BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. wet het recht te hebben om niet bevoor deelden met erfenis of met schenking op gelijke lijn te stellen? Ontkennend werden beantwoord de vra gen 1. Behoort het begrip schadevergoeding aan die regeling ten grondslag te liggen? 2. Behoort de wet aan te geven den inhoud der polis met aanwijzing van de essentialia der overeenkomst? 8. Is aanwezigheid van belang een vereischte voor het sluiten der overeenkomsta. bij verzekering van eigen leven b. bij verze kering van het leven eens derden dan wel is het bestaan van belang onnoodig, mits de derde toestemme? Over de vraag: behoort de polis bij uit sluiting te worden aangemerkt als bewijs van de tot stand gekomen overeenkomst? staakten de stemmen. Al de andere pun ten bleven buiten stemming. De vergadering der nederl. Juristen- vereeniging van Zaterdag werd bijgewoond door den minister van Justitie, Huijs van Berenbroek. Tot bestuursleden werden, in plaats van de aftredende niet herkiesbare heeren G. A. Van Hamel, M. S. Pols en C. Pijnacker Hordijk, gekozen de hoogleer- aren Molster, Pols en mr. A. A. de Pinto. Daarna werd beraadslaagd over het onder werp ^Papieronderzoek in strafzaken." Aan de discussie namen deel de heeren van Hamel, 't Hooft, Macaré, Levy, Pols, van Eek, Patijn en Simons. Daarna werd ge stemd over de vraagpunten. Bevestigend werden beantwoord de navolgende: Is bij een nieuwe regeling van het pa pieronderzoek te onderscheiden tusschen a. het zoeken naar papieren door het strafbare feit verkregen, of waarop of waar mede het strafbare feit is gepleegd; b. het zoeken naar en onderzoeken van den inhoud van andere papieren, ten einde aanwijzingen te bekomen betreffende het strafbare feit of de daaraan schuldigen Zoo ja: behooren de bizondere regels be treffende het papier-onderzoek niet beperkt te worden tot de sub lb bedoelde papie ren, onverlet overigens de regeling der dwangzoeking naar de sub la bedoelde Behoort bij de regeling van het papier onderzoek op den voorgrond te worden gesteld, dat elk die zich in het bezit be vindt van papieren, aan zoodanig onder zoek onderworpen, verplicht is onder ge lijke uitzonderingen als ten opzichte van de verplichting om getuigenis af te leggen, ze op een bevel der bevoegde macht uit te leveren? Behooren niet in allen gevalle te worden uitgesloten papieren tusschen (d. i. afkomstig vau en gericht aan) derden, zich bevindende in het bezit van beklaagden of verdachten Is, behoudens nader te stellen uitzonderingen, als regel aan te nemen, dat geen papieronderzoek zal geschieden dan op bevel van de recht bank Bestaat er voldoende grond om dwangzoeking naar papieren aan papier onderzoek onderworpen te verbieden, als ze zich bevinden in het bezit of in de woning van personen, aan wier stand, ambt of beroep een plicht tot geheimhou ding is verbonden Behoort niet in allen gevalle de geheimhouding van den inhoud der onderzochte papieren, voor zoover deze geene betrekking heeft op het strafbare feit, door bizondere bepalingen te worden verzekerd Ontkennend werden beantwoord de na volgende vragen Behoortin beginsel dwang zoeking te worden uitgesloten, waar de verplichting tot uitlevering bestaat? Be staat er voldoende grond om dwangzoeking naar papieren aan papieronderzoek onder worpen te verbieden, als ze zich bevinden in de bureaux of bergplaatsen van papie ren van dagbladen of andere periodieke drukwerken Amsterdam werd gekozen tot plaats voor de volgende algemeene vergadering. Te Utrecht is de aange kondigde vergadering van notaris sen gehouden. Na langdurige dis cussie is met groote meerderheid van stemmen besloten, zich tot de regeering te wenden met een adres, waarin gewezen wordt op de ge varen, waarmede het notariaat in Nederland wordt bedreigd door de zaakwaarnemerij, en waarin de mid delen worden uiteengezet, welke de regeering tot verbetering van den bestaanden toestand zou kunnen aanwenden. Door Burg. en Weth. van Leeuwarden is aan den gemeente raad een voordracht ingediend ,voor de benoeming van een hoofdopzich ter der gemeentewerken, waarop zijn geplaatst de heeren J. Drost te Bloemendaal en J. H. Schouten te Goedereede. De gunstig bekende too- neelvereeniging «Advendo» te Am sterdam behaalde op den internatio - nalen Tooneelwedstrijd te Mechelen den tweeden prijs, de heer M. Kat tenburg, den persoonlijken prijs als beste tooneelist-liefhebber, en me vrouw de Wijs als beste tooneelist- liefhebster. Een jongen uit de Swam- merdamstraat te Amsterdam, die, om den optocht te zien, op het Frederiksplein in eenen boom ge klommen was, viel er uit en is aan de gevolgen overleden. Maandagmiddag hadden drie metselaars, werkzaam aan het dak van het hospitaal te Hoorn, het ongeluk daar af te vallen; zij wer den ernstig gekneusd opgenomen. Een hunner verkeert in bedenkelij- ken toestand. Het atwerken der Urker vischschuiten No. 107 en 148, welke in de vorige week schipbreuk leden waarbij de bemanning den dood vond, is heden aangevangen. Vlet- terlieden hebben voor f 250 aange nomen de schuiten van Onrust te werken en in de haven van Nieu- wediep te brengen. Men gelooft spoe dig te zullen slagen. Een geacht 75jarig in- gezetene der gemeente Óud-Karspel geraakte Zaterdag avond, door de duisternis misleid, in het water achter zijne woning, met het onge lukkig gevolg dat hij verdronk. Zondag morgen werd zijn lijk ge vonden. Een achtjarige jongen kwam Maandagavond aan den Mau- ritsweg te Rotterdam met eene vélo- cipéde in aanraking, hij sloeg ach terover, kreeg het rijwiel over het lichaam, en werd zwaar gekneusd naar het ziekenhuis overgebracht. Zondagochtend ten half vijf ure is nabij het Lekskerveer te Waganingen in den Rijn plotse ling (door eene onbekende oorzaak) een schip gezonken, geladen met steenen. De schipper V., en zijne vrouw, afkomstig uit Rotterdam, werden nog juist bijtijds gered door een in de nabijheid liggenden schipper. Zaterdag avond werd in den laatsten trein van Nijmegen naar Arnhem, even buiten het sta tion Nijmegen, de Westinghouse rem in werking gesteld. Toen de trein stilstond bleek, dat in een der waggons 3de klasse eene vechtpar tij was ontstaan, uit eene woorden wisseling, die reeds aau het station was begonnen. Een der reizigers, voor zich zelf gevaar duchtende, had den trein tot stilstaan gebracht. Door de conducteurs werden de strijdlustige kermishouders geschei den. Een tweetal jongejuf- frouwen uit Arnhem, die Woensdag onder behoorlijk geleide over de kermis te Nijmegen wandelden, had den niettemin van de ergerlijke bald- dadigheid van onbekenden te lijden. Voorbijgangers maakten er haar namelijk opmerkzaam op, dat hare kleederen van achteren geheel ge havend waren; het bleek, dat men vitriool had gestort over beider japonnen, die natuurlijk in flarden en totaal bedorven zijn. Te Sloshteren is door 160 arbeiders, die aldaar een kanaal groeven, het werk gestaakt, omdat de uitbetaling van het loon, dat bepaald was op f 1.25 per dag, niet naar deze bepaling, maar tegen fl per dag zou plaats hebben. Nadat door hen gezamenlijk een bezoek was gebracht bij den patroon, werd aan hun verlangen, om fl.25 uit te betalen, voldaan, doch de werk gever bedankte nu het werkvolk. Alles liep zeer rustig af. Hoewel do stoomtramweg TholenBergen-op-ZoomAatwer pen reeds sedert een jaar voor het verkeer geopend is, had heden, als mosterd na den maaltijd, de feeste lijke opening dezer internationale lijn plaats. Om even 12 uur kwam een keu rig versierde teesttrein uit Bergen op Zoom alhier met een aantal ge- noodigden aan, en op de grens dezer gemeente en het naburige belgische dorp Sautvliet werd aan het nieuw gebouwde kantoor der Rijksbelas tingen halt gehouden. De Harmonie van Ossendrecht speelde toen het nederlaudsche volks lied iu begroette de belgische genoo- digden, die even later aankwamen en waaronder zich vele hooggeplaat ste autoriteiten bevonden, met de Brabanjonne. Aan het grenskantoor had de wederzijdsche begroeting plaats en gebruikte een 80-tal hee ren een lunch, hun door het Be stuur van de Trammaatschappij aan geboden. De Harmonie sperld? in dien tusschentijd eenige flinke mu ziekstukken. Overigens liep alles doodkalm af en was er van geestdrift zelfs geen sprake. Trouwens het publiek werd op een afstand gehouden, alsof er vrees bestond voor dynamietaanslagen. Na afloop van de lunch ging het in volle vaart naar Bergen-op-Zoom waar een diner wordt aangeboden, terwijl de belgische gasten heden avond weer naar Antwerpen terug - keeren. De locomotief droeg op een schild twee ineengeslagen handen als zin nebeeld der nieuwe vereeniging van Nederland en België, en hoewel het nieuws er na een jaar dienst wel eenigszins af is, moet erkend wor den, dat deze lijn veel bijbrengt tot den bloei dezer vruchtbare streken en het gemak vau het reizend publiek. Een der laat6te uitvloeisels is, dat hier een wekelijksche graaumarkt opgericht werd die morgen voor het eerst gehouden wordt. Op b ij na 63 jarigen leef- tijd is te Kampen overleden mr. S. H. de la Sablonière, oud-burgemees- ter dezer gemeente, lid van Gedep. Staten van Overijsel. In hem wordt een zeer verdienstelijk man verloren die aan de behartiging der open bare belangen steeds een zeer werk zaam aandeel genomen heeft. Door de rijksambtenaren van Langeveen zijn naar men meldt, een 50 tal schapen uit Pruisen, die op de holland che grenzen grazende gevonden werden, in beslag geno men en naar Tubbergen overge bracht. Te Zwolle is Maandag per centraalspoor uit Utrecht aan gekomen een detachement genietroe pen onder bevel van den kapitein Van Schermbeek, met eene caisson voorzien van het noodige dynamiet en buskruit, om evenals dit jaar met den toren te Geldrop i» ge schied, den aannemer behulpzaam te ziju om de overblijfselen van de 5 gemetselde penanten in het Zwarte water benoorden Zwolle Dabij Has selt op te ruimen. VISSCHERIJ. T e s 3 e 1, 2 September. Het rogvisschen bin,- nengaats zal weldra geëindigd zijn. In de afge- loopen week werden slechts 6 manden rog afge zonden naar België. De rog gold hier van 55 tot 50 ct. per stuk. Met da palingvisscherij ging het matig. De paling gold van 20 tot 50 ct. per !/a kilogram. De visachery op de Noordzee werd zeer belem merd door onbestendig weer. De schippers b'e- somden dan ook slechts van f 10 tot f 25 per schuit. Voor de rookerijen werd ook niet veel aange roerd. Scharren golden f2.50 a f3, kl. schol f 2 sk. f 2.25, en poonen f 1 per mand. Frankrijk. De minister van Marine, admiraal Krantz heeft aan een journalist, die hem kwam interviewen over de mobilisatie der vloot, gezegd dat hij zeer over den afloop tevreden was. Alles had regelmatig en snel gewerkt en de ad miraal was van oordeel, dat bij eventu- eele noodzakelijkheid de vloot in een mi nimum van tijd op voet van oorlog zou kunnen worden gebracht. Hij erkende echter, dat er, wat de ar senalen betreft, veel was wat te kostbaar en te ingewikkeld bleek te zijn en dat ook de administratie over te veel schijven loopt. „Als ik er den tijd voor heb," zeide de minister, „zal ik trachten een eenvoudi ger organisatie tot stand te brengen. Dit is echter niet de hoofdzaak. Het voor naamste is dat onze vloot haren vijanden eventueel het hoofd zal kunueu bieden. En dat zij dit kan, hiervan ben ik thans ten volle overtuigd." Mielvaque, de man van mej. Marti nez Campos, heeft zich boulangistisch can- didaat gesteld bij de algemeene verkiezin gen in het dep. Corrèze. Duitscllland. Uit Berlijn wordt van 3 September gemeld: In een buitenge woon nommer van den ,/Beichs-Anzeiger" wordt de heden tot stand gekomene ver loving van prinses Sophia, jongste zuster des keizers, met den kroonprins van Grie kenland bekend gemaakt. Keizer Wilhelm wordt, met het oog op de manoeuvres der vloot, den lOden dezer te Wilhelmshaven verwacht. Oostenrijk. Uit Weenen wordt be richt, dat er meer dan ooit sprake i3 van een huwelijk van den Czarewitch met de aartshertogin Valerie. Keizer Erans Jozef heeft een bezoek afgelegd op het kasteel van den hertog van Cumberland te Gmüuden. Hij werd aan het station verwelkomd door den grootvorst-troonopvolger van Busland en den gastheer, om daarop in het kasteel begroet te worden door de hertogin van Cumberland en de keizerin van Busland. De keizer bracht ook een bezoek aan de prinses van Wales, welke eveneens te Gmiinden vertoeft, 6u nam in den namid dag de terugreis aan. De keizerin van Busland reisde's avonds af. Zweden. De koning is bij zijne terugkomst uit Dnitschland te Malmö met groote geestdrift ontvangen. Aan het déjeu ner bracht de burgemeester een toost tot welkom uit. De koning stond op en roemde in zijn antwoord de schitterende ontvangst die hem ten paleize in de hoofdstad des duitschen rijks was ten deel gevallen. Tevens deed hij inzonderheid uitkomen, dat de nieuwgeboren prins (zoon van kei zer Wilhelm II), niet slechts naar hem genoemd is, maar ook overigens enkel zweedsche namen heeft gekregen. Deze woorden werden begroet met groot gejuich ter eere van keizer Wilhelm. Ierland. De uitzettingen in Ierland zijn weder in vollen gang. Te Glencoe had een pachter, welke uit zijn hoeve verwijderd moest worden, rond om zijn huis een barrikade van boomen, steenen, enz. opgeworpen. De gewapende macht trachtte te ver geefs er doorheen te dringen; zij werd ontvangen met steenworpen en stroomen kokend water. Een paar konstabels, welke op het dak hadden weten te geraken, wer den ontwapend en door de boeren in een sloot geworpen. Eerst na anderhalf uur vechtens slaagde de politie er in den wederspannigen pach ter uit diens woning te verdrijven. Bij het huis van een anderen pachter, die eveneens verwijderd moest worden, ontstond een nieuw gevecht, dat korter duurde maar vreeselijker was dan het eerste. Achttien personen werden in hech tenis genomenonder hen waren verschei dene ernstig gewond. Te Douras zijn drie families van het door haar gepachte erf verjaagd. Servië. Volgens den Weener corres pondent van de „Bépublique Eran^aise" had koning Milan aan Cristics geseind, dat de komst der koningin te Belgrado met geweld moest worden belet. De ministers waren van oordeel dat dit niet ging, dat dit bovendien op de bevolking een zeer ongunstigen indruk zou maken en dat men niet volkomen op de getrouwheid der troepen rekenen kon. Koning Milan drong hierop niet verder aan op dezen maatregel, en vroeg alleen, dat men hem de memorie van den advocaat der koningin onmiddel lijk zou toezenden; hij zou die met een andere memorie beantwoorden. Het proces zal dientengevolge nog geruimen tijd wor den verdaagd. Koning Milan heeft de viering van den verjaardag der koningin als een nationalen feestdag verboden. Het officieele blad van Belgrado heeft het besluit daartoe mede gedeeld en de geestelijkheid heeft aanzeg ging gekregen de gebruikelijke gebeden voor de koningin op dien dag weg te laten. Koningin Natalie is te Bucharest aan gekomen en bij haar zwager prins Ghika afgestapt. Luchtschipbreukelingen. Bij een desbetreffend onderzoek is aan bet liebt gekomen dat de ballon, waarmede de luchtreiziger Simmonds is verongelukt, niet gescheurd ia door de aanraking met een boom, maar gebarsten door de hevige drukking van den wind. Een ballonfabrikant, Percival Spencer, beeft verklaard, dat de winddruk op een groote oppervlakte van taf, opgevuld met gas, een groot gevaar is, (lat door de lucbtscbippers veel te licht wordt opgevat, omdat zij sedert eenige jaren meer letten op de omstandigheid dat zij bij niet-op- stijging het publiek te leur stellen, dan op de weersgesteldheid. Daardoor, zeide Spen cer, stellen zij veel le veel bun leven en dat hunner medereizigers in de waagschaal. Inmiddels beeft te Birmingham weder een ongeluk plaats gehad. Drie personen stegen op met een grooten ballon, maar de wind wierp ben tegen twee groote scboorsteenen, die daardoor naar beneden tuimelden. De ballon barstte, maar bleef aan bet dak hangen, zoodat de reizigers zich aan bet ankertouw naar beneden kou den laten zakken. Bij den sprong, dien zij toen nog moesten doen, om op den grond te komen, kreeg de een een ernstige kwetsuur aan de dij, de tweede werd zwaar gekneusd en all.en de derde kwam er met eenige schrammen af. Door de Dedervaliende scboorsteenen werden eenige personen gekwetst. Te Londen is een allerge- vaarlijkste dief uit Frankrijk gepakt, die tot eene beruchte dievenbende behoorde, Meuliegant, bijgenaamd „Touche-a-Tout. Een inspecteur van politie, Houlier, die al meermalen bet kanaal was overgesto ken om franscbe dieven, die de wijk naar Londen hadden genomen, op te sporen, heeft zich aldaarj namelijk in verbinding werd gisterenavond voor uwe rekening weggehaald. En gij denkt dat ik voor een jas van teer en veeren tien dollars zou moeten betalen? zeide Penn zeer ver wonderd, alsof Silas Ropes de rekening had gezonden. Zij zeiden dat ik daarvoor moest zorgen, zeide de bezoekster met teemende stemen als gij het niet be taalt, wie moet bet dan doen, ik wil niemand meer in den kost nemen, koffie laten drinken, mijn beste maïakoeken laten eteD, en in een mooi bed laten slapen, dat alles voor tien gulden per week, en dan nog de waach daarenboven, en dat bij eene arme weduwe als ik. Mrs. Sprowl, zeide Penn, ondanks zijn toeBtand lachende, wees zoo goed aan niemand te vertellen dat ik hier ben, en zoo spoedig als ik in staat ben het te doen, zal ik u voor uw mooi veeren bed betalen. Dank u, dat is zeer goed zeide bet eerbiedwaardige schepeel, met verlichting. En als er nog iets is, dat u kunt missen.... Ik zal eens zien, zeide Penn vermoeid. Laat mij nu alleen. Maar hebt gij nu ook een paar dollars voor mij vroeg zij weer, want mijn zoon.zij verraad ie zich bijna, daar zij wilde voortgaan met te zeggen, dat Lysandet "ge komen was, en geld moeBt hebben maar zij kuchte, en vulde baar zin met veranderde stem aan, is een zwerveling. Toen Penn er echter over nadacht, dat zij het geheim eerder zou bewaren, als hij het geld hield, antwoordde hij, dat hij geen geld kon missen, voor hij het had ontvangen van de curatoren der academie. Haar gezicht betrok bij het hooren van deze woorden en terwijl zij met tegenzin van het doel van haar komst afstapte, nam zij afscheid, en ging haar hoopvollen zoon opzoeken. Xe HOOFDSTUK. DE GROENE KIST VAN DE WEDUWE. Mr. Villars had waarheid gesproken, toen hij zeide dat Penn's vervolgers niet zouden rusteD. Inderdaad waren Ro pes en drie medeplichtigen op weg naar mrs. Sprowl, om een onderzoek naar den schoolmeester in te stellen. De eerzame vrouw had nauwelijks haar eigen deur be reikt, of zij zag hen aankomen. Ofschoon Penn niet in huis was, haar zoon bevond zich er wel. Zij gevoelde dus een hevigen angst bij het aanschouwen der bezoekers, en zij betuigde hen met zooveel vuur, dat het voorwerp van hunne vervolging daar niet was, en zij scheen zoo beangst te zijn, dat Ropes ziin metgezellen een veelbeteekenden wenk gaf, terwijl hij zeide Hij is er jongens, ge kunt er op aan. Zij drongen nu het huis binnen, daar haar toenemende angst en verwarring er slechts toe dienden, hun achterdocht nog meer op te wekken. Wij twijfelen in het minst niet aan uw woord, mrs. Sprowl. Ropee glimlachte sarcastisch maar natuurlijk hebt u er niets tegen, dat wij het huis doorzoeken, want wij vervullen een heilige plicht. Hebt gij whisky in huis, weduwe De beleefde dame ging heen om een flesch te halen, maar dat halen duurde zoo lang, dat de bezoekers ongeduldig werden. Dientengevolge liet Ropes twee mannen bij de deur de wacht houden, en hij ging met den derde mrs. Sprowl achterna, die zij beneden aan den trap tegenkwamen. Bewaart gij den drank daar? zeide Ropes. Ik.... ik dacht mrs. Sprowl hijgde naar adem, voor zij kon vervolgen dat de meester wel drank in zijn ka mer zou hebben. Maar ik kan niets vinden. Gij hebt de vrijheid in zijn kamer te gaan kijken, als dat noodig is. Wel, ik denk dat het onze plicht zal zijn. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2