Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken plechtigen toon, «en heeft hare ziel weggenomen Daarop beval de rechter het lijk van Seti Haranah te begraveu en den Arabier buiten de stad te otee- nigeu. Tjampaka. HaarlemOctober '88. BINNENLAND. Wij vernemen, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal waarschijnlijk eerstdaags met reces uiteen zal gaan, om midden-Novem ber hare werkzaamheden te hervat ten. (iV» R' C.) Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de Alge meens Meubelmakersbond, afd. Ne derland, een verzoekschrift gericht, waarin adressant verklaart, met verontwaardiging te hebben kennis genomen, dat meubelfabrikanten aan hunne inrichtingen verbonden hebben ziekenfondsen, waaraan zij de werklieden verplichten deel te nemen. Adressant meent, dat dergelijke instellingen in het nadeel uitloopen van de werklieden, wier gestorte gelden verloren zijn bij ontslag uit den dienst, tengevolge van werk- gebrek of wegens gevorderden leeftijd. De Bond verzoekt ten slotte, dat bij de wet dergelijke fondsen worden opgeheven. Vrijdag nacht is door de politie te Delft aangehouden S. van L., schuitenjager, wonende te Rot terdam, wegens diefstal van eene hoeveelheid hooi van een vaartuig, liggende in de Schie te Delft. Vrijdag ochtend is een 14jarige smidsjongen, terwijl hij aan het Zeekantoor aan de Boompjes te Rotterdam werkzaam was, door eigen onvoorzichtigheid uit eene dakgoot gevallen. Hij kwam op een plat op de binnenplaats van het ge bouw terecht, en werd zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat hij spoe dig daarna overleed. In Rotterdam bevinden zich een groot aantal knapen vaD 14 tot 20 jaren, leegloopere, die er hun werk van maken om zich goe deren tos te eigenen, die langs de kaden, op markten of op schepen een oogenblik zonder toezicht staan. Dit bedrijf wordt uitgevoerd op aan wijzing en onder toezicht van een ouder persoon, die de knapen op een kleinen afstand volgt. De gestolen goederen worden oogenblikkelijk naar zijne woning vervoerd, waar de jongens dan voor hunne moeite eene belooning ontvangen. (N. R. C.) U. v. S. te H. te Utrecht is in zijne woning aangehouden en naar de cel overgebracht, als ver dacht van valschheid in geschrifte en verduistering van gelden ten nadeele van de Blindenwerkinrich- ting daar ter stede. Een eigenaardig stelsel van coöperatie blijkt uit eene adver tentie in de Prov. Geld. Ctwaarin het personeel der firma H. C. A. Thieme te Nijmegen aanbesteedt: de levering van 200 mud aardap pelen en 350 mud gruis; proefmon sters der aardappelen moeten aan de drukkerij bezorgd worden. Tegen de vijftien vis- schers aan boord der sedert eeDige dagen op de Waal naar paling vis- schende schokkers is door de rijks politie proces verbaal opgemaakt en het vischwant verbeurd verklaard wegens het visschen m8t ongeoor loofde netten, en ingevolge het pro vinciaal reglement op de visscherij in Gelderland. In de provinciën Zuid-Holland en Noord-Brabant is het visschen met de groote palingfuiken met kleine mazen, zooals die schokkers gebrui ken, geoorloofd. Uit St. Annaland wordt gemeldBij het korren van mosse len in de Mosselkreek dicht bij deze gemeente, had Donderdag schipper v. d. H., uit Tolen, het on geluk over boord te vallen en te verdrinken. Zijn knecht, met hem alleen aan boord, vermocht hem niet te redden. De ongelukkige, nog slechts 29 jaar oud, laat eene vrouw met 6 kinderen na. Het lijk is nog niet gevonden. Te Sneek tracht men eene vereeniging tot stand te bren gen, wier leden tegen het betalen van eene betrekkelijk geringe jaar- lijksche contributie in de gelegen heid zullen worden gesteld van al les, wat er in hunne woonplaats het geheele jaar door op het gebied van uitspanning en kunst voorvalt, tegen een matig entreegeld te kun nen genieten. De orde mag te Zuid- broek als hersteld worden beschouwd. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uren werd door het gemeentebestuur de vergunning verleend, en is men da delijk met het werk begonnen, dat met alle kracht zal worden voort gezet, om de verloren schade in te halen. Er zijn daarvoor voldoende aardappelen aanwezig en in aan tocht. De aangevraagde rijkspolitie is tot nader order vertrokken. Men mag hopen voorgoed. Mocht het voorgevallene hebben geleerd en duidelijk gemaakt dat niemand, hoe hoog ook, boven de wet staat, maar iedereen zich aan hare voorschriften moet onderwerpen. Door de belgische justi tie zijn aan die te Maastricht uit geleverd drie individuen, verdacht van diefstal van kleederen, sigaren enz., in den afgeloopen zomer te Hoog-Cruts Slenaken gepleegd. Het drietal is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. Parijs, Oct. '88. Wat moet er toch van de mode terecht komen, vraag ik me-zelven met zekeren schrik af, wanneer de groote heeren zulke anti-modieuse voorbeelden geven? 'tWas totnogtoe bon ton, Juli op reis te gaan en in October zijn verreisde leden te gaan koesteren bij het eerste winterhaard vuur om daarna de opgedane frischheid lang zaam aan door soupers en soirées eu bals te laten verduffen en verschimmelen. En wat ziet men nu gebeureuj? Niemand minder dan zijne koninklijke en keizerlijke Hoog heid Wilhelm gaat in September weine Ausflüge machen", in regen en sneeuw herten jagen en schieten en eindelijk, half October, heeft hij er nog niet genoeg van en holt door naar Italië. Enfin, 't is ver standig van hem, dat hij de warmte op zoekt. Dat nu zoo'u onbehouwen Teutoon vreemd aan de fine flëur der moderne beschaving, zulke buitensporigheden uit haalt, soitMaar de eerste van de eerste natie der aardede voornaamste van 't volk, dat zijn savoir-vivre op zijn duimpje kent, onze president Carnot moest zijn wereld beter kennen en niet gaan deserteeren, nu bij 't begin van 't winterseizoen zijn verheven voorbeeld in 't houden van recepties onontbeerlijk is. Mijn hemel, wat onrust bezielt hem toch om overal de groote trom te gaan roeren voor de republiek en de vrijheid. Yive la Eépublique, vive la LibertéWij hebben er ons sinds '70 aan schor ge schreeuwd en het is onvoorzichtig ons er nog langer toe te dringen: we mochten uit verveling eens iets andera gaan roe pen. En bovendien, men loopt niet uit om een president te zien en zijn republikein- sche gevoelens te luchten, wanneer de straten in modderpoeleu zijn ontaard door de ongenade van sneeuw en regen. In October te gaan reizen wanneer dit op bet voorbeeld van onzen Carnot hier mode mocht worden, dan is er zeker nog nooit zulk eene dolle //mode de Paris" geweest. Wie denken mocht dat zoo'n wildvreemde gewoonte ons bizonder treffen of bevreem den zou,zou zeker rekenen buiten onzen regel van ons over weinig meer te verwonderen. Men moet te Parijs leven ora allerlei ex centriciteiten weinig meer aandacht te gunnen dan gewone onderaardsche dingen. En onze buitensporigheden hebben althans dit voordeel, dat zij meestentijds aan den vroolijken kant zijn. Vóór een dag of wat groote 3 oploop op de boulevardsWat nieuws? //De moord van Naquet op zijn vriend Boulanger!" Onder dien roep worden de allernieuwste gefingeerde bul letins verkocht. Nu is het verboden iets anders rond te roepen, dan de namen van couranten of tijdschriften, 't Was dus met de moordbulletins een korte vreugde. De politie nadert: Ho, wat vriendje, je schreeuwt: De moord van Naquet opzijn vriend Boulanger z/Nu, en wat zou dat?" //Je hebt niet het recht iets anders te roepen dan den naam van het blad!" //En wat doe ik dan Bekijk dit blad eens. Het heet: De moord van Naquet op zijn vriend Boulanger. Zie je wel Dat mag nu een beetje lang zijn. Maar dat raakt jóó niet!" d'Accord! Het raakt je niet: dat ia het eerste artikel is onze moraal. Onder dezen vlag varen de Bohémiens, de onverkoren bokken onder onze kunstenaars, wanneer zij met lange snorren, breedgerande som brero's eu doorgeloopen schoenen langs de straten kuieren; - varen ook onze grisettes, wanneer zij met torenhooge hoeden en ver-naslepende tournures draaiend trippe len langs de boulevards; varen de schrijvers van onmogelijke sensatie- of even onmogelijke realistische romans, de schilders van schilderijen als verfpotten; varen eindelijk ook verzamelaars van de ondeukbaarste curiositeiten. In ons burgerlijk en eenvoudig Holland heeft men van zulke zaken nog niet het rechte begrip. Daar is men al heel mooi met een muntenverzameling of met het meest alledaagsche der curiositeiteneen postzegelalbum. Men laat het zijnen kennis sen nog zien met een voldoening alsof men zeggen wilde: //Hier, waarde vriend, vertoon ik je eene levende kip zonder kop b' Maar wat zou men moeten zeggen en hoevele zaligheid zou er niet uit iemands trekken moeten lichten,wanneer men hem in Holland voerde in een verzameling van.... bergspitsen P Parijs zou niet Parijs zijn, wan neer wij deze vreemdigheid niet in onze nabij heid hadden. Verbeeld u, in de nabijheid te zijn van de bergspitsen natuurlijk niet de geheele bergtop maardiens bovensten steen die zich uitstrekten van Karinthië naar Savoye. Een rentenier heelt er zijn fort van gemaakt al deze toppen te be stijgen en te onthoofden. Een minder verheven indruk zal men verkrijgen in het kabinet van den heerDeriard, de opzamelaar van de eigen-leveDsbeschrij- vingen van beroemde moordenaars. Van Tropmann, Thomas, Prauzini en andere aarts-aterlingen bezit hij de chronologisch gerangschikte schriftelijke nalatenschap,van huu eerste schoolcahier af tot hun laatsten brief toe. Heinde en ver dwalen zijne zaakgelastigden rond om van alle berucht heden den schriftelijken inboedel te bemach tigen, zij het ten koste van grof geld om dus de moordenaars van Deriard compleet te houden. Opmerkelijk is het, dat de meeste dezer heeren, die toch bleken voor geen kleintje vervaard te zijn, zoodra zij de pen ter hand namen, overgevoelige klagers en jammerhalzen waren, diep door drongen van de ijdelheid der aardsche dingen. Vandaar misschien ook, dat zij er geen been in vonden, een der aardsche ijdelheden, een mensch, uit den weg te ruimen. Men meene evenwel niet, dat met deze twee voorbeelden de rij der curiositeiten verzamelingen gesloten is. Er zijn er, die doodshoofden, die visitekaarten, die apo thekersladen verzamelen. Anderen verkneu kelen zich in 't gezicht eener onafzienbare rij van sleutels en sloten, wandelstokken, schoenen van dienstmeisjes, pruiken var. beroemde staatslieden etc., etc. Het is een interessante uitbreiding van den drang alles wat bizonder mooi, of bizonder leerzaam, of bizonder curieus is in museums op te hoopen. Waarom zou men het doodgewone, zooals wandelstok ken etc., of het ongewone als bergspitsen etc. niet gaan verzamelen Zoo maakt men zelfs het alledaagsche en huisbakkene in teressant en.... bovenal zichzelven. VARIA. De houder van zeker koffiehuis in Londen heeft een kennisgeving aangeplakt, waardoor hij zijn nette bezoekers ten zeerste heeft verplicht. Die kennisgeving bevat het ver zoek aan ieder die vloeken wil of zich uiten in gemeene taal, om in een zeker vertrek te gaan, dat daar voor is gereserveerd. Mocht iemand verlangen in dat vertrek te worden toegelaten, dan staat er terstond een bediende ge reed om hem daarheen.... dat is op straat te brengen. Gast tot den hotelhouderalk heb dien man ergens ontmoet, zijn gelaat is mij zóó bekend, maar ik kan mij met geen mooglijkheid zijn naam herinneren. Hotelhouder. Zijn naam is Smit, hij is cipier in de gevangenis. (tableau.) Een fabrikant van strijkinstru menten heeft een fraaie bas juist voltooid en in zijn handen wrijvend beschouwd hij het fraaie stuk werk, dat hem zooveel moeite heeft ge kost. Plotseling schiet hem iets te binnen en wanhopig roept hij uit «Goede hemel, nu heb ik den lijm pot erin gelaten Dochtertot haar ^aderNeen, ik wil dien man niet trouwenhij heeft rood haar. Vader. O, dat is niet erg, mijn kind, zijn haren vallen al uit. Boerenknecht. Als je niet als de bl... maakt, dat je hier de laan uit komt, sla ik je de beenen stuk. Wandelaar. Maar, mijn beste man, hoe kan ik weten, dat het verbo den is in deze laan te komen Boerenknecht. Daarom wordt je dan ook fatsoenlijk gewaarschuwd. ARKTBEXICNTEK. A SgSTKKl'AK- 18 Oct. D« prgseri der Aardappeleu waren al» volgt: Kri»-»eh<t Dokkumer Jammen 0,a 0,dito "mucker Jammen f 2,80 a 8.10, do. Enielache f 0,a 0,do. Muntersche f 0.s 0, Ze6uv?ache Sputsche Jammen f 0,0, Sjauwe f 2,50 a 0,'Primisch# Hamburgejs f4,a 4,10, Saksische f2.80 a 3.30, Katwijker Zand f03a 0,Hillegommer do. f 2,a 5, Haarlemmer id. f 0,a 0,Zeenwsche Flak- keesche f8,60 a 3,80, allen per Hl. Aangevoerd 0 verache ladingen. Suiker: Biet en Geraffineord vast. Petroleum vast. Loco f9,75 E., termijnen on veranderd. Nobel loeo f9.20 E., Óct/Nov. f9.20 Dec/Maart f9 E., conaumtie f 10,25. \V.rwt op levering hooger, Nov. f 231, Maart f241. N«mwïing van de Commissie voor dsn Graan <*.ad*l. Kogge op levering hooger, loopende maand voor 121/'. uur f184, na 121/» uur f134 135, Maart f145, 146. Aangezegd beden 134 laat, totaal in deze maand 11525 laat. Notwring van Menne Tbole. TCnoliaad op 300 Kg. Olie prijshoudend, in Oct. 838 per 2000 Kg. Lijiuiad vaat. Raapolie vaat, vliegend per 100 Kg f 31 lo. No7., Dec. f31, lo. Mei f 31Ve- Lqnoiie onveranderd; vliegend por 100 Kg. f21, in de stad f21, lo. Nov./Dec. f21, lo. Jan./Mei f22, 213/ lo. Juni,Aug- f22!/a- Raap koeken f 88 100 per 1040 stuks Lijnkoeken f8,50 12,por 104 stuks. Hoorn, 11 Oct. Kaas: Ter waag gewogen 273 stapels, wegende 79,734 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 33,Hooi id. f 0,Commissie id. 27,50, middelbare f 26, Leiden, 12 Oct. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt40 Stieren f39 a 176, 310 vette Ossen en Koeien f112 a 255 of f0,50 a 0,64 per Kg., 225 Vare id. f 82 a 185, 220 Graskalveren f 9.75 a 48, 33 vette id. f 35 a 71 of f 0,60 a 0,80 per Kg., 12 nuchtere id. f 7,a 16,1620 vette Schapen f 18 a 33, of f 0,45 a 0,50 per Kg., 468 weide do. 10, a 22,Lammeren f0,a 0,52 magere Varkens f12 a 27, 290 Biggen f3,50 a 10,—, 5 Paarden f 20 a 88, 379 Kalf- en Melkkoeien f 92 a 237. Leiden, 12 Oct. Aangevoerd 45 partijen. Gouds she Kaas f 20,a 26,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, 13 Oct. 'Moutwijn f 10,Jenever 1.5 50, asist. ifioef f 16,75 Spoeling-Beurs 1,dit» C.*»Tnn*T!>riir> fl Zwolle, 12 Oct. Boter, Prima Gras i 26, a 27,afwijkende f24,a 25,2e soort f22,— a 23.—. TE HAARLEM. Op Zondag 14 Oct. 1888. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 ure, Hoog. Dankzegging. 's Avonds 6 ure, Moeton. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Vrijdagavond 8 ure, Brutel de la Rivière. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Avondmaal. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. St. Cène. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, F. Haverschmidt, pred. te Schiedam. Donderdagnam. 1 ure, P. H. Bodel Bienfait, Em.-pred. Huwelijkswijding. Broedergemeente Voorm. 10 ure, Baron van Doorn. 's Avonds 6 ure, Baron van Doorn. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 8 26 enz. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog Bijbellezing. o Noorderkerk (Ridderstraat). 'Y':~£2 Nederd. Geref. Gem. (doleerende)., Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, D. Koffijberg, beroepen pred. te Maassluis. Donderdagavond 8 ure, Dr. W. Geesink, pred. te Rotterdam, Nederd. Herv. Kerk. Beïmebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Voorbereiding, 's Avonds 6 nre, G. van Herwaarden. Avondmaal en Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Lutherscke Kerk. Voorm. 10 ure. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Voorbereiding. Nam. 2*/s ure, J. D. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Voorbereiding, llülegom. Voorm. 9'/-j ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. pred. te Zandvoort. Voorbereiding. Santpoort. Voorm. 10 ure, C. J. Brutel de la Rivière. Predate Haarlem. Spaarndarar Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm 9l/s ure, P. Peaux, pred te Wijk aan Zee. Avondmaal. Zand\roort. ■■■-? Voorm. 10 ure, F. Geerling, Cand. te Utrecht. Nam. 27s ure, O. Schriecke. De chef de bureau zette het verbaasde gezicht, dat van hem verwacht werd en de oude heer, voldaan, nam den brief weder ter hand en ging voort: «Het is hun namelijk om Wilkens te doen. Zij willen hem een salaris van 2Ö0 pond H geven, dat is precies driemaal zooveel als hij thans geniet. Wat zeg je daarvan Robert Mac Lynn zeide niets, althans in het eerste oogenblik niet, maar aan zijn gelaat was duidelijk te be speuren dat deze mededeeling hem lang geen genoegen deed. Hij herstelde echter spoedig zijn gelaat in de oude, stijve plooi en, te voorzichtig om zijne opinie uit te spre ken vdór hij begrepen had wat zijn principaal wilde, zeide hij Diets anders dan «Dat is verbazend «Ja, ja, dat is het ook,« zeide mr. Ryde. «Maar het is vast en zeker dat ze het doen zullen. Hij is een goe neen vertel mij eerst eens hoe je zijn werk vindt. Bedenk u maar eerst goed, ik houd volstrekt niet van baasten, ik houd volstrekt niet van haasteD 1» Dtze eigenschap kwam op dat oogenblik Mac Lynn voorzeker goed te stade. Hij was niet recht met zichzelven eens wat hij hierop zon antwoorden. De gedachte schoot hem door het hoofd om Wilkens zoo zwart te maken, dat de mooie betrekking hem zou ontgaan. Maar dadelijk zag £2400. hij in, hoe moeielijk en onzeker dit zijn zou en hij achtte het daarom beter een anderen weg in te slaan. Hij kende zijn patroon veel te goed, om zijn antwoord te geven voor deze er om vroeg. Hij bleef dus kalm zitten, in afwachting dat de oude beer, die zich even had afge wend om hem niet in zijn nadenken te storen, zich weer tot hem richten zou. Na eenige minuten keerde de oude heer zich weer Daar hem toe, als een onderwijzer, die een leerling tijd heeft gegeven om over een moeilijk vraagstuk na te denken. «Hij is een zeer goed bediende,» antwoordde de leerling en zeker beeft nooit een leerling met meer weerzin ant woord gegeven. «Juist.» zeide de meester met groote voldoening dat zijn leerling zoo juist zijn gedachte weergaf. «Juist, dat vind ik ook. Maar wat moeten we daar nu aan doen?» ging hij voort, met een gezicht als een kostschoolhouder zet die ge noodzaakt is zijn discipel de vraag te doen, aan wien het Congo-gebied toebehoort terwijl de papa er bij staat. De leerling scheen met deze vraag meer moeite te heb ben en mr. Ryde wendde zich nog wat verder van hem af, om hem den tijd tot antwoorden te laten. «Kalm maar, bedaard maar» zeide hij. «Geen overijling, vooral geen overijling I» De leerling scheen van plan er maar een slag in te slaan wie de bezitters van het Congo-gebied eigenlijk waren en hij keek naar den breeden rug van zijn meester, alsof hij daaruit het antwoord wilde halen. Maar de breede plooi op de hoogte der schouders zeide niets, dan dat de eigenaar een corpulent man was. De examinator draaide weêr een halven slag om en in zija «Wel?» was ditmaal meer spanning te bespeuren dan bij de vorige vraag. «Laten gaan zeide de leerling, op een toon die noch bepaald, noch vragend wat, maar tusschenbeide doorzeilde, maar daarop bemerkende dat dit het verwachte antwoord niet was, voegde hij er bij, hoewel de woorden hem pijn deden op de tong. «Of salaris wat verhoogen?» De heer knikte welgevallig en daarmee was zijn rol.van onderwijzer ook uit. «Ja, ja, precies mijn idee. Ik wil hem als extra toelage, buiten de anderen om, 40 pond er bij geven, dan heeft hij honderd en zeventig pond bijna. Mor gen zal hij den brief ontvangen van Crespy en Co., maar als we hem vandaag met de salaris verho-ging bekend maken, zal hij dat aanbod van Crespy niet kunnen aanne men uit dankbaarheid jegens ons. Denkt gij dat ook niet?» (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6