kelijk een oogenblik geweest waarop een verrassend optreden der cavalerie bepaald gunstig zou hebben gewerkt. Waarom, indien ziekte onder de paarden bet uitrukken van het gebeele Be reg. huzaren onmogelijk maakte, geen ander reg. aangewezen? Immers, de kosten wa ren eenmaal uitgetrokken 1 En nu wij dit onderwerp toch hebben aangeroerd, willen wij er met een enkel woord op wijzen, dat we op dit oogenblik bij eene mogelijko mobiliseering een hoogst treurig figuur zouden maken. Aan onze drie reg. cavalerie hebben wij werkelijk niet te veel. Wanneer nu zoo als Zaterdag het geval was nagenoeg een derde gedeelte non-actief is, dan stemt dit wel tot ernstig nadenken. Ook Zaterdagmiddag, na afloop der oefe ningen, kwam er hemelwater, doch laat genoeg om eerst onze soldaatjes waarschijn lijk in de gelegenheid te hebben gesteld, zich onder dak te begeven. Ditmaal schijnt het goed gemeend; do regen valt met stroomen neer en gaat vergezeld van blik sem en donderslagen. De staf der divisie is Zaterdag verplaatst naar Prinsenhage. Wijden wij thans een woord aan het toezicht over den goed geregelden postdienst, die bij iedere brigade aan den chef van den staf is opgedragen. Bij elke brigade is een bereden hoofdfacteur (onderofficier). Zijn dienst wordt door den brigade-com mandant geregeld. Hij is voorzien van eene lederen brieventasch, waarop het woord „Post//, zoomede van brief kaarten en post zegels, ten einde deze aan de militairen, die zulks verlangen, tegen betaling volgens het rijkstarief te kunuen afgeven. Zoowel hiertoe als tot het betalen van verschul digde porten aan het postkantoor, ontvangt bij een voorschot uit de kas van het de tachement, waartoe hij behoort. Bij den staf der divisie wordt dienst gedaan door den hoofdfacteur der brigade, waarvan de staf met den divisiestaf in het zelfde of meest nabij gelegen kantonnement verblijf houdt. Bij elk zelfstandig onderdeel is een on derfacteur (onderofficier of korporaal.) Voor het vertrek uit het garnizoen wor den de kantonnementen van het hoofd kwartier der divisie medegedeeld aan de troepen, opdat deze daarheen de voor hen bestemde brieven kunnen doen zenden. De hoofdfacteur, dienstdoende bij den staf der divisie, haalt de brieven aan het postkantoor af, bezorgt die, welke aan ge noemden staf gericht zijn, en deelt het voor de eigen brigade bestemde aan de onderfacteurs der brigade uit. De brieven aan de andere brigade ge richt, wordeu, tegelijk met het overhan digen der opdrachten, ter beschikking van den brigade-commandant gestelddoor wiens zorg zij aan den hoofdfacteur der brigade worden gegeven, die ze aan de onderfacteurs uitdeelt. De uitreiking aan de onderfacteurs ge schiedt zoo spoedig mogelijk, doch in geen geval later dan op het concentratiepunt of het eerstkomend appèl,naar gelang de brigade zich al of niet moet verplaatsen. Op rustdagen moet de hoofdfacteur der brigade zich te 10 ure aan het hoofdkwar tier der divisie vervoegen, om daar de brieven van zijne brigade in ontvangst te nemen. Alle facteurs moeten bovendien dagelijks op de post- en hulpkantoren van de kan tonnementen zooveel mogelijk informatiën doen naar ingekomen brieven. BIN N E NL A I). Ofschoon Z. M. de Koning herstellende blijft, is de vooruitgang van zijne krachten slechts langzaam, zoodat, op raad van 's-Konings lijfarts, die Z. M. geregeld blijft bezoeken, reeds nu bepaald is, dat de nieuwe zitting van de Staten- Generaal door Z. M. niet in per soon zal worden geopend. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 13den September aanstaande niet plaats hebben. Een nieuw wetsontwerp op den kinderarbeid en den arbeid van vrouwen is bij den Raad van State dezer dagen ingekomen. De Echo (m a i 1-e d i t i e) v e r- neemt, dat noch de beer Van Doorn, de procureur-generaal, noch de beer Schimmelpenninck, de directeur van Financiën, er voor bet oogenblik aan denken de kolonie Suriname te verlaten. Donderdagavond had in de zaal der Buitensocieteit te Zutfen,nadat's morgens de algemeene jaarvergadering was gehou den, de aangekondigde openbare samen komst van den Nederlandscheu Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn plaats. Ds. James, van Warns veld, leidde do samenkomst met een enkel woord van ver welkoming en met een gebed in. Hij schetste daarop het streven van den Ne- derlandschen Vrouwenbond, hetgeen reeds tot stand is gebracht, on het vele dat nog gedaan moet worden. Mevrouw Butler had beloofd op deze samenkomst te spreken, doch hare licha melijke krachten hadden haar niet veroor loofd de reis naar Nederland te maken. Doch eenige schadeloosstelling kon aan het vergaderde publiek geboden worden door mededeeling van de laatste toespraak, die mevrouw Butler onlangs op het congres te Kopenhagen had gehouden. Aan mevr. Klerckvan Hogendorp gaf ds. James alsnu het woord, die eene ver- laling van bedoelde toespraak voordroeg. Het is een duidelijk exposé van het prostitutie-vraagstuk; van de afmetingen en den ernst van hel kwaad, van de nood zakelijkheid van ernstige bestrijding der zonde. De medische faculteit in Engeland is reeds voor de zaak gewonnen. Ook de pers heeft haar machtigen steun aan den goe den strijd verleend. De heer Roosmale Nepveu gaf vervol gens een overzicht van hetgeen hij dezen zomer in Kopenhagen had gezien en nog meer eigenlijk van hetgeen hij had gehoord. Speciaal weidde hij uit over een nieuwe mauier om de zonde in de groote steden te bestrijden en wel door de z. g. nachte lijke zending. Ook in Nederland zal eerstdaags met de nachtelijke zending een aanvang wor den gemaakt. De timmergezellenver- eeaiging «Concordia Inter Nos» te Amsterdam, vierde Zaterdag avond in het gebouw van den Amsierdam- schen Werkmansbond baar 23ste jaarfeest. In bet openingswoord her dacht de voorzitter hoeveel nut deze kleine kring met 120 leden ook dit jaar weder gesticht bad met zijn ziekenfonds, waarvoor ongeveer f230 was uitgegeven, en de teekenscbool welke hij schetste in bare verhou ding tot de teekenschool voor kunst ambachten deze twee instellingen steunden en vulden elkander aan. De avond werd daarna gezellig doorgebracht met de opvoering van eenige tooneelstukjes, voordrachten enz, en besloten met een zeer le vendig bal. U i t 's-G ravenbage wordt ons bet overlijden gemeld van den gepensioneerden luitenant generaal J. J. van Swieten, Staatsraad in buitengewonen dienst. De schitterende diensten, door ge neraal van Swieten in onze indische oorlogen bewezen, welke hem tot de hoogste militaire waardigheden deden opklimmen, en laatstelijk de vaderlandslievende toewijding waar mede bij, op gevorderden leeftijd en reeds gepensioneerd, bet opper bevel over de tweede Atjeh-expe- ditie aanvaardde, zijn te bekend om meer dan een korte vermelding te behoeven. Generaal van Swieten was, met Z. M. de Koning, de eenige gerech tigde tot het dragen van het groot kruis der Militaire Willemsorde. (N. RC.) Een bewoner van de Twentstraat te 's-Hage kwam Za terdagochtend aan de politie mede- deelen, dat zijn bond hem en zijn dochtertje, laatstgenoemde aan de lip, had gebeten, en bij daarom bet dier, in het vermoeden dat bet ziek was, bad afgemaakt en aan den vuilnisman medegegeven. Met me dewerking der politie is de doode bond op de ascbvaalt teruggevonden en tot onderzoek opgezonden aan den districtveearts. Waarschijnlijk heeft deze verklaard dat bet dier lijdende was aan hondsdolheid. Ten minste er is afgekondigd, dat de bonden 4 maanden lang een muil korf moeten dragen. Als bet kalf verdronken is Een man van 82 jaar, K. v. D., wonende te Sluipwijk, werd Vrijdag nabij Gouda aangegre pen door de locomotief van een aankomenden trein, terwijl hij juist een overweg wilde passeeren. Door zijne doofheid had bij den trein niet booren aankomen. Zwaar gekwetst werd bij opgenomen en naar bet gasthuis vervoerd waar bij spoedig overleed. Te Wageningen is Zater- dag gearresteerd de vijftienjarige C. van U., uit Amersfoort, die te Brummen een paard gestolen en voor f7.50 verkocht beeft. Uit Hasselt wordt ge meld Met bet opruimen der penan ten in bet Zwarte water, nabij deze gemeente, is sedert Donderdag een begin gemaakt. Nadat Woensdag de kapitein der genie de beer Van Sebermbeek, door eene proeflading van 21/» k. dynamiet onderzocht bad, of zonder boren van mijngan gen in de pijlers bet noodige effect verkregen kan worden, beef; men deze Vrijdag met ladingen van 3 kilo aangetast. Het dynamiet, in eene bus gesloten, wordt te dien einde op bet bovenvlak van den pij ler neergelaten en dan worden een paar zakken, met zand gevuld, op de plaats gebonden. De uitwerking der ontploffing, die juist 5 minuten na bet aansteken der lont plaats heeft, is verrassendmen ziet dan boven die plaats eene waterkolom zich verheffen tot eene hoogte van circa 10 meter, terwijl op eenigen afstand op den wal de schok zeer goed voelbaar is. Het effect, op deze wijze op het metselwerk verkregen, is niet ge ring voor een groot gedeelte toch bestaat dit uit zandsteen, waarvan groote stukken afgescheurd en zelfs tot op een afstand van 5 meter on der water worden weggeslagen, welke dan later door een stoom- ba^germolen worden opgebracht. Behalve metselwerk, wordt er ook veel hcut boven water gebracht zoo werd onder anderen een eiken balk van ruim 7 meter lengte op- gebaald. Te Slochteren is dezer dagen een 23-jarig meisje door ds wiek van een watermolen doodelijk getroffen. Zij is aan de gevolgen overleden. Het te Ou d-V roenboven ontvoerde meisje is teruggevonden te Brussel, waarbeen het door ha ren minnaar was gebracht. Er wor den thans bij de belgische justitie stappen gedaan om bare uitleve ring aan de ouders te verkrijgen. Uit Maastricht schrijft men van 6 September De rij der feesteD werd beden avond bier geopend met een con cert op bet Vrijthof, uitgevoerd door de stafmuziek van bet 2de regiment infanterie, en illuminatie van dat plein en van de sociëteiten «Momu6i» en «Union». Wie ooit onze stad bij eene feestelijke gelegenheid beeft bezocht, weet welk een prachtig gezicht bet geïllumineerde Vrijthof, omgeven door de monumentale ker ken, sociëteiten en koffiehuizen op levert, en welk eene betooverende werking de verlichting van deze ge liefkoosde wandelplaats aanbiedt. Te 9 ure werd groote taptoe ge houden door tamboers van de infan terie, cavalerie en artillerie, waarna een fakkeltocht van de gymnasten plaats bad. Deze door de stafmuziek opgeluisterde optocht was van eene onafzienbare menigte gevolgd en leverde, nu en dan door bengaalsch vuur in gekleurd licht gebuid, een fantastiscben aanblik op. Na den op tocht vereenigden zich de gymnas ten tot een gezellig onderhoud, het zij om nieuwe kennissen op te doen of om oude kennismaking te her nieuwen. WETGEVENDE MACHT. Kegeling der voogdij over II. K- II. Wilhelmina Pauline Maria, Prin ses der We der landen, voor het geval van minderjarigheid bij JUare komst tot den troon. Gewijzigd ontwerp van wet. Tengevolge van de daarin door de regee ring gebrachte wijzigingen luidt het ont werp-voogdij wet thans Art. 1. Voor het geval der minderja righeid van Onze beminde dochter, Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, bij hare komst tot den troon, wordt tot hare voogdes benoemd Onze beminde ge malin, Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Ne derlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont. Art. 2. De moeder-voogdes wordt ter zijde gestaan door een raad van voogdij. Leden van dien raad zijn Vier door Ons, den Raad van State ge hoord, aan te wijzen Nederlanders en voorts de vice-president en het eerstbenoemde lid van den Raad van State, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, de president van en de procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden. Art. 3. De door Ons aangewezen per sonen kunnen door Ons worden ontslagen en vervangen door anderen, den Raad van State gehoord. Tijdens de voogdij heeft hun ontslag of hunne ontzetting uit de betrekking van lid van den raad van voogdij en de aanvul ling van dien raad plaats bij de wet. Die aanvulling behoeft niet te geschieden, zoo lang het aantal der door Ons aangewezen leden van den raad van voogdij niet min der dan twee bedraagt. Het verzoek om ontslag als lid van den raad van voogdij heft de verplichtingen niet op aan deze betrekking verbonden. De verzoeker blijft verplicht haar waar te nemen, totdat het ontslag is verleend. Art. 4. Alvorens zijne betrekking te aanvaarden, legt elk lid van den raad van voogdij in de bij artikel 34 der Grondwet bedoelde vereenigde vergadering van de Staten-Generaal, in handen van den voor zitter, den volgenden eed of belofte af „Ik zweer (beloof) trouw aan de Ko ningin ik zweer (beloof) al de plichten, welke op mij als lid van den raad van voogdij rusten, met de meeste toewijding te zullen vervullen. „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig \n (Dat beloof ik 1 Indien de raad van voogdij zijne werk zaamheden reeds heeft aangevangen, wordt de eed of belofte in eene vergadering van den raad in handen van den voorzitter atgelegd. Art. 5. Indien de moeder-voogdes tot een volgeud huwelijk overgaat, verliest Zij de voogdij, tenzij Zij daarin vóór de vol trekking van dat huwelijk worde bevestigd door eene wet. Bij bevestiging in de voogdij wordt Haar echtgenoot geen mede-voogd. Art. 6. Over de wetsontwerpen bedoeld in de artikelen 3 en B wordt beraadslaagd en besloten in eene vereenigde vergadering van de Staten-Generaal. Art. 7. In deze voogdij wordt geen toeziende voogd benoemd. De werkzaamheden naar het burgerlijk recht aan den toezien den voogd opgedra gen, worden vervuld door den raad van voogdij. Art. 8. Wanneer bij het openvallen de zer voogdij de zitting der Staten-Generaal gesloten is of de Staten-Generaal niet ver gaderd zijn, neemt de moeder-voogdes het voorloopig bewind op, en voorziet, onder hare verantwoordelijkheid, in de meest dringende belangen der voogdij. Art. 9. De vice-president van den Raad van State roept, zoo spoedig mogelijk na het openvallen der voogdij, nadat de leden den bij artikel 4 voorgeschreven eed of belofte hebben afgelegdden raad van voogdij samen, ten einde uit zijn midden een voorzitter en een secretaris te benoe men en de orde der werkzaamheden en bijeenkomsten van den raad te regelen. Alleen in bijeenkomsten, waarin de meer derheid der leden van den Raad tegen woordig is, kan een besluit genomen worden. Art. 10. De moeder-voogdes is van het stellen van zekerheid aangesteld. Art. 11. De zorg voor de persoon der minderjarige Koningin is opgedragen aan de moeder-voogdes. De raad van voogdij wordt gehoord bij de keuze van de opvoeders en de onder wijzers der minderjarige Koningin. Voor ieder buitenlandsch verblijf der minderjarige Koningin wordt de goedkeu ring van den raad van voogdij vereischt. Art. 12. De moeder-voogdes vertegen woordigt de minderjarige Koningin in alle burgerlijke handelingen. Telken reize wanneer volgens de bepa lingen van het gemeene recht de tegen woordigheid of het verhoor, hetzij van den toezienden voogd, hetzij van de bloedver wanten of aangehuwden van de minder jarige, hetzij van beiden gevorderd wordt, treedt in deze voogdij de tegenwoordigheid ot het verhoor van den raad van voogdij vertegenwoordigd door zijnen voorzitter of door een zijner leden, door den raad daar toe gemachtigd, hiervoor in de plaats. Art. 18. Bij verhindering^of ontstente nis van de moeder-voogdes wordt hare taak vervuld door den raad van voogdij, totdat de verhindering zal hebben opge houden of totdat in de voogdij opnieuw zal zijn voorzien. Art. 14. Dadelijk na de aanvaarding der voogdij doet de mosder-voogdes in tegenwoordigheid van drie daartoe door den raad van voogdij uit zijn midden aan te wijzen leden, overgaan tot de beschrijving van al de goederen van de minderjarige Koningin. Deze boedelbeschrijving wordt bij nota- rieele akte opgemaakt. De deugdelijkheid daarvan wordt niet onder eede bevestigd. Art. 15. De begreoting van de uitgaven ten behoeve van de minderjarige Konin gin en van de kosten, welke op het be keer der goederen mogen vallen, wordt door den raad van voogdij, op voordracht van de moeder-voogdes, voor den aanvang van ieder kalenderjaar vastgesteld. Art. 16. Binnen de eerste maanden van ieder kalenderjaar wordt de staat van ont vangsten en uitgaven van het afgeloopen jaar aan den raad van voogdij overgelegd en door dezen vastgesteld. Het batig overschot, voor zooverre dit niet afkomstig is uit de goederen, waarvan de moeder-voogdes het vruchtgenot heeft, wordt in inschrijvingen op een der groot boeken van de Nationale Schuld, ten name der Koningin, belegd, of tot aankoop van binnenslands gelegen onroerende goederen besteed. Gelijke bestemming wordt aan de koop penningen van verkochte goederen, aan de aflossingsprijzen van uitgeloste effecten en aan andere afgeloste kapitalen gegeven. Art. 17. Door deze wet wordt geene Bythewood opstond, nadat ik op hem was gesprongen, zag ik een anderen man, die op handen en voeten wegkroop. Het was mijnheer Penn! ik weet zeker, dat het mijnheer Penn was Maar Toby had zich vergist. De tweede gestalte, die hij gezien had, was de heer Sprowl, nu de trouwe raadsman en vriend van Augustus. XlIIe HOOFDSTUK. DE NACHTROK VAN DEN PREDIKANT HEEFT EEN AVONTUUR, Waar was Penn al dien tijd gebleven? Hij was op dat punt even onwetend als alle anderen. Ongeveer drie uren lang was hij ook voor zichzelf evenals voor zijne vrienden verloren. Toen hij weer tot zijn bewustzijn kwam, lag hij op den grond in de open lucht, in een oogenschijnlijk kale vlakte, die met rotsen en struikgewas bedekt was. Hoe hij daar kwam, wist hij niet. Hij was in zijn nacht gewaad gehuld, bestaande uit een nachtrok, dien hij van den ouden predikant had geleend, en een deken, waarin hij was gewikkeld. Hij was barrevoets, en bemerkte dat zijne voeten zeer pijnlijk waren. Bijna te zwak om zijn hand naar zijn hoofd te brengen, beproefde hij toch te gaan zitten, en rondom zich te kijken. Het was overal duister; nergens was een woniBg of een lichtje te bespeuren. De koude nachtwind floot naargeestig door de bladerlooze kreupelboschjes. Koud en huiverend, met kloppende slapen, zat hij daar lusteloos op de rotsen, zoo ziek en pijnlijk, dat hij zich nauwelijks over zijn toe stand verwonderde, en zich niet bewust was, of hij leefde of wel dood was. Waar was hij gedurende die uren van bewusteloosheid geweest? Hij scheen geslapen, en vreeselijk gedroomd te hebben. Als hij zich deze droomen maar kon herinneren, dan zou, naar het hem toescheen, het geheimzinnige van zijne verplaatsing naar deze eentoonige vlakte dadelijk op gehelderd worden. En hij wist, dat er slechts vastheid van wil toe noodig was, om het zich te herinneren. Maar zijn geest was te zwak. Het was hem onmogelijk op te staan. Er bleef hem dus niets anders over, dan om daar te sterven, alleen, on verzorgd en zonder een woord van troost of liefde van een menschelijk wezen. De dood zou hem welkom zijn, als eene verlossing uit zijn lijden. Hij dacht nu aan zijn zoo ver verwijderd huis aan zijn gezelligen vriendenkring, aan zijne ouders en zusters, die met angst zijn terugkomst verbeid den, en dan dacht hij weer aan het gastvrije dak, waar onder hij nog zoo kort geleden teeder werd verzorgd, en aan den blinden ouden predikant, aan Virginia, met hare frissche rozenwangen, aan den goedhartigen Carl, en den hartelijken ouden negertoen kwam de wensch weer bij hem op te blijven leven, en hij riep zachtjes: Toby I Toby 1 Werd deze kreet gehoord? Er klonken voetstappen op de rotsen I En bewoog zich daar geen menschelijk wezen, dat flauw tegen den horizon afstak? Het ging voorbij en wa9 spoedig tusschen de pijnboomen verdwenen. Was het een dier, of slechts een beeld zijner fantasie? Tobyl riep hij weer, met inspanning van al zijne krachten. Maar slechts de wind antwoordde hem met zijn klagend gehuil en uitgeput door zijne laatste poging, ge raakte hij bewusteloos. In die bewusteloosheid scheen het hem toe, dat Toby zijn stem had gehoord, en tot hem was gekomen. Zorgvuldige menschenhanden hieven hem op, bij zijne bloote voeten en bij het hoofd, dat op de steenen rustte. Toen schenen er twee Toby's te zijn, een goede en een kwade, die over hem beraadslaagden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2