NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6 e Jaargang. Dinsdag 4 September 1888. No. 1586. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEU Vi S. HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt degelijks, behalve op Zoh- en Feestdagen. Ënrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PËËREBOOM engJ. 85. A¥I§. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère Q. L. DAÜBE Co., JOH. F. JONES, Stter., Parijt, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 3 September. De kapitein der dd. schutterij H. M. J. vau Lennep alhier, die na eene aanbeveling van den minister van Oorlog, van de zwit6ereche re geering verlof had gekregen in Zwit serland manoeuvres der infanterie hij te wonen en zoodoende ook in de gelegenheid is geweest de leger- orgauieatie in dat land te bestudee- ren, is dezer dagen van zijne reis teruggekeerd. Zwitserland bezit, zooals men weet, geen staand leger; officieren en man schappen zijn jaarlijks slechts ge durende enkele weken in dienst en het overige gedeelte van het jaar in gewone burgerbetrekkingen, zoo als dit hier te lande bij de schut terij het geval is, maar de alge- meene dienstplicht en eene uitmun tende organisatie maken van die burgers een zeer geoefende en weer bare legermacht. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 5en Sept. 1888, des namiddags te een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Goedgekeurde besluiten; Voorstel B. en W. rekening 1887, met advies comm. van linanciën; Id. id. verhuring grond Raamsteeg, met idem; Id. id. besclr'kking onvoorziene uitgaven, dienst 1888, met idem; Id. id. bebouwingen open grond; Id. id. omlegging overweg spoorweg bij dc Brou wersvaart; Rapport comm. van fin. begrooting 1889 Barbara-Gasthuis; Id. id. rekening 1887 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis; Id. id. sup- pletoire begvooting 1888 burgerlijk armbestuur; Id. id. begrooting 1889 stadsapotheek; Aanbeve ling Curatoren gymnasium leeraar Ned. taal en letterkunde en vaderl. geschiedenis; Id. B. en W. benoeming leerares wiskunde en boekhouden aan de meisjesschool voor middelb. oaderw.; Benoem, vaste commissiënVoorstel B. en W. aankoop leermiddelen gymnasium; Id. id. aanleg riool grond teidscho vaart; Id. id. vergoeding gemis vrije woning onderwijzer gymnastiek-school; ld. id. aanleg trottoir RuychaverBtraatId. id. ver koop trapleuning; Id. id. gratificatie wegens de leiding der oefeningen van ofiicieren en kader der schutterij; Id. id. voorschriften Vlceschhal; Id. id. openbare markt voor boter; Rapport gas- opzichter over Juli. Tot directrice vau Sarepta. inrich ting van lijdereseen aan vallende ziekte alhier, is benoemd mej. J. Brodie, thans werkzaam in het Kin derziekenhuis te Rotterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Voor het examen ter verkrijging van de hoofdonderwijzersakte, op 31 Aug. en 1 Sept. te Amsterdam gehouden, is geslaagd o. a. de heer J. Wenting alhier. Zondag 2 September heeft te 's Hage de cricketwedstrijd plaats gehad tusschen het 2e elftal der «Haagsehe Cricket-club» en «Ex celsior» van Haarlem. De haagsehe club ging 't eerst aan bat en be haalde 48 runs. Daarna maakte «Excelsior» 60 runs. In de tweede innings maakte het 2e elftal der H. C. C. 69 runs, zoodat «Excelsi or» nog 58 runs moest maken om te winnen deze werden reeds gemaakt voordat alle deelnemers gespeeld hadden en zoodoende behaalde «Ex celsior» de overwinning met 4 wic kets en 1 run. Zondag jl. hield de postduiven vereniging «de Snelvlieger» alhier, in mededinging met de postduiven vereniging «De Luchtpost» te Pur merend, een wedvlucht van Antwer pen, met oude en jonge duiven. De duiven werden losgelaten ten 9 uur met regenachtig weer en Z. wind. De irtslag was: le prijs de heer P. Faber alhier, ten 12.02; 2e prijs de heer G. Groot te Purmerend, ten 12.567s$e Pry® de ^eer C. Blaauw le Purmerend, ten 1.437» uur. Gedurende de maand Augustus zijn door de politie alhier 83 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Augustus van het vorig jaar was dit getal 49, dus 16 meer. Zondagmorgen is door den bri gadier der rijksveldwacht te Hout rijk en Polanen aangehouden een verdacht persoon, aldaar ronddwa lende zonder geld, zonder middelen van bestaan en op bloote voeten. Hij weigerde zijn naam te noemen en te antwoorden op de hem ge dane vragen. Naar hier overgebracht is hij door den officier van justitie in verschillende talen aangesproken, maar de man hield zich of hij daar van niets begreep. Men heefe hem voorloopig wegens landlooperij naar het huis van bewaring overgebracht. Zijn signalement luidtongeveer 40 jaren oud, tamelijk lang, blond haar en dito knevel, zeer armoedig ge kleed met oude zwart lakensche jas, donkere broek, pet met gewerkte fluweelen rand. Nog heeft de 15-jarige boosdoener, die een geit stal en oplichterij pleegde, een winkelierster in de Gierstraat opgelicht voor een aantal stukken kinderspeelgoed ter waarde van zes gulden. Het concours van de Schietclub «Willem III.» Het prachtige weder van Zaterdag had ons voor den wedstrijd van Zondag ver laten en plaats gemaakt voor een grauwen hemel en dichte motregens, afgewisseld door buitjes van zwaarder kaliber, die den wandelaar tot op de huid nat maakten. Op de schietbanen in de duinen onder Overveen was alles feestelijk ingericht; van verre reeds zag men de vlaggen en wim pels wapperen op de tenten, die den schut ters een stand- en schuilplaats aanboden voor den nijdigen regen, die niettegen staande de barometer //mooi weer" had aangekondigd, niet ophield het bruine zand der duinen te doorsijpelen. Weinig ver mocht dit echter den gloed te dooven, die de harten doortintelde van alle deelnemers aan dezen waarlijk grootschen wedstrijd. Reeds te ruim 9 uren waren allen, die hunne krachten zouden metenop de. kampplaats saamgekomeu. Men zag er de frissche, degelijke uniformen onzer schut terij, de leden van //Voor Vaderland en Koning" met hunne vlugge képi's, voorts lal van personen wier insignes hen als leden van andere vereenigingen deden kennen. Weldra knalden de -eerste schoten, nu eens ratelend, kort knetterend, dan weer rollend, weerkaatst door de duinen, men hoorde somwijlen het sissen en gieren der kogelssombere boden van den dood, die echter thans alleen op zeer vredelie vende wijze op de schijven den graad van geoefendheid aanwezen van hem die ze af zond. In gespannen verwachting werd de uit slag der seriën verbeidvooral de corps wedstrijd waaraan door het kader der in fanterie, dat der schutterij en de everige vereenigingen werd deelgenomen, was een question bruiante. Eindelijk bleek het dat de schutterij den eersten prijs had behaald. Dat deze tijding door haar met een herhaald luid //hoezee" werd ver welkomd is begrijpelijk. In de ververschingstent tusschen de beide banen ging het er recht gezellig op toe. Van 1 uur tot half twee rustte men uit en natuurlijk werden deze oogenblik- ken benut om den inwendigen mensch wat te versterken en op te frisschen. Daarna werden de doorloopende wedstrijden //per soneel" en //vrije baan" weder voortgezet. Links van een der banen was gelegenheid tot flobert-schieten. Daarvan werd ijverig gebruik gemaakt. Jammer dat door het slechte weder de opkomst niet grooter was. Toch deed het ons genoegen dat eenige dames en heeren den wedstrijd kwamen bijwonen. Een der dames beproefde hare krachten op de flobertbuks. Het zou ons aangenaam zijn geweest, indien wij ook nog andere dit goede voor beeld hadden zien volgen. Tijdens de pauze werd van alle aanwe zigen, die zich in groep hadden geschaard, door den heer J. Pörtzgen, photograaf alhier, eene photographie genomen. Ondanks de minder gunstige omstandigheden, zooals regen, wind en een donkere lucht, schijnt zij, naar ons verzekerd wordt, vrij goed geslaagd, en zal zij worden tentoongesteld in de étalage van een boekhandelaar alhier. De uitslag van den geheelen wedstrijd is als volgt Personeele Wedstrijd. le prijs F. M. G. Balabréga, Willem III, 48 punten. 2e prijs C. M. L. La- sance, Vicit Vim Virtus, 47 punten. 8e prijs F. M. R. Grippeling, Blinkert, 47 punten. 4e prijs P. van Rhijn, Willem III, 46 punten. Be prijs P. F. Hagen, Kader- bond, 45 punten. 6e prijs Ch. Lonbar Petri, Willem III, 44 punten. 7e A. A. Zuurendonk, Weerbaarheid, 44 punten. 8e prijs J. H. Stoel Jr., Blinkert, 43 pun ten. 9e prijs J. van Waard, Weerbaarheid, 43 punten. 10e prijs A. Smits, Willem III, 43 punten. 11e prijs M. Kokkelkoren, Kaderbond, 43 punten. 12e prijs P. van der Steur, Weerbaarheid, 42 puuten. 13e prijs J. Droste, Willem III, 42 punten. 14e H. A. Balabréga, Kaderbond, 42 pun ten. 15e prijs G. J. Raimond, Kaderbond, 41 punten. 16e prijs P. Noë Jr., Weer baarheid, 41 punteD. 17e prijs H. J. F. Orth, Kaderbond, 41 punten. 18e prijs F. W. Balabréga, Willem III, 40 punten. 19e prijs F. J. C. Gosler, Kaderbond, 40 punten, 20e prijs A. C. Balabréga, Wil lem III, 39 punten. 21e prijs Riepsanae, Weerbaarheid, 38 punten. 22e prijs W. Hollande, Kaderbond, 38 punten. 23e prijs W. F. van Deinse, Kaderbond, 88 punten. 24e prijs D. Teekens, Weerbaarheid, 38 punten. 25e prijs G. A. van Gurtzgen, Vicit Vim Virtus, 88 puHten. 26e prijs Joh. van Waard, Weerbaarheid, 38 punten. 27e prijs J. Wijdoogeu, Weerbaarheid, 38 punten. 28e Sergeant Gortmans, Infanterie, 38 punten. Corps Wedstrijd. le prijs, verguld zilveren medaille, ned. schutterijkader bond, afd. Haarlem, 209 punten. 2e prijs, zilveren medaille, schiet club Willem III, Haarlem, 198 puuten. Se prijs, bronzen medaille, //Weerbaarheids- vereeniging" Voor Vaderland en Koning, 184 punten. Vrije baan. Wedstrijd III. 5 schoten, 150 meter, le prijs C. M. L. Lasance, 55 punten. 2e prijs A. Smits, 49 punten. 3e prijs F. W. R. Grippeling, 49 punten. 4e prijs P. Noë Jr., 45 punten. 5e prijs W. F. Roos dorp, 44 puuten. 6e prijs F. W. Balabré ga, 41 punten. 7e prijs G. A. van Gurtz gen, 41 punten. 8e prijs P. van Rhijn, 41 punten. 9e prijs J. H. Stoel Jr. 89 punten. Vrije baan. Wedstrijd IV. 3 schoten, 150 Meter, le prijs 1. W. R. Grippeling, 31 pun ten. 2e prijs Ch. Lonbar Petri, 30 punten. 3e prijs C. M. L. Lasance, 30 punten. 4e prijs W. F. Roosdorp, 29 punten. 5e prijs F. W. Balabréga, 28 punten. 6e prijs P. Noë Jr., 27 punten. 7e prijs P. van Rhijn, 27 punten. 8e prijs F. Sipkes, 25 punten. 9e prijs J. B. Avis, 25 punten. 10e prijs C. Ruizenaars, 24 punten. Vrije baan. Wedstrijd V. Flobertbuks, 15 Meter, le prijs C. M. L. Lasance, 22 punten, 2e prijs A Smits, 22 punten. 3e prijs F. W. R. Grippeling, 21 punten. 4e prijs F. W. Balabréga, 21 punten. 5e prijs H. F. v. d. Goes, 20 punten. 6e prijs J. B. Avis, 19 punten. 7e prijs O. Schönhuth, 18 punten. 8e prijs P. v. Rhijn, 17 puuten. 9e prijs J. H. Stoel Jr., 17 punten. 10e prijs, Wij- doog.n, 17 punten. Des avonds werd den deelnemers een concert aangeboden door de sociëteit Ver- eeniging", waar allen weder bijeenkwamen en den prijswinners de prijzen werden uit gereikt. Voor den corpswedstrijd bestonden deze in drie medailles, voor den personee- len wedstrijd in een aantal kunstvoorwer pen, waaronder zeer prachtige. Door de vereeniging //Voor Vaderland en Koning" o. a. was een fraai pièce de milieu met gedreven voetstuk beschikbaar gesteld, een vorstelijk geschenk inderdaad. Door andere belangstellenden waren nog enkele cadeau's gezonden, terwijl de medailles en de andere voorwerpen door de schietclub Willem III waren gegeven. Een toepasselijk woord van den presi dent, den heer O. Schönhuth, ging aan de prijsuitdeeling vooraf, de uitreiking der medailles geschiedde vervolgens met een kernachtig woord door den heer F. W. Balabréga. De medailles alsmede de overige prijzen werden op de tribune zelve door de winners in ontvangst genomen. Het zou ons te ver voeren, hier al het daarbij gesprokene weder te geren. Genoeg zij het, dat daaruit genoegzaam bleek welk een hechte band van verbroedering was gelegd, welk eene kameraadschappelijke verhou ding ontstaan tusschen de verschillende vereenigingen, die, al mogen zij thans ook het schieten slechts als uitspanning beoe- FSïüïIiIiElTO HST. Een burgeroorlog. 14) IXe HOOFDSTUK. DE PATIENT VAN TOBT HEEFT EEN ONDEBHOÜD. Mr. Bythewoo'i wag nu vertrokken; Salina was mede in het geheim, en Penn was naar bed gebracht (zooals de zwerveling juist had vermoed) in de slaapkamer, die zicti in den hoek van het huis bevond. Men had de veeren er spoedig uitgetrokken en de teer vlug verwijderd, hetgeen gemakkelijk kon worden verricht door Stackridge en Toby, die de manier daarvoor kenden; toen werden zijne wonden verbonden. En daar lag hij nu in het zachte linnen, uitgeput en pijnlijk, ofschoon hij zich gelukkig gevoelde bij de gedachte aan de vrienden, die God hem in den grooten nood had gezonden. God zegen' u, waarde jonge meester! zeidedeoude Toby, die aan zijn bed stond, (want hij wilde niet gaan zitten) en hij beschouwde hem, terwijl hij uit voldoening over zijn werk, knipoogde, knikte en grinnikte; gij hebt het nu, onder de gegeven omstandigheden, zoo gemakkelijk mogelijk. Als gij iets noodig hebt, hebtgij maar één woord te zeggen en de oude Toby zal het u zoo gauw mogelijk brengen. Ik heb nu niets noodig, goede Toby, maar ik zou gaarne willen, dat gij en Carl rust namen. Gij hebt alles gedaan wat ge kunt, en veel meer dan ik verdien. Ik zal beproeven u te bedanken, als ik wat sterker ben. Ik kan er niet aan denken, u vannacht te verlaten, mijnheer! mr. Stackridge is weggegaan, Carl kan zijn bed opzoeken, hij heeft hier volstrekt niets te doen. Maar ik zal het u hier aangenaam maken. En niettegenstaande Penn's tegenstribbelingen, weigerde de trouwe zwarte hem te verlaten; het eenige wat hij van hem gedaan kon krijgen, was, dat Toby zijn deken zou halen, en beloven, dat hij er op zou gaan liggen, als hij slaperig werd. Of hij zijn woord al of niet hield, kan ik u niet zeggen; maar Penn kon zich niet onrustig bewegeu, of hij zag het ernstige, bezorgde, zielvolle zwarte ge laat zich dadelijk over zijn kussen heenbuigen en hij hoorde eene stem vol toewijding vragen: Wat kan ik voor u doen, mijnheer? Kan de oude Toby niet wat uitvoeren om u den tijd te korten? Soms had Penn water noodig; maar het deed hem meer goed getuige te zijn van het genot, dat Toby smaakte, door hem te mogen oppassen, dan zich met een frisschen dronk te laven. Ten laatste kreeg Penn het te warm en te benauwd. Wat hebt gij voor het venster gehangen, Toby? Dit hier? het schijnt mijn deken te zijn, mijnheer. Ja ziet u, ik wilde er geen straaltje licht doorlaten, want an ders zouden de meuschen, die hier voorbijkomen, achter docht kunnen koesteren; ik hing er dus mijn deken voor; het schijnt dat ik op den kalen grond beter kan slapen 1 Maar ik moet toch wat frissche lucht hebben, jou oude huichelaar, zeide Peun, diep getroffen, want hij wist dat de neger de deken had gebruikt, omdat hij hem niet wenschte te storen door eene andere te gaan halen. Ik zal haar vastmakenIk zal haar vastmaken zeide Toby. Eo hij scheen het toppunt van geluk te hebben bereikt, bij de ontdekking, dat hij nog iets voor den zieke kon doen, waardoor zijue hulp werd vereischt. Toen viel Penn in slaap. Goddankzeide de oude neger den volgenden morgen, gij ziet er weer zoo leven dig mogelijk uithet doet mij genoegen, dat u hier zijt, waut niemanl weet, dat men u hier heeft opgenomen. Toby was in werkelijkheid niet zoo gerust, als hij voorgaf te zijn, waut ofschoon hij er geen vrees voor koesterde, dat Penu's schuilplaats ontdekt kon wordeD, bemerkte hij, dat de zieke zoo zwak en koortsachtig was, dat het noodig werd, eeo arts te laten komen. Penn drong er langen tijd op aan, dat de oude knecht zijne andere plichten niet zou vergeten, ten gerieve van hem. Nu ja, wees daarvoor maar niet ongerustWij hebben ten eerste Carl, die het werk buitenshuis doet, en ik heb het hem zoo flink geleerd, dat hij het nu zeer goed doet, inderdaad zeer goedhij kijkt naar de koeien en naar de biggen, en doet het huiswerk, als meer belangrijke bezig heden mij in beslag nemen. En dan nog miss Jinny, zij kan nu het ontbijt wel klaarzetten ofschoon ik er altijd nog

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1