NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 27 Augustus 1888. No. 1579. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer Maat uit twee Dlaflen. STADSNIEUWS. Dl N N E N L N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1X2. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. llrectcuren-UISgcTcrs J C. PEEREBOOM en J B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère O. L. BA VBE f Co., JOH. T. JONES, Suer., Parije, 31b:! Pautourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 25 Augustus. Bij koninklijk besluit is ingesteld eene staatscommissie, aan welke is opgedragen, zoowel uit een genees kundig als uit een militair oogpunt te onderzoeken, welke nieuwe mid delen kunnen worden te baat geno men, om de berri-berri-ziekte te be strijden en om hare nadeelige ge volgen voor het indische leger zoo veel mogelijk op te heffen of al thans te lenigen. Tot lid van deze commissie is be noemd o. a. de heer J. A. Lode- wijks, oud-officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger in Ne- derlandfch-Indié, thanspractiseerend arts alhier. Zondag, 26 dezer, zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier, de platen, betrekking hebbende op de gebouwen der duitsche rena's- sance nog tentoongesteld zijn. Toe gang vrij. Voor het examen ter verkrijging van de akte fransch (1. o.), 24 Aug. te Utrecht gehouden, is geslaagd o. a. mej. W. Kuipers, alhier. Door den heer Joh. C. Zimmer man, die onlangs om gezondheids redenen ontslag nam als lid van Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land, is aan dat college een prach tig aandenken geschonken, bestaan de in fraai gebeeldhouwde eiken houten fauteuils en andere stoelen, ten gebruike in de vergaderzaal. Met erkentelijkheid is dit geschenk door Gedeputeerde Staten aanvaard. De plaats hunner bijeenkomsten is er niet weinig door opgeluisterd en hun verblijf aldaar er zeer door veraangenaamd. Ten einde aan den heer J. P. Huchshorn, die gedurende een zeven tal jaren de betrekking had bekleed van kastelein van de sociëteit «de Kroon» doch nu eervol was ont slagen, een blijk van achting en vriendschap aan te bieden, hadden een viertal leden dier sociëteit, daar toe het intiatief genomen. Vrijdag avond jl. verzamelden zich onge veer honderd leden dier sociëteit in een der societeitslokalen en boden den heer Huekshorn een prachtig geschenk aan, vergezeld van een album, bevattende de fraai gecalli- grafeerde namen der gevers. Door wijlen mej. G. Bleeker, wed. P. van den Bosch, alhier overleden, zijn aan de parochiekerk van den H. Dominicus besproken 3 legaten groot f5000, f500 en f2000 en aan het r. k. Weeshuis, een legaat groot f 500door wijlen mej. E. van Rijzen is besproken aan het r. k. parochiaal armbestuur een legaat groot f 200 en aan de vereeniging van den H. Vincentius van Paulo een legaat groot f100; en door wij len mejuffrouw A. van Wilderen mede alhier overleden, is een legaat groot f 200 vermaakt aan de r. k. pa rochiekerk van O. L. Vrouwe en van den H. Dominicus te dezer stede. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Met ijzeren volharding gaat de heer Sanders voort om zijn goed recht ten aanzien van zijn tramplan nen voor de buitengemeenten, voor namelijk Haarlemmermeer, te ver dedigen. Zeer juist is zijne opmerking, dat eene gemeente als Haarlemmermeer, met eene bevolking van 15000 zie len, reedB te lang is verstoken ge weest van communicatiemiddelen en dat het meer dan tijd wordt, dat het tramnet tot stand komt. Als een bewijs dat de bedelaars, die in Haarlemmermeer rondzwer ven, gevaarlijk kunnen worden, diene het volgende: Zekere C. v. d. R., tot genoemd gild behoorende, bedreigde elk die weigerde hem iets te geven, met brandstichting. Daar de man in staat van dronkenschap verkeerde, achtte men het geraden hem onder politietoezicht te plaatsen. Terstond werd gezorgd, dat hij zijn voornemens niet ten uitvoer kon brengen. De rekening der gemeente Aals meer over 1887 sluit met een batig saldo van f 4525.207a. De begrooting van Aalsmeer over het jaar 1889 wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 85386.81. LETTEREN EN KUNST. Inhoud «Sempervirenano. 84: De Cactus-groep. Een populair-botanische schets, met afbeeldingen. Sparaxis tricolor, met een afbeelding. Kweekwyee der groot- bloemige Cyclamen. Uitstekende knol-Begonia's en Gloxinia's. Meconopsis Wallichi, Hook. Een blauwe Papaver. De invloed van de maan op het vellen der boomen. Verschil!, mededeelingen. Tuinbouw-Tentoonstellingen in 1888. Ont vangen Prijscouranten. Antwoord op het Vraagbord. Advertentiën. LEGER EN VLOOT. Maandag en Dinsdag a. s. zal weder gemanoeu vreerd worden door het 7de regiment infanterie in den omtrek van Naarden. Daarbij zullen op treden het 4de bataljon, dat Vrijdag in het kamp is aangekomen, onder commando van den majoor Verspijck; het 5dc bataljon nit Naarden onder commando van den kapitein C. Herber, en het 3de bataljon onder bevel van den luitenant-ko lonel J. W. L. Kamps. Laatstgenoemd onderdeel is Vrijdag uit de legerplaats vertrokken en naar het garnizoen Amsterdam teruggekeerd. De toestand van Z. M. den Koning is langzaam vooruitgaande. Intusschen wordt 's Konings lijfarts morgen nog eens op het Loo ver wacht. Bij kon. besluit i«, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. B. J. Ferf, als heemraad van den polder Westzaan, prov. Noordhol- land, en zijn benoemd tot heemraad van den polder Oostzaan, prov. Noordholland, G. de Ruidder jr. en tot heemraad van den polder de Schermeer, prov. Noordholland, J. Blom Ji. Prins Alexander van Battenberg heeft een paar dagen te Domburg vertoefd. Hij logeerde in het «Bad-HOtel» onder den naam van Von Hartenau en is Donderdag weder vertrokken. Door dengoever n.-g e n e- neraal Van Rees is ingetrokken bet besluit van 21 Augustus 1886, waarbij aan de beeren Sol en De Sturler Jr. het verblijf in de afdee- ling Buitenzorg werd ontzegd. Na bekendmaking hiervan is de heer Sol bij kon. besluit van 23 Aug. benoemd tot lid der Alge- meene Rekenkamer in Nederlandsch- Indië. De m i ni s t er v an O o r 1 o g en van Marine hebben vergunning gegeven, dat een paar honderd man schappen te paard in oud-histori sche wapenrusting (uit de dagen der Nassau's) aan den optocht ter ge legenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina, te Amsterdam te houden, deelnemen. De zorg voor kleederdracht en harnachement is door de commissie voor den optocht opgedragen aan den heer Mulder, firma Kreukniet, te Amsterdam. T e 's-H age is een j a - pansch gezantschap aangekomen met het doel de maritieme inrich tingen in ons land te bezoeken. Daartoe vertrokken de Japanners Vrijdag naar Nieuwediep en zullen zij daarna Amsterdam bezoeken. Het gezelschap bestaat uit de hh. de vice-admiraal vicomte Kabaija- ma, vice minister der japansche marine, H. Schimamura, chargé d'affaires, K. Jendo, kapt, ter zee, en A. J. Bauduin, secretaris der ja pansche legatie. Wij vernemen, dat voor de betrekking van Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, in plaats van den heer 's Jacob, in aanmerking komen de administra teur van het kroondomein A. baron Schimmelpenninck van derOyevan Nijenbeek en de oud-minister van Justitie mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave. De eerste is tevens lid van de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem. Wegens het overlijden van den heer O. T. Bosgra is de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Ber- gum, bepaald op Dinsdag 18 Sep tember, zullende de herstemming, als die noodig is, geschieden op Dins dag 2 October. Donderdag werden van- vege het engelscbe gouvernement met eene groote gouden medaille vereerd de gezagvoerder van den belgischen loods6choener no. 7, H. de Moor, benevens de zeeloods A. Ghijs, terwijl de adsistent-loods P. Aspeslach en de loodsleerling N. Neut de zilveren medaille met een geldelijke belooning ontvingen, we gens het met levensgevaar redden van een deel der bemanning van het engelsche stoomschip Albert, van Huil, op 19 Maart jl. Daarenboven ontving de heer H. de Moor nog van den gezagvoer der en de bemanning van de Albert een in eene fraaie lijst omvat schrij ven, waarin deze hem hunne dank baarheid betuigen voor de door hem bewezen diensten bij bet redden van den stuurman en vier man der equipage van den voornoemden bo dem, welke zich hadden begeven aan boord van de noorsche brik Ruth, die verlaten en in een gevaarlijken toestand in de Noordzee op 19 Maart, jl. ronddreef, en welke zij behou den trachtten binnen te brengen. De Maatschappij van Land- en Tuinbouw, afdeeling Gooi land, heeft Vrijdag, in vereeniging met «Floralia» haar jaarlijksche tentoonstelling geopend. De zalen en tuinen van het hotel «DiePorte van Cleve» te Hilversum prijken met een zeer fraaie collectie bloe men en gewassen. Meer dan duizend kinderen werden Vrijdagmiddag op kosten van «Floralia» onthaald en vieren een opgewekt feest, dat te vens dient tot viering van de a. s. verjaring van prinses Wilhelmina. Fraaie prijzen werden uitgereikt aan hen, die de hun in het voor jaar toevertrouwde plantjes, met zorg hadden opgekweekt. Zaterdag en Zondag voortzetting der tentoonstelling, waaraan voor de verschillende categorién medail les en diploma's beschikbaar zijn Bij de in deze week ge- houden manoeuvres in het Gooi, is een soldaat van het 7e regiment infanterie met een bajonet in een der oogen gestoken, terwijl bij een eorvée een soldaat van hetzelfde korps een zwaren paal op het hoofd kreeg en ernstig verwond is. Beide militairen zijn in het hospitaal te Naarden opgenomen. Vr ij dagavond werd te Wormerveer eene vergadering ge houden, waarin het reglement werd goedgekeurd en een bestuur geko zen van de nieuw opgericht* ver eeniging, „Volksgezondheid." De vereeniging stelt zich ten doei, be smettelijke ziekten te voorkomen en te bestrijden en ook in gewone ziektegevallen, met het aan te schaffen verplegingsmateriaal hulp te verleenen. Reeds waren 49 leden toegetreden. Door de politie te A a r- landerveen is proces-verbaal opge maakt tegen drie personen, werk- PEUILLHTO JNT. Een verhaal uit den amcrikaanschen burgeroorlog. 7) IVe HOOFDSTUK. REN ONDERZOEK NAAR DEN VEBMISTE. Dat gaat mij niet aan! zeide Stackridge. Waar is Hapgood? dat wensch ik te weten. Ja, ziet u, zei Dan, Ropes stuurde mij uit, om den ketel naar huis te brengen, en toen ik hier terug kwam, waren zij allen wegik mag sterven als het niet waar is. Maar wat hebben zij met hem gedaan? Dat weet ik waarachtig niet! Ik heb niets gezien, toen ik terug kwam. De schoolmeester heeft mij bevrijd toen ik aan den balk hing, en heeft mij naar huis gebracht, en nu zei ik zoo bij mijzelf: waarom zou ik niet evenveel voor hem doen? dus kwam ik terug, en vond hem niet meer. Wat was er in den ketel? Stackridge greep hem bij de keel. O doe dat niet en ik zal u alles vertellen I Er is teer in den ketel geweeat. Het is gebruikt om er hem een kleed mee te geven. Dat is eerlijk waar, ik mag sterven als het niet zoo is. Zij deden dit met den bezem.... mijn bezemzij lieten mij mijn eigen bezem halen bet is de zuivere waar heid, en op den koop toe bedierven zij den besten bezem van mijne vrouw I En Pepperill snikte. En jij hebt de teer er opgesmeerd Vermoord mij niet en ik zal alles bekennenIk heb er ook wat opgesmeerd, dat is waar. Ropes zou mij ver moord hebben, als ik het niet had gedaan, en nu zult gij mij vermoorden, omdat ik het wel gedaan heb. Hij sloeg mij, omdat ik het niet hard genoeg deed, naar hij zeide, en toen deed hij het zelf. En wat toeD, schurk Toen rolden zij hem in de veeren, en stuurden mij weg, zooals ik u vertelde, om den ketel naar huis te bren gen. Hang mij nu niet op, mr Stackridge. Helpt, helpt manneD, Withers, Devitthij wil mij dooden Inderdaad, Stackridge was vreeselijk woedend, en zou den ongelukkige ongetwijfeld vermoord hebben zonder de tusschenkomst van Carl. O, je bent een goede jongen Carlriep Dan in overmaat van schrik en dankbaarheid. Je weet dat zij er mij toe dwongen, is het niet waar En wat het besme ren met de teer betreft, ik weet dat zij nog veel harder zouden hebben gedaan en daarom deed ik het maar heel zacht. Carl bekrachtigde Dan's schijnbare tegenzin om aan de gewelddadigheden deel te nemen, en toen Stackridge vond, dat er niets meer uit hem te halen was, slingerde hij hem met woede en afgrijzen van zich af. Wij moeten onderzoeken, wat zij met Hapgood ge daan hebben, zeide hij. Wij hebben hier onzen tijd verloren. Wij zullen eerst naar zijn kosthuis gaan. Daar Pepperill achterover op eenige steenen viel, en daar hulpeloos bleef liggen, schoot Carl toe, om te zien of hij zich bezeerd had. Ik heb veel pijn, mompelde Dan, zeer veel pijn in mijn rug en het is alsof ik de folteringen van den dood reeds voel, en dan nog die gedachte aan den meester; wat heb ik hem niet een leed berokkend, en hij was al tijd zoo vriendelijk tegen mij, en nu moet hij mij wel voor den ondankbaarste houden van dit ellendige dorp en dan wijten mij Stackridge en de overigen dit alles; dit doet mij het meeste pijn. Carl dacht, dat als dat alles was, hij hem dan niet meer kon helpen, en liep dus de mannen achterna, terwijl hij Pepperill op de steenen achterliet, die schreide als een school knaap, die geslagen wordt. De hospita van Penn, de eerbiedwaardige Mrs. Sprowl, leefde in een afgezonderd huis, dat ver weg in het veld stond, eenige mijlen van den weg af. Zij was weduwe; hare dochters waren óf getrouwd, óf dood en haar eenige zoon was een zwerver, daar hij een misdaad had gepleegd, zoodat hij zijne veriaten moeder niet veilig kon bezoeken. Penn had haar huis voor het zijne gekozeD, ten deele omdat zij er iets bij moest verdienen, om te kunnen le ven, maar hoofdzakelijk, denk ik, omdat zij geen slaven hield. De andere huisgenooten in haar eenzaam verblijf wa ren twee groote, woeste honden, die zij voor gezelschap en voor haar veiligheid hield. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1