Blanken en Zwarten. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Zitting van Woensdag 5 September, De Moordaanslag 6e Jaargang. Vrijdag 7 September 1888. No. 1589. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENT1ËN: Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangere G. L. DAUBE if Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 September. Door den architect A. van der Steur Jr., is Woensdag aanbesteed het bouwen van een magazijn voor den heer A. M. Randoe, aan het perceel in de Gierstraat, get. No. 22. Van de negen inschrijvers, was H. van Es de laagste, voor f 8360. Door den heer H. Stoel, onder wijzer aan de openbare school te Semarang, is aan de Rijkekweek- school voor onderwijzers te Haarlem ten geschenke gezonden eene fraaie verzameling opgezette insekten uit Indië afkomstig. GEMEENTERAAD. des namiddags te één ure. Afwezig de leden Figee, Kist, Berkhout, Koop- mans, van de Poll, van Weel. De notulen der vorige zitting worden gelezen §g goedgekeurd. Ingekomen zyn de navolgende stukken: Re kest van K. M. B. Reigers c. s. houdende klach ten over den stank van de open sloot aan den Sehoterweg, id. van 3. H. Krelage en Wed. F. J. H. Bringe, ter bebouwing van open gronden en aanleg van straten aan den Kleinen Houtweg; id van J. H. Stoel Az. betreffende afsluiting van open grond aan het Kenaupark. Een en ander wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Rekest van P. G. André de la Portc, betref fende den overweg van den spoorweg; brief der Duinw. Maats, in zake overeenkomst en aanslui tingen; dankbetuiging van don leeraar G. H. Blits voor de aan here verleende traktcments- verhooging; mededeeling van den comm. des ko- nings, dat hij C. Uijleubroek, agent van politie 4e kl. heeft benoemd tot buitengewoon gemeente veldwachter. Voorstel van B. en W. op het reuest van M. Dirken tot aankoop van gronden aan de Bakker straat, hoek Lange Poellaan. Voorstel van B. en W. omtrent de gemeente politie. Verzoek van de Holl. IJzeren Spoorw.-Maats. om wegens het bouwen eener nieuwe wachters woning aan do Brouwei'svaart, het om de oude woning verlengde voetpad tien meter zuidwaarts te mogen verleggen. B. en W. praeadviseeren hierop gunstig. Ma ca ré. Ik wenschto eene vraag te doen. Men is bezig een dubbele woning te maken, maar is er ook de aandacht op gevallen, den overweg in het verlengde te leggen? Misschien zal bij omlegging geen voldoende helling te verkrijgen zijn. Men kon den weg om den anderen kant Svan het huis leggen, dat zou den voetgangers een eind gaans besparen. Voorzitter. Ik geloof, dat er wel bezwaar is om dit te kunnen uitvoeren. Men moet het huis op deze plaats zetten en als er geen over- wegende bezwaren zijn zouden B. en W. willen voorstellen het verzoek toe te staan. Wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Aan de orde zijn than3 de benoeming der va3tc commissiën. De heer Derx geeft te kennen, dat hij geene benoeming zou kunnen aannemen, daar zijn ge zichtsvermogen verzwakt is en de geneeskundi gen hem volstrekt verboden hebben, eenige in spannende bezigheden meer waar te nemen. De Voorzitter geeft zijn leedwezen te kennen over dit besluit, vooral om de reden waarom het genomen is. De heer Enschede zegt, dat hij als Voorzit'.er van de comm. v. fin. lang mét den heer Derx samengewerkt en hem heeft loeren apprecieeren. Uit dien hoofde'betuigt hij den heer Derx ook namens de overige leden dier commissie, eijn leedwezen en zijn dank. De heer Derx beveelt zich in de herinnering der leden aan. Tot leden der comm. van fin. worden benoemd de heer mr. H. Enschede, pres., en tot leden de heeren de Haan, Waller, de Kanter (aftre dende leden) en Krol, die de benoeming aanvaarden. Tot leden der comm. tot het ontwerpen der strafverordeningen worden benoemd de heeren mr. H. Enschedé, jhr. mr. A. V. Teding ran Berkhout, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en mr. W. A. 't Hooft (aftredende leden), die do benoeming aanvaarden. Tot leden der comm. wegens de ontwerpen en voorwaarden van aanbesteding de heeren jhr. J. W. M. van de Poll, J. H. Stoel Az. en A. van der Steur Jr. (aftredende leden), die de benoe ming aannemen; voor de comm. voor de ver zoekschriften F. L. Kist, voorz., M. O. de Kan ter, mr. N. G. Cnoop Koopmans, voor de coram, voor fabricage, jhr. J. W. M. van de Poll, G. J. van Dieren Bijvoet, J. H. Stoel Az. en J. van Ek; voor de comm. voor den Hout en de plantsoenen mr. G. Heshuysen, jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout; en dc comm. voor de pensioenen mr. N. G. Cnoop Koopmans, voorz., J. Sahelis (in de plaats van wylen den heer C. J. Smits) en J. Krol Kz.; tot comm. voor de Stads-apotheek de heeren F. L. Kist en dr. D. de Haan; tot comm. voor de Bank van Leening de heeren Derx, Cnoop Koopmans, de Haan en de Kanter (ter vervanging van wijlen den heer C. J. Smits). Voorstel van B. en W. om tot aankoop van leermiddelen voor het gymnasium een krediet te verleeuen van f 149.50 voor dit jaar en van f533.75 op de begrooting voor 1889. De K a n t er. Dit voorstel heeft mij verwon dert eu het stelt mij in zeer grooten mate teleur, dat er nog zoiveel gevraagd wordt voor iets, waarvan, toen de zaak werd opgericht, dezelfde heeren die deze verhooging vragen, gezegd heb ben hoogstens f900 noodïg te hebben. Nu is er bijaa nog f 900 noodig. Toen zijn er ook des kundigen geraadpleegd, die gezegd hebben, dat het daarvoor kon worden gedaan. Dit doet mij zeer onaangenaam aan. 't Hooft. Ik hoor met verwondering, dat cu ratoren zouden beweerd hebben dat het slechts f 900 zon kosten. Er ligt een brief voor mij van curatoren, waarin deze de mogelijkheid stellen, dat de deskundige te laag geraamd had. Men voorzag dat, dunkt mij, toon algemeen. Ik kan mij niet voorstellen, dat de Raad geen b zou zeggen nu ze a heeft gezegd. Do Kanter. Ik heb ook een brief van heeren curatoren voor mij: In dien brief staat, dat de heer inspecteur met de regeling wel ingenomen is, doch wijst op het financieele bezwaar. "Ons dunkt," zeggen curatoren, "dat dit bezwaar niet te veel gelden moet, omdat blijkt dat de kosten veel lager zijn dan de inspecteur meldt." In de H. B. S. met 5-jarigen cursus heeft de zuurkast f 2000 van oprichting gekost. Ik heb toen ge dacht dat die in het gymnasium op andere schaal zou worden ingericht. Ik zal niet zeggen dat het niet noodig is; maar het kan op verschillende wijzen worden gedaan. Als er weer andere geleerde heeren in het college of nieuwe leeraars komen, kunnen deze ook wel zeegen dat het niet voldoende is en dat er meer bij moet. Macaré. Ik zal trachten den onaangenaraen indruk, dien de heer de Kanter heeft ondervon den, weg te nemen. Nooit is onder de eerste aan vrage van f 900 opgenomen de kosten van een zuurkast, voorts is het voor curatoren niet aan genaam, dat de raming te laag was, maar zoo lang dat niet gebleken was, konden curatoren dat toch niet opgeven. Van stilstand is in znlk een zaak ook geen sprake. Zoo'n physisck kabinet moet bijgehouden worden en met den tijd mee gaan. Als men in aanmerking neemt dat de zuur kast niet begrepen is omder de kosten, dan is de heele verhooging maar f 400. Wordt thans zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Voorstel van B. en W. om de voorschriften betreffende het verhuren van banken in de Vleeschhal alhier, aan te vullen met de volgende bepalingen lo. dat het invoeren van vleesch in de hal slechts zal mogen geschieden vanaf de opening tot 's morgens negen uur en van af een uur 's namiddags tot half twee; 2o. dat de keurmeesters het recht hebben om den invoer en verkoop van vleesch te weigeren, ook al is dit niet schadelijk voor de gezondheid van den menach; 3o. dat het invoeren en verkoopeu van vleesch van nuchtere kalreren is verboden. Voorts B. en W. te machtigen de banken na 1 Oct. opnieuw aan den meestbiedende in huur te geven op het bekende minimum. De K a n t e r. Ik zou in overweging willen geven de Kamer van Koophandel hierop te hoo- ren, daar wij deze ook bij het andere voorstel hebbeu gehoord en B. en W. voorloopig te mach tigen voort te gaan tot deze zaak is behandeld. Voorzitter. 1 Oct. moet de zaak opnieuw behandeld worden. Als wij intijds rapport hadden en ook gegadigden op tyd konden worden ge waarschuwd, zou dat gaan. Ik vrees echter dat de tijd te kort is. Stolp. Kunnen dan gegadigden niet voor 3 maanden op dezelfde wijze huren om daarna eene definitieve beslissing te lemen P Enschedé. Ik geloof dat znlk een besluit in strijd met de verordeningen zou wezen, maar durf het niet met zekerheid zeggen. Voorzitter. Wanneer de heeren eens be paalden, dat B. en W. gemachtigd worden dcu toestand te bestendigen tot primo Jauuari? De Kan ter. Wel, dat is het idee van den heer Stolp. Enschedé. Ik zal er tegen zijn, omdat men aan die regelen vasthouden «n met de vleeschhal voorzichtig moet zijn. Von Re eken. Ik kan er mij ook niet mee vereenigen. De zaak is ingericht voor proef en nu moeten wij niet dadelijk gaan veranderen. Stolp. Juist omdat het een proef is zou het oordeel van de Kamer van kooph. van dubbele waarde zijn. Ik geloof ook, dat het niet onge schikt is als alle verhuringen beginnen met Ja- lari. 't Hooft. Ik wil niet tegenspreken de strikt heid van den maatregel, maar gevoel een wet telijk bezwaar. Hier ontduikt de Raad zijn eigen verordening door kunstmiddeltjes. De Kan ter. Ik zou met het ide;, dat men btj een proel niet alles zoo mag veranderen, mee gaan, als alles zoo gebleven was, maar nu stelt men zelf veranderingen voor; daarom wilde ik het advies der Kamer van kooph. inwinnen. De Voorzitter vraagt of zijne motie van orde wordt ondersteund. Dit blijkt het geval te zijn. Macaré. Ik heb hehoord dat er een bezwaar zou zijn in het wettelijk besluit. Daarin is echter alleen besloten hoe men bij de eerste keer zou doen en daar zijn we toch nu niet aan gebonden. De motie van orde door den Voorzitter voor gesteld (B. en W. te machtigen den toestand te bestendigen tot primo Januari) wordt danrop goedgekeurd. Tegen: de heer Von Reeken. Adres van de «Holl. Maats. v. Landb.«, afd. Haarlem, om voortaau maatregelen te nemen ten einde alle kunstboter te weren van de markt voor natuurboter. B. en W. stellen diensvolgens voor, nis markt plaats voor k-instboter aan te wijzen de Ged. Oudegracht, cn de comm. v. d. strafverord. uit te noodigen, de desbetreffende bepalingen te ma ken en aan den Raad ter goedkeuring voor te Voorzitter. Het was reeds de wensch van een overleden Raadslid, den heer D/serinck, dat de botermarkt van het Spaarne in de richting der Oudegraoht zou worden gebracht. Wanneer de heeren haar daar niet wilden hebben, is er een geschikte plaats bij de Stoofsteeg en kon men daar een bord met "Kunstboter" zetten. De markmeester heeft gezegd, dat het éénmaal is voorgekomen dat een man een vat kunstboter op de markt bracht, maar hij is heengegaan toen de keurmeester zeide, dat kunstboter niet toege laten werd. B ij v o e t. Ik geloof dat het wenschelijk zou zijn tusschen de Groote Houtstraat en het Hei ligland een plaats aan te wijzen, daar is een be strate plaats. Derx. Moet in dit besluit niet opgenomen worden de plaats waar zuivere natuurboter wordt verkocht en zou het niet goed zijn daar een bord met «zuivere natuurboter" te plaatsen. Het verzoek wordt thans zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het verslag van den opzichter over de gas verlichting over de maand Juli wordt voor kennisgeving aangenomen. De K a n t e r. In de zitting, gehouden tijdens uwe afwezigheid, is ons in het vooruitzicht gesteld, dat in de eerstvolgende vergadering of de daarop volgende ingediend zou worden een voorstel van B. en W. betreffende do adressen der Buiten- socioteit. Dit wordt door velen tegemoet gezien. Ik ben daarin teleurgesteld. Mag ik u vragen of eerlang zal worden voldaan aan die belofte? Voorzitter. Ik deel uwe opinie, ik wenschte de zaak ook gaarne ten einde te heb ben, maar wij hebben geen gelegenheid gehad ze te behandelen, ik hoop heel spoedig het voorstel te kunnen doen. De principes zijn klaar, het komt nog maar aan op de redactie. Ik beloof u dat de meeste spoed zal gemaakt worden. Stolp. Ik heb gehoord dat de terreinen by de "Phoenix« zijn verhuurd. Weet u iets daarvan? Voorzitter. Er is iemand bij mij geweest, die vroeg of er bezwaar was, dit terrein in te richten voor sport. Ik heb gezegd: «ik weet het niet, maar naar mijne overtuiging zou dit niet gaan zonder toestemming van den gemeenteraad. Wil men zekerheid hebben dan zou men den Raad moeten vragen." Als de erfpachters een ander gebruik willen maken van de terreinen dan waarvoor zo vroeger uitgegeven zijn, dan zou men bij den Raad te berde moeten komen. Von Reeken. In den tijd uwer afwezig heid heb ik ook bezoek gehad van iemand, die mij daarnaar kwam vragen en hem eveneens naar den Raad verwezen. Hierop wordt de vergadering gesloten. (In dit verslag Icomen alleen (behalve de samenstelling der commissies) die punten voor, welke discussie hebben uitgelokt. In het beknopt verslag, voorkomende in ons vorig nummer, vindt, men ook de overige behandelde zaken vermeld.) Te Luxemburg is dezer dagen het reusachtige beeldwerk van onzen stadgenoot den heer F. L. Stracké, op het daartoe bestemde en reeds te vorigen jare gereed gemaakte voetstuk geplaatst. Het Luxembur ger Wort spreekt over den arbeid van deu nederlandschen beeldhou wer in de meest vleiende bewoor dingen. «Afgezien van de religieuze verdiensten, die er aan moeten wor den toegekend zegt het blad vormt het monument (dat, naar men weet, den heiligen Voedstervader des Heeren met het goddelijk Kind voorstelt) een der schoonste sieraden in de omgeving der stad. Het voet stuk, dat eene hoogte van acht me ter bereikt, werd naar de plannen van den architect ICnepper—Glase- ner, te Diekirch, uitgevoerd. Den outwerper stond nog de heer Miil- lendorf, te Luxemburg met zijne kennis van het terrein ter zijde.» Het standbeeld met zijn voetstuk, in gothieken stijl uitgevoerd, verheft zich op een van de hoogste punten in de omgeving van Luxemburg en is door zijne kolossale afmetiugen uren ver in den omtrek zichtbaar. Wij wensehen den vaderlandschen kun stenaar geluk met den voltooiden arbeid, die ongetwijfeld aan onzen nederlandschen kunstroem op krach tige wijze ten goede komt. Onze gemeente is getroffen ge worden door een treurig voorval, dat gelukkig alleenstaat in hare ge schiedenis. Het betreft niet meer of minder dan een geval van sluip moord, waaraan zich heeft schuldig gemaakt een zekere H., van beroep stukadoor. W oensdagavond, omstreeks 71/, uur, heeft hij aan de Hazepaterslaan nabij de Dreef in den Hout, scho ten uit een revolver van zwaar ka liber gelost op eene 25jarige dienst bode, die hij achterop was geloopen. Zij werd door een kogel in den rug getroffen, die een der longen raakte en door hare borst is gedrongen. Het meisje was vergezeld van een jongmensch, zekeren B., alhier, die ook eeu geladen revolver bij zich droeg. Deze loste daarop twee scho„ FSÜIXjLÏITO INT. Eeti 17) Xle HOOFDSTUK. ZUIDELIJKE GASTVRIJHEID. Ga zitten, lieve vader! zeide Virginia, die aan zijn zijde bleef, ondanks haar vrees en afschuw voor deze man nen. Zij beproefde hem zachtjes in zijn stoel te doen neer zitten, terwijl zij hem met een angstig en bleek gelaat aanzag. Mijn vader is zeer zwak, zeide zij tot Silas, ik hoop dat u het hem niet kwalijk zult nemen. Zeker, zeker, zeide Silas. Gaat u toch zitten, mr. Villars. Maar de oude man bleef staanmet zijne lange, magere gestalte, door ouderdom gebogen, met zijn laDge dunne witte lokken en met zijn bleek, kalm en schoon gelaat, vormde hij een wonderlijk contrast met de bloeiende ge stalte aan zijn zijde. Het was een schouwspel, dat Silas en zijne metgezellen eerbied moest afdwingen. Vrieudeu, zeide hij glimlachend, wij mannen van het zuiden bluffen wel wat al te veel op onze gast vrijheid. Maar de ware gastvrijheid bes aat niet alleen in het eten en drinken met hen, wier vriendschap eene vol doende belooning is voor alles, wat wij voor hen doen. Zij kleedt den naakte, voedt den hongerige, beschut den be hoeftige. Bij de Arabieren is zelfs een vijand voor den gast heer heilig. Zou nu een oud bewoner van Virginia mind-r voor de eer van zijn huis zorgen dan een Arabier? Silas scheen in verwarring, en was voor een oogeDblik tot zwijgen gebracht door deze edele woorden en door de majestueuse houding van den blinden ouden predikant. Hij kon echter zijn boodschap niet vergeten; en ua gekucht en gespuwd te hebben, zeide hij, terwijl hij zijn pruim van ÜDks naar rechts schoof: Dat is wel goed gesproken, mr. Villars, maar laat ons nu eens op de zaak terugkomen. U hebt een Yankee, een abolitionist in uw huis, dat kunt u niet loochenen. Ik heb in mijn huis, zeide de grijsaard, een mensch wiens leven in gevaar is, door de mishandelingen vau gisterenavond, waarvan gij de oorzaak zijt. Hij io tot ons gekomen in een toestand, die, naar ik meende, den hard- vochtigsten menach met medelijden zou hebben vervuld. Of hij al of niet een Yankee is, heb ik niet onderzocht. Hij was voor mij een medemensch in nood. Hij is in deze ge meente goed bekend, hij heeft nooit iemand kwaad gedaan, en zelfs al was het een gevaarlijk persoon, hij kan nu geen onheil stichten. Heeren, mijn gast heeft een hevige koorts. Ik kan er niets aan doen, u moet hem wegjagen, zeide Silas. U zijt een man, dien wij allen eerbiedigen, maar u hebt zich reeds verdacht gemaakt, door voor de vermolmde Unie op te staan. Wanneer ik niet langer op vriendBchappelijken voet met mijne gasten kan blijven, of voor mijn land opstaan, dan heb ik lang genoeg geleefd I zeide de grijsaard ern stig en met veel nadruk. De oude Unie heeft uitgediend, wij kunnen geen rechten meer krijgen, dus moeten wij ons afscheiden, zeide Gad, terwijl hij S las te hulp kwam. Welke rechten hebt gij niet kunnen krijgen van het bestuur dat Washington ons had gegeven? En dat omgekocht was, zeide Ropes. Hoe omgekocht, mijn vriend? Door die vervloekte tegenstanders der slavernij. Gij vergeet, zeide mr. Villars, dat Washington, Jefferson, kortom allen knappe en flinke mannen, die mede hielpen, het bestuur te vormen, waarunder het ons zoo voor spoedig is gegaan, tegen de slavernij waren. Wel, ik weet dat sommigen niet goed waren ingelicht erkende Ropes. En als hier een vreemdeling kwam, die alle deugden van deze mannen bezat, om onder u te komen spreken over de staatkundige beginselen van Washington en Jefferson, zoudt gij hem dan behandelen, zooals gij gisteren Penn Ilapgood hebt behandeld? Dat zou mij niet in het minst verwonderengrin nikte Silas. Maar dat doet niets ter zake. Wij vorderen het recht om onze slaven naar de Territorien te mogen voeren, en Lincolns partij verzet zich er tegen, er is dus reden genoeg, om ons af te scheiden. Ulrecteuren-Ultgevers .1 C. PEEKEHMOM ciT.1. B. AVIS. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau; Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. T®Beff©®BAiraBflffliiiiimer S22. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1