ten op H., die inmiddels een eind was doorgeloopen en zich toen om draaide en in het wilde naar het tweetal schoot. Twee kogels van B. troffen zijn tegenstander, in den huik en in de horst, en hijzelf kreeg een kogel in de rechterzijde, de dienstbode nog een schot in het been. Een aantal personen er was juist eene mu ziekuitvoering in den Hout was van dit voorval getuige. Door som migen wordt beweerd dat er zes, maar door anderen dat er wel acht scheten zijn gevallen. H. had nog de kracht naar het hulpbureau van politie aan de Houtpoort te loopen, vandaar werd hij naar bet St. Eli- sabeth6gasthuis vervoerd. De dienst bode en de heer B. werden het eerst binnengebracht bij baron S., die dicht bij de plaats van het voorval woont. Vandaar werd de eerste naar het Diakonnessenhuis in de Haze- paterelaan gebracht en de tweede per rijtuig naar zijn huis in de Lange Begijnestraat. Het is gebleken, dat de aanvaller H. verscheidene brieven, bevattende bedreigingen met moord, aan de bewuste dienstbode heeft gericht en ook aan den heer B., terwijl hij ook schriftelijke bedreigingen beeft gezonden aan den vader van den heer B. Het was daarom dat de heer B. zich had gewapend. Volgens hedenmorgen door on- ingewonnen informatiën was de toe stand van den aanvaller en het meisje zeer zorgelijk. De heer B. is ernstig, maar niet zoo zwaar gewond. Arrondissements ISecüstbank TE HAABLEM Zitting van 6 September 1888. De Rechtbank deed aan bet begin dezer zitting uitspraak in de navolgende taken: V. d. R., landlooperij en bedelarij, 2 maal 6 dagen hechtenis en 2 jaar opzen ding naar eene Rijkswerkinrichting. P, J. Selraad, tot gevangenisstraf van één jaar. Omtrent B. de G. wordt ingevolge het verzoek van den officier van justitie, om een geneeskundig onderzoek te doen plaats hebben naar bare geestvermogens, beslist dat daartoe de stukken weer zullen wor den in banden gesteld van den rechter commissaris. Daarop stond het eerst een elfjarige jongen, W. K. genaamd, terecht wegens diefstal van een paar laarsjes bij den win kelier M. en don winkelier H. Bij deze kwam de jongen dagelijks en ontving er geregeld een boterham of ander eten. Juf frouw H. had hem een paar laarsjes be loofd, die hij over 14 dagen krijgen zou, maar de jongen bad ditoogenblik niet af gewacht en een ander paar meegenomen. Misschien wel uit onnoozelheid, want zijne houding ter terechtzitting doet wel vermoeden, dat hij zonder oordeel des on derscheids handelde. Zoo nam hij b. v. een hap uit de halve kaas eu deponeerde die toen achter een boom. Het blijkt, dat de opvoeding, die de jongen krijgt, veel te wenschen overlaat, nog onlangs stond een lid derzelfde fami lie bier terecht. De subs. off. van just, requireert derhalve ontslag van rechtsver volging en plaatsing van den knaap in een Rijks-opvoedingsgesticht tot 16 Mei 1893. Hoe het verder met de kaas afliep kun nen we spoedig zeggen. Twee jongens von den ze (een hunner was zelfs gedagvaard) en aten ze broederlijk op. Hij ontving daarvoor eene kleine berisping van den president, maar het komt ons voor, dat hij bijna een woord van lof had verdiend voor den moed dien hij betoond had, door een kaas, die achter een boom in de open lucht, misschien wel in den regen, heeft gelegen, op te peuzelen. De H. te Oostzaan had ruzie in eene herberg te Zaandam met eenige Zaandam mers, wier nationaliteitsgevoel zeker ge prikkeld was door sterken drank, zooals dat vaak gaat op het platteland. Waar schijnlijk zou De H. den dans niet zijn ontsprongen, zoo een landsman, Jan O., hem niet had meegenomen. Het schijnt, dat De H. hierover niet gesticht was, althans toen later O. in een teutwagen met nog 8 andere personen naar Oostzaan terugreed, sprong hij bij het wa gentje op en gaf O. een messteek boven liet oog, zoodat hij nogal hevig bloedde. Jan O. mag zich wel beklagen over de menschelijke ondankbaarheid. De eisch van het O. M. luidtveroordeeling tot 6 weken gevangenisstraf. J. B., arbeider te Oostzaan, had C. E. bij de keel gegrepen en zoo ruw voorover gedrukt, dat de nagels E. in de keel wa ren afgedrukt en hij bloedde, 't Waren nog al zwagers, en de oneeuigheid was ontstaan, doordat F. zijn zwager B. scheen te Lebben belasterd bij huu baas. Wat hiervan zij, B. hem hun mishan deld en hij erkende dat ook, hoewel hij verzekerde niet geslagen te hebben waarvan hij ook niet werd beticht. Daar twee getuigen de verklaring van E. behoorlijk bevestigen, acht de subs. off. v. just, bekl.'s schuld bewezen en requi reert zijne veroordeeling tot 7 dagen gev. G. B., koopman te Monnikendam, had P. J. van D. uitgemaakt voor schurk en andere min vleiende kwaliteiten, en wel omdat de laatste niet genoeg had betaald voor een~8chapen-waschmiddel, datB. hem had geleverd. Bekl. zeide dat van D. zijn artikel open lijk //gewraakt" en hem daardoor zeer drif tig gemaakt had. Om hem te leeren, dat drift geen ver ontschuldiging is voor eene beleediging, requireert de ambtenaar van het O. M. de veroordeeling van B. tot 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Men schijnt in den laatsten tijd in het arrondissement overal aan het mishandelen te zijn geweest, 't is alsof het in de lucht zat. A. D., huisvrouw van P. B. te Be verwijk, had Hillegonda N. met een haak zoodanig op den arm geslagen, dat daar twee gaten in gemaakt waren. Wat was de oorzaak van deze ernstige mishandeling? Hillegonda N. had een bleek en die bleek deelde zij met eene andere vrouw. Nu kwam bekl. telkens haar goed op deze bleek bleeken, en wierp de bleek der eigenares er af. Daar deze laatste haar goed op haar eigen bleek bleeken eu liet bleeken van vrouw B. niet toelaten wilde, wierp zij de bleek van deze van de bleek af en vrouw B. teleurgesteld in het bleeken gaf Hillegonda N. een slag op den arm met den hark. Terwijl Hillegonda N. dezen //bleeken" volzin uitte, werd zijzelf ook bleek, van boosheid. Het bleek uit de verklaring der andere getuigen, dat vrouw B. werkelijk den slag had gegeven, waarvan vrouw B. zich echter niet bewust was. Integendeel verklaarde zij, zelf gewond te zijn door Hillegonda N. Een getuige, die op verzoek van bekl, gedagvaard was, wist niets te vertellen dan dat hij gezien had hoe de vrouwen worstelden om de hark. Maar wie het hout en wie het scherp vast had kon hij niet zeggen. De subs. off. v. just., het misdrijf bewezi achtende, requireert veroordeeling van bekl tot 2 maanden LEGER EN VLSOT. Te Arnhem overleed gisteren, op bijna 7O-jarigen leeftijd, de heer A. Tuteiu Nolthenius, gepensioneerd kolonel der genie, ridder der orde van den Ned. Leeuw en Officier van de Eikenkroon. De le luit. der cavalerie N. I. Erzey, gedetacheerd aan de K. M. Academie, is overgeplaatst naar Amersfoort, waar hij de fuuctie van ritmeester-instructeur zal waar nemen. In zijne plaats wordt aan de K M. Academie gedetacheerd de le luit. der cavalerie H. C. P. L. Mathon, van het 3e regt. huzaren. I! I N N li IV' li A IVI). De gewone audiëntie van de ministers van Marine op Vrijdag 7 dezer en die van Buitenl. Zaken op Zaterdag 8 dezer zullen niet plaats hebben. Aangezien op de verg a- dering der Centrale KieBvereeniging in bet lioofdkiesdiBtrict Bergum, voor eenen candidaat voor bet lidmaat schap der Tweede Kamer, geene volstrekte meerderheid verkregen werd, is besloten de vereenigingen nogmaals te doen opkomen, teneinde eene nieuwe stemming te houden. Aan de Weser Zeitung wordt uit Bremen gemeld, dat er ouderhandelingen aanhangig zijn tot het in het leven roepen van eenen rechtstreekschen BelgischNeder- landsc'hen stoombootdienst tusBchen Rotterdam, Antwerpen en Indie. De stoombooten zouden Bombay, Ran goon, Soerabaya, Makassar, Hon- kong, Yokohama en Shanghai aan doen. Naar a a n 1 e i d i n g v a n d e in de Kó'ln. Zeit. opgenomen schets over het leven van den kolonialen soldaat in Indie, wordt ons van be voegde zijde de volgende opmerking gemaakt. In den regel vloeien die onheu- sche en leugenachtige aanvallen hier en daar met eenigen grond van waarheid uit de pen van die opgeblazen Duitschers, gedemit- teerde officieren, verloopeu studenten e. a., die gelooven dat het niet voor hen, maar voor ona een buitenkansje is wanneer zij zich als koloniaal soldaat komen engageeren en verwachten dat hen in Indiëinden kortst mogelijken tijd...., als recht matige hulde aau hun kennis en nationaliteit gebracht,de officiersrang worde aangeboden.Dit laatste nu valt hen bitter tegen. Van duizend hun ner landslui wordt er nauwelijks één officier,na langdurigen dienst, hoogst oppassend gedrag en een z. er moei lijk examen, en niet nadat boveu dien langs diplomatieken weg is ge bleken, dat hun verleden niet on eervol was. Een grooter aantal brengt het tot korporaal of ouder officier, maar het gros is en blijft soldaat en leidt dus 6 jaren lang in Indië het leven van koloniaal sol daat, dat bij ons zeker niet minder iB dan overal elders. De teleurgestelde, dikwijls met een hollandsch pensioen in 't duiteche ache vaderland teruggekeerd, gaan schelden en schimpen op het land en het leger waarin zij een laatste schuilplaats vonden en goed gevoed, betaald eu behandeld werden. Dat is echt duitsch in de minder goede beteekenis van 't woord. Het feit dat tal van Duitschers, onderofficierenen minderen, die reeds zes jaren in Indië, dienden, zich dói.r of wel na in Europa te zijn terug gekeerd, reëngageerden, bewijst toch voor de waarheid, dat het in dat holl. koloniale leger nog zóó kwaad dienen niet is. ZmCt.) Honderden Leidenaars spoedden zich Dinsdagavond naar de Oude Vest om, aan de overzijde der zoutkeet, een gunstig plekje te be machtigen, ten einde daar in stille berusting te wachten op de dingen, welke, volgens het vaste geloof der meer en meer aangroeiende schare, zouden komen. Lang, zeer lang, bleef men, het gedrang en de daaruit voortvloeiende botsingen trotseeren- de, bijeen, starende op het houtwerk van een voor de zoutkeet geplaatsten steiger. Want dit stond, meende men, vasthet gevaarte was nergens an ders dienstig voor dan voor het groote vuurwerk, dat bij gelegenheid van het dien dag voltrokken huwe lijk tusschen den heer F. H. A. Driessen en mej. V. A. de Fremery ontstoken zou worden. Eindelijk besefte men dat het ge- heele vuurwerk bestond in de fan tasie van eenige goedgeloovigen, die in de oprichting van eenen stei ger, welke tot het doen eener nood zakelijke herstelling was opgericht, en in een voltrokken huwelijk een nauw verband zagen. Diep teleur gesteld trok de talrijke schare, het zoo lange wachten eindelijk moede, mistroostig af. Naar men verneemt is aan de buitenlandsche ondernemers, die te Scheveningen stierenspelen wil den tot stand brengen, de vergun ning daartoe door de gemeentelijke autoriteit geweigerd. Door de po1i t i e t e De1ft is Woensdag wegens poging tot diefstal aangehouden Th. C. K., oud 39 jaar, wonende te 's-Hage. De aangehoudene, die meermalen in handen der justitie is geweest, is naar het huis vau bewaring te 's-Hage overgebracht. De keurmeesters van het vleesch enz. te Kralingen hebben Woensdag eene groote partij ruud- vleeech aangehouden, toebehoorende aan verschillende vleeschhouwers te Rotterdam. Het vleesch is door de politie in beslag genomen. Onder Renen heeft meD zich, tijdens de wed. R. H. korten tijd afwezig was, door inklimming toegang tot hare woning verschaft en midden op den dag meerdere voorwerpen van waarde en eenig geld ontvreemd, waaronder 30 zil veren knoopen, een dito beugel, een dito knipje, een dito Buikerschepper, eeu dito horloge en 2 dito schoen gespen. De politie gelooft den dader op het spoor te zijn. De fabriekarbeider C. J., te Almeloo, heeft Dinsdagavond aan zekeren Wessels, Sijgers en de vrouw van laatstgenoemde met een mes verwondingen toegebracht, zonder dat daartoe door de verwonden aan leiding was gegeven. De dader werd gevat en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. In den IJssel bij Zutfen is de schippersknecht M. Dunge, oud 21 jaar, van het auitsche schip Jenny over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk is niet gevonden. Dinsdag had te Waard- huizen de vrouw van G. F. v. d. B. haar kind van ruim 10 maanden bij de brandende kachel geplaatst, om even eenig werk te verrichten. Toen ze kort daarna terugkeerde, hadden de kleederen van het kind vlam gevat, zoodat het deerlijk ge brand, onder smartel.jk lijden, kort daarna bezweek. Dinsdag namiddag zijn door de politie te Diedam twee per sonen gearresteerd, die aldaar valsch pruisisch geld in omloop trachtten te brengen. Beiden zijn ingezetenen van Diedam, genaamd v. W. en L. Men schrijft uit Wisse- kerke aan de N.R.C.: Ten vorigen jare werd alhier op prinsesjesjaardag het schoolfeest gehouden, dat had moe ten plaats hebben op 'sKonings 70sten verjaardag, maar dat uitge steld is moeten worden wegens het epidemisch heerschen der mazelen. Bij die gelegenheid werd ook een rijtoer gedaan, en stelde het doch tertje van den landbouwer G. H., even oud als het prinsesje, H. K. H. voor. Op den toen gezonden geluk- wensch ontving het ge waande prin sesje eene dankbetuiging van het werkelijke prinsesje. Op den jaar dag nu van H. K. H. ontving het zelfde boeredochtertje wederom een telegram van het kroonprinsesje, en nadat zij haar per telegraaf gefeli citeerd en bedankt had, ontving zij van prinses Wilhelmina eene doos met speelgoed. J. G. uit Sittard is, w e - gens het te Echt onbevoegd uitoe fenen der tandheelkunst, door het kantongerecht te Roermond veroor deeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Aan den rijksweg Til- burgBreda is Maaodag op klaar lichten dag in de arbeiderswoning van de wed. v. G. nabij Rijen in gebroken. Uit eene kast, waarvan de inhoud geheel door elkaar werd geworpen, werd ongeveer f 15 aan geld ontvreemd. De politie heeft nog niets van den dader ontdekt. Oplastvanden officier van justitie te Maastricht, werd Maandag namiddag in zijne woning in de Batterijstraat te Maastricht gelegen, aangehouden de persoon van Frans Huntiene, brievenbestel ler voor de gemeenten Heer, Berne- len, Cadier en keer (dus niet de postbode op Liminel-MeerseD, zoo als in het vorige bericht gemeld werd.) Hem wordt ten laste gelegd, ongefrankeerde brieven waarvoor hij de frankeergelden had opgetrok ken, niet aan zijn adres bezorgd en achtergehouden te hebben. Bij ds bij hem gedane huiszoeking werden op verschillende plaatsen, tot zelfs ouder bet bed, onbezorgde brieven en bescheiden gevonden, welke door de justitie iu beslag werden geno men teneinde als stukken van over tuiging dienst te doen. (N. R. C.) Bij de justitie te Maas- tricht is aangifte gedaan van de ont voering van een m uderjarig meisje te Oud-Vroenhoven. Te Simpelveld (L.), waar typhus heerscht, is op last van den burgemeester de pomp, welke zich in de nabijheid der school bevindt, gesloten. School en pomp staan in de besmette straat. Volgens de mee- uiug van dr. V. te Gulpen, moet de voortplanting der typhus in het slechte drinkwater gezocht worden. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. Volgens Let IVeekblad voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 4 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Obl. Gemeente Deventer tot 98pet. Aand. Overijss. Kanalisatie-Mpij tot. 15% n Id. id id. (prefer.) tot 35 xjs Aand. Amst.-Deli-Comp. 1879 tot. 460 - Aand. Gezam. Buskruitmakers v. N.- Holl., Utrecht en Zeel. tot 101 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 40 u Aand. Mpij Zeebad tc Scheveningen tot 95 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Ilyp. Obl.) totll3/le-lll/< Aand. Kon. Ned. Locaal Spv.-Mpij te Apeldoorn totl®7/s Aand. Noord-Zuid-Holl. Stoomtram- Mpij Haarlem-Leiden tot. 124% Aand. Oost-Ind. Zee- en Brand Ass.- Mpij tot90 VSSSCHER1J. Nieuw ediep, 5 September. Hou- derd-twiutig korders brachten beden 15 tot 100 groote-, 30 tot 135 kl. tongen, 6 tarbotten, 2 tot 5 manden schar en 2 tot 10 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl door beugers 210 roggen werden aange voerd; gr. tong gold 45 a 50 cent, kleine id. 15 a 20 cent, tarbot f8 a f 10.50, Hoeveel slaven bezit gij, mr. Ropes? mr. Villars glimlachte, toen hij deze vraag deed. Ik.... wel.... de waarheid is, dat ik er zelf geen bezit, zeide Silas. Hoeveel vrienden hebt gij hier met u? Elf, zeide Gad, terwijl hij zijne makkers telde. Wel, hoevelen daarvan bezitten slaven? Ik, ik, riepen er twee. Hoeveel slaven bezit gij? Ik heb een kleinen negerjongen, zooals er in Ten nessee zoovelen zijn, zeide de eerste trotsch. Hoe oud is hij? Ongeveer negen jaar, denk ik. En hoeveel negers heeft u, vriend Ik heb eene oude vrouw, mijnheer. Hoe oud is ze? Wel bijna honderd jaar u kent haar wel, het is oude Bess. Ja, ik ken oude Bess wel: het is een uitstekend mensch. Deze elf menschen schijnen dus twee slaven te bezitten. Gij wilt hen dus naar de Territorien overbrengen, ver moed ik? De mannen keken elkaar aan, eu moesten betuigen, dat zij er nooit aan gedacht hadden, den negenjarigen jongen of de honderdjarige vrouw uit den staat Tennessee te doen verwijderen. Dat is dus de grief, waarover gij u beklaagt? vroeg de oude man. Zij hadden geen andere. Welnu vrienden, kijk eeDS hier! Ik vind eene omwenteling goed, als het be stuur het volk vreeselijk onderdrukt. Maar uit uw eigen woorden blijkt, dat men u nooit eenig onrecht heeft aan gedaan, en dat de omwenteling niet ten gerieve is van de armen en onderdrukten. Dit argument was zoo onomstoote- lijk waar, dat Silas niets kon doen dan boos worden. Ik zie dat u niet alleen unionist zijt, maar zelfs een Yankee en een abolitionist! Wij zijn hier niet gekomen om naar zulke oproerige taal te luisteren. Lever den school meester uit, als u niet wilt worden lastig gevallen ik waarschuw u! Daarvoor zijn we hier gekomen, en u moet er in toestemmen. Hebt medelijden.... spaart heml riep Virginia, ter wijl zij haar vader als een schild diende, daar Ropes na derbij trad. Hij kan geen zieke uit zijn huis jagen, u weet, dat hij dat niet kan! Gij stelt bizonder veel belang in den joDgeliDg? zeide Ropes, terwijl hij onbeschaamd grinnikte. Ik stel er belang in, dat men noch mijn vader, noch zijne gasten lastig valt, zeide het meisje. Ik smeek u, ga heenZoo spoedig mr. Hapgood in staat zal zijn, ons te verlaten, zal hij niet willen blijven, dat beloof ik u. Ik zal hem drie dagen geven, om het land te verla ten, zeide Silas. Slechts drie dagen, als wij hem daarna nog vinden, dan zou de dood verkieslijk zijn boven het lot, dat hem dan wacht. Heeren, wij hebben onze moeilijke taak verricht, laat ons nu naar den barbier Jim gaan, om daar wat te gaan drinken. Met deze woorden vertrok Ropes. Terwijl hij zijne vrien den op whisky en sigaren tracteerde, met het geld van Augustus Bythewood, eu hun ziju plan meedeelde, verwij derde er zich een van hen, die naar den predikant terug ijlde. Hii sloop tot de keukendeur, en klopte zachtjes aan. Carl opendeDaar stond de nietswaardige, naai adem snakkend. Wat is er? zeide Carl. Ik ben gekomen om het u te vertellenzeide hij, terwijl hij angstig in de duisternis om zich heen staarde, om te zien of hij gevolgd werd. Zij willen hem vermoorden I Zij zeiden, dat zij hem drie dagen zouden geven, maar dat is hun plan niet. Ik hoorde het hen onder elkaar zeggen. Zij zullen dezen avond nog terugkomen, als allen dronken zijn, zoodat zij voor niets zullen terugdeinzen. {Worclt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2