BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. I gen dienst der marine en Tan het Ned. Indische leger (de heeren Van Leent en Cochius) met den secre taris zitting nemen. Woensdag 10 October e. k. zullen te Amsterdam van ge meentewege in openbare veiling vier en twintig bouwterreinen te koop worden aangeboden, waarvan 12 aan de Nassaukade, Oldenbarne- veltkade en Frederik Hendrikstraat en de overige 12 aan het wandel park tegenover de Zaagpoort. Zaterdagochtend over leed te Buiksloot de heer J. P. Mag- nin, oud-archivaris der provincie Drente, in den ouderdom van 92 jaren. Reeds geruimen tijd ver- den van kweekerijen en bouwgron den, in den omtrek van Naarden gelegen, verschillende voorwerpen vermist, die blijkbaar door aldaar bekende personen moesten zijn ont vreemd, zonder dat het de ijverige nasporingen der politie mocht ge lukken den dader in handen te krij gen. Zaterdag echter werd op aanwij zing van een ingezetene van Naar den te Muiden door de politie aan gehouden, zekeren K. de B., een vroegere stadgenoot, thans te Am sterdam woonachtig, die bij zijne arrestatie in het bezit gevonden werd van een zak met vruchten, van dief stal herkomstig. Hij werd nog den zelfden middag gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. De landman H., op Teasel die Vrijdag een wagen hooi zou afleveren, stortte op Tessel van den wagen en ging onder de wielen door. Slechts weinige oogenblikken mocht hij het onheil overleven. Naar beweerd wordt, leed hij nu en dan aan duizelingen. Zaterdag ochtend is uit het water aan de Waldeck-Pyr- mont-kade te 's-Hage opgehaald het lijk van een timmerman, sedert Maandagnacht vermist. Op het lijk werd bevonden eens flesch met je never. In den avond van Maandag was de verdronkene aan het poli- tiebureel op de Groenmarkt wegens dronkenschap in bewaring geweest. Nog alt ij d laat de toe stand van den bakkersknecht te 's-Hage, die door een kameraad, nu ongeveer 14 dagen geleden, in een twist op het hoofd werd ge slagen met een ijzer, niet toe dat hij in het Ziekenhuis door den commissaris van politie kan gehoord worden. Bij het oppakken van jonge ongemuilkorfde hondjes was niet de commissaris van politie te Scheveningen, maar de hoofdcom missaris te 's-Hage betrokken. De hondjes zijn intussehen teruggege ven. Algemeen doet het ge- rucht de ronde, dat dezer dagen in de scheveningsche duinen bij het kanaal een tweegevecht op degen of sabel zou hebben plaats gehad tusschen een officier van de haag- sche schutterij en een student. Het duel zou geëindigd verklaard zijn, toen de schutterij-officier door den uitgedaagden student aan de hand gewond was. Als waar is wat daaromtrent ver haald wordt, dan was de eerste aanleiding tot deze ontmoeting met de wapenen al heel nietig. Daar er herhaaldelijk kogels in de cellulaire gevangenis te Scheveningen terecht komen (o. a. onlangs een in de woning van een der bewakers) ii het schieten op een 6tal banen van het regiment grenadiers en jagers verboden en zullen er in andere richting nieuwe banen worden aangelegd. Vr ij dagavond had op Stad» Doele te Delft de zoogenaamde donderjool plaats van de nieuw aangekomen studenten, waarbij het recht studentikoos toeging en menige grap werd uitgehaald. Van daar trok men te 11 ure in optocht met fakkellicht, waarbij de groenen als fakkeldragers moesten dienst doen, begeleid door de muziek der dd. schutterij, door de voornaamste stra ten der stad, onder een toevloed van duizenden nieuwsgierigen. Op Stads Doele teruggekeerd, bleef men nog tot vroeg in den morgen jolig en prettig bijeen. Te Groningen zijn Zater dagnacht twee schippersgezellen, die zich naar hun vaartuig, liggende in de Oosterhaven, zouden begeven, door drie personen op brutale wijze aangerand en bestolen. Een der schippers had den vori- gen avond onderscheidene nieuwe kleedingstukken ingekocht en deze waren nu eene goede prooi voor de straatroovers. Gelukkig mocht het der politie gelukken de daders te vatten. Door de politie te Gro ningen is Zaterdag de hand gelegd op drie meisjes van 11, 13 en 15 jaar, die door hunne ouders met negotie naar de omliggende dorpen waren gezonden, en bij een arbei der te Peize (Drente) een antiek zilveren horloge hadden ontvreemd en dit nu poogden te verkoopen. Zekere P. S., oud 39 jaren te Dordrecht woonachtig, besteller in dienst der nijmeegsche stoom- bootreederij, is Vrijdag door de po litie aldaar aangehouden, als ver dacht van, door het namaken van handteekeningen in de bestelboeken, zieh schuldig te hebben gemaakt aan valachheid in geschrifte en ver duistering van geld, dat hij als rem- boursement, namens zijn patroon, aan een paar firma's moest afdragen Te Loosdrecht heeftde stalhouder G. de B. zulk een hevi- gen slag van een veulen, waarmede hij ter markt ging, gekregen, dat hij reeds eenige dagen in zeer zorg- wekkenden toestand verkeert. De s t u d e n t e n g r o e n t j e s zijn Woensdag te Utrecht hun eer sten pleizierigen dag van onderdruk king en plagerij ingetreden. Het was kinderachtig en toch belachelijk om te zien, hoe die nieuwelingen een soort van optocht moesten maken en, gedeeltelijk verkleed, met lange pij pen en vreemdsoortige mutsen op, alsmede eenige met kindersabeltjes, fluitjes, enz. door eenige straten der stad; hier en daar in sommige huizen, bewoond door oud-studenten, hun bezoek gingen afleggen. Aan nieuws gierigen ontbrak het natuurlijk niet. De conducteur Van 't Hoff is Zaterdagmiddag tusschen den Vleutenschen en Leidschen over weg, bij Utrecht, door den trein overreden; een arm werd hem afge reden en een been bezeerd. Te Middelharnis iseen knaap van 5 jaar onder een met tarwe geladen wagen geraakt, met het gevolg, dat beide wielen hem over het lijf gingen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Vr ij dagnacht omstreeks twaalf uur entstond een hevige brand in de buHFtschap Ooij nabij Zevenaar, die de hofstede van den landbouwer H. Weijers met al wat er zich in bevond in asch legde. Drie en twintig varkens en drie kalveren zijn in de vlammen om gekomen. De bewoners hebben zieh ongekleed moeten redden. Alles was verzekerd. Oorzaak niet bekend. Dezer dagen werd de visseher M. de Vries, te Oudemir- dum, gezegend met zijn 18e kind; 17 kinderen zijn in leven, waarvan 12 meisjes en 5 jongens. Veertien scharen zieh met de echtelieden 's middags om den disch. De justitie uit Arnhem heeft zieh Zaterdagmorgen naar Dinksperloo begeven, in verband met de verdenking, dat aldaar eene vergiftiging heeft plaats gehad. De vier runderen van den landbouwer Lippertz, te Kunrad- Voerendaal, welke men gestolen waande, en waaromtrent door de maréchaussee te Heerle een onder zoek ingesteld was, zijn eindelijk terecht. Zij zijn te Simpelveld terug gevonden, en door den eigenaar al daar afgehaald. De landbouwer H. B. o n- der Barneveld, die onlangs boven uit een korenberg viel, is Vrijdag aan de bij den val bekomen kwet suren overleden. De volgende zeldzame opliehting heeft te Oldeboorn plaats gehad. Twee personen, beide van Kortezwaag, handel drijvende in kippen, verkochten te Oldeboorn een paar dagen geleden 10 stuks. Het zouden hennen wezen, en naderhand bleek dat het alle hanen waren, die men de kammen had afgesneden of geknipt, waarna de daardoor ontstane wonden waren dichtgebrand. Bij iemand anders werden twee kippen uit het hok genomen en daarvoor twee kunsthanen in de plaats gezet. Bovenbedoelde personen zullen voor deze feiten eerstdaags voor den rechter moeten verschijnen. Te Groningen werd eene coöperatieve bakkerij opgericht, wel ke van den fabrikant W. A. Schol ten en prof. dr. H. L. Drucker al daar eene cautie van f 30.000 kreeg waardoor de onderneming mogelijk werd gemaakt. De broodbakkers- vereeniging te Groniugen is daar over verbolgen en heeft besloten van den heer Scholten niets meer te koopen en evenmin van de win keliers, die hunne waren in het groot uit zijne fabrieken krijgen. De beoefenaren van andere vak ken zijn uitgenoodigd dien maat regel eveneens toe te passen. Op prof. Drucker zal men wraak ne men, door hem bij zijne aftreding als raadslid niet te herkiezen. Bo vendien zal men een onderzoek in stellen wie de coöperatieve bakkerij begunstigen. Hunne namen zullen aan de bakkers worden bekend ge maakt, terwijl men de patroons, die zulke personen in dienst hebben, overal wil mijden. (N. P. D. C.) V1SSCHERIJ. Enkhuizen, 22 Sept. De vangst van kleine schol is gedurende de afgeloopen week zeer ruim geweest. In het geheel werden alhier aangevoerd 720 wichtjes, welke aan den afslag f8 ik f4.50 per wichtje opbrachten. Nog werd aangebracht 8000 Kg. bot, 100 manden «char, 409 Kg. paling en 150 mandjes garnalen; bot gold 16 18 ets. per Kg. schar fl per Kg. en garnalen f0.80 per mandje. Nieuwediep, 22 Sept. Twee-en-zeventig Korders brachten heden 20 tot 105 groote, 25 tot 200 kl. tongen, 2 tarbotten, 4 tot 60 roggen, 2 tot 4 manden schar en 2 tot 12 mandjes kl. schol ter afslag; gr. toag gold 45 a 50 cent. kl. id. 10 k 20 cent, tarbot f8 en f 10, rog 58 k 70 cent per stuk, schar f 1.10 k f 1.20 per mand en kl. schol f 1 k 55 cent per mandje. RECHTSZAKEN. Door den officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Breda werd gerequi- reerd rechtsingang met verwijzing naar de openbare terechtzitting in zake P. J. S., hoofd der openbare school te Wouwsche plantage (gemeente Wouw), ter zake van opzettelijke beleediging van ambtenaren gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening hunner bediening. Deze onderwijzer toch, vroeger veroor deeld ter zake van het plaatsen van wild strikken in zijn tuin, wordt verdacht be- leedigende liedjes op de onbezoldigde rijksveldwachters, verbalisanten, te hebben gemaakt, en deze door de schooljeugd op de school te hebben laten overschrijven, van buiten leeren en zingen en dat wel zóó luidruchtigdat voormelde politie ambtenaren dit op straat kouden booren. Bij beschikking van den 21en Sept. jl. weigerde evenwel de rechtbank den ge- vraagden rechtsingang te verleenen en stelde den verdachte buiten vervolging. De officier van justitie kwam onmid dellijk tegen deze beschikking in verzet. Duitschland. De //Norddeutsche" bespreekt met geen enkel woord de uit treksels uit het dagboek van Frederik III, welke door de //Deutsche Rundschau" zijn openbaar gemaakt. De //Nationalzeitung" is ontevreden dat de redactie der //Rundschau" de open baarmakingen niet vollediger heeft gedaan en sommige politieke détails heeft mede gedeeld waarvan de strekking moeilijk te begrijpen is. De publiceering dezer uittrekselen maakt een ontzachlijken opgang. De //Times" verneemt uit Zanzibar dat de Usambaras tegen de duitsche ko- lonisten-vereeniging zijn opgestaan. Een karavaan, aan het hoofd waarvan dr. Meyer, werd door hen uiteengedreven. Tevens wordt gemeld, dat Woensdag 11. de secretaris van den engelschen admiraal Freemantle, die voor een agent der duit sche vereoniging werd aangezien, in een der straten van Zanzibar door Swahilis aangevallen en licht gewond is. Uit St. Petersburg wordt aan //Daily News" gemeld dat waarschijnlijk de duitsche kanselier, graaf Kalnoky heeft aangeraden zijnen invloed aan te wenden om eene schikking tot stand te brengen tusschen den koning en de koningin van Servië. Frankrijk. De president der Repu bliek heeft het grootkruis van het Legioen van Eer toegekend aan de koningin van Madagascar. De insignieën zullen haar door den resident-generaal Le Myre de Vilers worden overhandigd, benevens nog enkele geschenken van den President. SpanjO. De Spaansche minister van Koloniën heeft, naar het heet, onderhan delingen aangeknoopt met het doel de conversie der cubaansche schuld, de aan wijzingen van 1886 inbegrepen, tot stand te brengen. De nieuwe leening zou gegarandeerd worden door de cubaansche en de spaan sche schatkist. Oo8tenrijk-Hongarije.De „Jour nal Officiel" maakt dezen morgen (23 Sept.) het keizer-koninklijk besluit open baar der benoeming van Graaf Albin Czaty tot minister van Onderwijs ter vervanging van den onlangs overleden beroemden mi nister Trefort. Czaky was eertijds goever- neur van het komitaat van Sipser en vice-president van de Magnaten-tafel. Egypte. De opstandelingen, die de omstreken van Soeakim bewonen, hebben in de laatsten tijd eene dreigende houding aangenomen. Zij maken het de bezetting van de stadsforten voortdurend lastig. Zij hebben versterkingen opgeworpen, die den weg naar Fontaines bestrijken. Zij be schikken over twee kanonnen. Verscheidene soldaten zijn door geweerschoten gekwetst bij het halen van water. Men heeft om de komst van een nieuwen kanonneerboot verzocht. Een egyptisch bataillon zal on middellijk naar Souakim oprukken. Siam. Ingevolge eene wet, ingesteld door den tegenwoordigen koning, Muha Khoulalonkoran en bepalende, dat al de tijdens zijne regeering geboren slavenkin deren op hun twintigste jaar in vrijheid gesteld zullen worden, is thans aan ver scheidene jonge slaven de vrijheid gege ven. Onder de groote grondbezitters heeft dit hevige ontevredenheid verwekt. De edele vorst echter is besloten op krach tige wijze in dezelfde richting voort te blijven gaan. China. De regeering heeft geweigerd het amerikaausche traktaat betreffende do emigratie goed te keuren, wegens de be perkende voorwaarden op de toelating van chineesche arbeiders, welke het bevat. Van moorden is nog geen einde in Londen. Voor eenige dagen nam de politie daar ter stede een duitsch barbiersbediende, KarlLud- wig, in liechtenis, daar hij gedreigd had een zeker jongmensch Alexan der Lineberg, om het leven te bren gen. Van te voren was hij in een steeg opgemerkt in gezelschap van eene vrouw, die zich beklaagde, dat hij haar schrik had zoeken aan te jagen door het uithalen van een lang mes. Tijdens zijn vervoer naar het politiebureau wierp hij een mes met een lang heft weg en bij het doorzoeken van zijn persoon vond men hem in het bezit van een scheer mes en een schaar. Deze gevaarlijke ridder van de scheerkwast wordt verdacht van me deplichtig te zijn aan de bewuste moorden in Whitechapel. Vrouwenmoorden zijn te Londen nog aan de orde van den dag. Zoo werd gisteren in Dover-street een der meest fashionabele straten, eene vrouw door een net gekleed heer aangevallen, die haar een messteek in de linkerslaap gaf en beproefde haar den hals af te snijden. De vrouw verkeert in gevaar en de aanvaller wist zich uit de voeten te maken. Een nieuwe tak van in dustrie I Een zekere Walter Johns heeft te Londen een bureau geves tigd, waar men er zijn werk van maakt prijsraadsels op te lossen. Het denkbeeld is nog niet zoo gek, als waarvoor men het op het eerste gerucht zou houden. De engelsche tijdschriften loven zeer aanzienlijke sommen uit aau dengene, die hun de eerste goede oplossing bezorgd. Mr. Johns en zijn medewerkers ma ken daar nu hun broodwinning van. Het kantoor is geopend van 's mor gens 9 uren tot 's avonds. Mr. Johns ontvangt veel lieden, verdient veel geld en is natuurlijk de held van den dag. Of de engelsche tijdschrif ten evenwel veel op zullen hebben met deze nieuwe firma, die hunnen lezers het gras voor de voeten weg maait, is nog zeer de vraag. Zij zullen misschien spoedig vindingrij ker moeten zijn dan mr. Johns zelf en eene nieuwe prikkelende rubriek moeten uitvinden. De wereld in sloeg, toen hij de eerste lichten der stad zag, bemerkte hij plotseling drie ruiters, die op weinig afstands voor hem uitreden. Zij hadden onderweg waarschijnlijk bij den een of anderen afgescheidene iets meer dan water gedronken, om zich misschien over de ontsnapping van den school meester schadeloos te stellen; het waren zijne vervolgers. Zij waren vroolijk en spraakzaam, en daar Penn de kennis making niet wenschte te vernieuwen, hield hij zijn paard in. Het was te laat. Zij hadden hem reeds bemerkt en wacht ten hem af. Wat moest hij doen f Omkeeren en vluchten zou zeker hunne achterdocht opwekkenzij zouden hem zeker ver volgen, en al kon hij ontsnappen, dan zou dit oponthoud voor zijne vrienden in de Btad noodlottig zijn. Men kon zelfs met het gevangennemen reeds bezig zijn. Hij dacht Da. Daar zijn maar drie mannen, ik kan mij er desnoods door been slaan. Hij reed dus stoutmoedig op zijne moordenaars aaD, en beantwoordde hun groet met eene veranderde stem. Geen van hen kende hem goed, en het kon in de duis ternis zelfs gebeuren dat zij hem niet herkenden. Waar komt gij vandaan? vroeg Sprowl. Van den kant van het Bald Mountain, zeidePenn. Waar gaat gij heen. Kunt gij dat zelf niet zieD zeide Penn, terwijl hij een onverscbjllige houding aannam. Ik volg den kop van mijn paard, en deze wijst naar Curriville. Het doet mij genoegen, dat wij dan met elkaar gaan, zeide Sprowl, terwijl hij naast hem ging rijden. Wat moet gij in de stad doen, vreemdeling? Wel - hernam Penn, ik zal eens zien of ik nog iets voor oud Tennessee kan doen. O, als ruiter voegde Lysander er bij. Ik neem het liefst dienst bij de kavallerie ant woordde Penn. Daar hebt gij gelijk in zeide Sprowl, en hij besprak met Peon het plan om eene compagnie kavallerie in Curryville op te richten. Hebt gij ook onderweg iemand ontmoet, die noord waarts reisde Hoe ziet hij er uit? Het is een jongmensch, nog al slank, met bruin haar, blauwe oogen en hij is het toonbeeld van een gluipenden abolitionistischen schoolmeester. Ik herinner mij niet, zoo iemand te hebben ontmoet, zeide Penn, alsof hij zijn geheugen raadpleegde Ik ben twee mannen tegengekomen, aan deze zijde van den Bald Mountain. Een van hen zag er als een heer uit, maar ik geloof, dat hij zwart krullend haar had. Het haar van den schoolmeester is niet zwart en krul lend, zeide een van Sprowl's makkers. Hij moet het geweest zijn! zeide Lysander, terwijl hij eensklaps zijn paard stil deed staan. Wie reed ei met hem Zag deze er als een unionist uit Nu, dat zou ik denken zeide Penn, die man was zeker unionist. Naar zijn uiterlijk te oordeelen, wat hij van de partij van Lincoln. Hij vergat er echter bij te voegen, dat de man zwart was. Sprowl werd opgewonden. Zij hebben den schoolmeester achtervolgd! Jongen» wij moeten hier ook eens rondzoeken. Wij moeten niet naar huis gaan, zoolaDg wij nog weten, dat hij leeft. Denk om de belooning, die u beloofd is, als wij hem vangen. Ik wensch u veel geluk, riep Penn, terwijl hij weg reed en Sprowl terugkeerde om zijn eerbiedwaardiger vriend Augustus Bythewood en den neger Sam te achter volgen. (Wordt vervólgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2