GEMENGD NIEUWS. bij de gedachte aan zijne machte loosheid en de nederlaag, die hij leed als een leerling in zijn vak. «Gij schijnt onwel,» merkte zijn metgesel voorkomend op.«Laat ik om wat brandewijn bellen. Dat zal toch slechts een klem bedrag meer zijn op de rekening der kosten van de heeren Levi en Co. die, zooais ik vrees, toch al hoog genoeg zal zijn. Bolton kreeg een gevoel alsof hij den kaljnen, beleefden, er als een heer uitzienden gauwdief wel had kunnen verworgen,doch die rustig in zijn stoel bleef zitten met zulk een ongekende, ongekunstelde deftigheid en een half spottende uitdrukking op zijn ge laat en in zijne bedriegelijke hel dere oogen. «Gij zijt een schurk, Johnson,» stotterde hij, zoodra hij weder kracht gevoelde om te spreken en al zijn zelfbeheersching verliezende. Johnson haalde met een deftig gebaar de schoudert op. «Het is mogelijk,» zeide hij met een tartenden glimlach. «Was ik anders geweest, dan geloof ik dat gij niet zulk een belang in mij zoudt hebben gesteld. Neem een sigaar, zij zijn uitmuntend. Niet? Schep dan eens een luchtje. Gij kijkt alsof gij niet wel waart.» Bolt, c verliet Madrid binnen een uur, maar hij ging zijn vriend te Bayonne niet bezoeken. Hij hoopt Johnson nog altijd te vangen, maar totuogtoe i; het een ijdele hoop. BINN E N I A N I), Naar ons is medegedeeld, worden door eene belgische maat schappij pogingen in het werk ge steld tot den aanleg in de voor naamste steden hier te lande van tramwegen, met electriciteit als be weegkracht, en zijn daarover in Am sterdam reeds onderhandelingen aan geknoopt. UD.) De heer A. J. Snouck Hur- gronje, notaris ts Soerabaia, voor herstel van gezondheid met verlof op reis naa:- Nederland, is, naar wij vernemen, op de hoogte van ICaap Guardafui den leu September aan boord vau het stoomschip Conrad overleden. NR. C.) De pruisische regeering heeft reeds de uitlevering verzocht vau Ignatz von Meering en Wilhelm Koch, die Maandag jl. door de po litie te Venloo werden gearresteerd. Door de goede zorgen van der heer V. H.' Huurkamp Boeken is «Artis» te Amsterdam in het bezit gekomen van eeueu, hoe wei nog zeer jongen, levenden Ga- viaal Gavialus Schlegeli, door hem te Palembang verkregen. Voor zoover bekend is, is dit het eersto exemplaar dezer merkwaar- waardige diersoort, dat levend naar Europa is overgebracht. Daartoe heeft de heer Boeken zich de moeite getroost,het dier gedurende de reis van Marseille naar Amsterdam voortdu rend in het spoorrijtuig bij zich te houden, nadat de waterkuip, waarin het gedurende de zeereis verbleef, was vervangen door eene ruime blik ken doos, gedeeltelijk met water gevulii, dat wanneer de gelegenheid zich daartoe aanbood, werd ver- verscht. Geheel onbeschadigd aangekomen, heeft het dier nu eene doelmatig verwarmde plaats gekregen, zoodat er gegronde hoop bestaat, het in het leven te houden, wanneer hetalthans gelukken mag, een gepast voedsel te vinden, dat door het dier wordt aangenomen. De welgelukte poging van den heer Boeken, om de weten schap in het algemeen en «Artis» in het bizonder van dienst te zijn, wordt ongetwijfeld door ieder op prijs gesteld, wien de kennis der dierenwereld ter harte gaat. {EU.) Van Maandag a. s. af zal het stoomschip (reserveboot) De Prins van Oranje in den dienst van het stoomhootverkeer Enkhuizen Stavoren voorzien. Uit Tessel wordt gemeld: Reeds meermalen was er sprake van, aan de Koog alhier eene had inrichting in het leven te roepen. Steeds bleek het een loos alarm te zijn; de plannen werden althans niet verwezenlijkt. Toch ia Koog voor eene rustige, frissche hadplaats aan de Noordzee uitstekend geschikt. De weg naar de Koog is best, en een zeer uitgestrekt jachtterrein zou aan de badplaats gpooter aantrekt elijk- heid geven. De heer P. Koning, al hier, schijnt de zaak thans te willen doorzetten, en aan de bevoegde over heid aanvragen der noodige terrei nen gedaan te hebben. Vrijdag vierde de heer G. A. Boomgaard, oud-scheepsge- zagvoerder, thans conventuaal in het Jacob- en Auna-Gasthuis te Gronin gen, zijn lOOen geboortedag. Ofschoon wat slecht van gezicht, is de honderdjarige nog flink en gezond. In den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. zijn uit een weide te KunradeVoerendaal (L.) vier runderen ontvreemd, toebehoorende aan een landbouwer. De maróchauesée te Heerle stelde een onderzoek in, doch tot dusverre mist men zoowel het spoor der die ven, als dat der runderen. B H IT E N L A N ti'. België. Een officieel telegram uit den Congo-staat te Brussel ont vangen, bevestigt het bericht dat majoor Barttelot vermoord ie en meldt tevens dat Jameson ten ge volge der koortsen, die op het sta- tionBangalos heerschen, overleden is, Engeland. In eene Donderdag te Bradford gehouden redevoering keurde Chamberlain de door de re geering gevolgde politiek met be trekking tot Ierland volkomen goed. Hij verklaarde niets tegen de hui dige regeering te zullen ondernemen, zoolang men bedreigd wordt met een terugkeeren van een Kabinet- Gladstone. Het verbond tusschen liberale unionisten en conservatieven dunkt hem op stevigen grondslag gevestigd te zijn. De beweringen van den afri- kaanschen correspondent der Pali Malldat majoor Barttelot, die in de vorige week door de dragers van zijn expeditiekorps vermoord werd, een wreede dwingeland was, die zijn ondergeschikten zeer slecht behan delde, worden thans door verschil lende berichten uit den Congo be vestigd. In de britsche havenstad Brix- ham zuilen deu 5den November a. s. feesten plaats hebben, ter her innering aan de landing van prins Willem van Oranje in 1688. Een comité is bezig gelden te verzamelen, ten einde te Brixham een gedenkteeken op te richten. Frankrijk. De minister van Ma rine eischt 220 millioen francs, dat is aieer dan tweemaal zooveel als Italië besteedt voor zijn vloot. Ruim 60 millioen is dit jaar uitgetrokken voor het bouwen van nieuwe sche pen; voor geschut en handvuurwa pens 7.325.000 francs; voor kruit en ammunitie 6.380 000 francs; voor torpedo's 7.325.000 francs. Men wil 9 pantserschepen, 3 kruisers, 2 torpedo-kruisers eu 2 avisos voort durend vereenigd in dienst houden en tot het bouwen van een aantal kruisers is besloten. Snelle kruisers kunnen bij het uit breken van een oorlog den vijand onberekenbare schade doen. De mo gendheid, die in den kortsten tijd de meeste kruisers in alle zeeën heeft, zal den vijand geduchte sla gen kunnen toebrengen. De groote Biowitz blijft de Tmei correspondent te Parijs, maar hij heeft zes weken verlof genomen, zegt de Figaro. Te Belfort werd generaal Des Essarts op straat uitgescholden. De luitenant Loreillart, die tusschen beiden wilde komen, werd door een dolkstoot in de borst doodelijk ge- woud. Servië. In de omgeving van ko ningin Nathalia houdt men een ver zoening met deu koning voor on waarschijnlijk, maar denkt men, dat het echtscheidingeproces zal worden opgegeven en dat de keizer van Oostenrijk tusschen beiden zal ko men, om een schikkiLg tot stand te brengen. De koning van Servië wordt wel dra te Belgrado terugverwacht. Bulgarije. Uit Sofia wordt be richt, dat de heer Nateheviteh, die bij den op hem gepieegden moord aanslag lang niet zoo ernstig ge wond werd als aanvankelijk gemeld werd, bijna geheel hersteld ie. Griekenland. Naar aanleiding vau het conflct op de Sporadische Eilanden, heeft de regeering last gegeven tot de bewapening van vijf oorlogsschepen. Volgens engelsche bla- den is een koffer van de zangeres Sigrid Arnoldson op reis openge broken en zijn daaruit gestoleneen bracelet van 20.000 frs., geschenk vau de barones Rothschild; een dia manten kruis, geschenk van den ko ning van Zweden; twee diamanten sterren, geschenk van de prinses van Wales. Het treurspel «Locrino» van Swinburne werd in vijf uren tijde uit Londen aan de Times te te New York overgeseind. Het be slaat 14 kolommen van het ame- nkaansche dagblad en vult 72 blad zijden van een gewoon boekdeel, van 250 woorden per bladzijde, of 18.000 woorden in het geheel. De Commercial Cable Company seinde 10.000 woorden over, de Western Union de 8000 overige. De berichten omtrent Chevreuil, den oudsten geleerde der wereld, luiden minder gunstig. Hij ia zeer zwak en kan niet meer uit gaan, of iemand ontvangen. Heden wordt de prijs van 10.000 frs. voor het schoonheids- concours te Spa toegekend. Een Creoolsche uit Guadeloupe schijnt veel kans te hebnen; na haar een juffrouw uit Stokholm en dan een parijsche ex actrice. De geheimraad M. Simon, dezer dagen te Koningsbergen over leden, heeft aan de stad zijner in woning 500.000 mark voor liefda dige en kunstinstellingen vermaakt. Voorts 200.000 mark aan de isra- eiietische gemeente en 400.000 mark ongeveer, aan joodsche en andere liefdadige vereenigiDgen. De tegenwoordige Czaar is een man van buitengewone lichaamskracht. Hij gaf daarvan on langs een bewijs toenhij bij het bezoek aan een kauongieterij, in den om trek van Peterhof, een blok staal oplichtte van 300 kilogram. De aan wezige werklieden brachten den soeverein een ovatie. "V" X Gewonnen. Tien flesschen cham pagne voor hem, die de stem van een dier het best nabootstriep men in 'n gezelschap van vroolijke lui. Aangenomen I klinkt het al gemeen eu weldra hoort men van alle kanten hinneken, loeien, kraaien en miauwen. Toeu het geraas wat bedaard was, staat er een op, stelt zich in den kring en zwijgt. Na vijf minuten zei eindelijk de stomme Zoodat was een visck Hij had de weddenschap gewon nen. Heer. (in een spoorweg-coupé zijn sigarenkoker uithalend). Hin dert u het rooken soms, juffrouw Dame. Tot mijn leedwezen, ja!Ik kan er niet tegen Heer. (de sigaar aanstekend.) Toch eens eventjes kijken, of u me niet wat wijsmaakt Boven op den berg. Wat heb ik aan dat mooie vergezicht. Drie uur lang naar boven geklauterd, mijn sigaren meegesleept en lucifers beneden gelaten Onverwacht antwoord. Keper. Is dat Beethoven Winkelier. Neen, dat is gips. In rijn ijrer. HoogleeraarWij hadden hier onlangs in de kliniek een zeer merk waardig geval van aangezichteroos, mijne hecrenik kan echter niet meer uwe aandacht hierop vestigen, want de patient is helaasweer genezen. Er zijn menschen genoeg die den ken, dat zij veel benijders hebben ofschoon er weinig beuijdenswaar- digs aan hen is I ss&ggTiingHm k^TEBDAM, 22 Sept. pr'jzen der Aardappelen waren als volgt, ty. r.-b.e Dokkumer Jammen 10,a 0,dito i'raaoker Jararaen f 3,a 3.20, ïeouwsche Spui- 4ch8 Jammen f 0,0,Katwijker Zand f 0, a 0,Andijker blauwe l 0,a 0,id. Muis -os 0.a 0,Pra'Bïsebt» H?raburger f 4,a 4-10, difce 1-jssc 0,=- 0 do. Klei Muisjes f0,a 0,Saksische 2.50 a 3.10, Hambur gers i 0,a 0,—Eraion f 0.0 Hillegommer Zand i" 1,50 4,50, Haarlemmer id. f 0,a 0,Geld. lauwe 1,80 a 2,dito Muisen f0,a 0,allen per Hl. Aanf;«voerd 0 versche ladingen. Suiker: Biet en Geraffineerd zeer stil. Petroleum vast, prijzen onveranderd. Tsrwo op levering lager, Nov. f225, Maart 285. NofSgpng van do Commissie voor Graan» r-dsh Hogge op levering iet? lngcr, Oct. f182, 131, 130, 181, Maart f141, 140.' van A5«u-« Kcoiaaad op "00 Kg. Olie stiL Lajiuisd onveranderd vast. KaapoJie in eendoen, vliegend per 100 Kg. 1 311/,, lo. Oct. f30, lo. NoV./De3. f30V4, lo. Mei f801/.. Lijnolie traag; vliegend per 100 Kg. f218//, 21V- lo. Oct. f 2l1/4, 21V6, lo. Oct./Dec. f 21V-. 1°. Nov./Dec. f21%, 21'/,, lo. Jan./Meïf 21% 22, 21"/8. .Raapkoeken f 82 a 92 per 1040 stuks Lijnkoeken f8,a 12,per 104 stuks. Hoorn, 20 Sopt. Kaas: Ter waag gewogen 845 stapels, wegende 104,751 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f34,Hooi id. f 0,Commissie id. 28,50, middelbare f 0, Leiden, 21 Sept. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van lieden waren als volgt76 Stieren f45 a 210, 170 vette Ossen en Koeien f118 a 250 of f 0,52 a 0,66 per Kg., 62 Vare id. f 86 a 185, 88 Graskalveren fll a 46, 35 vette id. f30 a 75 of f 0,60 a 0,80 per Kg., 20 nuchtere id. f 7,50 a 18,1120 vette Schapen f 17 a 38, of 1 0,45 a 0,50 per Kg., 406 weide do. 11, a 24,374 Lammeren f5,a 14,48 magere Varkens f'14 a 32, 401) Biggen f4,a 9,50, 0 Paarden f a 89 Kalf- en Melkkoeien f 95 a 235. Leiden, 21 Sept. Aangevoerd 60 partijen. Goudsche Kaas f 20,a 26,Derby a Leidsehc, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwaL f16,a 0, SqsissAtt, 22 Sept, Mcu*«§a £11,Jcssïor 16 50, Aeuu Proef f 17,75 opo-'ling-Bjora 0,80. fitte CommicDc i 0,80. Zwolle, 21 Sept. Boter, Prima Gras f25, a 26.50, afwijkende f23,50 a 24,50. 2e soort (21— a 22,—. Prtsdlkfeeurten Éi' M. ta. larkon TE HAARLEM. Op Zondag 23 Sept. 1888. Groote Kerk. Vrosgpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Dr. E. Barger, pred. te Am«tei> dam. (Voor Escher). Nam. 2 ure, Smeding. 50e Zondag. 's Avonds 6 ure, Suethlage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la ltivière. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdagavond 7 ure Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Yoor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Pest, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Lachcret, past, a la Haye. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Kleiu Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds o ure, Schotel. Tuthersehe Kerk. Voorm. 10 ure. Poolman. Lidmaten-Bevestiging. Kerk der Vereenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lasoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. W. C. van Manen, Hooglecraar te Leiden. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Baron van Doorn. 's Avonds 6 ure, Baron von Doorn. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, J. Hartwig- seu, Teologisch Kandidaat van de Ütrechtsche HoogeBchool. Donderdagavond 7 ure, Ds. C. A. Eenier van Amsterdam. Nederd. Herv. Kerk. Bennekroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Collecte voor noodlijdende Kerken en Personen. SSei'erwiJk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. li vang. luthersclie Kerk. Voorm. 10 ure. K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Ilioemendaal. Voorm. 10 ure, J. 1). van Arkel. Nam. 2l/2 ure, J. I). van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ure, L. Creutzberg Jr., pred. te Beekbergen. IBHfiegom. Voorm. 9'/s ure, W. P. Loman, Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Houtrijk eu PolancQ. Voorm. 9"/a ure, P. J.Moetoii, pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9ure, H. Smeding, pred. te Haarlem Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 2'/o ure, O. Schriecke. eeur, thans gemagnetiseerde, eene buiging maakte voor den rieten stoel, die Fred hem voorzette en daarmede met den meesten zwier begon te walsen. Nu keek de jonge man de zaal in naar het meisje dat hii liefhad. Zij zat daar met een trotsen blos op haar wan gen en eene schittering in hare oogen. Er weerklonk nu een daverend applaus door de zaal, en Fred, de rol van den magnetiseur nu geheel overnemende hoog rechts en links op komisch deftige wijze, lie den lach lust niet weinig gaande maakte. Daarop wendde hij zich opnieuw tot zijn sujet, begrijpende dat het nu tijd werd een einde aan de vertooning te maken. Hij begreep echter dat hij voorzichtig zijn moest en daarom liet hij eenige stoelen uit de zaal als barrikade vóór den Franschman ne derzetten, die nog altijd met gesloten oogen onbewegelijk op de plek was blijven staan. Hij vreesde n.l. dat de mag netiseur, wanneer hij uit zijn kuustmatigen slaap ontwaakt was en begreep dat men hem had overwonnen, in een aan val van drift wel eens hem zon kunnen aanvallen, en hoe wel hij dezen in lichaamskracht verre overtrof, wilde hij het publiek een dergelijk schouwspel niet geven. Toen de stoelen-barrière gereed was, zeide de jonge man: «strek uw arm omhoog!» De Franschman gehoorzaamde. «Aanstonds zal ik op den grond stampen en zult gij uw oogeu weer kunnen openen,» ging Fred voort. Hij wachtte eenige seconden en stampte toen op den grond. Onmiddellijk opende de magnetiseur de oogen en liet de armen zakken. Er ging een luid gelach in de zaal op, over de verba zing en ontsteltenis waarmede de Franschman rondzag. Handgeklap en bravogeroep weerklonk, terwijl Fred zich omwendde en zich langzaam naar het trapje begaf, om in de zaal af te dalen. Op eens scheen de magnetiseur te be grijpen wat er met hem was voorgevallen. Hij balde de vuisten, terwijl de aderen op zijn voorhoofd geweldig op zwollen en juist was hij met een vluggen .-prong over de stoelen-barrière heen, toen door een onzichtbare hand het gordijn werd nedergelaten en hem verhinderde, aan zijn plan gevolg te geven om Fred aan te vallen. Toen de jonge man de rijen doorging werd er storm achtig geapplaudisseerd. Het publiek wachtte nog even, of de gordijn wellicht weer rijzen zou. Maar klaarblijkelijk had men den magnetiseur tot bedaren gebracht, althans hij verscheen niet weer en onder luid praten en lachen maakte de menigte zich gereed de zaal te verlaten. Ille HOOFDSTUK. Fred Wilkins was, zooals wij reeds zeiden, bediende op een bankierskantoor op een mager salarisje. Hij was iemand van zeer goede familie, maar had het ongeluk gehad, op zesjarigen leeftijd zijn vader te verliezen, die ambtenaar was geweest en hij zijn overlijden zijn nog jonge vrouw met drie jeugdige kinderen had achtergelaten, zonder an dere hulpbronnen dan een uiterst schi aal pensioentje, waar van zij met geen mogelijkheid leven kon. Zij was evenwel eene flinke vrouw en. geholpen door een paar vermogende ingezetenen, had zij een winkel geopend van manufacturen, reukwerk, zeep en dergelijke artikelen, die kennissen van haar kochten. Met behulp van de opbrengsten van dit zaakje had de weduwe, hoewel met veel moeite en zorgen, het dagelijksch brood voor zich en hare kinderen kunnen verdienen, hoewel ook niet veel meer dan het brood, en als verstandige vrouw begrijpende dat hare kinderen alleen dan in de wereld vooruit konden komen wanneer zij flink ontwik keld waren, had zij al hare krachten ingespannen, hun zoo veel mogelijk alles te laten leeren, wat in het bereik van haar karig inkomen was. Niemand wist hoeveel moeite haar dit had gekost en hoe vaak zij zich voor dit doel, uit edele moederliefde, het brood uit den mond had gespaard. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6