NIEUW S- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 8 October 1888. No. 1615. ABONNEltEHTSPKIJS: ADVERTENT1ËN: Bit Nimmer Bestaat nit twee Blaien. S T I) S N I R U W S. B IIN N E N L A N HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit bind ver»chijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 8, Haarlem. Telefoonnummer III, van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en oourantiers. Slrectenren-tlltgevers J. C- PEEREBOOH en J. B. AVI». Eoofdagpntp» poor hit Buitonland: Compagnio Qenaralo d* Fublieite Etrangtro O. Z. DAVBE $r Co., JOS. F. JONES, Sucr., Farrgp. 316u Faubourg Montoxartro. EERSTE BLAD. Haarlem, 6 October. Zondag 7 dezer en volgende dagen zal op het Museum van Kunstnij verheid alhier eene verzameling plaatwerken worden tentoongesteld, voorstellende de bouwkundige en decoratieve onderdeelen van het slot te Fontainebleau, welke naam ont leend is aan eene fontein, die be roemd was om haar helder en sma kelijk water«La Fontaine de belle eau». De volgende geschiedkundige her inneringen zijn aan dit slot verbon den: Philippus VI en Hendrik III overleden er en Lodewijk XIII werd er geboren. In de 17e eeuw werd het bewoond door Christina van Zweden, dia in de Gallerie des Cerfs Monaldeschi liet ter dood brengen. Onder Lodewijk XIV hield madame de Montespan, onder Lodewijk XV madame Dubarry er verblijr; Na poleon I deed hier in 1814 afstand van den troon, terwijl hij er in 1815 weder zijn intrek nam. Daar genoemd slot een der eer ste werken is, dat zonder behulp van vreemde kunstenaars werd uit gevoerd, levurt het in zijnen tegen- woordigen toestand een typisch voor beeld van den franschen nationalen »tijl uit het tijdperk der renaissance. Het oorspronkelijk kasteel bestond reeds in de middeleeuwen, maar werd door Frans I op eene weel derige wijze nieuw ingerichtonder zijne regeering werden de meeste der nieuwe gebouwen voltooid en zijne opvolgers beijverden zich het nog ontbrekende er aan toe te voegen. Hendrik IV gat voor de verfraaiing ongeveer 21/» millioen uit. Gedu rende de groote revolutie werd het geplunderd, waarna Napoleon I zes millioen voor de herstelling van het gebouw en eene even zoo groote som voor het ameublement be steedde. Lodewijk Philips deed het ver dere restauratién ondergaan. Alhier is overleden Johannes Mol, gegageerd O. I. militair, versierd met verschillende eereteekens we gens belangrijke krijgsverrichtingen. In 1868 werd hij door den Koning be noemd tot ridder der Militaire Wil lemsorde vierde klasse. Hij bereikte den leeftijd van 43 jaren en zijn stoffelijk overschot zal naar wij ver nemen met militaire eer worden be graven. Uit de sollicitanten voor de be trekkingen van koster en kosteres der Remonstranten-Kerk alhier zijn gekozen J. Koper en echtgenoote, alhier. De buitengewone voorstelling door het gezelschap van het Grand Thé- htre te Amsterdam, directie A. van Lier, Donderdagavond in den Nieu wen Schouwburg gegeven met «Frou-Frou», was beter bezet dan wij hadden durven verwachten. Dur ven verwachten.... zeggen wij met opzet. Het is toch pas in 't begin van 't tooneelseizoen, men is nog te veel aan de sleur van 't afge- loopen jaargetijde gehecht om reeds nu oog en oor te hebben voor too- neelcreaties, die reeds vroeger op het répertoire van hollandsche of ook wel fransche gezelschappen, die hunne tournées maakten, voorkwa men. Doch de heeren van Lier denken daar anders over; zij weten bij on dervinding met welke stukken zij het publiek kunnen trekken, in span ning houden en ten slotte een blij- venden indruk geven, die hun een eerste plaats doet veroveren bij de kunstliefhebbers. Zoo ook Donderdagavond, toen «Frou-Frou» ging, die waarlijk ge niale en fijne schepping van de tweeling-auteurs Meilhac enHalévy, waarvan Lamot ons eene uitstekende vertaling heeft bezorgd. In dit stuk herkent men toestan den uit de parijsche beau-monde. Zonder de acteurs te dwingen in overdreven uitingen of paljas-ach- tige manieren te vervallen, hebben de auteurs een geheel samengesteld, dat voor het hoogere tooneel als geschapen is. Hierin kunnen talentvolle spelers woekeren met hunne gaven en kun nen zij het publiek het reëele voor- tooveren op ongekunstelde, geleide lijke wijze. Dit succes bleek Don derdagavond behaald o. a. bij de laatste acte. toen men werkelijk in de zaal kon bespeuren, dat niemand meer twijfelde aan de juiste ge voelsuitingen van Frou-Frou en het innig medelijden werd gewekt zoo wel voor haar als haar echtgenoot. Nogmaals zij het gezegd, «Frou- Frou» is een tooneelspel dat hoog boven de gewone eischen staat,welke men gewend is den franschen too- neelschrijvers te stellen. Allengs wordt men ingewijd in de verhou dingen der verschillende personen, zonder schokken, zonder gezochte combinaties. Het dramatische wordt uit de toestanden zelven geboren, men gewent aan de verschillende karakters, die zich op geheel na tuurlijke wijze samenvoegen of schei den, er is geen enkel onnatuurlijk moment in de hevige lieüescènes of de tooneelen van wroeging en berouw, die door het juiste karak- terspel tot hun volle recht geraken. Men leeft met Frou-Frou, maar ook met Henry de Sartorys en Louise. Van de artisten zelven willen wij weinig zeggen. Mevr. Verstraeten vervulde Gilberte's (Frou-Frou) rol in alle opzichten gelukkig en aan grijpend, men had recht haar storm achtig toe te juichen, zij was de zon die hare warme stralen uitgoot op hare omgeving, die, misschien door haar spel geïnspireerd, een ensemble vormde, dat o. i. moeilijk kan worden overtroffen. Bij gelegenheid van de groote Najaarsveemarkt te Purmerend 15 Oct. a. s. varen 3 stoombooten der Dir. Bus, Haarlemmermeer via Pur merend van Haarlemmermeer, bij Lisserweg s. m. 12 uur, van de Cruquius 1.10, van Haarlem 2. Langs Aalsmeer, van Aalsmeer 2. LETTEREN EN KUNST. Inhoud „Sempervirens" No 40 Scheidsrechters. Rhododendron bal- saminaeflorum var. aureum, met een af beelding. Het bevruchten en uit zaad kweeken van Bromeliaceeën, vervolg en slot van blz. 311. Van Mexico naar Vera-Cruz, vervolg en slot van blz. 803. Aspersie-suikerijwortel. Nederland- sche Heide-Mantschappij. De Tuinb.- Tentoonstelling te Kokhuizen. Week- nieuwa. Verschillende mededeelingen. Verbetering. Het nieuwe w rk van Sullivan en Gilbert is te Londen met groot succes opgevoerd. De muziek nadert meer tot de opera dan tot de operette, in overeen stemming met den tekst, waarin aan de caricatuur een bescheidener plaats is ge geven dan in de vroegere werken van Gilbert. Vooral de le acte moet muzikaal zeer hoog staan. Sarah Bernhardt zal den derden avond te 's-Hage optreden in Fedora. De opvoering van „La Tocsa» is te Utrecht niet verboden. Sarah Bernhardt zal daar dus in dat stuk optreden. Bij den uitgever W. Cremer te 's Hage is ter perse van jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt „Marine en kolo niale aangelegenheden"bevattende in hoofd zaak eenige beschouwingen omtrent uit breiding en versterking van vloot en leger in Ned. Indiz. Verzuchting van een zwolsch mu sicus „Amsterdam verliest in zijn dr. Mezger een duim, maar wij in van Groningen tien vingers." ONDERWIJS. Van de 898 liefhebbers roor eene be trekking als hoofd eener school te 's Hage hebbe* er 386 aan het vergelijkend exa men deelgenomen. De minister van Binnen- landsche Zaken hesft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem (vaca ture S. v. d. Oye) zal plaats hebben op Dinsdag 30 October e. k.; en dat de herstemming, zoo die noodig is, zal geschieden op Dinsdag 13 No vember daaraanvolgende. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1889 do heeren Vermeulen, Goeman, Bor- gesius, Kolkman, Donner en De Beaufort. In de Vox Studiosorum van Donderdag* 1.1. komt een in memoriam voor, aan wijlen mr. S. Vissering. Juist op dezelfde plaats aan de audere zijde vau de blad zijde met een zelfden rouwrand, en op dezelfde grootte is een herinne- ring geplaatst aan den leidschen studentenhond Soep. Is dat studentikoos? (Zul/. Ct) Van welingelichte zijde deelt men mede, dat dr. Mezger geen directeur wordt van het Sana torium te Wiesbaden, maar eerste geneesheer Eene belooning als zoo danig wordt hem niet uitgekeerd. Hem wordt alleen een villa ter be schikking gegeven. Voorloopig, totdat het Sanatorium en de villa voor den geneesheer zullen zijn voltooid, zal dr. Mezger zijn intrek nemen in het Victoria- hotel, hetwelk 150 kamers telt. Door dr. Mezger zal van eiken door hem behandelden patient een vaste uitkeering worden verstrekt aan het bestuur der maatschappij, welke het Sanatorium exploiteert. De aandeelen in bedoelde maat schappij, welke tot een vasten koers worden geplaatst, worden niet als gewone fondsartikelen aangeboden, maar voor eenige familiën verkrijg baar gesteld. De inschrijving is ver zekerd door bankiershuizen in Duitschiand. Het kapitaal, voor Ne derland afgezonderd, is betrekkelijk niet groot. Een gevolg van dr. Mezger's ver trek De aandeelen «Amstel-Hotelmaat- schappij», die volgens het Week blad voor Incourante fondsen de vorige week voor 96 k 97 pet. ver handeld werden, worden thans aan geboden voor 95 pet. gevraagd voor 85 en gedaan voor 92 pet. De afdeeling «Amster dam» van den Algemeenen Neder- landschen Typografenbond heeft bij adres aan den gemeenteraad ver zocht, om op de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1889 eene vol doende som uit te trekken, waar voor een zeker aantal ervaren werk lieden uit verschillende beroepen te Amsterdam in de gelegenheid zul len worden gesteld, van gemeente wege de in dat jaar te Parijs te houden internarionale tentoonstelling te kunnen bezoeken. Hoewel we ons kunnen voorstellen, dat de lezers genoeg hebben van de Mezgeriana, zooals sommige bladen zich uitdrukken, moeten wij nog even aanstippen, dat de buitenlandsche pers die doorgaans zoo goed met de neder- landsche toestanden op de hoogte isl natuurlijk den dokter in be scherming neemt. De „Neue Freie Presse" maakt zich tot tolk van dokter Mezger en neemt uit het „Berliner Tageblatt» over wat het „Han delsblad" te lezen gaf. Mezger's patiënten hebben zich voortdurend beklaagd, dat zij FBIUILLHTO INI. Een verhaal vit den amerihaanschen burgeroorlog. 43) XXVIe HOOFDSTUK. WAABOM AUGUSTUS ZIJN AANZOEK NIET DEED. Zij wachtte. Na eenige minuten ving haar luisterend oor het geluid van voetstappen op. Eene slanke gestalte ver scheen bij het kreupelhout. Haar hart klopte sneller van vreugde. Opdat Penn niet te plotseling verrast mocht wor den, door haar in plaats van Toby te vinden, verliet zij haar schuilhoek en ging hem tegemoet. Zij deinsde ech ter eensklaps achteruit en de vrees deed haar het bloed stollen. Het was Penn niet. De onbekende droeg den uniform der geconfedereerden: dat joeg haar zulk een schrik aan. Zij kroop weer onder de rots, maar daar zij bemerkte dat de onbe kende man niet voorbijging, maar recht op haar toetrad, sprong zij weer op, met de ijdele hoop de vlucht te kunnen nemen. Maar bij den eersten stap struikelde en viel zij, ter wijl de soldaat der geconfedereerden haar bij den arm greep. XXVIIe HOOFDSTUK. DB MANNEN MET DB DIBVENLANTAABN. De maan scheen niet meer en het was volslagen duister. Het ontstelde meisje kon de gelaatstrekken van hem, die zich over haar heen boog, niet onderscheiden; maar zij her kende een stem, die zeide Virginia, ik dacht, dat gij het waartHerkent gij mij niet, Virginia? Nooit had eene stem haar zoo verheugd als deze. O Carl, hoe was het mogelijk, dat ik u niet herkende? Hoe het mogelijk was? Wel, omdat gij iemand anders verwachttet. Mr. Hapgood is met mij meegegaan maar hij was zoo vermoeid, dat ik hem verzocht heb, niet verder te gaan, terwijl ik Toby wel op zou zoeken. Toen Virginia van haar angst bekomen was, deed zij hem een tal van vragen betreffende haar vader, het gevecht en betreffende Penn. Als gij mij wilt vergezellen, dan zal hij u meer vertellen, dan ik weet. Gij zult ook uw vader zien. Dat zal beter zijn, dan dezen nacht naar uw huis terug te keeren, want gij hebt er niemand, die flink genoeg is, om die schurken op een afstand te houden. Reeds toen Virginia hare avontuurlijke reis begon, had zij de hoop gekoesterd, haar vader voor hare terugkeer te kunnen bezoeken. Hetgeen de knaap zeide, schonk haar weer nieuwen moed. Zij wilde in alle gevallen Penn op zoeken, dan zou deze haar wel raad geven. Zij vertokken met hun beiden. Carl wees haar den weg, en hield haar bij de hand vast. Het werd voortdurend don kerder. De sterren waren verscholen achter de zwarte wol ken, die den hemel geheel en al bedekten. Langzaam en met groote moeite baanden zij zich een weg door de boomen en heesters, door kloven met steile wanden en over rotsen. Virginia gevoelde, dat zij zonder Carl niets had kunnen doen en de gedachte om alleen terug te keeren, en dat in zulke eene duisternis, joeg haar eene rilling over de leden. Maar ten laatste was zelfs Carl uitgeput door de groote inspanning. Hij liep zeer onvast en stond nu en dan op zijne beenen te wankelen. Eindelijk bleef hij staaD, en wischte zich het gelaat af. Deze weg is te ellendig en te slecht, om hem in zulk eene duisternis te betreden, riep hij uit, terwijl hij door de inspanning haast niet kon spreken. Het zou mij niet verwonderen, of wij zijn verdwaald. Blijft gij hier, dan zal ik den omtrek gaan verkennen. Zij ging zitten en wachtte. Zij was door eene volslagen duisternis omringd, geen ster was zichtbaarzij kon geen hand voor de oogen zien. Eenigen tijd laDg hoorde zij de voetstappen van Carl,die bekende plaatsen zocht, en nu en dan bewees haar het kraken van een droog takje, dat hij nog in de nabijheid was. Nu eens floot hij, dan weer riep hij zacht «Hallo», terwijl hij zich telkens verder verwijderde Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1