NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. Maandag 1 October 1888. No. 1609. Dit Nummer bestaat nit twee bladen. 6e Jaargang. HAARLEMS DAGBLAD ABOHHEKENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden /1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer IXX. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. nirecteureu-tntgevers J C. FEEBEBOWII en J. B. AVI» Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère QL. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S ft SUS t\i S E W S. Haarlem, 29 September. Wij achten het niet overbodig, de eigenaars van houden te herin neren, dat eerst op 12 October a. s. de honden weder zonder muilkorf op straat mogen losloopen. Wij waren in de gelegenheid bij de firma N. Weill alhier, een nieuw winterartikel te zien, dat als luxe artikel "waarschijnlijk uit seizoen veel opgang zal maken. Het is een fraaie mof, waaraan van buiten niets te zien is dan een klein koordje. Trekt men echter hieraan, dan springt een veer los en vertoont zich een doosje boven op de mof, waarin zich een goedloopand hor loge bevindt. Sluit men het deksel weer, dan is gee., opening meer te zien. Deze nouveauté is niet zoo duur als men zou denken en ongetwij feld zeer nuttig, daar bet horloge, naar ons werd verzekerd, zeer goed loopt. Een dergelijke mof beeft een paar fijne nikkelen kettinkjes, waar aan een paar schaatsen kan wor den gedragen. Deze beide artikelen zijn slechts in kleinen getale aanwezig in den rijken voorraad bontwerk, die ons werd getoond. De luchtreizigers F. Llioste en H. Wolfl hebben thans hun ne opstijging alhier met den luchtballon „l'Etoile polaire" bepaald op Zondag 7 October, op den Doelen. De vulling be gint te 2 en de opstijging ge schiedt te 4 ure. Op bet land van den beer W. Topsvoort te Haarlemmermeer, is een zomerknol gerooid, die een om trek heeft van 73, een middellijn van 23 en een dikte van 10 c. M. De zwaarte van dien knol is bijna 3V, K G. LETTEREN EN KUNST. Joachim zal medewerken op het le der 4 philharmoniache concerten van Toonkunst te Amsterdam, onder Röntgens leiding; hij zal zich overigens waarschijnlijk dezen winter niet in ons land doen hooren. Inhoud "Sempervirens« no. 39: Billbergia pyramidalis. Rhododendron Pink Beauty, met een afbeelding. Vroege Chrysan themums. Een nieuwe Blad-Begonia. Prinses Wilhelmina. Het bevruchten en uit zaad kweeken van Bromelificeeën. - Een Ophelde ring. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk., Afd. Groningen en Omstreken. Ver slag der Algemeene Vergadering van de Pomo- logische Vereeniging te Boskoop, gehouden op 18 Sept. jl. Tuinlieden-Vereeniging W.i.t.t.e., te Groningen. Verslag van de Ned. Tuinb.- vereeniging te Londen. "Weeknieuws. Ver schil! mededeeiingen. Ontvangen Prijscour. Correspondentie. LEGER EN VLOOT. Tot het ontwerpen der wijzigingen, welke, ten gevolge van de transformatie der geweren klein kaliher in repeteer-geweren, stelsel Vitali, in de onderscheidene infanteiie-reglementen gebracht zullen moeten worden, is do«r den minister van Oorlog eene commissie benoemd, hestsande uit de luitenant-kolonels F. A. V. W. H. van Frie senhout, toegevoegd aan den inspecteur der inf., en T. F. Cooimans, directeur der normaal-schiet school; de kapiteins W. B. J. Duycker van het regiment grenadiers en jagers, L. Brender a Brandis, werkzaam bij de normaal-schietschool, en C. P. de Veer, van den generalen staf, alsmede den le luit. adj. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van het reg. grenadiers en jagers. De luit.-kol. Van Friesenhout zal als voorzitter der commissie optreden, terwijl de functiën van secre taris daarbij zullen worden waargenomen door den luit.-adj. baron van Voorst tot Voorst.v De luit. ter zee 2e lel. W. J. Derx, thans officier-instructeur aan het Kon. instituut voor de marine, zal, naar men verneemt, in stede van per particuliere gelegenheid naar Oost Indië te vertrekken, in October als eerste officier geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip hVan Galen," en daarmede naar Indië vertrekken. BINNENLAND. Thans zou de Raad van State gehoord zijn over de benoe ming der Voogden, door Z. M. aan te wijzen, over H. K. H. prinses Wilhelmina, voor het geval van Hare minderjargheid bij Hare kornet op den troon. Er is bierbij als voogden sprake van de heeren baron van Nagel van Ampsen, lid van de Eerste Kamer; Werner, baron van Pallandt, opper jager-meester des Koningsbaron van Brienen tot de Groote Lindt, buitengewoon kamerheer en mr. W. 'baron van Goltstein, oud-minister. Van een andere zijde deelt men ons mede, dat de genoemde heeren reeds door Z. M. benoemd zijn. (N. R. C.) De regeering der Trans- vaalsche Republiek heeft dezer da gen opDieuw een oproeping van nederlandsche telegraaf-ambtenaren gedaan, van welke zij nog een tien tal wenscht te engageeren. De be zoldiging bedraagt thans 250 pond sterling of ongeveer 3000 gulden, Bij de oproeping is de mededeeling gevoegd, dat de meeste der tot nu toe uitgezonden ambtenaren voor de hoofdlijnen onbruikbaar waren wegens mindere bedrevenheid in den toestel-dienst en de kennis der en- gelsche taal. In de maand April ofMei 1889 zal een vergelijkend examen gehouden worden voor de betrekking van surnumerair bij bet vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. WETGEVENDE MACHT. Tegenover het wijzigingsvoorstel der heeren Lobman en Schaepman had de Commissie van Rapporteurs een geheel stel van amendementen gereed gemaakt, doch het ongeluk wilde dat daar door de artikelen van den een niet meer sloegen op de artikelen van den ander, 't Was een waar labyrinth geworden, waarin alleen de voor zitter en een paar nauwlettende leden den draad wisten te vinden. Het gebeurde dan ook in de zitting van Vrij dag herhaaldelijk dat men bijna de kluts kwijt raakte en zelfs de voorstellers zich nu en dan moesten laten leiden door de heeren Veegen s en Roëll. Doch ten slotte zijn hij al de verwarring de heeren Lohman en Schaepman betrekkelijk het best van de reis gekomen, want het meerendeel hunner voorstellen ging er door. De poging der Commissie om voor de buiten gewone behandeling van wetten door de Commis- siën van Voorbereiding, de gewone regeling aan te nemen, mislukte daar haar amendement eerst aangenomen verklaard, later bleek verwor pen te zijn met 47 tegen 46 stemmen. Evenmin slaagde de Comm. van Rapporteurs erin, bij het gewone onderzoek van wetsontwer pen de afzonderlijke voorloopige verslagen te doen vervallen en die eerst te publiceeren met het Regeeringsantwoord. Haar amendement om dit verplichtend te stel len werd verworpen met 60 tegen 29 stemmen. Daarentegen werd later op voorstel der heeren LohmanSchaepman besloten, vrijheid daartoe te geven aan de Commissie van Rapporteurs als zij het wenschelijk achten. In den regel zullen dus de voorloopige verslagen behouden blijven. Ook *iet mocht de Commissie van Rappor teurs haar voorstel zien slagen om de Commis- siën van Rapporteurs te verplichten, haar eigen zienswijze in het eindverslag mede te deelen. Haar daartoe strekkend amendement werd verworpen met 47 tegen 45 stemmen. Alleen zullen die commissiën daartoe de bevoegdheid hebben, evenals tot dusver, ofschoon ze er bijna nooit gebruik van maakten. Kan men dus niet zeggen dat tot dusver essen tieel veel veranderd i8 in het bestaande regle ment, op één punt is dit het geval. Er is besloten voortaan in den regel niet alleen des Zaterdags maar ook des Maandags den geheolen dag geen zitting te houden. Tot au toe ving de zitting Maandags om éën uur aan. De heeren Lohman en Schaepman achtten het raadzaam, den gehee- len Maandag vrij te geven omdat de leden nit de uithoeken des lands dan twee werkdagen voor hun eigen zaken konden bestemmen. Hiertegen rees protest van de zijde van de heeren Veegens, Van der Feltz en Dome- la Nieuwenhuis. Laatstgenoemde ondersteunde het amendement der beide eerstgenoemde heeren om den hestaanden toestand te handhaven. »De Kamerleden -heeten reeds Zaterdaghonders, moe ten ze nu nog Maandaghouders ook worden?" De heer Clerx voegde den schoterlandschen af gevaardigde toe, dat hij allerminst recht tot spre ken had, daar hij deze weck de drie eerste dagen er in 't geheel niet was geweest en de heer Schaepman zeide hetzelfde ia hoffelijker ter men, toen bij den heer Nieuwenhuis herin nerde dat de Kamer de eer van zijn bezoek vaak moet derven. De heer Nieuwenhuis beschouwde al die opmerkingen als ongepaste persoonlijkheden en geheel onrecht had hij hierin niet, want er zijn wel meer leden die spijbelen. De heer N ieuwenhuis meende echter ook dat een tractement van f 40 per week den Kamerleden den plicht oplegde zooveel mo gelijk te werken. Een belangrijk punt werd aangevangen, maar men heeft het nog niet afgedaan, de vraag of er een tweede lezing van alle wetten zal zijn, dat wil zeggen of, als er wijzigingen in een ontwerp zijn gebracht, de eindstemming zal worden uit gesteld. Dat willen de heeren Lohman en Schaep man, terwijl de Commissie van Rapporteurs dit facultatief wil stellen, overlaten dus aan een be sluit van de Kamer in bizondere gevallen, maar niet als regel aannemen. Voor dit laatste stelsel pleitte de heer Van Houten. Dinsdag 11 uur voortzetting. KOLONIËN. Met deze mail zijn bataviasche bladen van 2527 en de //Deli-Courant" tot den 22sten Augustus ontvangen. BATAVIA, 27 Augustus. De Merapi is 't aan werken, de rook komt uit den eruptiekegel aan de westzijde; de //Locomotief" acht een onderzoek van goevernemeutswege zeer gewenscht. De //Locomotief" bericht, dat de Tweede Kamer van het Hooggerechtshof eene klacht bij den goeverneur-generaal heeft ingediend tegen den raad van justi tie te Samarang, omdat deze oneerbiedig zou hebben geantwoord op aanmerkingen van den hoogeren rechter, en dat de goe verneur-generaal, zich niet competent ach tende, de zaak aan het oordeel der regee ring in Holland heeft onderworpen. Professor Moesch, directeur van het Zoölogisch Museum te Zurich, vergezeld van een assistent, landde den 15den ex z/Hebe" te Batoe-Bahra (Oostkust Sumatra) ter volging zijner bestemming Pagoe- roewan, alwaar hij zich voorstelt gedurende een zestal maanden Sumatra's dieren- en plantenrijk te bestudeeren. 'trouw-, Geboorte- en Doodbericht en. Uit de Indische bladen van 25 tot 27 Aug.) Gehuwd: J. D. Fmnkhanel en A. A. Schuier Batavia. - G. H. D. Croes en C. E. Willemsen Tagel. - Mr. C. B. Nederburgh en W. llulshoff Pol, Batavia. Geboorten J. H. L. Coors-Sixman tl. Soera- baya. - Boender d. Bangil. - L. Wouters-Barentz d. Djombang. - C. A. M. Gijselman-Meertens d. Batavia. - E. C. W. du Perron-van Wijk levenl. k. Bandoeng. - L. van Zeveuter-Lammers d. Bandoeng. Overleden Beijers van der Vlugt 5 d. Ma- lang. - Graavendaal 3 m. Batavia. VliSCHEREJ. IJm ui den, 28 Sept. De aangevoerde visch was voor 't grootste gedeelte dood, toch waren de prijzen redelijk hoog.' Tong perstuk 15 a 40 ets., schclvisch 25 a 30 ets., schol per mandje f 1 a f 2,00, schar 30 a 40 ets. por mandje tar bot f 0.79 h f 1.00. Nieuwediep, 27 Sept. Vier-en-veertig korders brachten Inden 12 tot 280 groote, 30 tot 320 kl. tongen, 48 roggen, 17 makreelen, 1 tarbot, 2 tot 20 mandjes kl. schol en 2 tot 25 manden schar ter afslag: gr. tong gold 40 a 45 cent, kl. id. 10 a 20 c., rog 89 a 54 c., makreel 20 c. per stuk, de tarbot f 10.50, kl. schol f 1 a 45 cent per mandje, en schar f 90 a f 1.25 per mand. De kotter "Christine", sch. Smit, besomde voor 140 groote, 100 kl. tongen en een partijtje schol en schar f 92. Vier-en-tachtig korders brachten 10 tot 180 groote, 30 tot 215 kleipe tongen, 1 tabot, 5 tot 10 roggen, 1 tot 6 md. schar, 2 tot 30 mandjes kleine schol en 1 kreeft ter afslag; gr. tong gold 45 a 55 c. kl. id. 10 a 20 c., rog 56 c. per stuk, schar f 1.10 a f 1.60 per mand, kl. schol f 1.55 a 90 c. per mandje, de tarbot f10 en de kreeft fl.85. Vletten voer den 27 makreelen aan, die tegen 24 c. per stuk werden afgeslagen. Tessel, 27 September. Naar dé belgische markten, en wel hoofdzakelijk naar die te Brussel en Antwerpen, werden in den afgeloopen zomer 1059 manden rog verscheept. De visschers be- somden voor die hoeveelheid f 3200. Het rog- visschen binnengaats, dat zeer weinig opleverde, is nu voor dit jaar j 111' T E N L A N Duitschland. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat aan het gala-diner, ter eere van den keizer gehouden, de koning een dronk instelde op diens lange en geluk kige regeering en op het heil van heel het keizerlijk huis. De keizer dankte hem voor zijne hartelijke woorden, noemde zich gelukkig door des konings uitnoodiging in staat gesteld te zijn, het schoone land» waarover reeds zoovele uitstekende vorsten regeerden en waarin de wieg van zijn ge slacht stond, te kunnen bezoeken. //Ook door mijne aderen stroomt zuidduitsch bloed," zoo eindigde de keizer. //Ik drink op het welzijn van Uwe Majesteit." Denzelfden avond (28 Sept.) kwam de keizer te Konstanz aan, waar de groot hertog hem verwelkomde en waar hij onder eindeloos gejubel werd binnengehaald. Berichten omtrent den te Samoa uitgebroken opstand vermelden, dat op den 12en Sept. de partijgangers van Ta- masese geheel verslagen zijn door de trouw- gebleven troepen van Malietoa. Na eenige uren van bloedigen strijd heeft de zege vierende partij Apia bezet en Mataafa tot koning uitgeroepen. Dc duitsche en amerikaansche pantser- schepen hebben de onzijdigheid bewaard. De laatst ontvangen tijdingen vermel den, dat de troepen van Tamasese zijn gevlucht op het door de Duitschers bezette neutrale gebied. F'^IUIXJXjiEITO JXT- Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog 37) XXIIIe HOOFDSTUK. DE VLUCHT DER GEVANGENEN. Penn liep voorop, terwijl hij het paard naar de bedding van eene uitgedroogde beek leidde. Carl volgde en spoorde het dier van achteren aan. Mr. Villars reed, terwijl de bagage aan den zadel was vastgemaakt. Slechts het een tonig geluid der ijzeren paardenhoeven op den rotsgrond, verbrak de stilte in het eenzame gebergte. Stackridge en zijne makkers waren eensklaps tusschen het kreupelhout en achter de rotsblokken verdwenen. De vervolgers zagen het terugtrekken van Penn en zijne makkers en hielden het voor een algemeenen aftocht. Zij snelden vooruit, maar moes ten nog een steilen heuvel beklimmen. Toen zij echter halverwege waren zagen zij vlammen opflikkeren en hoor den zij plotseling het krak-krak van zes geweerschoten, zoodat zij in verwarring terugtrokken. Stackridge en zijne makkers gingen koelbloedig voort, met de geweren te laden. Zij wisten niet dat wij geweren hadden, zeide de landbouwer, en zullen nu voorzichtiger zijn. Wij hebben er twee of drie onschadelijk gemaakt! zeide kapitein Grudd. Daar liggen zij, een van ben kruipt weg. Laat hem kruipen! zeide Stackridge. Het is jammer, dat wij hen moeten doodschietenmaar nu zullen zij wel weten, dat het ons ernst is. Zij hebben zich achter de hoornen verborgen, zeide Grudd. Wij moeten geen duimbreed gronds verliezen en hunne bewegingen nagaan. In dien tusschentijd hadden Penn en Carl zich gehaast, om het paard met zijne lading buiten het bereik der kogels te brengen. Zij zwoegden langs de bedding van de beek, totdat deze niet langer begaanbaar was. Ontzaglijke rots blokken vulden, als waren zij er in vastgestampt, de kloven van den berg op, die voor hen lag. Penn herkende de plek. Hij was daar in de lente geweest, toen er over de nu met korstmassa en droog vuil bedekte rotsen een onstuimige stroom bruiste. Nu weet ik, waar ik ben zeide hij. Ik geloof niet, dat het mogelijk is te paard verder te gaan. We zul len hier op onze vrienden wachten. Mr. Villars, als u af stijgen will, zullen we trachten u op den oever te tillen. Ik beklaag u, mijn kinderen, zeide de oude man. Gij had nooit zulk een last als ik ben, op de schouders moeten nemen. Ik kan vechten noch loopen. Komt de zon reeds op? De zon komt op en het is een schoone morgenDe heldere stralen bereiken ons door de bedauwde boomen heen. Ga op deze rots zitten. Haal het ontbijt, Carl! Ah, CarlPenn beschouwde den jongen met ontroering ik ben blij, dat ik u weer bij mij heb maar ik kan niet ver geten, dat gij een rebel en een deserteur zijt I Ik een deserteur? Gij vergist u zei Carl. Ik ben een gevangene. Gij hebt mij niet gehoorzaamd, CarlIk heb u gezegd niet te teekenen. Gij deed verkeerd. Luister nu eens, zei Carl en ik zal het u zeg gen. Ik deed goed. Waarom? Gij zijt nu levend en wel niet waar Penn stemde glimlachende dit feit toe. En is dat niet beter dan gehangen te worden? Daarvan ben ik nog niet zeker, Carl Wel, dan ben ik er zeker van. Te hangen is niet goed. Honderden, die niet meer dan gij met de rebellen ophebben, teekenen liever dan dat ze opgehangen worden. Ze toonen, dat ze verstandig zijn. Maar gij hebt een eed gedaangij ligt onder een plechtige verbintenis, te zullen vechten tegen het goever- nement, Carl. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1