GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke 8 ia nu. eeniging onderling ingeschreven voor 140 pCt. boven het bedrag (f25,000). De koopman B. te Utrecht, kocht Dinsdag van een boer aan den Meern eeu oud bed voor 50 cent Toen hij 1 te huis kwam en het bed wilde I zuive-en, vond hij in de veeren een H tabaksdoos met eenig geld en een zilveren horlogeketting. Dinsdag I is te Venloo door de maréchaussée gen Zwitser aangehouden, wiens I uitlevering door de zwiteereche re- j geering verzocht was wegens op- I lichting en valschheid in geschrifte. I In afwachting der bevolen uitleve- I ring, is hij te Roermond in de ge- ■i vangenis opgenomen, Terwijl een j machinist der holl. stoomboot-ree- derij op den Rijn bij Lobit de ma- I chine smeerde, geraakte hij met den i arm daartusschen; de arm werd even onder den elleboog totaal af- I gesneden. Te Kallenkote kreeg een landbouwer, die zijn paard in I de weide bracht, zulk een hevigen Islag van dit dier tegen den buik, I dat hij den volgenden dag is over- I leden. De vrouw van zekeren I W. B. te Heeze, uitgegaan zijnde I om aardappelen te rooien, is, wel- I licht ten gevolge der ondragelijke hitte, op het veld bezweken. Toen men 't lijk vond, stond een klein meisje van vier jaar, dat de onge lukkige naar 't veld had vergezeld, er bij te schreienSedert drie weken heeft de klompenmaker v. A. te Boksmeer zijne woning verlaten, drie jeugdige kinderen achterlatende. De kleinen verkeeren in een toestand van verregaande onreinheid en zijn in hunne ouder lijke woning door liefdadige per sonen tot dusver onderhouden. Te Calmpthoutschen hoek, nabij de belgisch-nederlandsche grens, kwa men dezer dagen twee goed ge- kleede personen 's morgens ten huize van een landbouwer schuilplaats vragen tegen den regen. Toen dit toegestaan was en zij zagen dat alleen de vrouw in huis was, vroe gen zij om geld, waarop deze ant woordde geen geld te hebben. De bezoekers grepen hierop de ver schrikte vrouw aan, bonden haar aan handen en voeten, wierpen haar op den grond en, teneinde haar het schreeuwen te beletten, een bed over haar heen, waarop een van hen ging zitten. De andere nam toen alles weg wat van zijne gading was, o. a. f 10 in contanten en eenige gouden voorwerpen. De dieven zijn tot heden nog onbekend. Door de politie te Harderwijk is aange houden zekere W. B., een gegageerd oostindisch militair, die zich schul dig had gemaakt aan verduistering van geldeu ten nadeele van zijnen patroon, den heer S. te Hengeloo. RECHTSZAKEN. Door het Openhaar Ministerie van de recht bank te Leeuwarden is tegen den harbier H., die zijne vrouw met een scheermes verwondde, een jaar celstraf geëischt, doch de rechtbank heeft een onderzoek naar de verstandelijke ver mogens van den hekl. bevolen. BUITENLAND. Duitschland. In eene openbaar ge maakte aanschrijving, gedagteekend Kiel 14 Juli, wordt 's keizers tevredenheid be tuigd aan het manoeuvre-eskader, inzon derheid ook hierover, dat er bij het sa menzijn van tien schepen in de vaart naar Rusland, Zweden en Denemarken geen enkel ongeval heeft plaats gehad. De kei zer geeft het vertrouwen te kennen, dat achepen, die onder zijne oogen een ge deelte der oefeningsperiode er zoo goed hebben afgebracht, ook verder, tot zijne tevredenheid, elke taak zullen volbrengen. Nog steeds hebben veranderingen plaats onder het hooge legerpersoneel. Niet altijd worden deze met bijval begroet. Naar verzekerd wordt hebben de gene raals von Allbedyl en Blumenthal hun ontslag gevraagd en nog zullen tal van andere officieren dit voorbeeld tegen het einde van dit jaar volgen. Nog wordt ge meld dat generaal Bronsart von Schellen- dorf, minister van Oorlog in Pruisen, tot een commando zal worden geroepen zoo dra generaal Hahnke, die tot comman dant-generaal is benoemd, hem zal kunnen vervangen. Een 21-jarige man te Mühlhausen heeft zich doodgeschoten, om niet bij het duitsche leger te behoeven dienst te nemen. Frankrijk. In eene Woensdagavond gehouden vergadering van 1500 imperia listen te Parijs werd door den president Legoux een brief voorgelezen van Paul de Cassagnac, die zijn wenschen uitspreekt voor den zegepraal van het imperialistisch idee. Vervolgens bracht hij een toast uit op prins Victor, als de eenige die Frank rijk redden kan en het een glorierijke toekomst tegemoet doen gaan. Ten slotte werd een adres van hulde op gesteld, dat aan prins Victor te Brussel is toegezonden. Volgens de «Soleil" is het grootste deel der werkstakers te Parijs weder aan den arbeid getogen, dank zij de inschik kelijkheid der patroons. Boulanger worden te Amiens vele huldebetooningen gebracht. Er hebben ook enkele opstootjes plaats gehad, maar de politie en de gendarmes hebben de orde hersteld. Er zijn echter verscheidene per sonen gewond. De correspondent van de //Répu- blique Eran^aise" te Amiens, die zich had aangesloten bij een troepje personen, die door gefluit hun afkeuring van de bou- langistische manifestaties te kennen gaven, werd, toen hij zich een oogen blik alleen bevond, door eenige aanhangers van den generaal aangevallen en op een duchtig pak slaag onthaald. Men ontnam hem een revolver, die hij in den zak droeg, maar welke slechts met los kruit geladen was. De redevoeringen van den generaal te Amiens kenmerken zich door buiten gewone heftigheid tegen de regeering. Hij verwijt haar gebrek aan alles, zelfs aan eergevoel en het land bloottestellen aan gevaren die van buiten dreigen. Op het eiland Ré is men woedend om dat de generaal daar nog geen bezoek heeft gebracht. Toch heeft men zich er ook voor zijne candidatuur verklaard. Bij de Kamer is een petitie inge komen om aan de leden voor elke zitting, die zij bijwonen, een fiche te geven, en elke fiche met 25 frs. te betalen aan het eind der maand; eiken afgevaardigde, die in dezelfde zitting drie dagen verzuimt zonder verlof, als ontslagen te beschouwen de afgevaardigden niet meer kosteloos op de spoorW8gen te laten reizen. De werkstakende aardwerkers verga derden Woensdag, ten getale van 500, op nieuw onder voorzitterschap van den bur ger Chevalier. Terwijl de burger Boulé het woord voerde, om zich te beklagen over de trouweloosheid van den burger- minister Floquet, had er eene onaange name storing plaats. Een derde burger, zelf aardwerker van beroep, viel den spre ker in de rede met de verklaring, dat voor hem persoonlijk, benevens zijne vrouw en kinderen, de werkstaking nog niets op geleverd had dan honger en ellende. Al- gemeene verontwaardiginggeweldige op schudding. Eerst nadat deze lastige spelle- breker met groot geraas en ouder bege leiding van stompen en slagen de deur uitgesmeten was, kon de burger Boulé zijne redevoering voortzetten. Na deze te hebben aangehoord, begaven de werkstakers zich troepsgewijze naar St. Denis, Aubervilliers, Genevilliers en Mou- lineaux, om hunne aldaar nog aan den arbeid gebleven vnkgenooten te overreden of, waar overreding niet baten wilde, te dwingen zich bij hen aan te sluiten. Velen, aldus meegetroond, ontsnapten later weder en spoedden zich naar hun werk terug. Eene officieels dépêche van Cay enne meldt, dat een brand het handels kwartier aldaar in den nacht van 12 op 13 dezer heeft vernield, waardoor eene schade van 10 millioen is veroorzaakt. Oostenrijk. In regeeringskringen gelooft men, dat vele bulgaarsche uitge wekenen, in vereeniging met personen van andere nationaliteit, toebereidselen maken om weldra invallen te doen in Bulgarije van den kant van het Rhodope-gebergte en van den Donau. Men vreest voor ern stige troebelen. RlISland.Tegonover hethatelijke artikel in de «Moskoffski Wjedomosti," naar aanlei ding van het gerucht omtrent een handels verdrag tusschen Duitscl^and en Rusland, wordt opgemerkt dat er van zulk een vol komen verzonnen verdrag geen sprake ge weest is en ook niet zijn zal. De oecono- mische vrijheid, welke Rusland tegenover de aanvallen van Duitschland zou moeten verdedigen, is voor de duitsche handels politiek een eisch van de grootste betee- kenis. Duitschland is niet voornemens, zich in die vrijheid door het sluiten van een handelsverdrag te laten belemmeren. Thibet. Uit Simla wordt vaü 16 Aug. geseindOpnieuw is aan vier compag nieën bevel gegeven naar Sikkin op te rukken. In het défilé van Jelapla nemen de onderhoorigen van Thibet eene aanval lende houding aan. Men zal zich herinneren, dat bij gelegenheid van het kerke lijk huwelijk van den prina van Croy met eene prinses d'Aremberg, ergerlijke ongeregeldheden te Brussel plaats hadden. Het onderzoek, dat door den minister was bevolen, vor derde tot nog toe zeer langzaam, maar dezer dagen zijn plotseling een aantal personen voor 't gerecht geroepen en verhoord. Een photo- graaf had tijdens de ongeregeldhe den instantanée afbeeldingen van verschillende groepen genomen, waaruit men door vergrooting por tretten van de afzonderlijke personen verkreeg. Een der beschuldigden beweerde hardnekkig, dat hij niet medeplichtig was geweest. Toen de rechter hem echter een photographie voorlegde, waarop hij woest, met een stok zwaaiend, was afgebeeld, was ontkennen niet meer mogelijk. Op deze wijze waren verscheidene personen herkend. Een engelsch advocaat van naam, sir Charles Russell, kreeg 600 pd. st. voor een pleidooi dat 15 minuten duurde. Wat de be schuldigde aangaatdeze kreeg het maximum van straf8 jaar dwangarbeid. Te Par ij s heeft een klein hoedenwinkelier, geërgerd door de goedkoope waar welke eene groote bazaar in de Rivolietraat aanbood, zich over deze concurrentie gewro ken door met een 'in de hand ver borgen caoutchoucspuitje alle goe deren met inkt te besproeien. In hechtenis genomen beweerde hij, dat het zijn goed recht was om zijne belangen op die wijze te verdedigen. Wat een menschenle v en waard is. Den derden Augustus vonden twee werklieden, die te St. Connec (noorden van Frankrijk) aan het graven waren, menschenbeende- ren, een arm, een beeü en ten sche del die diep onder den grond waren verborgen. Men bracht die over blijfselen naar het beenderhuisje te Saint Connec, waar de burgemeester met den dokter en eenige anderen ze ging onderzoeken. Het bleek toen dat men hier stellig met het stoffelijk overschot van het slachtoffer van een moord te doen had, daar zich bij de oog holte een groote scheur in den sche del bevond. Men heeft eenige oude lieden on dervraagd, die gezegd hebben te veronderstellen dat dit de beenderen waren van zekeren Cadoux, die in 1793 door de Chouans was gedood op verzoek van zijn vrouw, die hun daarvoor zes gulden gegeven had. Het lijk was toen spoorloos ver dwenen. Woensdag heeft te Can nes (Fr.) een duel plaats gehad tusschen twee jonge dames van goe den huize, naar aanleiding van een persoon, voor wien beide liefde had den opgevat. Als voorwaarde hadden zij gesteld, dat het gevecht niet zou eindigen voor een barer doodelijk gewond op de kampplaats zou achterblijven. Het wapen dat gekozen werd, was het pistool. Deg morgens te 5 uur waren beiden present. De secondanten ga ven het sein, de schoten knalden en het jongste meisje, 18 jaar oud, kreeg een kogel in den arm, waar door deze verbrijzeld werd. De oud ste, die 22 jaren telde, kreeg een kogel in de borst en viel dood neder. In Cannes heerscbt naar aanlei ding van dit voorval de grootste opgewondenheid. Verbeeldingskracht is aan den eenen kant een steun en een genot, aan den anderen een gevaarlijk wapen. Een veertigjarige koopman te Pa rijs stak, steunende op den arm van zijn knecht, het plein der Bastille over, toen een licht wagentje, waar van het paard eenigszins doorsloeg, hem even raakte. In de meening dat hij zwaarge wond was, viel de man als een blok neder en verloor onmiddellijk zijn bewustzijn. Toen hij weder naar huis was gebracht, stelde men hem op allerlei wijze gerust, en bewees hem dat hij niet gewond was, ver geefs, hij stierf eenige oogenblikken daarna. Aan al de verwonden bij de olifantenpaniek te Miinchen zal, indien zij dat verlangen, door het comité van de feesten een billijke schadevergoeding worden verstrekt. Niet alle liefhebbers van het edele schaakspel weten de be- teekenis der woorden schaak en schaakmat. Zij zijn afgeleid an het arabisch Es cheik imat: «Descheik is stervende I» Uit Rusland komt het bericht dat men een groote schat heeft ontdekt. In den kelder van de ruïne van het slot in het dorp Starogorotko (goevernement Tsche- migow) heeft een boer een aldaar begraven schat gevonden, waarvan alleen de oude- gouden munten een waarde hebben van 34 millioen gulden, uit den tijd van grootvorst Wladimir. De boer zal een derde als vindersloon ontvangen. Men zal echter verstandig doen, dit bericht niet è.1 te grif aan te nemen. Navraag is moeilijk en we zijn in den komkommertijd. Een onzer vrienden die pas van een reisje in Tirol teruggekomen is, deelt ons het volgende mede: Wij kwamen in een klein dorpje en vonden daar tot onze groote blijdschap een niet al te slechte herberg, waar wij konden schuilen tegen den regen en meteen rusten van de groote wandeling die wij ge maakt hadden. Maar de regen hield aan en daar onze vermoeidheid allengs was geweken, ver maakten wij ons met drie biljartballen, die meer op achtvlakken dan op bollen ge leken, over een rijk van doode vliegen en gaten voorzien laken te laten hobbelen en speelden whist met kaarten, die wij thuis niet zouden hebben durven aan raken. Toen ons echter ook dit verveelde, be gon de waard, die ons aan onszelf had overgelaten zoolang hij zag dat we ons nog vermaakten, zich met ons te bemoeien, en vertelde ons in zijn moeilijk te ver staan maar eigenaardig klinkend dialect, tal van jachthistories, waarin reusachtige gemzen, klueke jagers, reuzenadelaars en hemel hoe ge bergtoppen de hoofdrol speel den. Eindelijk liet hij ons eene lijst zien, die aan den wand hing. Het was de naam lijst der leden van een rookgezelschap en werkelijk beter geschreven dan men in deze bergen verwachten zou. Onderaan hing een groot zegel in lak, dat aan de lijst een zeer deftig voorkomen gaf en toen ik nauwlettend Keek zag ik dat de letters in het zegel de woorden vormden«de Jong's Cacao". De eenvoudige boeren, begrijpende dat aan een zoo gewichtig stuk een zegel niet mocht ontbreken,hadden tot cachet het blik ken deksel van een hollandsche cacao-bus gebezigd. Wel een bewijs voor de cosmopolitische beteekenis onzer nederlandsche cacao-fa- brieken. De zigeuners uitHongarije hebben het in de muzikale wereld tot een graad van beroemdheid gebracht, die men bewonderen moet. Het is van algemeene bekendheid, dat de voortreffelijke violisten en cymbaalspelerB het in de theorie der muziek niet ver hebben gebracht. Een zigeuner die noten kan lezen, behoort tot de knappen onder zijn volk en de beste bruine violisten van Budapest speleu zon der eenig begrip van theorie. Het merk waardig ontwikkeld muzikaal gevoel, dat in hen woont, en een wonderbaar fijn ge hoor vergoedt hun wat hun aan opleiding ontbreekt en de volgende geschiedenis, die uit Temesvar wordt bericht, is hiervan het duidelijkste bewijs. Een gezelschap zigeunermuzikauten zoude gaarne den inwoners op een concert dat zij geven zouden, de populaire melodiën uit de hongaarsehe operette Sukancz voor gespeeld hebben, en daarom begaf zich de eerste violist naar een muziekhandelaar, waar hij het stuk vroeg. Dit was echter niet voorhanden, en op aandrang van den zigeuner beloofde de eigenaar het te zullen bestellen. Na lang wachten kwam het muziekstuk eindelijk. De eerste violist kwam in den winkel, bladerde er in en neuriede een paar melodiën zacht voor zich heen. Daarop legde hij het weer neder en zeide, dat hij dien middag met de geheele kapel zou terugkomen, daar ieder lid iets in den koopprijs moest bijdragen. Inderdaad verscheen des namiddags het geheele corps, met violen, fluiten, bas en cel gewapend. De eerste viool verzocht om het stuk en begon, met toestemming van den muziekhandelaar, opdat zijne lieden geen kat in den zak koopen zouden, het geheele stuk van het blad af te spelen. De bruine muzikanten luisterden oplet tend toe, vielen nu en dan met hunne instrumenten in en, toen het stuk uit was, verklaarden zij onder hevig lawaai, dat zij zoo'n prul niet wilden koopen. De muziekhandelaar protesteerde daartegen met alle macht, daar hij de muziek voor zijne rekening had ontboden, maar de eerste viool trok de schouders op en in een oogenblik stond de wilde bende op straat. Een uur later was de boekhandelaar de zaak echter weer vergeten en ging des avonds in hotel wKrouprinz« een glas bier drinken. Het lokaal was dicht bezet, zoodat hij met moeite een plaats in een hoekje kon veroveren. Daar treft plotse ling een bekend air zijn oor, hij ziet op en jawel, daar staat de zigeuner-kapel en speelt den Suhancz met vuur en kracht en zonder een enkele fout. De bedrogen uitgever vond de zaak kostelijk en ver telde ze aan ieder die het hooren wilde, een bewijs dat zijn kunstgevoel niet af hankelijk was van zijn beurs. Drie kleinzonen van Dom Pedro, keizer van Brazilië, die 12, 11 en 7 jaar oud zijn, geven een klein blaadje uit, waaraan zij den naam hebben gegeven van Le Cour- rier imperial. Zij zijn er de uitge vers en de drukkers van en zetten zelf dit blaadje, dat de slavernij bestrijdt. De roor ers in het Oosten. Aan de poorten van Constantinopel hebben roovers een stukje uitge haald, dat aan Rinaldo ofFraDra- volo deüken doet. Een kleine bende heeft een schoone boerendochter ont voerd en het opperhoofd besloot haar te huwen. Het huwelijk heeft in alle vormen in het gebergte plaats gehad, waarbij een der roovers als priester fungeerde. Na de plechtigheid zond het op perhoofd een brief aan de bewoners van het dorp, waaruit het meisje afkomstig is, om hen te verzoeken het huwelijk in de registers in te schrijven. Hij bedreigde ben met vreeselijke straffen zoo zij aan dit verzoek niet voldeden. TELEGRAMMEN. VARNA, 17 Aug. (Reuter). Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Porte in haar nota tot de itali- aansche regeering wijst op de ver zekeringen, welke Italië bij de be zetting van Massowab ten opzichte van de souvereiniteitsrechten des Sultans heeft gegeven en herhaald. De Porte bestrijdt daarom het be toog van den heer Crispi en eindigt aldus „Wij zijn overtuigd, dat de mo gendheden bij baar hooge onpartij digheid haar goedkeuring niet zul len hechten aan de verklaring der italiaansche regeeriug betreffende de inbezitneming vaa Massowah, waartegen wij protest blijven aan- tPpkPTlPTI WASHINGTON, 17 Aug. (Reu- Ier). De Senaat heeft het voorstel de behandeling der visscherijwet (het tractaat tusschen Canada en de Vereeuigde Staten) tot Decem ber uit te stellen, verworpen. NEW-YORK, 17 Aug. (Reuter). Generaal Solomon, de gewezen pre sident der republiek Haïti, is de San tiago aangekomen. De toestand in Florida wordt gunstiger. De paniek over het uit breken der gele koorts vermindert, ofschoon op enkele plaatsen nog groote ontsteltenis heerscht. De stoomboot Wieland, brengt het bericht, dat op 14 Augustus bij het eiland Sable een botsing plaats vond tusschen twee stoom booten. De Gey ser zonk, waarbij 72 passagiers en 32 matrozen omkwamen. [De Geyser kwam van New-York en was bestemd voor Stettin, de andere boot, de deensche boot Thing'alia, was op weg van New- York naar Stettin.] TT JTh. rn 3C Een oude bedelares met pijpedop- pen maakt het een paar heeren lastig door de volharding, waarmede zij hare «koopwaar» opdringt. Ein delijk voegt een der heeren haar boos toe«Dank je, ik maak ze zelf». Zij. Mijnheer zeker ook gezeten f KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Drietal vacature te Krommenie: Terrooy Apèl te Almeloo, Meuzel te Zoelen en Riedel te Ondorp. mmBiiülCHTgK. Amsterdam, 17 Aug Dn prtjsan der Aardappelen waren als volgt: Frioieha Dokkumer Jammen 0,a 0,dito Frauekor Jammen f 0,a 0.Zeeuwsche Spui- »che Jammen f 0,0,Katwijker Zand f 4. a 6,id. Muisen f 0 a 0,Andijker Muis jes f4 60 a 5,—, Westl. Klei manden f 0,a 0,dito losse f 0,0 do. Klei Muisjes f 0,a 0,dito Zand f 6.a 6.Hambur gers fl,a 1,50, ->*Kralen f 0.4 0. Hillegoromer Zand f 4,25 a 4,50, allen per Hl. i&age t oord 0 versche ladingen. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum kalm. Loco t'9,85 E., Nov ./Dec. f 9,50 E., consumtie f 11,Nobel dito loco f8,75 E., Sept./Dec. f8.75 E., consumtie f9,50. Tarwe op fevering iooger, Nov. f216. Noteering van do Commissie voor dm Graan- iintbl. Rogge on levering liooger, Oct. f120, 121, 120, 119, 120. Noteering van Menne Tbole. Koolïaaè f7 lager, Oct. f2,95. Raapolie traag, lo.Sept. f281/g- Lijnolie stil. lo. Jan./'Mei f211/s» Sovvbdam, 17 Aug Moutwijn f 8,Jenever 13,50, Amat. Proef 14,75 Spo6ling-Beur3 0,60, JitG Commissie 0,60. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Aug. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Amalia, kapt. Harten van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Aug. te Marseille. Het stoomschip P. Caland der N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 16 Aug. des ochtends 5.15 uur Lezard. NO. vrind. Het stoomschip Prins Willem I. arriveerde 16 Aug. van W.-Indiii te Amsterdam. GEBOORTEN: 15 Aug. J. G. Kievit-Cliteur z. - M. C. van Cittert-Kooiman d. -16. G. Hinnes-Musegaas z. - S. van Liemt-Althoff z. - G. W. Boerrigter- Vuurens d. - M. Heijboer-van Niekerk z. - 17. K. Kolhoff-Maij z. ONDERTROUWD: 17 Aug. Mr. F. A. Jas en B. E. Bosseha. OVERLEDEN: 15 Aug. A. J. ter Horst 3 m. z. Voorzorg straat. - 16. II. M. Bosman 14 m. z. Groendaal- steeg. - D. Demkes 58 j. Gr. Heiligland.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3