NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Woensdag 19 September 1888. No. 1599. ADVERTENTIES: tt I N N E N L A N D. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMEÏTSPEIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco dom het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1Z2. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C. PEERKBOOM engJ.jJB. AVIS. Hoof'dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONESSuer., Parijt, 31btt Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 September. Bij de beden gehouden inachrij ving der fourages voor het garnizoen alhier was minste inschrijver de beer H. van Breemen te Amster dam. Hooi 52 ct., stroo 26 ct., ba- ver 74 ct. per 10 KG. j Een zestal paarden van de Haarl. tramweg- maatschappij zijn weder ziek, terwijl een paard vóór een paar dagen is gestorven. Maandag herdacht H. Hazen- kamp, lettergieter bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, den dag waar op bij vóór 50 jaren aldaar in dienst trad. Zoowel van de zijde zijner pa troons als van die van het perso neel der gieterij vielen hem tal van hartelijke blijken van waardeeriog ten deel. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem's Dagblad: 2 personen voor loopwerk of incas- seering van gelden. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. Het volksfeest te Heemstede. Reeds in den vroegen morgen begave* zich tal van mensehen uit Haarlem naar het volksfeest te Heemstede, sommigen per stoomtram, anderen die het wandelen langs den fraaieu weg bij dit zonnige zomerweer boven rijden verkozen, te voet. Het was een dag, zooals wij er haast nog niet gehad hebben in dezen kouden, natten zomer. I)e zon scheen in zijn vol len glans uit een effen lichtblauw uitspan sel en alleen de hoogste takjes der boomen trilden nu en dan onder den adem van een bijna onmerkbaar windje. De onregelmatig gebouwde huizen van Heemstede baadden in een stroom van warm licht en op hun zondagsch gekleede menschen en kinderen wandelden met een vergenoegd gezicht het dorp in. Het was dan ook een algemeene feest dag. Vroeger reeds werd te Heemstede ge regeld ieder jaar een harddraverij ofring- stekerij gehouden en sedert de kermis daar werd afgeschaft, heeft men dit feest wat uitgebreid en aangevuld ter vergoeding voor het verlies. Dit is een uitstekend idee geweest en geloof vrij, dat het bij de in woners in den smaak valt! Ha 1 daar hooren wij het begin van het feest reeds. Voor een venster van een der groene huizen staat een vrouw, zonder ander hoofddeksel dan een muts en op klompen, die een mand aan den arm heeft, waarin zich een raadselachtige koopwaar bevindt, die wel deventerkoek maar ook wel zweedsche lucifers wezen kan. Blijk baar is die koopwaar bijzaak en tracht zij eene feestgave te verkrijgen met haar keel, Hoor, zij zingt met wat vroeger een goede sopraanstem kan zijn geweest: Wat is het leven F Een stap naar 't graf! Wat heden bloeit, Valt morgen af. Men zou zeggen, dat een ander minder somber lied bij een feest als dit beter zou passen. Wij zijn geen romeinsche keizers, vrouwtje, eu verlangen nu geen memento mori. 't Doet er niet toe, ik hoop dat men u uw feestgaven niet zal onthouden. //Hoe zalig is 't een millionair te zijn 1" klinkt het een honderd pas verder uit de monden van een man en een vrouw eu 't is of ze het er om doen om ons den //stap naar 't graf" wat te verzachten. Ik veron derstel dat zij straks, als het feest is af- geloopen en het uur van centeiitellen is ge slagen, met minder dan het cijfer dat zij noemden ook wel tevreden zullen zijn. 'k Wensch het ze toe 1 Daar daagt liet feestterrein voor ons op. Een paar kramen, een draaimolen, die zoowaar alweer dat visscherinnetje or- gelt, (wie verlost ons toch van dat vis scherinnetje ik voor mij zag gaarne haar voorganger, de Maliebaan, terug) een turk- sche schommel, eenige stalletjes en wat dies meer zij. Vlak voor //Het Wapen van Heemstede" ligt het stuk land, dat voor de volksspelen dienst doen zal. Reeds nu bevindt zich ee» groot aantal bezoekers, zoowel uit Heemstede zelf als van elders, om en bij het terrein. Men is daar aan het ringsteken en sleuteltrekkeu voor paren met sjeezen. Daar rijdt er juist een af. De boeren jongen houdt met de linkerhand de witte teugels en vuurt zijn paard aan met het klappen van de tong. In draf gaat het voorwaarts en als hij dicht bij de palea is, rijst hij op en steekt met den houten jen in de gestrekte arm naar den ijze ren ring. Een kort rinkelen toont aan, dat hij den ring als zegeteeken meedraagt aan zijn houten rapier. Nu komt de beurt aan zijne gezellin, op zijn noordhollandsch de //vrijster" ge naamd. Het is een ferme, gezonde boeren deern, met een blozend gezicht, dat er lang niet onaardig uitziet onder den gou den kap. Zij moet den houten sleutel uit trekken, een liefhebberij die iedere jongen zich nog wel herinnert van de ouderwet- sche draaimolens. De nieuwerwetsche hou den er dit instrument niet meer op na. Binnen een paar uur was de wedstrijd beslist. De prijzen voor ringrijden werden behaald door de navolgende mededingers: A. van der Weide Cz., den eersten, A. van der Linden, den tweeden, eu W. van der Linden den derden, terwijl van de sleu teltrekkers mej. G. Immerzeel den eersten, C. van der Linden den tweeden en M. Ka mer den derden prijs behaalden. De prijzen werden den overwinnaars door den heer Dolleman, burgemeester van Heemstede, met een toepasselijk woord uit gereikt. Bij de vóór het ringrijden gehouden harddraverij met bokken, voor jongens,werd de zege behaald door E. H. C. Vietor, J. van der Weide eu A. Visser. Des namiddags worden de volksspelen voortgezet tot des zes uur. Daarna zal het feest met een schitterend vuurwerk worden besloten. Als het weer zoo fraai is gebleven, zul len de feesten te Heemstede zonder twijfel door tal van personen bezocht zijn ge worden. LETTEREN EN KUNST. Omtrent de eerste voorstelling der Hol- landsohe Opera te Amsterdam wordt het vol gende gemeld: In mej. Lou'sc van Besten heeft de directie der Hollandscho Opera eene prima donna aan geworven, die aan de hoog gespannen verwach ting beantwoord heeft. Zaterdagavond voor het eerst optredende als »Léonore« in de «Trouha- dour«, behaalde zij met hare goed geschoolde voordracht een onbetwistbaar aucces. Zij i3 nog jong, en beschikt over een frisch en zuiver or gaan, dat ook in het hooge register zijne volheid behoudt. De opioering gaf over het geheel veel stof tot prijzon. De heeren Orelio en Pauwels deelden met de nieuwe zangeres het succes van den avond, terwijl mevr. Opheraert-Schwencke als »Azucena« zeer voldoende was. ONDERWIJS. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Hoorn, tegen een jaarwedde van f 1000, hebben zich 125 sollicitanten aangemeld. Bij kon. besluit zijnbe- noemdtot burgemeester der ge meente Koog aan de Zaan, F. Th. Roeters van Lennep, te Haar em tot burgemeester der gemeente West- zaan, W. F. W. Steenberg te Am sterdam. De schrijver der «Haag- sche Brieven, in de Zaanl. Ct. zegt, dat het niet persoonlijk openen van de Kamerzitting door Z. M. den Koning niet uitsluitend aan den minder gunstigen toestand van onzen geëerbiedigden Vorst moet worden toegeschreven. Men kan er zeker van zijn, verklaart hij, dat de Koning nooit weer de Kamers zal openen of de nieuwgekozen leden beéedigen, zoo lang de heer Domela Nieuwen- huis tot de uitverkorenen des volks zal blijven behooren. Het voor de hand lig gend vermoeden, dat de audiëntie bij Zijne Majesteit van de commis sarissen des Konings in Gelderland en Noord-Brabant in verband stond met de benoeming van leden van den Raad van Voogdij, wordt door eene mededeeling van het Vaderland bevestigd. De ministers van Binnen! Zaken en van Oorlog hebben het eere-lidmaatschap aanvaard van den Nederl. schutterijkaderbond. Naar wij vernemen, zijn de begrootingen voor Oorlog en Ma rine voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor Marine 2 mil- lioen hooger. Van de andere be grootingen zijn er sommige lager geraamd, o. a. die voor Binnenland- sche Zaken. Op onderwijs wordt bezuinigd door afschaffing van zeer vele normaallessen, terwijl maatre gelen worden voorbereid, om een volgend jaar twee rijkskweekscho len op te heffen. Vod Zaterdag kwam in Den Haag de bern-berri-commissie bij een. De samenkomst werd ook door den minister van Koloniën bijge woond. Van de dertien leden ver klaarden negen hun lidmaatschap neder te leggen, wanneer de com missie bleef samengesteld uit de personen, die er thans toe waren aangewezen. Wel trachtte de heer Keuchenius hen van dit gevoelen terug te brengen, maar hij slaagde daarin niet. Een der leden liet zich minder stellig in dien zin uit. De drie leden, die bereid waren aan hun mandaat te voldoen, waren prof. Mac Gillavry, prof. Pekelha ring en de heer De Rochemont. Ofschoon het geen twijfel lijdt, of de aanleiding tot het besluit zal in bizonderheden bekend worden, meenen wij geene vrijheid te heb ben, die thans reeds mede te deelen. {Arnh. Ct.) Indertijd werden in dit blad ingezonden stukken geplaatst betreffende bet vraagstuk van de nationalisatie van den bodem. Uit Frankfort a/M. wordt dd. l'*Sept. bet volgende aan de //Amsterdammer" geschreven, dat wij hier voor belangstel lenden in bovengenoemd vraagstuk doen volgen Heden werd alhier de //Bund fiir Bo- denbesitzreform" gesticht. 2 De vergadering, die talrijk bezocht was, werd gepresideerd door prof. Ludwig Büchner, en na eenige discussie over de statute» werden deze vastgesteld. Het stre- van den Bond zal allereerst daarop gericht zijn, om den aangroei der grondwaarde in en om de steden, door middel van belas ting op de stijgende huurwaarde, te doen strekken ten bHte der gemeentekas. Tot voorzitter van den Bond werd ge kozen dr. Wehberg uit Düsseldorf, tot se cretaris Michael Fliirscheim uit Baden- Baden, tot zijn plaatsvervanger Stoffers, redacteur van de //Werkmeister Zeitung" te Düsseldorf, tot thesaurier Schmidt uit Bubenheim in de Rheinpfaltz. Verder wer den in het hoofdbestuur gekozen prof. L. Bücbner, Darmstadt; dr. Arons, Straats burg Bronner, Basel; J. Stoffel, Derenter. De geest der vergadering was uitste kend. Uit alle deelen van Duitschland en Zwitserland waren geestdriftige mannen te Frankfort bijeengekomenden hoofd leider der beweging, Michael Fliirscheim, werden donderende Hoch's toegeroepen, en de stichting van den Bond werd onder de gelukkigste voorteekenen lot stand ge bracht. Nederland werd vertegenwoordigd door de heeren J. Stoffelj uit Deventer en J. J. Duintjer uit Veendam. In eene den(3enfAugus- tue jl. te Nijmegen gehouden be sloten vergadericg van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, werd door het algemeen bestuur besloten, aan H. K. H. prinses Wilhelmina op haren verjaardag, namens de leden van den Bond, een geschenk in bloemen aan te bieden. Het dage- lijksch bestuur gaf aan dit besluit uitvoering en droeg aan de firma Bruijnseels Co., te Prinaenbage, de levering van bet geschenk op, dat bestond in een hart van zeer scboone en zeldzame witte bloemen, in een krans van levende eikebla deren omvatbij dit geschenk was een schrijven aan H. M. de Ko ningin gevoegd. Bij schrijven van 2 Sept. jl. werd namens H. M. de Koningin, uit naam van H. K. H. prinses Wil helmina, aan de leden van den Alg. Ned. Wielrijders-bond voor bet aan- FRJUILIJHTO INT- Een verbaal vit den. amerikaanscKen burgeroorlog. 27) XVIIe HOOFDSTUK. FENN STOOT MET DEN VOET TEGEN EEN GEWEBB. In die tijden kwamen de voorzorgsmaatregelen van Stack- ridge en zijne makkers tot hun recht. De geheime nach telijke vergadering en wapenoefeningen, die eerst overbodig schenen te zijn, bleken later, toen de afscheiding algemeen werd, zeer nuttig te zijn geweest. Zij werden inderdaad verdacht, en men geloofde, dat zij wapens hadden, maar zij konden veilig vergaderen, daar de plek, waar zij hunne geweren hadden verborgen, niet ontdekt werd. Gedurende al dien tijd had Penn geen geld om de on kosten van een reis te bestrijden. Toen de school opgehe ven werd, was men hem eenige honderden dollars schuldig. De euratoren van de academie hadden dit geld voor hem in de Curryville Bank geplaatst, maar volgens eene wets bepaling, die er toe diende om de unionisten te kwellen, kon hij zijn geld niet ontvangen, zonder het zelf te gaan halen, na eerst den eed van getrouwheid aan het goever- nement te hebben gezworen. In dien tusschentijd zwierf hij met de vluchtelingen in het gebergte. Pomp leerde hem het geweer hanteereD, en hij kon weldra goed schieten en ook zijn eigen middag maal koken. Door al die oefeningen werd hij sterk, en was tegen weer en wind bestand. Eens op een morgen deelde hij Pomp en Cudjo zijn plan mede, hen te verlaten, in het geheim naar het dorp terug te keeren, zich onder de hoede van eenige unionisten, die hij kende, te stellen, en met hun hulp te beproeven, den staat te verlaten. Daar behoeft gij volstrekt niet heen te gaan, zeide Pomp. Als gij besloten zijt te vertrekken, laat mij dan uw gids zijn. Ik zal u over de bergen naar Kentucky ge leiden, waar gij veilig zult zijn. Het zal eene lange, moei lijke reis zijn, maar gij zijt nu sterk, wij zullen het op ons gemak aanleggen, en onderweg het wild schieten. Gij zijt zeer vriendelijk, maar.... Penn kreeg eene kleur en stamelde. De waarheid was, dat hij zijn leven wilde wagen om Virginia nog eens te zien, en de gedachte was hem onverdragelijk, dat hij de staat zou verlaten zonder van haar afscheid te hebben genomen. En ik zou misschien gaarne uw voorstel aangenomen hebben. Maar ik heb besloten het eerst langs den anderen weg te beproeven. Pomp en Cudjo trachtten beiden hem van zijn plan af te brengen, maar te vergeefs. Dien avond vertrok hij. De negers vergezelden hem tot aan den voet van het gebergte. Ondanks de vriendschap en dankbaarheid, die hij sedert lang voor hen had gekoesterd, had hij niet voorzien, hoe smartelijk het afscheid zou zijn. Ik heb mijne vrienden nog nooit met zulk een tegen zin verlaten, zeide hij ontroerd. Ik zal u nooit ver geten. Laat ons hopen, dat wij elkaar zullen weerzien, opdat ik uwe vriendelijkheid zal kunnen vergelden. Wij zullen elkaar terugzien, en eerder dan gij denkt, zeide Pomp, indien gij niet kunt vluchten, kom dan hier weerom. O! het schijnt mij toe, dat gij terug zult komen. Met deze voorspelling, die hem nog in de ooren klonk, en hem als een voorteeken gold, zette Penn zijn weg voort, terwijl de negers, na hem stilzwijgend de hand te heb ben gedrukt, naar hunne woeste bergwoning terugkeerden. De nacht was stikdonker, maar nadat Penn naar het rijpad was geleid, was het hem niet moeielijk den weg alleen te vinden. Hij naderde het huis van den predikant door de velden. Ofschoon het laat in den avond was, waren de vensters nog verlicht. Het verwonderde hem zeer, men schen voorbij het huis te zien loopen, maar toen hij dicht genoeg nabij was om te onderscheiden dat het mannen met geweren waren, werd hem alles duidelijk: de soldaten bewaakten het huis. Penn wist niet of zij daar waren om den eerbiedwaar- digen unionist tegen gewelddadigheden te beschermen, of dat zij hem verhinderen wilden om te ontsnappen. In ieder geval kon hij onmogelijk het huis binnentreden. Bittere teleurstelling vervulde zijn hart, terwijl hij wroeging ge voelde bij de gedachte, dat hij de onwillekeurige oorzaak

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1