onderwijs. diflcusbie uit; de afgevaardigde dezer afdeeling, het voorstel toelichtende, zette nader uiteen, dat hiermede niet bedoeld werd, deze opleiding al leen open te stellen voor gefortuneerde bakkers zonen, maar voor ieder jongmensch die eene ern stige opleiding in het bakkersvak zoekt. Ben volgend spreker zag meer heil in lezingen, indien deze niet alleen door wetenschappelijke, maar ook door practisch gevormde mannen worden gehou den. Een ander vreesde hij eene vakschool voor te veel theor'e, te eenzijdige opleiding en con currentie in de plaats van oprichting. De afge vaardigde van het voorstellend departement ver dedigde het voorstel nader en dacht dat het ▼oortschrijden der wetenschap, de practijk op den dnur overvleugelen zal; het resultaat dezer dis cussie was, dat dit punt tot eene volgende ver gadering werd aangehouden. Door het bestuur werd mededeeling gedaan, dat de meelfabrieken hebben aangenoraeD, den leden netto voor bruto te leveren. Punt 6 der agenda: «Coöperatie//,een voor stel der afdeeling Voorzorg, genoot mede in ruime mate de eer der bespreking, menig woord werd hierover gewisseld, het pro en contra over deze bekende kwestie aangevoerd, gewezen op do grove onbillijkheid te dezer zake met liet oog op onze, op den duur onhoudbare, patentwet, en natuurlijk kwam men tot geen resultaat. De periodieke aftreding van den secretaris, den heer C. J. N. van Etten, volgde nu. Bij over- groote meerderheid van stemmen werd hij her kozen. Tot leden van het hoofdbestuur werden geko zen, de heeren: A. F. van Renues te Utrecht, C. Crcbas tc Groningen, C. Stuffers te Zaandijk en J. Wcsterlaken te 's-Hertogenbosch. Door den voorzitter werd een gevoelvol herin neringswoord gewijd aan de nagedachtenis van het overleden lid van het hoofdbestuur, den heer L. P. Doressen, en ten slotte Boïsward aange wezen als de plaats voor de a. s. algemeene ver gadering. De liaagsche briefschrijver der ,/A.rnb. Crt." schrijft onder anderen over het bezoek van prins Albert van Pruisen en zegt daarvan o. m.: ,/Ik vind dat mijne stadgenooten wel eenige voorzichtigheid konden in acht ne men, en acht het ten minste hoogst inde- licaat dat zij dezen prins, die in elk ge- Tal een duitsch prins is, zonder relatie tot het nederlandsche volk, niet zoo moesten naloopeu met bedelpartijen en verzoekeu, om zuiver nederlandsche inrichtingen en ondernemingen te steunen. Ook in het waarborgfonds van onze tentoonstelling is prins Albert deelhebber. Dit alles komt mij verkeerd voor. Niet dat ik vrees dat de prins ons land op een kwaden dag zal anuexeeren en voor de voeten van Bis marck leggen, maar ik vree9 voor eene toekomstige pruisificatie van onze dynastie Al is onze priuses en toekomstige Ko ningin pas acht jaren oud, men herinnere zich dat de kwestie der spaansche huwe lijken ook met zeer jonge prinsessen werd gemoveerd. Wanneer onze nederlandsche ministers, staatslieden en heeren van hooge coterieën, waaronder zelfs journalisten ge teld worden, zich zoo gemakkelijk tot ho velingen en tafelvrienden laten maken van een pruisisch prins, die hier te lande meer en meer vasten voet krijgt eu zoons heeft, die eene carrière te maken hebben, zou ik vreezen dat hun oordeel niet geheel vrij meer zul zijn, wanneer de gewichtige kwestie van een huwelijk der regeerende Koningin van Nederland op het tapijt komt." De hoofdinspecteur en de inspecteurs van politie der residentie zullen van uniform worden voorzien. De Amerikanen in Nederland. De leden van de //Holland Society" kwa men Woensdag even voor 10 uur per Holl. Spoor te Delft aan en bezichtigden achtereenvolgens de Nieuwe kerk, het raadhuis, do Oude kerk en de historische zaal in het Prinsenhof. Yan het raadhuis woeien de nederlandsche en amerikaansche vlaggen. Per extra tram van de Haagsche stoomtram-maatschappij vertrok het gezel schap naar 's Hage. De locomotief was met de nederlandsche, oranje- en ameri kaansche vlaggen versierd. Zij deden den tocht naar de residentie per stoomtram der H. T. M. Te half twaalf kwam een extra-tram, waarvan de machine met vlaggen was versierd, aan het einde van het Huygenspark bij den Bijswijkschen weg, waar tien rijtuigen ge reed stonden. Eene officieel e ontvangst werd het gezelschap niet bereid en hoog stens een twintigtal nieuwsgierigen waren op het plein bijeen. De heeren mr. H. D. Levyssohn Norman, Teding van Berkhout en Van Limburg Stirum vergezelden de Amerikanen, terwijl later de heer E. graaf van Hogendorp zich bij het gezelschap voegde. Het eerst werd een wandelrit door het oudere gedeelte van de stad gemaakt en het standbeeld van Spinoza bezichtigd. Toen werd een bezoek gebracht aan de Gevangenpoort en vervolgens te voet het Binnen-, Buitenhof enPlein in oogenschouw genomen, zoomede de monumenten en mi- nisteriën. De namiddag werd besteed aan een rit naar het «Huis tan Bosch" en een bezoek aan Scheveningen. Ten half zes had een diner plaats in liet hotel //de Belle- vue," na afloop waarvan het gezelschap de Societeitstent in het Bosch bezocht, alwaar de gewoone muziekuitvoering plaats had. Het luncheon van de amerikaansche heren bij mr. Levyssohn Norman was zeer gezellig. De gastvrouw en mevrouw Israels namen de honneurs waar. De amerikaan sche gezant en de secretaris namen deel aan het déjeuner, zoomede zeer enkele ne derlandsche heeren. Na afloop werd een bezoek gebracht aan het Panorama en het atelier van den heer Mesdag, en op weg naar Scheveningen aan het atelier van den heer Bisschop. Te Utrecht wordt een commissie gevormd om de leden der //Holland So ciety'', die Vrijdag die stad bezoeken, een goede ontvangst te bereiden. Uit Botterdam seint men aan het Handelsblad" Overeenkomstig het plan, gisteren reeds vermeld, kwamen de leden der //Holland Society" hedenmorgen om 9 uur 20 minuten aan het station Beurs aun, waar zij werden ontvangen door de heeren Beuchlin en Hendrik Muller. Te voet begaf men zich naar Eeijenoord, waar voor het kantoor der Nederlandsch-Ame rikaansche Stoomvaart-Maatschappij de salonboot van Eop Smit lag, waarmee een tocht zou wordeu gedaan naar Brielle en Dordrecht. Het amerikaansche consulaat prijkte, evenals het stoomschip //Amsterdam", met de nederlandsche en amerikaansche vlag gen. Toen het gezelschap op de boot aan kwam speelde de muziek het amerikaan sche en de nederlandsche volksliederen, terwijl de gasten ontvangen werden door mevr. Beuchlin. Aan boord bevonden zich ook de heeren mr. M. Mees, A. J. F. Burger, Lucardie en Plate, leden van de Kamer van Koop handel en J. Visser, waarnemend ameri- kaansch consul. Te 10 uur stak de boot onder de op wekkende tonen van een marsch en het gejuich van de bemanning van het stoom schip //Amsterdam" van wal. Men zal zich herinneren, dat in het laatste jaarverslag van het te Rotterdam bestaande Sophia Kinderziekenhuis en Pleegzuater- vereeniging er op is gewezen, dat het gesticht dit jaar zijn 25-jarig bestaan zou herdenken. Dit zal nu den ln September op feestelijke wijze plaats hebben in het gebouw dezer inrichting, aan den Wester singel. Op dien dag zal tevens het voltooide isoleergebouw in gebruik worden gesteld. De domaniale mijnen te Kerkrade bezitten voor het vervoer van steenkolen geen ander middel dan eenen mijnspoorweg naar het station Simpelveld, waarvan de exploitatie wegens het heuvelachtige terrein zeer kostbaar is. Hierbij komt nog, dat die mijnen geheel afhankelijk zijn van de spoorweg maatschappij „GrandCentral Beige", welke haar hoogere vrachten laat betalen dan aan die uit het bekken van Luik. Door den ingenieur der mijnen wordt in zijn jongste ver slag op dien toestand gewezen en aangetoond, dat het van het hoog ste belang voor de domaniale mij nen zou zijn, wanneer door een beter en goedkooper vervoermiddel in de behoefte werd voorzien. Uit Drente wordt gemeld: In de veenkoloniën heerscht bij de arbeidende bevolking in de laat ste dagen wegens de vele regens werkgebrek, tengevolge waarvan velen naar de Drentsche dorpen gaan om er werk te zoeken, het welk hun door het delven van kei- steenen hier en daar gelukt. Zoo waren in den laatsten tijd velen uit Nieuw-Buinen, Buinerveen, Drou- wenermond en elders te Buinen werk zaam. Zij moeten daar echter weer onder voorwaardelijk bedongen win kelnering werken, waaraan zij zich in hunne woonstreken in het voor jaar ontworsteld hadden. ;,W oensdag nacht werd brand ontdekt in het photografisch atelier, de boek- en steendrukkerij van den heer F. Gr/afe, aan de Zui derstraat te Delft. Niettegenstaande de brandweer spoedig aanwezig was werd het geheeie gebouw, dat van hout was opgetrokken, met alle ma chinerieën oen prooi der vlammen; het woonhuis en de omliggende ge bouwen werden niet zonder eenige brandschade behouden. Op den Scheveningachen weg liep Dinsdag eene schippersvrouw naar huis, toen zij eensklaps door eene bloedspuwing werd overvallen, die spoedig zoo in hevigheid toenam, dat de dood het einde er van was. Het lijk werd naar de echtelijke wouiug in de Anker straat vervoerd. Woensdag nacht is bij inbraak in de kantine van het gar nizoen te Grave ontvreemd een bank biljet van f 60. Hoewel onmiddellijk onderzoek werd gedaan, is het nog niet gelukt den dader te ontdekken. Op de Prinsengracht te Am sterdam nam het publiek het eene schippersvrouw hoogst kwalijk, dat zij op eene eigenaardige manier een wicht van negen maanden, dat (men mompelde wegens onder gane hardhandige bejegening) erg hchreeuwde, tot bedaren trachtte te brengen door het in eene tobbe met water te houden. De menigte, die zich voor de schuit verzameld had, nam daarbij zulk een dreigende houding aan, dat de schipper en diens vrouw het geraden vonden, zich in de roef terug te trekken. De afstand van Bergen-op-Zoom naar Zieriksee is door twee wiel rijders uit eerstgenoemde plaats in Is/* uur afgelegu, het overzetten over de Eendracht en het Zijpe hieronder niet begrepen. Tot onderwijzeres ie Wormerveer is benoemd mej. J. M. Peereboom te Velsen. VEETEELT. Door de 13e afdeeling der Noord-Brabantschc Maatschappij van landbouw te Bergen-op-Zoom, is een schrijven gericht aan het hoofdbestuur, strekkende om bij de hooge regeering er op aan te dringen, dat alle vee, dat door een dollen hond gebeten is of daarvan verdacht wordt, tegen schadevergoeding zal worden onteigend en afge maakt. VISSCHERIJ. IJmuiden, 15 Aag. Van de kordrisscherij kwamen heden binnen 10 schokkers niet besom ming van 120 tot 40, 6 engelsche kotters met besomming van f 100 tot 250. Prijzen: tarbot f 8 16, gesorteerde tong 60 a 7a c., kleine tong 10 a 15 c., alles per stuk; schol f 6 a 19 per 50 kilo. Nieuwediep, 15 Aug. Veertien ko~dcrs brachten heden 10 tot 95 groote-, 40 tot 110 kleine tongen, 1 tot 2manden schar en 1 tot 5 mandjes kl. schol ter afslag, terwijl 5 beugers 220 roggen aanvoerden; groote tong gold 50 a 65 cent, kleine id. 12 15 ct., rog 72 h 61 cent per stuk, schar f3.50 per mand en kleine schol f 1,95 per mandje. 15 U 11 E N L A N i). België. De verdienstelijke goeverneur van de Banque nationale, Alexandre Ja- mar, is Woensdagnacht overleden. Duitschland. Donderdag zal, inge volge eene beschikking van keizer Wil helm, te Frankfort a. O. een monument worden onthuld ter eere van den veld maarschalk Frederik Karei, IB Juni 1885 op het kasteel Glienicke bij Potsdam over leden. Dien dag is gekozen als zijnde een der glorierijkste data in de geschiedenis van Pruisen. Het bronzen monument is door vrijwillige geldelijke bijdragen van de officieren van het 8e legercorps, dat in den duitsch-franschen oorlog van 1870 onder bevel stond van den overledene, tot stand gekomen. Het stelt bom voor te gezeten. Iu de opgeheven rechter- houdt hij zijn sabel, in de linker de teugels van zijn strijdros. De onthulling zal met groote feestelijk heid, welke geheel een militair karakter draagt, plaats hebben. Keizer Wilhelm en prins Leopold, zoon van Frederik Karei, zullen er bij tegen woordig zijn. Verder zullen nog tal van vorstelijke personen en ook Moltke en Blumenthal de plechtigheid bijwonen. De stad Frankfort biedt een diner aan voor 70 personen. Madame Adam komt in de //Nou velle Bevue" van 15 dezer terug op het rapport van den prins Von Bismarck, dat zij veertien dagen geleden heeft opeubaar gemaakt. Zij verzekert dat het stuk echt is evenals het stuk getiteld //Het geheim van den Staat" dat in de //Nouvello Bevue" voorkomt van graaf Vasili en het in het zelfde tijdschrift gepubliceerde bulgaarsche document. Even stellig als zij voor de echtheid instaat, wordt deze te Berlijn tegengespro ken. Veel verder komen wij dus door deze verklaring van mme Adam niet. Een 28jarig Engelschmau alsmede een 29jarig Duitscher zijn te Croisette bij Cannes aangehouden, alwaar zij bezig waren met het maken van terreinschetsen. Feu onderzoek is ingesteld. Boulauger is Woensdagmorgen naar Amiens vertrokken. Des middags presideerde hij een feest maaltijd in de zaal Bonpain. De ex-generaal staat op het punt naar Abbeville te gaan en zijn eerste bezoek aldaar zal zijn aan het graf van admiraal Courbet. Frankrijk. Naar gemeld wordt, zou Goblet, de minister van Buiteul. Zaken, van Rusland de verzekering ontvangen hebben dat het de frausehe nota betreffende de Massowah-aangelegenheid goedkeurt eu de houding van Italië niet kan goedkeu ren evenmin als Turkije dit doet. Volgens bericht van den franschen ge zant in Turkije verwacht men van de Porte eene nota aan de mogendheden om tegen het gedrag van Italië op te komen. Griekenland sluit zich iu deze aan bij Frankrijk, Busland en Turkije. Eugelauds beslissing wordt nog gewacht. Na eene vergadering in de zaal Mille Colonnes hebben do werkstakers te Parijs getracht nieuwe ongeregeldheden te plegen. Een troep van twee honderd hun ner, die zich naar het tentoonstellingster rein had begeven, werd door de politie uiteengejaagd. Een andere troep van 500 man, die naar het plein Denfert Bochereau was gegaan, werd eveneens door de politie verstrooid. Nog enkele benden, minder sterk in getale, beproefden hun slag te slaan iii andere gedeelten der stad, maar met hetzelfde gevolg. Ernstige incidenten worden niet gemeld. In vele plaatsen van het noorden en ook in enkele van het zuiden breken werkstakingen uit. Te Lyon duurt die der glasblazers voort. Hier en daar wordt de arbeid hervat. Te Calais is Louise Michel in eene ^ergaderiug van 1500 werkstakers opge treden. Haar redevoering kenmerkte zich weder door de gewone opruiende gezegden. De vergadering gins kalm uiteen, dank zij de krachtige houding der militairen. Bulgarije. De naaste betrekkingen van Prins Ferdinand aan Coburg hebben een familie-raad gehouden ten einde zijne aangelegenheden te bespreken. Alle aan wezigen, zoowel de Orleansen als de Co- burgs, hebben zich sterk verklaard voor een spoedigen troonsafstand en onverwijld vertrek van prins Ferdinand. Alleen prinses Clementine, zijne moe der, zou haar zoon aanraden te blijven en men gelooft dat hij haar raad zal opvol gen In de kathedraal te Sofia is Dins dag een eeredienst gehouden ter gelegen heid van den jaardag vnn het afleggen van den eed door prins Ferdinand. Alle ministers waren tegenwoordig. Na een dé filé der troepen heeft een galadiner in het paleis plaats gehad. Des avonds was er een algemeen feest. Turkije. Telegrammen te Londen ontvangen melden dat de Sultan weigert eene leening van l'/a milioeii door den groot-vizier aan de Tursche Bank aange vraagd, goed te keuren. Dit geld wordt geëischt door de ministers van Oorlog en Marine tot aankoop van levensmiddelen eu gedeeltelijke betaling van de soldij der troepen te land en ter zee, die zij sinds geruimen tijd niet hebben ontvangen. Men zegt dat tengevolge van deze crisis Said- pacha den groot-vizier Kiamil zal vervan gen. Gaban-pacha is met eene geheime zending naar Londen belast. Egypte. Uit Caïro wordt van 15 Augustus geseind Men verzekert, dat Ke ren zonder tegenstand is bezet door Ba- rambaraSj die zich voordeed als handelende in opdracht van Italië. RECHTSZAKEN «Men moet de menschen nemen zooals zij zijn," aldus ving de proc.-gen. bij het gerechtshof te 's-Hage Woensdag zijn reqnisitoir aan, en het meerendeel der menschen, vooral van de minder ontwikkelden, is geneigd meer vertrouwen te stellen in z. g. wonderdokters dan in werkelijke genees heeren. Dit bleek ook in de terecht zitting, waar een koopman moest verschijnen, beklaagd van oplichterij. Wel had de rotterdam- sche rechtbank hem vrijgesproken doch het O. M. bij die rechtbank had daartegen appel aan- geteekend. Bekl. was te Gouda door eene vrouw, die door toevallige omstandigheden van zijne «wonderda dige geneeskracht» had gehoord, aangezocht om eens naar haren man te komen zien, die sedert jaren door eene rheumatische ziekte aan zijn stoel gekluisterd was. Natuurlijk was de koop man-dokter bereid te komen. Hij betastte, vol gens de getuigenverklaring van moeder on doch ter, de pijnlijke lichaamsdeelen en verklaarde genezing als zeker, mits men er maar geld voor "over had. Nu, de arme vrouw, eene besteedster die voor man en vijf kinderen bet brood moest verdienen, bad er geld voor over, al was bet dan geen f 300, zooals de wonderdokter geksche rend vroeg. Voor 25 gulden, in twee termij nen te betalen, zou de genezing geschieden. Eenige kruiden werden in eene lleseh gedaan, deze gevuld met moutwijn en, wanneer de man daarmede gewreven werd, zou hij in 3 weken wandelen als de beste. Natuurlijk kwam van de voorgespiegelde genezing niets, eu de teleurgestelde vrouw, die, bij gebrek aan moer, bekl. reeds f 6 had ter hand gesteld, met belofte den volgenden dag nog f 6.50 te betalen, en na de w ndeling nog f 12.50, deed aangifte van de zaak bij de politie. Bekl. stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht, doch werd vrijgesproken, tegen welk vrijsprekend vonnis het O. M. bij die rechtbank in appel kwam. Met de breedsprakigheid, aan dergelijke markt- dokters eigen, betoogde bekl. thans, dat hjj geene genezing had beloofd, geen pijnlijke lichaamsdeelen had betast, en zich niet voor geneeskundige had uitgegeven. Hij had gezegd, koopman in kruiden en pillen te zijn, en dat hij alleen kruiden verkocht, zich wel is waar f 6 laten betalen voor een waarde van 20 cen ten, maar bij was koopman en mocht vragen zooveel hem goeddacht. Dit nu was bet O. M. bij bet hof te 's-Hage, niet geheel met hem eens. Uit de getuigenver klaring leidde de proc.-gen. af, dat bekl. zich had schuldig gemaakt aan bedriegelijke oplich ting voor een dergelijk feit en onbevoegd nitoefenen van de geneeskunst was hij door de rechtbank te Leiden reeds eenmaal veroordeeld tot 18 maanden en vorderde vernietiging van bet vrijsprekend vonnis der rechtbank te Rotterdam en verjordeeling tot 3 maanden ge vangenisstraf. De zaak van J. Gh. Sch., timmerman te 's-Hage, door de rechtbank veroordeeld tot 3 jaren, wegens schaking, werd door het hof met gesloten deuren behandeld. De vier slachtoffers van den moordaanslag, in den nacht van 7 op 8 Juli jl. te Nijmegen gepleegd, zijn alle iu zooverre hersteld, dat zij als getuigen voor de rechibank te Arnhem kun nen verschijnen. Dientengevolge zal de dader, A. Mulder, Vrijdag a. s. voor genoemde rechtbank terechtstaan. heb beu. 1 tuilen gij wist»... Ik weet alles, viel ik haar al zacht in de rede. Mary erkent zelve dat de Bchijn zoo sterk tegen haar was, dat zij zich in angstige verwondering afvroeg, of zij •werkelijk wel onschuldig kon zijn, waar zooveel tegen haar getuigde. Heeft Mary dat inderdaad gezegd? Ja, vandaag nog. Dan moet zij wel veranderd zijn. Ik gaf hierop geen antwoord, het aan haar zelf over latende, na te gaan hoe groot die verandering inderdaad wel moest wezen. Maar toen wij eenige oogenblikken la ter stilhielden voor de woning waar zooveel slechtheid gepleegd en zooveel smart gedragen was, stond ik ver- haa-d over de verandering, weike ik bij het licht in de vestibule op haar gelaat kon waarnemen. Haar oogen stonden helder en levendig, haar wangen waren niet meer flets en bleek en alle rimpels waren van haar voorhoofd verdwenen. Zoo snel smelt het ijs der vertwijfeling voor het zonnelicht der hoop. Miss Leavenworth is in de kamer, zeide Thomas met blijde etem, zoodra hij zijn veelgeliefde meesteres ge waar werd. Wij gingen binnen en daar ik zag, dat Eleonore hare aandoeningen nauwelijks meer meester was, vroeg ik haar of zij vóór haar nicht te zien, niet even wilde rusten. Neen, dank u, zeide zij, ik w'l maar dadelijk tot haar gaan. En mij snel voorbij tredende liep zij on middellijk door de gang Daar de huiskamer. Reeds had zij de hand uitgestrekt naar de portière, toen die van binnen haastig werd opgelicht en Mary voor haar stond. Mary I Eleonore I De klank der stemmen, waarmede deze twee namen ge noemd werdeD, vertelde mij alles, wat ik weten wilde. Ik behoefde Diet naar dien kant heen te zien, om te weten dat Eleonore op de knieën was gevallen aan de voeten van haar nicht, die haar met zusterlijke liefde ophief en steunde. Ik had niet noodig te hoorenMijn vergrijp tegen u is te groot; gij kunt mij nimmer vergeven! gevolgd door een zacht en boetvaardigMijn eigen fout bracht ons te veel wee en schande, dan dat ik niet alles zou willen vergeven en vergeten! om overtuigd te zijn dat de donkere nevel, die deze twee harteD zoolang had gescheiden, voor goed was opgetrokken en dat voor hen de dageraad was aangebro ken van een toekomst vol vrede en geluk en wederzijdsch vertrouwen. Toch was ik, toen een klein half uur later de deur der receptiekamer, waar ik gewacht had, werd geopend en Mary voor mij stond, getroffen en verbaasd over den glans van zuiveren ootmoed en liefderijke nederigheid, die dat eenmaal zoo trotsch gelaat overstraalde. Oprecht berouw komt nooit te laat, sprak ik tot mijzelven, en bij haar komende, reikte ik haar de hand met een gevoel van sympathie en boogachtig, als ik nimmer had verwacht ooit weer voor haar te zullen koesteren. Ik dank u, zeide zij, blijkbaar diep getroffen. Er is veel, waarvoor ik u dank heb te weten, meer dan ik in staat ben op net oogenblik te beseften, maar juist daarom wil ik daarvan nu niet spreken. Het eenige, waar mede gij mij nog kunt gelukkig maken is mij te volgen en uw invloed aan te wenden, om Eleonore te bewegen de nalatenschap van mijn oom uit mijne handen te aan vaarden. (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2