NIEUWS EN ADV ERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Donderdag 20 September 1888. No. 1600. AD VEETEN Tl ÉN: HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en£J. [H. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DA UBB 3f Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. S T S N E II IV S. Haarlem, 19 September. Naar wij vernemen is de toe stand van de door revolverschoten gekwetste dienstbode, welke in het gesticht in de Hazepaterslaan wordt verpleegd, van dien aard, dat haar volkomen herstel spoedig kan wor den verwacht. Dinsdagmorgen zijn drie genees- heeren tot het uitnemen van de twee kogels, die in haar borst en been zaten overgegaan, hetgeen met goed gevolg heeft plaats gehad. De heer B. is bij voortduring zeer wel. Hij kan zich weder volkomen vrij bewegen en de nog steeds in zijn lichaam zich bevindende kogel ver oorzaakt hem volstrekt geen last. Waarschijnlijk zal deze later wor den verwijderd of, zooals in derge lijke gevallen meer geschiedt, ge wacht worden tot het projectiel van zelf meer naar de oppervlakte van het lichaam komt, als wanneer de operatie met minder moeilijkheid en zonder veel pijn kan plaats heb ben.Wat H. betreft, ook bij is zijne zware verwonding te boven geko men en bevindt zich thans wel. LETTEREN EN KUNST. Bij het »Ned. Tooneol" is in studie »De Vreemdelinge» naar «L'Etrangère* van Dnmas. Jozef Hoffman, die te Eisenach eenigen tyd rust heeft genomen, zal met den impresario Abbey weer naar Amerika gaan. Hij vertrekt 15 Nov. en keert in Juni naar Engeland terug; hij zal in de voornaamste steden 2 of 8 maal per week spelen, maar men zal zorgen, dat het won derkind tijdig te bed gaat en niet op partijen wordt uitgenoodigd. Inhoud uHollandsche Lelie» No 12 2de jaargangHoofdartikel De Treurroos Uit de Naluur-Kookschool Berichten Re cepten Roman Correspondentie Week kalender. LEBER IN VLOOT. Dinsdag heeft het driemaandelijksch examen voor onderofficier een aanvang genomen. Vijf en twintig korporaals uit de garnizoenen Leiden, Haarlem, Delft en Gouda nemen er aan deel. Naar aanleiding van de proefneming met wielrijders bij de militaire manoeuvres, richtte de generaal-majoor, commandant der nieuwe Hol- landsche waterlinie, een schrijven van dankbe tuiging aan het dagelijksch bestuur van den Al- gemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond voor den ijver en de bereidwilligheid, waarmede de bond steeds daar, waar zijn diensten werden ge vorderd, is opgetreden. Het groote nut van het rijwiel in tijden van gevaar zou door den generaal ter kennis van het departement van Oorlog worden gebracht. Men meldt uit Deventer aan het Politie' nieuws Op verzoek van den garnizoenscomman- dantis door de politie vervolging ingesteld tegen den heer K., leverancier van spek ten behoeve der soldaten-menages. De heer K. had tot een ka pitein der infanterie toen deze te zijnent kwam fourageeren en de opmerking maakte, dat het spek te dua was gezegd, dat het schande was, dat de officieren zulk spek door de troep lieten vreten, want dat het varkenskost was. Het corps officieren acht Eich door deze uitdrukkin gen beleedigd, reden waarom de kapitein een klacht bij den garnizoens-co» mandant indiende i N NE N I. S I). Het Staatslied bevat een koninklijk besluit van den 3den Augustus 1888. tot invoering van postbladen. Dat besluit bepaalt: Onder de benaming van postbla den zullen worden ingevoerd voor schriftelijke mededeelingen bestemde formulieren, die ter sluiting van ge gomde randen zijn voorzien. Er zal een postzegeletempel van 5 cent, vertegenwoordigende het en kel binnenlandsch briefport, op wor den afgedrukt. De formulieren zullen tegen be taling van een halven cent per stuk, behalve de waarde van het zegel, op de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. De gewone audiëntie van den minister van Binnenland- eche zaken zal op Zaterdag 22 Sep tember niet plaats hebben. De minister van Kolo- niën heeft uitvoerige beschouwin gen aan den Goeverneur-Generaal medegedeeld over de pogingen, die zouden zijn aan te wenden, om het zedelijk en godsdienstig leven onder de militairen in Indië te bevorde ren, met aanbeveling om eenige binnen het bereik der autoriteiten liggende maatregelen al aanstonds te doen in werking brengen, zooals het sluiten van de cantines gedu rende de godsdienstoefeningen, het verbieden van militaire werkzaam heden en inspecties op Zon- en feest dagen, enz. B ij z ij n afscheidstoe- spraak aan de Provinciale Staten van Drente, zeide de aftredende com missaris in dat gewest, nieuw be noemd goeverneur generaal vau Ne- derlandsch-Indië, dat het scheiden van ^rente hem vervulde met droef heid en ook in Insulinde zijn hart zou blijven kloppen voor Drente en zijne bewoners enz. Kortomhij sprak, gelijk iemand pleegt te spre ken, die in vrede en vriendschap van zijne omgeving scheidt. De Jota-Bode echter vat deze woorden in letterlijken zin op en vraagt: «Wat wij met een goever- neur-generaal doen, die altijd Drente voor oogen heeft Zou het blad dan verlangd of verwacht hebben, dat deheerPijn- acker Hordijk tot de Staten van Drente had gezegdHeeren, ge be grijpt, dat ik in Indië te veel andere en gewichtiger raken te doen heb, om in het vervolg aan u of dit ge- weet te denken? Vergeet mij, gelijk ik u vergeten zal. Adieu 1 Be Tij d meldt, dat de toestand van het Tweede Kamerlid, den heer Van Nunen, aanmerkelijk is verbeterd. De heer G. Von Faber heeft zijn ontslag als bestuurslid van den Nederlandsche Cricket Bond inge zonden. Voor het lidmaatschap hebben bedankt de C. C. Concordia te Rot terdam en Hercules te Utrecht. De jsarlijksche algemeene verga dering zal plaats hebben op Zondag 30 September te Utrecht. Een voormalig landge noot, de heer H. S. van Wickevoort Crommelin, die sinds vele jaren als lid van het handelshuis van dien naam te Zurich woont, heeft het ini tiatief genomen tot het oprichten van een «Nederlandsch Handels museum» van nederlandsche en ne derlandsch-koloniale artikelen te Zurich. Het doel dier Vereeniging is, op de minst kostbare wijze de firma's, die lid zijn, in de gelegen heid te stellen, hetzij uitbreiding te geven aan hare betrekkingen met Zwitserland, of wel nieuwe aan te knoopen. De pogingen tot voor bereiding der oprichting eener zuid- afrikaansche landbouw- en emigra tiemaatschappij worden ijverig voort gezet. Men verwacht echter nog uit Transvaal nauwkeurige inlichtin gen, die eerst over eenigen tijd kun nen worden tegemoet gezien. De nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 17 Aug. wordt 21 dezer te Amsterdam verwacht Een ruim zestigjarige juffrouw, behoorende tot het gezel schap eener trouwpartij te Amster dam, liep Dinsdagvoormiddag snel van de plaats van het stadhuis het hek uit, en onder de ijzeren leuning doorschuivend de gracht in. Het ge schiedde met zooveel spoed en kracht, dat de vele omstanders 't niet konden beletten en de vrouw wel een paar meter ver wegschoot. Zij werd zoo spoedig doenlijk op het droge gebracht, door den agent Mok, die haar over de leuning heen nasprong. In bewusteloozen toestand werd zij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij weldra tot het bewustzijn werd teruggebracht. De vrouw, moeder der bruid, was niet gesticht over het huwelijk harer dochter met iemand van een ander geloof. Men schrijft ons uit Hil versum van 19 September E-n vrouwelijk persoon, uiterlijk op een dame gelijkende, had vier dagen gelogeerd in het «Hotel Gooi land» alhier. Gisteren wilde de juf frouw vertrekken, doch de eigenaar van het hotel verlangde eerst beta ling, waarin de dame echter geen zin had, want.... ze had geen geld. De politie werd in de zaak gemoeid, die de vrijheid nam bedoelde juffrouw voorloopig in bewaring te nemen tot nader onderzoek. Dinsdagmorgen ontdekte men op een der lichters aan de ma rinewerf te Nieuwediep eenen prach- tigen valk. Na veel inspanning ge lukte het een der werklieden den vogel in zijn bezit te krijgen. Het dier is thans tentoongesteld bij een der ingezetenen van den Helder. Tegen eene 53jarige on- gehuwde vrouw is te Leiden pro ces-verbaal opgemaakt wegens dief stal van goederen uit eenen manu factuurwinkel, zoomede tegen eene 26-jarige gehuwde vrouw ter zake van verduistering van door haar ge huurde doopgoederen. Eenige dagen geleden kwam een sigarenfabrikant te Lei den tot de ontdekking, dat er uit een gesloten hok tabak van hem werd onvreemd. Het gelukte hem twee zijner knechts tot bekentenis te brengen, waarna hij eeu huDner, volgens hem de schuldigste, ont sloeg. De ontslagene ging te 's-Hage werken; doch ontevreden dat zijn kameraad ook niet ontslagen was, deelde hij aan derden mede, dat er ook groote partijen door hen ont vreemd en verkocht waren. Toen de fabrikant dat vernam, deed hij bij de politie aangifte, en het gevolg daarvan was dat bij enkele opkoo- pers ontvreemde tabak is gevonden en de daders aangehouden werden. Wij vernemen dat de bur gemeester, vergezeld van den pre sident der Kamer van koophandel en fabrieken en den directeur der gemeentewerken Maandag te 's-Hage eene conferentie heeft gehad met de ministers van Waterstaat en van Financiën, betreffende de afschaffing der haven- en kanaalgelden op het Noordzee-kanaal. AmslCt.) De haagsche Tramweg- maatschappij heeft haar verzoek aan den Raad, om in de plaats van electriciteit, stoom en trekkracht te mogen gebruiken op de lijn Plein Kurhaus langs den Nieuwen Bad- weg, ingetrokken. Dinsdagmorgen stond de kwartiermeester P. op het dek van Zr. Ms. wachtschip Prins tan Oranje te Hellevoetsluis, toen er een blok van aanmerkelijke zwaarte uit de mars naar beneden viel en ongelukkigerwijze op het hoofd van den kwartiermeester terecht kwam. Deze kreeg zware verwondingen aan het hoofd, bleef langen tijd bewus teloos en werd tegen twee uur ver voerd naar het hospitaal, na de eerste geneeskundige hulp te hebben ge noten van twee officieren van ge zondheid der marine. Bij den wedstrijd van kleine kinderen te Spa heeft het dochtertje van den heer F. Stokvis te Rotterdam het groote diploma gekregen voor schoonheid. Er waren meer dan 250 mededingende kin deren. Een, dag wit. Dinsdag- middag had er op den weg naar Driel nabij Elden door het aanrijden van een rijtuig tegen een ander voertuig een ongeluk plaats, waar door het rijtuig omkantelde, maar het gezelschap geen lichamelijk let sel bekwam. Des avonds op hun terugweg (zij hadden te Driel een PHITXLLHTO N. Een verhaal uit den ameriiaanschen burgeroorlog. 28) XVIIIe HOOFDSTUK. TEB DOOD VEBOOBDEELD. Wat is er? zeide Pepperill zacht. Is het waar, wat die man daar gezegd heeft Over den schoolmeester Ik denk van wel. Zij heb ben hem gevangen genomen, en er zijn mannen, die hem dooden willen. Virginia vloog naar haar vader, om het hem mede te deelen. De oude man stond dadelijk op en zijne blindheid, zijne zwakheid en het gevaar vergetende, wilde hij Penn's zaak gaan bepleiten. Gelukkig echter voor mr. Villars, hield de schildwacht hem het geweer voor, en weigerde hem voorbij te laten gaan. Hunne bevelen luidden, dat zij niet alleen het huis moesten verdedigen, maar ook dat de bewoners zich niet mochten verwijderen. Dan zal ik alleen gaan, zeide Carl, die hem had moeten geleiden. En nauwelijks de inlichtingen van Vir ginia en haar vader afwachtende, sloop hij tusschen de sol daten door, die slechts den ouden predikant moesten gevan gen houden. Carl liep naar de academie. De raadszitting was opgeheven. De gevangene was ter dood veroordeeld. Reeds hing de strop aan een boom te slin geren en eenige soldaten hadden uit de school een tafel gehaald, die tot schavot moest dienen. Silas Ropes, die een veer op zijne muts had gestoken en eene oude schede aan zijne zijde droeg, zwaaide met zijn sabel, en had door den in vloed van Bythewood den titel van luitenant verkregen; Lysander Sprowl was vereerd met een kapiteinsplaats, en ofschoon hij een misdadiger was en vroeger voor het gerecht was gevlucht, tartte hij nu het rechterlijk gezag stout moedig uit, hem gevaDgen te nemen, daar hij op de be scherming van het geconfedereerde goevernement vertrouwde, omdat dit lichaam aan den dief en moordenaar had ver klaard: wees nu soldaat voor de zaak der geconfedereer- den, en uwe misdaden zijn u vergeven. Dergelijke personen moesten nu over Penn rechtspreken. Zij hadden volstrekt geen recht, een krijgsraad te vormen, en hem daarvoor te dagen, dat wisten zij zeer goed. Zij hadden zelfs zonder het bevel van hun kommandaDt gehan deld. Zij waren dus op het punt niets meer of minder dan een moord te begaan. Penn was reeds op de tafel geheschen, met de handen op den rug gebonden, en door het gepeupel, dat ten deele gewapend was, omringd, toen Carl aankwam, die door de menigte beproefde te dringen Medeburgers en soldaten I riep luitenant Ropes, die naast het schavot op eene stoel stond, het is nu bewezen dat deze man een verrader en een spion is; nu moet hij zijne misdaad met de galg boeten. Toen stegen er twee mannen op de tafel, legden den strik om Penn's nek, maakten hem vast, en sprongen er weder af. Nu zeide Ropes, indien gij eene bekentenis hebt af te leggen, voor de tafel wordt weggehaald, denk er dan even over na. Maar ik raad u aan, uw mond te houden, als gij niet bekeunen wilt. Penn, met eeD bleek gelaat en volkomen kalm, ofschoon hij geen genade had te wachten, antwoordde met eene hel dere krachtige stem. Ik kan niets bekennen, want ik ben onschuldig. Ik vraag aan God, voor wiens rechtbank wij allen eens ver schijnen, de rechtvaardigheid, die gij niet bezit. Hij stond daar het beslissend oogenblik af te wachten, blootshoofds, barrevoets, terwijl het moordende koord om zijn naakten hals was geslagen, en zijne handen op den rug waren vastgebonden. Carl beproefde te vergeefs door den kring soldaten, die het geïmproviseerde schavot omring den, heen te dringen, toen riep hij Laat hem vrij, en gij kunt mij in zijne plaats ophangen. De soldaten beantwoordden deze woorden met een ruwen lach, alsof zij er eenige voldoening van zouden hebben, door hem op te hangen. Maar de zelfopoffering van Carl trof tenminste één persoon. Penn, die zich tot nog toe flink had gedrageD, verloor bijna zijne kalmte. God zegen u, dierbare Carl. Herinner u, dat ik u steeds ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOIH

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1