NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Woensdag 5 September 1888. No. 1587. ABOHÏTEMEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dierenmishandeling. SIA 1) S M U S. B N i\ E N I A N S). HMELlSfs Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Rnreaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. PEEREBOOM en'J. B. AVIS. Roof dag ent en voor het BuitenlandCompagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE &T Co., JOR. F. JONES, Sucr., Parijx, 31btt Faubourg Montmartre. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er in Nederland een kreet van verontwaar diging opsteeg, toen eenige sportsmen het plan koesterden een schietwedstrijd te houden op levende duiven. Ditmaal waren het niet enkel bestuurders van vereeni- gingeu tot (lierenbescherming, die hunne afkeuring te kennen gaven over deze die renmishandeling, ieder was er van over tuigd dat dit heillooze voornemen moest worden verhinderd. De meeste bladen be helsden afkeurende artikelen of entre-filets, welke de beweging overnamen en voort zetten en, tegen dezeu drang niet bestand, viel het plan in duigen en werden de dui ven vervangen door glazen bollen. Men mag veilig aannemen, dat er een buitengewone oorzaak was, die zoovelen in den lande tot dierenbeschermers maakte. Dierenbescherming toch is een tak van philantropie, die eenigszins in miscrediet staat, en die niet op de algemeene sym pathie mag bogen. Aan de eene zijde is dit niet te verwonderen: de bescherming van dieren ontaardt vaak in ecu ziekelijk koesteren en vertroetelen *an hondjes, katjes en vogeltjes, in het stichten van asylen voor gebrekkige huisdieren, dingen, die de zaak zelve, de goede zaak der die renbescherming, zeer veel kwaad hebben gedaan en nog heden ten dage zeer veel kwaad doen. Men begrijpt niet recht, dat de Vereeniging tot bescherming van die ren zich uiet ten doel stelt, blinde katjes te gaan koesteren of halflamme hondjes te vertroetelen in een daarvoor opzettelijk ingericht gebouw, maar dat zij wil dat men geen vogelnesten meer uithalen, geen hon den meer martelen, geen kapellen meer opprikkengeen vogels meer de oogen uitsteken zal. Geen ziekelijk opkweeken van halfdoode (lieren, geen vergoding van bees ten maar het keeren van onnoodige dierenplagerij, het beletten van wreedheden zooals wij die iedereu dag kunnen zien gebeuren, dat is wat ieder dierenbescher mer, die met gezond verstand begaafd is, wil. Zoo men dit steeds in het oog hield, zouden zich zeker bij de Vereeniging tot dierenbescherming meer personen aanslui ten dan tot heden het geval is. Wij zeiden dat er een bizondere oor zaak moest zijn, die zulk een Algemeene verontwaardiging in den lande opwekte. Het komt ons voor, dat de soort van die ren, die hier in het spel waren, hier die oorzaak was. De vogel geniet door zijn teerheid, door zijn zwakheid nog altijd een weinig meer bescherming dan grootere en sterkere dieren. Althans van de zijde der volwassenen, de kinderen tellen in deze niet mee, eet age est sans pitié I En on der de vogels is de duif, het beeld van de zachtheid, van de teederheid, een der meest geliefde. Het is zeer wel mogelijk, dat het protest waarop wij hierboven doelden, niet zoo luid en niet zoo algemeen zou zijn geweest, wanneer het uilen en niet duiven had gegolden. Evenwel, wij zouden ondankbaar en on waar zijn, zoo wij niet erkenden dat de bescherming van dieren meer is doorge drongen dan eenige jaren geleden. Het nieuwe Strafwetboek bevat over dit onder werp eenige verordeningen, die den rechter in staat stellen ernstige dierenmishande ling ernstig te straffen en palingtrekken katknuppelen enz. worden hoogstens nog op boerendorpen in den achterhoek (en dan nog tersluiks) in praktijk gebracht. Maar dit zijn de meest uitstekende, de meest in het oog loopende misbruiken, en de dagelijks wederkeerende plagerijen van dieren die wij voor onze oogen zier. ge beuren, bieden aan de vereeniging tot Dierenbescherming nog een ruim arbeids veld aan. 't Waren duiven waarop men schieten wou! Men zal mij toegeven, dat het be ginsel hetzelfde was en dat een uil even veel pijn kan gevoelen als een duif. Maar de laatste is oneindig sympathieker dier, 't is zoo'n zacht beestje en ziet er aoo lief uit met een blauw lintje om den hals, niet te vergelijken met zoo'n akelig dier, dat alleen '3 nachts te voorschijn komt. Op dit oogenblik is er in Belgii een dierenmishandeling gaande, die waarlijk betreurenswaardig heeten mag. Wij bedoe len de stierengevechten te Spa. Jarenlang waren de stierengevechten al leen in Spanje een geliefkoosd volksver maak. Voor eenigen tijd zijn ze echter ook naar Frankrijk overgewaaid en hebben ze thans in België hunnen intocht gedaan. Evenwel is de inrichting dezer gevechten te Spa anders dan in Spanje. Ginds doodt men den stier, nadat hij half razend van pijn is door al de kleine wonden die hem zijn toegebracht, in Spa stelt men zich echter te vreden met hem die kleine wonden toe te brengen en voert hem dan weg om te her stellen en eenigen tijd later weer voor dat spel te worden gebruikt. Het is ons onbekend of de belgische wetten al of niet streng zijn op het ge bied van dierenmishandeling, en of er geen termen hadden kunnen gevonden worden om deze stierengevechten te verbieden. Indien een jongen, gewapend met een pun tig stokje op den openbaren weg een koe van zijn vader op dezelfde wijze mishandelde als in Spa met de stieren gebeurt, enkel ten pleziere van eenige mede-ongevoeligen, die er naar staan te kijken, dan zou zeker een voorbijgaande politie-agent proces verbaal wegens dierenmishandeling op maken. Onnoodige mishandeling, ziedaar de reden waarom de belgische autoriteit deze voor stellingen had moeten verbieden. Onzede lijk is het, op deze wijze te laten werken op den ziekelijken zucht naar het gevaar lijke, naar het wreede, naar het bloedige. Dezelfde menschen, die met belangstelling de stierengevechten gaan zien, zullen hunne kinderen verbieden voor een slachtplaats stil te staan. Nogmaals, zoo het duiven waren, in- plaats van stierenMaar, het moet erkend worden, een stier heeft in zijn logheid en in zijn kracht niets dat sympathie inboe zemt, eerder zal men vrees voor hem gaan koesteren. Wellicht is het dan eigenlijk den moed ter toreadores dien men toe juicht, den moed om zich, nagenoeg onge wapend, in het strijdperk te begeven met een dier, waarvoor men zelf bang is? In elk geval blijft het dierenmishande ling. Asylen voor hondjes en katjes zal geen bezadigd mensch verlangen, maar wel mag men eisohen dat geen enkel dier, of het een duif (lan wel een stier is, zon der noodzaak wordt gepijnigd. Van Spanje naar Frankrijk, van Frank rijk naar België zou thans Nederland aan de beurt zijn? Het is niet te hopen Haarlem, 4 September. Gedurende de maand Augustus ia het Museum van Kunstnijver heid alhier door 1308 personen be zocht. Op herhaald verzoek is aan den heer J. H. van West Jr. eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van directeur van de Bloemendaal— Overreeu--Haarlem Tram-Omnibus maatschappij. Hoor den voorzitter der maatschappij werd aan den heer van West een woord van dank ge- braeht voor zijn gehouden beheer. Op een dezer dagen in dit blad geplaatste advertentie, waarin een «beklant café» met vergunning ter overname werd aangeboden, zijn niet minder dan 57 brieven inge komen. Een eenige beer uit "uitachland, die dagen bij familie te Zand- voort zou doorbrengen, is Vrijdag nacht plotseling krankzinnig gewor den. In nachtgewaad ging hij de straat op, sloeg van een woning een ruit in en joeg den bewoners een vreeselijken schrik op het lij.f Eindelijk werd hij gevat. Toen hij op Zandvoort aankwam verhaalde hij de volgende geschiedenis: Op zijn reis naar Nederland en even nadat hij de grenzen gepas seerd waswerd hij aangevallen door twee zwart gemaakte kerels, welke met het mes in de hand zijn geld eischten. Hij wist zich echter te verdedigen en bracht den nood rem in werking, zoodat de trein weldra stilstond. Voor dit echter gebeurde waren de twee dieven reeds gevlucht. LETTEREN EN KUNST. Sarah Bernhardt zal den 8n Oct. te 's-Hage optreden in «La Tosca", den 10n en den 15n Oct. in «Théodora* en «Fédora*, alle van Sardou. De gebr. Van Lier hebben de regeling op zich genomen van de reis van Sarah Bernhardt door ons land. Zij zal te Amsterdam tweemalen in het Grand Theatre optreden en wel in October. Op den zoo schilderachtig gelegen en goed onderhouden doodenakker van Roozendaal werd Zaterdagnamiddag het stoffelijk overschot van onzen Hofdijk ter aarde besteld. Vijf prachtige kransen versierden de wit eiken houten lijkkist, die door acht vrienden van den overledene en twee zonen, beide officieren van het nederlandsche leger, gevolgd werd. Aan de groeve sprak de heer W. A. Caspers, van Utrecht, woorden van vriendschap en erkentelijkheid, die op hoogst indrukwekkende wijze beantwoord wer den door den oudsten zoon. Hofdijk's graf ligt naast dat van Bernard ter Haar, iets verder dan dat van De Genestet. Adelina Patti krijgt voor haar volgende kunstreis in Zuid-Amerika 937.500 frs. voor 30 avonden. Door Z. M. den Koning- Groothertog is de ridderorde van de Eikenkroon verleend aan den heer Ch. Baltet, den bekenden Frauechen boomkweeker en schrijver. De conferentie omtrent het internationaal goederenverkeer op de spoorwegen, waarbij ook onze regeering betrokken was, en die 12 September a. s. te Bern zoude plaats hebben, is, naar men verneemt, uit gesteld. In het hoofdkiesdistrict Bergum is in eeue op 1 September gehoudene vergadering van de libe rale kiesvereeniging «de Eensge zindheid», met bijna algemeene stemmen tot candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer, vacature Bosgra, gesteld de heer J. H. Sickler, notaris te Augustinusga. Het Ty dsckrift voor Ge neeskunde deelt mede dat de bijeen komst van de Internationale Jury, welke in September te Brussel zou plaats hebben voor de toewijzing van den prijs van 6000 mark van Keizerin Augusta voor het beste model van een vervoerbaren hospi taal-barak, wegens gebrek aan deel neming tot onbepaalden tijd is ver- Men deelt ons mede, dat de heer P. J. de Quartel, ingenieur lste kl. van 's rijks waterstaat, aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie heeft aangevraagd voor de indijking, droogmaking en inpol dering van het grootste gedeelte der Zuiderzee en van de Friesche Wadden. De concessie-aanvrager raamt de kosten op 220 millioen en de baten over 20 jaren op onge veer 337 millioen. (D.) Het groote zilveren ser vies, dat de Kroonprinses op haren verjaardag van Hare Koninklijke ouders ontving, vertegenwoordigt eene waarde van ODgeveer f 100,000. Door de regeering is thans ook bij de nederlandsche spoorwegbesturen aangedrongen op de spoedige invoering van een be perkten Zondagsdienst op de spoor wegen. (Avp.) Niet met de So en da, maar met de Prinses Wilhelminakapt. K. Visman, keert de heer Van Rees uit Icdië terug. De Soenda zal bij aankomst van de Sumatrawaarmede de nieuwe goeverneur-generaal naar Indië gaat, reeds 14 dagen op de terugreis zijn. De Vrijdag te Breda gehou den tweede zitting der ned. Juristen-ver- eeniging werd door den voorzitter met een toepasselijk woord over het feest van den dag. Daarna kwam aan de orde het vraag punt: wEischen de wettelijke bepalingen omtrent de overeenkomst van levensverze kering herziening? Zoo ja, in welken zin Na uitvoerige discussie werden bevesti gend beantwoord de vragen 1. Behoort de zelfstandigheid van het levensverzekerings-contract wettelijk te wor den erken? 2. Behooren polissen aan order, toonder of in blanco, dan wel behoort enkel overdracht der polis bij wege van cessie geoorloofd te zijn? 3. Behoort de FEÏÏIÏjïiBTO INT. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 15) IXe HOOFDSTUK. DB PATIENT VAN TOBT HEEFT EEN ONDERHOUD. Mrs. Sprowl stond niet op een goeden voet met de familie van bare schoondochter, sedert Salina van haar man ge scheiden was; en hare laatste woorden sprak zij zoo luid, dat zij door iedereen, die in huis was, verstaan kon worden. Penn verzocht Toby de deur te openen, daar hij ge loofde, dat het beter zou zijn, de dame binnen te laten en zich met haar te verzoenen, maar Toby schudde het hoofd, en balde zijn vuist van woede, Wel! zeide mrs. Sprowl, het hangt van u af, mij binnen te laten, maar ik zal u een ding aan het ver stand brengen; ik verzet geen voet voor deze deur geopend wordt, en als gij geheimhouding noodig hebt over uwe aan wezigheid bier, dan zou het veel beter voor u zijn, Penn Hapgood, mij binnen te laten, dan mij hier den geheelen dag op den drempel te laten staan. De gedachte aan eene langdurige belegering vervulde Toby met schrik: hij aarzelde, maar Penn zeide: Ik ben zeer zwak, en nog zeer ziek, juffrouw, maar ik heb geleerd wat het is, weggejaagd te werden uit een huis, dat voor mij geopend had moeten worden, om mij op te nemen, en ik ben niet van plan iemand anders zoo te behandelen, als gij mij behandeld hebt. Dit werd in haar tegenwoordigheid gezegd, want Toby die bemerkt had dat hij hem niet meer kon verbergen, had de klink opgelicht, en zij was binnengekomen. Wel, mijnheer Hapgood, begon zij met een ge maakt lachje, dat zeer weinig wroeging maar zeer veel lis tige baatzucht verraadde, u moet mij niet te hard be- oordeelen. Denk er aan, dat ik eene arme weduwe ben, en dat mijn leven bedreigd werd, en ik genoodzaakt werd te doen wat ik gedaan heb. Wel, zeide Penn, ik vergeef het u. Geef haar een stoel, Toby. Toby zette een stoel neder en de weduwe Sprowl ging zitten. Wij konden geene vrienden meer worden, voor ik u bezocht had, om te zien, hoe het met u was, zeide zij met gevouwen handen, terwijl zij Penn met belangstelling aankeek. Ik weet, dat het iets vreeselijks was, maar het is zoo gemakkelijk te denken, dat men u nergens om kan berispen. Het is voor mij hard genoeg, een kostganger te verliezen, en dat nog wel in dezen tijd, terwijl ik ook den vriend verlies, dien ik als een lid van mijn huisgezin be schouwde en voor wien ik heb gewasschen en gestreken, alsof hij mijn eigen zoon was. En mrs. cprowl veegde hare oogen af, terwijl zij oplet tend den indruk van hare woorden naging. En ik dacht, zeide zij, dat gij mij die beuzeling, die gij vocraf betaald hebt, en die gij mij als kostgeld schuldig zijt, wel zoudt willen schenken, want zooals gij weet, ben ik eene arme weduwe, en mijn eenige zoon zwerft overal rond. Penn stemde er dadelijk in toe, haar dit te schenken, daar hij dacht, dat het voor hem wel onmogelijk zou zijn, in het andere geval zijn geld terug te krijgen. Dan hebt gij nog een oude jas! zeide mrs. Sprowl op deelnemenden toon. U zult mij die wel willen schen ken, nietwaar? Ik kan er een kraag uit maken. Ja, ja! zeide Penn, gij moogt haar hebben. Toby stond achter haar stoel, met woede in het hart. En ik dacht, dat bet eerlijk zou zijn, dat gij mij het, het.... zoudt vergoeden; ik weet niet, hoe ik het mij ooit ter wereld zal kunnen verschaffen, daar ik eene arme we duwe ben en mijn eenige zoon.... Zij verborg haar gelaat uit aandoening in haar boezelaar. Waarvoor moet ik betalen? vroeg Penn. Voor.... voor, gij weet wel, zeide zij, ik zou het voor geen geld ter wereld verkocht hebben, en het zal mij minstens tien dollars kosten, om het mij weer aan te schaf fen, hetgeen zeer moeilijk gaat, daar ik eene arme weduwe ben, en het linnen was zoo sterk als men het maar zelden gezien heeft; ik heb het zelf gemaakt en mijn echtgenoot zaliger is er op gestorven; hij heeft mij geholpen de gan zen te plukken en ik heb niet gedacht, toen ik u in den kost nam, dat juist dat bed opgeofferd zou worden, want het

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1