NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 16 Augustus 1888. No. 1570. ABOHHEHEKTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S NIE U S. B I N E I. A Si I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centB Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOMI en B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Esrangère G. L. BATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. Haarlem, 15 Augustus. Aan de inrichting voor voortge zet lager onderwijs van den heer L. van der Wilk, alhier, is beroemd tot onderwijzeres in de fransche en duitsche talen mej. A. C, Asbach, geb. te Keulen, en tot onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken mej. M. G. van den Berg, die aan de industrieschool te Amsterdam hare opleiding heeft genoten. Voor het examen ter verkrijging van de akte franech (1. o.), op 14 Aug. te Utrecht gehouden, is o. a. geslaagd de heer J. Verhoeve alhier. Een aantal bewoners van de Witte Heerensteeg hebben heden de vlag uitgestoken ter cere van hunne bu ren D. C. Bosch en D. T. M. van Oostendorp, welk echtpaar heden zijn vijftigjarig huwelijksfeest viert. jffiDoor de Haarlem Zandvoort Spoorwegmaatschappij, werden ver leden Zondag ongeveer 8000 per sonen vervoerd. Hedenmorgen geraakte een twaalf jarig knaapje in de Bakenessergracbt. Een schippersknecht, dit ziende, schoot dadelijk toe en slaagde erin het kind door middel van een stok te redden. De veldwachter N. v. L. en diens echtgenoote, uit Haarlemmermeer, bevonden zich Zaterdag met twee kinderen bij familie te Mijdrecht. Hun jongste zoontje, 4 jaren oud, werd spelende bij een aldaar staan- den molen, zóódanig door eene mo lenroe aan het hoofd getroffen, dat het aan de gevolgen overleed. Tot overmaat van ramp geraak ten zij op de terugreis dienzelfden avond aan den Uithoorn met paard en wagen te water. Na een geruime poos zonder me dehulp te hebben getobd om alles weder op het droge te brengen, kon den zij hunnen tocht voortzetten. Men kan zich de treurige tehuis komst en de smart der bedroefde ouders voorstellen, als men bedenkt dat zij dezen winter ook hun oud eten zoon verloren, doordien deze in de Ringvaart door het ijs zakte en verdronk. De bouwwoede te IJmuiden duurt voortthans heeft iemand weer plan om vele huizen in de nabijheid van 't station te bouwen. De prijzen der woningen blijven boog. Thans is gebleken, dat in den Dacht van 10 op 11 Aug. jl. ten huize van den beer Eschauzier te Heemstede zijn ontvreemd de na volgende voorwerpen: 1 breede gouden geribde dames- ring met hoefijzer, bezet met pa reltjes, 1 diamanten broche, 1 broche met knopjes en hangers van ge ciseleerd of cantillegoud met steen van groen malachiet, 1 geëmailleerd gouden medaillon van ovalen vorm, aan een blauw lint bevestigd en gevuld met haar, 1 gouden broche met blauw geëmailleerd medaillon waarin een kinderportret, 1 gouden met zwart geëmailleerde heerenring met diamant, 1 slangvormig dames- ringetje, 1 breede gouden dames- ring, voorzien van een halve ster, met blauwe steentjes bezet en om sluitende een parel, 2 zilveren thee lepeltjes, 2 dito eetlepeltjes, 6 dito vorkeD, alles van oud model en gemerkt onder de keur met letter F, 1 beerenulster, zwartachtig grijs van kleur. Als verdacht van dezen diefstal zijn Dinsdag door de politie alhier twee timmermansknechts aangehou den, maar na verhoor door den officier van Justitie weder op vrije voeten gesteld. LETTEREN EN KUNST. In de Dinsdag gehouden zitting van den jschen gemeenteraad werd door B. en W. me degedeeld, dat zij tot afschaffing van de jury voor de fransche opera hebben besloten, zoodat de wijze van toelating der artisten aan den di recteur wordt overgelaten. Gedurende de wereldtentoonstelling te Pa rijs zullen in de "Gaité» en in het Trocadero door een italiaansch gezelschap onder Sonzogno twintig voorstellingen worden gegeven van een negental met zorg gekozen werken, henevens concerten en festivals ten getale van zes. O. a. zal men de eerste acte van «Asrael« en den pro loog vanwMefistofcle* van Boito opvoeren. De Leipziger «Musik- und Knnstzeitung" (vroeger «Parsifal") zegt dat de opvoeringen te Bayrcuth, volgens oudere bezoekers, niet op de hoogte van vroegere jaren staan. De schuld ligt aan de leiders der «Festspiele», die een «Protec tions- und Sparsystem" volgden. De teleurstel ling was te grooter, omdat de onpartijdige cri tiek was geweerd en de door den "Verwaltung- rath» geïnspireerde bladen alles ten hemel had den verheven. Het blad beroept zich op Tappert en Hartmann, die op verandering in het stelsel van beheer aandringen, en behoudt zich voor la ter de «Misstanden, waarover van verschillende kanten is geklaagd, in het lieht te stellen. Inhoud: «Hollandsche Lalis» No 7- Hoofdartikel. Novelle «Droom». Tentoon stelling van oude kunsten te Brussel. liet glazenmaken in de Middeleeuwen. Berichten en mededeelingen. Reeeplen. Vervolg ro man. Correspondentie. Weekkalender. LEQER EN VLOOT. Zondag herdacht de majoor-commandant der dd. schutterij te Zatfen, de heer C. C. Brunings, den dag, waarop hij voor 80 jaren tot officier bij de 6chuttery benoemd werd. Talrijk waren de be wijzen »an belangstelling en waardeering, welke de jubilaris op dien dag ontving. De kader-ver- eeniging bood hem o. a. een keurig souvenir aan, terwijl de officieren der schutterij en het corps tamboers en hoornblazers hun chef tegen vier uur hun opwachting maakten, tegen welken tijd het muziekcorps der dd. schutterij den majoor een ovatie bracht. Nog zij hier medegedeeld, dat ook de Nederl. Schutterijkaderhond den jubilaris een felyk van waardeering gaf, door hem, tegelijk met de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog, tot eerelid te benoemen. Ter viering van hunne godsdienstige feesten wordt aan de israëlietische militairen, wier ouders of betrekkingen huiten hunne garnizoensplaats wonen, een verlof verleend van 5 Sept. e. k. tot en met 80 September d. a. v.; aan de overigen vrijstelling van dienst verleend op de feestdagen en aan hen, die tot het blijvend gedeelte der lichting 1887 behooren of die voor de herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, na 5 Sept. onbepaald verlof verleend. Naar wij vernemen, heb- ben de beide oudste zoons van Prins Albert van Pruisen gedu rende verscheidene weken de les eer.» gevolgd van den beer D. C. F. Piera, hoofdonderwijzer te 's Hage die ben in de nederlandscbe taal onderrichtte. De prinsen gaven blijk van veel lust en aanleg, en koes teren bet plan hunne studiën in onze taal voort te zetten. Men schrijft ons uit H i 1- versum: Toen de beer B. uit 's Graveland Maandag avond omstreeks half twaalf naar buis wilde terug kee- ren, werd bij op bet melkpad alhier aangesproken door vier personen, die hem om een dubbeltje verzoch ten. Na een weigerend antwoord werd B. op den grond geworpen en deerlijk toegetakeld. De politie beeft de aanranders opgespoord en ze voorloopig onschadelijk gemaakt. Men schrijftuit Amsterdam: Heeds eenigen tijd geleden werden, op ini tiatief van een aantal notarisseu in de noordelijke provinciën, in eene vergade ring te Groningen, maatregelen beraamd ter bestrijding van de zaakwaarnemerij, en een commissie benoemd tot bet ontwerpen van een adres aan de regeering. Tot leden dier commissie voor de sa menstelling van het concept-adres werden ":ozen de heerenJ. Evenblij, notaris alhier en secretaris van het hoofdbestuur der Broedeschap van notarissenmr. A. H. Koning, notaris te Finster svoldeM. Schotman, notaris te Hoogeveen E. de Sturler, notaris te Den Boer, en mr. M. W. E. Treub, privaat-docent alhier. In eene vergadering op Maandag 6 de zer te Haarlem werd het ontwerp-adres vastgesteld, en besloten afdrukken te zen den aan alle notarissen en candidaat-notaris- sen in den lande, vergezeld van eene op roeping tot eene groote bijeenkomst te Utrecht, op Zaterdag 2 September a. s., des namiddags te 12 uur. In het Nuts-gebouw werd Dinsdag avond eene vergadering gehouden van de kiesvereeniging //Amstels Burgerij", ter be handeling van een voorstel (verzoek) van de kiesvereeniging //Amsterdam", tot on dersteuning van de door haar in het leven te roepen adresbeweging in zake de tram- plaunen. Naar de voorzitter, de heer J. H. Hinse, aan de vergadering mededeelde, had het bestuur het niet noodig geoor deeld in deze bijeenkomst de zoo algemeen bekende tramkwestie door den heer San ders nogmaals te doen toelichtenen stelde voor aan het verzoek van //Amsterdam te voldoen. De bedoeling is, de ingezetenen der stad door advertentiën als anderszins op te wekken, het adres aan den Raad te onderteekenen. Zonder eenige discussie word bij accla matie besloten de adresbeweging te steunen. Hierna werd medegedeeld, dat bij het be stuur was ingekomen een verzoek van de com missie uit bewoners van bet centrum der stad, in zake maatregelen tegen de open bare onzedelijkheid, om in deze vergade ring dit onderwerp ter sprake te brengen, en de adresbeweging ook in deze zaak te steunen. Het bestuur had evenwel geene vrijheid kunnen vinden het bedoelde punt hier aan de orde te stellen, aangezien de agenda reeds was vastgesteld en gepubli ceerd toen het verzoek inkwam. Evenwel noodigde het bestuur de leden uit deze goede zaak te steunen door hunne haud- teekening. Staande de vergadering werd door de aanwezigen daaraan voldaan. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat eerstdaags de afschaffing van kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, in verband met het verzoek der Kamer van koophandel aan de regeering, in eene ver gadering dezer Vereeniging zal worden ter sprake gebracht. De Hnagsche Dierentuinis geruimen tijd in het bezit geweest van 2 bernicla sandvicensis (Sandwichgauzen) een geschenk van den in 1887 overleden heer Cornélic te Tours in Frankrijk. Ver leden jaar verdronk de gent en nu werd de gans in Mei van dit jaar geruild tegen 4 cynomys ludovicianus (prairiehondjes). De naam //prairiehondje" is ontleend aan het leven der dieren in de uitgestrekte grasvelden van Noord-Amerika, en aan het geluid, dat zij maken, wanneer eenig onheil dreigt, en dat eenigszins gelijkt op het keffen van zeer kleine hondjes, zooals de king-Ckarles. Aangezien zij in hun ruim en doelmatig verblijf in den Dierentuin geen onheil te duchten hebben, laten zij hun keffen zelden of nooit hooren. Zij be hooren tot de familie der scinridae (eek hoornachtige knaagdieren), en leven in holen onder den grond. Twee of drie fa milies leven in één hol, dat verscheidene uitgangen heeft. Het zand, dat uitgegra ven is, wordt boven het hol tot eenen heuvel opgehoogd, waarop afwisselend een der holbewoners rechtopstaande de wacht houdt, terwijl de andere in de buurt aan liet werk zijn, eten of in de zon liggen te slapen. Gebeurt er iets verdachts, dan keft de schildwacht, en binnen ééne seconde zijn alle dieren in den grond verdwenen. Ver scheidene heuvels staan in groepjes bij el kaar, afgezonderd van andere groepen. Zulk groepen worden dorpen" genoemd. Van den haagschen no taris A. en zijn heengaan sprekende, zegt de haagsche kroniekschrijver van de N. Gr. Cri.: tDit feit heeft een pijnlijken indruk gemaakt, vooral om de eervolle positie, welke de hoogbejaarde en bij ieder hoog aangeschreven man innam. Hij be hoorde tot de weldadigste ingezete nen van Den Haag en had er een der drukste kantoren. Men verze kert dat zijne goedhartigheid om in de speculatie-bouwperiode alle kleine aannemers door overdreven hulp (ia den vorm van te hooge hypothe ken) staande te houden, hem ten val heeft gebracht. Er worden cij fers van zijn tekort, allerlei feiten omtrent de door hem gemaakte slachtoffers genoemd. Dat alles is voorbarig. Maar de zaak zelve is, helaas, waar; de algemeen geachte en door ieder onbegrensd vertrouw baar geoordeelde man heeft 't land verlaten en de rechtbank heeft reeds bewindvoerders in zijne zaak be noemd. Er wordt van ernstig be dreigde firma's, ten gevolge van deze gebeurtenis, gemompeld. Ho pen wedat zich die geruchten F^'UlI^LsEÏTO M". Naar het Engelschvan Anna Katharina Green. 1111 XXXVIII. EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS. Tot mijn groote teleurstelling echter gloorden in den haard nog slechts enkele sintels, zoodat ik, mijn doel niet bereikt ziende, stond te aarzelen "wat ik nu zon doen, toen ik eensklaps iemand de trap hoorde opkomen. Oogenblik- kelijk inziende, welke gevolgen het voor mij zou hebben, wanneer ik op zulk een tijdstip in dat vertrek werd ge vonden, wierp ik de strookjes van den brief haastig in het nog smeulende vuur en snelde naar de deur. Bij die snelle plotselinge beweging ontviel echter de sleutel aan mijne handen en kwam onder een stoel terecht. Hierdoor zeer verschrikt, wilde ik nog teiuggaan, maar daar de door mij vernomen voetstappen steeds nader kwamen, verloor ik ten slotte alle zelfbeheersching en snelde de gang in. Het was hoog tijd, want nauwelijks was ik uit het gezicht, of Mary door twee dienstboden, verscheen ging naar de kamer, die ik juist Leavenworth, gevolgd boven aan de trap en verlaten had. Deze ervaring stelde mij eenigszins gerust, daar ik de hoop koesterde dat zij den sleutel zou vinden en zich op de eene of andere wijze daarvan zou weten te ontdoen. Dat laatste ter opheldering, waarom de hachelijke toe stand, waarin Eleonore zich nu weldra bevond, mij niet meer angst bezorgde. Ik verkeerde nu in den waan, dat de vermoedens der politie op niets ernstigers berustten dan op haar zonderlinge houdiDg bij het verhoor en op het vin den van haar zakdoek ter plaatse waar de misdaad was gepleegd. Ik wist niet dat men ook grondiger reden had om haar te verdenken. Maar ook al had ik dat geweten, zoo betwijfel ik of dit wel veel verandering zou hebben teweeg gebracht in mijn wijze van handelen. Slechts wan neer Mary in gevaar ware geweest, zou ik mijzelf hebben bloot gegeven en daarvan was tot dusver niets gebleken. Integendeel, het scheen alsof allen het hierover eens waren, dat zij allerminst met de misdaad ook maar in de verte bekend zon kunnen zijn. Wanneer de heer Gryce, dien ik spoedig leerde vreezen, slechts een enkel blijk van verdenking had gegeven, of de heer Raymond, in wien ik weldra mijn ergsten vijand leerde kennen, slechts den minsten argwaan jegens haar getoond had, zou ik onmiddellijk mijn maatregelen hebben genomen. Maar geen van deze twee gevallen deed zich voor, en ik had nu nog slechts te vreezen en te zorgen voor mijzelf. Zoolang Hanna nog bestond was er voor mij elk oogenblik gevaar te wachten, want ik wist, dat de politie besloten was haar verblijf tot eiken prijs op te sporen. Intusschen kwam ik tot de onzalige overtuiging, dat mijne verhouding tot Mary Leavenworth er eer slechter op was geworden dan beter. Niet alleen toonde zij den meesten af schuw van de daad, die haar in 't bezit had gesteld van de schatten baars ooms, maar zij gaf ook, naar ik meende on der den invloed van den heer Raymond, weldra blijk, dat zij die eigenschappen van hart en geest begon afteleggen, die mij hadden doen hopen, haar door mijn daad te zullen gerieven en believen. Deze ervariDg dreef mij bijna tot razernij; de schrik, dien zij in mij wekte, deed mij meer dan eens onder mijn werk de pen neerleggen met de rampzalige gedachte, dat ik niet meer in staat zou zijn haar andermaal op te vatten. Toch ben ik altijd met mijn werk voortgegaan. De heer Ray mond heeft zich dikwijls verwonderd, mij zoo kalm te zien zitten in den stoel van mijn overleden patroon. Goede hemel! het was 't eenige, dat mij nog staande hield. Al leen door mij den moord aanhoudend, voor den geest te brengen, was ik in staat mijn spijt te verkroppen, dat zij mij nog niet de belooning had gebracht, die ik zoo vurig wenschts. Eindelijk echter kwam er een oogenblik, waarop ik mijn vreeselijk smartgevoel niet langer kon bedwingen. Toen ik op een avond met den heer Raymond de trappen afging, zag ik in de receptiekamer een vreemden heer, die Mary Leavenworth aanzag op eene wijze, die mij het bloed zou hebben doen koken, al had ik hem zelfs niet deze woorden hooren uiten: Maar gij zijt mijn en ik verlang, dat gij dit zult onthouden, wat gij ook overigens moogt zeggen

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1