NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 15 September 1888. No. 1596. ABOHHEMEÏÏTSFRIJS: ADVERTENTIES: van HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- BnreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOIÏ1 en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Pubiieite Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. S T A D S NI E 51 W S. Haarlem, 14 September. Voor de door B. en W. Donder dag gehouden aanbesteding van het afbreken van een gedeelte van het voormalige Oudemannenhuis bij de Doelstraat en het maken van een nieuwen gevel en plaatsmuur, met waterplaats enz., zijn 7 inschrijvin gen ingekomen. Laagste H. London, voor f1040. Aan hem is het werk gegund. Aan ons bureau ontvangen voor de noodlijdenden te Urk, door de zeeramp in den nacht van 28 op 29 dezer, f2.van N. N. Hit een bewoonden stal in de Jansstraat zijn ontvreemd drie wit metalen monsquetons voor paarden hoofdstellen te zamen ter waarde van ongeveer f 25. Woensdagnamiddag viel een 5- jarig meisje spelende in den Heeren singel. Een 11-jarige knaap, ge naamd Pieter Heijboer, woonachtig in de Authoniestraat, had haar spoe dig gegrepen, en heeft haar hoofd zoolang boven water gehouden tot dat andere personen, die inmiddels waren toegeschoten, haar konden reddeD. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een ban- ketbakkersbedienJe, die in drift deD loopjongen van zijn patroon met een ijzeren gewicht twee slagen op het hoofd had toegebracht, waardoor de knaap vrij ernstig is verwond. Arrondlssements-RechCbauk TE HAARLEM Zitting van 13 September 1888. Nog werden behandeld de navolgende N. van S., lettergieter, Haarlem, diefet., wegens ziekte gesehorst tot over 4 weken; S. P. en H. P., landb., Noordwijkerhout, beschadiging, geschorst; W. 9. los werk man, Zaandam, verduistering, req. 3 m. gev.; J. M. en P. L., Haarlemmermeer, strooperij, req. elk IB d. gev.; J. E., kell- ner, Zandvoort, mishandeling, req. f 10 of 5 d. hecht. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in „Haarlem's Dag blad" van 7 en 8 Sept. W. K., diefstal, Haarlem, opzend, naar een opvoedingsgesticht tot 16 Mei 1893; Gr. B., winkelier, Monnikendam, beleed., f5 of 3 d. hech.; J. de H., winkelier, Oostzaan, verwond., 6 w. gev.; J. B., los werkman, Oostzaan, mish,, 7 d. gev.; A.. D., huisvr. van P. B., Beverwijk, mish., 1 m. gev.; D. B., dienstb., Velzeu, diefst., 3 m. gev.: W. H., aardwerker, ,T.-Gijzen- vaart, verniel., 14 d. gev.; M. P., huisvr. van P. S., Haarlemmermeer, mish., f3 of 1 d. hecht.; J. W., arb., Haarlemmermeer, diefstal, 21 d. gev.; M. K., huisvr. vau P. B., Haarlemmermeer, vern., 3 d. gev.; J. B., arb., Haarlemmermeer, weersp., 5 d. gev. en f 5, subs. 3 d. hecht. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 persoon voor loopwerk of incas- seering van geldeD. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. Te rekenen van 15 dezer zullen de telegraafkantoren op de stations der HaarlemZandvoort Spoorweg maatschappij te O verveen eu Zand voort dagelijks open zijn van 8 uren voor- tot 10 uren namiddags. De hulpkantoren der posterijen Houtrijk en Polanen en Sloterdijk zullen te beginneD met den 15n de zer worden ingedeeld onder het nieuwe postkantoor Sloterdijk. ÖHBEBWIJS. De nederlandsche schooi voor nijverheid en handel te Enschede opende den cnrsus 18881889 met 65 leerlingen, 48 oude en 22 nieuwe die over de verschillende klassen zijn verdeeld als volgt: A I 13 leerlingen. A II 21 leerlingen, A III 16 leerlingen, parallel met de 3 eerste klassen der Rijks H. B. S. met 5-jarïgen cursus. Afdeeling B, 5 leerlingen tot opleiding voor den handel en voor administratieve betrekkingen. Afdeeling C, 10 leerlingen voor verschillende takken der textiele industrie. Te Maastricht is in den ouderdom van 12 ja ren overleden de nestor der onderwijzers aldaar, de heer J. Arends. Sedert 1888 was hy werk zaam aan de openbare school voor onvermogende leerlingen, welke betrekking hy 47 jaren met de meeste nauwgezetheid en tot hooge tevredenheid van het schooltoezicht waarnam. De overledene had zijne opleiding bij Prinsen te Haarlem ge noten, dien hij zeer hoog achtte en over wien hij gaarne sprak. De heer Arends genoot sedert 3 jaren eene welverdiende rast. VeSSCHERIJ. Nieuwcdiep, 13 September. Zes korders brachten heden enkele tongen en 8 tot 6 mand jes kl. schol ten afslag, terwyl 8 beugers 120 roggen aanvoerden; tong gold 60 c., rog 60 65 c. per stuk eu kl. schol f 2.10 a 70 c. per mandje. De geheele vloot i9 nog in zee. Scheveningen, 13 September. Eene Zandvoortsche schuit, die gisteren zijne versche visch markte, was heden weder aan, doch had slechts een handvol visch, waarvoor f 16 werd besonid. Si 1 N N E WAS I). Volgens uit Apeldoorn ontvangen berichten blijft de toe stand van Z. M. den Koning bevre digend. De Koningin eu Prinses Wühelmina deden Woensdag weder een rijtoer, wat, toen Z. M. tijdelijk ernstiger ongesteld was, niet plaata had. Naar de Haagsche corres pondent der Zulph. Ct. mededeelt, heeft de Koning zelf het verlangen te kennen gegeven, dat de voogdij- wet zoo schielijk mogelijk zou be handeld worden. Omtrent den toe stand des Konings geeft de corres pondent de woorden weer van een geneesheer, die daarvan volkomen op de hoogte kan zijn. «Er zijn weinig patiënten, die zoo stipt de voorschriften van den medicus op volgen als Z. M. Bekend is het, dat de Koning lijdende ia aan een ziekte, die naar alle waarschijnlijkheid niet meer geheel genezen zai, maar bij de gezonde levenswijze, die Z. M. volgt, kan de gevreesde slag toch nog zeer lang uitblijven en 's Ko nings artsen verklaren eenstemmig, dat in verband met de omstandig heden de algemeen e toestand gun stig is». Naar de N. R. C. ver neemt, heeft de Staatscommissie, benoemd tot regeling der genees kundige hulp bij spoorwegongeluk ken, hare taak volbracht en aan de regeering haar verslag inge zonden. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag a. s., des voormiddags te elf uren. Dinsdag 25 en Woens- dag 26 September e. k. zal te Rot terdam gehouden worden de 53e algemeene vergadering van de «Ne derlandsche vereenigiDg tot afschaf fing van sterken drank», ook ter herdenking dat het omstreeks dien tijd eene halve eeuw zal geleden zijn dat nog vóór de stichting der nederlandsche vereeniging aldaar een afschafSDgsgenootschap werd opgericht. 51ste Algemeene Vergadering DER De 51ste Algemeene Vergadering der Holland- 8cke Maatschappij van Landbouw werd Donder dag te 's-Hage gehouden in de groote zaal der sociëteit »de Vereeniging". Ten half elf ure opende de voorz tter van het Hoofdbestuur, mr. D. Visser van Hazerswoude, de werkzaamheden, reet een toespraak tot de af gevaardigden en leden dier Maatschappij. Hij betuigde zijn dank en genoegen over de opkomst der afgevaardigden, overtuigd dat, hoe meer afdeelingen vertegenwoordigd zijn hoe heter te meer, wanneer, gelijk dezen dag, belangrijke zaken, zoowel voor den landbouw in het alge meen als voor de huishouding van de Maat schappij in 't hijzonder, zouden behandeld worden. De behandeling der onderwerpen aangevangen zijnde, bleken hij den aanvang vertegenwoordigd te zijn 60 afdeelingen, uitbrengende 480 stem men, met inbegrip der leden van de alg. verga dering. Aan de orde waren de volgende voorstellen der afdeelingen. A. van de afdeeling Enkhuizen Wat kan er gedaan worden om het maken en verkoopen van kunstkaas tegen te gaan Het praeadvies van het Hoofdbestuur om te verzoeken een speciale wet, die het maken, ver veeren, in voorraad hebben en verkoopen van kunstkaas strafbaar stelt, wanneer op dat product niet met duidelijke en onuitwischbare letters het woord kunstkaas voorkomt, geheel in overeen stemming met het verzoek ten aanzien van de kunstboter, werd zonder debat bij acclamatie aangenomen. B. van de afdeeling Leiden en omstreken om een overzicht te verkrijgen omtrent datgene, wat er in den kring der afdeelingen tot bevordering eener goede feefokkeiij gedaan wordt en dat de verschillende afdeelingen zich uitspreken over de middelen tot verbetering, welk voorstel het Hoofdbestuur heeft overgenomen, Conform h t voorstel Leiden werd besloten. C. Van de afdeeling Haarlem en omstreken om de Regeering te verzoeken de mutatierechten, als belasting, geheel af te schaffen en slechts te heffen als een retriubtie voor de bij de over schrijving van vaste goederen door den Staat bewezen diensten. Het Hoofdbestuur wenschte daaraan te verbiuden het verzoek tot de Hooge Regeering, om als equivalent voor de opbrengst der af te schaffen mutatierechten te doen strek ken eene in te voeren belasting op het kapitaal in portefeuille. Na eenige discussie machtigde de vergadering hat Hoofdbestuur, als het gevoelen der verga dering in een adres aan de Reg, te constateeren, dat zij de afschaffing der mutatierechten als hoogst drukkend voor den landbouw, wenscht, zonder zich in te laten met het daartegen te stellen equivalent. De rekening van het vorige jaar werd hierop overeenkomstig het voorstel der financieele com missie, goedgekeurd, onder dankzegging aan den secretaris-penningmeester. Ahnu kwamen in behandeling de voorstellen: Van de afdeelingen: Osdorp, Ouder-Amstel, Sloten en Sloterdijk, om de contribute van f 3 terug te brengen op f 2.50 en de uitkeering aan de algemeene kas per lid te bepalen op f 1.40 per jaar. Het voorstel werd verworpen met 501 tegen 44 stemmen. Van de afdeeling Waard en Groet, houdende opdracht aan het Hoofdbestuur, voor eene inzen ding van landbouw- en zuivelproducten uit Noord en Zuid-Holland met de commissie voor de ten toonstelling te Parijs in 1889, in overleg te treden en daarvoor eene voldoende som op de begrooting van 1889 uit te trekken. Het Hoofdbestuur heeft niet gunstig gepraeadviseerd. Dit vooorstel gaf aanleiding tot eene lange discussie. Ten slotte deed het Hoofdbestuur het voorstel om een subsidie te geven van f 1001 aan of door middel van de Vereeniging ter behartiging van de belangen der inzenders op do parijsche tentoonstelling, op voorwaarde, dat daardoor eene inzending zal worden gedaan van zuivelproduc ten en handelsgewassen uit de provinciën Zuid en Noord-Holland. Vooraf werd echter met 527 tegen 147 stem men de beginselvraag, of subsidie zou worden verleend, bevestigend antwoord. Het voorstel van het Hoofdbestnur, dat zich zijn oordeel over de inzending voorbehoudt, werd bij acclamatie aangenomen. Tot lid van het Hoofdbestuur voor Zuid-Hol land, in de plaats van den hoer Van Weel, die met 31 December nis zoodanig aftreedt: bleek verkozen de heer H. P. de Kat van Hardinx- veld, te Dordrecht, met 291 van de 487 stem men. Het voorstel van het Hoofdbestuur: het ver- leenen van eene jaarlijksche subsidie «tot weder- opzeggings toe» van f 1500 aan de Vereeniging de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor Zuivelberei ding ter verzekering van het theoretisch onder zoek aan die school. Met 431 tegen 112 stemmen werd nu beslo ten, in 1889 eene algemeene tentoonstelling te houden. Bij acclamatie werd bepaald, dat die tentoon stelling zal worden gehouden te Haarlem. Een voorstel, houdende crediotaanvrage van f1800 voor salaris en reiskosten van een wan- dclleeraar, aan te stellen door de Maatschappij. Op voorstel van den heer Bultman, ondersteund door de financieele commissie, werd besloten de som voor den wandelleeraar pro memorie uit te trekken. Alsnu moest nog behandeld worden het voorstel; Van de afdeeling Ouder-Amstel tot het ver krijgen van invoerrechten op de granen ter be scherming van den nationalen arbeid, met het afwijzend praeadvies van het Hoofdbestuur, dat het heffen van graanrechten, vooral voor provin ciën als Noord- en Zuid-Holland, hoogst nadeelig achtte. Het voorstel we~d zonder discussie met over- groote meerderheid afgestemd. De verwerping had plaats met 484 tegen 12 stemmen. Van de afdeeling Waterland en omstreken, in het belang van eene vroegere sluiting der jacht in Noord-Holland, daar het tegen het verbod schieten van kieviten, schadelijk is voor den land bouw. Overeenkomstig het praeadvies werd besloten een afwachtende houding aan te nemen, te meer daar een adres reeds bij de Hooge Regeering is ingediend. De vergadering stond f400 toe voor het he. geven van een hears om een jongeling in de PÏÏIUIÏJIÜEÏTO 3ST- Een verhaal vit den amerikaanschen burgeroorlog. 24) XVe HOOFDSTUK. BEN DOCUMENT TESEN DE SLAVERNIJ GERICHT OP ZWART PERKAMENT. Ik zag toen dat het een man, en nog wel een neger was. Hij naderde de plek, waar ik mij had verborgen. Hij liep zeer langzaam, terwijl hij nu en dan op een blad kauwde, en in ziehzell mompelde, terwijl hij even gelukkig scheen, als een wil-e in de bosschen van zijn geboorte grond. Ik stond vlug op, en legde mijn geweer aan. Hij uitte een kreet van schrik, en scheen zich in de kloof te willen werpen, maar met een dreigend gebaar voorkwam hem, en hij wierp zich aan mijne voeten, mij smeekende, hem het leven te redden, en mij niet naar zijn meester irug te voeren. Wie is uw meester? vroeg ik hem. Job Coombs was mijn meester, zeide hij, maar heb hem verlaten. Je bent dus Cudjo! zeide ik, want ik had het van hem gehoord. Hij was een tamelijk goeden meester ont vlucht, wegens de hardvochtige, wreede behandeling van den opzichter, maar daar hij den avond, voor hij ontvluchtte, vreeselijk was afgeranseld, werd het algemeen geloofd, dat hij ergens tusschen de rotsen in een hol was gekropen, om daar te sterven; en vervolgens door de roofvogels te worden verslonden; maar het schijnt dat een oude slaaf, Pete ge naamd, hem had verborgen en opgepast. Coombs' Pete 1 riep ik uit. Gij zult u dien naam wel herinneren, zeide Pomp. Zoodra Cudjo gezond was, vluchtte hij naar de ber gen. Twee jaar daarna ontmoettte ik hem. Wij waren het weldra met elkaar eens, en hij bracht mij naar het hol. Hier leefde hij. Hij stond altijd nog in gemeenschap met eenige vrienden, vooral met den ouden Pete, die ons nu dikwijls levensmiddelen brengt, en van ammunitie voorziet. Wij geven hem wild en huiden, die hij zooveel mogelijk verkoopt, vooral aan menschen zooals Pepperill. Na Cndjo te hebben ontmoet, wilde hij naar Pepperill gaan, toen hij ontdekt en daarna gegeeseld werd. Het gevolg daarvan was, dat Pepperill werd gestraft, en gij nu hier zijt. Heeft de oude Pete u sedert dien tijd bezocht? Neen, maar hij heeft ons een boodschap gestuurd, en ik heb Pepperill gezien, Hier toch niet.... Er komt hier nooit iemand, mijnheer. Wij hebben een plek, waar wij onze vrienden ontmoeten, en wat Pepperill betreft, hem zoek ik in huis op. Dat is wel stoutmoedig. Stoutmoedig?De ueger glimlachte. Wat zult gij er dan van zeggen, als ik u vertel, dat ik in h;t huis van Bythewood geweest ben, nadat ik hem ben ontvlucht? Ik had mijn medicijnkast en de patronen, die bij het geweer behooren, noodig. Ik kwam in zijne kamer, toen hij sliep. Ik stond daar zeer lang, en beschouwde hem, terwijl hij door het maanlicht werd beschenen. Het was gelukkig voor hem dat hij niet wakker werd zeide Pomp met schitte rende oogen. Het gebeurde niet, hij sliep vast. Toen ik genomen had, wat ik wilde hebbeD, kwam ik terug, maar ik verwisselde onze messen en stak het mijne boven zijn hoofd in den wand, zoodat hij kon zien, dat ik er geweest was, want nu kon hij niemand anders van den diefstal be schuldigen. Het zien van het mes zal hem eene rilling veroor zaakt hebben, omdat hij kon weten wie er geweest was, zeide Penn, en het zal hem ook herinnerd hebben aan de misdaad, die hij jegens u heeft begaan. Dat kan wel! zeide Pomp. Kom hier Cudjo. Cudjo trad juia: het hol binnen, terwijl hij eenige patrij zen meebracht, die hij in strikken had gevaDgen. 't Is altijd: Cudjo! Cudjo, doe dit! Cudjo, doe dat! Wat is er,'Cudjo? Pomp lette niet op het vreemde antwoord, maar zeide tot Penn Ik heb u de redenen verteld, waarom ik uit mijne slavernij ontvluchtte; nu zal ik u die van Cudjo laten zien. De rug van den misvormde werd ontbloot. Penn uitte een kreet van afgrijzen, toen hij het zag. Daar is op geranseld, zeide Cudjo met een af-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1