Politiek Overzicht. Door den Raad der ge- meente Wormerveer is besloten, over de Zaan eene ijzeren basoule-rijbrug te doen leggen. Bereids is daarvoor aan de regeering concessie gevraagd benevens het recht van tolheffing. Dit werk wordt door den architect A. H. D. Rups te Edam, door wien het bestek en de teekening reeds zijn gemaakt, begroot op f 42,709,63. Door de ingezetenen is voor dit doel aan vrijwillige bijdragen bijeenge bracht f21,000, terwijl de gemeente Purmerend f1000 en de gemeente Jisp f 500 subsidie verleenen (alleen in de kosten van aanlegt, zoodat uit de gemeentekas over ongeveer f20.000 wordt beschikt. Voor eenige dagen zag men op Tessel een grijsaard van 91 jaren, die in een der gestichteu van liefdadigheid verpleegd wordt, met een zak aardappelen op den rug sjouwen. Hij droeg die vracht gedurende een kwartier en was na het verrichten der karwei even wei nig vermoeid als een persoon van 80 a 40 jaren zou zijn geweest. Wel een bewijs van lichaamskracht op zulk een hoogen leeftijd. Uit Oud-Karspel meldt men, dat Dinsdagavond op den trein, die te ruim zes uren van Alkmaar naar Helder vertrok, ge schoten is. De kogel kwam in een coupé 1ste of 2de klasse terecht. De passagiers kregen door het verbrij zelen der ruit glas in het gelaat, doch verder werd geen letsel toe gebracht. De trein stond terstond stil, doch vervolgde spoedig zijn weg. Of hier aan een ongeluk of aan boos opzet gedacht moet wor den, is nog niet uit te maken. Het ongeval had plaats even buiten Alk maar. In het Plantsoen te Lei- den deed Dinsdagavond een kat- tenvilder de ronde. Juist toen hij zoo'n viervoeter in een daartoe mee- gebrachten zak wilde stoppen werd hij door een politieagent gesnapt. Op de groote paarde n- markt te Woerden waren Donder dag ongeveer 1300 paarden aange voerd. De handel was flauw. Een velocipedist uit 's-Hage, die terugkeerde van een rit naar Haarlem, kreeg een on leschbaren dorst, toen hij op den straatweg een koffiehuis aanschouw de. Ijlings steeg hij af om zich met een teug beiersch te verkwikken. Inmiddels kwam een schrijnwer kersleerling voorbij, die het rijwiel tegen een boom zag leunen. Met rappe handen goot hij de helft van een pot met lijm op den zadel uit en bleef kalm wachten tot de ruiter kwam. Deze, een toeschouwer ziende, sprong met edelen zwier op zijn stalen ros, zonder iets te bespeuren en reed weg, terwijl hij zich maar niet kon begrijpen waarom de jon gen hem zoo uitlachte. Toen hij te 's Hage kwam begreep hij het be ter de lijm had zoo goed hare taak verricht, dat het niet dan na veel moeite en schade voer een zeker kleedicgstuk, gelukte, ros en ruiter te scheiden. Drie gezusters (drielin- genj, waarvan er twee in 's-Hage en eene te Arnhem wonen, vierden Woensdag haren 70en verjaardag. Alle drie zijn gehuwd, en elk heeft een zoon. Als een bizonderheid verdient voorzeker vermelding, dat Zondagnamiddag eene slang, on geveer meter lang, is gevangen aan den Schiekant, in het gras, on der de gemeente Overschie. Door h e t s c h r i k k e n v a n een paard, gespannen voor eene zwaar beladen kar, struikelde Dins dag te Eist de geleider, met het treurig gevolg dat een der wielen hem over het lijf ging en de man terstond overleed. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 nog zeer jeugdige kinderen in kommervollen toestand achter. Wedstrijden, De keer H. Lorentz, lid der Arnhem- scke Wielrijders-vereeniging, reed Zaterdag en Zondag onder controle van genoemde club, per „Invincible safety" van Doeti- chem over Steeg naar Zutfen en terug, van Arnhem naar Renkum en terug, van Arn hem naar Woudeuburg en terug, van Arn hem naar Dieren en terug. Door dezen tocht, groot 204 KM., welke met inbegrip van alle rust in 14 uur werd afgelegd, gelukte het den heer Lorentz de medaille te verwerven, uitge loofd voor het afleggen van 200 KM. bin nen 24 uren. De internationale wedstrijden van den Nederlandschen Schaatsrijders-bond zullen dezen winter te Heerenveen ge houden worden. De ijsvereeniging „Thialf" aldaar heett f 800 subsidie aan den bond toegezegd. De uitgestrekte uitgeveende plassen in de nabijheid dier plaats bieden voor deze groote wedstrijden eene uitste kende gelegenheid. Woensdagnacht is door de rijksambtenaren te Rijsbergen nabij Breda, 400 KG. gesmokkeld zout in beslag genomen. Een van de 8 smokkelaars werd gepakt. D e //N. B. en 'sH. Ct. meldt: In het kleine door velen onzer landge- nooten bezochte en bekende limburgsch plaatsje Valkenburg overleed dezer dagen Maria Magermans, in den ouderdom van ruim acht en tachtig jaren. Hoewel deze naam den meesten lezers onbekend zal zijn, is hij toch niet geheel en al van geschiedkundige beteekenis ontbloot. Hij voert one terug naar het einde der vorige eeuw, toen de fransche republiek, na de inneming der stad Maastricht in 1794, meester van alle landen aan deze zijde van den Rijn en daarmede ook van geheel Limburg, bij de wet van 19 Fruc- tidor an 5 (5 September 1797) aan alle geestelijken den eed van trouw en gehoor zaamheid aan de constitutie der republiek en tevens van haat aan het koningschap voorschreef. Tegen deze laatste bepaling verzetten zioh bijna alle limburgsche geestelijken, waaronder ook de toenmalige pastoor van Valkenburg. Servaas van Widdershoven, genaamd. Uit zijn ambt dienteng. volge ontzet, uit de door hem bewoonde pastorie verbannen, bleef hij, niettegenstaande het strenge verbod, het zielenherdersambt waarnemen. Ontdekt, op heeterdaad betrapt, vluchtte hij met zijne getrouwen in de onderanrd- sche mergelgroeven te Valkenburg. Ruim twee jaren hebben zij in deze sombere spelonken doorgebracht. Velen dezer zijn hier gestorven; een twaalftal heeft er het eerste levenslicht aanschouwd en werd er door de hand van den Eerw. pastoor Wid- dershoven gedoopt. De namen dezer personen ziet men nog op de wanden van het primitieve kerkje, in die dagen in dezen mergelsteen ge houwen. De laatste luidde„Maria Mager mans" en behoorde toe aan het onlangs gestorven vrouwtje. Menigmaal hebben zij, die gedurende de laatste jaren eenige dagen in het liefe lijk plaatsje hebben doorgebracht, bij den ingang der groeven dat stokoud moedertje met grijze haren, rimpelig gelaat en ge- kromden rug gadegeslagen, onbewust, dat deze nog de eenige levende herinnering was van een belangwekkend en vreeselijk verleden. De dienstmaagd Tan den predikant te Oene, op wier leven een aanslag werd gedaan, is reeda zoo goed als hersteld. Gelukkig waren de haar toegebrachte won den zoo weinig gevaarlijk, dat zij des Maandags alweer eenig huis werk kon verrichten. Toen deed zij o. a. de leden der rechtbank te Zutphen, die de zaak kwamen onder zoeken, de deur open en antwoordde op hunne vraag naar de dienstbode, die mishandeld was: «Dat ben ik zelf». De dienstbode O. van den landbouwer R. te Weert geraakte Dinsdag bij ongeluk met haren kruiwagen tusschen de wieken van eenen in beweging zijndec molen. Twee ribben en een arm werden haar stuk geslageu, en ook inwen dig zwaar gekneusd, werd zij in het ziekenhuis opgenomen; zij ver keert in levensgevaar. Een alles behalve ver kwikkelijk tooneel kreeg Dinsdag morgen de landbouwer P. Klaassen in de Akkerstaat te Breda te aan schouwen. Toen hij de vark-ns ging voederen, ontdekte hij in het hok één zwijn meer dan waarop hij aanspraak maakte. Het was echter een zwijn in de figuurlijke beteekenis, want niemand minder dan een mensch had zich verlaagd om nachtlogies te zoeken te midden der varkens, in wier ge zelschap hij zich blijkbaar uitste kend thuis gevoelde. Na Maandag uit de gevangenis te zijn ontslagen, waar hij 6 maan den had vertoefd, was bedoelde per soon zich zoodanig aan den drank te buiten gegaan, dat hij onbegrij pelijker wijze was terecht gekomen in het zwijnenhok, waar hij, ont daan van zijn bovenkleederen, op een respectabele laag mest zijn roes lag uit te slapen. De politie ontfermde zich over den diep gezonkene en transpor teerde hem naar het Stedelijk Zie kenhuis. waar geneeskundige hulp voor hem meest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek hij nog in het bezit te zijn van een bedrag van circa fll. Omtrent het drankver- bruik in Twenthe deelt de Tm. Ct. mede De volgende staat doet het verae- cijnsd gedistilleerd in het jaar 1887 in de verschillende gemeenten van Twenthe kennen. De cijfers achter de gemeenten duiden aan het getal liters verac- cijnsd gedistilleerd ad 50 pet., ver bruikt per hoofd, in 1887. Stad Almeloo 19.41, Ambt Al- meloo 5.76, Stad Delden 16.30, Ambt Delden 1.81, Denecamp 3.93, Diepenheim 5.70, Enschede 18.21, Goor 17.02, Haaksbergen 4.63, Den Ham 4.32, Hellendoorn 3.85, Hen- geloo 14.75, Holten 4.22, Lonneker 3 72, Losser 2.90, Markeloo 4.02, Oldenzaal 13.00, Oostmarsum 15.15, Rijssen 9.53, Tubbergen 4.89, Vrie- zenveen 5.09, Weerseloo 3.50, Wier den 4.00. Aan den zeedijk onder Warfum, gemeente Ferwerderadeel is een flesch aangespoeld, waarin zich een briefje bevond, vermoede lijk een blaadje uit een klein noti tieboekje gescheurd, dat met pot lood en in duitsch schrift en voor zoover leesbaar het volgende be vatte. Aan de eene zijde «Bitte die Flaeche an Firma C. Schwager Dri ulst ko zu beforderen,« (verzoeke deze flesch te zenden aan de firmaaan den anderen kant«Wenn ihr diese Zeilen leset bin ich langst eine Speise der Fische. Vergebt mir. (Wanneer gij deze re gels leest, ben ik reeds lang een spijs der visschenvergeef mij.) In het lsstat der vorige week heeft men eene koe van den landbouwer J. L. te Oudemirdum de tong diep in den bek uitgesneden. De ijverige pogingen om den dader of de daders op te sporen, zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. LEGER EN VLOOT. De genomen proef met de verduurzaamde levensmiddelen voor militairen heeft aangetoond dat de erwtensoep-tabletten en de zoogenaamde erwtenworst niet in den smaak vallen van onze soldaten. Eerstdaags zal eene andere proef wor den genomen om visch (haring) in het gewone menu voor deu soldaat te doen opnemen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 24 October. Negentig bor ders brachten heden 10 tot 98 groote, 20 tot 150 kleine tongen, 5 tarbotten, 3 tot 25 mandjes kL schol, 2 tot 7 manden scharen en 90 schelv. ten afslag, terwijl 10 beugers 30 tot 200 schelv. en 5 tot 18 roggen en door trekkers 11-tal ha ring werden aangevoerd; groote tong gold 45 55 cent, kleine idem 10 h 20 cent, tarbot f 7 a f 10, rog 90 cent per stuk, kleine schol f 2.85 a f 1.75 per mandje, schar f75 h 50 cent per mand, schelv. f40 a 60 het honderd en haring f5,40 a 5.45 per tal Enk huizen, 23 October Alhier is opgericht eene afdeeling van de Vereeniging tot bevorde ring der nederlandsche visschory. Het bestuur bestaat uit de heeren: dr. A. H. A. Roojen, voorzitter; E. Lastdrager, 2e voorzitter; Cl. Kui per, penningmeester; A. Egmond, sooretaris en W. Stiel, 2e secretaris. Het reglement is ter goedkeuring aan het hoofdbestuur verzonden. De kogel is doer de kerk Vorst Mi lan van Servië is eindelijk zijne Nathalie kwijtgoraakt. Het heeft nog al wat voeten in de aarde gehad, maar met terzijdestel ling van wat lastig en verbanning van wat brutaal is, komt men ver. In het te Bel grado verschijnende officieele blad wordt een schrijven van den koning aan den metropolitaan Teodosius openbaar gemaakt, waarin uiteengezet wordt, dat de door den koning ingestelde pogingen om tot eene vreedzame oplossing der huwelijksgeschil- len te geraken, vruchteloos zijn geweest; voorts wordt de aandacht gevestigd op de onvoorwaardelijke wijze, waarop de konin gin alle voorstellen tot verzoening van de hand gewezen heeft, op de weigering der Synode en de tegen de wetten indruischende houding van het Consistorie, en ten slotte op de koninklijke privilegieën een beroep wordt gedaan. Omdat uit eene particuliere aangelegenheid van het koninklijke huis eene den staat en de nationale dynastie bedreigende, voortdurend vloeiende, bron van moeilijkheden werd gemaakt, verzoekt de koning den metropolitaan, lettende op het belang van den staat, uit zijne, hem als opperherder der onafhankelijke Servische kerk toekomende machtsvolkomenheid den huwelijksband te verbreken. Daarop volgt dan de uitspraak van den metropolitaan, het den 5en October 1875 in de kathedraal te Belgrado naar griekschen ritus gesloten huwelijk van koning Milan met Nathalie, geboren Keschko, ontbonden verklarende. Als redenen voor die uitspraak worden aangevoerdDe verklaring des konings dat onder de bestaande omstandigheden het voortduren van den echt onmogelijk is en dat alle pogingen om eene verzoe ning te bewerken mislukt zijn, alsmede de machtsvolkomenheid, overeenkomstig de uitspraak van Christus («Wat gij op aarde verbindt, blijft ook in den hemel ver- eenigdwat gij op aarde ontbindt, wordt ook in den hemel ontbonden./') verleend aan de apostelen en hunne opvolgers, dus ook aan den opperherder der zelfstandige servische kerk. Daarbij wordt nog gevoegd, dat rekening moe9t worden gehouden met de onschendbaarheid en onverantwoorde lijkheid van den gezalfden monarch, en met de belangen van staat, dynastie en kerk. Te Belgrado, waar de koningin vele aanhangers telt moet groote opwinding heerschen. En niet alleen om deze lang- voorziene en toch onverwacht komende echtsoheidiBg, maar ook over de steeds dreigender proportiën aannemende minis- terieele crisis, ofschoon dit eigenlijk ook geen bizonder groot nieuws is. Er is al weer een viertal nieuwelingen klaar ge maakt voor de ministers, die den zak en de banden krijgen: frissche Anstich! In Engeland is vóór een paar dagen het proces van Parnell tegen de «Times" begonnen. Men herinnertfzich, dat dit blad brieven heeft geopenbaard, waarin Parnell c. 8. beschuldigd worden de hand te heb ben gehad in de beruchte moorden in het Phoenixpark. Het blijft evenwel niet bij de daarin vervatte eenigszins vage be schuldigingen. Wie A zegt, zegt ook B en het zondenlijstje is op schrikbarende wijze aangegroeid. Men oordeele s Parnell en 64 zijner medeleden van 't parlement, met name genoemd, worden beschuldigd van lo. bijeenkomsten te hebben bijgewoond van onwettige vereenigingen en toespraken te hebben gehouden, waarin tot het be drijven van misdaden werd aangespoord; 2o. zich te hebben schuldig gemaakt aan het geven van beloouingen aan mis dadigers to. niet openlijk het plegen van geweld te hebben afgeraden of veroordeeld; 4o. in 't geheim te hebben samenge spannen met bekende misdadigers, moor denaars, oproerstokers en dynamietmannen 5o. geld te hebben ontvangen van de amerikaansche Ieren, die tot oproer, moord en het gebruik van dynamiet aansporen; 6o. openbaar hun afkeuring te hebben uitgesproken over de gepleegde misdrij ven, maar deze in 't geheim te hebben goedgekeurd en aangemoedigd. Als er nu toch sensatie noodig is om de politieke dagbladen in gang te houden en de staatkunde van het onmisbare prik kelende odeurtje te blijven voorzien, dan maar op een wijze zooals ze bijv. door de jongste keizersreizen is opgewekt, zou men zoo zeggen. En in dit licht beschouwd is de voorgenomen reis van den czaar naar Berlijn een heugelijk feit. De fran- schen zullen het wellicht minder aardig viüden, evenzeer als het oificieel bericht, dat Polen niet deel zal nemen aan de wereldtentoonstelling van '89. Het begint er naar uit te zien, dat deze onderlinge wedstrijd van industriewetenschap en kunst, faute de combatiants op niets zal uitdraaien. De inzenders zullen wellicht met hun eigen schaduw te vechten hebben. Dit doet aan Don Quichot denken, zooals generaal Boulanger het deed. Maar de man, die legen marionetten werd gezegd te vechten is tegenwoordig strijdvaardig op vrij wat degelijker terrein. De commissie voor de herziening der constitutie heeft ingezien, dat men rekening met hem dient te houden en men uit een ander vaatje, dan dat van den spot moet gaan tappen. Het heeft hem de eer bewezen zijn advies in te roepen. Hij verklaarde dat hij de herziening tot stand gebracht wil zien door eene consti- tueerende vergadering, en hij verlangde de ontbinding der Kamer. Hij weigerde ver klaringen te geven omtrent zijne inzichten aangaande de nieuwe constitutie. Het her stel der monarchie, zeide hij, is onmoge lijk in Erankrijk. Hij zal stemmen voor de opheffing van het presidentschap der republiek. Alle ambtenaren, te beginnen met het hoofd des staats, moeten verant woordelijk zijn. De scheiding van kerk en staat dient onderworpen te worden aan een «referendum". Het leger moet buiten de staatkunde worden gehouden en de soldaten moeten verstoken zijn van het stemrecht. Ziezoo, nu weet men in allen gevalle wat men aan hem heeft. De in nevelen gehulde bovenaardsche verschijning krijgt duidelijke omtrekken.Tegenover het voordeel een persoon te zijn, die zegt waar het op staat, staat evenwel het nadeel van niet meer als een spook te kunnen lachen met eiken slag of stoot. Maakt nu het schort los. Ik zal haar ondervragen. Goede hemel, riep de kapitein, toen hij zijne moeder herkende. Tegen twee en twintig slagen en de kwellingen van de naar boven geheschen duimen waren zelfs de sterke zenuwen van de weduwe Sprowl niet bestand. Zij viel in zwijm. Lysander trok woedend zijn sabel uit de scheede en wendde zich tot de soldaten. De broeders gingen heel be daard achteruit, en grepen hunne geweren. Hij zou er zeker een gedood hebben, als hij niet aan hunne schitterende oogen bemerkt had, dat beiden hem terzelfder tijd zouden vermoord hebben. Gij schurken, hebt mijne moeder gegeeseld. Kapitein, antwoordden zij op kalmen toon, wij hebben uwe bevelen opgevolgd. Gekken I Lysander knarsetandde, dat hadt gij moeten weten. Kapitein, antwoordden zij, als gij het niet weet, hoe konden wij het dan weten? Wij hebben deze vrouw vroeger nooit gezien. Wij komen hier, en vinden haar, ter- j levensmiddelen bij elkaar zoekt. Toen zegt zij: -ng ik naar mijn echtgenoot in het gebergte. Toen wijzijt gij mrs. Stackridge Zij antwoordt op - Wij weten niet, dat zij liegt en bezig is met stelen wij vragen niet, of zij iemand anders is. Wij gehoorzamen aan uwe bevelen, wij grijpen haar aan, en geeselen haar. Gij komt binnen, en zegtgeeft haar maar meer. Wij* gehoorzamen, en nu zegt gij tot onsschurken en gij noemt ons gekken. Dan antwoorden wij: het was volgens uwe bevelen, en wij hebben gehoorzaamd. Toen zij deze redevoering te samen met veel moeite in het engelsch hadden uitgesproken, wachtten de broeders kalm het resultaat af, terwijl de kapitein zich over de gestalte van zijne moeder boog, die nog op den grond lag. Haalt wat water, en begiet er haar mee, snauwde hij hun toa. Wilt gij haar dan zien sterven? Zij zagen elkaar aan. Water? Ja, dat had hij noodig. Zij herinnerden zich hun arbeid van den vorigen avond. Een van hen vond een houten emmer. De andere maakte den tinnen emmer, die de weduwe met hare «geleendei levensmiddelen had gevuld, op den grond leeg. Toen gin gen zij naar den put. Zij brachten water aan. Begiet er haar meel ja dat had hij gezegd. En met hun heiden overstelpten zij de arme weduwe met een stortvloed van water, alsof hare bewusteloosheid een of andere brand was, die gebluscht moest worden. Deze menschen volgden de bevelen letterlijk op eene verdienste, die Lysander nu niet naar waarde wist te schat ten. Hij vloekte vreeselijk. Hij gaf hun echter geen tegen bevel, zoodat zij kalm voortgingen met water te scheppen. Lysander had het hoofd zijner moeder op zijne knie gelegd en zij had juist hare oogen opengeslagen en haar mond geopend om naar adem te snakken, toen een tweede ijs koude stortvloed haar verblindde en overstelpte. Er was te veel water voor de arme weduwe. Lysander liet het hoofd zijner moeder los en sprong op, terwijl hij van woede beefde. De broeders zagen hem met onverstoorbare kalmte aan, terwijl zij de leege emmers vasthielden. Het was op uw bevel, kapitein. Gij hebt gezegdGaat water halen, en begiet er haar mee. Wij brengen water en gehoorzamen u. Dat is alle6. Maar ik heb u niet bevolen het bij emmers vol te halen I Lysander bulderde deze woorden uit, en hij over stelpte de van geen kwaad bewuste Germanen met een regen van vloeken en scheldwoorden. Zij wachtten geduldig tot de storm bedaard was, en ant woordden toen beurtelings, alsof zij maar ééne gedachte met hen beiden bezaten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2