NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. iS Blanken en Zwarten. 6e Jaargang, Woensdag 10 October 1888; No. 1617> k ivi: F nar ziaiijaio as. HAARLEM'S DAGBLAF ABOHHEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centr Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en oourantiera. Tl?, "u'sss Vlrectenren-Vltgevers J C. 1'Iil KIJSOOU en .1. B. ATIS. Sb. K Hoo f dagenten voor het BuitenlandCompagnie Qenerale de Publieite E/rangère O. L. BA UBE cjr Co,, J OR. F. J ONES, Stier., Parijs, 316n Faubourg Montmartre. STADSNIEU U S. Haarlem, 9 October. Hedenmorgen te 12 uur had de ter-aarde-bestelling plaats van Jo hannes Mol,gegageerd O.-I. militair. De overledene droeg bij zijn leven, benevens andere eereteekenen, de Mi litaire Willemsorde en werd derhalve met militair eerbetoon grafwaarts ge dragen. Hierbij deed zooals wij gis teren meldden, de stafmuziek van het 4e reg. infanterie uit Leiden dienst. Een zeer groote menigte verge zelde den lijkstoet naar de begraaf plaats en bij bet binnengaan van bet bek ontstond een geweldig ge drang, dat evenwel zonder onge lukken afliep. Het bad op dezen smallen overgang over bet water anders kunnen zijn. Bij bet graf werd een toespraak gehouden door den vertegenwoor diger van de vereeniging «de Mili taire Willemsorde», die de verdien sten van den overledene herdacht. Een der familieleden van den overledene betuigde den dank der familie voor de laatste eer, die men den overledene had bewezen. Het sombere gelui der brandklok deed zich Maandagavond te omstreeks kwart na tienen hooren. Aan den zuider kant van den toren der Groote Kerk werd de lan taarn van den wachter zichtbaar als het sein in welke richting zich de brand be vond. In weinige oogenblikken vulden zich de straten met een zich in allerijl voortspoedende men schenmassa. Op de Oude Gracht, aan hel zooge naamde smalle grachtje, kwam stilstand in de voörtdringende menigte, toen men rook en vonken zag opstijgen boven de huizen rechts aldaar en het weldra bleek dat de brand was uitgebroken in perceel no 7, gelegen in de Groenendaalsteeg. Uit de ons verstrekte inlichtingen bleek dat het benedenhuis tot bergplaats van meu belen enz. door den eigenaar, den koop man J. P. Mok, werd gebruikt en boven bewoond werd door het huisgezin van P. W. Boller, slachtersknecht. De brand was ontstaan op de bovenachterkamer, tijdens de afwezigheid der bewoners, vermoede lijk door het springen van een petroleum lamp. De bovenverdieping is geheel uit gebrand, terwijl het benedengedeelte van het huis veel waterschade heeft bekomen. Achtereenvolgens rukten de spuiten No. 10, no. één en de politie met haar slangenwagen aan en hebben de belendende perceelen weten te behouden, waarvan er reeds een was aangetast. Omstreeks half twaalf was het vuur geheel gebluscht. Alles was verzekerd. Tijdens den brand had men op de Oude Gracht een onbelemmerd gezicht op de om hoogstaande vlammen, vonken en de verlichte rookwolken. Een zee van bran dende stukjes stroo verhief zich al dwar relende in het luchtruim en vertoonde veel overeenkomst met den bekenden «chi- neeschen regen'' bij vuurwerk. Uit de dicht saamgepakte menigte klon ken weldra eenige hoera's, toen eindelijk een dikke waterstraal zichtbaar werd, die in de brandende massa neerstortte. Intusschen werd het gedrang al grooter en had men werk om zich door al die toeschouwers een weg te banen. Boven ons, uit de ramen der naburige huizen, sta ken een aantal hoofden, waarvan er een toebehoorde aan iemand, die luide aan eenige personen beneden zijne meening ten beste gaf over het vermoedelijk ontstaan en den omvang van den brand, dien hij blijkbaar aan de onvoorzichtigheid van i/de" dienstbode wilde toeschrijven, die er geheel onschuldig aan was, «in casu" niet bestond. Wij waren blijde toen het ge drang wat verminderde en wij ons onge deerd verwijderen konden. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 persoon voor loopwerk of incaa- seering van gelden, 1 letterzetter. Ingekomen aanvragen van werk gevers1 bekwaam kleermakers knecht, 1 koekbakkersleerling, 1 schoenmakersjongen, 1 jongen voor loopwerk en andere bezigheden. Z. M. heeft benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kan ton Haarlemmermeer mr. R. C. E. G. J. baron Snouckaert van Schau- burg, te Lisse. Te lJmuiden is binDengeloopen de scheveningsche bomschuit SCH 188, genaamd de Jonge Immetje schipper P. Roeleveld, met schade aan het vaartuig. Terwijl het schip 11. Maandag aan zijn netten lag, kwam 's namiddags te 1 uur een engelsch vaartuig in vliegende vaart op hem af. De schipper der bom schuit begon luid te schreeuwen, wat op het engelsche schip gehoord werd. Drie man liepen naar het roer, maar het was reeds te laat, de Jonge Immetje werd in de zijde geloopen.t Engelsche vaariuig bleek te zijn de Grimsby 928, schipper J. Treeor. Het gelukte Roeleveld door spoedig het gat dicht te tim meren zijn schuit boven water te houden. De aangeboden schadever goeding van 10 pd. st. werd door hem geweigerd; bij zijn aankomst te LJmuiden bracht hij echter de zaak ter kennis van den kanton rechter. LETTEREN EN KUNST. Sarali Bernhardt trad Zaterdagavond te Am sterdam op in «La Dame aux Camélias.« Meer dan «la Tosca« was dit stuk geschikt hare groote gaven in het karakterspel te doen uitkomen en toonde zij zich in al haar kracht. Het publiek was ditmaal uiterst voldaan. Mejuff. E. Van Biene, tooneelspeelster van het gezelschap der heeren Gebr. Van Lier, heeft thans ook haar talenten beproetd aan de samen stelling van een operette, niet alleen als schrijf ster, maar ook als componiste. Het oorspronke lijke werk, dat binnenkort in het Grand Theatre zal worden opgevoerd, draagt tot titel «Sneeuw witje//. De muziek is in handen van den heer Joh. M. Coenen, om voor orkest te worden ver werkt. LEGER EN VLOOT. Omtrent de verandering der geweren kan nog worden medegedeeld, dat voorloopig slechts 37000 stuks zullen worden veranderd en de aan- nemirigsum daarvoor bedraagt f281,200, off 7,60 per stuk. Door den heer De Beaumont te Mt tricht was voor f 8.20 ingeschreven. BI N N K N L A N D. Z. M. de Koning- heeft f 200 doen toekomen aan den bur gemeester van Wageningen, om werk te versohaffen aan behoeftigen in den aanstaanden winter. H. M. de Koningin heeft aan het bestuur van de haagsche afdeelmg van het nederlandsche tooneelverbond Hare ingenomenheid te kennen gegeven met het doel van de commissie, die zich daar ter stede gevormd heeft om een bewijs van waardeering te geven aan den verdienstelijken tooneel- speler, den heer P. A. Morin, bij gelegenheid van zijn gouden feest. H. M. heeft daaraan een stoffelijk blijk toegevoegd van Hare ympa- thie. De geneeskundige, op wien de minister van Koloniën in zijn antwoord op de laatste inter pellatie doelde, en die met verlof der regeering zijn studiën van de berri-berri in de Padangeche boven landen zal voortzetten, is, naar wordt medegedeeld, de officier van gezond heid der 2e klasse, F. J. M. Flebig, die reeds sedert 1882 speciaal voor dit doel een aantal hospitalen bezocht. Gedurende de afgeloo- pen week is in don toestand van het Kamerlid, den heer VanNunen te Zevenbergen, weinig verandering gekomen. Wel is er eenige verbe tering op te merken, doch de pa tiënt blijft steeds nog erg zwak. Aan den heer Pool, lid van het comité van bestuur te Sa- marang der Nederlandech-Indische Spoorwegmaatschappij, is op zijn verzoek, wegeDs langdurigen dienst, met den len Juni 1889 een eervol ontslag verleend. Wij vernemen, dat het bestuur nog geen vervanger voor die be trekking, waaraan een inkomen van ruim f 15,000 'sjaars is verbonden heeft aangewezen, en de termijn voor de ontvangst van aanbiedingen nog niet gesloten is. De voorzitter en de secre tarie der rekenkamer in Japan brachten gedurende een kortstondig verblijf te 's-Hage een bezoek aan de algemeene rekenkamer daar ter stede, ten einde gegevens omtrent de werking van de comptabiliteit hier te lande te verzamelen. Maan dag hebben de japansche afgevaar digden hunne reis naar Brussel en Parijs voortgezet. De gedenksteen, welke door de gemeente Tilburg zal ge plaatst worden in den voorgevel van het huis aldaar, waarin prof. Donders werd geboren, is thans gereed en zal eerdaags aangebracht worden. Het gedenkteeken is uit één stuk, aan de zijden gefrijnd en in het midden zwart geslepen, waarin met vergulde letters is gebeiteld: op den 27en van bloeimaand des jaabs o. h. mdcccxviii wekd franciscus cornelis dondebs in deze woning! geboben. De Vereeniging tot be- vorderiog van 's lands weerbaar heid «Frederik Hendrik» te Delft herdacht Zondag haar 20-jarig be staan. Nasi de Cl. ver- neemt, heeft de «Exploitatie-maat schappij» aan de pachters der sta- tiocsbuffetlen verboden, sterke dran» ken langs de treinen te koop aaijjj te bieden. Reizigers, die dus voortp aan aan de stations der staatepoors wegen sterken drank wenschen tjj gebruiken, moeten die aan deribufs- fetten koopen. 2t Naar men verneemt, -i.ïï de heer A. G. C. van Duyl, op uitjjj noodiging van het bestuur der Ver-jc eeniging tot bevordering van emi-M gratie naar Zuid-Afrika, naar Transjjj vaal vertrokken, ten einde met dfes regeering aldaar overeenkomsten W7 treffen in het belang van de Neder-® landers, die zich daar te lande wen-j schen te vestigen. il Eenige jongelieden te' Amsterdam wenschen eene veree-'jj niging op te richten, onder den naami «Oordeel na onderzoek», en die tens doel heeft «opwekking van staatkun-1 dig leven bij jongelieden.» De op richters wenschen zoodoende de aanstaande kiezers tot eene goede vervulling van hnn taak voor te- bereiden, en wel zonder eenige par tij te dienen. Daarom zullen spre kers van verschillende staatkundige richtingen worden uitgenoodigd voor drachten te houden. Aan jongelie den van 18 tot 23 jaren wordt ge legenheid gegeven zich bij de Ver' eeniging aan te sluiten. Naar wij vernemen zijn in de werkplaatsen van de staats spoorwegen als proef een paar wag gons in aanbouw, waarin closets aangebracht worden. Dit geeft vuor eiken waggon een ruimteverminde- ring van twaalf plaatsen. Dv. N.) t In den Stadsschouwbui, te Leiden, zijn ter meerdere beve* liging tegen brand, boven het tot neel netten van sproeipijpen aangt'» bracht, welke, zooals bij een prof„ gebleken is, goed aan het doel be antwoorden. In een vergadering vau de leidsche IJsclub is besloten tot het aanleggen van een kunstijsbaan, waarvoor eene rentelooze leenir,'« zal worden aangegaan. Tot voo'j zitter werd gekozen de heer Hei'/i Van der Velde. De politie te 's-Hage er in geslaagd, een persoon op Een verhaal uit dei 45) XXVIIIe HOOFDSTUK. de b e e e. Daar zij volstrekt niet wist, dat het licht, dat zij gezien had, niets anders was dan het schijnsel van het brand nde bosch, beproefde zij zichzelf te overtuigen, dat zij niets te vreezen had. Zij begreep evenwel dat zij met tranen niets kon winnen. Zij durfde niet om hulp roepen uit vrees, dat een vijand in plaats van een vriend haar mocht hooren. Daar zij bijna geheel uitgeput was, legde zij zich onder een boom neder en rustts met het hoofd op haar arm, en terwijl zij hare ellende trachtte te vergeten, zocht zij be moediging in het gebed. Daar is niets dat ons zoo bevredigt, als een innig gebed tot God. Zij kreeg nu ook een heerlijk gevoel van kalmte en eindelijk vergat zij al haar leed in een rustigen slaap. Zij droomde dat zij met haar vader voor de woede van gewapende soldaten vluchtte. Zij voerde hem naar de wil dernis, eD het was nacht, groote rotsblokken en apende afgronden versperden hun den weg. Toen weer liep zij alleen; zij had haar vader verloren en wilde hem gaan zoeken. Een oogenblik later scheen Penn naast haar te loopen, en als zij hem naar haar vader vroeg, staarde hij glimlachende naar boven, waar op een heuvel een schitterend licht zichtbaar was. Zij wilde verder gaan, maar daar zij vermoeid werd, ging zij zitteD, terwijl het water van een ijskouden bergstroom hare voeten be- spoelde. Het schitterend licht we.-d steeds grooter en ver toonde zich als een zee van vuur, die haar langzaam scheen te naderen. Zij zag bliksemflitsen in de lucht en de hitte werd on verdragelij k. De stroom was geheel en al vuur eu vlammen. Zij kon niet vluchten, want de schrik deed hare knieën verstijven. Zij worstelde - schreeuwde en ont waakte. Zij keek rondom zich. Haar droom was wer kelijkheid. Het vuur door de soldaten aangestoken, wan door den wind naar het bosch, waarin zij zich bevond, overgeslagen. Zij stond daar voor een oogenblik geheel verpletterd, en wist niet, waar zij zich bevond. Haar geheugen en haar verstand scheen zij verloren te hebben; zij kon niet denken, zoozeer was zij door schrik getroffen. Terwijl zij werktuigelijk hare oogen met de hand be dekte, keek zij naar beneden. De grond waarop zij lag, de rotsen, het mos, en haar zakdoek werden beschenen door een licht, veel helderder en duidelijker dan het daglicht. Toen zij haar zakdoek zag, herinnerde zij zich alles weer. Haar verlaten toestand, het licht dat zij tusschen de boomen gezien had en haar bed op den grond. Aller was donker voor zij insliep, nu was alles liet Elk takje, elke rotsblok was duidelijk zichtbaar. De topp< der boomen waren in rook gehuld. Zij kon de rotsen o>!« mogelijk beklimmen, en als zij niet spoedig kon vluchte'j moest zij sterven. Zij was dus verplicht om in de bergkloof nog diep/* door te dringen, of zij moest beproeven te vluchten lang_ den weg, dien zij gekomen was; maar dan moest zij mie den door de vlammen heen. Zij was ingesloten, want c', mond der bergkloof was ook reeds in vuur en rook gehulik Iedere boom scheen een vuurpilaar.. Slechts hier en daar bevonden er zich nog, die niet aangetast waren door het alles verslindende element. Virginia zag wel in, dat zij langs dien weg niet kon vluchten. Door de hitte en door de brandende takken, die een vuurregen om haar heen vormden gekweld, vluchtte zij weer naar de kloof terug. Het vuur verspreidde zich snel, en zou weldra de plek bereiken, waar zij geslapen had. Zij vluchtte nu naar den stroom, zoodat zij zich midden in de kloof bevond. Zij zocht overal naar eene plek in den rotswand, die minder steil naar boven liep, zoodat zij daarlangs uit de kloof zou kun nen klimmen. Maar de wand was overal even steil. Eindf» lijk was de uitgang geheel voor haar gesloten. Zij hield stil op eene plek waar de bergstroom van eei. hoogte van twintig voet naar beneden viel, terwijl het hel dere water, door het felle licht beschenen, een schooner waterval vormde. Toen zij dezen bereikte, dacht zij voor een oogenblik, dat een zekere dood haar wachtte. Maarte midden der wanhoop doorschoot een flauw straaltje van

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1