volgden de overwinnaars. Van de tenten in de Kwak en V3n het fort aan den Noorddijk waait de witte vlag. B 1N N K N L A N b. Naar aanleiding der klacht, door de commissie voor het apothekers-examen uitgesproken dat de practi8che opleiding der candi- daten in de particuliere apotheken over het algemeen niet voldoende is, verdedigt de heer Opwyrda in het Pharm. Weekblad die opleiding. Hij wenscht zelfs, dat voor de aanstaande apothekers het bediende- examen verplicht gesteld wordt, om zekerheid te verkrijgen, dat de prac- tische opleiding van den apotheker in eene gewone apotheek heeft plaats gehad. Werkzaamheid in een model-apo theek acht de heer O. aan het einde der studie als eene schaaf tot het wegnemen van oneffenheden alles zins gewenscht, doch eene practi- Bcbe opleiding uitsluitend in eene model-apotheek acht hij niet vol doende. De veroordeelde opleiding in par ticuliere apotheken met haar eigen aardigheden, kan zijns inziens tot opleiding van practisch gevormde apothtkers niet gemist worden. De zoon van wijlen Cor- nelis Pronk, welke laatste eens het voorwerp aller hulde wae, als over brenger van Koning Willem I uit Eogeland in 1813, lijdt gebrek; hij ja blind en 65 jaar oud. In het Hbl. wordt een oproeping gedaai om hem op PriDsessedag te beden ken. Zijn adres is bij Jacob Pronk, Scheveningen, Korei dijkstraat 107. In de //P a 11 Mall Gazette'' wordt een overzicht gegeven van de snel heid en het aantal sneltreinen op de spoor wegen in verschillende europeesche lauden. Het blad toont daarin aan, dat Nederland in dit opzicht hoog staat, veel hoogor bv. dan België. //De express-mileage" (Let aantal mijlen, door sneltreinen doorloopen) zegt het, «is, in verhouding tot de bevolking, bijna twee maal zoo groot als in België. Toch ligt Holland niet zoo midden in den stroom van het wereldverkeer. In Nederland is het aantal sneltreinen grooter dan dat der gewone treinen. wOp den Ned. Rijnspoorweg tusschen AmsterdamRotterdam zijn van de 20 treinen, die er dagelijks rijden, 16 snel treinen en slechts 4 anderenop den Holl. spoorweg loopen dagelijks 19 snel- en 10 gewone treineD. Niet alleen is de snelheid groot in Nederland, maar 80 pet. der snel treinen zijn voorzien van 8e kl. wagens en in dit opzicht staat Nederland ver bo ven de andere landen van Europa. Dit is te meer opmerkelijk, omdat in Nederland het verkeer, buiten de spoorwegen, bizon der gemakkelijk is. Er varen stoombooteu in alle richtingen door het land en de ontwikkeling van stoomtramwegen ongeëvenaard. «Nederland rookt van stoomvervoermid- delen en men kan zich moeilijk voorstellen, dat die verscheidenheid van vervoermid delen alleen ten dienste is eeuer bevol king, kleiner dan die van Londen." Als de beste treinen noemt het blad de volgende Op den Holl. Spoorweg die welke te 9 u. 's morgens uit Rotterdam vertrekt en te 10 u. 10 te Amsterdam aankomt. Daar zijn le, 2e, 3e kl. rijtuigen en de spoed is 46 mijlen per uur, met inbegrip van het oponthoud aan üe 5 stations waar de trein stilhoudt. Op den Ned. Rijnspoorweg de trein (le, 2e en 3e kl.) welke te 8 u. uit Amster dam gaat en te 4 u. 10 te Rotterdam komt. Die trein heeft een gemiddelde snel heid van 39 Va mijl per uur. tik.Van den Staatspoorweg de trein (leen 2e kl.) van 5 u. 6 uit Vlissingeu, die te 8 u. 19 in Venloo aankomt en van welke de snelheid 41 Va mijl per uur bedraagt. De express-mileage in Nederland is 71650 of 6a/« percent van het totaal van Europa, een cijfer, ver boven de betrek kelijke bevolkingasterkte des lands. De nedorlandsche spoor weg-ondernemingen zijn overeenge komen, om het vervoer van lijken in rechtstreeksch binnenlandech ver keer in exceptioneele gevallen ook met sneltreinen te doen plaats heb ben. Het nederlandsch werklie- denverbond //Patrimonium" hield Dinsdag zijne achtste jaarvergadering te Amsterdam. Zij werd geopend door den heer K. Kater, met eene uitvoerige rede, waarin hij inge nomenheid betuigde met het optreden van het anti-liberale kabinet, vooral van den heer Keuchenius. Hij drong er op aan, dat men de raadslieden der kroon, bene vens alle onze nooden, biddende aan den Almachtige zou opdragen, opdat onze mi nisters en onze vertegenwoordiging een biddend volk achter zich hebben, dat het moeielijke hunner taak beseft, en wijsheid voor hen vraagt, //opdat de lang verwaar loosde en verachterde boedel worde be redderd". De heer K. Kater werd als voorzitter het verbond herkozen. Tot lid der commissie van advies is gekozen jhr. mr, T. J. vau Asch van Wijck met 61 stem men tegen 31 op den heer C. M. E. van Löber. Seis. Na de pauze werd der heer Kaler met zijn echtgenoote door den heer Poesiat ge- lukgewenscht met zijn 25jarig huwelijks feest. De vergadering zong het echtpaar toe: //Dat 's Heeren zegen op u daal" en bood haren voorzitter een fraai notenhou ten schrijfbureau aan. Aangenomen werd een motie, uitspre kende afkeuring van den vaccinedwang. Wat de kwestie van den Zondagsrust be treft, werd het bestuur gemachtigd naar bevind van zaken te handeion, of het zich daarin tot de regeering wenden zou. Uit het verslag, dat de heer B. Poesiat, verbonds-aecretaris, uitbracht over den toe stand van het verbond, bleek, dat het ge tal af deelingen van 57 tot 62 met 424 leden was gestegen, doch dat daarentegen 446 uit den bond waren getreden, zoodat het ledental (hetwelk niet genoemd werd) over het geheel met 22 was verminderd. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 28 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Obl. Prov. Friesland tot190 pet. Aand. Tabak-Mpij Beli-Assahan tot 100 Aand. Bouwterrein-Mpij Niouwer- Amstel tot40 Aand. Mpij Zeehad te Scheveningen tot 95 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) totII1/,-ll3/, Aand. Eerste Haarl. Tramw.-Mpij tot 80 Aand. Noord Znid-Holl. Stoomtram- Mpij Haarlem-Leiden tot. 124:/£ u Aand. Bergbau-Gesellschaft „Holland.. Serie A tot82 Idem idem idem B tot 98 Aand. Oost-Ind. Zae- en Brand Ass.- Mpij tot90 - De Koninklijke Vereeniging «Het eéreteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen11 te 's Hage zal een schitte rend aandeel nemen in don optocht aldaar op Prinsesjesdag. Op een triomfwagen van 5 meter lengte en 3 meter breedte zal zij een groep vor men van ongeveer 50 personen, en voor stellen eene gecombineerde expeditie van zee- en landmacht in Ned.-Iudië. Men zal zich in een gedeelte van Indië verplaatst wanen, wanneer de wagen voor bijtrekt. De bodem van het voertuig is bedekt met graszoden en Indische gewas sen. Er worden medegevoerd veroverde kanonnen uit Bandjermassin, uit den Kra ton, van den sultan te Martapoera, een stuk geschut veroverd in het gevecht bij Goenong Madang in 1861, een elftal door landmacht en marine veroverde vlaggen te Bandjermassin, Bali, Borneo, etc. Voorts bevindt zich op den wagen eene ambu lance en eene indische draagbaar, een z. g tandoe. Aan het voertuig zijn twee groote schil den aangebracht, bevattende eene hulde aan de jarige prinses, en 10 kleinere waarop de namen te lezen staan van verschillende plaatsen in Indië, waar onze landmacht en marine van zich deden spreken. De manschappen zijn allen gekleed in indisch oorlogstenue. De commissie, met den burgemeester ais eere-voorzitter, die zich verleden jaar te Naarden ge vormd heeft om den Sisten Augus tus feestelijk te vieren, heeft ook nu weer een beroep gedaan op de beurs der ingezetenen, om gelden te verzamelen voor een feest voor alle kinderen van 5 —15 jaar. Dank zij eene flink geteekende lijst en eene subsidie vau gemeentewege hoopt zij Vrijdag a. s. in staat te zijn een prettig kinderfeest te geven. Bij eene bewoonster der Spuistraat te Amsterdam zijn door middel van braak, uit eene kast in hare woning, negen en twintig wis sels, ieder van 100 mark, ontvreemd. De politie doet onderzoek. Woensdagnacht zijn de urker vischscbuiten XJrk 107 en Vrh 141 bij stormweer in de Noord zee omgeslagen. Het volk is ver dronken. Volgens bericht uit Nieuwediep worden er meer vaartuigen vermist. Nabij de haven te Tessel zijn Woensdag verschillende artike len opgevischt, waaronder een groen geverfde emmer, op welks bodem met blauwe verf de letters F. B. staan. Voorts zijn tal van deurtjes, enz. aangekomen. Uit een en ander wordt afgeleid, dat nabij de kust een klein visschersvaartuig is ver ongelukt. Dinsdagavond omstreeks 10 uur ontstond er brand in de woning van den kastelein Ruigrok, nabij bet station Piet Gijzenbrug (gem. Voorbout). Door den hevigeu wind aangewakkerd, grepen de vlammen hevig om zich heen en weldra was dan ook de geheele woning met den hooiberg naar men zegt, ontstond daér de brand door bet vuur verteerd. Woensdagochtend zijn een twintigtal werklieden van de gemeente-gasfabriek te Schiedam naar 's-Hage vertrokken, om de tentoonstelling in den Koekamp te bezichtigen en verder den dag in Scheveningen door te brengen. Zij werden daartoe in staat gesteld door den directeur, den heer J. J. Roelants, en diens echtgenoote, als herinnering aan hun zilveren huwe lijksfeest. Ook het overige perso neel zal hetzelfde uitstapje doen. Dinsdagavond te ruim 9 uur is in het laboratorium van den heer C. M. M. Vermolen te Amers foort eene groote flesch, inhoudende 10 liter spiritus, die warm werd ge houden boven eene zeer matige gas vlam, gesprongen, omdat de gas vlam door inmiddels opgekomen drukking in de gasfabriek eensklaps veel grooter omvang had verkregen. De apothekers-leerling, met het toe zicht belast, was juist daarbij aan getreden, verkreeg brandwonden in het aangezicht enz. en was weldra on der geneeskundige behandeling. Het vooruitzicht bestaat dat de gevolgen voor hem niet zeer ernstig zullen zijn. Door het in brand vliegen van den spiritus verschroeide spoedig alles in en aan het laboratorium, doch twee personen, Van den Hoek en Ramselaar, wisten door hunne onmiddellijke hulp het uitbreken van brand te beletten. Dinsdagavond werd de sneltrein, die om 8.38 uit Zutfen vertrekt naar Hengeloo, een paar naar Goes, dicht bij die gemeente, aan de minuten vóór Laren eensklaps tot hem begeleidende beambten, zijnde A. Po- staan gebracht. Ben reiziger bad den westinghouse doen werken en met goed gevolg. Het bleek, dat te Zutfen een persoon was inge stapt, die in het bezit was van een kaartje tot Goor, maar te laat ver nam dat hij in een sneltrein bad plaats genomen. Eerst wilde hij onderweg mit den trein springen, maar dat raadden zijne medereizi gers hem gelukkig af. Toen wist hij geen beteren weg dan den trein te doen stilstaan. Dit baatte hem echter weinig. De conducteurs zet ten hem die reeds was uitge stapt weder in de coupé, en voort ging het naar Hengeloo, waar hij zal hebben moeten overnachten. In 't dorp Zeist, waarde tramweg bij de Herv. kerk eene bocht maakt, wilde Dinsdagmorgen een knaapje van 7 jaar nog vóór den tramwagen heenloopen, die, te 8 uren van zijne standplaats ver trokken, die bocht omreed. Daar alle tijd om te stoppen ontbrak, ge raakte de knaap onder de wielen van den wagen en werd er dood onder uit gehaald. Te Hengeloo is door den gemeente-veldwachter Tesebeld op heeterdaad betrapt de schoenmaker G., die koelbloedig bezig was om het huis van zekeren F. in brand te steken. Hij is gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Zondag 1.1. vervoegde zich bij den burgemeester van Willemstad een knaap, 14 i 15 jaar oud, ten einde ondersteuning te ver krijgen tot voortzetting van zijne reis naar Rotterdam, om aldaar scheep te gaan en naar Indië te ver trekken. Bij nader onderzoek bleek, dat deze jeugdige reiziger afkomstig was van eene kostschool in Duitsch- land en daaruit ontvlucht waB. De telegraaf werd onmiddellijk te 'baat genomen, en weinig tijds daarna werd de stoutmoedige vluchteling, onder geleide van een zijner familie leden, in de ouderlijke woning terug gebracht. Te Breda is gevankelijk binnengebracht zekere M., klerk bij den kassier v. d. Kuijl te Bergen- op-Zoom, verdacht van zijn patroon voor ruim f 2000 bestolen te hebben Bij de militaire overheid te Maastricht heett zich een per soon aangemeld als te zijn zekere Leenaars, die in 1876 van het werf depot is gedeserteerd. Uit een in gesteld onderzoek is echter geble ken, dat niemand van dien naam toen was ingeschreven, zoodat ver moedens bestaan, dat de man onder eenen valschen naam heeft dienst genomen. Hij is ter beschikking van den auditeur militair gesteld Omtrent den moord te Ier- seke meldt men aan de „Midd. Ct." nog nader De verslagene, die niet in den voeder bak, maar op den grond in den koestal werd gevonden, is Jannetje Mieras, echt genoote van den kleinlandbouwer Coruelis Meijaard, en woonde met haren echtge noot, 1 zoon, 2 dochters en 1 zuster op bet hoefje. Behalve de verslagene waren alle buisgenooten Zondagmiddag ter kerk: toen de zoon omstreeks half vier daaruit kwam, ging hij, als naar gewoonte, naar de woning zijner oudera om de beesteu te voederen. Hij was niet weinig verwon derd, den stier te zien loopen op het om het hoefje zich bevindend erf, te meer daar bij zijne moeder niet zag. Den stier op stal brengende,vond hij het zwaar verminkte lijk zijner moeder liggen. De dader, baar zwager, die Maandag avond bij zijne overbrenging per rijtuig ver, brig, der rijksveldwachter, en M. J. Straub, rijksveldwacht, beiden te Ierseke, eene volledige bekentenis heeft afgelegd, is de 43-jarige werkman Pieter de Koeijer; hij is te Aksel geboren, woont te Ierseke, is weduwnaar en heeft zes kinderen. Volgens zijne bekentenis heeft hij de vrouw naar den stal gelokt met de be wering, dat het stiertje los was, hetwelk trouwens waar was; terwijl de vrouw zich bukte om bet touw te grijpen en het beest weer vast te zetten, gaf de zwager baar een slag of steek met een greep (mest vork), welke brak. De vrouw viel neer, maar was niet dood. Zij werd toen verder met eene spade op eene allerafscbuwelijkste en beestachtige wijze omgebracht, hetwelk door de lijkschouwing te beter aan het licht is gekomen. De halswervels waren o. a. door- en een stuk van de kaak af gestoken. Verder beeft de K. gezegd, waar hij het gestolene bad verborgen. Dit is Dins dagmorgen dan ook reeds gevonden; bet voornaamste is een bankbiljet van f 2a en 11 rijksd. in een busje onder een ko nijnenhok en een paar goudstuk ken op een richel of plankje in bet pri vaat. Een Stal quitantiën waren den vori- gen avond reeds gevonden op een pad, waarlangs de beschuldigde was weggegaan. Van het begin tot het einde heeft hij de lijkschouwing moeten bijwonen, en hield zich daarbij zeer kalm. Van Woensdagochtend wordt uit Venraai gemeld ln den afgeloopen nacht stak de wind zoo sterk op, dat de zeer hooge buitenmuren van het kloos ter, die nog overeind stonden, groo- tendeeis omvergewaaid zijn. Als door een wonder bleef het tuinhuis in den val gespaard, zoodat de daarin zich bevindende tuinier levend tus schen de puinen uitkwam. Een der gevels viel door de gewelven heen, deed in de ondergebouwen groote schade en brand ontstaan in de meel- kolengewelven. Er waren daar a. twee waggons steenkolen voor handen. Op het oogenblik is die brand gebluscht, doch elk oogenblik wordt het instorten van den hoogen achtermuur verwacht. Bij de instor ting waren vier personen in de kel ders, die ongedeerd bleven. De schilders, die sedert een jaar in het gebouw werkten, hadden bij het uitbreken van den brand juist de laatste hand aan de f resco't De schade wordt thans op pl. bi. f175,000 geschat. De gebouwen en kloostereigen dommen zijn verzekerd bij de onder linge kerkelijke assurantie. De eigen dommen der inwonende kinderen waren niet verzekerd. Een vreeselijk ongeval had plaats te Zuidveld, een gehucht oDder Sellingen. Eeu ruim dertig jarig meisje, ouderloos en idioot, bij hare familie, een arbeidersgezin, in wonende, had, terwijl zij alleen in de keuken bij het vuur stond, het ongeluk dat hare kleeding vlam vatte, zoodat het voorste gedeelte van haar lichaam niet alleen ge brand, maar grootendeels verbrand is. Wel waren de huisgenooten, die in de schuur aan den arbeid waren, op het angstgeschreeuw toegescho ten, wel werd daarna geneeskun dige hulp ingeroepen, doch de toe stand is zoo erg, dat het ongeluk kige schepsel het uitgilt van pijn, zoodat mou weldra haar einde te gemoet ziet. De arrond. rechtbank te Leeuwarden heeft geen voldoende termen gevonden, om tegen den win kelier vau het verbrande perceel «Eigen Hulp» een bevel van gevan genneming uit te vaafdigen, zoodat bij weder op vrije voeten is gesteldi op schertsenden toon. Ik denk dat ons volk eindelijk wakker is geworden, en dat het hem in dat geval waar schijnlijk een lesje heeft gegeven, dat hij nooit zal vergeten. Wat verstaat gij onder ons volk? vroeg de grijs aard ernstig. Hij meent, zeide Virginia kalm, maar scherp iro nisch, het ridderlijkste volk ter wereld I waar de on- schuldigen en weerloozen veiliger zijn dan overal elders. Juist, zeide mr. Bythewood, met een kalmen glim lach.Maar ook, waar beruchte personen, die gevaarlijk voor onze instellingen zijn, niet geduld kannen worden. Wat deze zaak betreft, zeide hij onverschillig, alsof hetgeen met Penn gebeurd was aan niemand belang inboezemde, en aan bem het minst van allen ik weet er niets van. Natuurlijk zou ik zulk een volksoploop van dat soort niet van nabij willen zien. Ik keur het niet goed, maar ook niet af. Wij beleven geen gewoDe tijden, mr. Villars. Het Zuiden is reeds ge heel opgestaan. Inderdaad, ik vreesde zulks I Vreesde zulks? Ik verheug mij er over dat het zoo is I Wij moeten het schoonste rijk stichten, dat ooit door de zon werd beschenen I En gedrenkt is in het bloed van onze broederen, zeide de grijsaard plechtig. Daar zal wel wat bloed vergoten worden, maar toch niet veel; de Yaukees willen niet vechten. Het zijn geen militairen. Hunne legers zullen voor de onze verstuiven, als kaf voor den wind. Ik weet dat u niet zoo denkt als ik. Ik eerbiedig de gehechtheid, die gij voor de oude Unie gevoelt, het is zeer natuurlijk, zeide Bythewood op toe- gevenden toon. De oude man glimlachte. Zijne oogen waren gesloten en zijne handen waren op de borst gevouwen, zijne gelief koosde houding. En hij antwoorddeGij zijt zeer toe gevend voor mij, jonge vriend. Dat komt omdat gij mij voor oud eu hulpeloos houdt, en misschien voor een weinig kindsch. Maar luister naar mij Gijlieden wilt een schitte rend rijk stichten, gegrondvest op.... de slavernij. Maar ik zeg u, dat de slavernij zal verpletterd worden tusschen de hoogste en de laagste molensteeneD, die in beweging wor den gebracht door den oorlog, dien gijlieden over het volk hebt gebracht. Hij sprak door de macht van diepe en ernstige overtui ging, en de inschikkelijke Bythewood was voor een oogen blik uit het veld geslagen. Ik was wel met uwe meening bekend, zeide hij weer schertsend. Het is voor ons eene ijdele poging, over dit punt te sprekenen ik vermoed dat Virginia niet van staatkunde houdt. Wilt gij ons het genoegen doen, wat te zingen, Virginia? Met genoegen, als gij het wenscht, zeide Virginia hoogst beleefd, ofschoon een nauwkeurig waarnemer had kunnen opmerken, hoe onaangenaam haar de tegenwoor digheid van dezen schoonen, maar zelfzuchtigen en karak- terloozen man was. Hij was hun gast, en zij was opge voed in de gewoonte van edelmoedige en zelf-opofferende gastvrijheid, al werd de bezoeker geminacht, hij moest toch goed ontvaDgen worden. Bij deze gelegenheid ging zij voor naar het spreekvertrek, waar de piano stond; zij deed het misschien des te liever omdat dit verder van de keuken was verwijderd. Bythewood volgde, terwijl hij met overdreven belang stelling den zwakken grijsaard ondersteunde. Bythewood nam de stukken, die hij haar gaarne wenschte te hooren zingen, en boog bevallig over de piano om de muziekbla den om te keeren, en hij applaudisseerde vol geestdrift. En zoo onderhield zij hem. En in dien tijd vielen er in de na bijheid verschillende tooneelen voorl Wordt vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2