid. De bezoekers van het strand volgden met aandacht de proefneming. De dienstmeid J. Boer, te Hollandscheveld, j op weg naar Hoogeveen een paar kinderhandjes boven het water in het kanaal waar langs zij ging, even uitsteken. Onverwijld sprong de kloeke meid te wa ter, en mocht de voldoening smaken een tweejarig kind van een anders wissen dood te redden. Een korporaal van het re giment grenadiers en jagers, A. D., die zonder verlof zijn garnizoen had verlaten, is te Franeker door de politie gearresteerd, en naar Leeuwarden vervoerd, van waar hij per spoor onder militair geleide naar zijn korps te's-Gravenhage is teruggebracht, XLIII. Naar ik hoop en vertrouw zullen mijne lezers er mij niet boos om aanzien, dat ik hun Zaterdag het wekelijksche halletje onthouden heb. Het was immers kermis en dus zeer begrijpelijk, dat ik geen tijd kon vinden, wegens lange en hoogstge- wichtige deliberaties, betreffende het vra gen van logés, het uitgaan, etc. etc., zoo dat wij nu zooveel logés hebben, dat ik in geen enkele kamer kan komen zonder tegen een barer aan te loopen en des avonds naar het kermisvermaak trek met eene groote collectie dames, «a la Mor moon". Op deze wijze zou ik Donderdag met mijn gevolg naar den Schouwburg gaan om Gier-Wally te zien. Het Nederl. Too- neel met kermis dat vereischte plaats bespreking. Prompt te tien uur (volgens de advertentie) vervoegde ik mij aan het bureau en kwam, na heel wat dringen en stommelen en pijnlijke teenen, (vanwege de hakken mijner voorgangers) tot de con clusie, dat er geen enkele rang meer was. waar ik behalve op het schellinkje, met mijn damesstoet kon zitten, zoodat er niets anders op zat dan een paar op het balkon, een paar in de loges en de rest in het parterre te plaatsen. Van achteren bekeken had deze schikking tengevolge, dat wij de zaak, in casu het tooneel, van alle kanten in oogenschouw konden nemen. Ik kon mij echter niet begrijpen dat alle plaatsen zoo gauw, (ik kwam te kwartier voor elven aan de beurt) allen besproken waren, maar het schijnt dat men reeds den dag te voren briefjes in de bus geworpen en des mor gens de deuren te kwartier over negen inplaats te 10 uur geopend heeft, terwijl gisteren (Vrijdag) voor enkele rangen althans, zelfs geen plaatsen voor de Zater dagavond-voorstelling meer te krijgen wa ren. Deze onregelmatige wijze van plaats bespreking is voor het publiek verre van aangenaam. Frankrijk. Naar de „Temps" uit Pcrc au Prince verneemt, is er een op stand uitgebroken in de noordelijke pro vincie van Haïti. Eene sterke troep i3 op weg naar Port au Prince. Turkije. Mahmoed-pacha, de minis ter van Financien, is ontslagen geworden en voorloopig vervangen door Agob-pacha, minister voor de civiele lijst. Door e e n o 111 p 1 o f f i d g t e San-Telmo (Malaga), bij het laten springen van rotsen, werden ver scheidene werklieden gewond, vijl hutten zwaar beschadigd. Blokken steen werden op 500 meter atstands geworpen. De schade wordt op 200.000 frs. geschat. Volgen nadere berichten uit de Kaapstad, omtrent den ramp in de De Beers-mijn in Juli, wordt het aantal Europeanen en inboor lingen, die daarbij omkwamen, op 250 geschat. De brand werd 's avonds 6 uren ontdekt en eerst te 10 uren den volgenden morgen konden de opgesloten mijnwerkers ontkomen In den loop van den dag werden 43 blanken en 450 inboorlingen ge red, in vele gevallen met levensge vaar. De schade werd op 300,000 gd. geschat. Emancipatie. Er is ook een vrouw candidaat gesteld voor het presidentschap der Vereenigde Sta ten; zij heet mrs. Lockwood en woont te Washington. Woensdag j. 1. was de d a- tum 8.8. 1888; het is sedert de ge boorte van Christus de tweede keer, dat zulk een «geachte» dag voor kwam. Heer. Mevrouw, mag ik u felici- teeren; ik heb zoo juist gehoord, dat uw dochter Anna geëngageerd is. Mevrouw. Ja, maar ik heb er nog Zelden heb ik overigens de kermis zoo druk gezien als thans. Eiken avond alle theaters vol, alle poffertjesfabrieken vol en alle straten, waar tenten of kramen staan, eveneens vol. Er wordt zeker, dacht ik zoo bij mijzelf, heel wat meer over den slech ten tijd gejammerd dan noodig is. Waar komen anders al die rijksdaalders vandaan, die hier door rijk en arm worden nedergelegd? Er wordt door velen een heel jaar voor gespaard goed, maar dan moet er ook gelegenheid zijn om te sparen, dan moet men iets kunnen over houden Het bedelen is natuurlijk in vollen gang, onder allerlei vormen belt het aan onze deuren en houdt ons op straat aan de mouw vast. Zie, daar komt juist eeu stelletje den hoek om. Een man met een karmouika, waaruit hij het //fameuze lied" van het «Visscherinnetje" weet te halen, een ander die een kindertrommeltje voor zijn buik heeft hangen en daar zachtjes op musiceert en de onontbeerlijke vrouw met een kind van een paar maanden, die het lied ten gehoore brengt dat haar echtgenoot speelde, met een stem, die zoowat het midden houdt tusschen eeu zaag die door hard hout gaat en het schreeuwen van een kat die zijn poot heeft gebroken. Als het couplet uit is gaat de vrouw de huizen en de toeschouwers rond en is juist midden in haar centen- oogst, als ze in de verte een schittering ziet aankomen, «'n Baut!" roept ze uit, in het zuiverste dialect, waarin ooit een Amsterdammer een agent //koperen bout" heeft genoemd, en het trio verdwijnt. Nevens de harmonika staat als zeer ge liefd kermis-instrument de guitaar. Hoor, hoe daar eene zwartoogige donna nadert, zie hoe zij het zwarlgelokte hoofd op zijde buigt als zij met zachten greep de snaren streelt. Sluit nu uw oogen. Komt nu niet de gedachte bij u op aan dien verrukke- lijkeu nacht in Spanje, toen ge de zoon van uwen hotel houcier, de schalksche guit, eene serenade hoordet brengen aan een beeldsclioone logé, hoort gij niet weder die trillende, zachte tonen van guitaar en stem, voortvloeiende uit de ziel van dien Eq ik heb je nog wel ver zocht, conducteur, me te wekken als we in Haarlem waren en nu wordt ik eerst wakker in Leiden. Ja, mijnheer, ik heb het drie maal geprobeerd en alle drie keer heeft u gezegd„Goed,Marie,schenk de thee maar vast in." in den Hout, op Zondag 12 Aug. 1888. dea na middags van 24 ure, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch en Soldatenkoor uit Faust, Gounod arr. M. HMuller. 2. Ouverture Solennelle, v. d. Biest. 8. a. Pasquino Polka, Steenebruggen. b. Gavotte Ewig Dein, Weiss. 4. Potpourri. Les Dragons de Villars, Maïllart. 5. Ungamches Lustspiel ouverture, Kéler Béla. 6. Carlotta Walzer, Millöcher. 7 PotpourriMikado", Sullivan. CONCERT op Zondag 12 Aug. 1888,'s avonds 7Vs uur> door de Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie, Kapelm. de heer J. G. H. MANN. PROGRAMMA. 1. «Salut Paris", Marche, Mann. 2. Ouver ture »La Bohémienne", (le uitv.) Balfe. 3. «An der schonen hlauen Donau", Walzer, (le uitv.) Strauss. 4. Fantaisie sur 1'opéra de Suppé "Donna Juanita®, (le uitv.) Mann. 5* Ouverture »Guil- laume Teil-, Rossini. 6. Cantilene de l'opéra "Cinq Mars», (le uitv Gounod arr. Mann. 7. Le Colibri» Polka (Piccolo-solo), Sellenil. 8. Fantaisie über Motive aus der Oper «der Frei- schütz» von Weber, (le uitv.) Mann. FAKIIllIUERISHTEti UIT !>K VOOBNAAM8TE DAGBLADEN. GEBOORTEN 9 Aug. C. S. Blaauvr-von Hemert d. Amst. M. J. H. Sol-Akkerhuis z. Rott. - M. M. L. t Vries-Loogert z. (levenl.) Hoek van Holland. 10. S. van Amerongen-Bonnist d. Amst. - S P. F. Vollebregt-Ruijgrok d. 's-Hage. - J. Vries-de Waal d. Gouda. - C. I. H. Gips-James z. Bergen-op-Zoom. GEHUWD: 9 Aug. J. v. d. Berg en A. H. E. Schüller, Krimpen a/d. IJssrl. - K. Sellenraad en M. A. van Balen, Rott. -S. van Gelder en S. Fransman, Rott. - 10. J. Broekman en B. Prins, Leiden. - D. Hiemstra en M. C. Jalink, 's-Hage. O VEULEOK.N 23 Juli. H. G. Pahst, 's-Hage. - 8 Aug. B. H. Kiene 48 j. Amst. - M. W. Holste-Nuwland 64 j. Amsterdam. - C. M. J. van Eekhout 13 j. d. Amst. - S. Farncomhe Sanders 93 j. Breda. - G. C. Krijbolder 69 j. 's-Bosch. - F. M. G. H. van Alphen 36 j. Breda. - 9. W. H. Sshmiemann- Thijssen 60 j. Rott. V. F. Thomson 7 m. z. Amst. - G. C. Visée 85 j. 's-Hage. - 10. P. M. Oesterman 69 j. Amst. - G. van Schravendijk 53 j. Rijnshurg. verliefden jongen zuiderling? Ach neen, uit Consael's etablissement waait mij een poffertjesgeur toe die in mijn spaanschen nacht heel niet past en de juffrouw slaat een jammerlijk onzuiver accoord »an. //Hier, juffrouw, een dubbeltje maar ga dan ook heen, asjeblieft. Gij zoult mij de herinnering aan mijn spaan' schen nacht bederven!" Na deze komen de ontelbare kinderen met een enkel doosje lucifers in de hand, als wapen tegen den geheimden politie- eerberus, die echter, o lieve jeugd, met kermis voor overtredingen ais de uwe, uiterst tam is. Mannen met een houten been of (gelukkiger uog) een half afgezette arm, bargoensch pratende jongens met bruine oogen die hun buitenlandsche af komst verraden, en die marmotten of witte muizen laten zien. En daartusschen door galmt het langs de Groote Markt van dat meergemelde «Visscherinnetje" in diepe bas-en gillende sopraantonen, uitgegalmd door troep op troep, die met roodgekleurde en glanzende gezichten komt aanspringen. Op een behoorlijke kermis mag een hardlooper niet ontbreken, wat zegt men dan wel van een kermis waar er twee zijn? Ik had het genoegen deze indus- trieeleu aan hun werk te zien op een kor ten, slappen draf met een bel in de hand, met vuurrood gezicht en zwoegende borst, en ik kon niet nalaten te denken dat zij regel recht naar de vreeselijke kwaal van borst- tering liepen. Arme kerels! Natuurlijk heb ik mij laten waarzeggen ook, wie goed kermisvieren wil moet dat vooral niet verzuimen, ik voor mij althans heb er altijd eeu bizonder vermaak in. Verleden jaar zag men mij zelfs voor een jongmensch aan (ik had zeker wat de dames haar «beau jour" noemen) en voor spelde mij, dat ik met een blond meisje trouwen en dat mij een groot vermogen ten huwelijk brengen zou, hetgeen weinig sloot daar mijn vrouw vroeger zwart was en mij, ik kan het u oprecht verzekeren, in mijn leven meer geld gekost dan ge bracht heeft. Ditmaal werd mij voorspeld, dat ik een hoogen rang in de Maatschappij geboorten: 9 Aug. M. v. Heateren-Vervat z. - 10. G. Weaterhoven-Klahou d. - 11. B. Schulpzand- Palmer z. ondertrouwd: 19 Aug. G. A. F. Parmet en J. van Roersel. OVERLEDEN: 9 Aug. L. F. Schouten 16 m. z. Gierstraat. - 10. A. G. H. Bonariu8 15 m. d. Zoetestraat. STimMRTBEftieHTEN. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, is 9 Aug. Gibraltar gepasseerd. Het stoomschip Noord-Holland, van Java 1. v. Marseille, arriveerde den lOdeu Aug. te Rotterdam Bij onderhandeehe akte in dato 2 Augustus 1888 ie, te rekenen van dien datum, de Ven nootschap in de maand Maart 1884 aangegaan tusscheu Petrus Adolph van Asperen van der Velde en Jo hannes Hendrik Warnier, boek drukkers te Haarlem, onder de firma Van Asperen van der Velde Comp., met onderling goedvinden ONTBONDENmet bepaling dat de schulden en schuld vorderingen van de Vennootschap, zullen komen ten laste en ten voor- deele van Johannes Hendrik War nier voornoemd. pp. P. A. Van Asperen van der Velde. Wed.C .van Asperen van derVelde Van Heel. J. H. Warnier. Onder verwijzing naar boven staande kennisgeving heeft onderge- teekende de eer den handel te be richten dat hij vanaf bovengenoem- den datum de boekdrukkerij onder de firma Van Asperen Van der Velde Coup., door hem uitge oefend, onder zijn eigen naam en voor eigen rekening zal voortzetten. Dankbaar voor het vertrouwen de firma tot heden geschonken, blijft hij zich minzaam aanbevelen voor de levering van zeer net werk tegen hoogst billijken prijs. Um Dm. Dr. J. H. Warnier. Aanspreker en Lijkbezorger, Van Damstraat Ho. 59, maakt zijnen geëerden Stadgenooten bekend, dat hij voorzien is van een ruime sorteering gerepasseerde TJurwerkenals: Klokken, Itegulateurs, Wekkers, Pen dules, Zilveren en Nikkel Hor loges tegen een wekelijksche huur van 10 Cents en hooger. gpa|r~ De huur geldt voor afbe taling. zou bereiken. Wat dat wezen kon, weet ik niet: ik vermoed van regent van een weeshuis of zetter van 's rijks belastingen. Op het Wilson3plein gekomen zag ik de staldeur van het Cirque beige open staan. Hoewel ik een man ben, zoo wil ik toch wel erkennen dat nieuwsgierigheid mij niet vreemd is (ik geloof dat ik in dat opzicht, wat die bekentenis betreft, een rariteit ben) en daarom wierp ik een blik naar binnen. Het schouwspel trok mij zoo danig aan, dat ik, toen Ik een der pikeurs zag, mij tot hem wendde met het verzoek om mij eens een en ander omtrent de dieren te willen mededeelen. Hieraan werd zeer bereidwillig voldaan. «Algemeen denkt men," zeide de man, «dat eeu paard van nature verstandig en leerzaam is, dat is onjuist: een paard is integendeel dom en zou regelrecht in een piek loopen, als men hem dien voorhield. Als een paard ongeveer drie en een half a vier jaar oud is, kan men het voor den circus gaan dresseeren, als men er vroeger mee begint is het dier nog niet voldoende ontwikkeld. Voor de dressuur heeft men ten eerste noodig den neusprauger, een werktuig dat op de neusvleugels vau het dier wordt gezet en aangeknepen als het weerspannig is. Dit veroorzaakt het paard zooveel pijn, dat de grootste koppigheid daarvoor niet bestand is. Verder heeft men ontzaggelijk veel geduld noodig en moet vooral zorg dragen dat men het beest, wanneer het een toer goed volbracht heeft, beloont met een klontje of door het te streelen. Voor eukele paarden moet men de zweep ge bruiken, andere worden volmaakt onhan delbaar als ze de zweep voelen. Paarden van alle rassen zijn te dressee ren, natuurlijk is het eene meer vatbaar dan het ander. Eiken dag moeten zij (ook al geeft het circus geen voorstellingen) hunne toeren repeteeren, maar dan komt het er ook allengs zoo vast in dat zij, zon- per pikeur alleen op het hooren der be kende muziek hunne toeren volbrengen. Bij dagelijksche oefeningen duurt de dres suur van drie tot twaalf maanden. Of het dier afstamt van een boeren- besteedt heden voor Groote Russische Sporen f 8,75 Zilver metalliek. 20.40 Russen 1877.30.30 id. 1850 27.25 Dollars2.46 Roebels1.13 Russen 1864 en 1866 in ff 25.60 Russen 1864 en 1866 in LL 30.20 Nicolaïs 4.78 en 23.90, Russen 1860. 27.15 id. 18733015 SCHOENMAKER, Klein Heiligland 69, Haarlem iW Beveelt zich beleefdelijk aan. HAARLEM. op Zondag 12 Augustus 1888. E 111 r e ƒ0,50 per persoon. 8 ure. Entrée ƒ0,25 per persoon. F. PRINSEN. CAFÉ Zaterdag 11 en Zondag 12 Augustus 1888, Gezelschap onder beheer van d Holl. Komieken de Heeren RICHARD en PARDO. Geheel nieuw gezelschap. vang 7'/. ure. Entrée 25 Cts. MAANDAGMORGEN Vrij Entrée. werkpaard of van een dier dat zijn gan- sche leven in den circus heeft doorge bracht doet (merkwaardig genoeg) vol strekt niets ter zake, in beide gevallen heeft het dezelfde dressuur noodig. Een circuspaard krijgt niets meer of niets min der te eten dan een gewoon paard en het blijft zijn kunsten volvoeren tot het neer valt. Ziju gezondheid lijdt er blijkbaar niet onder, want ik werd opmerkzaam gemaakt op een dat 27 jaar oud was. «C'est l'enfant g&té", (dit is liet troetelkind) zeide mijn geleider, en hij voegde er bij«Wij hou den heel veel van onze paarden, want ze zijn voor ons een levenskwestie." Een gro:>te moeilijkheid is het, om het paard te leereu zijn kop naar alle kanten rond te draaien, het is een hooge zeld zaamheid als een paard dit oorspronkelijk kan doen. Toen ik hem vroeg, hne men acrobaten opleidt, antwoordde hij«Men begint vroeg, het kind mag niet lafer dan op het tiende jaar beginnen, als het kunst rijder of gymnast wil worden. Om hem te leeren op het paard te blijven staan, wordt den leerling een koord om het lichaam gedaan, dat over een katrol loopt, die boven in het midden der tent is bevestigd, terwijl de leermeester het andere einde van het koord vasthoudt. Doet de leerling dus een mis pas dan blijft hij aan het koord hangen, Als een kind vreesachtig van natuur is, zou het vergeefsche moeite zijn het voor het vak op te leiden, het moet er lief hebberij in hebben. Soms gebeurt het ook wel, dat kunstrijders of acrobaten, die in hun geheele carrière nooit vrees hebben gekend, na een val totaal ongeschikt wor den voor hun vak, omdat de angst voor vallen hen bijblijft. Overigens hebben wij gelukkig zeer zelden een eenigszins ernstig ongeluk gehad." Ik dankte den pikeur voor zijne wel willende mededeelingen, die ik dacht, dat den lezers van «Haarlem's Dagblad" wel licht eenige belangstelling zouden inboe zemen. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2