NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 25 September 1888. No. 1604. HAARLEMS DAGBLAD ABVERTEÏÏT1ËN: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Com-pagnie Generale de Publicite Etrangère O. L. DATJBE 4" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31btt Faubourg Montmarire. STADSNIEUW S. Haarlem, 24 September. Het adres aan den Gemeenteraad betreffende het Stedelijk Muziek korps, waarvan wij in een vroeger nummer melding maakten, luidt als volgt «Aan den Edel Achtbaren Gemeenteraad van Haarlem, De ondergeteekenden wenschen met be scheiden lieid onder uwe aandacht te bren gen, dat naar hunne meening het Stedelijk Muziekcorps in geenen deele voldoet aan de billijke eischeu, die men in eene bloei ende gemeente als Haarlem, met bijna vijftig duizend inwoners, aan een degelijk, van gemeentewege gesubsidieerd muziek corps mag stellen. Uit een muzikaal oogpunt beschouwd, laten de uitvoeringen van het Stedelijk Muziekcorps veel te wenschen over, wat deels moet geweteu worden aan de on voldoende krachten waaruit het is samen gesteld, deels aan don kapelmeester, die door zijn vergevorderden leeftijd niet meer ten volle voor zijne taak is berekend. Zij meenen dat in eene gemeente als Haarlem, die voortdurend in bloei toe neemt, waar zich vele families vestigen en die vooral 's zomers door tal van vreem delingen wordt bezocht, een goed georga niseerd muziekcorps, dat degelijke uitvoe ringen geeft, niet alleen een onmisbaar vereischte is, maar ook met vrucht kan bestaan. Behalve de openbare uitvoeringen van gemeentewege, wordt het Stedelijk Muziek corps in Haarlem voor geene concerten meer geëngageerd. De beide groote sociëteiten ontbieden liever met groote kosten goede muziek corpsen van elders, in plaats van zooals vroeger één- of tweemaal 's weeks geregeld concerten te doen geven door de toen hier in garnizoen zijnde stafmuziek der huzaren, en ook de Afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkuust en de Haar- lemsche Backvereeniging eugageeren de muzikale krachten, die zij tot steun bij hare uitvoeringen met orkest behoeven, uit Amsterdam. Daarom mist het Stedelijk Muziekcorps belangrijke baten die, wanneer het goed was ingericht en uit kundige artisten was samengesteld, ouder de leidiug van een degelijken kapelmeester, onmisbaar zijn voor zijn bestaan en zijn bloei. Dat in zulk een hoogst ongewenschten toestand verbetering is te brengen, bewijst de gemeente s Hertogent oscli,- waar in twee jaren tijds de muziek der schutterij, die zeer slecht was, onder de uitmuntende directie van den kapelmeester C. Kriens in een corps werd veranderd, dat onder de beste muziekcorpsen van ons land kan geteld worden. Adressanten meenen dat geene afdoende verbetering mogelijk is, dan door den te- genwoordigen kapelmeester te vervangen door een kundigen, degelijk ontwikkelden muziekdirecteur, die voor alles de noodige tact bezit om zijne onderhebbenden te kiezen, te leiden en de discipline onder hen te kunnen handhaven. Zij wenschen echter dat het u moge behagen om aan den heer M. H. Muller, zijn lar.gdurigen diensttijd in aanmerking nemende, eene jaarlijksche toelage bij wijze van pensioen toetekennen. Adressanten vertrouwen, dat u bij de behaudeling der begrooting voor het vol gende dienstjaar de zoo hoog noodige re organisatie van het Stedelijk Muziekcorps zal willen in overweging nemen en hopen dat daardoor weldra deze gemeente in het bezit zal komen van een muziekcorps dat volkomen voldoet aan de hier bestaande muzikale behoeften en tot de besten van ons land kan gerekend worden." In ons volgend nummer zullen wij hierop terugkomen. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag den 2QenSept. 1888, des namiddags te een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: Nemen van ontslag van mr. H. Enschedé als tijdelyk wethouder; Voorstel B. en W. bebou wing open grond aan den Kleinen Houtweg Id. id. Schouwtjeslaan en Bare dsestraat; Id. id. Projectstraat benoorden den Zijl weg; Id. id. ver. koop grond Bakkerstraat, hoek Lange Poeliaan; Id. id. vaststelling jaarwedde nienw ben. leeraar gymnasium; Id. id. aanstelling bewaarder nieuwe school Leidsche vaart; Id. id. Burgeravondschool; Id. id. jaarwedde hulponderwijzer gymnastiek- schoolId. id. inrichting ge meen te-politie; Id. id. overbrugging spoorweg, met adfiezen coram, van fabric, en Kamer van Koophandel en Fabrieken, met adres P. C. André de la Porte; Id. id. ver huring grond Leidsche vaart, met advies comm. van (in; ld. id. grond langs de scheepmakerij van H. T. Peltenburg, met rapport speciale com missie. Rapport comm. v. fin. begrooting 1889 burgerlijk armbestuur; Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger; Verslag gas- opzichter over Augustus; Processen verbaal keur meester slachtvee; Rekening 1887 vaccinatie bureau Id. id. en begrooting 1888, museum en teekenschool kunstnijverheid. Was de heer Rogmans door on gesteldheid verhinderd, zijne mede werking te verleenen tot het orgel concert, dat door den heer Ezerman werd feegeven ter gelegenheid van het onlangs gevierde orgel-jubileum in de Groote Kerk, thans vernemen wij, dat de heer Rogmans Donder dag a. s. bij het gewone orgelcon cert zal optreden. De toegang tot dit «oneert is vrij. De nummers welke door den heer Rogmans ten gehoore worden gebracht, zullen worden vermeld in het programma. D» vorige week zijn uit een sloot onder de gemeente Haarlemmerliede twaalf eenden ontvreemd. De dader, een boerenarbeider, is door de politie alhier aangehouden eu negen eenden zijn in beslag genomen, die reeds waren verkocht. Zaterdag werd te Houtrijk en Polanen eene boerderij verkocht, gelegen in den Grooten IJpolder, waarbij 9 H. A. 70 A. eu 50 cA. Deze werd afgemijnd voor de §om van f13,800 door den heerEolmer, bij Amsterdam. De politie heeft een gestreng on derzoek ingesteld naar de daders der diefstallen gepleegd bij den brand van Donderdagavond te Haarlem mermeer, alwaar eenig geld, levens behoeften enz. ziju ontvreemd. Zij is de daders, een paar opgeschoten knapen, die zeer ijverig hielpen aan het redden der meubelen, reeds op het spoor. LETTEREN EN KUNST. In de luxemburgsche «Freie Presse» van 20 Sept. 11. prijkt van onzen stadgenoot W. Gosler het eerste gedeelte vau een oorspronkelijk duitsch gedicht, zynde eene humoristische herinnering aan het badleven te Mondorf. Het zal ook af zonderlijk in druk verschijuen. De heer Jo. de Vries geeft in «Eigen Haard* een opstel over het museum-Mesdag, waarin echter des kunstenaars atelier en woning, ook museums in het klein, niet vergeten zijn, en dat versierd is met verscheidene penteekenin- gen van mej. Van Houten; hoekjes van Mesdag's atelier, oude bronzen, houtsnijwerk, scheepsmo dellen, en drie schilderyen, vam Decamps, Dupré en Mesdag. «Er wordt» zegt de heer De V ries «veel over üet impressionisme gesproken en geschreven. Vóór jaren verscheen er in «De Gids" een stuk, dat zich met kracht verzette tegen het oude «prentjeskijken», alsof het om het voor gestelde en niet om de kleur en den toon te doen was. De «Nieuwe Gids» zet schier in elke aflevering de verdediging voort van de theorie, door den oudere begonnen. En wie dit onderwijs, in woorden gegeven, aanschouwelijk wil geuieten, vrage d«n heer Mesdag belet, leere en worde wijs. Dat de les streng is, willen wij niet ont kennen; maar zij is nattig. Elke soort van kunst is goed, die door eene meesterhand wordt ge leverd en de heer Mesdag zelf heeft dikwyls getoond, niet bang te zijn voor zekere uitvoe righeid, die aan de oude school herinnert. Maar dan ook heeft het zoogenaamd impressionisme zijn recht, en vrel zoo veel recht heeft het, dat een kunststuk, waarin het zich niet laat gelden, mislukt mag heeten. En heeft het hier het hoogste woord, ja, is het hier byna uitsluitend aan het woord, de heer Mesdag heeft er voor gezorgd, dat de woordvoerders groote meesters waren.» Dit lezende, herinneren wij ons hoe twee le den van eene tentoonstellingscommissie toonge vende nog wel, weinige jaren geleden op eene tentoonstelling stonden voor drie groote fraaie werken van Israels, J. Maris en Mesdag, welke naast elkander hingen, en het eene gezaghebbende lid uitriep: Zou je er niet op spuwen! en het andere: Z*u je er niet op trappen! Zouden deze heeren den raad van De Vries volgen en M?sdag belet vragen (N. R. Ct.) Den 2den en 8 October a. s. zal in de «Brakke Grond» te Amsterdam geveild worden de collectie oude en moderne teekeningen, nage laten door wijlen den heer mr. H. Gerlings Cz., te Haarlem. Er zijn verschillende stukken bij, afkomstig uit gunstig bekende vroegere verza melingen, zooals die van Bicker, Croockcwit, Dupper, Hoofdman, Isendoorn a Blois, Ploos van Amstel, Reede van Outshoom, Vreeswyk, Van der Willigen, enz. Den 29en en 30 Sept. en den len Oct. kijkdagen. Both en Berchem zijn door uitmuntende land schappen vertegenwoordigd; Bramer door een dorpsgezicht, aan Van Dijck zyn twee bustes toe geschreven. Van Doomer eene processie; Dusart, een dansend liereraan; Luijken, eene kapitale by- belscUe voorstelling; Matham, een mansportret; Ostade, een tweetal binnenhuizen; Rembrandt, een bijbelsch onderwerp, eindelijk van Van Goy- en, Van der Ulft, De Wit meerdere merkwaar dige nummersj Nevens verscheidene oude italiaansche mees ters maken zij met Amara, Beerstraeten, Berck- heyden, Goedaert, Langendijk, Moucheron, Saen- redam, Wecnix e. m. a. een geheel uit van bijna 3'i0 nummers. Onder de 631 nummers moder nen worden genoemd Cunaeus, Roelofs, Van de Sande Bakhuyzcn, Schelfhout, Sprenger, Wcis- senbrnch, en aquarellen van Bosboom, Prakken, Rocbussen, Verveer enz. De jaarlijksche tentoonstelling in «Arti et Amicitia» te Amsterdam wordt de juiste da tum is nog niet bepaald in den loop der maand October geopend. De Philharmonische Kapel Mozartte Am sterdam (bijna allen dilettanten) gaf in Maison Stroucken een uitvoering van uitsluitend neder- landsche werken Concert ouverture van Frans Coenen Sympbonie in C. van A. C. Brouwer; Groet uit dea vreemde, Intermezzo van Joh. J. H. VerhulstAndante uit de Symphonie in C. min. van Dan. De Lange Concertino voor kia- riner van Joh. M. Coenen Fantasie op het thema G. A. D. E. Van A. Berlijn (aan Gade gewijd). De directeur A. C. Brouwer kreeg na de uitvoering zijner symphonie een lauwerkrans. Naar de »N. R. Ct.« verneemt wordt door mevr. de wed. Douwes Dekker eene levensge schiedenis van Multatuli bewerkt, waaraan be halve persoonlijke ervaringen ook de briefwisse ling van den schrijver ten grondslag zal liggen. Belangrijk voor de kennis van Multatuli's ka rakter-ontwikkeling moeten vooral de brieven zijn, die uit zijne eerste indisobe dienstjaren dag- teekenen. Het letterkundig congres te Venetië heeft bepaald, dat het auteursrecht ook het recht van vertaling insluit. BINNENLAND. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door den heer J. H. Matthijssen, met den rang van kapitein gepensioneerd luitenant der infanterie, die daarin zich beklaagt over onrechtmatige behandeling in den dienst en Yerzoekt, dat de bui tengewone schade, hem toegebracht, zooveel als mogelijk is, zal worden hersteld. De Staatscommissie voor den lanbouw zal op 1 en 2 Octo ber a. s. wederom vergaderen. In tegenspraak met de mededeeling vau de Amst. vernemen wij, dat het plan om gedurende de maanden December, Januari en Fe bruari a. s. een beperken zondags dienst op de spoorwegen in te voe ren, volstrekt nog niet is opgegeven. (N. R. C.) De civiel-ingenieur R. van den Broek te Delft, als inge nieur werkzaam bij de Zuiderzee- vereeniging, is door het Nederl. Aardrijkskundig Genootschap belast met eene opdracht tot het opnemen van het eiland Flores. In het volgende jaar be- staat de groningBche hoogeschool 275 jaar. Dit feit zal bizonder fees telijk gevierd worden. Door het bestuur d e r «N e- derlandsche Heidemaatschappij» is aan alle burgemeesters in deD lande eene circulaire toegezonden, met verzoek, deze zaak te willen steunen, vooral door het werven van leden en het oprichten van correspondent schappen. Op Donderdag 4 October a. s. zal naar het Vaderland ver neemt te 's-Hage het huwelijk wor den voltrc kken van prof. Donders met de schilderes mej. Br. Hubrecht, dochter van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. Zaterdag is te 's-Hage wederom de beri-beri-commissie vergaderd geweest. Naar men ver neemt, hebben staande de vergade ring 4 leden definitief ontslag ge nomen, en waarschijnlijk zullen nog 4 leden dit voorbeeld volgen. Behalve de professoren Mac-Gil- lavry en Pekelharing, zullen ook de oud-chefs van den g-Deeskundi- FHtTSLLBfTON. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 32) XXe HOOFDSTUK. ONDER DE BRUG. De twee jonge mannen stonden op van hunne tijdelijke zitplaatsen. Lysander plaatste ziine hand op den rand van een der dwarsbalken van de brug, zoodat hij het been van Penn bijna aanraakte. De duisternis begunstigde echter den vluchteling, en zij verwijderden zich van de brug zonder te vermoeden, dat hun vertrouwelijk gesprek gehoord was door hem, dien zij verpletteren wilden. Zij bestegen hunne paarden en namen afscheid van elkaar. Bythewood en zijn zwarte bediende gingen noordwaarts, terwijl Sprowl zich bij zijne makkers voegde, om den schoolmeester te gaan zoeken. XXIe HOOFDSTUK. PENN OPNIEUW IN GEVAAR. Trillend van opgewondenheid kwam Penn van onder de brug te voorschijn en kon zijne vijanden nog zien. Wat moest hij doen? Wanneer hij slechts aan zijn eigen veiligheid dacht, dan wist hij zeer goed, wat hem te doen stond. Maar kon hij zijne vrienden verlaten? Virginia en haar vader aan die schurken overleveren en Stackridge en zijn metgezellen aan hun lot overlaten, als hij het in zijne macht had, hen te kunnen waarschuwen en redden? Hoe hij anderen kon helpen, wist hij niet; hij was alleen, werd verdacht en achtervolgd en had zelf hulp noodig. Maar hij dacht er niet lang over na, en bouwde op de goddelijke voorzienigheid. Ik zal hen met Gods hulp redden, of mijzelf opoffe ren, zeide hij. Hij zou vechten zoo dit noodig mocht zijn, beloofde hij zichzelf. Het gesprek van die schurken bij de brug had hem daartoe doen besluiten. In plaats van den vriend, die hem verder voort moest helpen, af te wachten, kwam hij van ondMr de brug vau- daau, en begon snel te loopen, om zijne vervolgers tot de stad te volgen. Hij had ongeveer twee mijlen afgelegd, toen hij den land bouwer zag, die met eeu vrachtwagen naar hem toe reed. Zijt gij verdwaald of krankzinnig? riep de oude man met verbazing uit. Gij loopt in eene verkeerde richting. Er zijn mannen in mijn huis geweest, zij hebben het doorzocht en zijn toen verder gegaan. Ga mee naar huisl Dat wil ik gaarne, zeide PenD, maar gij moet terugkeeren Ellerton. Hij vertelde vlug zijne ontmoeting bij de brug. De oude man luisterde met toenemende belangstelling. Gij hebt gelijk, gij hebt gelijk, zeide hij. Wij moeten op de eene of andere wijze Stackridge waarschu wen. En terwijl hij den wagen omkeerde, reed hij zoo snel mogelijk terug. De zon was reeds onder, toen zij zijn huis bereikten. Daar spanden zij het paard uit en zadelden het. De oude man steeg op. Ik zal mijn best doen om Stackridge of een der zijnen te waarschuwen. Als ik niet slaag, zal het u misschien gelukken. Maar het is voer u beter, in het bosch te blijven tot bet geheel donker is. Ellerton reed in een flinken draf weg. Penn ging haastig naar het woud, waar het paard van Stackridge zich nog bevond. Het paard had voedsel genoeg gekregen enteveus ziju dorst gelescht, zoodat het tegen een flinken marsch bestand was. Het was spoedig getoomd, Penn steeg op zijn rug, en reed weer door bet bosch terug. Zoodra het donker was, reed Penn naar den gewonen weg, en sloeg het zijpad niet in, omdat hij niet met Ellerton vrilde reizeD. daar deze den laateten weg had gevolgd. Hij veronderstelde ook, dat Sprowl met zijne bende dien weg zou ziju iugeslageu. Daarin vergiste hij zich echter. Toen hij in de duisternis voortrende, en zijn hart vau angst ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco doov het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 121. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBODM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1