NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 11 September 1888. No. 1592. ÏAARLEHTS DAGBLAD ABOHKEMEÏtTSÏRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco doo: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'S'elefoonntsBitmer 122. ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere rage! meer 10 cente Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. IMrecteuren-l/Ifgevers J. CJ. PEEREBOOH1 en J. BI. AlïS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Publieite Etrangère Q. I. JDAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3ibis faubourg Montmartre. STA 9SNIE1J W S. Haarlem, 10 September. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam overleden de heer S. Vestdijk, ook hier ter stede wel bekend als onderwijzer in gymnastiek, schermen en danseD, en ais orthopaerlisch gymnast. Hij was de eerste voorzitter van de vereeniging «voor Vaderland en Koning». Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Augustus kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziek- j ten aangegeven3 gevallen van i febris typhoïdea, 1 geval van rood vonk, 1 geval van mazelen en 1 ge- j val van aDgina diphtherina, terwijl 1 lijder aan febris typhoïdea en 1 l aan angina diphtherina bezweek. I Het totaal der overledenen was hoo- ger dan in de laatste maanden en I bedraagt met 5 levenloos aangege- venen 99. Verhouding der overle- I denen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend23,6. Aan lichaamsziekte stierven 13, aan kanker 3, aan stuipen 6, aan her senziekten 7, aan croup 2, aan kink hoest 5, aan hartziekten 2, aan ziek ten der ademhalingsorganen 29 (waarvan 14 aan keel- en loDgte- ring of bloedspuwing), aan ziekten der spijsvertericgswerktnigen 9, aan andere oorzaken 9, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 37, van 15 jaren 17, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 18, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 4, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 84 jongens en 85 meisjes. Zondag zijn hier ter stede twee wevers aangekomen uit Roubaix, in het noorden van Frankrijk. Merk waardig is dat zij den geheelen afstand te voet in zes dagen heb ben afgelegd. Als eene bizonderheid verdient I vermelding dat bet in den nacht van Zaterdag op Zondag in de om streken gevroren beeft, zoodanig dat het in den vroegen morgen in de slooten zichtbaar was. Het is ook al September Door de politie alhier is in be- Rlag genomen een blijkbaar uit lood bestaande gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1859. Uit Spaarndam meldt men ons Werden de bijeenkomsten der vol gelingen van het Leger des Heils tot nu toe in een klein, slecht ge bouw gehouden, spoedig zal men een ruimer en flinker in gebruik nemen. De heer B. van Weely, sedert jaren ontvanger dezer gemeente, heeft tegen October a. uit deze betrekking verzocht. De met den eersten prijs op de tentoonstelling te Bokstel bekroonde hengst Welkom, van den heer Zijl mans, te Haarlemmermeer, is voor f 1100 in andere handen overgegaan. De nachtwacht E. K. te Aalsmeer is, vermoedelijk tengevolge van de heerschende duisternis, in het water geraakt en verdronken. LETTEREN EN KUNST. De heer Willem van Zuylen heeft met den Leer Van Doeselaar, bestuurder van het Natio naal Tooueel te Antwerpen, eene overeenkomst gesloten, om in het aanstaande winterseizoen aldaar en te Gent een tiental gastvoorstellingen te geven. By de firma Erven H. Van Munster Zoon, te Amsterdam, zal den len October het eerste nummer verschijnen van: «-Maandblad voor muziek, tevens orgaan der Wagner-Vereeni- ging te Amsterdam", onder redactie van mr. H. Viotta. Naar men verneemt zal Sarah Bernhardt ook te Groningen optreden. LAND- EN TUINBOUW. Menschrijft ons uit Purmerend: «Floralia* hield 9 dezer haar 8e jaarlyksche tentoonstelling. Dank zy de waardeering en den geldelijken steun, zoowel van de zijde van het gemeentebestuur als van die der burgery, ver heugt ze zich in een toenemenden bloei. Het aantal ingezonden planten overtrof dit jaar alle voorgaande inzending. Vande en in het voorjaar ruim 100 aangevraagde stellen planten elk stel "bestond uit 2 geraniums, 1 fuchsia, 1 begonia, 1 coleus en 1 aralia waren niet minder dan 60 complete 9tclleu ingezonden, ter wijl nog 20 inzenders v ij f en 12 vier van de z e 8 potten ten toon 9telden. Tal van deze inzendingen wedijverden in kracht frischheid en schoonheid, zoodat de jury dezen keer een zeer moeilijke taak had om de prij zen naar overtuiging toe te kennen. Juryleden waren de heeren Galesloot,bloemkweeker te Am sterdam, gebr. Admiraal, bloemkweekers te De Rijp, Maarsen, ond-bloemkweeker te Purmerend en C. Bakker, gediplomeerd tuinbouwkundige te Purmerend. De heer Galesloot was wegens uit- landigheid verhinderd dit jaar als jurylid op te treded. Niet onvermeld mogen we laten de fraaie -in zendingen ter opluistering,- der heeren Galesloot en gebr. Admiraal, alsmede die van den heer Grool te Purmerend, welke laatstgenoemde 30 «floralianen- inzond, waaronder waren van het iaar 1881, het jaar der oprichting van de schoone vereeniging «Floralia.» Het aanhoudend ongunstige weder oefent reeds een nadeeligen invloed uit op de aan scho ven staande landbouwproducten in de IJpolders. Vandaar dat van de zoo zeldzame dagen van droog, zonnig weer, met ijver wordt gebruik gemaakt. Hoewel het gisteren Zondag was, zoo waren toch op verscheidene plaatsen in genoemden polder de arbeiders met den oogst bezig. LEGER EN VLOOT. Uit de oudste afdeeling jongens van Zr. Ms. opleidingsschip «Anna Paulowna» te Rotterdam, werd Zaterdag door den kapt.-luit. ter zee P. C. Pahst, commandant van het instructieschip voor boot8man8leerlïngen «Nautilus», eene keuze ge daan van hen, die voor plaatsing hij de oplei ding van bootsinansleerlingen in aanmerking ko men. Maandag a. s. begeeft genoemde hoofdoffi cier zich met gelijk doel naar het opleidings schip «Admiraal van Wassenaer», te Amsterdam. De manoeuvres der le divisie in Noord-Brabant. ui. Thans een enkel woord over de ma noeuvre van Donderdag. Als vervolg op de onderstelling van den 4en, werden in den vroegen morgen van den 6en de vol gende opdrachten aan beide brigades ver strekt Opdracht voor dele brigade, op 5 September. Na het gevecht van den 4en September is de nederlandsche afdeeling op Rozendaal teruggetrokken. De vijandelijke macht heeft Wouw bezet. In het nederlandsche hoofdkwartier wordt besloten, den 5den September verder over Etten in de richting van Breda terug te trekken. De le brigade wordt bestemd om dien terugmarsch te dekken en zal te 9 uur v.m. Rozendaal ontruimen. Een te sterk opdringen des vijands moet worden belet. Opdracht voor de 2e brigade, op 5 September. De geslagen vijand is na het gevecht op 4 September op Rozendaal terugge trokken. De 2e brigade zal op morgen haren marsch over Rozendaal ia oostelijke richting voortzetten en den vijand krachtig aangrij pen, waar deze mocht stand houden. He- was 87s uur in den morgen, toen de beweging der beide brigades een aan vang nam. Toen het de 2e brigade gelukt was Rozendaal door te trekken zonder tegenstand te ontmoeten, en zij met de noodige veiligheidsmaatregelen haar marsch langs den straatweg vervolgde, werd tegen ongeveer 10 uur aan de le brigade de volgende 2e opdracht verstrekt //Ten einde de teruggaande hoofdmacht meerderen voorsprong te geven, moet de achterhoede stelling nemen a cheval van den straatweg Rozendaal-Ettentusschen mijlpaal 15 en 16, en in die stelling stand houden, zoolang haar eigen terugtocht in de richting van Breda geen gevaar loopt." Slaan wij een blik op de kaart (staf kaart), dan ziet men dat de gelegenheid daartoe niet ontbrak. De daartoe aange wezen stelling werd dan ook, geheel vol gens de eischen, bezet en leverde voor de 2e brigade een ontzaglijk bezwaar op om verder voorwaarts te rukken. Machtsontwikkeling was hier noodig, en weldra was men in een hevig vuurgevecht. De Kibbel-vaart en het moerassige terrein, werkten mede om het verder doordringen van de 2e brigade zéér te bemoeilijken, niettegenstaande door den leider aan die partij twee bataljons werden toegevoegd. De maatregelen door beide partijen genomen waren - naar hetgeen later van welwil lende zijde werd medegedeeld, geheel in den geest van den leider. Kleine aan merkingen dit spreekt van zelf waren er te maken. Trouwens, wanneer dit niet het geval was, zouden dergelijke oefeningen onnoodig wezen. Evenals de manoeuvre op den 4en, waren ook thans oud en jong uit de omliggende gemeenten op het opera- tieveld aanwezig, en menige boer, in het bezit van kar en paard, heeft een aardig daggeld verdiend met het af- en aanbren gen van die dorpsbewoners. Men wist pre cies waar men aan toe wasmet duide lijke letters stond ot- eiken wagen geschre ven //vice-versa f 0.75" en daaronder //heen of terug f0.50." Opdat men vooral het doel der reis weten zou, had een meer ontwikkeld man uit Rukfen er aan toe gevoegd «Na de maneuvels". Een paar uur na afloop der manoeuvre, terwijl het meerendeel der troepen de kwartieren zal bereikt hebben, viel er vrij wat regenhet was een van die buitjes die, al maken zij den man niet doornat, toch niet dienstig zijn om na een vermoeiend daagje de vroolijkheid in de gelederen te bewaren. Voor hen die de voorposten moesten be trekken, was dit zeer onaangenaam. De rustdag van Vrijdag is in de ver schillende kantonnementen ook een //rus tige" dag geweest. In de hoofdkwartieren der brigades te Zundert en Rukfen deed de muziek zich hooren en, hoewel men zich niet zoo tehuis gevoelde en minder genot smaakte dan in het in dat opzicht //eenige", Rozendaal en het flink bebouwde dorpWouw, toch was er tevredenheid waar te nemen, en genoot men hetgeen er te genieten viel. De geest onder de troepen was goed, en meer kan men niet verlangen. Gaan wij over tot de onderstelling en opdrachten van Zaterdag. Onderstelling van 7 Septem ber af. Nederland bevindt zich in oorlog met eene zuidelijke mogendheid. Afdeeliugen dezer laatste zijn op marsch naar onze zuidelijke grenzen; eene dier afdeelingen, uit de 8 wapens samengesteld, heeft deze grenzen overschreden en Zundert bezet. Eene nederlandsche afdeeling, insgelijks uit de 3 wapens bestaande, is bij Rukfen vereenigd. Opdracht voor de lebrigade op 7 September. De vijand heeft ten zuiden van Rukfen, ter weerszijden van den straatweg Zundert- Rukfen, eene versterkte stelling bezet. De le brigade zal, alvorens haren marsch naar Breda te vervolgen, zich van die stel ling meester maken, en te dien einde te 9 u. v. m. uit Zundert afmarcheeren. Opdracht voor de 2e brigade op 7 September. Om den in Zundert gelegerdeu vijand het verder noordwaarts oprukken naar de zijde van Rukfen te beletten, zal de 2e brigade, ter hoogte van den Scherpenberg, a cheval van den straatweg Rukfen- Zundert eene stelling zoeken en deze ver sterken. De gekozen stelling zal morgen te 9 u. v.m. moeten bezet zijn. De zware taak bij deze gelegenheid aan de le brigade opgelegd, maakte versterking noodzakelijk, en weldra kon zij dan ook over twee bataljons meer beschikken. In hoeverre het haar gelukt is, de flink bezette stelling te overmeester, is uwen verslaggever tot heden onbekend. Alleen weet hij dat de genomen dispositiën de te vredenheid van den divisie-commandant mochten verwerven. Vooral deze manoeu vre was zéér belangwekkend, en te be jammeren is het, dat ditmaal betrekkelijk weinigen dit militair schouwspel bij woonden. Bij deze gelegenheid was het vooral te betreuren, dat de brigades slechts over een enkel peloton cavalerie te beschikken hebben. Vergissen wij ons niet, dan is er wer« FISI OÏIaXASTO N. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. Xlle HOOFDSTUK. BIDDEBLIJKE HANDELINGEN. Toen deze gebeurtenis voorbij was, scheen het met Toby's kastijding ernst te zullen worden. Virginia had uit instinct hare oogen gesloten, om dit vreeselijk schouwspel niet te zien, en hare ooren dichtgestopt, opdat het kreunen van haar ouden vriend niet tot haar zou doordringen. Gelukkig was Silas ten deele in de ton en ten deele tegen de scherpe kanten gevallen, en daar hij te dronken was, om er zich zelf uit te helpen, lag hij daar nu hulpeloos, terwijl hij zich erg had bezeerd. De schurken haastten zich, om hem te helpen opstaan. Carl, die met een geopend mes de gelegenheid had afge wacht, sprong naar den boom, sneed in een oogwenk de boeien van den neger los, en bevrijdde hem. Zij zetten het beiden op een loopen zonder een oogen- bbk te wachten. Maar de list was ontdekt. Zij werden on middellijk achtervolgd. Carl was. zooals wij weten, zeer vlug in het loopen, maar de arme oude Toby, die nooit goed had kunnen loopen, en nu stijf en gebrekkig van ouderdom was, kon het niet tegen den langzaamsten zijner vervolgers uithouden. Zij liepen rechtuit op den boomgaard af, hopende zich daar tusschen de boomen te verbergen. De brandende hout mijt verspreidde een flauw, flikkerend licht. Carl kon ge makkelijk ontsnappen, maar hij dacht slechts aan Toby en bleef trouw aan zijne zij.e, terwijl hij hem aanmoedigde. Zij waren dicht bij een heining als zij die maar konden bereiken! Maar Toby hijgde zeer, en de voorste zijner ver volgers strekte de hand reeds uit om hem te grijpen. Spring over de heiningzeide Carl tot den ouden neger, die eene laatste wanhopige pogin - in het werk stelde om de daad te volbrengen, terwijl Carl, zich haastig omkeerde en den voorste een beentje lichtte, zoodat deze hals over kop neerviel. Hij greep den tweeden vervolger vast, en zij rolden beiden over den grond. Hierdoor begunstigd kon Toby de heining bereiken, klom er over heen en zonder naar beneden te kijken, liet hij zich vallen op.... een menschelijke gestalte, die op den grond lag uitgestrekt. Ondanks zijn eigen gevaar dacht Toby aan den zieke en bleef staan Zijt gij het, mijnheer De man stond langzaam op. Het was Penn niet, het was integendeel Penn's doodvijand, die zich daar had neergelegd om, zonder bemerkt te worden, en op een veiliger afstand, de bewegingen van Silas Ropes en zijn bende gade te slaan. O, mijnheer Byihewood, stotterde Toby, terwijl een straal van vreugde en hoop hem doordrong, help een ouden neger. HelpDe familie Villars zal het zich haar leven laDg herinneren. Wel, wat is er Toby? zeide Augustus beleefd en op beschermenden toon, maar met woede in het hart, dat hij op deze wijze ontdekt werd. Toby gaf een zeer onsamenhangend antwoord, maar de jongeling was waarschijnlijk genoegzaam Dekend met het geen daar voorviel. Augustus berispte de vervolgers, toen hij hen ontmoette, bevrijdde Carl, die met zijn tegenstander handgemeen was geraakt, en hij begaf zich naar het huis. Hij betuigde aan mr. Villars en diens dochter zijn leedwezen, en was ver ontwaardigd over het gebeurdehij nam Ropes ter zijde, om hem eens, wegens zulke handelingen, onder handen te nemen. Hoe gelukkig, zeide Augustus, terwijl hij den ouden man uiterst beleefd naar zijn zitkamer geleidde, hoe uiterst gelukkig, dat ik toevallig dezen weg langs kwam Ik hoop, dat onze waarde Virginia zich niet ongerust heeft gemaakt. Bythewood dacht ongetwijfeld, dat hij haar op deze wijze wel kon aanspreken, na den belangrijken dienst, haar fa milie bewezen. Nadat hij vertrokken was, had Toby zich langzamerhand van den schrik en de vermoeienis van het loopen hersteld, en hij had zijne kleederen weer aangetrokkentoen snelde hij naar zijn meester en de twee dochters. Ik heb mijnheer Penn gezien! zeide hij. Toen

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1