Begrafenissen Tan Gemeentewege. JlLUHJJlfl', AANBESTEDING Tier life lialts, de Zeven Zwaben, Zanguitvoering, Gaskachels, HUIS, Advertentiën. Schouwburg, Haarlem. Vrijdag 26 October 1888, eene enkele opvoering Groot succes. Schouwburg, Jansweg. Genootschap: „Melpomene en Thalia" buitengewone Volksvoorstelling. De lustige Vagebonden. „ter Verbreiding der Waarheid". lokaal Ridderstraat. knappe Eostuumnaaister en een knappe Strijkster, HAARLEMMER HALLETJEST HAARLEM TE HUUR, Tooverlantaarn. Christelijke Zangvereniging J. NI. Snethlage en J. W. Knottenbelt, F. H. Le BRUIT, DRUKWERK. De levering van DRUKWERK, gedu rende de jaren 1889, 1890 en 1891 benoo- digd. v H. C. TOMBERGH, Make laar, zal, op Zaterdag den 27sten Oct. 1888, des namiddags nh 5 ure, in het Verkooplokaal tDe Gouden Leeumtin de Zijlstraat te Haarlem, in publieke veiling verkoopeo, ten overstaan van den Notaris B. A. v. d. MADEN: ISannen-Zangvereeniging „CRESCENDO". Zie vervolg Aclvertentièn in het Tweede Blad. door het Operetten Gezelschap van GEBRs. VAN LIER, Amsterdam, van Operette in 3 Bedrijven, van Carl Millöckeb. G R O O T E Zondag 21 October 1888, 6de opvoering van: OP Prijzen der Plaatsen: Balkon 0,75, lete Loge, Parterre en 2de Loge ƒ0,50, Gaanderij ƒ0,25. Na afloop groot Bal. Alle rangen geven toegang tot het Bal, uitgenomen de Gaanderij. Opening Schouwburg 6 ure. Aanvang 7 ure. VEREENIGING De Christelijke Volksbibliotheek wordt geopend op Vrijdag 26 October, 's avonds van half 8 tot half 10 uren. Voorts eiken Vrijdag gelegenheid tot inschrijving. Het lezen is gratis, de Catalogus kost 15 cents. Namens bet Bestuur J. WESSELIUS. GEVRAAGD, Kleine Houtmeg 69, ▼oor één dag in de week, een die ook de wasch aan kant kan maken. Zonder goede aanbevelingen onnoodig zich aan te melden. Sen Zaterdagavondpraatje. XLVIII. Het doet mij genoegen en het spijt mij tegelijk, dat ik mij heb vergist oen ik in een vorig //halletje" beweerde dat er wel geen liefhebbers gevonden zouden wor den, die met den luchtballon zouden op stijgen. Het spijt me, omdat de uitkomst ge leerd heeft dat ik oDgelijk had, iets wat nooit heel aangenaam is. En genoegen doet het mij, omdat ik ket, al vind ik de zaak zelf nu niet zoo verbazend nuttig, toch jammer zou gevon den hebben, wanneer de fransche lucht reiziger den haarlemschen dampkring inge- rezen ware met de meening, dat aan de boorden van het Spaarne geen jongens van Jan de Wit meer groeien. Inmiddels zijn de beide luchtvaarders reeds lang weer verdwenen en dejetigdige passagier staat al weer veertien dagen op den vasten grond, waar het apros tout toch maar veiliger is, dan in de lucht- dampkringnevelsforen die zich er boven bevinden. Wat mij betreft, ik heb den ballon aangewend ten nutte van mijn por- temonnaie, erger nog, van mijn portefeuille, waarin ik mijn bankpapier bewaar. Mijn vrouw was n.l. op het lumineuse idee gekomen eens een reisje naar Italië te gaan doen. Of ik al sprak van de lange reis en als laatste troef de roovers op het tapijt bracht, het hielp niet, we moesten en zouden naar het land van zon en sinaas appelen en bedelaars. Ik geloof zelfs, dat zij die roovers wel romantisch vonden, en denk dat zij de italiaansche bandieten be oordeelden naar den maatstaf van de goe dige, breedrand- slaphoedige tooneel-roo- vers, echt hollandsche Jannen, Pieten en Klazeü, gehuurd voor veertig centen per avond, met een borrel na afloop. //Best," zei ik, //gaan zullen we, maar op een voorwaarde." Ik zag de drie paar oogen van mijn vrouwelijke huisgenooten al fonkelen en ze zouden hals over kop in mijn voorwaarde hebbenj toegestemd als ik die niet gauw had genoemd. //We terstondeen Hoerenhuis met riant uitzicht, 10 K. 800; een vrij Bovenh. 4 K. 275, en tegen Nov. een Burgerh. 5 K. /300; allen met Tuin en modern ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. ebruik de echte Hollandsche OLIE-SCHOENSMEER 6 Cent per potje. ALOM VERKRIJGBAAR. TE KOOP een Sciopticon met een prachtige collectie Platen. Te bevragen Leidscbestraat 115. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem maken belanghebben den opmerkzaam, dat desverlangd van Gemeentewege wordt gezorgd voor het vervoeren van lijken van het sterfhuis naar de begraafplaats en wel tegen betaling van 14.wegens het lijk van een pergoon hoven de 12 jaren f 4.wegens het lijk van een kind tu8schen 5 en 12 jaren 3.wegens het lijk van een kind beneden 5 jaren. De begrafenis geschiedt op de volgende wijze: van het lijk van een persoon bo ven 12 jaren met eene met twee paarden bespannen Lijkkoets, voor zien van Roef en Kleed en onder geleide van één Onderopzichter en zes Lijkbezorgers; van het lijk van een kind tus- schen 5 en 12 jaren, met eene Lijk koets met één paard en onder ge leide van één Onderopzichter en twee L jkbezorgers; van het lijk van een kind bene den 5 jareD, met eene Lijkkoets met één paard en onder geleide van één Onderopzichter en één Lijkbezorger. Voor iederen Onderopzichter of Lijkbezorger, boven gemeld getal verlangd wordende, wordt/l. in rekening gebracht. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen ter Gemeente Secretarie. Haarlbm, 20 Oct. 1888. Burgemeester en Wethouders v oomoemd E. A. JORDENS, De Secretaris A. A. LAND. gaan per luchtballon en niet anders!" Er ontstond een algemeene verbazing over dit onverwachte vonnis en van de daaruit voortvloeiende stilte maakte ik, nog al handig dunkt me, gebruik om de deur uit te gaan uaar Heemstede. Het was verrukkelijk weêr. Eene van die najaarsdagen, waarop men met wee moed afscheid neemt van den zomer, een van die weinige dagen waarop men de volle zon, stralend alsof het nog Juli was, ziet fonkelen op de gelende bladeren, die met ieder zuchtje van den frisschen herfstwind een deel hunöer makkers ver- liezeu,welke als gele sneeuwvlokken naar be neden dwarrelen, zacht ruischend alsof zij zuchtten over hun vroegen dood. De straat weg is hard en droog en de fijne herfst lucht, getemperd door de zon, maar die mij straks zal doen gevoelen dat ik on voorzichtig ben geweest door mijn over jas thuis te laten, doet het bloed sneller door de aderen vloeien. Dat ik juist naar Heemstede ging, had zijne bizondero reden. Er was een hard draverij met zoogenaamde sulky's, een echt noordhollandsch vermaak, waarop onze boerenstand bizonder gesteld is. De men- schenmassa die er heen stroomde en mij er dus vanzelf bracht, schoon ik niet wist waar de harddraverij precies gehou den werd, gaf mij aanleiding om te deu ken dat ook andere menachen dan boeren dit vermaak liefhebben, burgers en bui tenlui ook, om de klassenverdeeling van paljassen op kermistenten eens natevolgen. Op den Hnagschen straatweg was het, bij het welbekende Posthuis. Zes blazers blaasden op houten en koperen Instrumen ten, gezeten op een soort van triomfwagen, gevormd door twee boerenkarren achter el kander, wasrop planken waren gelegd. Op dergelijke meer verheven dan iierlijke zetels, troonden ook de leden van de commissie,eene afdeeling aan de beide einden en een in het midden, voorzien van signaalvlaggen en trompetten. De baau is honderd en zestig meter lang en niet zeer breed. Honderden toe schouwers, dames en heeren, straatjongens, leegloopers en natuurlijk alles wat in den omtrek boer en boerin heet, krioelt door elkaar op den weg en daarlangs op den 3d SERIE. te geven door JOH. STEMMAN, violist alhier. met afwisselende medewerking vsd Mej CHRISTINE VELTMAN, BASTIAANS, De heer JOH. MESSCHAERT. LEANDER 3CHLEGEL, G. A. MICHELSEN. Deae Matinées zullen plaats heb ben in de bovenzaal der Sociëteit «VEREENIGING» des Zondagsna middags vaD 231/, ure. Er zal geene pauze gehouden mirden. Prijs voor de vier Matinées: voor eene Dame ƒ4. voor een Heer ƒ6. Inteekenlijsten liggen bij de Haab- lemsche Boek- en Muziekhandel, Mul en Loosjes. Eerste Matinée op Zondag 28 October a.s. Directeurde Heer J. STRATING. op Maandag 22 October 1888, des avonds te 7 ure, in de GROOTE KERK, te Haar lem. IngaDg: Oude Groenmarkt. Sprekers: de Heeren Predikanten alkier. Tekstboekjes, tevens bewijs van toegang, zijn èi 15 Cents verkrijg baar bij de Boekb. DE ERVEN LOOSJES en J. F. VAN DOBBEN. Sty De opbrengst der Tekstboekjes zal, na aftrek der onvermijdelijke kostengedeeltelijk «trekken ten bate van de Evangelisatie in bet lokaal Oranjestraat. Namens het Bestuur: W. WIETHOFF, President. Ab. GROENENDAAL, Secr. GASHAARDEN en VUL REGULEERKACHELS steeds voorhanden in het Magazijn van Gas- en Petroleumornamenten. Groote Houtstraat 32. berm. Op korte afstanden zijn rijks- en gemeente-veldwachters geposteerddie nauwkeurig op de seinen letten en telkens als er een rit afgaat, met groot geschreeuw het publiek terugdringeu naar de kanten van den weg. //TerugasjeblieftterugAsjeblieft menschen l (tot 'een jongen, die met zijn handen in de zakken naar zijn schitterende knoopen staat te kijken). Achteruit, jij, gauw 1 as je een ongeluk krijgt, krijg ik het op me brood!" Er komt ruimte, alle halzen strekken zich naar de zijde vanwaar de wedijverende equipages komen. Daar snel'en zij aan, de stevige, zware paarden strekken de met een loodverband bezwaarde voorpooten ver uit, de bestuurder zit in elkander gedoken op de kleine, ronde zitplaats en vuurt zijn dier met de tong aan. Boem sjiug ze ziju voorbijgevlogen en de zware hoeven werpen in den wilden draf het zand tot boven onze hoofden. Onmiddellijk nadat de beide harddra vers voorbijgesneld zijn, springt het pu bliek op den weg en staart hen 11a, hoe wel het natuurlijkerwijze slechts den lang- sten gegeven is hen werkelijk in het oog te houden. Een dof gegons van gesprek ken klinkt om mij heen. /,Zie je de vlag al?" //Nee, nog niet.... As 't de linker is, zie je 'm hier niet, dan is i achter de boomen." //Witte vlag! overrijden!" z/De Koningin sloeg door toen ze af reden. Wat een stappen doet die, hé? Wacht, laten we 's meten." De spreker springt van den berm op den straatweg, haalt een duimstok uit den zak en knielt bij de sporen neer, die de hoeven in het zand waarmede de straat bestrooid is, hebben gemaakt. //Hier is z'n voorbeen en daar z'n ach terbeen," zegt hij opkijkend tot het groepje nieuwsgierigen dat om hem heen staat. //Negen voet gooit i over, volle negen voet De spreker bedoelt, dat de afstand tus- schen het spoor van het voor- wbeen" en van het achter- //been" negen voet be draagt. //Nou dat paard loopt nijdig...." //De //Emma" het geen kans tegen 'm. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, nullen op Donderdag 29 November 1888, 'e namiddags 2 uur, in het openbaar op het Raad huis aanbesteden bij inrchrijving De modellen liggen ter inzage op de plaatselijke Secretarie (afdee ling Militie en Schutterij); te be ginnen Maandag 29 October 1888 zijn aldaar gedrukte exem plaren der voorwaarden, tegen betaling van ƒ0,75 per stuk te ver krijgen. Gegadigden worden verzocht van hun voornemen tot mededinging te doen blijken, door schriftelijke kennisgeving aan den Burgemeester vóór of op 31 October e.k. Zij zul len daarop m-dedeeling ontvangen, gedurende welke dagen de modellen meer bizunder te hunner beschik king zijn. Haablem, 18 Oct. 1888. E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. No. 1. Een Huis en Erve, aan de n/z. van de Ursulasteeg, te Haar lem, No. 11, sectie C, No. 464, groot 88 cA. No. 2. Een Huis en Erve met Tuintje, aan de n/z. van de Leid- schestraat, No. 73, sectie F, No. 5038, groot 80 centiaren. No. 3. Een Huis en Erve met Tuintje, naast en ten oosten van het voorgaande, No. 71, sectie F, No. 5037, groot 80 centiaren. De perceelen No. 2 en 3 zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna gecombineerd morden opgeveild en afgeslagen. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere informatiën bij bovenge- melden Makelaar. De bewijzen van eigendom en de veilconditién zuilen 3 dagen vóór en op den verkoopdag ter visie liggen ten kantore van den Notaris voornoemd. Die krijgt toch in elk geval een prijs.... „Waarachtig niet, as ze aanstonds met 'r drieen overschieten, komt i boren es valt tegen de „Koningin." „Niet waar, 't is 'u stilstaand peerd „Op zij asjeblieft. Achteruit! achteruit!" klinkt het langs de geheeld baan en de reeks van veldwachters duwt en jaagt de toeschouwers met heftige bewegingen van hauden en armen achteruit. Ik loop achter de rijen om en ga naar het punt van af rit, waar juist een paar kampioenen zullen afrijdea. Ze passeeren eerst de barrière, keeren dan om en nemen tegelijk hun aanloop, om behoorlijk vlak naast elkan der in draf het punt van afrit voorbij te gaan. Hoep, daar gaan ze. Dat was niet ge lijk, de een raakte uit den weg. Tetteret- tet I Een trompetsignaal doet den voorsten die reeds iu snellen draf voortjoeg, de tengels aantrekken en eenige meters ver der omkeeren. Met een wrevelig gezicht rijdt hij weer stapvoets naar het punt van uitgang. Nogmaals keeren, weer zijn ze op een lijn. Daar jagen ze vooruit. Precies raast elkaar vliegen de beide sterke paarden met de lichte wagentjes achter zich over den weg, nagestaard door al de toeschouwers. „De zwarte is voorWat loopt i 1 „Zwart raakt er uit 1" „Nog niet, hij haalt weer bij 1" „Zwart verliest zeg ik je, hij het geen asem voor 'm." In een onsamenhangend geroep klin ken de meeningen door elkaoder. „Links is de vlag 1" roept er een, „zwart heeft verloren 1" De schetterende klanken die de zes blazers voortbrengen en die gezwegen had den om de paarden niet te verschrikken klinken popnieuw. Het is Boulanger's melo die, het lied van den Maliebaan dat ons thans toegetrompet en toegeklarinet wordt. De ritten volgen elkander op. Langza merhand daalt de zon achter de boomen. Ik sta aan het einde van den weg en overzie hem met een gevoel van innige bewondering. Duizend tinten ontstaan er door de schakeering van het stervende zonlicht op de nog dik gebladerde boomen en een krioelende menschenmassa ver- A. H. POORTMAN, makelaar, zal op Zater dag 27 October 1888, dea avonds na vijf ure, in het Ver kooplokaal tDe Gouden Leeumt, te Haarlem, in publieke veiling brengen en verkoopen, ten overstaan van den notaris B. A.VAN DER MADEN: Een hecht, sterk en wel door timmerd waarin sedert verscheidene jaren eene affaire in gebreide goederen, garen, band en aanverwante artike len met succes wordt uitgeoefend, met den eigendom van de gang daar bezijden liggende, en Erve aan de W. Z. van de Gierstraat nabij de Botermarkt te Haarlem, get. no. 10, kad. sectie C, no. 4729, groot 1 are. Te bezichtigen Dinsdag, Woens dag en Donderdag des namiddags van 2 tot 4 ure. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere informatiëu bij bovengemel- den makelaar. De bewijzen van eigendom en veilcondit ên zullen drie dagen vóór en op den ver koopdag ter vieie liggen ten kan tore van den notaris voornoemd. V De GARNI ZOEN8 VOE- DINGS-COMMtSSIE te Haarlem, zal op Donderdag 1 November a.S., des middag ten 12 ure op het Bureel van den Garnizoens- Com mandant, publiek aanbesteden: Be levering van Vleesehen Vet, Spek, Brandstoffen en Zout, benoodigd voor de soldatenmenages van het Garnizoen en voor zoo verre Vleesch en Vet be treft, ook voor het militair Hospitaal te Haarlem en wel voor het tijdvak van 1 Januari tot 31 Decem ber 1889. De voorwaarden van aanbesteding welke eenigszins zijn gewijzigd, liggen dagelijks van 1012 uur v. m. op gemeld bureel ter inzage. HAARLEMSCHE Zij, die nog als kunstlievend lid van bovengenoemde Vereeniging wenechen toe te tredeD, gelieven zich aan te melden bij een der on- dergeteekende Bestuursleden. De jaarlijksche contributie be draagt ƒ3, H. SAVRIJ, President. Nieuwe Gracht 21. J. J. SMITS, Secretaris. Ged. Oude Gracht 121. maakt zich hier in de sierlijke natuur. //Daar zal nog een kaars bij moeten, Heinroept een toeschouwer tot een der pikeurs, die zich stapvoets naar den atrit begeeft, en men kan het hem aanzien dat hij er trotsch op isden pikeur, een man van beteeken is op het oogenblik, zoo goed te kennen. n k Hoop het niet," antwoordt de an der. //Dat rijden is veel te straf, met dat ieder oogenblik weer beginnen," en door rijdende roept hij de jury-leden in het voorbijgaan toe//As i weer gaat rennen, laat 'm dan stilhouden, zoo meteen dee i 't ook Een der jury-leden knikt met het on verschillige gezicht van iemand, die aan zulke protesten van verliezers wel ge woon is. //Kijk eens naar zijn neusgaten," zegt een boerenjongen tot zijn kameraad. pDat paard is moe z/De andere ook," antwoordde de aan gesprokene en kijkt naar het tweede paard dat voorbijstapt. AlieDgs valt de duisternis. Het publiek verloopt, de Haarlemsche burgers verdwij nen allengs, want het is bijna half zes en de maag doet zich gelden. De laatste ritten duren lang, want een der paarden is door het gedurig trekken in den bek, gevoelloos daarin geworden en slaat telkens bij het punt van afrit door, zoodat men meermalen moet wenden en weer beginnen. Eindelijk is de strijd beslecht. De drie prijswinners rijden onder luid gejuich stapvoets naar het Posthuis, om af te spannen en hunnen dieren oen welverdiende rust te gunnen. De wedstrijd is afgeloopen. Maar niet de feestelijkheid. Bij het zachte licht der opkomende maan begeven de bezoekers en de toeschouwers zich naar de kom van het dorp Heemstede, om zich daar wat te verkwikken en daarna een wedstrijd te houden in den dienst van Terpsichore. Ik voor mij wandel naar Haarlem terug, en de vrees komt bij mij op dat ik den hond in den pot zal vinden, want het is reeds een uur over mijn etenstijd. Eidelxp.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2