aanbestedingen, Politiek Overzicht vissckerij. veeteelt. ENGö NIEUWS. sen, die, onder voorgeven loten lebiteeren voor eene tombola ten oeve van het gesticht te Neer- th, zich een aardig sommetje t toe te eigenen, daar hij de loa oor 60 cents per stuk ver ten krerscheidene ingezetenen heeft zij, die wijze meerdere of min- huudragen afhandig gemaakt, lin de loterij eene door hem zel- in het leven geroepen instelling is, bleek weldra uit een bericht ,n een der bestuurders van voor- elde inrichting, die in het belang n den goeden naam der stichting est verklaren, dat van hareut- je geen tombola werd gehouden. Je oplichter is gebleken een he mde van de justitie te zijn, die eds 14 jaren in de gevangenis irblijf heeft gehouden. Zondagochtend is in de laas voor Schiedam, nabij de aan gplaats voor stoombooten, het lijk pgehaald van een jongetje, dat ■eldra herkend werd voor dat vau en 12-jarigen knaap, die vóór 3 'eken met een anderen jongen, oor het omslaan van een roeibootje, i de rivier verdronk. Het andere jk was reeds vroeger opgehaald. Uit Pernis wordtgemeld: Donderdagavond werd stuurman 't Hart, van de sloep Onderne- ling, bij den burgemeester ontbo- .en, ten einde zich met zijn volk ■oor het vertrek der sloep te doen lanmonsteren. Onder protest teekenden de gtuur- nan en een matroos de monsterrol, naar de overige bemanning wei- jerde. Het gevolg sas, dat de sloep lie geheel uitgerust was, Vrijdag niet vertrok. Esn telegram van den officier van justitie meldde, dat, wanneer de be manning met de sloep vertrok, pro ces-verbaal moest opgemaakt wor den. maar dat het vertrek niet ver hinderd mocht worden. De bemanning heeft echter nog niet toegegeven, zoodat de sloep nog in de haven is. De visschers, zoo wel van deze als van de andere sloepen, houden zich zeer kalm, en toonen niet de minste opgewonden heid. De reeders zijn voor het groot ste gedeelte beslist tegen het aan monsteren en geen enkele er voor. Opmerkelijk is het, dat de burge meester de sloep Willem Cornells liet vertrekken, zonder dat het volk de monsterrol had geteekend. Wel loopt er een gerucht, dat de stuur man van die sloep beloofd zou heb ben bij het binnenkomen de rol te teekenen, maar de reeder dier sloep •-eet daar niets van. NR. Ct.) Zondagavond ontstond ,r vóór den kleinen schouwburg an den Coolsingel te Rotterdam usschen eenige personen, die het plan hadden aldaar de voorstelling bij te wonen, twist over het nemen van plaatskaarten. De twist liep zóó hoog, dat een hunner zijn zak mes trok en zijne tegenpartij daar mede een steek in den arm toe racht. Hij werd door de politie in 'rest genomen. Een ingezetene van Waal rijk had Vrijdag te Rotterdam eene linder prettige ontmoeting. Per rijtuig eenige commissies ver ichtende, werd hij, bij het verlaten 'an een winkel, door een agent van lolitie uitgenoodigd in te stijgen en nede naar het politiebureau te rij- ien. Niet zonder protest werd hier- ian voldaan. Ter bestemder plaatse aangekomen bleek, dat hij werd aangezien voor zekeren heer Van Kriemand die er eenigen tijd geleden schijnt van door te zijn gegaan met geld van zijn deelge noot in zaken, op wiens aanwijzing de Waalwijker thans was aange houden. De commissaris van politie was ipoedig van diens onschuld over tuigd, maar 't kostte heel wat moeite om den aanwijzer zoover te brengen, die bij hoog en laag vol hield, dat hij van Kr. te pakken hadden. Na het aanbieden van excuses werd de aangehoudene op vrije voe ten gesteld, die zeker nooit gedacht zal hebben op deze wijze kennis te maken met een rotterdamsch poli tiebureau. De koetsier N. R., van me vrouw de douairière v. d. S., te Dordt, kreeg van een jong paard, waarmede hij kort te voren was thuis gekomen, een slag tegen het hoofd en een tegen de bee„en, zoo dat hij voor dood werd opgenomen. Zij toestand ia thans gelukkig be- vre ligend. Er is sprake van, dat te Arnhem de schouwburg en het gebouw Musis Sacrum, dit laatste uadat het verbouwd zal zijn, elec- trisch verlicht zullen worden. On derhandelingen, op deze zaak be trekking hebbende, worden reeds gevoerd. Het polderbestuur van het waterschap te Berkel, teLochem, zond e^n schrijven als dienstbrief aan het adres van den heerburge- gemeester van Zutfen met eene f. De brief komt terug, vermeldende, aan de achterzijde met blauw pot lood geschreven«Geweigerd, om dat Zutfen niet met^ is geschreven». Bij wachtpost 1 C op den spoorweg bij Velp is Zondagavond wederom een paal op den weg ge vonden, ter lengte van 3 meter. De machinist van den sneltrein, die ten ongeveer 11 uur van Arnhem ver trekt, deelde den stationschef te Velp mede, dat hij een schok had gevoeld, waarop door dezen een on derzoek werd ingesteld en het bo venstaande bleek. De daad had even wel geen ongelukken tengevolge. Dezer dagen werd zeke re C. P. R. door de belgische po litie te Rozendaal over de grenzen gebracht, daar hij zonder middel van bestaan rondzwierf. De onge lukkige jongen, die reeds bijna twee jaar in het bezit is van de onderwijzers - akte, beweerde, zijn laatste geld te hebben uitgegeven voor zegels enz., ten einde naar een onderwijzersbetrekking te kun nen solliciteeren. Sedert eenige dagen wor den aan het station te Zevenaar alle pakketten enz. benaderd, welke varkensvleaach inhouden en uit Duitschland komen, op grond van de aldaar heerschende varkensziekte. Al de colli's, welke varkeasvleesch inhouden, worden door de verifies teurs der belasting aan het stadhuis gedeponeerd, in afwachting dat ver lof tot verdere verzending zal wor den gegeven. Het dienstmeisje Sophie Tobbe, dat den hoogsten prijsflOOjOOO francs) der brusselsche tentoonstel- lings-loterij gewonnen heeft, had haar lot niet gekocht, maar in een schoenenwinkel hij het koopen van een paar laarsjes ten geschenke gekregen. De gelukkige winster heeft weinig edelmoed g aan stonds haren vrijer bedankt, waar schijnlijk, omdat zij thans op eene betere partij aanspraak maakt. Uit Vlissingen wordt gemeld De kapitein L., die vermist werd, zonder dat men bericht van hem is bij de zijnen teruggekeerd. Hij heeft in eene schuur op Walcheren vertoefd, tengevolge van eene hem op de wandeling overvallen onge steldheid. Wij herinneren ons niet juist, zegt de Meier. Ct-, in welk blad wij een dezer dagen den wel- gemeenden raad lazen, zweedsche lucifers nooit met de koppen om hoog in de daartoe bestemde potten te plaatsen, daar dit bij het aan strijken door het ontvlammen van al de lucifers licht gevaarlijk kan worden; doch dat deze raad niet overbodig was, is hier Vrijdagavond in onze gemeenteraads-vergadering (Eindhoven) zeer duidelijk geble ken. Een gansche pot lucifers werd bij 't aanstrijken in brand gestoken en dat nog wel door een onzer fa brikanten van zweedsche lucifers I Dat dit ongeval in 't midden onzer bezadigde raadsleden geen droevige gevolgen heeft gehad, bewijstslechts dat deze in dergelijke gevallen tegenwoordigheid van geest genoeg hebben om met brandende lucifers te handelen, zooals er mede gehan deld behoort te worden. Maar in andere gevallen? Een jong persoon, goed gekleed, die zich te Roermond in de herberg van Verstegen voor een pruisisch officier uitgaf, verkocht aldaar aan zekeren Kusters uit Sua- teren een 8 jarig rijpaard zonder gebreken voor de som van f77. De politie, die intusschen lucht daarvan kreeg nam den «officier» in verhoor, die bij ziju beweren bleef, maar in tusschen de herkomst van het paard dat op eene waarde van f 300 ge schat werd, niet kon aanwijzen. Ten slotte bekende hij het paard gesto len te hebben. Hij is dan ook in arrest genomen, in afwachting dat zijne uitlevering zal worden aange vraagd. M. L., vroeger klerkinde chemicaliën-fabriek van den heer dr. Hagen te Roermond, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad wegens verduistering ten nadeele van zijn patroon, heeft zich, na twee jaren in het buitenland vertoefd te hebbeD, Zondag te Roermond bij de justitie vrijwillig aangemeld. Omtrent Jan Streuk en diens 8 h 9jarig zoontje, dood op den weg gevonden in het laatst der vorige week onder Havelte, wordt aan de Asser Ct. nog medegedeeld, dat eerst het zoontje en daarna de vader is overleden, waarschijnlijk tengevolge van koude. Streuk had den vorigen dag een bezoek afge legd bij zijn zuster en heeft bij haar met zijn zoontje gegeten. Zij had den zich daar van geheel andere kleederen voorzien, wat in zeer lan gen tied niet gebeurd was. Streuk wilde met zijn zoontje, dat niet goed in orde was, naar het armenhuis te Meppel. Onderweg moeten zij bij een landbouwer twee maal hebben aangeklopt om onder komen, wat hun niet gegeven werd. Zij schijnen daarop van vermoeie nis en koude te zijn neergevallen. Iemand, die daar voorbijkwam, heeft bet zoontje dood gevonden, de vader leefde nog. Ook toen nog moet hun onderkomen zijn geweigerd. De officier van justitie is, volgens den berichtgever der Asser Ct., met de feiten in kennis gesteld. Amsterdam, 8 October. Heden is in het centrale administratiegebouw der Holl. IJzeren Spoorw.-Maatsch. aanbesteed: 1. Het maken van den onderbouw voor eene hydraulische kolentip met het leggen van sporen, enz. (Begrooling f48000.) Br waren 25 inschrij vers. Laagste de heeren Timmer en Fürstner alhier voor f46.274. Ilet, uitvoeren van baggerwerken en andere bijkomende werken op het goederenstation Am sterdamRietlanden. Begrooting f 12000; 2 in schrijvers; laagste de heer W. Goedkoop alhier, voor f 8300. Door het bestuur der vereeniging Welda digheid'/ alhier, is aanbesteed de levering van 8500 tarwebrooden h 75 de kgr. Leverancier is geworden de maatschappij voor meel- en brood fabrieken, Vijzelgracht alhier, ad f9*/« ct. Deventer, 8 October. Door de firma Noury en Van des Lande werd heden aanbesteed het houwen eener meelfabriek met trappenhuis en graantorens, geheel van steen en ijzer buiten de levering der ijzeren bintlagen en platen, ramen on kolommen en een annex meelmagazijn, alles buiten het Pothoofd te Deventer. De minste inschrijver was de heer K. Terhorst, te Zwolle, voor f 29,327, en de hoogste de heer W. J. Kol- kert te Deventer, voor f 35,800. Dat er bij hernieuwing geen wereldbe roerende feesten in Weenen voorvallen, blijkt wel uit de graagte, waarmee nieuwtjes van minder allooi en gissingen van twij felachtige waarde worden ontvangen. Zoo meldt men, om den Franscheuliaat van Wilhelm in het licht te stellen, dat hij op zekeren middag, toen de oostenrijksche keizerfumilie koffie zonder melk dronk, voor zich koffie met melk vroeg. De bij voeging van dit scheutje molk gaat door voor een nieuw protest tegen Frankrijk, waar men zwarte koffie drinkt. Groote heeren kunnen soms handelen als kleine meuschen. Voorts wordt verhaald, dat de duitsch- gezinde partij in Weenen zeer verstoord moet zijn op de regeering, omdat ze alle manifestatiën verboden en alzoo voorkomen heeft, dat men Wilhelm de hem meest welgevallige hulde bracht. En ook in des keizers handelingen schijnt iets door te schemereu van verstoordheid. Zoo heeft hij Kalnoky, Tisza en anderen met vrien delijke woorden en tastbare eerekruisen overladen en minister Taaffe, die steeds heeft verhinderd, dat de duitschgezinden in Oostenrijk de overhand kregen en er zijn roeping van maakt het evenwicht tusschen Duitschers en Czechen te bewa ren, de arme Taaffe wacht nog steeds op het eerste zonnestraaltje van gunst. KeBinerkend is het gerucht, dat hij zal aftreden en zijn plaats als eerste minister afstaan aan Bacqueheim. De reden hiervan schijnt te zoeken in Taaffe's afkeurende houding bij gelegenheid van Franz Jozefs strenge berisping aan den panslavistisch gezinden Stroszmayer toegediend. Verwer kelijkt zich dit gerucht, dan zou dit zeker een glansrijke voldoening zijn aan Wil helm gegeven en meer dan ooit zou blijken, dat het //Deutschland über Alles!" het eerste artikel is in de politieke geloofs belijdenis van half Europa. Meer vasten grond dan deze wankele vermoedens bieden ons de jougste berich ten omtrent de zaken in Afrika. Aan de i/Times" wordt uit Zanzibar bericht dat de opgewondenheid aan de kust nog verre is van te kalmeeren. De opge stane stammen schijnen vastbesloten niet toe te geven en het is diensvolgens alles zins begrijpelijk, dat de komst van den duitschen admiraal met verlangen wordt tegemoet gezien. Intusschen is Italië bezig te visschen in dit troebele water. De kommandant van Massowah handhaaft met zoodanige hard' nekkigheid zijne aanspraken op Keren, dat men alle recht schijnt te hebben te ver moeden, dat Italië daar niet alleen een vast uitgaugspuut voor zijne eventueele tochten tegen de Abessiniërs, maar ook voor zijn handelsrelatiën in Soedan wenscht te verkrijgen. Voor den opstand bestonden er drie handelswegen in dit gedeelte van Afrikaeen die op Soeakim, een die over Doiigola in Egypte en een, die over Kas- sola-Keren op Massowah uitkwam. Er bestond een zeer levendige ruilhandel tus schen de Soedaneezen, die koffie, ivoor, gom, reukwerken, huiden en struisvogel- veeren en de Europeanen, die grove weef sels en glaswerk aanbrachten en het om gezette handelskapitaal bedroeg reeds meer dan vijftig millioen gulden. Het ware een zoet voordeel voor het aan handelsrelatiën niet overrijke Italië, wanneer het Masso wah tot het uitverkoren of gedwongen uitgangspunt van dezen handel wist te maken en hierop bestaat eenig uitzicht, daar de dervischen wellicht ooren zullen hebben naar een verbond tegen den ge- meenschappelijken doodsvijand Abessinië, Verliezen de Engelschen hier dus voet, hunne vorderingen in Afghanistan maken veel goed. Wij vermeldden reeds, dat de Emir een overwinning heeft behaald op Ishak-Khan onder de muren vanJashkurgan: dit is de derde opstand, dien hij onderdrukt sedert de Engelschen hem op den troon van Kaboel plaatsten en zij konden het dus met geen zaakwaarnemer beter getrof fen hebben. Omtrent de wijze, waarop zij zelve te werk gaan wordt ons uit Simla gemeld, dat generaal Macqueen, de com mandant van de derde kolonne, de Zwarte rgen bereikt heeft onder een hardnek kige vervolging der vijandelijke stammen. Met verlies van eenige soldaten hebben de Engelschen onder een hevig vijandelijk vuur eene verkenning gedaan, waarvan de vrucht is, dat zij een verbindingsweg tus schen hunne derde en de vierde kolonne ontdekt hebben. Het is te voorzien, dat binnen korten tijd ook hier volgens een geregeld plan kan geoorloogd worden en wee dan de ongediciplineerde opstande lingen. Behalve met den verren vijand krijgt Engeland het ook met den lastigen buur man Ierland te stellen. In een nationale meeting, vóór een paar dagen te Tipperary gehouden, werd een brief van Dillon voor gelezen, inhoudende een heftige aansporing aan het volk om dezen winter nog den grooteu slag te slaan. In afwachting daar van slaat de regeeriug intusschen zijn slag door Dillon in verzekerde bewaring te nemen. Er rest ons nog de aandacht te vragen voor de eenigen tijd uit het oog verloren Portugeesch-Marokkaansche kwes tie, die intusschen dreigeude proportiën heelt aangenomen. De sultan heeft gewei gerd voldoening te geveu aan de belee- digde portugeesche vlag en schadeloos stelling aan de evenzeer beleedigde por tugeesche ingezetenen. De vertoornde re geering te Lissabon heeft nu een ultimatum gesteld, dat ondersteund wordt door drie oorlogsschepen. Men spreekt ervan, dat de sultan Frankrijk tot scheidsrechter zou willen maken, terwijl Portugal Spanje's tusschenkomst wenscht. Intusschen trachten de groote mogendheden vrijheid van kust vaart te verkrijgen van den sultan, die ziek en afgeleefd, obs schijnt te zeggen wat het voorland is van het geheele zwarte werelddeel, evenals hij van alle kanten lastig ge rallen door winzuchtige kooplie den die, kitteloorig als Brennus, hun zwaard op de schaal werpen. T c s s e 1, 7 October. De vangst van zeebaars en harders langs de kust, was in de algeloopen week niet ruim. De prijs was van 25 tot 30 ct. per 1 s kg. Paling werd in zee bij flinke hoe veelheden gevangen, en gold door elkaar 35 ct. per kg. De vangst van paling in de binnenwa teren was slechts matig. Deze paling gold van 20 tot 50 ct. per kg. Naar België werden 4 manden rog verscheept. De rog gold van 60 tot 80 ct. per stuk. De Noordzee visschers konden wegens het on stuimige weer niets uitrichlen. Zaterdag werden wederom 10 stuks hest vee van Hoorn verzonden, alle opgenomen in het noordhollandsch rundvee-stamboek. Ze werden aangekocht door den heer De Beu kelaar te Antwerpen en zijn bestemd voorZuid- A frika. Esn Renter tel egr»m uit Londen van 8 October meldtHe den namiddag is een man in White- cbapel gevangen genomen, die oa loop haar brein. Zij kon zich wel onder of achter den wa terval verbergen, maar toen zij rondom zich zag, en be merkte das de brand steeds feller en feller werd, begreep zij wel, dat die kleine massa water tegen zulk een verdel gend vuur niet bestand zou zijn. Zij moest ontsnappen of sterven. Naast den waterval verhief zich eene zeer afgebrokkelde rots. Als zij deze maar kon bereiken, dan zou zij wel uit de kloof kunnen klimmen, dacht zij. Maar als zij dan naar boven klom, dan kon zij eerst tien voet boven den grond een steunpunt voor hare voeteu vinden. De rots was bo vendien vochtig en glibberig door bet spattend schuim. Zij moet echter den top bereiken. Een kleine boom diende haar tot steunzij zette hare voeten op een uitetreksel der rots, en behoedde zich voor vallen, door een nederhangenden tak te grijpen. Zoo klom zij tegen de rotswand op, totdat zij ten laatste nauwelijks twee voet meer had te klimmen. Daar had zij een veilig steunpunt. Maar helaas 1 nu kwam er een gedeelte, dat zich loodrecht verhief. Geen struikje, geen takje bevond zich daar. Er was slechts eene plek, waarop zij met hare teenen kon steunen. Met hare vingers klemde zij zich aan eene onef fenheid der rots vast, zij waagde een stap, en was een halven voet dichter bij den rand. Maar wat moest zij nu doen? Zij hing als het ware in de lucht. Hare handen te verplaatsen, het was eene gevaarlijke onderneming. Zij deed het echter. Zij waagde nu eene laatse poging, en juist toen zij op het punt stond te vallen, werkte zij zich met alle kracht naar boven. Zij wist dat van dat ééne oogenblik alles af hing. Zij greep fluks met hare handen naar den rand, en klemde er zich zoolang aan vast, tot zij een veilig steun punt voor hare voeten had gevonden. Na dit te hebben verricht, was zij genoodzaakt een oogen blik rust te houden. Zij keek naar beneden, om te zien welken afstand zij had afgelegd. Dit gezicht maakte haar duizelig, het kwam haar nu als een wonder voor, dat zij eten rotswand ooit had kunnen beklimmen. De vlammen naderden steeds meer en meer, en zij moest dus noodzakelijk verder. Zij had haar werk nog niet vol tooid, en het gevaar was nog niet geweken. Zij wierp een haastigen blik op den bergrug, dieu zij moest beklimmen, en ging langzaam, stap voor stap, voorwaarts. Zij zeide bij zichzelf: Ik wil niet vallen, maat zij durfde niet naar beneden zien, ten einde niet duizelig te worden. Onder het stijgen bemerkte zij, dat zij den waterval m-er en meer naderde, want de steenen werden nat eD glibberig. Dat was een nieuw gevaar. Zij klom echter onverschrok ken hooger. Ten laatste bevond zij zich boven aan den waterval. Zij zag de rotskloof, waaruit het water stroomde. Zij moest nog slechts één stap doen, en dan was het gevaar, bijna geweken, want de rotswand was hooger op veel min8 der steil. Zij koesterde weer hoop. Zij wilde de poging reedj wagen, toen een gerucht in het kreupelhout haar aandach trok. Het kraken der takken werd gevolgd door het geluid van een zwaar in het water vallend lichaam, en zij zag een groot voorwerp op haar toezwemmen. Het kwam recht op haar aan eD klemde zich aan de rots vast. Zij herkende dadelijk wat het was, en voor een oogenblik was zij van schrik verstijfd. In hare nabijheid staarde een dier haar aan, het was een der groote woud monsters, een ontzaglijk groote beer. Ale Virginia niet zoo vreeselijk ontsteld was geweest, dan had zij kunnen bemerken, dat het woud boven haar reeds in rook was gehuld. De beer was ook door het ver nielend element verjaagd en nu bevond het jonge meisje zich tusschen twee vuren. Aan den eenen kant bevonden zich de brandende bosschen, terwijl het woeste dier haar aan den anderen kant met dood en verderf dreigde. Zij wilde om hulp roepen, maar zij kon geen geluid uitbrengen. De beer scheen haar met verbazing aan te stareu, zijn muil was half geopend, en nu en dan liet hij een ge grom hooren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2