NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Donderdag 25 October 1888. No. 1630. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: B 1 N N K N l i N D. Landbouw-enquête. Oe werkloszen te Amsterdam. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doov het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureen: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. rrlefooiinunimer 123. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEftEBOtflü en JL B. AVIS. Hoofdagenten het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. VAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 24 October. Bij de Dinsdag gehouden aanbe steding van de levering derbenoo- digdbeden voor bet onderhoud der gevangenen alhier waren de laagste inschrijvers voor grove Ruhr- of ecbaalkoien, J. T. Perquin en Zonen, voor f0.85 per 100 KG. korte turf J.Overakker, voor 68 ct.; cokes, J. T. Perquin en Zonen voor fl.20 per 100 Kilo; lange turf, J. T. Perquin en Zonen, voor 32'/, ct. Voor het examen ter verkrijging van de akte van onderwijzeres, op 22 en 23 dezer te Amsterdam ge houden, is o. a. geslaagd mej. J. J. de Koek alhier. LETTEREN EN KUNST. »Le Parfum*, tooneelspel in 8 bedrijven van Ernest Blum en Raoul Toché. heeft bij de eerste opvoering in het Palais Royal te Parijs veel succes gehad. De r»Femme3 nerveuBC3» van dezelfde schrijvers is thans ook in studie te Lon den en te Brussel. De refendaris voor kunsten en wetenschappen hij het departement van Binnenl. Zaken, jhr. mr. Victor de Stuers, is benoemd tot terelid van het Corp9 Académique van Antwerpen. De koning der Belgen heeft deze benoeming goed gekeurd. Sir Arthur Sullivan heeft Vrijdag 11. te Bir mingham, een voorlezing over de geschiedenis der muziek in Engeland houdende, beweerd, dat er tegenwoordig in Eogeland veel voor de mu zikale ontwikkeling der natie gedaan werd en dat er goede kans voor Engeland bestond, om in de muzikale wereld weder een plaats van den eersten rang in te nemen, gelijk het die ouge- eer honderd jaar geleden innam. Inhoud //H o 11 a n dsch e Lelie/' 2de jaargang No. 17Hoofdartikel. Russische Martelaren (vervolg.) Causerie uit Engeland. Berichten. Recepten. Roman. Correspondentie. Week kalender. Bij kon. besluit is de uit- betaliug vau vervolgingekosten aan de deurwaarders der directe belas tingen nader geregeld. O. a. is be paald, dat hun maandelijks zeven ten honderd wordt uitbetaald van het vermoedelijke bedrag der kos ten wegens bet uitbrengen van waarschuwingen en aanmaningen en het beteekerjen van dwangbeve len, welke het loopende jaar voor elk hunner zal opleveren, de ver goeding van reiskosten daaronder niet begrepen. Het meerdere wordt na afloop van het jaar verrekend. Het beslu't treedt in werking 1 Januari 1889, docht betreft niet de belooning wegens werkzaamheden, vóór dat tijdstip verricht. Voort6 zijn bij resolutie van den minister van Financiën nadere be palingen vastgesteld nopens de be noeming en belooDiDg der genoemde deurwaarders. Behoudens de daarbij gestelde eischen van bekwaamheid en geschiktheid, waarvan bij een jaarlijks te houden examen moet blijken, zijn in de onderstaande volgorde tot gemelde betrekking benoembaar; a. klerken van pro vinciale inspecteurs en van contro leurs en ontvangers der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen; b. klerken van ontvangers der registratie en domeinen, van nota rissen, advocaten of procureurs of werkzaam op de griffie van een der rechterlijke colleges binnen bet rijk. Z. D. H. de prins von Wied wordt a. s. Zondag in de residentie verwacht, ten einde in de daarop volgende dagen deel te nemen aan de jaarlijksche jachtpartijen op de goederen onder Wassenaar. De van rege e r i ngswege ontworpen voorstellen betreffende de pensioeneu van burgerlijke ambte naren en die van hunne weduwen en weezen zijn van den Raad van Slate terug ontvangen en gereed om aan de Siaten-Generaal te wor den aaugeboden. De chin.eesche regee- rings commissarissen, die thans te 's-Hage vertoeveD, hebben Dinsdag hun opwachting gemaakt bij Z. Exc. den minister van Buitenlandeche Zaken. O p eeue door Ged Staten van Limburg aan den minister van Binnenl. Zaken gedane vraag of, ingeval de Provinciale Staten wei geren de tot hiertoe genoten subsidie van f600 ten behoeve van het Pare vaccinogëne te Maastricht te blijven verleeneu, eene hoogere toelage van de regeering te wachten is, heeft de minister ontkennend geantwoord. Als vraagpunten, dienende tot leiddraad bij bet door de landbouw- commissie in te stellen plaatselijk onderzoek ip tal van gemeenten Daar den toestand van den Land bouw in Nederland, zijn gesteld I. Welke is de algemeene toe stand der gemeente? <z. Aantal in woners, grootte, ligging, fabrieken, veestapel, enz. b. In geval van be langrijke afwijking van toestanden in andere gemeenten der streek, welke zijn de oorzaken daarvan? II. Welke is de toestand van den bodem? III. Hoe is bet bezit verdeeld? IV. Welke zijn de voorwaarden der pacht? a. Uitdrukkelijke, b. Door welke gewoonten worden deuitdruk- kelijke voorwaarden aangevuld? c. Welke verbeteringen worden ge- weneebt, betzij door de pachters, betzij door de eigenaar»in de paebtgebruiken? V. Hoe is de toestand van de ver keerswegen en de middelen van ver voer VI. Welke credietmiddelen wor den er gebruikt a. Hoe verschaf fen de boeren ich aanlegkapitaal b. Hoe worden de winsten belegd? c. Wordt gebruik gemaakt van kas siers, credietinstellingen van nota rissen? van private personen? VII. Hoe staat het met het ver zekeringswezen a. Wordt verzekerd tegen brand, hagel, ziekte en sterfte van vee? b. Op welke wijze? c. Onder welke voorwaarden? VIII. Hoe is de toestand van bet bedrijf? i. Welke prijzen hebben de land bouwers in de laatste (10, 20) ja- run kunnen bedingen L Is verbe tering te bespeuren in de kwaliteit der producten vergeleken met vroe ger Zoo ja, waaraan moet die worden toegeschreven? I. Wordt door de landbouwers coöperatie in toepassing gebracht? m. Zijn er invloeden, die schadelijk werken op de ontwikkeling van het bedrijf? n. OutgiuniDg, droogmakerijen, in dijkingen IX. Kunnen nadeelige gevolgen worden aaDgewezen ten opzichte van het landbouwbedrijf, in het bi zonder vana. grondbelasting, b. mutatierechten, c. registratierechten (verkoop van roerend goed), d. ze gelrechten op huurcontracten (spe ciaal huurcedulen), e. hypotheek rechten, personeel. X. Welke zijn de bizondere ge woonten XI. Hoe staat het met de welvaart der landbouwers? XII. Hoe is de toestand der ar beiders? Welke veranderingen zijn in de laatste jaren voorgekomen Welke zijn de verdiensten van ar beiders en dienstboden? Welke is de levenswijze der arbeiders en welke zijn hunne behoeften voor zoover zij wonenop het platte land of in bebouwde kommen XIII. Welke is de algemeene con- clu«ie van het onderzoek «.Welke is de algemeene toestand? b.Welke zijn de gebreken? e. Welke midde leu tot herstel worden gewensebt In Sarah Bernhardt's contracten met de tooneeldirecteuren itaat o. a., dat dezen zich verbinden, haar eene serenade te doen bren gen, die baar dan volgens de couranten «blijkbaar verrast», terwijl zij «zeer gevoelig» is over die spontane hulde des volks. Eu toch weet een tooneeldirecteur ge regeld Maecenassen te vinden, die de kosten dier «verrassing» voor hem dragen, zegt de schrijver der «Haagsche Sprokkelingen» in het L'tr. Daqbl. Vanwege het bestuur vau het «Koninklijk Oudheidkundig Genootschap» wordt tegen den 25 «ten November a. s. in hare loka len in de «Munt» te Amsterdam eene tentoonstelling voorbereid vau bescheiden, zoowel officieele als particuliere, die betrekking hebben op de gebeurtenissen in 1813. Met 1 November komt er waarschijnlijk eene belangrijke wij ziging in de dienstregeling Amster damLeeuwarden, via Znkhuizen Stavoren. Wij leven in een tijd van snelheid. Voor de Ned. Rhijnspoorw. Mpij. is men bezig nieuwe locomo tieven te vervaardigen van betere constructie eu sneller gang dan de thans in gebruik zijnde. De //N. Rotterd. Ct." bevat ket volgende Onrustbarend vroeg zijn dit jaar te Am sterdam de manifestaties der werkloozen begonnen. Hoewel nog niet op zoo groote schaal als in den winter van 1887, hou den zij betoogingen langs de straten en grachten. Die betoogingen dragen tot beden een vredig karakter en worden blijkbaar alleen ondernomen om de bur gerij op de hoogte te houden van den toestand. Zwijgend sjokken een aantal, nu honderd, dan tweehonderd mannen een gedeelte der stad door, hetzij naar bet stadhuis om een adre3 in te dieneD, of naar voorname werkgevers om nog eens zekerheid te erlangen, dat er voor niemand kans op plaatsing is. Wij zijn pas in October hoe zal de toestand zijn in December, Januari, als de vorst de metselaars, de grondwerkers, die nu nog werk hebben, verplicht den arbeid te staken Ik heb een paar maal de samenkom sten der werkloozen in het Volkspark bij gewoond, en de indruk, dien ik van de aldaar verzamelde menigte ontving, was: dat de menschen zich niet minder voor doen dan zij zijn. Zij zoeken niet, door bijv. in hunne kleeding eene zekere mise- en-scène in acht te nemeD, 1de voorstelling van hunne armoede te vergrooteu. De meesten steken vrij knap in de plunje. Wel zien zij er lusteloos uit en er staat op hunne gezichten weinig vernuft, nog minder energie te lezen. Een der sprekers in de vergadering van laatstleden Vrijdag gaf eene schets van het gros der werklui, die op merkwaardige wijze overeenstemde met hetgeen eigeu aanschouwing om mij heen mij leerde. vEr bestaat" zoo drukte hij zich ongeveer uit «er be staat onder jullie geen aansluiting en geen kameraadschap. Dat komt rndat jullie niet nadenken over je toestand en dien dus eigenlijk niet begrijpen. Hoe weinig werklui zijn er, die ooit een boek in han den nemen? Den vrijen tijd dooden jelui met vogelkooitjes te maken. Dat zijn nog de besten. De meesten meenen, dat ze een kop hebben alleen om er een pruim tabak in te stoppen of een glas jenever b' Nu, als dronkaards zag de groote meerderheid er toch niet uit maar dat er weinig geest en geestdrift uit de koppen sprak, moest ik toegeven. Er was ook schier geen beweging in de hoop te krijgen. Zij luisterden zwijgend naar het gesprokene, en eerst nadat de voorzitter ettelijke kee- ren gevraagd had//jelui gaat immers allen mee in optocht naar deu burge meester?" steeg er een //ja, allemaal!" uit de menigte nog niet eens door allen in gestemd. Zeer moeilijk ging het, een com- *13 CJ X Xm JLu> Hl T1 O JST- Een verhaal uii den amerihaanschen burgeroorlog. 58) XXXIVe HOOFDSTUK. BENE ÖEAP VAN KAPITEIN LÏSANDER. Met de mand aan haar arm en eene oude bruine muts op het hoofd (deze muts was vroeger zwart geweest) ver trok zij, en wandelde naar het huis van deu landbouwer. Het huis bezat aan den linkerkant eene deur; door die deur gaande kwam men in de keuken en in de zitkamer. De weduwe klopte aan. Men gaf geen antwoord. Zij klopte weer, maar met het zelfde ge-olg. Toen lichtte zij den klink op (zelfs het huis van den bemiddelden Stackridge had nog een klink) en zij trad binnen. Hel huis was verlaten. Zou er niemand thuis zijD? zeide de weduwe met een onaangeDamen grijnslach, terwijl zij overal rondkeek. Het huis was toch niet gesloten. Het zou mij niets ver wonderen of juffrouw Stackridge is met hare kinderen naar het gebergte. En waar is de oude tante Deb? Zij gevoelde zich in den beginne teleurgesteld. Waarom was mrs. Stackridge juist nu uit, nu zij iets van haar wilde leenen? Maar toen zij de kasten en de provisiekamer on derzocht en bemerkte, dat zij zich alleen in een huis be vond, dat ruim met levensmiddelen was voorzien, helderde haar gelaat op. Ik kan nu evengoed leenen als in het geval, dat juf frouw Stackridge thuis was, dacht de weduwe. En zij begon hare mand te vullen. Zij voorzag zich van eene pan met meel, terwijl zij de pan ook maar hield. Ik zal die pan mee naar huis nemen, zeide zij en haar terugbrengen als het meel op is. Wat is er in die trommel? koffieI Ik zal alles maar meenemen en later de trommel terugbrengen. Ik zou gaarne wat tabak willen vinden waar zou zij toch de tabak verborgen hebben? Dit uitmuntende schepsel veroorloofde zich al die vrij heden niet zonder de vrees te koesteren, dat mrs. Stackridge haar plotseling zou kunnen overvallen. Het was best mo gelijk, dat zij haar man niet in het gebergte had gevolgd. Misschien was zij met hare kinderen naar het dorp gegaan om schoenen te koopeu, of een kennis te bezoeken? Als zij terugkomt en mij hier ziet, zal ik zeggen dat ik slechts kwam leenen. De bezittingen van die vervloekte unionisten zijn verbeurd verklaard; ik kan dus nemen wat ik wil. Hier heb ik een zakje peper; ik zal het maar mee nemen, evenals dien klomp boter daar; ik zal dk-n maar op een bord leggen. Zij had hare mand spoedig gevuld, en betreurde het, dat zij er geen twee had meegenomen, toen een mooie, tinnen eminer haar aandacht trok. Ik heb zulk een voorwerp juist noodig. Zij vulde den emmer ook. Juist toeu zij het deksel dicht deed, werd zij opgeschrikt door voetstappen bij de deur. O, goede hemel, wat moet ik nu beginnen Als het mr. Stackridge eens was. Maar hij kan het niet zijn. Het is misschien mrs. Stackridge, of een van de negers. Ik zal alles verbergen. Bom, bom, bom! er werd lu'd aan de deur geklopt. Het ziju bezoekers. Wie kunnen dat zijn Zij zette hare mand en haar emmer neer. Ik zal mij gedragen, alsof ik hier thuis ben I Zij sidderde, toen de kliuk werd opgelicht, eu twee vreem delingen, met forsche maar vreemde gelaatstrekken, gewe ren op den schouder, en in de uniform der geconfedereer de!!, binnen traden. Mrs. Stackridge? zeiden zij, in hun zwaren ger- maanecher, tongval. J-j ja, stamelde de weduwe, terwijl zij de mand en den emmer onder ha'e schort zocht te verbergen. Wat wilt gij van mrs. Stackridge Een der vreemdelingen zeide iets in het duitsch tot den an dere, terwijl hij op de dievegge wees, Dat is de vrouw.1 e wij moeten hebben. Zij maakt levensmiddelen voor ha;-; mis in het gebergte gereed. Laat ons eens zien, of er voor ons iets is te eten, zeide de andere. Ofschoon mrs. Sprowl geen woord van hun gesprek ver stond, bemerkte zij toch, dat zij over hare geleende bazit-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1