Politiek Overzicht GEMENGD NIEUWS. De haagsche bri efschrij ver van de Zm. Crt. zegt dat het reeds schijnt vast te staan, dat de Hagenaars dezen winter het laatste, reeds zoo bescheiden, overblijfsel, dat hun als koningsstad restte, zul len ontberen. Z. M. zal, zooals stel lig beweerd wordt, dezen winter niet aldaar verblijf houden. De reis schijnt onraadzaam te wezen en het vorstelijk gezin zal dus buiten blij ven. Dat dit aan verergering van den toestand doet denken, is natuur lijk. Men mompelt van eene com plicatie der kwaal, die ernstige da gen voor Nederland doet vreezen. Inmiddels worden dagelijks de be noemingen voor den Raad van Voogdij verwachtwaarin de bezwaren van den Staatsraad tegen de genoemde koninklijke lastheb bers zouden bestaan, blijft met een dichten sluier bedekt. De heeren Schaepman en Helmich hebben het verlaagde tarief gehandhaafd en de betrok ken werklieden hebben zich daarbij thans neergelegd. De ui t s 1 a g d e r D i n s d a g gehouden verkiezing te Amsterdam voor drie leden vau den gemeente raad, is als volgtGekozen de hh. C. J. M. Dijkmans en mr. J. E, Veltman (beiden lib.) en J. Bec ker (rad.) De postconducteur Kieke is niet te Amsterdam, doch op ver zoek der Leideche politie te 's Hage aangehouden en Dinsdagavond naar Leiden overgebracht, om aldaar ge hoord te worden ter zake der ver duistering van gelden uit een post zak die hij op de lijn Leiden- Sasesnheim onder zijne berusting heeft gehad. Toen de brievengaarder in laatstgemelde plaats den zak ont zegelde, was de waarde verdwenen. Den inspecteur van politie R. Pronk, te Leiden, mocht het gelukken een gelijk bedrag als ontvreemd is, te vinden in het bezit van eene vrouw te Amsterdam, tot wie K., die met zijne vrouw te 's Hage woonde, in ongeoorloofde betrekking stond. Achter het Artillerie- park te Amsterdam is Dinsdag een schip onbeheerd drijvende gevonden. Het bleek, dat de schipper en zijne vrouw naar Haarlem waren en het toezicht over het schip aan twee kinderen hadden overgelatendie op hun beurt waren gaan wandelen (Tijd.) Amsterdamsehe straatjon gens. De «Tijd" geeft de volgende opsomming van kattekwaad, op één dag door de amsterdamsclie straatjeugd be dreven lo. Dinsdagavond werden de gaslanta- rens van de Muidergracht tusschen Prin senlaan en Badlaan uitgedraaid; 2o. op de Leliegracht werd een 15-jarige knaap ge arresteerd, die straatschenderij pleegde en het den voorbijgangers lastig maakte; 8o. in de Nieuwe Leliestraat ontstond een volksoploop omdat een jongen de voorbij gangers met modder gooide; 4o. een troep opgeschoten jongens, die rumoer maakte voor het gebouw van het «Leger der Heils" en door de politie eindelijk werd uit eengedreven, wierp de dienaars van den H. Hermandad met steenen; 5o. in de Kraaijenhofstraat werd door de jeugd vuil door een gebroken ruit in een perceel ge worpen; 6o. het kastje geplaatst aan de openbare kraan op het Kattenburgerplein is door de straatjeugd vernield; 7o. een twaalfjarige jongen, die met een van zijn confraters (beiden leerlingen der openbare school 2e klasse in de Raamstraat) zes glasruiten in het Turngebouw aan de Leidschekade had ingeworpen, werd ge arresteerd. Het te Teasel gestrande loggerschip is gebleken te zijn de Secwnda 48, van Maassluis, reeder W. Leversteen aldaar. Het vaartuig werd bevaren door schipper Johannes de Boon. De be manning telde 14 personen. Twee lijken zijn aangespoeld, waarvan er een herkend werd, n. 1. dat van M. Schouwenaar. Nog voortdurend spoelen er voorwerpen aan land. Dinsdagavond geraakte van een jongen op de Hoogstraat te Leiden de pet in 't water. In angst over het verlies vau dat voor hem zoo kostbare deksel, maakte hij eeu schuit los eu voer hij uaar t midden van den Rijn waar hij er in slaagde zijn dierbaar kleinood op te pikken. De eigenaar van de schuit vond dat eigenmachtig han delen van den armen jongen zóo onbillijk, dat hij hem bij zijne lan ding een geducht pak slaag gaf. Aan Sarah Bernhardt werd Maandagavond in den Haag tot afscheid eene serenade gebracht. Dit brengt een onzer een geval in her innering, dat bij een vorige reis van Dona Sol zooals zij na hare creatie van die rol in Hernani wel genoemd wordt plaats vond. De actrice had 's avonds in den schouw burg een vermoeiende taak gehad. Van vermoeidheid bij het publiek om haar toe te juichen, echter geen zweem. Eu toen een optocht met «volle muziek" en wal mende flambouwen naar haar hotel trok, toog een juichende menschenmassa mee. Velen, die deze gratis-uitvoering beter met hunne portemonnaie in overeenstemming konden brengen dan de 10-guldens plaat- 'n de fauteuils d'orchestre, wachtten vóór het hotel, waarin Sarah zich bevond, vol ongeduld hare verschijoing. üftar heft de muziek do Marseillaise aan en eens klaps stapt, in een grooten omslagdoek gehuld 't was erg koel dien avond de tragédienne op het balkon. Zij stond daar eer als een doorvoede Bacchante dan als een slanke Venus. Toen het publiek na de Marseillaise los barstte in gejuich, dankte ze stijf en gemaakt met het bovenlijf. Ik vond echter zeer vreemd, schrijft onze medewerker, dat zij in haar nabij heid met iemand nu en dan een woord wisselde en die iemand mij bekend was als de kellner uit het hotel. Ik meende lont te ruiken. En toen ik eeu vriend, die neven mij stond, de vraag stelde of hij in dat omhulde wezen de slanke Sarah her kende, die men zich zoo mager voorstelt, dat ze zelf in een sabelscheede zou kunnen gestoken worden, antwoordde hij mij, dat hij bij de «lieve" verschijning op het balkon eer aan een gespierde scheveningsche bad- vrouw had gedacht. Toen bij het «Wien Neerlandsch bloed" een paar potten bengaalsch vuur werden ontstoken, verdween de tragédienne.Vluchtte zij voor het licht? Ik ben nooit achter het fijne van de zaak kunnen komori, doch het vermoeden had zich van al mijne kennissen, evenals van mij, meester gemaakt, dat de tragé dienne reeds onder «de wol" lag en een plaatsvervangster had gezonden om de huldebewijzen buiten te ontvangen. Nu, om in de kou te staan en een stijven hals op te loopen, is een kellnerin voor een paar pop in de hallen van de hand misschien wel te vinden geweest. (N. B. en'sH.Ct.) Dinsdagmorgen vroeg werd te Delft een man uit een der grachten gered en onder toezicht der politie naar zijn woning ge bracht. Het bleek een oppassend werkman te zijn, die, in een vlaag van moedeloosheid over langdurig gebrek aan werk, zijn legerstede had verlaten, met het doel een einde aan zijn leven te maken. Te Utrecht werd een «ko loniaal» getroffen bij het zien van een arme vrouw, met zich voerende twee nog jeugdige kinderen, welke spoorwegboekjes te koop aanbood. Staat daar de spoorweg naar Atjeh ook in, vrouwtje? Ik geloof wel, meheer, ze zijn pas uitgekomen. Geef dan maar zoo'n ding Onze indische verdediger gaf haar een gulden voor een exemplaar en de vrouw zeide met een bedeesd gezicht Meneer, dat kan ik niet klein maken. O, dat is minder, gaf de ko loniaal ten antwoord, als ik terug kom, dan kunt gij mij het overige geld teruggeven. Men ziet dus dat niet alleen hu zaren en matrozen, maar ook kolo nialen goede harten hebben. Een boerin te Utrecht, die in de eene hand een mand met eieren droeg, en in de andere een konijn, liet op een onverwacht oogen blik het kouijn ontglippen. Door ontsteltenis bevangen, zette zij even haar mand neer om den viervoeter te vangen, dien zij na veel inspan ning terug bekwam. De mand met eieren daarentegen was spoorloos verdwenen. De hoofdconducteur Sep- ter van deCentraal-Spoorwegmaat schappij is Dinsdagavond te Zwolle uit den bagagewagen gevallen, ter wijl de trein in beweging was. Hij werd ernstig gewond aan bet hoofd en is naar Utrecht overgebracht. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Vrijdag is bij den land bouwer H., bij Gendringen, in een pot met kokend varkensvoer een kind van ruim 17 maanden geval len. Het is aan de verwondingen den volgenden dag overleden. geven nog eenige fouten te herstellen, die bij de discussie konden zijn ingeslopen. De wijzigingen waren van weinig be- teekenis, zoodat reeds Woensdag het her- zieningsvoorstel kon aangenomen worden zonder hoofdelijke stemming. Aan het einde der zitting vergaderde de Kamer een half uurtje met gesloten deuren. FINANCIEELE MEDEDEEIIN3EN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week. eindigende 16 dezer, door hun tnsschenkomsi verhandeld de volgende fondsen: Aaud. Drentsche Veen- en, Midden- Kanaal Mpij tot1883/4 Aand. Amsterd. Liquidatiekas tot. 115 pet. James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot34 Aand. Bouwondern. Willemspark tot. 552l/s Obl. Heineken's Bierbrouw.-Mpij tot. 103 Aand. Landbouw-Mpij Ngoepit tot 110 Pndbr. Ned. Hyp.h. in liq. tot 1011/2 Aand. Ned.-Ind- Cultuur-Mpij tot 83 Aand. Weltevreden, ExpL-Mpij v. Bouwterreinen tot Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1876 tot Bew. Boxtel-Wezel Spoorw. (van deel- ger. Ie Hyp.) tot7l Aand. Noordbrab.Stoomtramweg-Mpij te Tilburg tot143, Aand. Holl. Suikerraffinaderij tot 100 Obl. Kon. Fabriek van Stoom en an dere Werktuigen le Hyp. tot 75 Aand. Nederl. Stoombleekerij te Nij- verdal tot135 Aand. Russische Zuidwest Spoorw. Act. de Jouiss. totƒ183/,-201/, 30 410 100 schelv., 3 tot 28 mandjes kl. schol en 3 tot 10 manden schar ter afslag; terwyl door trek- kers 17 tal haring werden aangevoerd; gr. tong gold 45 a 55 ct.,kl. id. 10 a 2 J ct.,tarbotf9 1 f 11, rog f0.90 per stuk, schelv. 50 ct. per stuk, kl. schol f 3.50 h 1.50 per mandje, schar fl.70 a 60 ct. per mand cn haring f9 f 12 per tal. De beugers zijn nog in zee. Uit Madrid wordt gemeld dat de trekking der madiidsche loten, welke den len Juli jl. had moeten plaats hebben, doch toen uitgesteld is, thans op den 5en Novembar bepaald is. WETGEVENDE MACHT. Het afdeelingsonderzoek der nederland- sche en indische Legrootingen, in de Tweede Kamer schijnt, zoo goed als ge ëindigd. Althans de Kamer heeft Woens dag in een korte namiddagzitting besloten, heden 11 uur verschillende ontwerpen van geringer omvang in openbare behan deling te brengen. Enkele provinciale hef fingen, naturalisaties, goedkeuringen van grond verkoop en ten slotte dat betreffende de toepassing der straf van vrijheidsbene ming en de overeenkomst met de vMaat« 3chappij Zeeland". Eén zaak werd reeds Woensdag afge daan, nl. de herziening van het Reglement van Orde. Men weet, dat de eindstem ming was uitgesteld om gelegenheid te Wilhelm wde Uitlandige", zooals men hem te Berlijn begint te noemen, nadert lang zamerhand het einde van zijn feestprogram. Woensdag heeft bij de revue over de ita- liaansche vloot bijgewoond, die onder het schoonste weder plaats had eu uitmuntend geslaagd moet zijn. De beide monarchen, die als altijd met warmte werden toege juicht, keerden op het koninklijke jacht naar Napels terug. Bij het dejeuner aau boord stelde Wilhelm een toost in op den minister Crispi en gaf hem voorts zijn photographisch portret met een daarbij gevoegd eigenhandig schrijven. 's Middags bezocht de keizer Pompeji en werden nieuwe uitgravingen gedaan in zijne tegenwoordigheid. Er werd bij deze gelegenheid een huis ontdekt, dat heerlijke fresco's belooft. Of deze ontdekking voor bereid of onvoorzien was, doet er minder toe: Wilhelm hat seine Freude d'ran En dat is de hoofdzaak. wat er door den keizer op reis wordt iu den eersten tijd ondoordringbaar staatsgeheim blijven, langzamerhand dringt de onderzoekende van dagbladcorrespondenten e. d. zich in deze geheimenissen in. Zoo ver klaart nu de russische //Novosti" met be trekking tot het keizerlijk bezoek aan Kopenhagen, dat dit niet zoozeer tot een verbond als wel tot een wederzijdsche vaste belofte van neutraliteit en vriendschappe lijke betrekkingen geleid heeft. Met betrekking tot de keizerstocht, die zooals men wil, in nauw verband met de bulgaarsche kwestie staat, is het zeker van belang te vernemen, dat de groole mogendheden besloten hebben om hunne diplomatieke agenten naar Sofia te zenden met last om met prins Ferdinand op offi- cieuse wijze onderhandelingen aan te knoo- pen. Dit is zeker een stap in de richting, die tot zijne eventueele erkenning ais vorst van Bulgarije zal leiden, Wat is de grootste deugd in een staatsman f" vroeg men eens Lord Palmerston. //Geduld!'' was het ant woord. Dit aangenomen, is Prins Ferdi nand zeker een goed staatsman geweest en is het niet te verwonderen, dat hij in het eind den slimmen Rus te gauw af blijkt. Zoo zal de als avonturier uitgekretene wellicht spoedig door] vele leegloopende prinsen, met een prinsdom in de maan, benijd worden als erkende grootheid. Met dr. Mackenzie zien wij het tegengestelde: de erkende grootheid daalt in de oogen van velen langzamerhand af tot avonturier. Zijn brochure ondervindt tegenwoordig in Duitschland, zoowel als in Engeland hef tige tegenspraak. Verscheidene genees kundige specialiteiten nemen het voor Bergmann, Gerhardt c. s. op en zelfs de groote Virchow heeft Mackenzie's zijde verlaten en zijn beweringen als onhoudbaar gekenschetst. Ook schijnt het bezijden de waarheid te zijn, dat de regeering iets uitstaande heeft met vrees voor zijne ont hullingen of verbod van den verkoop zijner brochure. Dit is uitsluitend een maat regel geweest van het gerecht te Mülheim en het wordt alleszins waarschijnlijk ge acht, dat de strafrechter bevel geven zal de vrije verspreiding van het twistgeschrift in niets te belemmeren. «Hoe snel, hoe onvoorziens is deze kans ge- draaidn mag men weldra misschien ook uitroepen over hetGeffken-proces.KeizerWilhelm moet ver klaard hebben, dat dit, met het oog op overwegende belangen, wel op £niets uitdraaien. Wanneer de politiek ook eene muze heeft, is er zeker geen wispelturiger schoone dan zij. In Huzeau, een klein dorpje in België, hoorde men Maandagmorgen plotseling den kreet weergalmen«Een dolle hond! een dolle hond!" De burge meester, een man van fortuin, zag uit zijn venster en bemerkte een grooten hond, die de dorpsstraat kwam afhollen. Ver- derop stond een troepje kinderen, die, verschrikt door het geroep, geen besef hadden om te vluchten, maar zich angstig tegen elkander aandrongen. Een hartsvanger grijpen en de deur uitsnellen was voor den burgemeester, een krachtig man van veertig jaar, het werk van een oogeublik. Hij boog eeu knie en wachtte met het mes iu de vuist het dolle dier af. Deze wierp zich op hem. Een verwoede strijd ontstond, dien de ontstelde bewo ners van verre gadesloegen. Eindelijk lag het groote dier dood op den grond uitge strekt, maar niet zonder zijn aanvaller aan de hand en in het been te hebben Zijne vrouw wierp zich snikkend aan zijn hals, terwijl zij uitriep«Ach, nu zult gij ook die vreeselijke ziekte krijgen. Waarom hebt gij het beest maar niet laten loopen De heldhaftige man kuste haar zachtjes en daarop zich losmakende, zeide hij schert send: «Wel, ik deed het met het oog op de gemeentekas. Had de hond al die kin- deren van mingegoeden, die daar staan, gebeten, dan zoude de gemeente hen op hare kosten naar Pasteur hebben moeteu zenden, nu ga ik alleen en voor mijn eigen rekening!" In den laatsten tijd is er veel geschreven over het uitzui- giugssvsteem, waarvan te Londen mannen en vrouwen, die voor win kels van gemaakte heerenkleederen werken, de slachtoffers worden. Een bundel rapporten over dit maat schappelijk kwaad is bij het en- gelsche Lagerhuis ingediend en in die rapporten nemen de mededee- lingen van mej. Beatrice Potter eene belangrijke plaats in. Deze jonge, welgestelde dame had, met geen ander dan een mensch- lievend doel, het heldhaftige besluit genomen om uit eigen ervaring de toestanden, uit het genoemde stel sel voortvloeiende, te leeren ken nen en was daarom eenige weken lang als naaister werkzaam geweest in eenige der ergste sweating ateliers. Van hare treurige bevindingen heeft zij uitvoerig mededeeling gedaan. In eene der werkplaatsen, waar mej. Potter werkzaam was, werden wekelijks ongeveer 80 heerenjassen afgeleverd tegen een weekloon van 1 b. 2 shilling. Eén meisje kreeg 2 shilling in de week met kost en in woning. Vooral doet mej. Potter uitkomen, hoe slecht de werkplaat sen zijn ingericht uit het oogpunt der gezondheidin dit opzicht ver betering aan te brengen, acht zij een der noodzakelijkste maatregelen. Het dagblad Daily News, van de rapporten melding makende, zegt; «Wanneer er meer mejuffrouwen Potter waren, zouden er minder uitzuigingsholen zijn.» Te Glasgow heeft een vreeselijke braad gewoed. Een blok VISSCHERIJ huizen van zeven verdiepingen hoog werd geheel in de asch gelegd. Meu rt ieuwediep, 17 October. Vijf-en-zestig u Pl,|evf,na o-jnyeil ni?t verloren koriers brachten heden 8 tot 75 groote-, 20 tot sonenusveus gingen -ii„. verloren. 280 kl. tongen, 4 tarbotten, 30 roggen 10 tot I Alleen Ran goederen verbrandde Toby heel onverschillig te grinniken en zich op het hoold te krabbelen. Ten laatste haalde hij een klein rolletje papier uit zijn wolligen haardos te voorschijn; hij had het daar verbolgen ingeval hij doorzocht zou worden. Het viel op den grond. Hij zocht het haastig op en overhandigde het haar. Zij nam het aan, ontrolde het en las. Het was een briefje door Virginia met potlood geschreven. Lieve Zuster! Dank zij de Voorzienigheid en eenigen vrienden, zijn wij veilig. Ik heb gisternacht in de brandende bosschen in groot gevaar verkeerd. Zonder het u te doen weten, ben ik heen gegaan om berichten van onzen beminden vader tehooren. Ik ben nu bij hem. Hij heeft eene uitstekende schuilplaats, en hartelijke verplegers, maar hij mist de geriefelijkheden van zijn tehuis, en ik heb ondervonden, hoe afhankelijk hij van ons is. Daarom blijf ik zoo lang mogelijk bij hem. Om u gerust te stellen, zenden wij u Toby terug. V. Dien avond trad kapitein Sprowl het huis van den af wezigen mr. Villars binnenen hij deed het voorkomen, alsof hij de eigenaar was. Met goedkeurende blikken be schouwde hij de muren en het huisraad, trok zijne lip ver achtelijk op bij het zien der boeken, alsof hij wilde zeggen, ik zal dien rommel maar spoedig verkoopen, en met een gelaat van voldoening nam hij den ouden neger van het hoofd tot de voeten op. Die neger is acht honderd dol lars waard. Wel Sallie, mijn liefste, hij wierp zich in den ge- makkelijken stoel van den ouden predikant, nu zijn wij thuis. Geef mij den laarzenknecht, Toby. Daar begrijp ik niels van,zeide Salina verontwaardigd. En het was klaarblijkelijk, dat Toby niets van het halen van den laarzenknecht wist. Ik veronderstel, dat Toby u het nieuws reeds verteld heeft? Eene vreeselijke tijding. Pepperill is in den namiddag gekomen, en hij heeft het nieuws bevestigd. Wij dachten dat hij overgeloopen was, maar het schijnt dat hij in de bosschen verdwaald is. Hii vertelt van eenige lijken in eene kloof, en zijn verhaal stemt met dat van Toby overeen. Wij zuilen natuurlijk rouw dragen, Sallie. Lysander streek langs zijne kin. Mrs. Lysander trapte ongeduldig met haar voet op den grond, trok haar lip naar boven, en keek zeer boos. Kom lievelingzeide de kapitein vleiend, wij zullen elkaar wel begrijpen. De tijden zijn veranderd. Ik zeg u, dat ik onder het nieuwe goevernement een van de aanzienlijkste mannen zal zijn. Toby, waarom haalt gij den laarzenknecht niet? - Lysander schoof zijn stoel dichter bij den hare. Zij wendde zich van hem af, met gefronste wenkbrauwen en opgetrokken lip. Waarvoor dient dat, Sal? Nu wij weer met elkaar kunnen leven, waarom denkt gij daar nog steeds aan. Laat het verledene rusten, en wij zullen weer opnieuw gaan leven. Gij zult bijna eene generaalsvrouw zijn. Ik zal voor mijn land strijden, en gij zult met trots van mijne krijgs bedrijven hooren. Salina was getroffen. Het mag wel vreemd schijnen, maar zij beminde den onwaardigen Lysander. Zij haatte hem om de ellende, die hij haar had veroorzaaktzij was zeer op hem verbitterd, maar onder alles school liefde. Haar toornige lip trilde. Ga weg! riep zij, toen hij haar naderde, om haar te liefkozen. Ik ben zoo ongelukkig! O, had ikumaar nooit gezien. Waarom kwelt gij mij nu nog langer? Deze hartstochtelijke woorden deden Lysander genoegen; het was een teeken dat haar geestkracht gebroken was. Hij ving haar in zijne armen op, gaf haar allerlei lieve namen en kuste haar. En deze vrouw hield er van, met lieve namen genoemd en gekust te worden. Wordt teroolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2