NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. fie Jaargang. Donderdag 30 Augustus 1888; No. 1582. ABONNEMENTSPRIJS: ADV ERTENTIEN: STADSNIEU U S. U 1 X A E N L A X l>. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers «I. C- PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Pariji, 31btt Faubourg Montmartre. Haarlem, 29 Augustus. Den avond van den verjaardag der Prinses zal de fontein in den Hout ook nog worden geïllumineerd. Krachtens de wet van 22 April 1855 (Staatsll. no. 32) is erkend o.a. de gymnastiekvereniging «Hollan- dia» alhier. Heden heeft de generaal-majoor A. Baud, uit Amsterdam, vergezeld van zijn adjudant, de beide kazernen en het militair hospitaal alhier ge ïnspecteerd. Des namiddags keerden beiden weder terug. Naar wij vernemen belooft het concours, a. s. Zondag in d± duinen onder Overveen te geven door de Bchietclub «Willem III» alhier, wel te zullen slagen. Reeds zijn eenige fraaie geschenken van verschillende zijden ingekomen om alB prijzen te dienen. De duinen bij de schietba nen zullen Zondag een feestelijk aan zien hebben. Er worden teuten op geslagen om de schutters en het belangstellende publiek te kunnen ontvangen. Inzonderheid maken wij opmerk zaam op het welvoorzien buffet, dat ter plaatse gehouden zal worden door den heer Huysmans, alwaar men zich tegen civielen prijs uit stekende consumptie zal kunnen ver schaffen. Werkt ook het weder mede, dan staat den deelnemers aan den wedstrijd een aangename dag te wachten. Door wijlen mejuffr. Maria Doden huis,wed. Lambertus Gilles, gewoond hebbende en overleden alhier, is ten behoeve van het Luth. wees- en armenhuis alhier, gelegateerd eene som van f100, vrij van rechten en kosten. Bij onderzoek is gebleken dat de persoon, die zich door oplichterij van 3 kistjes sigaren ten nadeele van een winkelier in de Barrevoetesteeg wist meester te maken, dezelfde jongen is die aangehouden werd wegens diefstal van een geit, vermeld in het nummer van Dinsdag j.l. Dinsdagavond omstreeks 7 ure is door den agent van politie Moot en Jan van Nieuwenhuizen uit den HeerensiDgel gered het driejarig zoontje van den timmerman W. Ver meer, wonende Heerensingel, dat van de Schalkwijkerbrug te water was gevallen. Maandag j.l. werd vergeefs ge zocht naar het 6-jarig dochtertje van N. Goudriaan, woonachtig aan den Ringdijk te Haarlemmermeer. Het bleek na eenige uren van vruch teloos zoeken, dat de arme kleine verdronken wasdaar het kind vlak voor de woning uit de Ring vaart werd opgehaald. Dinsdagmorgen is te Heemstede, aan den Wagenweg, in het huis ge naamd «Van ouds het Posthuis», bewoond door den kastelein K. een geheel fantaisiepak ontvreemd. LETTEREN EN KUNST. De ontvangst der jury van den wedstryd voor harmonie- en fanfare-corpsen te Tilburg was zeer schoon, en uitstekend is geslaagd het concert der Nieuwe Koninklijke Harmonie. Dinsdagmorgen zyn de gezelschappen en depu taties ontvangen. In een luisterrijken stoet met garde d'honneur trok men naar het stadhuis alwaar de ontvangst plaats had door burgemeester en wethouders. De hartelijke woorden werden in de fransche taal beantwoord door ridder Oscar Schaetzen, volks vertegenwoordiger van Tongeren. Heel de stad was gevlagd. Het weder was gun stig. Tal van vreemdelingen bewogen zich in de straten. Inhoud van den «G-ids voor den On der w ij z e r« all. 9: C. F. van Duyl, De kei zerlijke waardigheid bij de Romeinen. II. van Strien, Dirck Volkertszoo n Coornhert. II. H. Bouman, De schrijf- leesleerwijze. Verschei denheden. Ingezonden vragen. No. 39-41. (Aardrijksk., Wiskunde, Letterkunde). Inhoud «H ollandache Lelie" No. 9: Aan H. K. H. de Prinses van Oranje op 31 Augustus 1888. Robert Burns en Highland- Mary. Eene kunstenares (met 2 platen). Letterk Sprokkelingen. Causerie uit Enge land. Kookschool.Recepten. Berichten. Roman. Correspondentie. Weekkalender LEGER EN VLOOT. Donderdag jl.den 23en dezer maand hadden, zooals reeds met een enkel woord gemeld is, op de heide nabij het station de Bilt wederom proeven plaats omtrent de vernieling van spoor wegbruggen, ter voortzetting van die, welke al daar het vorig jaar door het korps genietroepen waren genomen. Werden destijds de vernielingen bewerkstelligd door middel van dynamiet, het hier te lande aangenomen springmiddel, thans werd gebruik gemaakt voor eene der vernielde bruggen van wpoudre du bois", de springstof die hij het bel- gische leger is ingevoerd, en voor de andere van schietkatoen, dat in Duitaehland meer algemeen zijne toepassing vindt. De heide bruggen, in den loop van dit jaar door de spoorwegafdeeling van het korps genie troepen van Vonloo naar de Vunrsche heide overgebracht en aldaar opgesteld en ineen ge klonken, werden zoowel door het wpoudre de bois* als door het schietkatoen afdoende vernield, zoodat ook deze proeven, evenals die van het vorig jaar, volkomen geslaagd mogen heeten. Zijn wij wel ingelicht, dan blijft men echter bij liet korps genietroepen aan het dynamiet, vooral met het oog op het meerdere gemak by het aanbrengen van do springladingen, hoven de heide genoemde springmiddelen de voorkeur geven. Maandag begonnen in de groep Woudrichem, waartoe behooren de forten bij Giessen, aan den uppelschen dijk en aan de Bakkerskil, de oefe ningen in den vestingoorlog, onder leiding van den generaal-majoor Van der Beek, commandant der Nieuwe hollandsche waterlinie. Er wordt aan deelgenomen door 8 vesting- bataljons der infanterie, ééoe battery veld-artille- rie, 2 compagnieën vesting-artillerie, en door detachementen van het korps genietroepen, van het escadron ordonnansen, huzaren, trein- en hospitaal-soldaten. De staf bestaat uitden majoor van den gene raion staf Froger als chef van den staf, kapitein adjudant Ter Beek als adjudant van den leider, le luit. Van den Brandeler, van het 5de reg. inf., ah adjunct van den chei van don staf, luit-kol. Boonacker als chef der genie, off. van gezondheid le klasse Gieshers, majoor-intendant Hinriclu. De oefeningen hebben plaats tot 8 Septem ber a. s. De jongste berichtenvan Het Loo omtrent 's Konings gezond heidstoestand luiden, dat de beter schap blijft toenemen. Maandagavond zijnvan Utrecht naar het Loo overgebracht de kisten, bevattende de geschenken voor 't Prinsesje, bij gelegenheid van haren verjaardag. Die geschenken zijn van zilver, vervaardigdigd in de zilverfabriek te Utrecht, en be staan uit meubeltjes en verdere be- noodigdheden voor de keuken, die reeds vroeger voor 't Prinsesje in gereedheid is gebracht. De waarde dier voorwerpen ver tegenwoordigt eene aanzienlijke som. De voorwerpen zelve waren Maan dag tentoongesteld en trokken de belangstelling van zeer velen. De gewone audientievan den minister van Koloniën zal op Vrijdag 31 Augustus en die van den minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag 1 September niet plaats hebben. Uit Pretoria wordt bet volgende gemeld: De drukkerij van de heer J. F. Celliers is door aan koop overgegaan in banden van bet Transvaalscbe Goevernement en nu ingericht als staatsdrukkerij. Tot directeur is door dat goevernement benoemd de heer P. W. T. Bell, vroeger woonachtig te 's Hage, chef der firma J. F. Celliers. De beerj. L. Cluysenaer, directeur der Zuid Afrik. Spoorw.- maatschappij, zal in het laatst van September den terugtocht naar bet vaderland aanvaarden. De Am A. Ct. verneemt, dat de toestand van den dichter Hofdijk, die zich sedert 1 Mei te Arnhem gevestigd heeft, ten einde zijne laatste levensjaren iudeschoone geldersche natuur door te brengen, van dien aard is, dat eiken dag het ergste voor zijn leven is te verwach ten. In de laatste dagen is de zwak heid van zijn toestand aanmerkelijk toegenomen. Een van de vele landgenoo* ten, die in deze maand Brussel bezochten, zend aan //het Nieuws" een paar opmer kingen, waarbij hij de vergelijking met andere steden aan den lezer overlaat. z/Ik zag nergens in de geheele stad eenig vreemdeling, hoe kleurrijk en op zichtig ook gekleed, aangapen, uitlachen of naloopen door grooter of kleiner ge- beugelte. //Ik zag ruiters midden in de stad, zonder dat eenige straatjongen er aan dacht den ruiter met steeneu te gooien of het paard te doen schrikken. z/Ik zag ook nergons jongens honden plagen en merkte dan ook goen enkele vijandige beweging van die zijde. Misschien kwam ik in besloten tijd, waut ik miste ook geheel die lange hoe zal ik ze noe men die trains de plaisir, uit deze viervoeters bestaande. /,Op de trottoirs, ook waar men niet op de ruime boulevards is, loopt men ner gens gevaar door slagersknechts met groote manden tot wijken genoopt te worden. Over het algemeen is het groote vreem delingenverkeer niet zonder invloed ge bleken op de manieren van het volk. z/Ik zag geen schuttingen met oneerbare woorden beschreven, pas geschilderde hui zen bevlekt of andere straatschenderij ver richt. «Bij de dagelijksche muziekuitvoeringen in het Park zag ik het geheele gehoor rustig op zijne plaats en miste ik de joe lende schaar, die voor andereu het hooren onmogelijk maakt. alk zag misschien nog meer, maar dit is mogelijk reeds genoeg". Gedurende het jaar 1887 werd in Gelderland als vergunnings recht tot verkoop van sterken drank betaald f 104.261,62'in 1882 be droeg die som slechts f90.527,25 Het aantal verleende vergunningen bedroeg in 1887 3035, terwijl het maximum der volgens de wet ge oorloofde vergunningen 1794 be draagt. In het jaar 1889 zullen weder drie jongelieden, met gelde lijke bijdragen vanwege de Noord- Brabantsche Maatschappij van land bouw, aan de Kon. Militaire Aca demie te Breda opgeleid kunnen worden tot hoefsmeden. De n e d e r 1 a n d s c h e mail met berichten uit Batavia tot 27 Juli, wordt 30 dezer te Amsterdam verwacht. Een jonge dochter te A m- sterdam, die den huwbaren leeftijd had bereikt en de trots der familie was, kon zich niet schikken in de wenschendie moeder voor haar koesterde en volgde haar eigen hoofdje in de keus van een echt vriend, die naar het oordeel der moeder, beneden haar in stand was. Veel moeielijkheden waren er uit die eigenzinnigheid reeds voortgespro ten, maar desondanks bleefs het meisje bij haar keus en volgde Vrij dag den jongen man naar het echt altaar. Voor een oogenbük schenen alle zorgen vergeten. De jonge bruid straalde van geluk en van voldoe ning, toen zij in het rijtuig naast haar bruigom zat. In de Jan Van der Heijdenstraat nam het geluk echter een keer; daar stond de moe der om haar dochter op te wachten en nauwelijks had zij haar in het oog, of zij vloog op haar af en rukte haar den jonkvrouwelijken sluier van het hoofd. Blijkbaar was de vrouw geheel van streek en wond zij zich zoo op, dat zij eindelijk bewusteloos moest worden weggedragen. Voor het jonge paar was de vreugde van den dag echter geheel verstoord. Snikkend zocht de bruid te midden der opge wonden menigte een goed heenko men om zeker nog lang hierna in het voorgevallene aanleiding te vin den om met haar echtvriend bespie gelingen te houden over het kort stondige en wisselvallige van alle aardsche vreugd. Op brutale wijze hebben te Amsterdam één of meer dieven gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat ge- FBUIÏjIIEITO KT. E'en verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 10) Ve HOOFDSTUK. CARL EN ZIJNE VRIENDEN. Het kan Carl wel geweest zijn, zeide Virginia. Neen, neenl Carl heeft zulke beenen niet. Carl heeft niet zes groote ooren zooals die andere. O hemel I o hemel I hier daalde de stem van den neger en ging in een ge fluister over. De duivel klopt dan toch zeer zachtjes, zeide mr. Villars, die er den gek mee stak, niettegenstaande de vreemde storing in zijn voornemen, en Toby's kwellende hardnek kigheid in het tegenhouden der deur. Het is een vreem deling; laat hem binnen. Neen, neen I hijgde de neger. Ik wil niets zeg gen, en gij moet vertellen, dat ik niet te huis benO, waar moet ik heengaan? Tobyl riep men van buiten. Dat is zijn stem, zeide Toby, en onder het wan hopige duwen tegen de deur, gleed hij uit, en viel hij op den grond. Het is de stem van Penn Hapgoodzeide de oude predikant. Sta vlug op Toby, eu doe open. Toby wreef zijn hoofd en keek verbijsterd rond. Denkt gij dat, mijnheer? God zegen mij, ik denk dat gij gelijk hebt. Het is de stem van mijnheer Hapgood. Hij opende de deur, maar deinsde opnieuw achteruit, daar hij weer overtuigd was, dat het stellig de duivel moest zijn, die op kunstige wijze de stem van Penn had nagebootst, om hem te misleiden. Maar neen! Het was Penn zelf, met zijn hoed en zijn kleederen in de hand, besmeerd met zwarte teer, en bedekt met veeren, van het hoofd tot de voeten, zelfs zijn gelaat en zijn haar waren niet gespaard, op zijne waDgen had hij boschjes grijze ganzeuveeren, zoodat men die voor duivelsooren had kunnen houden; hij was negens anders mee bedekt om zich tegen den nachtwind te be schutten dan met het omhulsel van het bed, dat hij over zijne schouders had geslagen, en dat Toby bij vergissing voor duivelsvleugelen had aangezien. Vie HOOFDSTUK. EENE VREEMDE KLEEDING VOOR EEN KWAKER. Penn wilde volstrekt niet door Virginia Villars gezien worden. Hij was zich zeer goed bewust, hoe dwaas en be spottelijk hij er uitzag. Maar hij bevond zich niet in een toestand, om zich op dit punt zeer kieskeurig te toonen. Bedwelmd door de slagen, eu vau zijne kleederen beroofd (die hij dus natuurlijk niet aan kon trekken) en terwijl hij zeer veel leed door de gewelddadigheden, aan de koude blootgesteld, en uit mrs. Sprowl's deugdzaam verblijf ver bannen, bleef hem niets anders over dan de hulp in te roepen van hen. die hij voor zijne trouwste vrienden hield. In de kleine zitkamer van den blinden ouden predikant werd hij altijd met vreugde verwelkomd. Zulke menschen als hij waren er niet veel in Curryville. Zijne reinheid van gedachten, zijne christelijke liefdadigheid, zijn vurig 6treven naar recht, en bovenal het genoegen dat hij smaakte bij de vrije besprekingen der beginselen, öf zedelijk, staat kundig, öf geestelijk, maakten hem tot een grooten gun steling van den eenzamen ouden man. Niet slechts aan mijnheer Villars verschaften deze be zoeken van Penn genoegen De jonge Carl en de oude Toby vonden er ook genot in. En Virginia? Ofschoon zij zich geheel aan haar ouden vader had gewijd, voor wiens geluk zij nooit genoeg kon doen, was zij natuurlijk verrukt over de oplettendheden, die zij zag dat Penn hem bewees. Dat was alles, tenminste zooals het lieve meisje dacht. Wat Salina, de verlaten echtgenoote van den vroolijken Lysander Sprowl, aangaat, ofschoon zij altijd nog gemelijk over haar ongeluk nadacht, zij was toch verheugd, dat er 's avonds zulk een verstandig persoon kwam, die dau de eentonigheid van haar treurig leven verb-ak. In zulk eene betrekking stond Penn tot het gezin, waar hij siechts in tijd van nood hulp kwam vragen. Anderen zouden het inderdaad gewaagd hebben hem te beschutten, maar zij waren, evenals Stackridge, gehate Unionisten, en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1