NIEUWS- EIS ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. No- 1621. Maandag 15 October 1888. Politiek Overzicht. Bfirecteuren-Ultgevers J. C. PBKREBBO.U en Jf. B. AVIS. 6e Jaargang. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. VeSefoonHBumsner 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. ABOHHEUEITTSFRIJS: Voor Haarlem, psr 3 maanden1.20. Franco doo'. het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. ADVERTENTIËN: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicite Etrangère G. L. l)AVBE Sr Co., JOH., F. JONES, Sucr., Parijs, Slbxs Faubourg Montmartre. Dit Nd* hestaat iiittwee hladeD. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. H&arlea, 13 October. Zondag 14 October en volgende dagen zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier nog worden I tentoongesteld de verzameling pla ten, betrekking hebbende op de bouwkundige en decoratieve onder- deelen van het slot Fontainebleau. De afdeeling Amsterdam van de Koninklijke Yereeniging «Het Ne- derlandsch Tooneel» zal dit seizoen weder in den Schouwburg alhier zeven voorstellingen geven en wel i op de volgende Donderdagen18 October, 29 November, 27 Decem ber, 10 Januari, 14 Februari, 7 Maart en 25 April. Voor bet abonnement verwijzen wij naar de in dit nummer voorko mende advertentie. In de letterlievende vereeniging «J. J. Cremer» alhier zullen, be halve tooneelvoorstellingen, in den aanstaanden winter twee letterkun dige lezingen worden gehouden, en wel door de heeren J. W. Brouwers, r. k. pastoor te Bovenkerk, en Jus tus van Maurik Jr. van Amsterdam. uitgestald en schitterend verlicht door een groot aantal gasvlammen. Dit magazijn maakt in de win kelstraat bij uitnemendheid, een goed figuur. WegeDs plaatsgebrek zijn wij ge noodzaakt bet verslag over de voor stelling van «Les surprises du di vorce» tot bet volgende nummer te laten liggen. Morgen (Zondag) zal, naar men ons mededeelt, in de Kathedrale Kerk van den H. Joseph alhier met gemengd koor de «Missa ista Con fessor» van den beroemden Compo nist Palestrina worden gezongen. De aangekondigde velddienst oefeningen der schutterij alhier, gaan morgen niet door en zijn een week uitgesteld. Benoemd tot onderwijzeres aan de departementale meisjesschool te Nijmegen, mejuffrouw H. W. Pil- ger, alhier. Het kleedermagazijn «deMatador», Anegang 6. heeft bij de opening van het winterseizoen, zijne étalage belangrijk verfraaid. Óp smaakvolle wijze worden alle winterartikelen, waaronder de specialiteit van het magazijn, kirder-kleedingstukken. Arrondissements-Rechtbank TE HAARLEM, Zitting van 13 Ootober 1888. Het eerst komt voor J. v. B. te Haar lem, beschuldigd van onder de gemeente Schooten gras, dat aan een ander toebe hoorde, te hebben afgemaaid en weggeno men. Bekl. ontkent, maar twee getuigen ver klaren te hebben gezien dat hij aan het maaien was. Wanneer bekl. dat heeft ge daan om zich goedkoop beestenvoer te verschaffen, is goedkoop toch hier duur koop geworden, want de eisch luidt ver oordeeling tot een gevangenisstraf vau 3 dagen, wegens strooperij. J. v. M., laudbouwer te Monnikendam heeft onder Katwoude J. M. zóó hevig met een flesch op het hoofd geslagen, dat hij bloedde. De aanleiding kent M. niet, misschien komt het daardoor dat hij bekl. niet heeft gegroet. De dader zelf geeft de aanleiding juis ter op. //Ik was dronken," zegt hij, //ik wist niet wat ik deed." De inhoud van het wapen zelf dat hij bezigde, heeft hem dus waarschijnlijk daartoe gebracht. Een getuige krijgt eeue berisping, dat hij den strijd niet heeft verhinderd; //ja, meneer," zegt hij, «ik kon niet, ik was veel te akelig in mijn lijf." Deze getuige schijnt niet van van Speyk af te stammen. Bekl. was getrakteerd door zijn zwager en nu kost hem dat een eisch tot ver oordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. J. K., Edam, broodbakker, heeft P. C. T. door een winkelraam geworpen, zoodat de laatste bloedende wouden bekwam. T. zat in een koffiehuis toen bekl. bin nenkwam en hem toevoegde«jij hebt er in 5 jaar vijfduizend gulden doorgelapt." «Wel zoo," antwoordde T. «maar ik heb van jou gehoord, dat je een luie bakker bent en dat je 's ochtends op je bed ligt en je vrouw het werk laat doen." Toen get. later thuiskwam vond hij K. op zijn stoep, die hem dreigde en ten slotte tegen de ruiten aan wierp, waardoor hij bloedende wonden kreeg. K. was natuurlijk niet nuchter. Als er geen sterke drank bestond, zou de recht bank waarlijk geen twee zittingen per week meer behoeven te houden. f30 boete of 15 dagen hechtenis is de eisch. J. T., S. en C. H., te Zaandam zijn aangetroffen in den nacht van 17 op 18 Aug. op het erf van den heer Feiix Buys, waar zij veel schade hebben toegebracht aan bloemen en planten. T. was zoek, zeiden S. en H. en daarom zijn we hem gaan opzoeken. We hadden niet het plan om den boel te vernielen. Alweer was er een borrel in het spel. Get. P. G. had ook een borrel op voor 37a cent. Hij ging niet mee in den tuin, hij wou daar niet mee te doen Leb en. Dit schuilevinkje spelen is niet geoor loofd, eu de eisch luidt f 15 boete, subs. 5 dagen. Ia verband met den jongstleden gehouden wedstrijd van den wiel rijder Scheltema Beduin tegen een poney van den De Jong, wordt ons medegedeeld, dat eerstgenoemde heer zoo weinig naweeën van zijn geforceerden rit bleek te hebben, dat hij den volgenden dag (7 Oct.) in 6 uur een afstand van 105 K. M. De veemarkt te Aalsmeer zal ge houden worden op Donderdag 25 October. Preiniëu vau 10 gulden worden van wege het bestuur der afdeeling Aalsmeer der Heil. Mij. van Landbouw uitgelootd, aan hem, die het meeste koopt en aan hem, die het meeste verkoopt. LETTËRËN EN KUNST. Inhoud «Semperviren8» No. 41. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, al- gemeeue Vergadering. Mussaeuda erythrophyl- la, met eeu afbeelding. üiearia Haasti, Hook fil. Eurybia. Tuinbouw-Onderwijs. De teelt vau Oranjebloesem in het zuideu van Fran krijk. Nederl. Champignon kweekerij «aga- ricus.» Eraambladeren als thee. Inzen ding van Voediugsmiddelen op de Parijscbe Ten toonstelling in 1889. Verschillende mededee- lingen. "55 ft ft 11 ft L ft ft In de Donderdagavond ge- houdeu vergadering van den zaandamschen gemeenteraad werden B. en W. gemach tigd om iu overleg te treden met de be sturen der gemeenten Wormerveer, Zaan dijk en Koog aan de Zaan, om voor ge zamenlijke rekening een zoo volledig mo gelijk plan te doen ontwerpen voor den bouw eener schutsluis in den Dam te Zaandam, met de volgende minimumafme tingen schutlengte 80 M.schutwijdte 10 M.diepte van den slagdrempel 3.70 M. A. P. Tevens besloot de Raad met 9 tegen 6 stemmen, dat ook zal onderzocht worden het plan door de Zaanlandsche Kamer van koophandel en fabrieken bij het gemeente bestuur van Zaandam ter zake ingediend, waarin de afmetingen der sluis zijn gesteld als volgt: schutlengte 60 M., schutwijdte 9 M., diepte van den slagdrempel 3.50 M. A. P. De Kamer toch, erkennende dat het plan van B. en W., ook met het oog op de naaste toekomst, allen steun verdient, meende dat, om der wille van de kosten, het door haar ontworpen schema meer kans heeft om voor uitvoe ring iu aanmerking te komen. Eeu twist met ernstig-en afloop heeft Vrijdagmiddag plaats gehad in het Klaverbladshofje aan den Zuid Oostbuitensingel te 'sHage. Een daar wonend metselaar J., bijgenaamd «de dakduivel», kreeg woorden met een bewoner van het zelfde hofje en wierp dezen ten slotte eene flesch met zoutzuur in het aangezicht. Woedend van pijn bracht hierop degeen, die het voebt in het gelaat gekregen had, den metselaar met een broodmes eene laDge en diepe snede over het aan gezicht toe. Hevig bloedende werd de metse laar voorloopig aan het politie bureau aan de Nieuwe Haven door dr. Heijmans verbonden en moest daarna per raderbaar naar het zie kenhuis worden overgebracht. Ovk de andere persoon, die een gedeelte van de vloeistof in het linkeroog gekregen en op het lichaam brandwonden bekomen had, werd naar het ziekenhuis gebracht. De politie nam het broodmes en de gebroken flesch in beslag. Er is weer veel kleingoed aan den po- litiekeu winkel. Nauwelijks heeft de strijdvaardige emir vau Afghanistan een opstand gedempt, of eenige stammen in de nabijheid van Ghurzli steken het hoofd op en als een ouderwetsch schoolmeester zal de emir weer de roede moeten hanteereD, om rust in de klasse te krijgen. Git Sofia wordt gemeld, dat de roe- meeusche regeering den toegang tot haar landje heeft verboden aan ieder, die geen goed .gevieerd paspoort kan vertoonen. In Bulgarije moet dit besluit groote emotie hebben verwekt en overal elders zeker eenige verwondering. De politieke gast vrijheid gaat de wereld uit. Marokko en Portugal zijn het nog lang niet met elkander eens. De sultan weigert toe te geven aan de eischen van zijn euro- peeschen overbuur en deze heeft geen ooren naar het bijleggen van den twist door een of andere groote mogendheid. Dom Luis, die zich op 't oogenblik te Madrid bevindt, waar eer.e ministerieele crisis voor de deur staat, schijnt te meenen, dat wie niet hooren wil maar voelen moeten zendt tal van oorlogsschepen naar Tanger. Het is te vreezen, dat de kleine ko ning van Europa's uithoek de manieren der groote mogendheden zal overnemen. Zoo iets staat hem als een duel aan een gymnasiast. De Tsaar schijnt ook al aangestoken door de onhuiselijkheid der europeesche staatshoofden. Hij bevindt zich in den Cau casus, waar hij een deftige audiëntie heeft verleend aan den gezant van den perzi- schen Schah. Deze reis en de aziatische spoorweg naar Merw schijnen een spoor- wegreis van russische soldaten voor te be reiden. De brochure van den keeldokter Mac kenzie zal a. s. Maandag in Londen het licht zien. Reeds zijn er 50.000 exempl. van besteld. Intusschen heeft het publiek al kennis kunnen nemen van eenige uittreksels uit dit sensatieverwekkende boek evenals van den hoofd-inhoud van een door keizerin Frederik aan dr. Mac kenzie gerichten brief. Hierin verklaart zij, dat zijne behandeling van haren ge maal hare volkomen goedkeuring weg draagt, dat de dokter reeds van den be ginne af aan voor de kwaadaardigheid van des keizers kwaal heeft gewaarchuwd, dat M. zich tegen de voorgestelde operatie van het strottenhoofd heeft verklaard, om dat die op een algeheel uitputting van den patient zou zijn uitgeloopen en dat zij een eensluidend advies van zeer vele duitsche dokters heeft gekregen. Ver der geeft zij den dokter machtiging haar brief, waarin de gewichtigste verkla ringen zijn onderstreept, aan iedereen te vertoonen. Dat het publiek er dus van weet heeft niets zonderlings in, maar dat Mackenzie, zooals hij verklaart, niet weet, hoe het aan die wijsheid en hoe het aan die uittreksels vau zijn boek komt, is niet in den haak. Zoo staan wij hier misschien voor een toekomstig pendant van het Geffken-proces en dat alles, omdat de tegenwoordige haastig gebakerde wereld als een ongeduldig, stout kind nooit haar beurt af kan wachten. Na deze omzwervingen leidt onze weg weer naar Rome. Bij nader inzicht is er in de geestdrift volle ontvangst Wilhelm bereid «something rotten" geweest. Ouder de regen van kleurige biljetjes, waarmede hij bij zijne aankomst verkwikt werd, liepen eenige nijdige hagelsteenen, er waren er onder met liet opschrift«Leve FrankrijkLeve Elzas-LotharingenWeg met het drievou dig-verbond! Deze franschgezinde mani festatie werd evenwel door de noodige in hechtenisnemingen in den kiem vernietigd. PBÜILLHTO HST. Een 49) uit den amerikaanschen burgeroorlog. XXIXe HOOFDSTUK. EENE WIJKPLAATS. Dat is goed I antwoordde Dan, die zich reeds had verwijderd. Het hol is dichtbij, zeide Penn, Cudjo wacht ons reeds. Zij ontmoetten den neger en hij geleidde hen ten tweeden male over de rotsen en langs het kreupelhout. Aldus kwa men zij aan den nog donkeren ingang van het hol. Vir ginia kneep Penn's hand vast, toen zij al tastende den weg zochten. In het eerst was er niets zichtbaar dan een hoopje smeu lende asch. Cudjo blies er in en wierp er eenige stukjes hout bovenop, totdat ten laatste de donkere muren van het hol genoegzaam verlicht werden. Penn maande Virginia tot voorzichtigheid aan, door een vin ger tegen de lippen te leggen en hield haar van het voorne men terug, naar het ruwe bed te snellen, waar de blinde grijsaard lag, die zooeven uit een diepen slaap was ontwaakt. In dit stille eenzame verblijf was het geloei der vlammen daarbuiten, minder duidelijk dan het gemurmel van het vallende water in de schuilhoeken van het hol. Mr. Villars was door het eentonig, zwak geluid in slaap gesust en te m'dden van al de verschrikkingen rondom hem, had hij rustig doorgeslapen. Zijt gij het Penn? Weer in veiligheid? En terwijl hij ging zitten, greep hij den jongeling bij de hand. Wat voor nieuws weet gij var mijne geliefde dochter? van mijne twee geliefde dochters, voegde hii er bij, daar hij het zich herinnerde, dat Verginia zijn eenig kind niet was. Toby is niet aan de rots gekomen, zeide Penn, die Virginia nog steeds vasthield. Zoo, is hij niet gekomen Het scheen hem eene groote teleurstelling te zijnde geduldige man herstelde zich da delijk en zeide op zijn gewonen, beminnelijken toon Hij was ongetwijfeld verhinderd te komen, anders was hij er zeker geweest. Arm, dierbaar kind, hoe gaarne wenechte ik te weten, of het zich in veiligheid bevindt. Ik geloof, dat alles zich ten goede zal keeren, zeide Penn, met trillende stem. Ongetwijfeld. God weet wat het beste voor ons allen is. Zijn wil geschiede. Virginia kon zich nu niet langer inhoudenzij stond op het punt in tranen uit te barsten. Vader i vader I Zij wierp zich aan zijn hals. O lieve, lieve vader! Penn was bevreesd voor de uitwerking van deze groote verrassing op den zwakken grijsaard, en hij had bet plan opgevat, bem l&Dgzaam het goede nieuws te vertellen. De menschelijke natuur was echter te sterk; zijn eigen ont voering had hem bedrogen en de edele list mislukte geheel en al. Hem bleef nu niets over, dan z'cbzelf te be- heerscken; hij wendde zijn gelaat van het bed af. Zelfs Cudjo was diep bewogen; hij staarde voor zich uit en veegde zich zoo iets als een traan uit de oogen, toen hij den vader de dochter zag omhelzen, terwijl diens witte haren zich met haar vochtige en verwarde lokken vermengden. Het was eene kluchtige vertooning, zooals hij daar stond; en Penn begon te lachen, toen hij hem zag. Kijk, - zeide Cudjo, terwijl hij hem naderde en naar het vertrek wees, dat hem tot provisiekamer diende. Daar kan zij haar kleedkamer hebben en als zij wil kan zij er ook slapen. Dank u, Cudjo. Zij zal het zeker gaarne aannemen. Ik zal het voor haar klaar maken! voegde de neger er grinnikend bij. Penn had nu andere zaken in het hoofd; bij moest Pepperill opzoeken en hij dacht met angst aan bet- lot van Stackridge en zijne makkers. Eu Pomp waar was Pomp al dien tijd gebleven? Hij had gehoopt, dat hij deze en de patriotten in veiligheid in het hol zou hebben aangetroffen. Virginia zat naast het bed bij baar vader. Penn wierp een deken over hare schouders, om haar te beschutten tegen de koude in het hol; hij liet haar toen hunne lotgevallen vertellen en wenkte Cudjo, die hem naar buiten vergezelde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1