heeft ook in het reisplan der overi gen verandering gebraeht. Ten tweeden male, bin- nen zeer korten tijd, heeft men ge tracht, den trein tusschen Arnhem en Zutfen te doen ontsporen. De trein, die Zaterdag avond te 11.2 ure van Arnhem vertrok, naderde het station Steeg en liep daardoor met verminderde vaart, toen de ma chinist een paar stukken ijzer op de rails bemerkte en dadelijk stopte. Het bleken een paar koppelstangen te zijn, weggenomen uit eene geslo ten loods, waardoor het vermoeden gewettigd wordt, dat de dader on der het spoorweg-personeel schuilt. Te Doesburg had, ver moedelijk in den nacht van Zater dag op Zondag, een brutale inbraak met diefstal plaats. De dieven zijn namelijk in het kantoor der stoom- olieslagerij der firma Van Hengel en Lensvelt ingebroken en hebben daaruit de brandkast met den ge- heelen inhoud, boeken en contanten, medegenomen. Vermoedelijk hebben zij de kast op eenen kruiwagen naar buiten de stad vervoerd. De politie doet ijverig onderzoek, maar tot heden zijn de daders onbekend, en is de kast nog niet teruggevonden. Zondagavond is te Sta- voren door eene sleepboot binnen gebracht een zonderling vaartuig, «Gipsy» genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouderwetsche hollandsche trek schuit en herbergt eene engel- sche familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tusschenkomst van den eDgelschen consul te Harlingen, die zich daartoe tot den havenmeester te Stavoren gericht had, is een visscherman uit laatstgenoemde plaats aangenomen, om als loods en geleider zijne dien sten te bewijzen. Dezer dagen kwam een koop man in aardewerk van Oosterhout naar Breda met een kar, die door twee honden getrokken werd. Een der dieren was door het zeel gedurende den langen tocht zeer verwond, het bioed liep hem langs den rug. Nu en dan viel de hond van ver vermoeienis en pijn op den grond, doch werd dan door zijn ruwe meester steeds voortgedreven. Door een politie-agent werd proces-verbaal opgemaakt, maar de voer man g'ng verder, 't geen tengevolge had, dat hij een tweede verbaliseeriDg opliep. De wagen was weldra door een groot ge tal raenschen omringd, die luide hun ver ontwaardiging tegen den koopman te ken nen gaven. De man wilde echter van geen uitspannen weten, totdat de heer L. hem vroeg wat hij voor het mishandelde beest moest hebben. //Wel, wat mot jij er mee uitvoeren, hé, geef je een gulden voor em?« was het antwoord. De heer L. gaf één vijftig en liet het zieke dier wegvoeren en doodschieten. Gedurende het uitspannen had de andere hond het hazenpad gekozen onder luid gelach der toeschouwers. De koopman kon nu zelf de kar trekken, terwijl het ontvangen hoDdengeld spoedig naar de //Vergunning" werd gebracht. Te Wieuwerd, een klein dorpje in de gemeente Baarderadeel, aan de lijn Leeuwarden-Sneek, vindt men in de kerk eene eigenaardigen grafkelder, waarin de lijken niet tot ontbinding overgaan, maar geheel opdrogen. Men vindt er verschei dene zeer zware lijkkisten, waarin de lijken, zeker een paar eenwen oud, geheel opge droogd, maar overigens ongeschonden lig- gen. Vroeger meende men dat een dezer lijken het stoffelijk omhulsel was van Anna Maria Schuurman, gestorven in 1678, en beweerde dat het linnengoed gemerkt was met de letters A. M. S. Thans echter zegt men, dat haar lijk niet in maar onder den vloer van den grafkelder rust. Ook vindt men in den kelder een haan, die er voor 69 jaren moet zijn opgehangen en nog geheel gaaf is, zoodat de groote kam nog duidel ijk zichtbaar en even groot als vroe ger is. Wie de ovengenoemde spoorweg- lijn passeert en even aan de halte Wieu werd afstapt, zal zich zeker niet beklagen een kijkje in dien eigenaardigen grafkelder genomen te hebben. Zondag nacht werd uit de weide van den landbouwer J. Hezemans te Vueht eene koe ont vreemd. Ondanks de dadelijk in het werk gestelde pogingen is men er nog niet in geslaagd den dader of de daders te vatten. Bij de i win kelier en herbergier J. M., te Echt, heeft een tot hiertoe onbekende dief Zondagavond, door middel vau braak ontvreemd twee gouden ringen, eene gouden doekspeld, 2 gouden man- chetknoopen en ruim 100 gulden aan uederlandsch en pruisisch geld. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Zondag omstreeks mid dernacht is op korten afstand van het spoorwegstation te Schiedam door den schouwer van Oen weg tusschen de rails het verminkte lijk gevonden van den spoorwegarbeider S. v. d. W., die zich een uur te voren langs de baan op weg naar huis had begeven. De overledene aat eene vrouw en 7 kinderen na. LAND- EN TUINBOUW. Zondag 19 Augustus heeft er te W estzaan eene zeer goed geslaagde tentoonstelling van "bloemen plaats gehad, die gekweekt waren d0or jongelie den beneden de 16 jaar. Ben druk "bezoek viel de tentoonstelling te beurt. Vau de ruim 320 uitgereikte stekken waren er 300 ter beoordee ling ingezonden. RECHTSZAKEN. Voor de arrondissements-recbtbank te Maas tricht stond Maandag terecht H. Broers, oud 60 jaar, oud-burgemeester en raadslid van Slenaeken, tegen wien door den onbezoldigden rijksveldwach ter J. Teney aldaar, procesverbaal was opgemaakt ter zake van mishandeling op dezen gepleegd in den ochtend van 23 April 11. Beklaagde bad dezen o. a. toegevoegd de woor den "ilc vermoord je!« bij bad drie getuigen h decharge gedagvaard, die echter niet ter ont zenuwing zijner zaak bijdroegen. Het O. M. achtte de feiten, hem bij pro lesverhaal, hetwelk onder ambtseed was opgemaakt, ten laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen, en eïschtc mitsdien dat bij zou worden schuldig verklaard en veroor deelde hem tot 5 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Als verdediger was opgetreden mr. Bauduin. B li IT K M A ik België. De «Courrier de Bruxelles" deelt mede dat de afgetreden minister van Landbouw, Moreau, zal worden opgevolgd door Melot. Het //Journal de Bruxelles" laat zich nog met geen enkel woord over het ontslag van Moreau uit. Engeland. De londensche politie i3 een uitgebreid complot van drnamiet- mannen op het spoor. Duitschland. Het derde internati onale congres voor de binnenscheepvaart is, nadat de minister von Bötticher den congresleden in naam van het duitsche rijk en Pruisen welkom geheeteu en hun 's keizers groet overgebracht had, door den •/Oberbürgemeister" Miquel met een drie voudig //hoch" op den keizer geopend. Hoewel nog niet officieel bevestigd, schijnt de tijding volgens welke de sultan van Zanzibar aan een duitsche vereeniging het bestuur der kusten heeft opgedragen, zoo goed als zeker. Het gesloten tractaat ontneemt hem zijne soevereiniteitsrechten niet. Het tractaat is van groot belang voor de duitsche kolonisatie in die gewesten, daar de Duitschers thans vrije vaart op alle punten der kust hebben tot dusverre was dat slechts het geval met twee havens. Te Halle a/S. heeft de rechtbank de zaak behandeld van den leeraar Tauscher, die een beleedigend dagbladartikel zou hebben geschreven uaar aanleiding van het oprichten van een gedenkteeken voor keizer Wilhelm. De eisch van den staats- anwalt luidde 2 maanden vestingstraf, maar de rechtbank sprak Tauscher vrij, daar zij in het geïncrimineerde artikel niets beleedigends heeft gevonden. Yolgens de //Kölnische" is Bismarck voornemens de portefeuille van Handel nederteleggen. Frankrijk. De President der Repu bliek zal 10 Sept. eene reis naar het wes ten des lauds maken. Het plan is om naar Cherbourg te gaan en van daar naar Havre en Rouasn. De divisie pantsersche pen in het kanaal zal de //Marengo" be geleiden aan boord waarvan de president den overtocht van Cherbourg naar Havre zal maken. Te Rouaan zal hij de manoeu vres bijwonen. De minister van Oorlog, die te Parijs is teruggekeerd, heeft het bestuur over zijn departement weder aanvaard. Alle maatregelen zijn door hem geno men om de bezetting der verschillende posten in de Alpen door de troepen ter stond te doen plaats hebben. Admiraal Krantz zal Woensdagavond naar Toulon vertrekken. De verkiezing van Boulanger. Een Reuter-telegram in ons vorig num mer bracht de tijding dat Boulanger door zijne aanhangers in 8 departementen, zijnde het departement du Nord, het departe ment Beneden-Charente en het departement Somme, is verkozen, in het laatste met eene aanzienlijke stemmenmeerderheid bo ven zijne mede-candidaten. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn is vooralsnog moeilijk te voorspellen. Men zal echter wel doen met aan deze gebeur tenis niet te veel beteekenis te hechteD, daar Boulanger als kandidaat voor de Kamer heel wat meer beroering in den lande teweegbrengt dan als lid. Boulanger's eerste optreden als afgevaardigde toch maakte hem vrijwel onmogelijk, want hoewel de leden der fransche Kamer voor geen klein ge ruchtje vervaard zijn, was het geschreeuw van den ex-generaal om //ontbinding" en //revisie" nu juist niet geschikt om hen voor hem in te nemen, te meer nog omdat hij zijne protesten vergezeld deed gaan van uitdrukkingen, die eerder in de //Halles" dan in dat wetgevend lichaam pasten. Is de generaal eeu verstandig man, dan zal hetgeen toen gebeurde voor hem eene les zijn en zal hij zijn gedrag daarnaar rege len. In dit geval echter zal zijne teg woordigheid in de Kamer niet veel te be- teekenen hebben. Redenaarstalent bezit hij niet. De groote verwachtingen, die zijn aan hangers van hem koesterenkunnen zij dus nog wel gerust wat ter zijde stel len. Boulanger moge als specialiteit op militair gebied iets te beteekenen hebben, als zoodanig heeft men echter zijn hulp nog niet noodig. Velen die in hem den Bonaparte der nieuwere tijden zien, zullen dus deerlijk bedrogen uitkomen. Daarvoor zijn andere capaciteiten noodig dan die waarover de ex-generaal beschikt en bovendien zijn de staatkundige verhoudingen geheel anders dan vroeger. Het zou dus niet te verwon deren zijn als de geheele boulangistische bewoging op den duur bleek een storm in een glas water te zijn. Te Marseille hebben fransche en italiaansche haven- en dokwerkers, ten ge tale van 500, een rekest tot de regeering gericht, waarin zij verzoeken, dat het werk aan de haven voortaan geen monopolie meer zij, maar ieder werkman zich (laar voor vrijelijk kan aanmelden. De uit Madagascar ontvangen bla den maken melding van de schitterende viering aldaar van het eeuwfeest der Eran- sche Revolutie. De Hova's hebben aldus blijk gegeven van hunne vriendschappelijke gevoelens jegens Frankrijk. Te Tamatave lag tijdens het feest een fransche kruiser voor anker, hetgeen de feestviering zeer opluisterde. Italië. De //Agence Havas" seint uit AtheneDragoumis heeft Vrijdag de nota van Crispi ontvangen aangaande Massowah. De //MeBsager d'Athènes" zegt dat deze nota is opgesteld in strijd met alle ge bruiken en overeenkomsten en dat zij boven dien berust op verkeerde gegevens van Ee d'Ostiani. Dragoumis heeft Zondag aau dezen een rectiflceerend schrijven verzon den waarin wordt gezegd dat de grieksche regeeriug de beslissing der groote mogend heden zal afwachten, voor zij eenig besluit neemt betreffende de capitulatiën. De grieksche pers is zeer verontwaardigd over de houding van Italië. Oostenrijk. Te Lemberg wordt be weerd, dat keizer Erans Jozef binnenkort te Praag als koning van Bohemen zal ge kroond worden. Rusland. De grootvorsten Sergius en Paul Alexandrowitsch zullen op 22 Sept. a. s. naar Syrië en Palestina op reis gaan. Op de heenreis zullen zij te Constantinopel vertoeven en door den sul tan worden ontvangen. Naar men beweert, is de grootvorst Sergius met eene gewichtige politieke zen ding belast. Japan. De regeering heeft 250 mil- lioen in vijf jaarlijksche termijnen be schikbaar gesteld voor den aankoop van 15 pantserschepen en 30 torpedobooten. Zuid-Afrika. Door boden, uit Ce- zabush te Pietermaritzburg aangekomen, wordt gemeld, dat de Usutu's naar hunne kraals terugkeeren en zich aan de over heid onderwerpen. De stemming in Zoe- loeland is over het geheel veel kalmer. Men gelooft, dat Dinizoeloe en Undi- buko zich in Zwasieland bevinden. Noord-Amerika. (V. S Naar alle daaromtrent uit Amerika komende be richten te oordeelen, kan de totstandko ming van het Nicaraguakauaal, tot verbin ding der beide oceanen, als een voldongen feit worden beschouwd. Volgens raming zullen de kosten niet meer bedragen dan 50,000,000 dollars. GEMENGD NIEUWS. Te Blankenberghe (Bel gië) waren vijf jongelieden met een roeibootje in zee gestoken, toen het plotseling omsloeg en allen in de golven verdwenen. Met veel moeite werden vier hunner gered, maar de vijfde, zekere Dutoit, zoon van een koopman in corsetten te Brussel, is verdron.'.en. Te Lurgan, in Ierland, is door de politie bij ongeluk een jong meisje gedood. Onlangs werd bericht van een londenschen gravenzoon, die zich als commissionair in effec ten had gevestigd. Than8 hoort men van een andereu gravenzoon (de erfgenaam van graaf Poulett), die te Londen het beroep van orgel draaier uitoefent. Hij speelt liefst in de aristocratische wijken en zorgt door een bord, waarop zijn afkomst met groote letters is vermeld, dat men daaromtrent niet in het onze kere verkeert. De moeder van dezen pairszoon was een stuurmansdoch ter; na haar dood hertrouwde graaf Poulett met een danseres. Te Jacksonville kwamen tot 18 dezer in het geheel twee-en dertig gevallen van gele koorts voor; vier personen bezweken aan de ziekte. De toestand wordt beter en de bevolking is kalmer. Te Leeds is een St. Be r nard-hond verkocht voor 1000 pd. st. De hond is 5 jaar oudtoen hij eenige weken oud was deed hij 30 pd., een paar maanden later 200 pd. zijn laatste meester had 800 pd. voor hem betaald. Thans wordt hij het eigendom van een Amerikaan. Te Prestown, in Louisia na, zijn twintig negers gedood in een gevecht met de inwoners, die hen uit de stad wilden verjagen wegens het teweegbrengen van wan ordelijkheden. In de gemeente Vanvres bij Parijs zijn eer. paar kinderen treurig omgekomen. Zij speelden samen in den kelder van een der huizen. Daarin bevond zich een put, die sedert lang niet gebruikt werd en daarom met planken was overdekt. Da tijd evenwel had die planken doen vermolmen en toen de kinderen er dartel overheen sprongen, bezweek het hout eu stort ten zij in de diepte. Toen men hen niet zag terugko men stelde men eeu onderzoek in en vond hen spoedig. Maar het was te laat, in weerwil van dadelijk aangewende hulp bliezen de arme kleinen na vijf minuten den laatsten adem uit. De fourage-magazijuen voor Oorlog en Marine te Toulon zijn binnen weinige uren door brand vernield. Ondanks de spoedig aange brachte hulp kon men slechts de belendende inrichtingen behouden. Een persoon is licht gekwetst. De schade is aanzienlijk. Te Parijs loopt het gerucht, dat de brand door Italianen aangesto ken zou zijn, welke de verwoesting der vestingwerken beoogden. Door de overheid wordt een on derzoek ingesteld. Een onnoozele herbergier te Parijs, die er warmpjes inzat, is gedu rende twee jaar bet s'achtoffer geweest van de schelmerijen van een zekere Bertha Bigot. In Juli 1886 kwam zij bij hem en vroeg hem of hij niet aan den hoer M. B., senator, twee duizend francs wilde leenen, waaraan deze dringend behoefte had. Om haar verzoek kracht bij te zetten toonde het meisje hem den brief, onderteekend door M. B. waarin deze zijn verzoek deed. Verrukt dat bij zulk een hooggeplaatst persoon van dienst kon zijn, maakte de herbergier volstrekt geen bezwaar, Bertha Bigot de 2000 francs tegen gewone kwi tantie te geven. Toen bet nu zoo gemak kelijk gegaan was, besloot de opliclitster de zaak voort te zetten en zoo zette zij den onnoozelen man in 2 jaar tijds meer dan 15000 francs af. Natuurlijk waren daarvoor telkens nieuwe brieven van den senator noodig. Allerlei beloften werden den herbergier daarin ge daan, o. n. dat hij als beloouing voor zijn diensien een fraai buitentje krijgen zou. Het mooiste was, dat Bertha Bigot hem eiken dag naar de markt liet gaan, om groenten, vruchten enz. voor den on- gelukkigen senator te koopen, welke zij dan verder bezorgde, zooals zij zeide. Toen bet slachtoffer eens den wensch uitsprak om dengenen die hij zoo mild onderhield eens te zien, toonde bet meisje hem het portret van een zanger, dat zij er in der haast voor had gekocht. Eindelijk echter begon den man dit on ophoudelijk geldstorten te vervelen en toen bij eenmaal argwaan had opgevat werd dien gedurig versterkt, zoodat bij zich eindelijk naar den commissaris van politie begaf. Thans zit de sluwe opliehtster veilig achter slot, een plaats waar niet veel op te lichten valt. Uit Charleroi komt detijding van een spoorwegongeluk, dat betrekke lijk nog goed is afgeloopen. De expres- trein van Parijs naar Keulen kwam bij eeu kruispunt in aanraking met een perso nentrein van den Grand Central tusschen de stations Couillet en Chatelineau. Ge lukkig werd alleen de eerste wagen van zwaren eikenboom, met het touw onder de schouders en zijn voeten aan een lageren tak vastgemaakt. Daar de hoogste tak evenwel meer naar voren uitstak dan de andere, bevond zijn lichaam zich in een alleronaange naamste kromming. Snijd mij los asjeblieft, zeide hij toen hij Penn in het oog kreeg. Wel, hoe komt gij hier? Zij hebben mij afgeranseld en toen hier opgehangen Afgeranseldwaarom vroeg Penn, vlug de tou wen doorsnijdende. Ziet gij, zeide Pepperill, toen hij door Penn was losgemaakt en behoedzaam op den grond gelegd, den vorigen nacht vonden zij Combs' joegen, Peter, zonder een pas en zij honden hem aan een boom en sloegen hem half dood! De «jongen» Peter was een neger van meer dan vijftig jaar oud, het eigendom van genoemden Combs. Wel, ziet gij, ik vond hem en nam hem mee naar mijn huis. Toen wiesch ik zijn rug en legde er katoen op en liet hem des nachts in mijn bed slapen en toen het morgen •was, gaf ik hem een goed ontbijt en een hartsterking en bracht hem toen naar zijn meester en praatte met dezen, om te zorgen dat hij niet weer een pak slaag kreeg, en juist daarom hebben Silas Ropes en zijne bende mij zoo mis handeld En bij de herinnering daaraan schreide de zwakke man als een kind. Er was evenwel iets dat hij Penn niet zeiie, n.l. dat hij rqeds langen tijd in het geheim jenever verkocht aan de negers en dat Ropes hem herhaaldelijk daarvoor gewaar schuwd had. Penn wist dat niet en zag in Pepperill niets dan de helper van een mishandelden, gewonden slaaf. Het is een ellendige maatschappij waarin zulke dingen mogelijk zijn I riep hij verontwaardigd uit. Ellendig is het, snikte Pepperill. - De brave Samaritaan zelf zou hier gevaar loopen, zeide Penn. Ik weet niet wien gij bedoelt, zeide Daniel, wiens bijbelkennis niet zeer groot was, maar ik wou wel eens weten of hij zijn oogen droog kon houden als hij zoo be handeld werd Penn bracht den man naar zijn woning en onderweg zeide hij in zijne verontwaardiging vele dingen tegen de slavernij en de slavenhouders, niet denkende dat dit alles tegen hem zou worden aangevoerd Dit was toch werkelijk het geval. Toen het bekend was dat Penn Pepperill geholpen had, bracht Silas den laatste een tweede bezoek en wist hem door bedreigingen ter eene en beloften ter andere zijde, te ontlokken wat Penn gedaan en gezegd had. Nu Daniel, zeide Ropes beschermend, ik zal u zeggen wat gij te doen hebt. Gij voegt u bij ons en toont u een man die kracht van geest bezit, en helpt ons dien abolitionist te straffen voor zijn inmenging in onze zaken. Silas, zeide Dan, wat meen je daarmee? Moet ik hem lastig vallen? Precies. Ik wil gebraden worden als ik dat doe,zeide Pepperill. Dan zult gij zelf voor zonsondergang een flinke af straffing hebben, hernam Ropes koelbloedig, en dat zal de laatste ook niet wezen! Deze bedreiging had het gewenschte gevolg en Dan was dus dien avond daar, hoewel tegen zijn zin, als een van Penn's vervolgers. Het was nog niet genoeg, dat hij zijn «geest» had getoond door het bed van zijn slachtoffer uit diens kosthuis te halen, terwijl hij aan de hospita, de eerbiedwaardige mrs. Sprowl, vertelde, dat Silas had gezegd, dat hij er haar kostganger, die voor de afschaffing der slavernij was, mee moest be lasten. Hij moest nog meer geest toonen, door teer te brengen. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2