oorlogen geleerd heeft, dikwerf niet moei lijk een met zorg beraamden aanval te doen slaan. Op den fortcommandant en zijne officieren rust derhalve de zware taak te zorgen, dat dit tijdperk van verslapping zoo laat mogelijk bij hunne minderen in treedt. Bij deze manoeuvre was deze taak echter vrij gemakkelijk, want den 7en September des morgens omstreeks half twaalf eindigde de oorlogstoestand weder, nadat de vijand voor het laatst op de drie forten tegelijk om half zeven in den morgen een aanval had gedaan, waarbij wederom erg veel los kruit was verschoten. ONDERWIJS. Aan de Koninklijke Militaire Academie kan ge plaatst worden een leeraar, bevoegd tot het geven van onderricht in de engelsche taal en de aard rijkskunde. Brieven franco vóór 1 October aan den heer generaal-majoor, goeverneur der Ko ninklijke Militaire Academie. VÜSDHERIi. Nieuwe diep, 11 September. Honderdtien korders brachten heden 5 tot 120 groote, 20 tot 115 kl. tongen, 7 tarbotten, 2 kreeften, 1 tot 10 manden schar en 2 tot 12 mandjes kl. schol ten afslag; gr. tong gold 45 a 50 c., kleine id. 20 c., tarbot f9 h 11, de kreeften fl.60 il 2.80 per stuk, schar f3 4 per mand en kl. schol f 2.15 a 55 c. per mandje. De engelsche smak L. O. 122 besomde voor 175 groote-, 35 kl. tongen en een partijtje schar en schol f95, dn de kotter »Clxristine«, sch. Smit, voor 300 groote-, 50 kl. tongen en wat schar, schol en tarbot f115. 151IV N E IV L A IV Z. M. den Koning heeft het beschermheerschap aanvaard over de Nederlandsche Heidemaat schappij. De heer mr. C. J. Sickesz, voor zitter dier Maatschappij, is Dinsdag volgens het HU. bij Z. M. op het Loo ontboden. Wij zien daarin een gelukkige tegenspraak van hetgeen omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. uit Apeldoorn aan het zelfde, blad wordt gemeld. Vertrouw bare berichten schijnen nog altijd moeilijk te verkrijgen te zijn. De in druk van 't Hil.is deze, dat Z: M. zeer is verzwakt en in een toestand ver keert, die de grootst mogelijke voorzichtigheid noodzakelijk maakt. Volgens de laatste berichten van het blad zou Z. M. slechts enkele uren daags het slaapvertrek ver laten tot het afdoen van de nood zakelijkste werkzaamheden. De gewone audiëntie van den minister van Binnenl. Zaken zal op saterdag 15 September niet plaats hebben. Reeds verscheiden dagen geleden hebben wij ontkend, dat bij de aanstaande begrooting door den minister Mackay twee Rijkskweek scholen zullen opgeheven worden De Post, wel ingelicht, herhaalt thans het bericht dier opheffing, dat geruimen tijd door de bladen geloopen heeft. Tegenover die herhaling kunnen wij slechts een nieuwe ontkenning plaatsen. (Maast.) In de eerste najaarsver- gaderiDg van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid, op 6 Sept. 11. gehouden op het paviljoen te Haarlem, hebben de vier door de jongste algemeene vergadering be noemde directeuren, de heeren dr. D. de Haan, tevens benoemd presi dent, G. A. A. Middelberg, mr. J. C. Meijer en A. L. de Sturier, zit ting genomen. Die vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan de uitvoering der beslui ten van de jongste algemeene ver gadering in Juli 11. te 'e-Hage ge houden alsindiening van adressen aan de regeering tot uitbreiding van ingenieurs-personeel in het belang der irrigatie in Ned. Indië; en tot aanbeveling van de aanvulling en uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 (Stil. No. 130), betreffende den kinderarbeid. Vei der werd besloten verschillende onderwerpen in genoemde algemeene vergadering behandeld, in nadere overweging te geven aan de depar tementen der maatschappij, als staatsinmenging op sociaal gebied, onderwijs in handenarbeid, wet op de fabrieksmerken en huisvlijt als middel tot volkswelvaart. Een aantal burgemees ters uit Drente hebben aan den mi nister van Justitie het verzoek ge richt, om met het oog op mogelijke Dieuwe werkstakingen en onlusten in hunne gemeenten, aldaar maré- chaussées gedetacheerd te krijgen. Naar wij vernemen, zal aan dat ver zoek worden voldaan en kan dus eene uitbreiding van dat corps wor den te gemoet gezien. In de Maandagavond ge houden vergadering van den Neder- laudschen kolfbond te Gouda, zijn de aftredende bestuursleden J. W. Tuinenburg, J. H. Stoel Azn. en G. de Groot Jzn., als zoodanig her kozen. De volgende algemeene ver gadering zal gehouden worden te Goes. Ale plaatsvervangende plaats werd aangewezen Zuid-Schar- woude. De vergadering besloot, op voor stel van het hoofdbestuur, om voor alsnog geen rechtspersoonlijkheid aan te vrageD, maar daarmede te wachten totdat meerdere vereeni- gingen zich bij den Bond hadden aangesloten. Den 3den September 11. heeft te Lausanne in het Paleis van Justitie eene bijeenkomst plaats ge had van de leden van het «Institut de droit international.» Generaal J. C. C. den Beer Poor- tugael, die van dat Instituut reeds «associé» was, is in die bijeenkomst verkozen tot effectief lid. In verband met diens jongste werk over het Internationaal Maritiem Recht, in het begin dezes jaars ver schenen bij de boekhandelaars Broese Comp te Breda, is de be- teekeniB van die benoeming, dat vol gens de statuten tot associés worden gekozen degenen, van wie te ver wachten ie, dat zij aan het inter nationaal recht diensten zullen be wijzen, maar dat alleen zij tot lid van het Instituut gekozen worden, die werkelijk reeds goede diensten aan dat recht hebben bewezen. (Brei. Ct.) OLze vroegere landge noot, de heer Hendrik Greven, thans fabrikaDt te Napels, is door den Koning van Italië benoemd tot rid der in de orde van de Kroon van Italië. Het Leger des Heils zal a. s Zaterdag zijne oefeningen te Alkmaar beginnen in een lokaal in de Langestraat. Geregeld zullen er eiken avond te 8 ure bijeenkomsten worden gehouden, terwijl zulks Zondags 4 maal zal plaats hebben. In den nacht van Zater- dag op Zondag jl. heeft een knecht in eene bakkerij aan den Denneweg te 's-Hage, een anderen knecht met een zwaar stuk ijzer hevig op het hoofd geslagen, tengevolge waar van laatstgenoemde in levenegevaar verkeert. Hij wordt verpleegd in het ziekenhuis De vermoedelijke dader is gearresteerd. Het kind, voor eenige dagen te 's-Hage door een dollen hond gebeten, vertrok Dinedag naar Parijs om de inenting bij prof. Pasteur te ondergaan. Door een liefhebbe r-h e n- gelaar is Dinsdagmorgen in het Schev. Kanaal een paling gevan gen, die 2 kilo 7 ons woog. (Vad.) Maandagavond is te N ij - megen aangehouden de beruchte vogelvanger Antoon Mulder, en he den naar de gevangenis te Arnhem overgebracht tot het ondergaan der 18 maanden gevangenisstraf, hem wegens verwondingen op zijne huis- genooten en zijnen buurman door de Arnhemsche rechtbank opgelegd. Maandag avond voudmen bij het tolhek te Nieuw-Leusen, in bewusteloozen toestand en ernstig gewond, zekeren E. S. Men vermoedt, dat hij op weg naar huis vau zijn paard gevallen is. Na gedurende den nacht in een nabijgelegen huis te zijn verpleegd, is hij Dinsdagoch tend per rijtuig naar zijne woning vervoerd. De weduwe met hare dochter, die voor eenige dagen te Bladel werden gevat wegens ver moeden van brandstichting, zijn we gens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. Te Simpelveld stelde de adjunct-inspecteur van het genees kundig staatstoezicht 1.1. Donderdag een onderzoek in naar het epide misch worden der typhus aldaar. Het water der pomp, taande nabij de school, waarvan wij de sluiting reeds gemeld hebben, werd door hem onderzocht. Reiniging van put en pomp is bevolen. Maandagmiddag had een voerman te Herveld het ongeluk te struikelen, waarbij het wiel van zijne zwaar geladen kar hem over de borst ging. Inwendig zwaar ge kneusd, werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Zijn 72-jari- gen leeftijd in aanmerking genomen, is zijn toestand niet zonder gevaar. Aan de W ij zend, gemeen- te Benningbroek, ia een meisje van achttien jaren, door de duisternis misleid, te water geraakt en ver dronken. Maandagavond werd b ij een goudsmid te Middelburg eene groote spiegelruit stuk geslagen, en werden vele gouden voorwerpen, ter waarde van ruim f 200, ont vreemd. De dader, een onlangs uit de gevangenis ontslagen varensge zel, werd spoedig door de politie opgespoord. Hij had alles nog in zijn bezit. Dinsdag te twee uur is te Middelburg brand uitgebroken in het laboratorium der gloeilampen fabriek van gebrs. Boudewijnse. De brandweer en de autoriteiten waren spoedig aanwezig. Het dak is weg gebrand en de machinerieën zijn ge red, maar er is veel waterschade, terwijl niets verzekerd was. De oor zaak is onbekend. RECHTSZAKEN Bij het Hoog Militair Gerechtshof zal eerlang in behandeling komen het beroep van den lea luitenant van het 8e reg. hnzaren te 's-Hage S. v. d. C., tegen een hem door een hoofdofficier van zijn corps opgelegde straf, tengevolge van een aanklacht van den directeur-generaal van de Maat schappij «Zeebad Scheveniugenn omtrent uitla tingen van dien luitenant in de Kurzaal over onwellevende behandeling door de beambten. WETGEVENDE MACHT. TWEEDE KAMEE. Zitting van Dinsdag 11 September. Geopend ten 1 uur. De geloofsbrieven vau bet lid uit Em- men, mr. Smidt, zijn ingekomen. Na on derzoek door eene commissie wordt beslo ten tot zijne toelating. De heer Smidt, alsmede de heer Cremer, vroeger toegela ten, nemen zitting, de eerste na eedsaf legging, laatstgenoemde na het doen der belofte. Ingekomen is een bericht van het overlijden van het Kamerlid Bosgra, welks schrijven reeds met een brief van rouw beklag is beantwoord. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken wordt de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. VEREENIGDE ZITTINGEN VAN DE BEIDE KAMERS. Geopend ten 2 ure, onder voorzitterschap van den president der Eerste Kamer. De Voorzitter stelt voor, den vol genden dag te 11 ure de Voogdijwet te behandelen. De heer Fransen van de Putte herinnert dat dien dag de eenvoudige ter aardebestelling van generaal Van Swieten, den verdienstelijken opperbevelhebber en staatsman, zal plaats hebben, en dat ver scheidene leden door hunne tegenwoordig heid bij de begrafenis eene laatste hulde aan den geachten generaal wenschen te be wijzen. Hij stolt mitsdien voor, de verga dering ten 1 ure aan te vangen. Niemand stemming verlangende, wordt daartoe besloten. Hierna komt in behandeling het ont werp van een //gewijzigd reglement van orde voor de vereenigde vergadering." Bij art. 4 meent de heer H a r t o g h, dat bij ontstentenis van den Voorzitter der vereenigde vergadering, niet de laatste af getreden Voorzitter of het aanwezige oud ste lid in jaren het voorzitterschap moet waarnemen, als zijnde dit in strijd met de grondwet, doch de Voorzitter, door de vergadering aangewezen, het presidium moet vervullen. De heer Fransen van de Putte bestrijdt dit gevoelen en betoogt dat art. 40 der grondwet slaat op het speciale geval, waarin de Koning niet heeft kun nen benoemen een Voorzitter der Eerste Kamer en de vereenigde vergadering is opgeroepen voor de instelling van het re gentschap. In dat geval wordt de grond wet bovenal toegepast. De heer H a r t o g h amendeert om het artikel in den door hem aangegeven zin voor het bedoelde geval. De heer Schaepinan zegt, dat naar de raeening der commissie het amende ment volkomen overbodig is, omdat, in het geval van art. 38 der grondwet, de koninklijke macht, aan deu Koning ge geven tot benoeming van den Voorzitter der Eerste Kamer, aan de vereenigde ver gadering terugkeert. Het amendement wordt verworpen met 75 tegen 24 stemmen. Zonder stemming worden de overige art. en het geheele ontwerp-reglement goedgekeurd. De vergadering gaat hierop uiteen. Uit het verslag van de Staten-Generaal op de Voogdijwet blijkt, dat het denkbeeld, om aan de Koningin de voogdij op te dragen, algemeen bijval vond. De critiek geldt alleen de onder- deelen, terwijl zij die bezwaren opperen, consta- teeren dat bet bier een opbouwende critiek gold. Sommigen meenden dat de geheele omwerking van 't ontwerp noodig was, en wel met 't oog op de bepalingen omtrent den raad van voogdij. Daaromtrent hinkte bet ontwerp op twee ge dachten, en liet de vraag onbeslist of die raad strekt ter vervanging van den raadsman, die de vader bet recht geeft naar art. 4 burgerlijk wet boek, aau de langstleveude moeder toe te voegen, of wel ter vervanging van den voogd. Men scheen hier te doen te hebben met een college «sui generis//, ten behoeve der minderjarige koningin ingesteld en waardoor te haren aanzien het ge- mcene recht buiten toepassing werd gelaten. Maar dan ware 't beter geweest deze eigenaardige in stelling zelfstandig te regelen; eene regeling, die 't geheele onderwerp omvatte en niet, gelijk de aangebodene, een verzameling van uitzonderingen, aanvullingen en afwijkingen op en van ge- meene recht. De regeering geeft in haar memorie vau ant woord niet toe, dat 't ontwerp op twee gedach ten hinkt. Men heeft hier te doen met een col lege //sui generis", dat de functiën van toezienden voogd en in sommige opzichten dien van raads man uitoefent en bovendien kan geroepen worden tot vervulling van de taak des voogds. Alleen wat de uitoefening van volontaire rechtsmacht betreft, schijnt het raadzaam een wijziging in 't ontwerp te brengen. Omwerking van 't ontwerp acht de regeering niet noodig en niet raadzaam. Een zelfstandige regeling, het geheele onderwerp omvattende bij deze speciale wet, ware niet alleen in strijd met de bedoeling des grondwetgevers, maar ook ten hoogste tijdroövend. De regeering handhaaft dan ook in hoofdzaak het ontwerp en brengt alleen naar aanleiding van gemaakte opmerkingen in de onderdeelen eenige wijziging. Onveranderd laat zij o. a. de regeling omtrent de samenstelling van deu raad van voogdij. "Wel werd in de afdeelingen door sommigen aan an dere hooge staatsambtenaren de voorkeur gegeven boven de in 't ontwerp voorgedragene en wenschte enkele leden een minder talrijke samenstelling van den raad, maar er is niet beweerd, veelmin aangetoond, dat door de in 't ontwerp voorge. stelde samenstelling van dien raad het staatsie- leng zou worden miskend. Bij de wijziging is o. a. bepaald dat de daar genoemde dignitarissen leden van den raad zijn (in het oorspronkelijk ontwerp stond: «worden benoemd.») In art. 3 is thans bepaald, dat aanvulling van den raad niet behoeft te geschieden, zoolang het aantal der door don Koning aangewezen leden van den raad van voogdy minder dan 2 bedraagt, In art. 18 is de tweede alinea aldus gewij- zigd: «telken reize wanneer volgens de bepalin gen van het gemeen e recht de tegenwoordigheid of het verhoor, hetzij van den toezienden voogd, hetzij van bloedverwanten of aangehuwd van den minderjarige, hetzij van beiden gevorderd wordt, treedt in deze voogdij do tegenwoordigheid of het verhoor van den raad van voogdij, vertegen woordigd door zijn voorzitter of door een zijner leden, door den raad daartoe gemachtigd, hiervoor in de plaats.// Art. 15, bepalende, dat de raad van voogdij de uitvoering van genomen besluiten kan opdra- gen aan drie zijner leden,komt te vervallen. In art. 17 is bijgevoegd, dat de jaarlijksche begrooting van uitgaven van de minderjarige Koningin op voordracht der moeder-voogdes door den raad ran voogdij werd vastgesteld. In art. 18 is voor de vaststelling van de re kening over het vorige jaar een termijn van 6 in plaats van 3 maanden aangenomen. De commissie van rapporteurs noemt in haar eindverslag de aangebrachte wijzigingen belang rijke verbeteringen. Intusschen blijf: zij de aan dacht vestigen op twee punten. Ten eerste de kwestie der mindoijarigheid. Volgens den consi derans van 't wetsontwerp wordt bedoeld min- deijarigheid in deu zin van art. 31 der grondwet. Indien derhalve de mogelijkheid wordt aangeno men van toepasselijkheid van art. 385 B. "W., dan schijnt het wcn9chelijk alsnog eenige ver duidelijking dienaangaande in het wetsontwerp op te nemen. In de tweede plaats schijnt onder aanhef van art. 8 (nieuw), waarin de bepaling is opgenomen dat de moeder voogdes, in afwach ting harer eedsaflegging, de voogdij, schoon slechts voorloopig, waarneemt, de voorziening ten on rechte tot bepaalde gevallen beperkt. Door de regeering zijn nog de vol gende nadere wijzigingen in het ontwerp gebracht I. In art. 9 (8 nieuw) wordt, in plaats van//Wanneer bij het openvallen dezer voogdij de zitting der Staten- Generaal ge sloten is of de Staten-Generaal niet ver gaderd zijn," gelezen //Totdat die eeds aflegging, in art. 84 van de grondwet bedoeld, heeft plaats gehad". II. Wordt voorgesteld een nieuw artikel; Art. 19. //Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging". 1! IJ' l T E N L A N 1). DuitSCMand. De minister van Oorlog heelt een vergelijkende studie gemaakt van den marschtred in de verschillende europeesche legers. Volgens dit onderzoek maakt de ruasi- sche soldaat stappen van 71 cM. de duit- sche van 80, de fransehe, oostenrijksche, belgische, zwitsersche en zweedsche soldaat van 75 centimeter. Een italiaansch soldaat doet 120 schre den per minuut, de fransehe 112 a 116, de duitsche 115, de oostenrijksche 112 en de belgische 110. Om nu echter een volledig denkbeeld van de verschillende snelheid te verkrijgen, zoude men ook moeten weten hoe lang de soldaat der verschillende legers mar- cheeren kan. Frankrijk. De president der Repu bliek is Dinsdag te 2 uur te Cherbourg aangekomen en werd door alle autoriteiten aan het soorwegstation ontvangen. De stoet zette zijnen weg in de stad voort, begeleid door eene ontzagwekkende menigte, die den President met warmte toejuichte. Zondag is te Laon op het kerkhof een schoon, maar eenvoudig gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van de mobiele garden, die in 1870 bij de vernieling der citadel van Laon door de bekende vreese- lijke ontploffing het leven hebben verloren e Spanje. Uit Madrid wordt van 10 September bericht, dat in de provincie weet ik, dat wij niet op de planeet Mars zijn. Dat is goedNa mijnheer, vervolgde de neger, daar u ons zoo dikwijls uw dank betuigd heeft voor het redden van uw leven, zal ik u op mijn beurt een gunst vragen. Zij is deze. U kunt hier zoo lang blijven, als het u raadzaam dunkt; maar als u besluit te gaan, verzoeken wij het voorrecht te mogen hebben, u weg te leiden. Dat is geen onredelijk verzoek. Volstrekt niet. Ik begrijp u, zeide Penn, wiens vermoeden dus, dat deze menschen vluchtelingen waren, werd bevestigd. Ik stel veel belang in u. Hoe lang hebt ge hier gewoond? U wenscht zeker iets van mijne lotgevallen te hooren Wei, ik was zoo gelukkig opgevoed te worden met een jongen meester, die, met betrekking tot mijne positie, te vriendelijk en te toegevend was. Wij waron in onze jeugd speelmakkers, en waren nauwelijks minder vriendschappelijk met elkaar, toen wij tot mannen waren opgegroeid. Ik ging voor zijn lijfknecht door, maar ik was zijn vrienJ. Hij heeft nooit in zijn leven een belangrijken stap gewaagd zonder mij te raadplegeD, en het is gelukkig voor mij, voegde Toby er met grooten trots hij, te weten dat mijn raad altijd goed was. Hij erkende dat op zijn sterfbed. Indien ik je raad had opgevolgd, zeide hij, dan zou het voor mij oeter zijn geweest. Ik heb je altijd willen beloonen. Je zult je vrijheid hebben, goede jongen 1 De neger fronste de wenkbrauwen, zijn borst zwol op, en zijne oogen waren vochtig. Ik hield van mijn meester, vervolgde hij met ge voel, en toen ik bemerkte, dat hij zich over mij oDgerust maakte, terwijl hij aan zijn eigen ziel moest denken, ver zocht ik hem, niet aan mij te denken. Mijne invrijheidstel ling was nog niet opgemaakt, en hij liet een notaris komen. Maar zijn jongere broeder was hij hem, deze was zijn erf genaam. Bekommer je niet om Pomp Edwin zeide hij. Ik zal zorgen dat hem recht wedervaart. O, dank je, broeder! zeide Edwin. Jij zult hem vrij maken, en hem eenige honderden dollars geven, om daar van te leven. Beloof mij dat en ik zal rustig sterven. Want u moet weten dat Edwin vrouw noch kind had, en ik was de eenige, die van zijn goedheid afhing. Hij was niet rijk, en had het grootste deel van zijn ver mogen buitenslands verteerd, en had nog maar korten tijd in Montgomery eene goede dokterspractijk. Toch had hij genoeg om van te leven, zoodat zijn broeder mij best de vrijheid en duizend dollars kon schenken. En heeft hij zijne belofte niet gehouden Hij beloofde inderdaad genoeg. Mijn meester stierf en werd begraven, en ik, had een anderen meester. Gedurende eenige dagen werd er niets over de invrijheid stelling gesproken, daar ik te bedroefd was en den gehee" len tijd dpcht aan den eenigen man, dien ik bemind had- Maar toen zijn huis werd verkocht, en mijn nieuwe meester zich gereed maakte om naar zijne plantage in Tennessee terug te keeren, werd ik ongerust. Meester, zeide ik hem eens op een morgen, terwijl ik mijn hoed afnam, ik kan voor den gestorvene niets meer doen, daarom wilde ik nu voor mijzelf werken, als u het vergunt. Voor jezelf, jou zwarte hond! zeide mijn nieuwe meester, terwijl hij mij in het gezicht uitlachte. Ik was niet gewoon aldus aangesproken te worden, en het sneed mij door de ziel. Maar ik kon mijzelf in be dwang houden, en herinnerde hem zoo eerbiedig mogelijk aan de laatste woorden van den dokter, omtrent mij. Jou gek! zeide hij, denk je dat ik het ern stig meende? Als u het niet ernstig meendedan meende uw broeder het. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2