NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. ADVERTENTIES: 6e Jaargang. Woensdag 22 Augustus 1888. No. 1575. Het Tentoonstellingswezen. S T A I) S X I E U H S. ABONNEMENTSPRIJS: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door cnze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagentevoor het BuitenlandCompagnie Generale de Publicite Eirangère G. L. DAT7BE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. Te Melbourne, Kopenhagen, Barcelona, Brussel, Bologna, München, Weenen en misschien nog wel elders, liebben op dit oogenblik tentoonstellingen plaats, waarvan de meesten een internationaal karakter dra gen. Hoewel voor elk dezer expositiën groote moeite en groote onkosten noodig zijn geweest en hier en daar die moeite ook met een goed gevolg werd bekroond, zoo valt toch niet te ontkennen dat in het alge meen voor de opzetters van eene tentoonstel ling de moeilijkheid om het debet tegen het credit te doen opwegen, aanzienlijk grooter geworden is. De in het volgend jaar te hou den tentoonstelling te Parijs kan thans reeds al# mislukt worden beschouwd, in zooverre dat zij volstrekt niet zijn zal wat zij beoogt te zijn: eene wereldtentoonstel ling. Yan vele zijden heeft men bericht zich van deelneming te zullen onthouden, hetgeen voor een deel een gevolg is van politieke overwegingen, gedeeltelijk echter ook van een zekeren onwil tegenover het lentoonstellings wezen Het is een feit, dat zich tot op zekere hoogte een oververzadiging doet gevoelen, dat de deelnemers aan tentoonstellingen daarin enkel een last zien waaraan zij zich moeilijk kunnen onttrekken, een last, die de groote onkosten niet loont. Oorspron kelijk was de gedachte om wereld-exposi ties tc houden een zeer goede en heeft ook zeer vruchtbaar gewerkt. Zeer spoedig ech ter kwam er overdrijving. De wereld-ten- toonstelliDgen volgden elkander veel te schielijk op, zoodat men ze thans, zooals wij zeiden, op verschillende plaatsen ge lijktijdig ziet houden. Daardoor schiet men het doel geheel voorbij. Toen de prins-gemaal van Engeland de eerste wereld-tentoonstelling te Londen in het Chrystal Palace deed inrichten, was de gedachte die hem daartoe bracht om de industrieelen der geheele wereld tot een vreedzamon wedstrijd uit te noodigen. De industrieën der verschillende landen moesten toonen wal zij konden, op welk gebied in het bizonder zij vooruit waren, en de expositie moest dienen, om de afnemers in te lichten waar zij het best hunne goederen konden betrekken. En niet alleen den afnemers zou het tot nut zijn, ook de industrieelen zeiven zouden van elkander leeren wat hun nog ontbrak en waarop zij in het bizonder de aandacht moesten ves tigen, om in de toekomst met goed gevolg een nieuwen strijd te kunnen aanbinden. Daarom was vooraf het uitzicht op een nieuwe tentoonstelling geopend. Dan zou men nogmaals den toestand der verschil lende industrieën overzien en ontdekken of er ook vooruitgang was waar te nemen. Om dat doel te bereiken moest natuurlijk tusschen de tentoonstellingen geruimen tijd verloopen, want hoe snel vooral de vorderin gen op technisch gebied zijn, zoo moet er toch geruimen tijd verloopen eer zij zich ingeburgerd hebben en hunne uitwerking op de industriëen gebleken is. Deze gedachte evenwel heeft men in den steek gelaten, en de groote voortbren ging en de ijdelheid hebben er afwisselend en gemeenschappelijk er toe bijgedragen, de wereldtentoonstellingen te verlagen tot groote jaarmarkten. Het groote bezoek, dat aanvankelijk bijzaak was, werd nu hoofddoel. De kijklust werd bevredigd en voor het voordeel eener enkele stad, de industrie der gansche wereld op schatting gesteld. Zoo hoog werd die schatting, dat de verschillende industrieelen weigerden, die alleen te dragen en subsidie van den Staat verlangden. Het praktische en goede doel gaf den Regeeriugen aanleiding, zulke ondersteuningen bereidwillig te verleenen, omdat men meende dat deze uitgaven toch indirect weer zouden worden terugbetaald. De gewilligheid om zulke subsidiën te verleenen, verdween natuurlijk naarmate de tentoonstellingen hun oorspronkelijk karakter verloren. Spoedig volgde dus hier en daar afwijzing van dergelijke verzoeken, onder voorwenden van politieke redenen, feitelijk echter omdat men vond, dat de zaak de kosten niet waard was. Ook in industrieele kringen groeide de afkeer van expositiën aan, want de industrieelen moesten zelf ook groote geldelijke offers brengen en achtten de verhouding tusschen deze en de voordeeleu die een tentoon stelling hun opleverde, zeer ongunstig. Wij zeiden het reeds, velen hunner nemen niet dan met tegenzin deel, omdat zij het niet geheel en al durven nalaten en m Duitschland althans doel men zijn best, voorgenomen tentoonstellingen niet te doen doorgaan. Reeds meermalen is van invloedrijke zijde betoogd, dat het een zonderlinge zaak is, uitnoodigingen te zenden, waarbij niet de gastheeren, maar de gasten zich offers moeten getroosten. Al deze toespe lingen baatten echter niet en in weerwil van talrijke pogingen kwam het er niet toe, dat de verschillende Staten een over eenkomst met elkander aangingen, ten einde de verschillende expositiën niet te schielijk op elkander te doen volgen en de tijdsruimte die hen van elkaar scheiden moest formeel te bepalen. Wat is verder het gevolg van deze over voering van tentoonstellingen? Dat men in de steden waar zij gehouden worden klaagt over gering bezoek, waardoor me nigeen die met het oog op grooten toe loop onkosten maakt, zich zeer teleurge steld ziet. Zoo lang er geen orde en regelmaat in de tentoonstellingen wordt gebracht, zullen meer en meer de Staten zich van deelneming onthouden en daarmede verdwijnt dan tevens elk uitzicht op een nuttige uitwerking der tentoonstellingen. Een internationaal Congres zou aan deze zaak veel goed kunnen doen. Haarlem, 21 Augustus. Iu de afgeloopen week slaagde in het notarieel ataats-examen voor het eerste gedeelte o. a. de heeren A. van Dalsum en P. H. Craan- dijk, alhier. Voor het examen in de hoogduit- sche taal akte A (m. o.) is geslaagd o. a. mej. A. M. Tjeenk Willink, alhier. In het op 18 en 19 Augustus te Zwolle gehouden groot nationaal concours op de wapenen, uitge schreven door de schermvereeniging «Mars» aldaar, werd de le prijs, verg. züt. medaille, weder behaald door den heer A. J. Meyerink en de 3e prijs, zilv. medaille, door den heer Joh. G. Martin, beiden lid van «Sparta» alhier. Voor den wedstrijd op sabel hadden zich 68 deelne- nemers, voor dien op degen 81 aan gemeld. De sergeant Weeeelingh van «Mars» alhier, behaalde een buiten- gewonen prijs voor sabelschermen. Een zijner partijen tegen een lid der vereen. «Excelsior» uit 'e Hage duurde onafgebroken 2®/« uur. Aan de leerlingen van de hier bestaande openbare school zal, ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina, een feest wor den gegeven. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 loopknecht, 1 kamerbehanger. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. LEGER EN VLOOT. Men schrijft ons uit Halfweg: Maandagavond werden de terreinen der schiet oefeningen aan Zijkanaal F electrisch verlicht. De proefneming is uitstekend geslaagd; deze ver lichting zal ook hij de verdere werkzaamheden wor den gebruikt. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 18 Aug. Gedurende de afge loopen week worden alhier door onze Tisschers aangevoerd: 11.000 kg. bot, 900 kg. kleine schol, 450 kg. schar, 540 kg. paling en 120 man den garnalen; bot gold 16 a 18 c. per kg., kleine schol f4.50 a 5 per wichtje, scbar f6 A 7 per 50 kg., paling 60 c. per kg. en garnalen 60 q. per mand. Tessel, 19 Aug. In de afgeloopen week werden voor de rookerijen belangrijke partijen scharren, kleine schol, ponen en pietermannen aangevoerd. Scharren golden f2 a f 8.50, kleine schol f 1.50 a Sen ponen en pietermannen fl a f 1.50 per mand. Door de Noordzeevisschers werd van f30 tot 70 per schuit besomd. De vaugst van paling was matig. De prijs van paling liep van 20 tot 50 ct. per l,s kg. Het rogvisschen binnengaats leverde weinig op. Er werden naar Brussel en Antwerpen slechts 15 manden rog ter markt gezonden. De rog gold hier van 50 tot 70 ct. por stuk. b i x x i; x i x o. Uit den Haag- wordt van officieele zijde gemeld Z. M. de KoniDg moet door eene vrij zware verkoudheid het bed hou den. De toestand is niet gevaarlijk, maar de leeftijd des Konings eischt bizondere zorg. Bij besluit van den mini ster van Justitie is met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot commies bij de militaire strafgevangenis na bij Leiden de heer J. B. Vermaire, thans als zoodanig in dienst bij de strafgevangenis te Rotterdam. Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der consulaire wet, strekkende om voortaan de registers van den bur gerlijken stand, opgemaakt door consulaire ambtenaren, te doen waar merken door den minister van bui- tenlandsche zaken. Voorts om de dubbelen dier registers te doen be waren ter griffie van de rechtbank te 's-Gravenhage, en aan uittreksels daaruit bewijskracht te verzekeren. Het bericht van het Va- derland, als zou een wetsontwerp tot regeliDg van den arbeid van vrouwen en kinderen reeds bij den raad van state aanhangig zijn, is, volgens de Avondpostminstens voor barig. Wel schijnt een ontwerp in bewerking te wezen, gelijk reeds vroeger gemeld werd, bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der enquête-commissie, maar dit is nog niet bij den raad van state ingekomen BI ij kens een telegram van den goeverneur-generaal van Ned.-Indië van 17 dezer, wordt de goevernements-koffleoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 545,620 pikols. De heer O. Bosgra, afge- vaardigde voor het district Bergum, is overleden. Op de vraag naar nadere berichten omtrent den toestand in Solo en Sragen (het laatste genoemd naar aanleiding van een door par ticulieren in dagbl. medegedeeld tele gram), is door den goeverneur-gene raal van Ned.-Indie bij telegram van 20 dezer aan den minister van Ko loniën geantwoord: «Toestand Sragen en Solo rustig. Na arrestatie van ettelijke verdach ten niets gebeurd». De uitgaven der maatschappij tot Nut van't Algemeen over 188718S8 hebben bedragen f29889,7b1/,, waarvan voor kosten van huishoudelijk bestuur f8934, kosten der algemeene vergadering bijna f 5100, aan verschillende zaken tot den werkkring der maatschappij behoo- rende, werd besteed f15357. De ontvang sten hebben bedragen f35000, waarvan bijna i 26000 aan contribution, zoodat het batig saldo ruim f 5000 bedroeg. Voor 18881889 zijn de inkomsten begroot op f35000, de uitg. op f46177, zoodat uit bet vaste fonds der maatschappij ruim f 11000 .zou moeten gesuppleerd wor den, indien alle uitgaven op de begrooting vermeld, gedaan werden. Die uitgaven zul len evenals in vroegere jaren evenwel vrij wat minder zijn, en zeker zullen de ruim f 30,000, uitgetrokken ten behoeve van de zaken tot den werkkring der maatschappij beboorende, niet besteed worden. Het vaste fonds, belegd in Ned. effec ten, is nog ruim f175,000, aan renten f7600 opbrengende. Het aantal industriëele ondernemingen te Hilversum staat weder met ééu vermeerderd te wor den. Aau de Gooische Vaart zal namelijk een machinefabriek en ijzer gieterij worden gebouwd. De aan besteding daarvan zal plaats hebben den 22en Augustus in het «hotel dee Pays Bas» te Amsterdam. De stoomtram van de N. R. S. Mij. vervoerde Zondag van en naar Scheveningen 13400 per sonen. De leden der «Holland Society» zullen Utrecht niet bezoe- keu. De meesten zijn reeds per ss. Amsterdam naar New-York terug gekeerd, en eene ernstige ongesteld heid van de echtgenoote van een hunner, den heer Geo. W. Siclen, die nu onverwijld is teruggekeerd) FSSUIIiLBTO N. Een verbaal uit den ameribaanscben burgeroorlog. 3) Ie HOOFDSTUK. DE SCHOOLMEESTER IN NOOD. Werkelijk had Penn de kracht gevonden, om den grendel weg te schuiven, de deur te openen en naar buiten te gaan. De mannen, die de teer warmden en uit de flesch dron ken, waren hierover hoogst verwonderd: zij hadden niet verwacht, dat hij uit eigen beweging komen zou, wèl dat zij hem naar huiten zouden moeten slepen. Zij kwamen dus tot de slotsom dat hij gewapend was, niet begrijpende, dat de overtuiging die hij koesterde van de waarheid zijner begrippen, een man zooveel moed kon ingieten. Mijne vrienden, zeide Penn, toen zij hem uitschol den en tegen hem vloekten, ik heb nooit een van u be- leedigd en gij zult mij daarom ook geen kwaad doen! Dit zeggende ging hij tusschen hen door en het was alsof een onzichtbare hand hem beschutte: zij durfden de hand niet naar hem uitsteken! Ik heb gehoord, dat hij een kwaker is en niet vech ten zal, mompelde een hunner, maar ik zie een revolver onder zijn jas. Waar is Silas? Waar is Silas Ropes? riepen an deren, die, hoewel onwillig om de verantwoordelijkheid van het vatten van den jongen man te dragen, gaarne gezien zouden hebben dat Silas hem greep. De vreugde van Carl was groot, toen hij zag dat Hap- good ongedeerd door de kerels heenging, maar een oogen blik daarna uitte hij onwillekeurig een kreet van spijt. Het was Penn's gewoonte, het veld dwars over te steken en zoo kwam hij nu regelrecht naar de plek, waar Silas en zijn makkers zich thans bevonden. Alles in ordel zeide deze, terwijl hij nederhurkte achter een boom, om niet door Penn te worden gezien. Wij kunnen onze zaakjes hier even goed afdoen als elders. Houdt je schuil jongens en laat hem komen! He HOOFDSTUK. IENN EN DE SCHELMEN. Penn stak het veld over, op een afstand gevolgd door de bij het schoolgebouw gebleven mannen. Toen hij het boschje naderde, rezen Silas en zijn makkers voor zijn voeten op. Hij was dus omsingeld. Komt gij ons tegemoet? zeide Ropes, terwijl hij hem in den weg trad. Dat vind ik heel beleefd van u En hij lachte op een brutale manier, gevolgd door al zijn vrienden, behalve Pepperill. Ik kom u niet tegemoet, antwoordde Penn, maar ga uit voor mijn eigen zaken en verzoek u, mij te laten voorbijgaan. Wel, dat kunt gij, als wij een kleine reke. iDg, die al veel te lang openstaat, vereffend zullen hebben. Haal den ketel eens, jij daar! Komaan Pepperill, toon uw kracht van geeBt Deze Pepperill was een lange, bleeke man, met bleeke oogen, die er door al de veeren, welke aan zijn kleederen hingen, nog al belachelijk uitzag. Gij ook onder mijn vijanuen, Daniel? zeide Penn verwijtend. Het was een blik vol teleurstelling, niet van toorn, dien hij op den sukkel richtte. De arme Pepperill kon dien niet verdragen. Ik ben het, ja ik ben het, stamelde hij, als een beeld van vrees en schaamte, gij zijt altijd goed voor mij gewsest, maar met een zijdelingschen blik op Ropes, ik haat uw beginselen! Zeg eens, Dan Pepperill, merkte Ropes grimmig op, gij deedt beter uw mond te houden en den ketel hier te halen. Dan bromde en ging heeD. Penn glimlachte bitter. Ik heb hem altijd goed behandeld en dit is de belooning I Hij dacht aan een anderen avond, nauwelijks een week geleden, toen hij gaande langs ditzelfde pad, een nog heviger gebrom hoorde dan wat de sukkel zooeven had geuit. Hij sloeg den hoek van het bosch om en zag daar iets wat zijn medelijden ten hoogste opwekte. Daar hing Dan Pepperill tusschen twee takken van een Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1