geboden huldebewijs HD. dank be tuigd. De Arnh. Ct. verneemt, dat de hooge tweewieler bij de ma noeuvres nog bet best voldaan heeft, vooral op de nachtelijke tochten over de dijken. Elk der heeren had drie velocipèies in het hoofdkwar tier. Esn der amsterdamsche heeren •was er op bedacht geweest, dat hij soms door een tamelijk breed water zou kunnen worden belet aan de hem gegeven opdracht te voldoen. Hij had een gutta-percha zak bij zich, die, opgeblazen, in staat was het rijwiel drijvende te houden. Wanneer het nu gebeurde, dat hij voor een breede wetering kwam, zwom hij met zijn drijvend rijwiel over. Na de samen van 22tijdscürif- ten te hebben opgenoemd, die in 't vo- lapük verschijnen, zegt Zifa in de „Arn- hemscke Ct." Na deze lijst zal ik mij ditmaal ont houden, daaraan nog eene andere lijst toe te voegen van boeken en brochures, thans reeds in vp. verschenen. Voor één boek wil ik echter eene uit zondering maken, daar er uit blijken kan, dat men zelfs niet meer vreest, vrij uit gebreide werken in volapük uit te geven. Bij Lybecker en Meyer te Kopenhagen is nl. onlangs verschenen /Koniet konedas e kolinaa se lans va- lik, pelovepolBl in volapük», verzameld door W. Hansen, plofed vpa. te Kopen hagen. Dit boek bevat, zooals de titel aan geeft, eene verzameling van langere en kortere verhalen uit alle landen, vertaald in volapük, enz. Het is uitgegeven in groot octavo formaat, en heeft 206 bladzijden. Het bevat 62 langere en kortere opstellen (tot van 23 en 24 bladzijden), door 42 medewerkers geleverd. Er komen verta lingen in voor uit het duitsch, fransch, engelschnederlandschitaliaansch, spaansch russisch deeasch zweedsch, hongaarsch,en is niettemin voor alle volapükans volkomen verstaanbaar. Uit het nederlandsoh komen er verta lingen in voor onder de titels: Abinos vono man. (Er was eens een man), Stona- cöpel yapanik (De japansche steenhouwer uit Max Havelaar), Bepenam blefik lifa de van Speijk (korte beschrijving van het le ven van Van Speijk), Tiks telegafela (Ge dachten van een telegrafist) en Pesevel vönik sembal (Een oude kennis, uit de Camera Obscura.) Aan een wisselkantoor in de nabijheid van den Dam te Amsterdam vervoegde zich dezer dagen een vreemdeling, om een bankbiljet van f1000 te wisselen. Aan zijn verzoek werd voldaan. Toen de man een oogenblik later zijn geld nazag, ontdekte hij, maar f990 ontvangen te hebben. Hij dacht aan eene vergissing en spoedde zich terug, maar vernam nu.... dat voor het wisselen 1 pet. courtage was berekend. «Geef mij dan mijn bankbiljet maar terugi, zei hij verontwaardigd. Ook daarop scheen de houder van het wisselkantoor echter voorbereid te zijn althans hij antwoordde leuk- weg «Met pleizier, als u dan bij de f 990 nog maar f 20 voegt, want dat is weer «wisselen», en kost op nieuw 1 pet. De vreemdeling kon met zijn f 990 heengaan. (Avp.) Hedenmorgen vond men te Hilversum op den overweg van de spoorbaan naar Utrecht, het ver minkte lijk van zekeren de B. De ongelukkige is hoogstwaarschijnlijk dezen nacht door een passeerenden goederentrein overreden. De heer L. G. Vernée, com- missaris van politie te Scheveningen, her dacht Maandag onder zeer veel blijken van belangstelling zijn 121/ -jarig ambts- feest. En daar was bizondere reden toe, als men bedenkt hoeveel de gemeente aan dezen politiedienaar verplicht is. Men her- innere zich slechts zijn moedig optreden in 1883, bij en na het vergaan van het met dynamiet geladen schip op de kust onder genoemde gemeente. Uit alle deelen des lands werden hem gelukwenschen toe gezonden langs nllerlei wegen en in onder scheidene vormen, in dichtmaat, in proza, in bloemtuilen, enz. Van vele ministers en oud-ministers, leden van de Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden ont ving hij bewijzen van deelneming. De sche- veningsche bevolking bleef allerminst ach terwege. "Ruim 400 personen van allerlei stand en rang bezoehten hem persoonlijk, en daaronder deputation uit alle bedrijven van de visscherij en reederij. De politie te 's-Hage gaf hartelijke bewijzen van belang stelling. Van den president van de Kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hage ontving de heer Vernée een telegram van gelukwensching. Ook de scheveningsche geestelijkheid verscheeu op het feest van den heer Vernée en treffend waren de gelukwenschen van den predikant der ned, herv. gemeente en den pastoor der r. k. gemeente. Nog verdient vermelding de smaakvolle wijze, waarop het personeel van den heer Vernée zijne kamer had versierd. Keur van levende bloemen en groen was om vlaggen geslingerd langs de wanden en vereenigdo zich in een schild als midden stuk, dat in stroobloemen de volgende in scriptie bevatte: Hulde aau den Commis saris L. G. Vernée 17/3 1876 17/9 1888. Zijn dankbaar personeel. Door de politie te Dor- dreclit is Maandagnamiddag aange houden en ter beschikking gesteld van de bevoegde autoriteit te Rot terdam, zekere J. A. G., voorheen matroos der Kon. Ned. marine, thans als zoodanig varende op het duit- sche brikschip Wolfgang, die onge veer 2 jaren geleden te New-York gedeserteerd was van Zr. Ms. stoom schip Koningin Emma der Neder landen, en die zich gedurende dien tijd onder een valschen naam op verschillende schepen als matroos had doen aanmonsteren. Op de Groen van Prinste- rer-scbool te Doetinchem, directeur de heer Mora, zijn thans zes trans- vaalsche jongelieden, om er hun opvoeding te voltooien, terwijl bin nenkort nog vier jongelieden van daar verwacht worden. Zondag is aandegevol- gen van brandwonden in het St. Elisabeth's ziekenhuis te Amersfoort overleden de 18-jarige dienstbode, die in den vroegen nacht van 23 op 24 Aug. jl. zich met moeite heeft gered uit de in brand staande boe renhofstede genaamd «Het Lazarus huis», nabij Amersfoort, aan den Hoevelaker straatweg, welke brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje in de kamer dezer dienstbode! Te Waspik heeft eene vermoedelijke poging tot vergifti ging sedert eenige dagen de gemoe deren bezig gehouden. Verleden week Zondag overleed zekere S., die, zooals uit een onderzoek, door de politie gedaan, blijkt, steeds zijne echtgenoote wantrouwde eH nopens zijn uiteinde meermalen vrees had gekoesterd. Nadat het gerucht de ronde had gedaan, werd vanwege de justitie de begrafenis, die jl. Woens dag zou plaats hebben, uitgesteld en door den officier van justitie, ver gezeld van den rechter-commissarie en twee geneesheeren, eene lijk schouwing gehouden, die tot het vermoeden van vergiftiging leidde. Een scheikundig onderzoek zal dit nog nader moeten uitmaken. De geneesheer, die den doodschouw ge voerd heeft, schijnt er niets van ge merkt te hebben. Vier werklieden der bre- dasche machinefabriek van de hee ren Backer en Rueb mochten Za terdag den dag herdenken, waarop zij 25 jaren onafgebroken aan die fabriek waren werkzaam geweest. Zij ontvingen van hunne chefs ieder eene zilveren tabaksdoos met in scriptie, met nog een stoffelijk be wijs van waardeering, terwijl het overige personeel hun mede een geschenk aanbood. Voorafgegaan door een muziekkorps en gevolgd door de meeste werklieden der fa briek, reden de jubilarissen in een open rijtuig naar den Zandberg, waar ten huize van den koffiehuis houder Knibbeler feest werd gevierd. Te Meppel weigerde Za terdag avond, juist toen het tijd was de lichten te ontsteken, de gasfa briek plotseling haren dienst. Of schoon het gebrek, dat niemand kon voorzien of voorkomen, spoedig ge vonden en verholpen was, had men toch nog gelegenheid, eenige vroo- lijke tooneeltjes te beleven; zoo werd o. a. op het stadhuis een huwelijk bij kaarslicht gesloten. Maandagvoormiddagont- stond te Beesd een twist tusschen de zwagers F. van D. en J. K. Toen de laatste den eerste een klap gaf, trok deze, die in kennelijken staat verkeerde, zijn mes en bracht daar mede J. K. zulk eene wonde in de linkerborst toe, dat men voor diens leven vreest. De dader, ven ruw mensch, die zich vaak bedrinkt, heeft reeds 18 maanden gevangenisstraf ondergaan wegens het toebrengen van slagen aan een oud man. Na de misdaad 'begaf hij zich on middellijk in arrest. Zondag viel van het ne- derlandsche schoenerschip Conjlance te Harlingen een matroos te water. In de nabijheid lag het noorsche schip Stanley van Porsgrund. Een der matrozen van dien bodem, of schoon niet kunnende zwemmen, springt in zijne zondagsche plunje dadelijk te water, grijpt den dren keling en wist hem boven te hou den, tot er hulp kwam, waarna beiden werden geholpen. Toen daarna de Nederlander den helper een gul den aanbood, antwoordde deze in het noorsch«Neen, wat ik deed, deed ik uit kameraadschap, maar niet om iets te verdienen.» Maandag werd uit den Rijn te Lobit het lijk van een man opgehaald, hetwelk naar de kleeding te oordeelen een stoker was van eene te Dusseldorf thuis behoorende stoomboot, die vóór eenige dagen aldaar was overboord geslagen. Het lijk werd te Lobit begraven. In het dorp Stamprooi (Limb.) hebben Maandag nacht on geregeldheden op de kermis plaats gehad. De politie trad handelend op, en een persoon werd door een karabijn-kogel van een maréchaus- sée gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 17 September. Dertig kor- der8 brachten heden 15 tot 130 groote-30 tot 160 kl. tongen, 40 roggen, 1 tarbot, 1 tot 8 manden schar en 2 tot 4 mandjes kl. schollen ten afslag; gr. tong gold 85 a 40 cent, kleine id. 10 h 20 cent, rog 76 cent, per stuk; tarbot f 10.50, schar f 1 per mand en kl. schol 50 cent per mandje. Teasel, 16 September. Het rogvisschen binnengaats leverde m de afgeloopen week niet veel op. Slechts 9 manden rog konden naar de belgische markt worden opgezonden. De rog gold hier van 60 tot 65 cent per stuk. De Noordzeevisschers besomden van f 30 tot f 75 per schuit. Door de palingvisschers, die langs de kust in zee vachten, werd bizonder weinig gevangen. De vangst van paling in de binnenwateren was iets ruimer. De paling gold van 20 tot 50 cent per Ys K. G. Voor de rookerijen werden flinke partijen scharren en poonen en pietermannen aange voerd. Scharren golden f 1.50 a f 3, poonen en pietermannen fl a f 1.50 per mand. KOLONIËN. Uit de Javasche bladen van li en 18 Aug.) BATAVIA, 18 Augustus. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 20 Juli jl. tot en met 2 dezer, wordt het volgende ontleend: Gr r oo t-A t j e h. Verscheidene posten in de linie werden nu en dan licht beschoten; evenzoo de stoomtram Ier hoogte van Lamdjamoe en Lamrung. Tengevolge van die beschietingen werden twee Chineezen en Lambaroe en een te Lamdjamoe licht gewond. Den 27en Juli, des namiddags 3 uur, ontstond, tengevolge van onvoorzichtig heid, brand in een blok houten chineesche woningen te Penajong. Eelle wind, gepaard met groote droogte, waren oorzaak dat het geheele blok binnen een half uur tijds in stortte en geheel afbrandde. De aangerichte schade wordt op f 5000 a f7000 geraamd. Onderhoorigheden. Op de West kust werd de rust niet verstoord. Toekoe Oemar verliet Groot-Atjeh niet; Toekoe Hoessien Longbatah hield zich te Telok Gloempang, Toekoe Njak Ma kam te Ei- gas op. Passer en versterking te Melaboeh wer den niet meer beschoten. Volgens ingeko men berichten zouden alle vijandige hoof den zich teruggetrokken hebben, met uit zondering van Tengkoe Batoe Toengal, een man uit het volk, met vijftien volgelingen. Op de Noordkust kwam het op den 18en Juli tusschen Toekoe Bintara Kem- bangan en Toekoe Bintara Tjoemboek bij de kampong Boeboe tot een treffen. Laatst genoemde moet zware verliezen hebben ge leden en werd op de vlucht gejaagd. De sultanspartij zal vermoedelij k Biutara Tjoem boek steunen. Voor zoover bekend, nam Pedir nog geeu werkzaam deel aan het plegen van vijandelijkheden. Te Samalanga en Passangan bleef he rustig. Op de Oostkust bleef de toestand sta- tionnair. De weersgesteldheid kenmerkte zich in den laatsten tijd door groote droogte en warmte. In de atjehsche kampongs deden zich nog sporadisch gevallen van pokziekte voor. De gezondheidstoestand was minder gun stig; de stand der berri-berri iets ongun stiger dan gedurende den verslagtijd, toen die gunstig werd genoemd. De ziekte- en sterftecijfers waren beide lager. Aan een particulieren brief van een administrateur in desolosche afdeelingjBojo- lali, grenzende aan het Sragensche, ont- leenen wij het volgende: Den 8en dezer werden wij des namid dags om vijf uur van Salem gewaarschuwd, dat zich hier slecht volk ophield. Passer- ganger8 van Saren deelden mede, dat zich een complot gevormd had, met het doel om hier het europeesch personeel te ver moorden. Niettegenstaande ik in de cou rant had gelezen dat eenige Europeanen zich reeds van Sragen metterwoon naar Solo hadden begeven, sloeg ik toch aan vankelijk weinig geloof aan het gerucht. Des avonds om half acht kwam iemand mij mededeelen, dat zich werkelijk gewa pend volk in onze onmiddellijke nabijheid ophield. In de alang-alang, nabij ons erf, waren eenige inlanders met ontbloote wa penen gezien. Voor zoover doenlijk, het was toen reeds acht uur en zeer donker, werden zooveel opgezetenen in het huis van den admi nistrateur verzameld als mogelijk was, allen zoo goed als het kon gewapend, de vrou wen en kinderen in één kamer bij elkan der. Over twee geweren en eene revolver met ammunitie viel te beschikken, terwijl allen waakten. Om twee uur 's nachts werd achter het erf van den administrateur, om het wachtvolk af te leiden, eene woning in brand gestoken. Geen enkel man der wacht werd vergund zich te verwijderen, terwijl met alle macht op den bendeh en de lessong8 werd geslagen. Geen enkele opgezetene uit de buurt of van het on middellijk nabijgelegen Balak kwam even wel U hulp. Nu die gronden door eene commiasie van den soesoehoenan zijn over genomen, schijnt de bevolking daarvan geen hulp bij ongeval meer te willen ver- leenen. Naar aanleiding van het voorgevallene, schrijft de administrateur, gaan wij nu met den laatsten trein, om vijf uur, naar Solo, om den volgenden morgen, met den trein 7 u. 15 m. terug te keeren. Het établis sement wordt gedurende den nacht door eene dubbele wacht bewaakt. Aan het bestuur te Solo is van het voor gevallene kennis gegeven. Te Salem hebben de Europeanen hunne woning verlaten, terwijl hedenmorgen, 10 dezer, bericht werd ontvangen, dat zich te Kali-osso eene bende van 125 hadji's had verzameld. Aan de politie te Lawang is hiervan mededeeling gedaan. Het etablissement Ngrotto is in den nacht van den lOen dezer door 40 opge zetenen met de demangs van Platook en Wonoleloh bewaakt. Men kan echter met zekerheid aannemen, 'dat bij eene overrompeling het wachtvolk op de vlucht slaat, en daarom is het niet raadzaam thans gedurende den nacht op de onderneming te blijven. Uit Salem (een spoorweg-halte in het Sjlosche) schrijft men rechtstreeks het volgende, dat bovenstaand extract uit een particulieren brief aanvult en bevestigt: Terwijl uw blad reeds meldde, dat de hadji's te Sragen, evenals die van Tjile- gon, lastig worden, is het ook hier te Sa lem thans onveilig. Zoo kwamen Woensdag, den 8en dezer, des namiddags om 5 uur, 8 gewapende mannen hier, om naar het aantal hier woonachtige Europeanen en hunne trakte menten te informeeren. Daarna gingen zij regelrecht naar de onderneming wRotto« en staken om 2 uur 's nachts een der huizen in brand. De heeren B. en M. van die onderne ming hebbeu den volgenden morgen met hun gezin en al hunne goederen onmid dellijk de vlucht genomen naar Solo. Alleen 's morgens komen zij van Solo hier terug, om hunnen dienst naar behoo- ren te verrichten. Geuoemde heeren B. en M. hebben hiervan onmiddellijk zoowel den resident als den adsistent-resident in kennis gesteld. Ook de haltechef van de Ned.-Ind. Spoorwegmij., de heer K., heeft deze zaken aan zijn onmiddellijken chef medegedeeld. Daar hij zijn halte niet heeft kunnen verlaten, sluit hij zich met de familie D. aan om iederen avond beurtelings de wacht te houden. Hedenmorgen heeft de adsistent-resident van Solo den heer P., den djaksa van Solo, den penewoe ^an Kali-Osso en den rongo van Lawang naar Salem gezonden, en deze hadden het geluk, het hoofd der bandieten te kunnen arresteeren en naar Solo te voeren. Wij hopen dat het der politie moge ge lukken ook de overige bandieten, die thans nog steeds hier rondzwerven, op te pakken, opdat wij, Europeanen, de dagen en nach ten weder behoorlijk op ons gemak thuis kunnen doorbrengen. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den controleur le kl. L. D. J. van Elk, en aan den ambtenaar op wachtgeld J. L. B. Heijligers. Trouto-, Geboorteen Doodberichten. Uit de Indische bladen van 14 tot 18 Aug.) Gehuwd: A. L. Th. "Welter en M. J. Klop penburg, Batavia. - A. Jacobs en L. J. Cornelia, Batavia. - W. J. van Stokkum en Th. A. Sweekhorst, Batavia. Geboorten: A. L. Lentze-Edwards, d.,Pang- kal Pinang. - L. Corsten-Grouw, d., Kotta-Radja. - Van Maanen, z., Batavia. - Agerbeek z., Batavia. - A. M. Rikli-Van Varelen, d., Batavia. - Van Baar van Slangenburgb, d., Batavia. Overleden: A. E. Brocx, Batavia. - J. J. Crawfurd-Smulders, 54 j., Batavia. - M. M. van Beem, 65 j., Batavia. - Van Houten, 11 m. Batavia. was, dat de afgescheidenen op den ouden predikant ver bitterd waren. Toen dacht Penn aan Stackridge. Langs een omweg be reikte hij het huis. Daar brandde ook nog licht, ofschoon het reeds middernacht was. Toen Penn dichterbij kwam, hoorde hij stemmen van menschen, die zich bij het huis van den landbouwer ophielden en twiet schenen te hebben. Het was das voor hem niet Taadzaam om dichterbij te komen. Hij sloop even stil weg als hij gekomen was. Eindelijk hield hij een oogenblik rast, terwijl hij zich afvroeg, wat hij zou doen. De academie was in de nabijheid Hij herinnerde zich, dat hij daar onder anderen een zakbijbeltje, een geschenk van zijne zuster, had achtergelaten, dat hij dus gaarne wilde bewaren. Misschien was het er nog, en kon hij het er nu vandaan halen. Hij had in alle gevallen tijd genoeg, en kon dus de poging wagen. Hij hoorde de gewapende pa trouille voorbijgaan, en wachtte tot het geluid der voetstap pen was weggestorven, toen begaf hij zich voorzichtig naar de sombere school. Hij twijfelde er niet aan, of de deur zou gesloten zijn, want hij had den sleutel nog bij zich, dien hij voor den laatsten keer in het slot had omgekeerd, toen hij de school had verlaten, uit vrees voor de lynchers; hij wilde haar niet ontsluiten, maar besloot om van achteren het gebouw, zoo mogelijk door een venster binnen te drin gen. Het venster was los, en het was sedert de gedenk waardige gelegenheid, toen Penn met Carl in gesprek was steeds los gebleven. Hij schoof het raam open, en kroop zachtjes naar binnen. Hij schopte echter met den voet tegen een voorwerp op den lessenaar, zoodat het viel. Het was een geweer, de eigenaar daarvan sprong dade lijk op en greep Penn bij de beeoen. De school was ver anderd in een kazerne voor rekruten, en de voormalige meester was tusschen een troep geconfedereerde soldaten gevallen. Er werden lichten aangestoken, en toen de sla perige schildwachten hunne oogen opendenherkenden zij den ongelukkigen jongen kwaker, die met een hunner metgezellen worstelde. Ik wist dat hij het was, ik wist dat hij het was, riep degene die hem gevangen had genomen, en niemand anders was dan Gad, de edele vriend van Silas Ropes. Ik hoorde hem onder het venster, maar ik hield mij stil totdat hij mijn geweer deed vallen, toen greep ik hem. Hij ie een verrader, en zal nu het lot van een verrader ondergaan. Vrienden, zeide Penn, toen het eerste oogenblik van opschudding en verwondering voorbij was, ik hen in uwe macht. Het is misschieo het beste wat mij kon over komen, want ik heb geen misdaad begaan, en ik twijfel er niet aan, of men zal mij rechtvaardig behandelen. Gij behoeft mij niet te bindenik zal geen poging tot ontsnapping wagen. Zij die hem hadden gevangen genomen, en onder welke hij eenige zijner lynchers herkende, drongen er op aan hem op een ba:.k vast te binden, zoodat hij eene zeer ongemak kelijke houding aan moest nemen; het overige van den nacht werd hij door een soldaat bewaakt. XVIIIe HOOFDSTUK. IEE DOOD VEBOORDEELD. Den volgenden morgen luisterde Virginia Villars naar het gesprek der soldaten, die voor het huis stonden. Het noemen van een naam maakte haar opmerkzaam. Zij luis terde. Hetgeen zij zeiden deed haar ontstellen. Penn Hap- good was dien nacht gevangen genomen en werd op dat oogenblik door den krijgsraad gevonnisd. Mr. Pepperill, riep zij zacht fluisterend, en terwijl hij rondkeek zag Daniël haar ontsteld gelaat achter het venster. Daniël was een van de soldaten, die het huis moesten bewaken. Hij was zeer tegen zijn wil daartoe aangewezen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2