NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6 e Jaargang. Vrijdag 19 October 1888. No. 1625. AB0ME3IE1TTSPEIJS: ADVERTENTIES: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doov het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Farcen: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOll en J. [11 AVIS. Buo fdagenren voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère GL. DAÜBE Co., JOB. F. JONES, Suer., Parigt, 31bet Faubourg Montmartre. S T D S NIE 11 S. Haarlem, 18 October. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten: dat de lijst van kiesgerechtigden van leden van de Kamer van Koophandel en Ka- brieken alhier ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, op alle werk dagen, van 10 tot 4 uren, tot en met den 25sten October e. k., en dat de verkiezing van vier leden van gemelde Kamer, ter voorziening in de plaatsen, welke door de ge wone aftreding openkomen, zal ge houden worden op Dinsdag den 27sten November e. k. en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 December d. a. v., tueschen 10 en 1 uur, op het Raadhuis. De door Burg. en Weth. vastge stelde lijst van kiezers voor de Ka mer van Koophandel en fabrieken voor dit jaar telt 651 personen. Met den trein van 2 uur 28 min. zal morgen hier ter stede aankomen de generaal majoor A. Baud, bevel hebber in de le militaire afdeeling te Amsterdam, om een bezoek te brengen aan de infanterie-kazerne. Eerstdaags zullen, evenals dit te Katwijk en Scheveningen plaats heeft, ook langs het strand te Zand- voort schietoefeningen (salvo vuur op onbekende afstanden) worden gehouden, door het te Haarlem in garnizoen liggend bataljon infanterie. D< voorbereidende maatregelen voor dt algemeeue veiligheid, grooten- deels bestaande in het plaatsen van vlaggen, zijn reeds genomen. De commissie van het Museum en de Teekensehool voor Kunstnijverheid brengt naar aanleiding der mededeeliug voorko mende in het SeptemberOctobernummer van het tijdschrift der Maatschappij be treffende den cursus voor ornamentale houtsnijkunst, die dezen winter gedurende de maanden November, December, Januari en Februari zal gegeven worden, het vol gende ter algemeene kennis: De leerlingen, die dezen cursus bijwo nen, zullen in twee afdeelingen ingedeeld worden a.Leerlingen,die het geheele jaar de dagklasse bezoeken, en dus in plaats van vier maanden tien maanden onderwijs ge nieten d. w. z. vier maanden in de hout- suijklasse, terwijl de overige zes maanden uitsluitend worden besteed aan het teeke- neu van meubels eu ornamenten en aan het boetseeren. De leerlingen die voor ornameutaal beeldhouwer worden opgeleid, kunnen van deze lessen eveneens gebruik maken. b. Leerlingen, die den cursus van vier maanden bijwonen, overdag in de hout- snijklasse en des avonds in de teeken- en boetseerklassen onderricht ontvangen. Om als leerling in de houtsnij klasse te worden toegelaten, moet men een goed geometrisch ornament kunnen samenstellen en eene zuivere contourteekeDing naar vlakornament kunnen vervaardigen. Voor de leerlingen b is bovengenoemd tijdperk van vier maanden voornamelijk gekozen, om hen, die op de werkplaats werkzaam zijn, gedurende de wintermaan den, wanneer het werk gewoonlijk minder spoedeischend is, gelegenheid te geven dezen cursus te volgen en zich onder goede lei ding te bekwamen in de ornamentale houtsnijkunst, in hoofdzaak toegepast op het meubelvak. Voor leerlingen die buiten Haarlem wonen, bestaat er gelegenheid voor f B a f 6 per week een bescheiden maar goed onder komen te vinden, en het bestuur der school wil de zorg hiervoor wel op zich nemen. Voor de leerlingen a bedraagt het school geld f50 per jaar. Voor de leerlingen b bedraagt het school geld f 25 per jaar. Het is overbodig te vermelden dat er in ons land voor jongelieden zeer weinig gelegenheid bestaat zich in de kunst vau het houtsnijden te oefenen; de commissie heeft daarom alles in het werk gesteld om een geschikt en artistiek gevormd beeld houwer, die speciaal het houtsnijvak be oefent, aan de school te verbinden. Verschillende leerlingen hebben zich reeds aangemeld om aan dezen cursus, die den len November zal begiunen, deel te nemen. Voor verdere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den directeur der Kunstnijverheidschool E. von Saher, te Haarlem. De Commissie van het Museum en de Teekensehool voor Kunstnijverheid, S. J. van Limburg Stirum, V oorzitter. F. W. van Eeden, Secretaris. Arrondlsgements-B&ecI» i ban k te haarlem Zitting van 18 Ootober 1888. De rechtbank veroordeelde de beide in brekers in de villa van den heer Eschau- zier, J. Moot en H. Verlee, successievelijk tot 4 en B jaar gevangenisstraf. Daarop staat terecht wed. Gr. K., alhier, beschuldigd vau een portemonnaie met f3.50 te hebben weggenomen van een stoep. Het voorwerp was door een meisje daar verloren. Haar zak was uitgescheurd, zeide zij, ja, waarom had zij die dan ook niet hersteld! Getuigen hebben gezien, dat bekl. het voorwerp opraapte. De bekl. wilde het niet teruggeven en zeide «wat ik vind dat houd ik*. Bekl. ontkent het, maar de subs, off. v. just, acht door de getuigenverkla ringen de zaak bewezen en requireert ver oordeeling van bekl. tot 3 maanden gev. Daarna verschijnen J. L. en A. H. v. d. P. die met P. L. welke niet aanweeig is, op den 14 Aug. in de Gravinnesteeg vrouw M. hebben uitgescholden en ge slagen. «Gescholden hebben we misschien, maar had me een klap met een stoffer ge geven," zegt een der bekl. Dit blijkt ech ter noodweer te zijn geweest. Voor P. L. wordt f10 subs. B dagen hechtenis, voor J. L. 8 en voor v. d. P. 5 dagen gevang, geëischt. Belangrijke zaken kwamen niet voor. Voor een mishandeling te Volendam, waar bij men het genoegen had twee volendam- sche schoonen in hare eigenaardige klee derdracht te zien verschijnen als getuigen, werd tegen den dader zekeren B. die het verstandig geacht had maar niet te ver schijnen, een maand gev. geëischt. Vier zakjesplakkers plus een drukker, 12 en 13 jaar oud, hadden uit den tuin van J. v. d. K., te Westzaan, eenige peren weggenomen. Niet alleen hadden de jeugdige roovers deze voor een deel opge geten, maar zelfs, o gruwel, eenige inge ruild voor een snede brood. De vier zakjeBplakkers, plus de druk ker lieten de kopjes hangen. Helaas ja, zij hadden het gruwelstuk bedreven Nog twee oudere zakjesplakkers treden als getuigen op, wellicht heeft de recht zaal nooit zoovele vakmannen op eens be vat. Deze plakkers hebben veel moeite om den eed na te zeggen. Tegen de vier zakjesplakkers, plus den drukker wordt geëischt tegen de 4 eerst- geuoemden f 5 boete subs. 2 dagen hecht., en tegen den drukker een gevangenisstraf van 1 dag, met aanbeveling van gratie. Een pannekoeksmes was het wapen, dat vrouw O. gebruikt om Maria B. te Zaan dijk te slaan. Nu, een tweesnijdend zwaard is zoo'n pannekoeksmes niet, maar men kan ook niet zeggen, dat het gesmeed is om er iemand deu rug mee te streelen. f 15 subs. 10 dagen hecht, wordt tegen bekl. geëischt. Verder werden nog behandeld de na volgende zakenT. B., arb. te Broek in Waterland, weerspann,, req. f5 boete, subs. 2 d. hecht, eu 21 d. gevang.; K. M., arb., Haarlemmermeer, mish., req. f 15 boete, subs. 10 d. hecht.; A. G., arb., Nieuw-Vennep, mish., req. 3 d. gevang.; P. v. d. M. en A. R., arb., Haarlemmer meer, verwonding, req. elk 3 d. gevang.; E. K. Az. en S. P., visschers te Zand- voort, mishandeling, req. de eerste 3 maanden en de 2e 1 maand gevang.; H. S. huisvr. van J. H. Spaarndam, mish. req. 3 dagen gev.; P. B. B. koopman Schooten, mish. req. f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Nog deed de rechtbank uitspraak o. a. in de volgende zaken: F. H. R. Haarlem, diefstal, 3 jaar gev.; W. K. Leimuiden, beleediging en mishan deling, f 50 boete subs. 14 dagen hecht, eu f 25 boete subs. 7 dagen hecht.; N. v. S. Haarlem, diefstal, 9 maanden gev. Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot bevordering der Volkegezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting gedurende de maand Sept., als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.0325 3.4 pet. 12.6 pet. Minimum 1.0295 3. 11.45 Gemiddeld 1.0312 3.21 12.2 Dinsdag werd eene harddraverij gehou den op den Haagschen straatweg, tus- scheu het Oude Posthuis en de Koediefs- laan onder Heemstede. Door de wijd eu zijd rondgezonden uitnoodigingen waren de keur van harddravers en de uitstekendste pikeurs aanwezig, en mag met veel ver trouwen worden gezegd, dat deze hard draverij de schoonste is geweest, die in dit seizoen heeft plaats gehad. Eene groote menigte had zich opgewekt gevoeld haar bij te wonen, en algemeen trok de aan dacht het schoone paard «N. N." van den heer Van Wickevoort Crommelin te Heem stede, bereider de heer J. Kostor. Edeler dier is dan ook moeilijk te vinden, en te Cliugendaal heeft het bij de laatste wed rennen een flinken prijs behaald. Hier echter mocht het hem niet gelukken dit te doen. De «Koningin", van den heer Elorijn te Rotterdam, pikeur P. Koot, ging ook nu met den prijs, f 175, strijken, terwijl de eerste premie werd behaald door het paard «Jonker", van den heer De Hartogh te Charlois, pikeur Schippers, en de tweede door het paard «Emma", van den heer De Ridder, te Oostzaan, pikeur A. Siderius. De bewoners in de nabijheid van het terrein, hadden als be wijs van instemming met het schoone feest, de driekleur uitgestokenden ge- heelen dag was er eene prettige stemming en het feest werd met eeu maaltijd en een bal besloten. LEGER EN VLOOT. De commissie voor de verandering der uitrusting van den infanterist heeft hare bijeenkomsten geL'indigd. In hoofdzaak zullen veranderingen wor den gebracht in den ransel, de verbruiks- tasch, den bajonetscheedrager, den brood zak en daarop bevestigde veldflesch en in de vetdoos. Deze laatste zal inwendig twee vakken bekomen, één voor vet en één voor was; het vet zal het fleschje met olie ver vangen. Deze wijzigingen staan in verband met de invoering van het klein kaliber Vitali- repeteergeweer. BI N N li N L A N I). De h e e r D o m e 1 a N i eu wen- huis heeft zijn antwoord ingezon den op het Voorloopig Verslag van zijn ontwerp betreffende den ge- dwoDgen winkelnering. Het B. H11. schrijft: Wij kunnen de, zoo in Indië all Nederland, voor ooat-indisch ambte naar studeerende jongelui tot ons genoegen mededeelen, dat hunne vooruitzichten, die de laatste jaren al bizonder treurig waren, eenigszins beter beloven te worden. Uit goede bronnen toch is ons ter oore gekomen dat den volgenden keer voor Nederland 18, voor Indië 9 plaatsen zullen worden opengesteld. In een haagschen brief aan de Soer. Ct. leest men het vol gende, dat in verband kan staan met een dezer dagen veelbesproken in stelling Hoe onze Koningin Emma hare tegenwoordige stelling opvat, moge het volgende leerenOnlangs meld den zich eenige duitsche heeren op Het Loo aan met een lijst van in schrijving op eene leening, die die nen moet tot het oprichten van eene groote instelling in een der duit sche badplaatsen. De heeren meenden op het nationaliteitsgevoel der ge boren prinses van Waldeck te mo gen werken, door er haar opmerk zaam op te makeD, dat verscheidene duitsche vorstinnen zich reeds voor belangrijke bijdragen verbonden hadden. De hooge vrouwe liet zich hierop uit, dat dit geen punt van overwe ging voor haar kon uitmaken, daar zij immers eene nederlandsche vorstin is. iatJÏLX.HTO EST. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 53) XXIXe HOOFDSTUK. i.ysandeb neemt bezit. Ik heb naar mijn ouden meester en Virginia gezocht mijnheer! zeide de brave neger met de pet in de hand. Wel, en is het u gelukt, leugenaar? Het is mij niet gelukt, mijnheer! Wat! hebt gij hen niet kunnen vinden. Liegt gij niet, gijWij zullen de krachtige bewoordingen van den kapitein maar weglaten. O, mijnheer! Toby keek zeer ernstig, en op zijn rimpelig gelaat stond de gehuichelde smart te lezen, zij zijn niet meer op Gods aarde. Niet meer op Gods aarde De vlammen hebben hen allen verdelgd. Ik ben in eene rotskloof geweest, waar eenige verbrande lijken lagen het is waarachtig waar. Ik zag een man en een paard bo ven hen, het paard was reeds half verbrand en de beenen van den man insgelijks; hij tiad aan een zijner voeten eene laars, en aan den tweeden voet niets meer; ik geloof dat er zich daar geen lijken meer bevinden, maar ik heb er niet naar gekeken, zoo walgde ik van dat schouwspel. Toby vertelde kapitein Sproei dit en nog andere zaken zoo breedvoerig, dat deze aan de waarheid van het verhaal geloofde. Groot was nu de vreugde van den kapitein. Mis schien waren de patriotten vernietigd, hij hoopte het. Hij hoopte nog vuriger, dat Virginia benevens haar vader wa ren omgekomen. Want was hij niet de echtgenoot van Salina? En bezat hij dan niet die kleine bezittingen van mr. Villars? Kunt gij mij die plek wijzen, Toby? Ik weet het niet, mijnheer, misschien wel. Vergeet het nietl Ga nu maar naar uwe meesteres, Toby; mijne vrouw is uwe meesteres, zooals gij weet, gij kunt daar blijven tot men u noodig heeft. Ja mijnheer! hij boog en streek zijne haar in de hoogte. Kapitein Sprowl lette niet op het half onderdrukt ge grinnik van den neger, anders zou hij waarschijnlijk be grepen hebben, dat men hem eene poets had gespeeld. Wat Toby betreft, deze spoedde zich naar huis, zoo eDel als zijne stramme beenen het hem veroorloofden, en den geheelen weg over, lachte hij over zijne gelukkige ont snapping en het listig antwoord, waarmee hij den kapitein op een dwaalspoor had gebracht, zonder hem daarenboven geheel en al voor te liegen. Zij zijn natuurlijk niet meer op de aarde, als zij erin zijn! Hi, hi, hi, hi! Hij had er nu juist niet veel zin in, naar Salina te gaan; maar niet alleen de kapitein had hem bevolen, haar op te zoeken; hij was er ook heengezonden door personen, wier bevelen hij meer eerbiedigde. Salina, ofschoon zeer scherp, was niet van natuurlijk gevoel ontbloot, en zij had veel gele den en in angstige spanning verkeerdtoen Toby haar had verteld, dat Virginia in de brandende bosschen was. Na smart kan men slechts bet grootste geluk ondervin den. Wanneer het wisselend fortuin ons den rug toekeert, dan kunnen de liefde en het geloof de smart ons tot eene zegening maken. De liefde, dat geloof, Salina bezat ze niet. Zij koesterde de zelfzucht en ontevredenheid aan haar hart. Elke slag, haar ziel toegebracht, had deze verhard. Elke beproeving verbitterde en ergerde haar. Vandaar die gezwollen en vlammende oogen, dat ongeduldige en ontevreden gelaat, waarmede zij den terugkeerenden Toby begroette. Waar is Virginia? Dat kan ik u niet goed zeggen, juffrouw Salina, antwoordde Toby, terwijl hij zich achter het oor krabde. Hij wilde zijne familietrots nooit opofferen, door haar mrs. Sprowl te noemen. Hoe durft gij zonder haar terugkomen? En zij overlaadde hem met de bitterste verwijtingen. Hij was door zijne lafhartigheid de oorzaak van Virginia's nachtelijk avontuur. Hij was het, die ahes had bedorven, door haar vertrek te verbergeD, tot het te laat was; anders had hij haar wel kunnen vinden. Maar als hij dat niet had gekund, waarom was hij dan zoo lang weggebleven? Te midden van deze volle lading beschuldigingen, stond

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1