55 DIT E N L A N D. Reeds den volgenden dag ver scheen te hunnen huize een rijk ge kleeds dame, die het kind wilde zien en tegelijk maar meenemen. Op een vraag naar naam en woonplaats, gaf de dame voor, dat het kind door rijke lieden in den Haag zou wor den aangenomen. De ouders wilden echter meer van de zaak weten, en toen dit niet gelukte, lieten zij haar gaan, natuurlijk zonder het kind. Eenige dagen later kwam er een heer, die de echtgenoot der dame zeide te zijn. Hij sprak in denzelf den geest, maar daar ook hij niet genoegzame inlichtingen gaf, moest hij eveneens onverrichterzake ver trekken. Sedert hebben de beide ouders, op wie de lezing van ter Haar's Hui- bert en Klaartje wellicht heilzaam werken zou, geen van beide terug gezien. Naar men wil hebben de buren den man gedreigd, hem te zullen afranselen als hij zijn kind verkoopt en zou een der patroons, bij wien hij nu en dan werkt, hem gezegd heb ben, dat hij hem, bij volvoering van zijn plan, geen werk meer zal geven. Men verdiept zich natuurlijk in gissingen over dit zonderling geval. Men schrijft ons uit Wor- merveer «Wormerveer's Mannenkoor», dat Zaterdag te Purmerend den 2den prijs behaalde, was Zondag jdoor het Harmoniegezelschap «Concordia» een eenigszins feestelijke ontvangst bereid. De deputatie, welke de medaille had m ontvangst geno men, werd door leden van beide vereenigingen aan het station afge haald, waarna men zich gezamen lijk naar «De Nieuwe Sociëteit» be gaf. Hier werden de prijswinners met fanfares begroet. Nadat «Man nenkoor» was geluk gewenscht met dit eerste succes en de president daar voor zijn dank betuigd had, bleef men nog eenige uren gezellig bij een onder de uitvoering van enkele noinmer^. Dat een en ander afge wisseld werd door toasten en betui gingen van waardeering en vriend schap behoeft wel geene vermelding. De notaris A., te 'sHage, die eenige dagen geleden wegens finan- cieele moeilijkheden de stad heeft verlaten, (men zegt dat het passiefin deze aangelegenheid 6 ton bedraagt) had vóór zijn vertrek tot zijn ge machtigden aangesteld de heeren advokaten Yan Stipriaan Luiscius en Van Rossem. De rechtbank heeft tot bewaarder zijner minuten benoemd den heer notaris Wester- ouen van Meeteren. Wedstrijden. Ook de tweede dag der wedrennen te Clingendaal werd door heerlijk zomerwe der begunstigd en velen hadden er zich heen begeven om zoowel daarvan als van het schouwspel der rennen te genieten. Wel dreigde er regen en onweer, doch het liep gelukkig af en al was het bezoek aanvankelijk minder dan den eersten dag, op den middag werd 't even druk, even geanimeerd. Vooral op 't middenterrein, waar weer tal van rijtuigen stonden, was 't levendig en hij de bookmakers, die op de eerste goede resultaten vol hoop waren, ging ook teel wat om. I)e wedloopen van dit jaar hebben door organi8atie, bezoek en afloop den Clingen- daal-races nieuwen luister en roem ver zeker^* die meenden, ook koningin Nathalia van Servië onder de uitgelezen menigte te zul*eu z*en> werden teleurgesteld. De mededeling dat H. M. op Clingendaal zou verschijnen, zal wel eene handige reclame van bookmakers of andere belanghebbenden zijn geweest. Als bizonderheid kau nog gemeld wor den dat een rapporter van het //Rotterd. Nieuwsbl." successievelijk postduiven op liet om berichten te verzenden. Dit lokte natuurlijk veel „kijkers" aan den „sein paal", van waar hij zijne gevleugelde boden uitzond. De Zutphensche Ct. her innert, naar aanleiding van de re genbuien die wij doorstaan hebben, aan eenige vroegere regenjaren: Nadat men in 1625 een droogte had beleefd, die alle water wegnam en waardoor in het spaansche kamp de liter water met 2 en 4 stuivers werd betaald, viel in 1648 en nog maals in 1670 een regen, zoo aan houdend, zoo zondvloedachtig, dat het graan begon te rotten op het veld, en datgene wat kon inge- schuurd worden, was niet eetbaar. De prijzen der eetwaren stegen destijds tot aanzienlijke hoogte. 1816 en 1817 waren ook nood lottige jaren voor den landbouwer, ten gevolge van den langdurigen regen. Reeds was het land afge stroopt geworden in 1814 en 1815 door de invallen der bondgenooten, en die ramp zat hun nog dwars in beurs en maag. In Juni, Juli ~n Augustus, in den tijd dat het graan moest rijpen, ge maaid en geschuurd worden, viel de regen onophoudelijk. Wat kon binnengebracht worden, was bedor ven en beantwoordde daarenboven niet aan de hoeveelheid. Wat de ramp nog vergrootte, was de mindere opbrengst van beesten- voeder en aardappels. Ziehier wat een schrijver te dezen opzichte zegt; «In Holland leed het vee veel van den hongerde meeste weiden bleven overstroomd en dieren plousten tot aan hunnen buik in 't water en poogden het gras te vreten dat de landbouwer boven op het water haalde. (Ook nu weer staan de wei den onder en het vee wordt ziek aan de klauwen en opgeblazen aan 't lijf.) «Vele vetweiders waren verplicht, bij gebrek aan voeder, hun vee met verlies te verkoopen, zoodat het vleesch in zekere districten tot bui tengewoon lagen prijs verkocht werd. Het bleef niettemin buiten het be reik van den arme, die, in sommige streken, zich moest tevreden stellen met haverbrood, boonen en andere voedingsmiddelen. «In de dorpen was de armoede in derdaad groot en bracht talrijke sterf gevallen mee. In de steden was de armoede niet minder aanzienlijk. De honger deed in eenige plaatsen sa menscholingen ontstaan. Omstreeks halfelfVr ij- dagavond vond de wachter van het seinhuisje aan de Laan van Meer- dervoort bij 's-Hage van de Hol- landsche stoomtram, Knebel, nabij dat huisje een man op de rails liggen, die in het water had gelegen. Het bleek een uiteen krankzinnigen gesticht aldaar ontvluchte verpleeg de te zijn. Nada de wachter den ongelukkige met een zoet lijntje in het seinhuis had weten te krijgen en hem voorzien had van droge kleeren, waarschuwde hij de politie, met behulp van wie hij den krank zinnige eerst naar het Centraalbu- reel aan het Alexanderplein en daar na naar het gesticht terugbracht Nader meldt men: De verpleegde heeft het gesticht niet door uitklim aing, noch op eene andere heime lijke wijze verlaten, maardoor de hoofddeur, die nog wel door den portier wagenwijd voor hem werd opengezet. De portier nl. werd door den verpleegde misleid. Deze toch, die niet de kleeding, in het gesticht gebruikelijk, droeg, beval den por tier op hoogen toon de deur te openen. De beambte, denkende dat hij, die aldus beval, een bezoeker of wellicht een der regenten was, raakte beleefd zijn hoofddeksel aan en liet den krankzinnige vertrekken. Een boerenarbeider uit Fries land had gehoorddat men in de steden veel geld gaf voor egels. Dezer dageu ving hij eenige levende egels en zond deze dieren naar Leeuwarden, aan een bekend adres af. De zending werd geweigerd. De voerman, die het kistje moest terug brengen, vond de woning van den arbeider ledig, doch de deur stond aan. Om te voorkomen, dat den beesten leed zou wedervaren, plaatste de voerman 't kistje op het bed des arbeiders en schreef met krijt op de deuren der bedstede: «De egels staan er in!» De arbeider, die des avonds laat huiswaarts keerde, ont- kleedds zich zoo snel hij kon, stak geen lieht aan en strekte zich wel- behageüjk op het bed uit. Door een ongelukkig toeval echter was het kistje omvergevaüen eD waren er twee egels ontsnapt. Terwijl nu de arbeider zich wilde toedekken, greep hij in iets stekeligs, wendde zich verschrikt om en voelde nu iets in de bloote beenen prikken, dat tevens een zeer onbehagelijk geluid deed hooren. Met een kreet sprong de man van zijn sponde. Nadat hij licht ontstoken had, werd hem de nachtelijke verrassing opgehelderd. «Hup» riep dezer dagen aan de Biltsiraat te Utrecht een boer, die er even «eentje genomen» had, tot zijn paard en plaatste zich op de kist van zijn disselwagen. Het paard ging hup, dochde wagen met inbegrip van den boer, bleef onbe weeglijk staan en had onze vriend niet spoedig de teugels laten glijden, hij zou er door zijn paard netjes afgetrokken zijn. Het verbaasde ge- zicht van den boer laat zich be grijpen, doch hij vergat om naar den hoek van de Kapelstraat te zien, waar hij eenige deugnieten van 10 h 12 jaar kon zien schateren van het lachen en waarvan er een zoo lang op het paard «gepast» had. Gelukkig voor den bedrogene werd zijn paard spoedig gegrepen en te ruggebracht. Vrijdagmiddag te 5 uur steeg de luchtreiziger Fré- déric L'Hoste met zijn luchtballon «l'Atmosphè e» van het Doelenveld te Alkmaar op. Het was prachtig stil weder met zuidelijken wind. De heer Th. Grote, logementhouder al daar, maakte de reis mede. Vele meuschen waren op de been, om het schouwpel te zien. De ballon is te Noordscharwoude nabij het sta tion neergekomen. Een doofstom kindje, 3 h 4 jaren oud, werd Za terdag ongeveer te 12 uren bij den Rijswijkschen weg te 's Hage door den stoomtram overreden. Een der beentjes werd verbrijzeld. In 't gast huis werd het verder geampu teerd. Toen Zaterdag morgen de eerste van Rotterdam komende trein de brug over de Delfthaven- sche Schie passeerde, bevond zich juist de knecht van den bouwman Van den Berg, te Beukelsdijk, met de spoeling8Ctiuit onder de brug. Ter voortduwing der schuit had de man de onvoorzichtigheid, zijne handen op de rails te slaan met het ongelukkig gevolg dat hem zijne vingers verbrijzeld werden. Vrijdag avond is te Rotterdam aan den Binnenweg nabij de Gou- vernestraat een als werkman ge kleed persoon door de stoomtram overreden en ten gevolge daarvan onmiddellijk gestorven. Bij onderzoek is gebleken, dat het ongeval geheel aan onvoorzichtigheid van dien per soon is te wijten.Toen de vrouw van een vischhandelaar te Arnhem Donderdagavond omstreeks 10 uur haar woning in de Catarijnestraat wilde binnengaan, ontwaarde zij tot haar niet geringe verbazing, dat haar man met den inboedel was ver dwenen. Door de buren werd haar (voor wie de wittebroodsweken ter nauwernood voorbij zijnliefderijk de behulpzame hand verleend, om zich, voor het oogenb;ik althans, al leen te kunnen redden. Te Genum is de löjarlge arbeider A. K. zoodanig door een slag van een paard getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Aubel bij Gulpen zijn Maan dagnacht dieven eene groote pach ters woning, bewoond door den heer S. Tissen, binnengedrongen. Uit twee kisten werd eene som van frs. 4000 ontvreemd. Pruisische landloo- pers worden van dezen diefstal ver dacht. Te Venraai is de horlo gemaker K. uit Maaakree bij het herstellen der klok boven de R. K. kerk naar beneden gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Even beneden de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht moest Dinsdag-voor- middag de schipper J. v. M. met zijn aak zand laden van den bag germolen IJmuiden I en ging daarom naast dit vaartuig liggen. Dewijl de baggermolen echter in twee kee ren veel meer zand gaf, dan de aak bevatten kon. zonk het achterschip weg. De schipper wilde een ge deelte van het zand uitwerpen, maar moest die poging met den dood be- koopen, daar de golfslag eener voor bijvarende stoomboot de aak verder volwierp en deed zinken. De schip per zonk met zijn schip naar de diepte, om niet weer boven te komen. België. De groote internationale wed strijd der wetenschappen en nijverheid te Brussel zal o. a. worden opgeluisterd door een groot internationaal banket van de heeren leden van het alleen commissariaat der regeeriug, van het uitvoerend comité van den grooten wedstrijd en de heeren algemeene commissarissen, afgevaardigden en secretarissen van al de deelnemende natiëu. Het banket zal plaats hebben in de groote feestzaal van den grooten wedstrijd. Zaterdag 25 Augustus, te vijf uren, en, naar de commissie verzekert, //tot eenig doel hebben de verzekering dat in de 19e eeuw de goede verstandhouding altijd vol komen is op het gebied van wetenschap, arbeid en vooruitgang." Internationale muziekgezelschappen zullen de twee gale rijen bezetten en men vertelt buitengewone dingen van de spijskaart, welke in den zelfden geest van internationaliteit is menge8teld. Zoo heeft ieder der algemeene buiten- landsche commissarissen gewedijverd in het aanbie.len der meest beroemde wijnen van zij l land, welk aanbod op dit oogenblik reeds een zeer aanmerkelijk aantal flesscheu der beste merken uitmaakt. Door naijver geprikkeld, volgen de ten- toonstellers van voedingsmiddelen het voor beeld der commissarissen. Behalve de koffie, likeuren, sigaren van de fijnste merken en duizenderlei tusschengerechten is er van niets minder sprake, op voorstel van de afdeeling van het chineesche Rijk, waarvan de vertegenwoordiging officieel aan de tentoonstelling is toegewijd, dan van een eerste gerecht, bestaande in recht streeks van de de Gele Rivier aangevoerde eetbare vogelnestjes. Een zeer groot aantal deelnemingen is reeds aan het comité opgegeven en alles geeft reden om op een goeden uitslag voor deze plechtige betooging te hopen. Engeland. De engelsche vloot, die op het oogenblik, gelijk men weet, groote manoeuvres houdt, heeft Zondag 11. Schot land gebombardeerd. Naar aanleiding hier van is de minister van Marine geïnterpel leerd door den heer Campbell-Bannerman, die er over klaagde, aat op die wijze de algemeene rustdag ontwijd werd. De mi nister herinnerde er hierop aan, dat de omstandigheid dat het Zondag was den hertog van Wellington niet belet had den slag van Waterloo te winnen. In het Lagerhuis werd Zaterdag door W. Isaacson medegedeeld, dat hij in de najaarszitting de aandacht vestigen zal op den verplichten gewapende» dienst van britsche onderdanen in Nederl.-Indië. Duitschland. Naar de //Kreuzzei- tung" rerneemt, zal graaf Herbert von Bis marck keizer Wilhelm op diens reis naar Weenen en Rome vergezellen. Het gerucht dat keizer Wilhelm eerst een bezoek van koning Humbert te Berlijn wenscht te ontvangen, alvorens naar Rome op reis te gaan, is van allen grond ontbloot. Frankrijk. Te Rochefort is bij ge legenheid van eene vergadering van kiezers i manifestatie ten gunste van Boulanger gehouden. Te Lnrochelle kouden op een bijeenkomst van kiezers de sprekers door het geraas, dat er heerschte, niet aan het woord ko men. Onverrichter zake ging men naar huis# Volgens de //France", hebben de aardwerkers te Parijs besloten,de arbitrage aan te nemen der commissie, welke uit eenige gemeenteraadsleden is samengesteld en tot taak heeft de goede verhouding tus schen de patroons en de werklieden te her stellen; zij hebben tevens toegestemd in een loon van wijf-en-twintig centimes, hun door tusschenkomst van de commissie door de patroons aangeboden. De werkstaking zal, voor zoover de aard- werkers betreft, dus weldra tot het verle den behooren. Het manitest van Boulanger aan de kiezers der Somme luidt als volgt: //Wat alle verstandige republikeinen hebben voor zegd, is waarheid geworden. De besluite loosheid der regeering heeft niets anders teweeggebracht dan eene ontroering in den volksgeest en eene omwenteling in alle zaken. De hoogmoed van eenige heersch- zuchtigen heeft de republiek in gevaar gebracht. Uitheemsche expedities hebben liet bloed gekost van onze dappere sol daten en mariniers, die moedig gestreden hadden te Baqaume, St.-Quentin, Douai Pont-Noyelles. Courbet, ginder als een held gestorven, verwijt van uit zijn graf hunne misdaden aan de avonturiers van de re geering. Wij moeten de parlementaire grondwet vervangen door e«ne demokra- tische grondwet en niet met gekruiste ar- armen blijven zien naar de partijtwisten, die onze finaneiën, ons welzijn verslinden. Kiezers der Somme, laat u niet afleiden van het grootsche doel, dat wij gezamen lijk trachten te bereiken. Het algemeen belang wordt op dit uur aan bizondere belangen onderworpen. De republiek hoort toe aan Frankrijkgij zult haar ontruk ken aan de handen der machteloozen, die aan 't bewind zijn. Leve Frankrijk Leve de republiek! De République framjaise zegt, dat de werkstakingen volstrekt niet een zuiver economisch karakter hebben. De hoofden der revolutionaire partij hebben de leiding in handen genomen en haar een revolutio nair karakter gegeven. „Wij hebben eerst bij den aanvang der werkstaking eene cir culatie gehad van den prefect van politie, zich dekkende met de verantwoordelijkheid van het parket en verklarende, dat of schoon gewelddadigheden tegen personen onder' de wet vallen, het daarentegen ge oorloofd is de werktuigeü en het werk ontsteltenis, ik zal zwijgen en als ze mij vragen, zal ik zeggen dat ik niemand gezien heb. Ik overtuigde haar echter spoedig dat zij die belofte nimmer zou kunnen houden, wanneer zij ondervraagd zou worden door de politie, en nadat ik haar nu een weinig gevleid en haar angst gesust had, kreeg ik haar eindelijk zco ver, dat zij er in toestemde het huis te ver laten totdat de storm zou zijn overgewaaid. Niet zoo ge makkelijk ging het echter om haar te overreden, zich on middellijk op weg te begeven, zonder eenige begage en alles achterl atende zoo als het was. Eerst toen ik beloofde a haar later te zullen trouwen, wanneer zij nu slechts dee wat ik verlangde, begon zij de zaak flink in te zien. Juffrouw Belden zou mij misschien wel logies willen geven, zeide zij, wanneer ik maar eerst te R.... was. Zij is voor ieder een even gastvrij en zij zal mij bovendien niet weigeren, wanneer ik zeg, dat ik gezonden ben door miss Mary. Maar van avond zal 't toch in elk geval niet gaan. Ik haastte mij haar te verzekeren dat 't nog wel zou gaan. De laatste trein zou eerst over een half uur vertrekken, en zij kon gemakkelijk in een kwartier naar het naastbijzijnd station loopen. Maar zij had geen geld. - Ik was dadelijk bereid haar hiervan te voorzien. Dan was 't toch nog een zwa righeid, dat zij onmogelijk den weg zou kunnen vinden. Ik zeide haar dien echter zoo nauwkeurig, dat zij onmogelijk kon dwalen. Nog bleef zij een poos dralen, maar eindelijk gaf zij toe en wij begaven ons naar beneden. Daar vonden wij een hoed en een doek van de keukenmeid, die ik haar gaf, en in 't volgende oogenblik stonden wij op de binnenplaats naast den stal. aDenk er om, dat gij nimmer, onder welke omstandigheden ook, iets uitlaat omtrent hetgeen er gebeurd is zeide ik, toen wij gereed stonden om afscheid te nemen. Denk er om, dat gij uw belofte houdt en tot mij komt om met mij te trouwen, antwoordde zij fluisterend, ter wijl zij eensklaps haar beide armen om mijn hals sloeg. Deze beweging was geheel onverwacht en 't kan zijn dat zij bij die gelegenheid de kaars heeft laten vallen, welke zij tot nu in de hand had gehouden. Ik herhaalde mijne belofte en zij stapte het hek u*t, dat ik dadelijk sloot. Van de vreeselijke ontroering, die mij aangreep, zoodra het meisje vertrokken was, kan ik geen beter denkbeeld geven, dan door mede te deelen, dat ik niet alleen de fout beging de achterdeur van 't huis te sluiten, evenals die van de bibliotheek, maar tevens verzuimde mij te ontdoen van den sleutel, die toen nog in mijn bezit was, door hem op straat te werpen of hem ergens neer te leggen in de gang, voordat ik weer naar boven ging. Maar ik was zoo in angst voor 't gevaar, dat mij door de ontmoeting met Hanna bleef dreigen, dat ik al het andere o aardoor vergat. Haar bleek gelaat, haar angstige blik, toen zij zich heen- spoedde in den donkeren nacht, stonden mij steeds voor oogeu en waren mij grooter schrikbeeld, dan de herinnering aan het lijk van mijn slachtoffer. Het was alsof ik haar volgde langs de spaarzaam verlichte, eenzame straten, en de vrees, dat zij zich iets mocht laten ontvallen en ik haar den vol genden morgen voor mij zou zien staan, folterde mij als de meest benauwde droom. Maar zelfs deze pijnigende gedachte week ten slotte voor 't bewustzijn, dat ik in 't grootste gevaar verkeerde, zoo lang de sleutel eu de beide brieven in mijn bezit bleven. Hoe zou ik mij evenwel daarvan ontdoen Ik durfde nu niet meer mijn kamer verlaten of het venster openenik zou door iemand kunnnen worden opgemerkt, die het zich later kon herinneren. Ja, ik durfde mij zelfs in mijn kamer niet bewegen. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2