NIEUW S- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 17 Augustus No. 1571 ABOBMEaESTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S N I E IJ 5. WIE IS DE SCHULDIGE? Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Bflrecteuren-Ultgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoof dat/ent Rn voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubiicite Etrangére G. L. DJUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis faubourg Montmartre. Haarlem, 16 Augustus. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is benoemd tot ad- juuct commies ter provinciale griffie, afd. statistiek, mr. A. J. Hesbuijsen. In de Woensdag gehouden zit ting van de afdeeling voor de ge schillen van bestuur van den Raad van State was ingekomen een ko ninklijk besluit, houdende beslis sing in zake het beroep van J. Wil- lems c. s. te Haarlem, van een be sluit vaa burgemeester en wethou ders dier gemeente van 8 Maart 1888, waarbij aan J. Drieduiten vergunning is verleend tot het op richten eener slachterij aan de Oude Groenmarkt no. 18. Met handhaving van liet besluit van B. en W. werd het beroep on gegrond verklaard. Op de algemeene vergadering van den „Nederl. Scbutterijkaderbond" is tot eerelid benoemd Mr. W. Jager Gerlingr, waarn. kommaniant van de d.d. schutterij alhier. Eene onder bevel van vijf officie ren staande afdeeling van honderd- veertig man van deo rijdenden pon tontrem van het korps pontonniers, door wie a. s. Maandag eene brug zal worden geslagen over de trek vaart van Haarlem naar Amster dam, zal naar men verneemt van Maandag op Dinsdag hier ter stede overnachten. Men deelt ons mede dat ook de zangvereeniging «Crescendo» alhier zal deelnemen aan den wedstrijd uitgeschreven door de vereeniging «Zanglust» te Amsterdam, te houden ter gelegenheid van haar 30 jarig bestaan op 27 October a. s. Voor de leden van den Protes tantenbond "s Hage zal Zondag in de Loge aldaar als spreker op treden ds. M. J. Mees. A rrondissenients-Kechtbank TE HAARLEM Zitting van 16 Augustus 1888. A. W., smid te Haarlem, stond heden terecht, beschuldigd van den 17en Juni een schilderijtje uit het Museum op het Stadhuis te hebben weggenomen en ten eigen bate verkocht. Als eerste getuige verscheen mr. A. J. Enschedé, die bedoeld stukje van een uit drager alhier, H. Hendriks, had gekocht voor f25. De heer H. J. Scholten herkent het schilderstukje, dat ter terechtzitting aanwezig is, als dat hetwelk in het Mu seum heeft gehangen, evenzoo de heer (J. J. Gonuet. Dat het stukje deu 17en Juni moet zijn ontvreemd, blijkt ten duidelijkste hieruit, dat de opzichter over het Museum, de heer van VHssingen, het deu 16en nog heeft gezien, terwijl het den 18en is vermist geworden, Hendriks, de uitdrager, had het stukje op Maandagmorgen (den 18eii) gekocht van N. van der Nouwland, voor een rijks daalder. Deze komt daarop zelf als getuige voor de rechtbank. Hij heeft het schilderstukje, waarvan hij de herkomst niet kende, op ver zoek van bekl. eerst aan Hangjas en toen het met dezen niet tot een koop kwam, aan Hen driks te koop aangeboden. Blijkbaar is deze getuige aldus het slachtoffer van zijn goede trouw geworden, terwijl bekl. W., die met een ander op hem wachtte, hem zoo wei nig vertrouwde, dat hij zeide//je zult er wel meer voor gekregen hebben" en met hem naar Hendriks terugging om zich te overtuigen. Thans komen twee getuigen, die zeer bezwarend voor bekl. zijn. Het zijn de agent Coule, die hem ongeveer te half drie op den bewusten Zondag het stadhuis heeft zien binnentreden en de trap opgaan, waarbij hij nog tot hem gezegd heeft //Bram, je mag niet rooken!// en Rosbach, portier, die ook beklaagde zonder eenigen twijfel herkent. Bekl. ontkent echter en blijft op hoogen toon bij zijne onkenning volharden//Ik ben niet op het Museum geweest," zegt hij, en om dat te bewijzenheeft hij (le namen opgegeven van de tappers, bij wie hij tusschen half drie en drie uur zou moeten zijn geweest. Dezen echter, drie in getal, weten wel dat hij in het tijds- :rioop van 2 tot 31/: uur bij hen is ge weest, maar kunnen niet precies den tijd van zijn verblijf in hunne tapperij opgeven. Hij erkent, dat hij iu het bezit was van het schilderstukje, dat hij het door Van der Nouwland te koop heeft laten aan bieden. //Ik heb het voor 2 glazen bier gekocht van een onbekende, een polder werker, die Zondagavond iu de herberg van Blom was." Uit het getuigenverhoor blijkt evenwel, dat op deze bewering niet te bouwen is. Hij is slechts eenmaal in die herberg ge weest en wel in gezelschap' vau zekeren Vermeer, toen is hij met dezen naar het danshuis van Vrolijk gegaan en niet meer bij Blom teruggekomen. Hoewel de president den beklaagde breedvoerig op het onwaarschijnlijke in zijne beweringen en op de stelligheid der getuigen-rerklaringen wijst, en hem aan maant te bekennen, blijft beklaagde bij de bewering dat hij onschuldig is volharden. De subs. off. van just., mr. E. M. von Baumhauer, neemt zijn requisitoir en vraagt daarin veroordeeling van beklaagde tot een jaar gevangenisstraf. Bekl., die tijdens het verhoor zeer vrij moedig is geweest, barst thans in tranen uit en verzekert nogmaals, dat hij on schuldig is. Uitspraak heden over 14 dagen. Wegens den langen duur van de be handeling dezer zaak, kunnen wij de overige eerst iu ons volgend nummer mededeelen. LETTEREN EN KUNST. Teugevolge der benoeming van den heer W. Kes tot directeur van bet «Concertgebouw" te Amsterdam, zijn tegen 15 September bij de af deeling Dordrecht der M. t. b. d. Toonkunst va cant de betrekkingen van: directeur van de zangvereeniging en van de orkestvereeniging der afdeeling (dilettanten) en die van onderwijzer der solo-vioolklasse van de muziekschool der afdeeling, welke betrekkingen door één persoon dienen te worden waargenomen. Zij, die tevens pimo-on- derricht kunnen geven, genieten de voorkeur. Voor het aanstaande winterseizoen zijn aan liet Hollanasche Operagezelschap van den Park schouwburg te Amsterdam verbonden de vol gende dames, alle nederlandscbea van geboorte Louise van Besten, gedurende twee jaren zange res aan de Groote Opera tc Brussel; mej. Alma Sandier, leerling van het conservatorium te Parijs, en mek Marie van Brugge, van de mu ziekschool te Gent. LEGER EN VLOOT. Honderd drie en vijftig onderofficieren bij de nederlandsche zoemacht hebben aan den mi nister van Marine een adres gezonden, waarin zij verzoeken verbetering te brengen in hun gel delijke positie. li 1 'S 'S ti N I IVI). De minister van Kolo- liiën brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, krachtens Kon. besl. van 21 Juli 1888 no. 34, van en met 1 Jan. 1889 aan de hier te lande aanwezige gezinnen (echtge- nooten en bij haar inwonende kin deren en vaste dienstboden) van offi cieren en militaire ambtenaren, die zelf in de overzeesche bezitting ver blijf houden, kosteloos geneeskun dige hulp en medicijnen kannen worden verstrekt door den genees kundigen dienst der landmacht, als daartoe vergunning is verleend door den minister van Koloniën. Zij, die zoodanige vergunning wenscben te ontvangen, behooren zich bij gezegeld rekest te wen den tot het departement van Kolo niën. De Limbur g er Koerier verneemt uit zekere bron, dat de lieer Bahlmann het aangekondigde wets voorstel, regelende de invoerrech ten op granen, eerstdaags bij de Tweede Kamer zal indienen. Door den generaal-ma- joor, inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht, is be paald dat, indien personen, die in de overzeesche bezittingen wegens beri-beri, djssenterie of andere sieepende ziekten voor den dienst ongeschikt zijn verklaard, hun ver langen te kennen geven zich opnieuw voor den dienst in de koloniën te veroinden, door de officieren van ge zondheid ten aanzien van zulke lij ders geene beslissende uitspraak omtrent hunne geschiktheid zal mo gen worden gedaan, vóórdat zij een jaar hier te lande of in een gema tigd klimaat hebben doorgebracht, te rekenen van liunne aankomst in Europa. Zr. Ms. stoomschip Z i 1 v e- ren Kruis" bracht in de maand Mei jl. een bezoek aan Honolulu. De koning van Hawaii verleende audiëntie aan comman dant Joekes en 20 officiereu en adelbor sten. Na afloop daarvan deelde Z. M. aan den commandant mede dat hij Woensdag den 29en Mei een contrabezoek aan boord wenschte te brengen, en werd de com mandant met een paar officieren denzelf den dag (Woensdag) te dineeren gevraagd bij den koning. Het diner werd bijge woond door tien personen en na afloop daarvan werd commandant Joekes in de electrisch verlichte troonzaal gedecoreerd met het commandeurskruis der koninkl. orde van Kalakaua; de le officier, luite nant ter zee le kl., J. van Scheers, tot ridder van dezelfde orde, evenals de neder landsche consul Paty. Hierop volgde eeue aaneenschakeling van feesten, zoowel van officieele als van particuliere zijde, hetgeen door commandant Joekes werd beantwoord met eene danspartij aan boord van het nederlandsche oorlogsschip; dit feest was zeer geanimeerd en werd o. a. bijgewoond door 43 dames, die zich bizonder goed geamuseerd schijuen te hebben. Op offici eele en particuliere personen hoeft het bezoek van Zr. Ms. //Zilveren Kruis" niet alleen een zeer aangenamen indruk ge maakt, maar de koning, de minister, tot de burgerij toe, hebben alle mogelijke moeite gedaan om te bewijzen dat men het zeer op prijs stelt dat een nederlandsch oorlogsschip Honoluln bezocht. De koning van Hawaii drukte deu wensch uit dat dit een eerste stap zou zijn tot verdere vriend schappelijke verhoudingen tusschen Hawaii en Nederland. Naar men verneemt, zal bet plan om eene nieuwe commis sie van deskundigen samen te stel len, ten einde verdere maatregelen tot bestrijding der beri-beri in bet indische leger te beramen, binnen kort tot uitvoering komen. Het 7 de internationaal congres van oogheelkundigen te Hei delberg is geopend met eene rede van professor Donders van Ulrecht. Onder de deelnemers aan dit con gres bevindt zich ook een vorste lijk oogheelkundige, hertog Karei Theodoor van Beieren. De opbrengst der Noord- Zuid-Holl. Stoomtramweg- Maat schappij Haarlem-Leiden bedroeg in Juli 1888 f8293.46 en in Juli 1887 f7884.951'.. Sedert 1 Januari 1888 f 45,878.68w2, tegen f 42,141.65 over hetzelfde tijdvak van 1887. Woensdagmiddag ten 12 ure is de algemeene vergadering van den Nedcrland- schen Brood-, Koek- en Banketbakkersbond te Arnhem geopend. Ze werd gehouden in de groote zaal van «Musis», die, voor deze gelegenheid op passende wijze gedecoreerd was Te midden van planten en bloemen prijkte, de banier van den Bond, waarop het Nederlandsche wapen, om ringd door de wapens der elf provinciën en voor zien van de emblema's van het bakkersbedrijf, een geschenk van de amsterdamschc bakkers vrouwen. Voor de «pers» waren goede plaatsen gereser veerd. De voorzitter, de heer S. W. Siemous van Am sterdam, opende de vergadering die bijgewoond werd door een tweehonderdtal leden, verder vak- genooten en belangstellenden. Hij herinnerde, dat het doel van den hond is, het bevorderen van het welzijn en welvaren van do Nederland sche bakkerij; samenwerking is ook in dezen noo- overtuigd dat het ook in het welbegrepen eigenbelang der leden, bij toeneming kenbaar zal worden, dat eendracht macht maakt: dit meer en meer tot zijn recht te doen komen, hoopt hij dat de vrucht dezer bijeenkomst zijn zal. Hierna bracht de secretaris rapport uit, waar uit bleek dat de hond, met 20 afdeelingen, 700 leden telt. De penningmeester deed verslag nopens den toestand der kas, die hij eene ontvangst van f645.60 en eene uitgaaf van f430.87 een batig saldo van f215.23 aanwees. Omtrent het voorstel, tot het doen van schei kundige onderzoekingen, door den heer dr. Van Hamel Roos, brachten de hierover gevoerde dis- cussiën aan het licht, dat, door tusschenkomst van het hoofdbestuur, de leden van den hond alsnu in de gelegenheid zullen lcomon, hunne grondstoffen door genoemden heer te laten on derzoekeu, tegen de geringe vergoeding van 50 cent per proef; het verdere wordt door den hond bijgedragen. Het voorstel van de afdeeling Deveuter, de oprichting eener vakschool betreffende, lokte veel PBÜXS.r.EITO INT. Naar het Engelschvan Anna Katharina Green. 1121 XXXVIII. BEN VOLLEDIGE BEKENTENIS. Nu volgden de meest angstvolle dagen, die ik heb door leefd. Hoewel ik met opzet den brief niet had ondertee kend, begreep ik dat de kansen van ontdekking nochtans zeer groot waren. De minste afwijking van den haar door mij aangewezen weg, zou zonier twijfel noodlottig voor mij worden. Wanneer zij het ingesloten briefje opende, of argwaan zou koesteren omtrent het poeder, juffrouw Bel den in het vertrouwen nemen of verzuimen mijn brief te verbranden, zou alles voor mij verloren zijn. Ik kon mij van den afloop niet vergewissen noch daaromtrent iets ver nemen, behalve door de dagbladen. Behoef ik nog te zeggen, dat ik op ieders gelaat trachtte te lezeo of hem ook iets hekend was omtrent mijn han delingen? Dat ik de telegrammen verslond en sidderde zoo vaak de bel overging? En toen ik een paar dagen later in de couranten las, dat mijn opzet gelukt was, of althans uit de berichten kon opmaken dat Hanna niet meer onder de levenden behoorde, behoef ik nog te zeggen, dat eerst toen mijn angst het grootst, de onzekerheid het ondrage lijkst was Maar waartoe zou ik hiervan nog spreken? Nog geen halve dag was na het lezen van dit bericht in de bladen verloopen, ot ik ontving de uitnoodiging van den heer Gryce en.... de muren dezer gevangenis, deze bekentenis moge u het verdere verhalenik gevoel geen kracht meer tot spreken of handelen. XXXIX. DE GEVOLGEN VAN EEN ZWABE MISDAAD. Zijt gij voorbereid op het hooren van een goed nieuws, Eleonore? vroeg ik opgetogen, terwijl ik, met zeer wei nig plichtpleging naar ik vrees, haar kamer kwam binnen stormen. Wilt gij een tijding hooren, die uw wangen haar blos, uw oogen hun stralen van vreugde zal herge ven, en 't leven u opnieuw zoet en vol hoop zal maken? O, zeg mij, gevoelt gij kracht om mij aan te hooren? vroeg ik nogmaals, terwijl ik haastig nader trad, ziende dat zij te sterk werd aangedaan. Ik weet niet, sprak Zij zacht, ik vrees, dat wat gij goed nieuws noemt, voor mij geen blijde tijding zal zijn. Geen tijding kan goed zijn, als.... Wat? vroeg ik, haar hand met zulk eeu blijden glimlach in de mijne nemende, dat zij alleen hierdoor had moeten gerust gesteld worden. Spreek maar vrij uit en wees niet bevreesd. Maar juist de vrees verlamde haar tong eu deed haar hart beven. De last, die zoo lang eu zoo wreed haar boe zem had bedrukt, was ten slotte éen geworden met haar wezen. Maar toen ik haar de tijding mededeelde, met alle kiesch- heid en warmte aantoonde, dat haar argwaan tegen Mary van allen grond was ontbloot en zeide, dat niet haar nicht, maar Trueman Harwell de misdaad had gepleegd, waren haar eerste woorden een dringende bede, om haar terstond in Mary's legenwoordigheid te brengen. Breng mij tot haarsmeekte zij, o, breng mij tot haar! Ik kan niet meer leven, noch ademen, wanneer ik niet eerst haar vergiffenis heb gevraagd en verkre gen! O, onrechtvaardige die ik was, om haar zoo te verdenken De opgewonden toestand waarin zij verkeerde in aanmer king nemende, achtte ik het 't verstandigst, aan haar ver langen te voldoen. Ik nam dus een rijtuig en reed met haar naar de woning harer nicht. Mary zal mij afwijzen, klaagde zij, terwijl wij pijlsnel laDgs de drukke straten voortrolden, zij zal mij zelfs niet met een enkelen blik verwaardigen en heeft daar toe recht en reden. Een krenking als die ik haar heb aangedaan, kan nooit vergeven worden. Maar 't is aan God bekend dat ik waarachtig geloofde tot mijn vermoeden allen grond te

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1