NIEU WS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 25 Augustus 1888. No. 1578. ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEJKÏTTSPRIJS'. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Bnreaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; Iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers C. FEKREBOOil en .1 B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère QL. BAVBE If Co., JOH. F. JONESSucr., parijt. 31bit Faubourg Montmartre. S T A S N Ifl D W S. Haarlem, 24 Augustus. Aan het gemeentebestuur is ver gunning gevraagd tot oprichting van eene kleerenwasscherij lo. door R. Hoogland in het per ceel aan den Schoterweg no. 43 2o. door J. Scholten in het per ceel aan de Amsterdamsche Vaart no. 38. Het examen ter verkrijging van de akte voor hoofdonderwijzer, den 22en en 23en dezer te Amsterdam gehouden, is met gunstig gevolg afgelegd door den heer C. van Overeen?, alhier. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagilad: 1 loopknecht, 1 kamerbehanger en zadelmaker. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. De vrouw van een schipper, lig gende met zijn vaartuig in de Ring vaart der Haarlemmermeer bij de Nieuwe Meer, is van de loopplank gevallen. Weinige oogenblikken daarna werd zij opgehaald, maar de pogingen, om de levensgeesten we der op te wekken, mochten helaas niet baten. Ill IV N E N L A N I). BI ij kens nadere berich- ten, Donderdag ontvangen, is de toestand van Z. M. den Koning aanmerkelijk beter en behandelde Z. M. dien dag weder regeerings- zaken. 'sKonings lijfarts, dr. Vinkhuij- zen, Woensdag op het Luo geko men, is Donderdag weder van daar vertrokken. (A7. II. C.) De Goeverneur-Gene- raal van Nederl.- Indië, de beer mr. C. Pijnacker Hordijk, vertrekt morgenochtend met den trein van 8.46 uur per Holl. Spoorweg naar Marseille, om zich met zijn gezin en gevolg naar Indië in te schepen. Nieuwe briefkaarten? Door de postadministratie zijn de met October in te voeren nieuwe briefkaarten met den naam p o s t- b 1 a d gedoopt. Dezer dagen zal de inge- nieur de heer H. W. E. Struve onderscheiden gemeenten in de pro vincie Overijsel bezoeken ten be hoeve van de nijverheidsstatistiek, tot welks samenstelling de regee ring heeft besloten naar aanleiding van eenige opmerkingen in 7 van het verslag der bekende commissie van enquête. Het onderzoek strekt zich uit tot die fabrieken of werkplaatsen, waar, in eene besloten ruimte, in den re gel meer dan tien personen werk zaam zijn en ook tot die inrichtin gen, waar een krachtwerktuig (stoom-, gas-, heete luchtmotor, ent.) wordt gebruikt en meer dan v ij f personen werkzaam zijn. De heer Struve zal zijn onder zoek aanvangen met de gemeente Steenwijk en vervolgens te Zwolle, Zwollerkerspel, Hasselt, Zwartsluis, Vollenhove, Blokzijl, Dalfsen, Ave- reest, Ommen en Zalk. De Maatschappijtotex- ploitatie van staatsspoorwegen heeft aan onderstaande personen eene gratificatie toegekendlo. De zadel makers J. Bruinier te Zutfen, en H. Witteveen, te Hengeloo, voor be toonde eerlijkheid bij het vinden van geldswaarden, gedurende de uit- oefenmg van hun dienst, respectie velijk op 28 Juli en 6 Augustus jl., door dit geld aan den stations chef te overhandigen, die zoodoende het aan den eigenaar kon terug geven 2o. den machinist H. Schol ten te Almeloo, omdat hij bij het vervoer van trein 264 op 8 Juli jl. nabij den overweg te Almeloo een jongen bespeurende die in het spoor stond, plotseling stopte en daardoor een onheil wist te voorkomen. De Maatschappij tot Ex ploitatie van Staats-spoorwegen heeft honderd gulden belooning uitgeloofd aan dengene, die genoegzame aan wijzing kan doen, welke leiden kan tot opsporing van den persoon, die 22 Juli, tusschen Arnhem en Velp, nabij den overweg van wachtpost I-a, een uit de sloot langs den spoorweg gehaalden eikeboom, en de van een bruggetje afgebroken loopplanken op de rails heeft neer gelegd, waardoor een ernstig onge luk had kunnen ontstaan. De 13dejaarlijksche al- gemeene vergadering der Vereen! ging voor Lijkverbranding zal op 22 Sept. a. s. te Schiedam gehou den worden. Onder de punten van beschrijving komt voor een voorstel van Leiden om buitengewone leden aan te ne men tegen 25 cents. 't Blijkt dat het ledental in het afgeloopen jaar weder iets is ge klommen. 't Bedraagt thans 685, tegen 662 in 't vorige jaar. Onder de thans hier te lande vertoevende Amerikanen be vindt zich ook de heer Van Heusen, die te Breda een algemeen geacht naamgenoot bezit. Toen laatstgenoemde zijn naam in de courant las, herinnerde hij zich, dat volgens traditie een fami lielid in de zevende eeuw naar Ame rika zou vertrokken zijn. Hij besloot daarom met genoemden Amerikaan in correspondentie te treden, waarop alras eene uitnoodiging volgde om ter kennismaking even naar Am sterdam over te komen. Hij werd daar in de vorige week door den 60-jarigen heer v. H. en diens 20-jarigen zoon met de meeste hartelijkheid ontvangen, terwijl men hem zelfs aanbood, de reis naar Amerika mede te maken. Dit werd echter door den Bre- daënaar beleefdelijk afgewezen. Hij moest evenwel zijn portret achter laten, en men beloofde hem, bij terugkomst in Amerika al de por tretten de familieleden te zullen toe zenden. Volgens verzekering zou men de trekken der familie v. H. bij den ouden Amerikaan hebben terugge vonden. NB. C.) Donderdag ochtend met den trein van 11.42 uit het Noor den kwamen te Arnhem vier leden van «the Holland Society» uit New- York aan. Zij werden aan het sta tion ontvangen door eenige leden van het bestuur der «Vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer», waarbij zich nog een paar stadgenooten hadden aan gesloten. Per rijtuig begaf men zich naar het «Hotel Bellevue», waar den hee- ren een lunch werd aangeboden. Het gezelschap bestond uit den Rev. Howard Suydam, twee heeren Voorhees!] en den'jheer Frenk Hos- brouck. "|gjpg?» Met het oog op den korten tijd van hun verblijf alhier kon het pro gramma niet uitgebreid zijn. Wij vernamen, dat het in de bedoeling der gastheeren lag, om, na een kott bezoek aan het terras der Buiten- eocieteit, zich om halftwee te ver eenigen ten huize van den heer P. de Vries Sr. (Weststraat), die het gezelschap daartoe had uitgenoo- g'gd. Daarna wordt een rijtoer door de stad gemaakt, een bezoek gebracht aan de Alva-zaal van de heeren Gebr. Hesselink Co. en aan het ko loniaal militair invalidenhuis «Bron beek», waarna de tocht werd voort gezet naar het kasteel Rozendaal. Om 6 werd den amerikaanschen gasten een diner in het «Hotel de Zon» aangeboden. (Artih. Cl.) Twee heeren wandelden te zamen door Amsterdam met hooge kachelpijp op en bijbehoo- rende spulletjes aan. Eensklaps be gint het te druppelen en daarna te regenen. Scheeve gezichten van de heeren en de wederzijdsche vraag, hoe aan een regenscherm te komen. Wacht, zegt de een, ik weet er wel raad op. Fluks naar Kras geloopen, zich aan een tafeltje gezet en het een of ander besteld. Eensklaps klinkt met eene geweldige stem «Jan!» «Asjeblieft menheer», ant woordt de gedienstige geest. Ik ben hier voor een paar dagen geweest, misschien herinner je je dat wel. Best mogelijk, menheer en heb toen bij vergissing mijne paraplu hier lateu staan. «Kan wel, men heer» zegt Jan, «er staan hier wel 100 vergeten paraplu's, dus u moet maar eens even kijken». De vergeet achtige menheer blikt met groote oogen over de inderdaad groote ver zameling vergeten vrienden "an een regenachtigen dag. Eindelijk heeft hij een mooi regenscherm ontdekt en wijst dit dadelijk als zijne be zitting aan. Na een fooitje aan Jan verlaten de beide helden met een triomfeerend lachje de inrichting, tegen den regen beschut door een scherm, hetwelk, wij behoeven het biina niet te zeggen, nog nimmer te voren door hen aanschouwd of opgestoken is. Zwijndrecht bezit een kind van 6 jaren, dat niet minder dan 54 kilo weegt. En dan schaffen ze de kermis af! Waar moet men in de toekomst met der gelijke natuurwonderen blijven? (Tijd.) D o n d e r d a g n a m i d d a g is te Arnhem een proefrit gehouden methet stoomrijtuig «Novioinagum», vervaardigd door den heer P. van Rijn, te Nijmegen. Loopende met eene drukking van 7 atmosfeeren, legde het rijtuig on geveer 250 meter per minuut af, gedreven door eene dubbele stoom machine. Het rijtuig draait, gestuurd door een stuurrad, als bij een gewoon voertuig, gemakkelijk op zijne as, en verbruikt 190 liter water en een half mud cokes per rit van 3 uren. De landbouwer D. te Et- ten heelt een pereboom, die sinds jaren geene vruchten meer droeg. Een vriend ried hem een paar jaren geleden aan, onder in den stam ver roeste spijkers te slaan de boom zou het volgende jaar bloeien en vruchten geven. Als men gevaar loopt iets te verliezeD, waarop men prijs stelt, wendt men graag alle middelen aan, die ons het behoud beloven, D. sloeg daarom eene par tij spijkers, van de hoedanigheid bovengenoemd, in den stam, en zie, o wonder, het volgende jaar lever de zijn boom duizenden vruchten op en ook dit jaar buigen de tak ken weer door, van den zwaren last peren. (IV. Bred. Ct.) In den linkerzijmuur v a n h e t gebouw, staande op de nieuwe stroomsluis te Lemmer, is, naar de „Leeuw. Ct." meldt, ter herinnering aan het aanleggen van de nieuwe havenwerken, een uiterst nette ge denksteen geplaatst, te Parijs van zooge naamde geëmailleerde lava vervaardigd, waarop het navolgend opschrift geplaatst is: De sluis (al. de stroomsluis) is gebouwd in het jaar 1887, tegelijk met het maken van een zeewering om de Lemmer, van een nieuwe buitenhaven, het bouwen van een verbindingskanaal met brug tusschen den Rijn en de binnenhaven. r,Deze werken zijn tot stand gekomen door samenwerking van den Staat der Ne derlanden, de provincie Friesland, de wa terschappen „de Zeven Grietenijen en Stad Sloten" en „de Lemsterslnis", zoomede van de gemeente Lemsterland." De wapens en het opschrift zijn niet in den steen gebeiteld, maar op bizondere wijze FSStriLLHTO KT. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 6) Ille HOOFDSTUK. DE GEHEIME KELUEE. Hij daalde de trap af, terwijl hij de deur achter zich sloot. Carl, die aan den schoolmeester dacht, die nog steeds in de handen van die schavuiten was, voelde zijn hart van angst kloppen, bij elk oogenblik dat verliep. Jim liet hem niet lang wachten. Hierheen Carl, als gij iemand van het goede soort noodig hebt, sprak de neger, terwijl hij op de trap stond. Carl was nu te midden der duisternis en Jim nam zijn hand om hem te leiden. Zij traden een kelder binnen, die opgevuld was met vaten en kisten; een brandende lamp verspreidde een flauw licht, maar er was geen sterveling te zien, totdat eensklaps eene donkere gestalte van tusschen de vaten oprees, zoodat Carl van schrik terugdeinsde. Wat is er, Carl? O mr. Stackridge, zijt gij het?zeide Carl, toen de gestalte door het matte licht beschenen werd, bleek, vuil en met grove kleederen bedekt. De schoo.meester.... dat is het ongeluk I eu hij ver telde haastig wat hij gezien had. Wilde die dwaas het pistool niet nemen! mompelde de landbouwer. Ik zal zien, wat ik voor hem kan doen. Hij greep den jongen bij den kraag, en zeide met onder drukte maar hoogst ernstige stem: Zweer, dat je nooit een woord zult spreken over hetgeen ik je zal laten zien. Ik zweer het, zeide Carl. Kom dan. Stackridge greep hem bij de hand vast, en trok hem met zich mee. Het was st'kdonker en Carl moest bukken om zijn hoofd niet te stooten. Toen zij het einde bereikt had den, kon hij het geluid van stemmen onderscheiden; een daarvan klonk boven de anderen uit en gaf het wachtwoord. Orde wapenen! De landbouwer schopte tegen een vat, dat opzij rolde en den toegang verleende tot een kelder, onder een oud ma gazijn, dat insgelijks een deel van Jim's bezitting uitmaakte. De tweede kamer was grooter en beter verlicht dan de eerste en zag er zonderling uit door de massa's spinragen, die van de donkere zoldering neerhingen. Het lamplicht bescheen geweerloopen en op de vochtige en vermolmde muren zag men reusachtige schaduwen van menschen. Sommigen wa ren in gesprek, anderen oefenden zich in den wapenhandel. Vrienden 1 zeide Stackridge met een stem die oogen- blikkelijke oplettendheid eischte, zoodat er zich een breede kring om hem en Carl vormde, het is zooals ik gezegd heb, Ropes en zijne makkers lynchen Hapgood! Het is zijn eigen schuld, zeide een stroeve som bere man, dezelfde die de anderen had gedrild in den wa penhandel; hij had zich meer in acht moeten nemen. - De jonge Hapgood is zeer fatsoenlijk, zeide een ander, dien Carl kende een landbouwer Withers ge naamd, en ik houd van hem. Ik geloof dat hij het goed bedoelt, maar hij is niet een van de onzen. Ik heb mij in hem vergiet, zeide een derde. Hij ging altijd zijn eigen gang en hield zich zoo stil over onze instellingen, dat ik nooit vermoedde, dat hij tegen de sla vernij was, totdat ik er hem eens over sprak, zich met ons te vereenigen. Hij denkt dat wij allen ongelijk hebben, zeide een ijverig voorstander der slavernij Deslow genaamd. Hij zegt dat de slavernij de oorzaak van den oorlog is, en dat het dwaas is,om de Unie tegelijk met deslavernij te wenschen. Want dit soort menschen, ofschoon trouw aan het bestuur en zeer tegen de afscheidingwaren bijna allen slavenhouders of voorstanders van de slavernij. Daarin kan die man nog niet zoozeer ongelijk hebben, zeide degene, die zijne makkers had gedrild. Ik, voor mijzelf denk dat de slavernij wel de oorzaak is van den oorlog, en dat maakt het ons zoo moeilijk. Er zal een tijd komen dat wij een verschillend standpunt in zullen nemen, wat betreft de toestand met het vrije Noorden, of met de katoenstaten, maar die tijd is nog niet gekomen. Maar de tijd is gekomen, zeide Stackridge onge duldig, om iets voor Hapgood te doen, als wij hem willen helpen. Terwijl wij hier praten, is hij misschien reeds opgehangen.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1