NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 16 October 188». No. 1622. STADSNIEUW S. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C- FEKREBIIOIII en .1 B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parvjt, Slbit Faubourg Montmartre. ADVERTENTIES: ▼an 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 ce Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Haarlem, 14 October. Blijkens bet uitgebrachte verslag betreffende het wetsontwerp tot ont eigening voor de verbreeding van de Barrevoetesteeg alhier, heeft dat ontwerp in de Afdeelingen der Tweede Kamer tot geene opmerkin gen aanleiding gegeven. In het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier is dezer dagen ont vangen eene verzameling bladen, bloemen en vruchten van de oost- indiscbe rottanpalmen, aangeboden door de directie van 's Lauds Plan tentuin te Buitenzorg. Deze verza meling, uit 43 soorten bestaande, geeft een goed denkbeeld van den weelderigen groei dezer zoo nuttige gewassen. De voorwerpen zijn reeds in bun geheel aan de wanden van het Museum tentoongesteld. Ook van zes soorten bamboe zijn stengel», bladen en bloemen ontvangen. Voorts ontving het Museum van den heer I. A. Maronier te Kemang- len op Java eene verzameling op gezette insecten, die voor de indiscbe cultuur schadelijk zijn, benevens eene partij bamboestokken tot het nemen van proeven en toepassing op meubelen. De firma E. H. Krelage en Zoon alhier heeft dezer dagen ont vangen bet eere-diploma haar toe gewezen op de algemeene Tuin bouwtentoonstelling te Cassel, welke gehouden is van 31 Aug. tot 6 Sept. 11. gelijktijdig met de algemeene ver gadering van den oBond der han deldrijvende bloemisten van Duitsch- land.» Het diploma werd verleend: lo voor de fraaiste verzameling ver schillend gekleurde Gladiolus, 2o voor eeDe verzameling bloemen van Gladiolus Lemoinei. Dezelfde firma heeft op de groote Tuinbouwtentoonstelling in Aug. 11. te Brussel gehouden, den eersten prijs verkregeneen verguld zilve ren medaille, voor eene nieuwe bloei ende plant, Eremurus Olgae en een zilveren medaille, als buitengewonen prijs voor eene verzameling Mont- bretia en Satyrium Carneum in bloem. Tot onderwijzer aan de r. k. pa rochiale school voor jongens alhier is benoemd de heer H. van Eijk. Na de opvoering van «l'abbé Constantin" door het gezelschap Achard, hadden wij gedacht, dat de fransche gezelschappen, welke des winters hunne tournées maken, ons niet spoedig weder op iets zouden onthalen, dat de vergelijking metdattoo- neelstuk zou kunnen doorstaan. Wij had den ons echter vergist, want «les Surprises du Divorce", dat Vrijdagavond voor eene welbezette vaal in den schouwburg alhier ging, ofschoon van een ander genre, kan met eerstgenoemd stuk gerust op ééne lijn worden gesteld. De meer ernstige toestanden in «l'abbé Constantin" worden hier vervangen door eene reeks van kluchtige tooneelen, zoo ongezocht afwisselend en met zooveel op gewektheid en «verve" gespeeld, dat men in een doorloopende lachbui verkeerde. De haast onbestaanbare toestanden in het stuk worden door den logischen gedachten- gang, welke het beheerscht, tot een geheel vereenigd, dat klucht is van het begin tot het einde. Wilde iemand zich aan een critiek wagen, wij zouden hem toevoegen //vous avez ri, vous voila désarmé". Ja, zoo is het, wanneer men lachen wil, mag men niet te scherp toezien. Bisson en Mars hebben eene schepping geleverd, die nog velen prettige oogenblikken zal doen door leven. Donderdag 18 October zal het «Neder- landsch tooneel" alhier eene vertaÜDg van het stuk opvoeren. Na de inleiding van Vrijdagavond zien wij met verlangen die voorstelling tegemoet. Zaterdagavond omstreeks elf uur brak er bij een feilen wind, in de houten bouwmanswoning van IJ. Bo terblom aan den SpieriDgerweg te Haarlemmermeer brand uit. Zekere Ravensbergen, een werkman, begaf zich op het dak, waarin men hem emmers water aanreikte, wier in houd hij in de vlammen uitstortte met bet gevolg, dat het gevaar wel dra geweken was, waardoor de wo ning behouden bleef. Slechts een deel van dak en zolder is verbrand. Men denkt dat de oorzaak moet gevonden worden in een gebrek aan den schoorsteen. Het gebouw is laag verzekerd. LETTEREN EU KUNST. De heer C. van der Linde, te Dordrecht, zal eerstdaags optreden als orkestdirecteur van de Hollandsche Opera in den Parkschouwburg te Amsterdam. Alex. Dumas is bezig het werk van zijn vader «Chevalier de Maison Rouge« voor het tooneel geschikt te maken. De Porte-Saint-Martin zal het werk in studie nemen. In «Eigen Haard* wijdt de heer E. B. Kielstra een uitvoerige beschouwing aan het le ven van generaal Van Swieten (28 Mei 1807 9 Sept. 1888). Een portret van den ontslapen krijgsman is er aan toegevoegd. 1 N N E N L A N II. Z. M. de Koning heeft aan de nederlandsche Heide-maat- echappij, als blijk van Hds. belang stelling, eene gift van f25.000 ge schonken. De audiëntie van den minister van Waterstaat enz., zal Donderdag 18 Oct. niet plaats hebben. Een door de regeering opgemaakt plan voor een stations gebouw te Nijmegen ie aan den directeur-generaal der Exploitatie maatschappij ter beoordeeling toe gezonden. In antwoord op het denk beeld tot het gsven van Zondagsrust, geeft de regeering te kennen, dat een internationale postverbinding, door middel waarvan wordt voor zien in de postgemeenschap niet al leen tusschen twee landen, enkel door de zee gescheiden, maar tusschen vele andere, op verren afstand van elkaar gelegen, onafgebroken moet onderhouden worden, en een stil stand des Zondags aan een concur reerenden dienst een zeer belangrijk voordeel verzekeren zou. Door de directie der maatschappij is aan den minister van Waterstaat echter de stellige verzekering gegeven dat de dienst zoodanig geregeld ie, dat een belemmering der kerkelijke verplich tingen een zeldzaamheid is. Voor de derde maal isbij de Tweede Kamer een adres inge komen van een ingezetene van 's-Hage, die klaagt dat een genees heer te Leiden hem door het toe dienen van vergif, bij de behande ling eener ongesteldheid, lichame lijk lijden heeft berokkend. Op voor stel der commissie voor de ver zoekschriften heeft de Kamer voor den derden keer besloten, op dit adres ovei te gaan tot de orde van den dag. Hetzelfde is besloten om trent het adres eener haagsche we duwe, van wie twee andere ver zoekschriften als ongezegeld zijn ter zijde gelegd. De commissie zegt van dat adres, dat «niet duidelijk blijkt wat adressante eigenlijk wil en dat zij vermoedelijk aan een zielsziekte lijdt». De nieuwe postbladen voor correspondentie, welke 15 dezer tegen den prijs van 5 ets. worden ingevoerd, hebben eene lengte van 27 bij eene breedte van 14 cM. en buitendien een geperforeerden rand van cM. Zij worden in drieën gevouwen tot op eene hoogte van 25 cM. De dan overblijvende lip van 2 cM., die gegomd is, wordt vervolgens omgeslagen en dient tot sluitiDg. Er blijft dus voor de corresponden - tie eene oppervlakte van 350 vierk. cM. over. Op het adres leest men op de uiteinden van een in bla .wen inkt gelitografeerden strik, waarvan het midden door het daarin aangebrachte frankeerzegel van 5 ets. wordt ge vormd, mede in blauwe letters het woord «Postblad» en daaronder het woordje «Aam. Om het aldus in den vorm van een gewonen brief gevormde cor respondentieblad te openen, worden de geperforeerde randjes op zijde afgescheurd. De hoofdingenieur Car pi, uit Rome, door de italiaansche regeering belast met eene zending naar Nederland, bezocht dezer da gen verschillende hygiënische in richtingen te Amsterdam. Hij is van daar naar 's-Hage vertrokken, waar zijn onderzoek zal worden voort gezet. Niettegenstaande dene- derlandsche spoorweg-ondernemin gen er zich tegen verzet hebben, verlangen de duitsche spoorwegbe- sturen, dat de geldigheidsduur der retourbiljetten, welke tot dusver 80 dagen was, op 10 dagen worde te ruggebracht. Het nederlandsche publiek, dat deze retourbiljetten bijv. naar Baden- Baden, Bazel, Stuttgart enz. ge bruikte voor zijne pleizierreizen des zomers, zal zeker niet ingenomen zijn met eene dusdanige verkorting van deD geldigheidsduur, die ten gevolge heeft, dat retourbiljetten feitelijk niet meer kunnen gebruikt worden. De maatregel zal, naar wij ver nemen, met 1 November in wer king treden. (N. R. C.) Naar wij vernemeD, is Vrijdag te Berlijn eene belangrijke overeenkomst gesloten tusschen de firma Siemens en Halske aldaar en de heeren M. G. van den Bos, te Leiden, en B. Janse Johz., te 's-Hage. Deze overeenkomst betreft het ver vaardigen en exploiteeren in den meest uitgebreiden zi i door de firma Siemens en Halske van een kom pa», waarvan de richtingekracht op geheel andere natuurwetten dan die van het magnetisch kompas berust. Van dit kompas is de heer B. Janse Johz. eigenaar en de heer M. G. van den Bos, uitvinder. (N. R. C.) In de i/Amh. Ct." komt (Invol gende levensschets voor van Johan Martin Schleyer Johan Martin Schleyer is te Oberlauda in Baden op den 18en Juli 1831 geboren. Zijne ouders waren de hoofdonderwijzer Johann Philipp Schleyer en Katharina Elisabeth Veith. De laatste is in 1877 kort na hel vieren van hare gouden brui loft gestorven; de eerste is thans 88 jaren oud, en althans voor een paar jaren nog een krachtig grijsaard. Van zijne geboorte af aan had Johan Martin eene zwakke gezondheid. Zijn oom Franz Martin Schleyer ontdekte zijn bui tengewoon talent voor talenstudie en be zorgde hem op het gymnasium te Tau- berbischofsheim, waar hij zich bizonder gunstig onderscheidde en steeds primus zijner klasse was; reeds in dezen tijd open baarde zich zijn aanleg voor muziek en dichtkunst. Van het gymnasium ging hij naar het lyceum te Karlsruhe (I86052) en van daar naar de universiteit te Freiburg, waar hij tot 1855 studeerde, en tevens als or ganist in de kerk der universiteit fun geerde. Intusschen had Schleyer zich met voor liefde op de studie der talen toegelegd. Niet minder dan 50 talen (daaronder be- halve zoo goed als alle europeesche talen het malagassisch, japansch, chineesch, sioux, de Pongue-negertaal, het kiriri (Brazilië), het perzisch enz.) werden door hem be studeerd Eerst in het jaar 1877 kwam het denk- beeld ia hem op, om eene kunsttaal te vervaardigen, ten einde zooveel mogelijk aan de babylonische verwarring der talen een einde te maken, en pas op 31 Maart 1879 dus Dog geen tien jaren geleden legde hij de eerste hand aan zijne spraakkunst volapüka, welke spraakkunst 14 dagen later onder den titel «Entwurf FEUILIiHTOlsr. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 50) XXIXe HOOFDSTUK. EENE WIJKPLAATS. Cudjode zwarte ging naast hem loopen, toen zij uit de rotsspleet opdoken, gij moet Pomp gaan opzoe ken. Cudjo lachte en haalde de schouders op. Dat is onnoodig! Pomp kan beter op zichzelf passen dan wij. Terwijl hij Dan en den onbekenden ruiter vergat, beklom Penn de rots en staarde in de richting van het kamp, maar hij zag niets dan eene vuurzee. Penn keek vergeefs uit, of hij hen ook zag aankomen, of naar een of ander teeken dat hunne veiligheid verried. Hij zond Cudjo uit, om Dan te zoeken, keerde vervolgens naar het hol terug om den verrekijker van Pomp te halen. Toen kwam hij weer terug, wachtte en zag overal rond, alle» te vergeefs. Pepperill beklom de rotsen. Penn liep hem vlug te ge- moet om hem te ondervragen. Hebt gij hem gevonden? Ja, een stuk van hem. Was hij dood? Ik denk van wel. Wie ie het? Ik mag sterven, als ik het we-t. Hij ligt tusschen twee groote steenen, en het paard boven op hem, zoodat men zijn gelaat niet kan zien) alleen de beenen maar ik mag sterven, als ik hem aan de beenen kan herkennen Hebt gij het paard niet kunnen verwijderen Geen duim breeds. De nek van het dier is gebroken, en het ligt zoo vast sn midden op den armen ruiter, dat men wel een os noodig heeft, om het dier weg te slepen. Zijt gij er zeker van, dat de man dood is? Ja, vrij zeker I Hii had een arm verloren en toen ik dezen optilde scheen het wel een knuppel te zijn, zoo stijf hij was juist boven den elleboog gebroken. Ik werd er misselijk van. Wat hebt gij daar in uwe hand? Eene laars; ik heb haar van zijn been getrokken, ik dacht dat iemand misschien die laars kende. Hij hield haar in de hoogte, opdat Penn ze kon onderzoeken. Wat is dat Bloed Ja 1 Dat kan van hem, maar ook van het paard zijn. Ik heb er niet op gelet. Ik ga met u terug, Daniel. Wij kunnen misschien met ons beiden het paard wegsleuren. - Daartoe is het te laat. Het vuur heeft die plek reeds bereikt. Ik zelf had nog maar juiet den tijd, om te ont vluchten. Die arme ruiter zal verbranden. K-r-r-rhiI hebt gij mij niet hooren roepen Cudjo sprong over den rots wand. Het vuur nadert het hol. Het is reeds in dat kreupelhout daar I Wij moeten er dadelijk ingaan. En Pomp en de overuren? Zij zullen buiten gesloten worden, als zij niet reeds verloren zijn. Pomp weet wel, wat hem te doen staat, zeg ik u. Kom ga mee, mijnheer, als ik u niet moet wegdragen. Terwijl hij aan zijn dringend verzoek voldeed, verliet Penn de rots. Een oogenblik verder stond Cudjo stil, en knarsetandde, toen hij de vlammen zag voortzweepen. Hij was reeds lang hersteld van die viaag van bijgeloovige ra ernij. Hij had gezien, dat het vuur de bosschen, die het hol beschutten, ook niet spaarde, in plaats van slechts de eigendommen der blanken te vernielen, zoodat hij het niet meer als eene godheid, zijner aanbidding waardig, be schouwde. Al dit kreupelhout zal verbranden. Cudjo's huis zal door n;ets meer verborgen worden! Wanhoop niet, Cudjo! Juist toen Cudjo dit zeide, voelde hij eene koude spat op zijne hand. Hij zag naar boven, de regendroppels vielen op zijn gelaat. Regen! Goddank, wij krijgen regen! Terzelfder tijd stak de wind op, en dreef de regen droppels voort. Toen bedaarde hij, maar de regeu viel in stroomen neer. Cudjo, uwe kreupelhoschjes zijn geredzeide Penn juichend. W»t voor nieuw»? vroeg de oude man, toen zij

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1