in N N 15 N 1, Ik Politiek Overzicht. huishoudster en daarna een voor een loop jongen te plaatsen onder de nadrukkelijke conditie, dat men postzegel voor antwoord moest bijvoegen. Óp dergelijke adverten- tiën komt altijd een stroom van brieven, in casu ook een stroom van postzegels, waarom het bekl. natuurlijk te doen was. Yoor zoover spr. bekend beging bekl. circa 150 oplichterijen, waarvan tachtig gelukten, waaruit men zou mogen opmaken, dat de grootste heltt der menschheid toch nog goed van vertrouwen is. De totale waarde der op die wijze verkregen goederen is f8000 en zoo onbeschaamd werd bekl. ten slotte, dat hij aan een zijner leverau- ciers den burgemeester van Landsmeer aanwees als referentie, vertrouwende dat de man zich met den naam vergenoegen en niet werkelijk informeeren zou. Hier staat B. thans terecht voor negen voltooide misdrijven van oplichting en twee pogingen tot oplichting. Spr. hoopt dat de rechtbank geene verzachtende om standigheden in aanmerking zal nemen, daar hij weinig hoop heeft op beterschap van bekl. Zoo deze langen tijd onschadelijk wordt gemaakt, zal dit zijn in het belang der maatschappij en in dat van Lindeman, Kok en Yisser, die hij op den slechten weg heeft gebracht. Men kent reeds den eisch en de daarop gevolgde verdediging van bekl. zelf, waarbij zijn verdediger in weinige woorden ver klaarde zich geheel aan te sluiten. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 2 personen voor loopwerk of incas- seering van gelden. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 schoenmakersleerling. Men meldt ons uit de Haarlem mermeer, dat Maandag j. 1. de da mes V. en D. op een rij toertje een ongeluk hebben gekregen op den Yijthuizerweg. Door onvoorzichtig heid van den verhuurder H. te Hoofddorp was er een vreemd paard voor den wagen gespannen, dat on derweg zijn kuren toonde op zoo nadrukkelijke wijze, dat de koetsier uit den wageo geslingerd werd. Deze en de dames, die uit den wa gen sprongen, hebben eenige lichte kwetsuren opgedaan. Het afgraven langs 't Noordzee kanaal wordt nog steeds voortgezet. Een straat van 20 M. breed is reeds met den waterspiegel gelijk gemaakt. Daar alles door handenarbeid moet geschieden, zullen deze werkzaam heden nog anderhalf k twee jaar aanhouden. Twaalf ploegen elk van vijf man zijn aan 't werk. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ons uit Hilversum van 24 Sopt.: Bij een concert van Hilversum's Mannenkoor zijn we gewoon aan een eivolle zaal, doch zooals hedenavond hadden we het nog niet bijgewoond. Geen plaatsje was meer te veroveren, geen tekst boekje meer verkrijgbaar. De eerste afdeeling was geheel gewijd aan scènes uit de Frithjof-sage. Als solisten traden op de heer en mevrouw Orelio, van de holland- sche opera te Amsterdam. jDe heer Orelio heeft als bariton-zanger een vol, schoon, lieflijk geluid. Ook mevrouw Orelio-van Zandt voldoet uitste kend, vooral als ze, zooals in de tweede afdeeling zich een weinig tempert. De koren kwamen goed uit en nemen blijk baar onder de uitmuntonde leiding van den heer H. F. Andriessen, in kracht en vastheid toe. De heer C. Andriessen verwierf èn als pianist èn als componist, weder een welrerdienden bijval. Sarah Bernhardt zal van Aug.Dec. 1889 te Parijs optredeu in het Eden-theater, met Da- mala. Zij krijgen 2000 frs. per avond vast en de helft van de netto-winst. Sarah zal den 5n, 7n, 9n en 14n Oct. te Am sterdam, den lln te Botterdam, den 12n tc Utrecht, den 13n te Arnhem optreden: te 's-Hage den 8n, 10 en 15n. Van ons land gaat zij over Brussel naar Weenen, Praag, Pesth, Bucharest, Constant'nopel en Cairo. B ij k o n. b e s 1 u i t i s j h r. A. F. A. J. von Bönninghauseu te Tubbergen, benoemd tot burgemees- te Lisee. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag den 27 sten dezer niet plaats hebben. De minister van Marine acht de vermeerdering der zeemacht, afgescheiden van de geleidelijke vernieuwing, noodig met een ram- schip, een monitor, 6 visch-torpe- dobooten, 10 spar-torpedobooten en 2 riviervaartuigen. Hij vraagt aan f 1.481.500 als eerste termijn voor den bouw van een pantserdekschip en van een ramschip en het geheele bedrag voor den aanmaak van een ijzeren werkvaartuig. Het pantser dekschip is geraamd op f 2.100.000, het ramschip op f 1.600.000, beide zonder artillerie. De drie grootste scheepshouwfirma's zijn tot inschrij ving uitgenoodigd. De aanbouw voor het verder benoodigde wordt uitgesteld. Voor de drie ontbrekende riviervaartuigen kunnen eventueel geschikte particuliere vaartuigen worden ingehuurd. Het stoomschip Sumatra waarmede de benoemde Goeverneur- Generaal mr. C. Pijnacker Hordijk naar Nederlandsch-Indië is vertrok ken, is Maandag te Padang aan gekomen. H.K.H. de groothertogin van Sakeen-Weimar heeft in de leening der Koninkl. Pakketvaart deelgenomen voor f50.000. Met den gewonen expres- trein van Keulen, waarin haar eigen fraaie salon waggon, kwamen te 9 uren Maandag avond te Vlissingen aan de prinses van Wales en hare drie dochters, de prinsessen Louise, Victoria en Maud, met de hofdames lady Harding en miss Knollis en verder gevolg. De hooge reizigers werden aan den trein opgewacht door den commandant der Osiorne en den vice-consul, den heer De Bruijne en begaven zich, onder ge leide van dezen, onmiddellijk naar het aan de ponton onder stoom lig gende jacht. De met tapijtloopers bedekte pontonbrug werd door mid del van een9 van de Osiorne aan gelegde geleiding evenals het jacht zelf electrisch verlicht. Ken vrij tal rijk publiek was bij de aankomst der prinsessen tegenwoordig. De Os- lome vertrok spoedig nadat de rei zigers aan boord waren en de ba gage ingescheept was, naar Port Victoria. De sterkte der rijksveld- wacht, thans bedragende 813 man, zal volgens voorstel van den mi nister van Justitie op 820 man kun nen worden gebracht. Door deze zeer geringe uitbreiding van perso neel zal aan de meest dringende, eischen van den dienst, ook in bui tengewone omstandigheden kunnen worden voldaan. Dr. Mezger zal zich nu toch metterwoon te Wiesbaden ves tigen. Het contract is reeds vóór veertien dagen geteekend. De bekende letterkun dige en dichter de heer A. J. de Buil is overleden. Hij bereikte den leef tijd van 65 jaren. De Kamer van koophan del te Hoogeveen heeft besioten, het adres der Kamer van koophan del te Zutfen, in zake de afschaf fing van plakzegels op door de pos- terij in aangeboden kwitanties boven f 10 te steunen. Met de bedoeling en den inhoud van een adres aan den koning, houdende het verzoek tot eene spoedige invoering eener octrooiwet voor Nederland en de koloniën, heeft de Kamer zieh niet vereenigd. De Haagsche briefschrijver van het „Utr. Dagblad» schrijft o. a. het volgende Een deel van Zr. Ms. leger was ge commandeerd om bij de barddraverij de orde te bewaren, en arriveerde in goeden welstand op het terrein, onder bevel van een luitenant. Toen nu echter de autori teiten der draafbaan van den commandant verlangden, dat deze zijn manschappen langs het terrein zon opstellen, ooi politie en afsluitingsdienst te verrichten, moet de luitenant categorisch geweigerd hebben, „Mijn manschappen staan hier zou hij hebben gezegd en in geval van nood kunt ge er over beschikken, maar als po- litie-agent of balustrade zijn zijn zij niet beschikbaar.» Of het verhaal historisch is, kan ik niet beslissen. Maar dat het antwoord, indien het gegeven is, volkomen correct zou zijn, dat weet ik wel. Het wordt dunkt mij, meer dan tijd om een einde te maken aan dien hulp-politiedienst van het leger voor allerlei feestelijke gelegen heden. In ernstige gevallen saoet het ge reed staan, om de rust en de wet te hand haven, maar de manschappen te commaa- deeren, ten einde bij een harddraverij of een optocht goedkoop toezicht te leveren, dat is een misbruik, waarvoor niets an ders te zeggen valt dan alleeu, dat het reeds lang bestaat en nooit de aandacht heeft getrokken. En dit laatste argument is nu ook ver vallen. Aan de Middell. Ct. wordt uit Den Haag gemeld: «Een derde officieren-zaak, die druk besproken wordt en bijna iedereen, zelfs officieren van hoo- geren en lageren rang, met ver ontwaardiging vervult, is die van een huzaren-luitenant, die werd gestraft door zijn chef, omdat hij zich vermeten had aan zijn familie zijn hart te luchten over de schan delijke behandeling, die hij aan eenige studenten op het «Kurhausi van de zijde van het «uitsmijters- personeels zag aandoen. De bedoelde luitenant noemde dat slaan en over den grond slee pen van de wat opgewonden jon gelui, zonder dat tot dergelijke maatregelen noodzakelijkheid be stond, eenvoudig schandelijk. Dat hadden de ooren van den directeur van het «Kurhauss gehoord, en deze eischte schriftelijk van den com mandant van het regiment dat de zich zoo misdragende officier zou worden gestraft. En alzoo geschiedde, zonder dat verdere getuigen vooraf werden gehoord. De gestrafte be klaagde zich daarover, en wacht nu sedert het begin van Juli de uit spraak vau deu hoogsteu militairen rechter at, al dien tijd verplicht zijnde kamerarrest te houden». Inmiddels is de luit. reeds nu, vóór de beslissing zijner zaak, uit Den Haag, waar hij eerst sedert kort in garnizoen was, overgeplaatst naar Leiden. Dat heet in het mili taire justitia De Smidsgezellen-ver- eeniging «St. Eloy» te Rotterdam heelt bij de Tweede Kamer een adres ingezonden, waarin zij ver zoekt om oprichting van een pen sioenfonds voor werklieden. Zij wijst »r op, dat werklieden, door ouder dom of door verminking, als gevolg van hunne werkzaamheden, geheel of ten deele ongeschikt geworden voor hunne vroegere werkzaamhe den, dikwijls eenvoudig door hunnen patroon worden ontslagen. Welzijn er armhuizen en kerkelijke inrich tingen, die de ouden van dagen op nemen; doch hoe dankbaar ook voor het bestaan dezer inrichtingen, acht de adressante ze niet aanbe velenswaardig voor die werklieden, welke hun piicht betracht hebben, en met vrijmoedigheid op hun af- gelegden levensweg kunnen te rugzien. In het noorden des lands neemt de emigratie naar de Trans vaal toe. Reeds zijn verschillende, meest ongehuwde, lieden derwaarts vertrokken, ook een paar personen uit Oosterzoo. Blijkens de vandaar ontvangen berichten, gaat het hun daar zeer wel, tengevolge waarvan weer anderen besloten zijn derwaarts te trekken. DeGavialis uit Sumatra, waarvan de komst in de amster- damschen dierentuin is gemeld, is eene soort van krokodil. De grootste exemplaren van dit geslacht leven in de Ganges en zijne takken, en worden meer dan 10 meter lang. Zij onderscheiden zich van de an dere krokodillen door hun zeer langwerpigen bek of snuit, waar van het voorste deel zich verdikt en die met over de honderd lange en kortere tanden is bezet, waarmee ze niet alleen visschen, maar ook zoog dieren vatten. De Hindoes beschou wen ze als heilige dieren. Eene kleinere soort naar prof. Schle- gel genoemd vindt men op de eilanden van O.-Indië en een er van is nu bij de verzameling van Artis ingelijfd. In het Volkspark te A m- sterdam voerde de socialist Edmund van Bevaren, uit Gent, Maandag avond het woord over coöperatie als geschikt middel ter bevordering der arbeiderszaak. Hij wees op de belangrijke zaken, in Gent door sa menwerking verkregen, alseene bakkerij met 2 millioen franc jaar- lijkschen omzet, drie apotheken, een vergaderlokaal enz. Ook ging hij na de bezwaren, door de socialisten tegen coöperatie aangevoerd, als doodend voor den socialistischen geest onder de ar beiders. Gent bewees het tegendeel De coöperatie bereidt eene maat schappij voor, die na de revolutie komen moet. Hij wekte op hier te bewerkstelligen wat in Gent zoo goed gelukt was. Na een kort debat ging de ver gadering kalm uiteen. Als een klein bewijs welk een overvloed van j utteperen er is, kan dienen, dat ze Zaterdag avond te 's Hage op de markt wer den verkocht 10 voor éen cent. En nu zijn er nog perendieven In een der logementen in de Oranjestraat te Utrecht werd jl. Zaterdagmiddag door de rijks politie aangehouden en vervolgens gevankelijk naar Haarlem overge bracht de arbeider G. F. Deze aan houding moet in verband staan met een onlangs te Beverwijk plaats ge had hebbenden brand, waaromtrent vermoeden schijnt te bestaan, dat deze opzettelijk word aangestoken. De mensch in liet alge- meen en zekere J. N., ouderling te Zelhem, in 't bizonder is een zon derling, halfslachtig, immer op twee gedachten hinkend wezen. Tegen den heer N., ouderling te Zelhem, werd bij gelegenheid van Zelhem- mer kermis proces-verbaal opge maakt wegens openbare dronken schap, iu 't algemeen weinig, in dit bizondere geval veel bizonders. Want de heer N. was niet alleen ouderling en Bacchus-dienaar, maar ook medeonderteekenaar van een te voren bij den Raad der gemeente ingekomen adres tot afschaffing der kermis I Hoe kan men zoo zijn eigen glazen inslaan 1 Of zou de heer N., ouderling te Zelhem, tot verster king der kermis-afkeerige kraeht, die van zijne handteekening uit gaat, een afschrikwekkend voor beeld hebben willen stellen Of zich homoeopatisch hebben willen genezen van zijn ouderling-onwaar dige liefde voor kermiseuveleu In dat geval liep het geneesmiddel zeker gevaar, erger te worden dan de kwaal. Te Arnhem is eeD Cr oe- sus op klompen overleden«Jan met de blokjes». Hij stierf in het gasthuis en toen men zijn boedel opmaakte, vond men eenige duizende guldens in effecten en contanten. Een aanzienlijk bedrag aan effecten, die als zijn eigendom bekend ston den, wordt nog gemist. Alweer een figuur, die de in kousen sparende oude vrouwtjes aanvult en de schat rijke bedelaars der seneatieromans waarschijnlijk maakt. Een 58 jarig man teSneek, vader van een groot gezin, wordt sedert Zaterdagochtend door de zij nen verreist. Hij moest een lading hout naar Broek brengen. De on gelukkige schijnt echter over boord te zijn gevallen, daar de boot, die van Joure kwam, op die hoogte zijn vaartuig zonder schipper drijvende vond. Tot heden wordt er nog steeds naar het lijk gezocht. mmmu. T e s 3 o 1, 22 September. De aanvoer vau scliarren, kleine schol en poonen voor de roo- kerijen, had in de afgeloopen week weer hij groote hoeveelheden plaats. Scharen golden f 2 1.25 per mand. Binnengaats werden nog 12 manden rog gevangen en naar Belgie ter markt gezonden; zij gold van 60 tot 75 c. per stak. De palingvisschers hadden weinig vangst; de prijs van paling liep van 20 tot 50 c. per V» kilo. Door de Noordzeevisschers werd van f 30 tot f 90 per schuit hesomd. 4 VEETEELT. j Van Hoorn zijn per spoor naar Antwerpen verzonden dertig stuks rundvee, alle ingeschre- van in het randvee-stamboek i/Noord-Holland.* De runderen zijn aangekocht door den heer E. de Beukelaar te Antwerpen en, naar gemeld wordt, voor Spanje hestemd. Het schijnt den inboorlingen aan dat deel der Oostkust van Afrika,met name het kust gebied van Zanzibar, dat zich voor eenige jaren aan het duitsche protec toraat heeft onderworpen, niet te bevallen om voordurend onder de leiding der kolo- niseerende Germanen te staan. Althans de telegraaf bracht ons nu en dan tijding van min of meer ernstige pogingen om zich aan dat gezag te onttrekken, die niet zel den op bloedige botsingen uitliepen, waar bij natuurlijk het bloed der zwarte zonen van Afrika rijkelijk vloeide. Het spreekt vanzelf, dat de in het op roerig gebied gevestigde Europeanen lang niet rustig zijn en het is reeds eenmaal voorgekomen, dat zich verscheiden gezinnen aan boord van een in allerijl ontboden oorlogsschip moesten begeven tot bescher ming van hun leven. Uit de laatst ontvangen berichten blijkt, dat de oproerige bewegingen nog geens zins zijn geëindigd, en zelfs een gewapende troep van het duitsche oorlogsschip „Möwe» krachtdadig heeft moeten optreden, waarbij 150 inlanders werden gedood. De gespan nen toestand tusschen engelsche en duit sche kolonisten wordt niet beter door de voortdurende oneenigheden tusschen de Duitschers en de engelsche maatschappij tot kolonisatie van den Niger, waar aan waarschijnlijk ten grondslag ligt het doordrijven van vermeende of werkelijke aanspraken van laatstgenoemde maatschappij telde haar alles. Oh! zeide zij, had ik maar wat meer naar mijn eigen hart geluisterd, en mijne oogen en ooren minder ver trouwd, dan zou hij mij nooit bedrogen hebben. Maar als hij een vijand is, dan is er geen hoop meer. O mijn vader! Wanhoop niet, antwoordde Penn zoo opgeruimd mogelijk. Er kan nog iets gedaan worden. Strackridge en zijn vrienden kunnen ontsnapt zijn. Ik zal eens gaan zien, of ik nog iets van hen kan vernemen. Ver trouw op den Hemelschen Vader, arm meisje, wees geduldig en sterk. Ik ben er vast van overtuigd, dat alles goed zal afloopen. Maar gij zijt bovendien ook in gevaar! Ga niet weg, riep zij uit, terwijl zij hem onwillekeurig tegenhield. Ik ben hier misschien meer in gevaar, dan ergens anders. Het is waar, het is waar. Ga naar de negers, uwe vrienden, daarginds in het gebergte, het is nog tijd en zij spoorde hem aan. Als ik niets meer voor uw vader kan doen, ga ik naar Pomp en Cudjo terug, eerder niet. Eu hij vertrok uit de achterdeur, juist toen Salina door de voordeur binnentrad. Hij liet het paard op de plek, waar hij het had vastge bonden, en snelde te voet naar het huis van Stackridge. Hij naderde met groote omzichtigheid. Er brandde een licht in het huis, zooalB het eiken zomeravond op dat uur gebeurde. De negers, want Stackridge hield slaven, waren in hunne hutten. Er was geen teeken, waaruit Penn kon opmaken, dat er geweld gepleegd was. Hij onderzocht alles nauwkeurig, en daar hij geen menschelijke gedaante be speurde, liep hij rechtdoor op de deur af. Haltriep eene stem op bevelenden toon. En onmiddellijk schoten twee mannen van achter de strui ken te voorschijn. Nog verscheiden snelden van uit de duistere hoeken, waar zij zich verborgen hadden, naar Penn. In een oogenblik, nog voor hij zich van zijne verbazing kon her stellen, was Penn geheel ingesloten. Gij zijt ome gevangene, mr. StackridgeEn een half dozijn bajonetten werden op zijne borst gericht. De jongeling overzag zijn toestand in een oogenblik. Stackridge was nog niet gevangen genomenhij was niet thuis, deze soldaten hadden in hinderlaag ge legen, om zijne terugkomst af te wachtenen zij hadden den schoolmeester voor den landbouwer aangezien. Het was juist licht genoeg voor hen, om de jas en den hoed van Stackridge te herkeonen, terwijl Penn deze nog steeds droeg. Zij konden de gelaatstrekken niet zoo goed onder scheiden. Da gevangene bood geen weerstand, want dat zou te vergeefs geweest zijn; hij riep ook niet om hulp, want dat zou hun de vergissing hebben doen inzien. Hij onderwierp zich zonder een woord te spreken, en zij leidden hem weg, juist toen zijne vermeende vrouw en kinderen te voorschijn kwamen en jammerden Vader, vader, en zij weeklaagden over zijn ongelukkig lot. Door zijn naam te noemen zou de gevangene niets ge wonnen hebben, dan misschien eene oogenblikkelijke terecht stelling. Door zich in zijne rol te schikken, kon hij ten minste tijd winnen. Hij k"n bovendien een belangrijken dienst aan den werkelijken Stackridge bewijzen, omdat de soldaten nu niet meer in hinderlaag lagen, zoodat hij hem de gelegenheid verschafte zijn huis te bereiken, en daar het gevaar dat hij geloopen had te vernemen. Deze overdenkingen doorkruisten bliksemsnel zijn brein. Hij drukte zijne hoed over zijn ooren, en liep met een on verschillig voorkomen met hen mee. Op deze wijze werd hij naar het dorp geleid, en daar naar een oud magazijn gebracht, dat niet lang geleden door de geconfedereerden tot eene gevangenis was ingericht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2